Kicsit több, mint 5 hónap múlva eljön a nagy nap, és hazudnék, ha azt állítanám, hogy könnyű megszervezni egy kézfogót, pedig aztán távol állunk a hetedhét országra szóló lakodalomtól… Aki igába hajtja a fejét, az készüljön fel a szervezésre alaposan, és a legjobb, ha kitalálod, hogy mi az, amit akarsz, és mi az, amit nem, mert a szolgáltatók aztán mindenfélét felsorolnak, és csak kapkodod a fejed a sok (néha felesleges) színes izék között. Cirka fél évvel ezelőtt még nekem is teljesen ismeretlenek voltak azok a szavak, hogy székszoknya, csokiszökőkút és szülőköszöntő. Az esküvőszervezés őrült biznisz, egy halom pénz van benne, és emiatt sokszor el is felejti az ember, hogy igazából rohadtul nem az a fontos, hogy milyen színűek a lufik és hány úszógyertya van az asztalon, hanem hogy két szerelmes összeköti az életét. Akit érdekel, hogy mire érdemes felkészülni és hogy lehet elkerülni az agymenést, annak íme egy lista arról, hogy milyen kérdések vetődnek fel a szervezés során. Ha nincs is láthatáron ilyesmi, akkor is érdemes lelkileg felkészülni… :)
01. Lánykérés
Ezzel kezdődik az egész. A fiúnak el kell döntenie, hogy mikor és hol kéri meg a párja kezét, illetve előtte részt vesz-e abban a szokásban, hogy kikéri a lányt az apjától. (Ez egy nagyon aranyos szokás egyébként, érdemes tartani.) Ilyeneken kell gondolkodni, hogy lesz-e eljegyzési parti? (Nem volt.) Valami különleges alkalommal, szülinappal, karácsonnyal kötjük össze a lánykérést? (Ezt sem kell túlspilázni, szerintem.) Milyen lesz a gyűrű? Csak a menyasszony kap, vagy lesz a vőlegénynek is? (Csak nekem van. :P) Ha a fiú abszolút tanácstalan a gyűrűt illetően, tessék szerezni egy szövetségest (menyasszony barátnője, lánytestvére), akivel lehet tervezni, trükközni, ötleteket kérni. Igazából a lánykérés veti fel aránylag a legkevesebb kérdést, viszont ez persze a legfontosabb is, hiszen a “hozzám jössz feleségül?” nagyobb súlyú kérdés, mint az, hogy “milyen alakú legyen a gyűrűpárna?”.
02. Időpont kitűzése
Téli, tavaszi vagy nyári esküvőt szeretnénk? Milyen napon legyen (péntek, szombat, vasárnap)? Hány órakor kezdődjön a szertartás? (A más városból érkező vendégek utazási idejére legyünk tekintettel!) Az időpontot mihamarabb foglaljuk le a polgármesteri hivatalban (legjobb esetben egy évvel előtte)!
03. Büdzsé
Mennyi pénzt tudunk szánni az esküvőre? Számíthatunk a szülők segítségére, vagy ragaszkodunk a saját finanszírozáshoz? (A szülők szeretnek részt venni a szervezésben, ha csak olyan értelemben is, hogy anyagilag hozzájárulnak a dologhoz. Ilyen szituációban egyáltalán nem kellemetlen elfogadni a pénzt, hiszen így ők is úgy érzik, hogy részei a dolognak, és segítenek.)
04. Vendéglista
Kit szeretnénk, ha ott lenne az esküvőnkön? Mindenki jön a lagzira is, vagy sokan csak a szertartásra lesznek meghívva? (Ez anyagi szempontból nagyon fontos, hiszen ahány ember jön a lagzira, annyiszor 7-10 ezer Ft-tal lehet számolni a költséget illetően – egy szűk családi körben rendezett, 20 fős lagzi is 140-200 ezer Ft-ba kerülhet, és akkor még csak a kajára költöttél.) Hány vendéget hív a menyasszony, hányat a vőlegény, egyáltalán fontos-e, hogy egyenlő legyen? Hívhatnak a szülők olyan barátokat, akiket mi nem ismerünk? Mindenki automatikusan plusz egy fővel együtt van meghívva, és azt hoz, akit akar, vagy a meghívók személyre szólóak?
05. Szertartás típusa
Polgári és egyházi is lesz, vagy csak polgári? Kik vesznek részt a szertartáson? (Virágszóró kislány, versmondók, kórus… a lehetőségek száma végtelen.) Kik lesznek a tanúk?
06. Szertartás helyszíne
Hol lesz a szertartás? (Ha különböző városokból származnak a házasulandó felek, ez fontos kérdés. Érdemes megnézni az árakat is, Szombathely például kb. negyed annyiba kerül, mint Budapest. Amennyiben nem vagyunk milliomosok, ez nem elhanyagolható szempont!) Kültéri vagy beltéri helyszínt szeretnénk? Be tudja fogadni a helyszín az összes meghívottat?
07. Lagzi helyszíne
Hány fő jön a lagzira? Étteremben lesz, kültéren sátorban, vagy a saját kertben (csak akkor vállaljuk be, ha minimális ember van meghívva, és mindenképp fogadjunk fel egy catering szolgálatot, nehogy az örömanyák szenvedjenek a konyhában a gyerekeik esküvőjén!) El tudjuk szállásolni a násznépet a közelben?
08. Szertartás részletei
Ha kültéri a helyszín, a székek beszerzése megoldható? A templomban lesznek virágdíszek a padokon? A kültéri esküvőn lesz virágboltív? Milyen zene fog szólni? (Bevonulás, szertartás, kivonulás.) Lesz gyűrűpárna? Ki hozza oda?
09. Lagzi részletei
Lesz vőfély? Pincérek szolgálják fel az ételt, vagy svédasztalos lesz? Lesz zenekar, vagy magunk állítjuk össze a zenét, és hangszóróból szól? Lesz táncparkett? Milyen lesz az ifjú pár első tánca? Milyen zenére fognak táncolni? Kell-e előtte táncórákra járni emiatt? Milyen dekoráció lesz az asztalokon? Lesznek-e lufik? Lesz-e a székeken szoknya? (Amennyiben a székek egyformák, szerintem teljesen felesleges. Egy székre egy szoknya takarítási díjjal és felrakással együtt kb. 500-700 Ft. És közben meg nem is annyira szép szegényke…)
10. A menü
Milyen ételek lesznek: húsos, vegetariánus, vegyesen? Milyen fajta édes és sós sütemények lesznek? Hogy nézzen ki a menyasszonyi torta, és milyen ízű legyen? Kapnak a vendégek kis útravaló csomagot a lagzi végén? Milyen italokat szolgáljanak fel? (Nyáron elengedhetetlen a sok üdítő és ásványvíz.) Mennyire alkoholizáló a társaság? (Nálunk pl. csak sör és bor lesz, aki mást akar inni, az saját pénzen vehet azt, amit szeretne a helyszín közelében levő bárpultnál.)
11. Ruhák, ékszerek, díszek
Veszünk vagy kölcsönzünk? Mennyi pénzt szánunk rá? Milyen évszakban lesz az esküvő? Biztos, hogy jól áll az a fazon, ami tetszik? Lesz “valami új, valami régi, valami kölcsön, valami kék”? Lesz menyecskeruha? Milyenek lesznek a karikagyűrűk? Milyen lesz a menyasszonyi csokor? Lesz dobócsokor?
12. Névváltoztatás
A menyasszony felveszi a férje nevét? A teljeset, vagy csak -né lesz? Esetleg kötőjelesen? Vagy a férj veszi fel a feleség családnevét? Vagy mindenki megtartja a sajátját? (Meg.)
13. Külső segítség
Esküvőszervezőre igazából nincs szükség, ha nem egy amerikai stílusú (szerintem feleslegesen) nagy esküvőt szervezünk, illetve ha megvannak a kapcsolataink, és meg tudjuk szerezni a szükséges embereket. A következő embereknek a segítségét érdemes minimum igénybe venni: fotós, videós, dekoráció (ebben benne lehetnek a virágok és a menyasszony csokra is), vendéglátósok, cukrász, ezen kívül ha szükséges, fodrász és sminkes.
Azért minden “nehézség” ellenére ez egy nagyon hálás feladat, és izgalmas szervezni. (Semmiképp se hagyjuk ki a vőlegényt a procedúrából!) Az egyedüli dolog, amin áll vagy bukik a dolog, az a pénz. Ha megvan a pontos összeg, amiből gazdálkodhatunk, onnantól kezdve már könnyebb behatárolni a lehetőségeket, és egyszerűbb nemet mondani valamire, ha egész egyszerűen arra nem telik. Ha pedig nem kell ilyen okból nemet mondani, akkor azért figyeljünk arra oda, hogy ne szálljunk el túlságosan, és ne legyen 3 millióért világító táncparkettünk (igen, volt ilyen). Jóból is megárt a sok.
Jó tervezgetést és sok boldogságot! :)
niking1526 mondta
Szia! Nekünk nyáron volt az eljegyzési bulink, és elég sok kérdést vetett fel az esküvővel kapcsolatban, ami ugyan még (anyagi okok miatt) nem időszerű, de azért sosem árt előre gondolkodni. Írtad, hogy nem szeretitek a mulatós, lagzis zenéket, az én esetemben a “nem szeretem” nagyon enyhe kifejezése az érzelmeimnek ezzel kapcsolatban. Az eljegyzésre összeválogattam régebbi (zömében 80-as évekbeli) populárisabb zenéket, amikre lehet táncolni, de a vendégek egy részének (jellemzően 50 év felett) nem jött be, végig követelték a mulatóst, végül már senkinek nem tetszett semmi, és nem maradtak túl jó emlékeink. :( Nem szeretném ezt a hibát elkövetni az esküvőn is, de a saját ízlésemet (és szegény hallóidegeimet) sem akarom feláldozni. Nektek milyen zene szólt a lagzin? Tudnál valami tanácsot adni ezzel kapcsolatban? Előre is nagyon szépen köszönöm! :)
Bogca mondta
Szia!
Ugyan csak a kicsi Via vagyok, de válaszolok én is ha nem bánod, nekem most volt az esküvőm 7 hónapja. :)
Mi DJ-jel beszéltük meg az esküvőt, mert utálomutálomutálom a mulatóst, mellé pedig nagyon sznob vagyok zene téren, és ha én szeretem a Queentől a Bohemian rhapsodyt akkor azt Mercurytól akarom hallani nem egy fáradt zenekaros énekestől. Szóval DJ lett, ez a lényeg. :)
Mi azt beszéltük meg a DJ-jel, hogy mulatós zene csak és kizárólagosan a menyasszonytánc alatt lesz. Az az igazság hogy szerencsések voltunk, mert a vendégsereg nagy része fiatalokból állt, vagy pedig olyan idősebb volt aki nem Lajcsin nőtt fel, így nem okozott gondot hogy nem a mulatás ment egész este. Az ő kedvükre is tettünk, hiszen a 70-es években még fiatalok voltak ők is, de azért már jó zenék is voltak… :)
Amit tudok javasolni – mi is ezt csináltuk -, hogy amennyiben a DJ (vagy a saját zene laptopról akár) mellett döntötök, akkor a meghívóval együtt mindenkinek adtok egy kis külön papírt, ilyesmi szöveggel:
“Mi az a szám, amire mindenképpen szeretnél egy jót táncolni az esküvőnkön? Írd le ide és juttasd el nekünk x. hó x-edikéig, vagy pedig meséld el e-mailben ezen meg ezen a címen!”
Így egyrészt felméred hogy ki milyen zenét csíp, ami segíthet zenéket válogatni akár neked akár a DJ-nek, másrészt pedig mindenki befoghatja a lepénylesőjét, ha a zenére panaszkodik, mert hát volt lehetőség zenét kérni, ja hogy nem élt vele…?
Nem értek egyet azzal amit sokan mondanak, hogy az esküvő a tiétek a lagzi meg a vendégeké ezért az olyan legyen amit ők akarnak. Nem. Ez a TI napotok, ami legyen olyan milyet TI szeretnétek. Ha a Marika néninek nem tetszik akkor majd a Marika néni esküvője másmilyen lesz. Ez meg olyan amilyet ti akartok. Szerintem. :)
niking1526 mondta
Köszönöm szépen, minden ötletnek nagyon örülök, és a tieid nagyon tetszenek :) Én is úgy gondolom, hogy ez a nap a mi napunk kellene, hogy legyen, tehát nem a legjobb, ha a menyasszony egész este nem hajlandó táncolni és a fülhallgatóban bömböl valami hardrock banda, hogy elnyomja Lajcsit és barátait :D:D:D
vicq mondta
Érdekes ez a gyűrű-dolog, erre felénk egységesen a férfi is és a nő is bal kézen hordja házasságkötés előtt, jobbon pedig utána, kivéve a református vallásúak, akik mindvégig balon hagyják…
És nálunk nem szokás külön eljegyzési gyűrű (ezért nincs szerintem férfi eljegyzési gyűrű); hanem a karikagyűrűvel jegyzik el egymást a felek, azaz ugyanaz a gyűrű kerül át, tényleg. A vőlegény veszi a sajátját is, sőt, elvileg az ő tulajdona, azaz ha mégis véget érne a kapcsolat, övé marad mind a 2. Viszont szokás az, hogy egy harmadik, ún., kísérőgyűrűt is vesz, amit a lány tart meg, minden eshetőség esetére. Ilyen nekünk nincs, mert mondtam, hogy nem tervezek válást :) (meg akkor sem pont egy gyűrű érdekelne, azt hiszem). Amúgy már erre felénk is egyre kevesebben tartják ezt, és használnak külön eljegyzési gyűrűt, valószínűleg, mert már a meglepi-lánykérések divatosak itt is, nem a fiú megkéri a lányt az apjától, majd családi körben gyűrűt cserélnek-típusú. Nekünk csak a karikagyűrűnk van, a férjem apámtól kért meg, és családilag ünnepeltük meg. :)
manokamoka mondta
Ó ha annyi ezrest kaptam volna, ahányszor megkérdezték, hogy “milyen a házasélet?” pedig 9 éve együtt voltunk már, mikor összeházasodtunk! :o) (októberben lesz az 1. házassági évfordulónk és 10. annak, hogy együtt vagyunk – mi emiatt kötődtünk érzelmileg az októberhez is, meg amúgy is imádom, a kedvenc hónapom egész évben, olyan gyönyörű olyankor minden :) )
Via mondta
Szerintem legyen új szabályod, annyi ezrest kérj, ahányszor megkérdezik, hogy “Na, és mikor jön a baba?” Fél éven belül milliomos leszel! :))))
manokamoka mondta
lájk! :)))
Via mondta
Annyi jelentősége lesz az időpontnak, hogy régen (még tényleg őrült régen, 16-17 éves korunkban) úgy terveztük, hogy 23 évesen házasodunk majd össze, a korkülönbség miatt pedig csak július 11 és október 17 között vagyunk egy idősek (én MÁR annyi leszek, Ő meg MÉG annyi), úgyhogy e két időpont közé terveztük most, mikor tényleg tervezni kellett már. Július ugye kiesik, mert mindenki nyaral, október már későn van, a szeptember kiesik, mert már mindenki dolgozik, suliban van, és nem várhatom, hogy lejöjjenek, főleg, hogy pénteken lesz, ami meg szintén nem lehet máskor, mert az egyik tanú ortodox zsidó, és ugye szombaton schabbat van. Szóval maradt az augusztus és egy péntek, az eleje még túl korán van, akkor még nyaralhatnak emberek, utána meg már augusztus 20 van és Savaria Karnevál, teljesen tele lesz a város. Úgyhogy kizárásos alapon maradt augusztus 15, ami tök jó. :) Engem nem zavar, hogy nem kötődik valami időponthoz, legalább van még egy nap, amit lehet ünnepelni!
Fontos dátumra nem igazán tudjuk időzíteni, mert az évfordulónk április 7-én van (idén már a 8. ♥), és ahhoz kicsit hamarabb kellett volna elkezdeni szervezni, meg mivel nem Budapesten lesz, nehéz lett volna megoldani az ottlétet, főleg, hogy most még a húsvét is korábban van, szóval tavaszi szünet se esik arra az időre… Most nyáron az lesz, hogy már valószínűleg július végén leköltözünk Szombathelyre (vissza a gyerekszobámba :D) nyulastul, mert személyesen kell a lakodalom előtt 1-2 héttel egyeztetni a dolgokat (menü véglegesítése, stb.), és tiszta anyagi csőd lenne minden vacakért egyenként leutazni az esküvőt megelőző pár hétben (arról nem is beszélve, hogy kimerítő). Ezt a fajta leutazást, “odaköltözést” így év közben abszolút nem tudnánk megoldani, nyáron meg legalább nyár van, és még hála az égnek nem kell szabadságot kivenni ehhez, mert én még egyetemen vagyok, szóval nem kell sehonnan elkéredzkedni, Ádám meg szabadúszó és nincs fix munkahelye, online meg tud onnan is dolgozni.
Egyébként nekem is a lánykérést követő egy hónapban lett meg a gyűrűm, és az is meglepetés volt, hogy milyen meg mikor. :D Karikagyűrűzni áprilisban megyünk, ugyanahhoz az iparművész hölgyhöz, aki a jegygyűrűt készítette. Sima karika lesz, egyforma, és lehet, hogy az enyémben lesz egy süllyesztett (!) kő, hogy ne keverjük össze. :D De majd megbeszéljük a hölggyel, ő tudja, hogy mire képes.
Lidi mondta
Szóval nálatok nem lesz az időpontnak semmi jelentősége? Úgy értem, hogy nem valami számotokra fontos dátumra időzítitek? Pl a bátyáméknak a megismerkedésüknek/kapcsolatuk kezdetének (amiben megegyeztek hogy onnan számítják) a 7. évfordulóján volt. :)
Amúgy egyforma gyűrűjük volt (van), sima karika, és azt hiszem együtt vették, a ‘nagy lánykérésnél’ még nem voltak meg. (nem mintha 7 év után nem lett volna elég egyértelmű minden)
Én maximum azt tudom elképzelni, hogy lecserélem a vezetéknevemet a férjemére, ez még mindig szimpatikusabb, mint a többi verzió, bár nem túl valószínű. :)
Via mondta
Igen, köszi, elszámoztam az egészet, mert megírtam öt pontot, aztán beszúrogattam a közepére még sokat, meg a végére is, aztán elkavarodtam. :D Köszönöm a lektorálást. :) (Bölcsész vagyok, megijedek a számoktól. :lol:) Azért remélem, nem bosszantod fel nagyon magad rajta, és máskor is jössz! :D
Kardigán mondta
najó, bocsánat, hogy folyton csak lektorálok, de nincs negyedik pont..:)
Via mondta
Nem tudom, miért így van a gyűrűs szokás, csak így van. :)
Valami új biztos lesz rajtam, mert fehér cipőm az nincs. Kölcsön lesz a ruha. :lol: Nem tudom, hogy ragaszkodni fogok-e a többihez, lehet, hogy betartom, lehet, hogy nem. Még nem döntöttem el. Igazából per pillanat nem tartom ezt olyan fontosnak, de lehet, hogy ruhapróba közben majd látok valamit, amitől megjön a kedvem.
A csokromat még én sem tudom, hogy milyen lesz, de legszívesebben naprafogrócsokrot választanék, mert az olyan szép. :D Igazából nem akarok túl drágát, csak legyen szép, egyszerű.
Abszolút nem vagy önző a meghívottakkal kapcsolatban, és szerintem egyáltalán nem szokás (legalábbis nem szép szokás), hogy a szülők boldog-boldogtalant meghívjanak, akiket a pár nem is ismer. Nálunk mindkét szülőpár rögtön azzal indított, hogy csak azt hívunk, akit mi akarunk, és nincsenek udvariassági körök meg pofavizitek, úgyhogy szerencsénk van. :) Azt mondták, hogy ez nem az ő esküvőjük, hanem a miénk. (Így is van.) Mivel mi (is) fizetjük, nem pedig alánk van tolva, ezért nem helyettünk van megszervezve, mi találunk ki mindent, és teljesen úgy lesz, ahogy mi akarjuk.
Egyébként én speciel ismerem a szüleim összes (nem sok) barátját, mert velük illetve a gyerekeikkel nőttem fel, úgyhogy nálam azért lesznek ők ott, mert én akarom. (Pl. az egyik legjobb barátjuk és a felesége a húgom keresztszülei.) Tanárok közül is csak az osztályfőnőkeimet hívom meg, illetve 1-2 nagyon kedves tanárnőt, akik éveken át tanítottak, és nem csak tanár-diák viszony volt velük, hanem dumáltunk iskolán kívüli dolgokról is. :) Úgyhogy nemhogy nem etetem meg azt (értsd: lagzira hívom), akit nem akarok, de még széket se bérlek neki, és a szertartásra sem jön. :D De szerintem majd ha aktuális lesz a dolog, ezt mindenképp tisztázzátok a szülőkkel, mert lehet, hogy ők is úgy gondolják, hogy nem kell meghívni, akit Ti nem akartok, és teljesen feleslegesen aggódsz.
dortimcsi mondta
Persze,hogy mindenkinek a maga döntése,nem is bántásból kérdeztem, vagy hogy rád erőszakoljam a véleményem….Mondjuk, az adminisztrációs mizéria engem is elriaszt kissé,de még a bal gyűrűsujjamon sincs csillogó ékszer,így erről ráérek még komolyan gondolkodni később is…;)
Ha már te ennyire benne vagy az esküvőszervezésben, és szinte mindent tudsz,áruld el (lécci, lécci) hogy miért van a nő jobb kezén a házasságkötés után,és a férfién meg a balon…Már korábban próbáltam utána járni a neten, hogy a menyasszony-feleség kezén hogy van is van ez,de ott is ellentmondásokba ütköztem……
És lesz rajtad vmi új, vmi régi, vmi kölcsön és vmi kék?Bevallom nekem tiniként nagyon tetszett az amerikai filmekben ez a hagyomány,de nem igazán tudom, hogy ez nálunk mennyire elterjedt. Korosztályomból még kevesen házasodtak, vagy nem voltam ott a lagzin így nem tudom,hogy ők követték-e ezt a hagyományt…
A saját esküvőmmel kapcsolatban csak azt tudom,milyet nem szeretnék…Egy kvázi barátnőmnek volt lassan 2 éve a lagzija…Volt ott minden: old-timer kocsi,szegedi egyházi, makói polgári esküvő, galamberegetés, szarvas pörkölt.Rongyrázás!Csak az igazi érzelmeket nem láttam.Az én esküvőmön lesz majd polgári és egyházi szertartás-egy városban. (max. egy dolog tántoríthat el csak attól,hogy Makón legyen a polgári szertartás,ha az lesz az anyakönyvvezető aki…..erre pedig igen nagy az esély…)
Lesz szép ruhám (ami jól áll rajtam,ami minőségi és nem túl drága), lesz menyasszonyi csokrom még nem tudom milyen virágokból,bár a rózsa szívem csücske, lesz hagyományos lagzi vacsora.A zene???csak semmi lakodalmas.Ha meghallom azt, hogy :Kék a szeme,arca csupa derű….a saját lagzimról fogok megszökni:D
Szóval vannak elképzeléseim.Csak attól félek,hogy ha a szülők is besegítenek( már pedig befognak) akkor bele szólnak majd abba, hogy kik IS ott legyenek a meghívottak közt. Pedig nem igazán van kedvem Anyu volt kolleganőihez vagy lánykori barátnőihez a lagzimon.De ha már Anyuék ott voltak,akkor a szokás….Nem,ezt nem igazán szeretném…Önző vagyok??
Via mondta
Menyasszony: bal gyűrűsujj, feleség: jobb gyűrűsujj.
Vőlegény (ha van neki gyűrűje): jobb gyűrűsujj, férj: bal gyűrűsujj. Pont fordítva vannak. :)
Semmiképpen nem az olcsóság fog vezérelni a ruhánál sem, az olcsó de minőségi elvét követem. :) És ha nem áll jól, akkor addig keresek, amíg meg nem találom azt, ami tényleg rám illik. Szerencsére Budapesten is van mód körül nézni, meg Szombathelyen is, szóval nem igaz, hogy nem találok valamit. (De először Szombathelyen nézek körül majd, tippem szerint ott olcsóbb lesz. De ha nem találok, akkor nem fogok kompromisszumokba belemenni csak azért, mert olcsóbb.)
A nevemet sokáig nem akartam meghagyni, az Xné P Q formátumot használtam volna, de nagyon sokan mondták, hogy ha tehetnék, megtartották volna az eredeti nevüket, köztük anyukám is, és egy ügyvédnő, akinél épp jártunk, meg még sok ember (nők is, és férfiak is, hogy szerintük az tök jó, ha a nő nem “né”-zik). Egyrészt iszonyú sok pénzbe és időbe telik átírni a nevemet: személyi igazolvány, lakcímkártya, lakás tulajdoni lap (a földhivatal hetekig tököl vele!), életbiztosítás, diákigazolvány, Index, TAJ-kártya, adóigazolvány, útlevél… Minden hülyeséget át kell írni, különben nem érvényes semmi. (Ha az egyikben át van már írva, a másikban meg nem, ne adj isten történik velem valami, akkor tiszta őrületek lehetnek, nem kapok életbiztosítást vagy akármi, mert nem jönnek rá, hogy egy és ugyanaz az ember vagyok… Márpedig az itthoni ügyintézést ismerve ennyi irat átírása nem egy hét lenne.) Másrészt meg voltam orvosnál, ahol a néniket Xné formátumban szólították akkor is, ha utána ott volt a teljes nevük utána. Akkor jöttem rá, hogy én nem hallgatok arra, hogy Xné, és nem tudom elképzelni, hogy hallgassak rá valaha is, mert van nekem nevem, köszönöm szépen. :) Márpedig lustaságból elkerülhetetlen, hogy az orvosok ne így hívjanak. (Aztán biztos meglepődnének, hogy Xné 23 éves…) Ádám se ragaszkodik, hogy felvegyem a nevét, úgyhogy ebből nincs probléma. Az X-P Q formátum nekem annyira nem tetszik, mert Ő se veszi fel így az én nevemet, és a gyerekeinknek se lesz ilyen mix-neve, szóval furán nézne ki, hogy csak nekem van. Azt, hogy hozzá tartozom, mindenki frankón látni fogja a gyűrűről, aki meg nem veszi a lapot, az akkor se venné, ha Xnének mutatkozom be. (Lerázó technikaként meg be is mutatkozhatok úgy is, nem kér személyigazolványt egyik nyomuló sem. :D) Nem ezen múlik, hogy szeretem vagy elfogadom vagy hozzátartozom. Nem kell, hogy billogot üssön rám ezzel, nem fogok elszökni, meg különben sem a hűbéruram, és én sem vagyok a tulajdona. :D Szerintem a kötőjeles formátum akkor néz ki jól, ha mindenki felveszi (férj és később a gyerekek is). Akkor az egy család, aztán kész. És az főleg akkor hangzik jól, ha az egyik név hétköznapi (mondjuk pont a férfié), és akkor Tóth meg Tóthné helyett Szilasi-Tóth lesz mindenki (ezt most csak kitaláltam).
De szerintem is mindenkinek a maga döntése. :)
dortimcsi mondta
hogy is van ez?Mármint, melyik kézen van a gyűrű menyasszonyként és melyiken a házasságkötés után?
Nekem a legolcsóbb tétel valószínű a meghívóm lesz…Lévén nyomdász Apu és az öcsém is,én a Nyomda is a miénk:DPersze ez azért is jó lesz,mert nem kell attól tartanom,hogy vmit elrontanak…..;)
Csokiszökőkút?Székszoknya???azt hiszem ezek nálam is kimaradnak majd…..Jobb helye is lesz majd a pénzünknek….(esetleg a kicsit drágább ruhát bérlem majd….Egy barátnőm mesélte,,hogy egy ismerőse csak azért választotta az egyik esküvői ruhát mert az olcsóbb volt 10000Ft-tal, pedig mindenki szerint a kicsit drágább állt neki jól,tökéletesen…)
Miért tartod meg te is a magad nevét?Persze attól engem is kirázna a hideg hogy Kürtösi Sándorné legyek….de azt,hogy hozzá tartozom vmilyen módon szeretném kifejezni…(szóval vagy Kürtösiné Dornbach Éva vagy Kürtösi-Dornbach Éva leszek…:))Persze mindenkinek a maga döntése,csak kiváncsi vagyok,hogy kit mi motivál;)
Via mondta
Nem tudom, mert nálunk nem így volt. De van olyan is, hogy a párok előre megbeszélik az eljegyzést, és akkor együtt vesznek 2 gyűrűt. Nálunk a köztes megoldás volt: tudtuk, hogy körülbelül mikor lesz az esküvő (2008 nyár), és ezt együtt beszéltük meg (még régebben), de a lánykérés konkrét időpontja és a gyűrűvel kapcsolatos dolgok számomra meglepetés maradt. :)
Embrujadas mondta
Még valami: Már van eljegyzési gyűrű pasiknak is? Ez nekem új. Nem is hallottam róla. A lánykérés részben írod. Így akkor gyűrűt cserélnek lánykéréskor, vagy a pasi magának is vesz? :)
Via mondta
Mert akkor nincs szorgalmi/vizsgaidőszak. :) Ráérünk mi is és a meghívottak is.
Embrujadas mondta
Akkor sok boldogságot! Megérdemlitek:) Miért pont nyári esküvő lesz amugy?
Via mondta
Nem lesz egyházi szertartás, és amennyire tudom, polgárin nincs fogadalomtétel. :) A Biblia pedig egy nagyon szép könyv, de nem vagyok elkötelezett rajongója, úgyhogy nekem nem fontos, hogy szerepeljen az esküvőnkön.
Mi se szeretjük a falusi lagzikat, ezért is nem lesz zenekar, nehogy elhangozzon egy lakodalmas muzsika taktus is. :P Pici, barátságos, fiatalos buli lesz (picit nagyobb, mint egy osztálybuli), ahogy mi szeretnénk. Csak olyat hívunk meg, aki tényleg fontos, hogy ott legyen. Unatkozó fejeket nem hiszem, hogy látunk majd. :)
Embrujadas mondta
Én ahol eddig voltam, az legtöbbször mind ilyen falusi lakodalom volt, amiről nekem nincs jó véleményem:) Ordít a lakodalmas zene (élőben, persze) amitől meg se lehet szólalni, nem lehet beszélgetni abszolút, van vagy 500 vendég, akik padon ülnek, stb. Meg ezek a hagyományos falusi szokásoktól is kiráz a hideg, mint a legtöbb fiatalt mondjuk. :) Tényleg, Nektek saját fogadalmatok lesz, vagy a hagyományos bibliai szöveg a bejövő? Esetleg mindkettő?
Via mondta
Lidi, ez tök jól hangzik. :) Nekünk a Ferences kertben lesz a szertartás, oda jön ki az anyakönyvvezető, ott lesz kb. 80 ember (ebben benne van MINDENKI, értsd tanárok, ismerősök is). Ezután kb. 40 ember (család illetve közeli közös barátok) elvonul Vasszécsenybe, ahol lesz a lagzi, egy óriási parkban a kastély mellett, sátor alatt. (Kell az árnyék, meleg lesz.) Ott is van patak, kis sziget, gyönyörű fotólehetőségek! :) Kertje senkinek nincs, úgyhogy azért is telepedünk ki, meg nem szeretnénk, hogy bárki melózzon a családból, barátok közül aznap. Ezért is inkább fizetek egy picit a dekoratőröknek, hogy ők fújják a lufikat, ne a barátaim, és inkább felveszünk egy videóst, hogy kamerázzon (aki egyébként szintén ismerős, és a fotós is, és a cukrász is, és a kastélytulaj is, ami nem azt jelenti, hogy ingyen van minden, hanem azt, hogy megbízhatók, és nem fognak átverni), semhogy valaki a fontos emberek közül lemaradjon az egészről, mert a kamerán keresztül nézi, és azt figyeli, hogy milyen a jó beállítás… Szóval meg lehetne oldani ezt is “maszekban”, meg a sütizést is, de azt beszéltük meg a családdal, hogy ez egy családi ünnep, úgyhogy senki nem dolgozik, összedobjuk a pénzt, és ünneplünk. A kastélykertet sem mi takarítjuk utána, és nem mi mosogatunk, egész évben azt csináljuk, legalább az esküvőmön ne már… :D (Egyébként röhej, 8 fős a kastélyszemélyzet – pincérek, mosogatófiúk, szakácsnők egész nap dolgoznak, addig szolgálnak fel italt, figyelik a svédasztalos melegített ételeket, amíg ott vagyunk, tehát cirka 16 órát lenyomnak, és az egész bagázs 40 ezer Ft-ot kér. Ezt mindenképp ki kell fizetni, cserébe nincs bérleti díj. De szerintem ez abszolút nem sok ennyi embernek ennyi melóra… Megéri vidéken tartani. A 4 fogásos kaja fejenként 4000 Ft-ból kijön, ennyiért mondom, még étteremben is többet fizetnénk… Nagyon jó helyet fogtunk ki, 15 éve lagziznak, és nagyon profik.)
Lidi mondta
Én egyedül a bátyám esküvőjét tudom felhozni példának, ami szerintem szuper volt. A Fővárosi Füvészkertbe jött ki az anyakönyvvezető (ez volt az egyetlen különlegesebb dolog), ott volt valami svédasztal (ez volt egy egyetlen amit valamilyen ‘szolgálat’ intézett), a fotós apa barátja, a lagzi (ahova nem mindenki volt meghívva, pl a nyíregyházi rokonok húztak haza) a bátyám anyukájának hatalmas budai kertjében volt, ahova mindenki hozott valami kaját, takarítottunk előtte meg minden, és a torták a Daubnertől voltak, mint minden családi ünnepen. :) Ja, a ruha pedig kölcsönzött volt (láss csodát, Szombathelyről).
Szóval összességében az egész nagyon jó volt, majdan én is valami ilyet szeretnék, mert ebben nincs semmi felesleges flanc, és mégsem túl átlagos, tekintve hogy tőlem fél méterre folydogált egy kis patak. :)
Via mondta
A miénk egyszerű, fiatalos, nem flancos lesz. Ha több pénzem lenne rá, akkor se lenne annál puccosabb, mint amilyen most lesz. :) Minden lesz, ami “kell”, bulizni is fogunk, tehát nem az lesz, hogy két tanú, aztán annyi, szép lesz, semmi nem marad ki a lényegből. Lesz fotós, videós, 3 szintes torta, svédasztal, szabadtéri szertartás, kastélykerti lagzi (potom pénzért, olcsóbb, mintha étterembe mentünk volna). Mivel nem Budapesten lesz, ezek teljesen beleférnek a büdzsébe. (Budapesten csak a kastélybérlés 2 millió… Őrület.) Viszont zenekarra nem költünk, mert 1. amilyen zenét mi szeretünk, azt nem játssza senki, 2. ha pedig éppenséggel játssza, nem akarok visítani az énekes angol kiejtésétől. Székszoknya nem lesz, csokiszökőkút nem lesz, koszorúslányok nem kapnak egyenruhát (nem is lesznek kifejezetten koszorúslányok), a ruhát kölcsönzöm (halál felesleges rá költeni, és utána hova a bánatba rakom? a pincébe? sok értelme lenne…). Nem lesz gyémánt diadémom, Manolo Blahnik cipőm és orchidea csokrom sem, és nem bérlünk sem limuzint, sem hintót, sem sofőrt. A meghívókat magam designolom, úgysem tetszene más munkája. :) Nászút valószínűleg max. belföldön lesz, de az se biztos, az meg, hogy mikor, pláne nem, hiszen az esküvő után még Szombathelyen maradunk Savaria Karneválozni. Ez az egész nekünk egy buli a barátainkkal, és azokkal, akik végigkísérték a kapcsolatunkat, nem a papír a lényeg, szóval a “nászút” sem akkora nagy cucc, régen volt az, hogy ilyenkor köteleződtek el a párok, mi 3 éve együtt élünk, közös kassza, mifene, szóval párkapcsolatilag ez nem akkora elköteleződés, mint közös néven venni egy lakást, amit már több, mint egy éve megtettünk. Pont ezért nem is csinálunk óriási felhajtást az egészből. :) Esküvő után ugyanúgy hazajövünk az otthonunkba, a postaládán ugyanaz lesz a név, mivel marad mindenki, aki, és ugyanúgy be lesz osztva továbbra is, hogy ki mosogat és ki eteti a nyuszit, szóval nagyon remélem, hogy senki se fog megkérdezni utána, hogy “na, milyen a házasélet?” mivel arra max. az lesz a válaszom, hogy annyiban más, mint előtte, hogy most a másik kezemen van gyűrű. És esküvő után két héttel meg ugyanúgy kezdődik az egyetem, mint minden szeptemberben, szóval semmi nem változik. :)
Ami a kérdésedet illeti… Szerintem azért valamennyire beszélik egymás nyelvét a családok, kivéve, hogy ha nem ismerik egymást a szülők, elég gáz, ha a gyerekeik esküvőjén találkoznak először… Ha pedig már találkoztak előtte, akkor is megoldották valahogy a kommunikációt, hát megoldják a lagzin is.
Embrujadas mondta
És a tietek milyen lesz? :) Amugy mi van akkor, ha a vőlegány és a menyasszony más-más nemzetiségű? Vagy egy nyelven kommunikálnak (pl. angol), de a családtagok azt se beszélik? :D (Nem ismerek ilyet, de kicsit vicces lenne.)