avagy textíliák, textiláruk kezelési útmutatója.
5 különböző jellel találkozhatunk a címkéken, mindegyik forma egy-egy műveletet képvisel. Ha egy nagy X van valamelyik jelen, akkor azt semmiképpen sem szabad művelni a ruhával!
A címkék általában a ruha nyakrészén/derekán vagy oldalán vannak bevarrva. Sokszor idegesítő, ha őrült nagy a címke és kilifeg a ruhából, és nagyon sok mocsok módon bök is. Nyugodtan vágd ki ezeket a címkéket, de előtte vagy tanuld be nagyon jól, hogy mit igényel az adott ruha, vagy készíts egy kis gyűjteményt mondjuk névjegykártyatartóból vagy kis fotóalbumból, ahol a kis fakkokba berakhatod a címkét és mellé egy cetlin leírhatod, hogy ez melyik ruhádé volt. Ha adnak extra gombot a ruhához, ezt is ide teheted. (Egy farmernál mondjuk a 40 fokos mosás vakon is betippelhető, szóval ezt inkább a nagyon különleges ápolást igénylő ruháidnál fontos alkalmazni.)
Mosás
A mosás jele egy trapézalakú vájling, amiben víz hullámzik. Ennek különböző variációi jelzik a mosás beállításait.
- Ha egy nagy X-szel át van húzva, nem moshatjuk!
- Ha kéz van benne, akkor kézi mosásra van szükség. Áztasd mosószeres vízben, és gyengéden nyomkodd a ruhát.
- Ha szám van beleírva, az a maximum mosógépi hőmérsékletet jelenti. Ha nincs benne szám, akkor pöttyök vannak helyette, azok jelzik a hőmérsékletet: 3 pötty a forró, 2 pötty a meleg, 1 pötty a hideg víz jele. Ha nincs beleírva semmi, akkor bármilyen hőmérsékletet alkalmazhatsz.
- Ha nincs alatta vonal, normál mosást jelent, ha egy vonal van alatta, akkor gyengédebben kell mosni, nem szabad teletömni a mosógépet, és csak minimálisan centrifugázzunk. Ha duplán van aláhúzva, akkor nagyon kényes anyagról van szó, jelentősen kevesebb mennyiségű ruhával együtt tegyük a mosógépbe, és nagyon kímélő fokozaton (gyapjúmosás) mossuk.
- Ha a címke olyasmit ír, hogy hasonló színű ruhákkal vagy külön mossuk, akkor valószínűleg ereszt az anyag színe!
Fehérítés
A fehérítés jele egy háromszög. Ez mutatja, hogy lehet-e használni fehérítő vegyszert az anyag tisztításához. Ha megfelelően kezeljük a ruháinkat, és nem várjuk meg, hogy hetek alatt beleegye magát a kosz, erre remélhetőleg nem lesz szükség. Nem tesz jót sem a ruhának, sem a környezetnek. Természetes fehérítő egyébként a citromlé, ha ezzel bekenünk egy foltot és kitesszük a napra (másik természetes fehérítő), akkor a folt eltűnik, vagy legalább halványabb lesz.
- Ha a háromszög egy X-szel át van húzva, nem fehéríthetjük a ruhát!
- Ha csíkok vannak benne, csak klórmentes fehérítőt használhatunk.
Szárítás
A szárítás jele egy négyzet, ha van benne kör, akkor az a gépi szárítást (centrifugát) jelenti, ha nincs, akkor a kézi szárítás különböző fajtáit. Ha a körben vannak pöttyök (ezek jelzik itt is a hőmérsékletet), akkor gépi szárításról van szó. Ez főleg Amerikában elterjedt, ők mindent géppel szárítanak. Most a nagy öko-forradalomban mondják egyesek, hogy „hm, mi lenne, ha kötélen szárítanánk a ruháinkat…?”. Szóval nekik ez még új. :)
Gépi szárítás
- Ha egy nagy X-szel át van húzva, nem szabad centrifugázni!
- Pöttyök jelzik a szárítógép megengedett maximális hőmérsékletét. Ha nincs benne pötty, bármilyen hőmérsékletet alkalmazhatunk. Ha három pötty van benne, magas hőmérsékletet használjunk, ha kettő, akkor közepeset, ha egy, akkor pedig alacsonyat.
- Ha nincs alatta vonal, normál centrifugálást jelent, ha egy vonal van alatta, akkor lazábban tömjük tele a szárítót, és ne legyen olyan erős, a két vonal pedig a nagyon kíméletes centrifugálást jelenti.
Szabadlevegős szárítás
- Függőleges szárítás
A ruhát centrifugálás vagy kicsavarás után kötélen, függőlegesen szárítsuk. - Függőleges vizes szárítás
A ruhát centrifugálás vagy kicsavarás nélkül kötélen, függőlegesen szárítsuk. - Fekvő szárítás
A ruhát fektessük le (pl. törölközőkre), hogy formáját megtartsa, és így szárítsuk. - Tilos csavarni!
A ruhát nem szabad kicsavarni, csurom vizesen kell megszárítani.
Vasalás
Meglepő módon egy vasaló-ikon jelzi a vasalást. :)
- Az X-szel áthúzott vasaló azt jelenti, hogy nem szabad vasalni az anyagot, mert visszafordíthatatlan károkat okoz benne!
- Minél több pötty van benne, annál magasabb hőmérsékletet bír el az anyag. 3 pötty: max. 200°C, 2 pötty: max. 150°C, 1 pötty: max. 110°C.
- Ha a vasalóból függőleges vonalkák jönnek ki, és ez az ikon át van húzva, azt jelenti, hogy nem lehet gőzzel vasalni az adott anyagot.
- Ha nincs vasaló-ikon a címkén, akkor – mázli – az adott ruha nem igényel vasalást.
Vegytisztítás
Ez többnyire akkor szerepel, ha mosni nem lehet a ruhát. A jele egy kör, az információt a patyolatban dolgozó emberek dekódolják, Neked nem kell érteni hozzá. :)
- Ha a kör át van húzva (technikától függően lehet csak egy kör és befeketített kör is), akkor nem lehet vegytisztítást alkalmazni.
- A betűk (P, F, W) a különböző alkalmazható vegyszereket jelölik.
eri mondta
Ja! És tök szép az új képed és a bannered!:)
Via mondta
Juhász Eszter készítette a fotókat! :)
eri mondta
Ez egy nagyon hasznos cikk, kb. 1 éve olvastam, de most visszatértem rá, mert nem tudtam mi is pontosan a 2 csík a mosási útmutatón. Köszi Via, és további sok sikert! Azért ne hagyd, hogy a sok munka mellett (még ha nagyon szereted is) ne maradjon időd a kikapcsolódásra és feltöltődésre! Ragaszkodj a középutadhoz, amibe belefér ez is – az is:) Ezt egyébként nagyon jól csinálod szerintem. A legfontosabb, amit szeretnék tőled megtanulni az az, hogy ne legyen mardosó bűntudatom ha nem úgy alakulnak a dolgok, ahogy a maximalista fejemben kitaláltam, hogy lenniük kéne. Üdv: Eri
Via mondta
Köszönöm! :) Pihenek is, most egy nagyon tolós időszak van, de tudom, hogy meglesz az eredménye!
misstick mondta
Folyekony alapozo: teljesen veletlenul fedeztem fel hogy hogy lehet folyekony alapozot kimosni feher ruhabol ha mar semmi mas nem valt be. Beszappanozni, majd a szappanos nedves foltra szintelen koromlakklemosot cseppenteni. 10 masodperces dorzsoles utan kijon (Dior naked folyekony alapozo)
viragocska mondta
Szia Via!
Nem tudom hova írjak, talán itt jó lesz, remélem tudsz segíteni. A gyermekem ügyesen rányomott egy tubus folyékony alapozót az ágytakaróra. (Vászon.) Tudsz valami ötletet mivel próbálkozzam? Előre is köszönöm!
Via mondta
Amennyit tudsz, kaparj le róla a spatulával, a többit próbáld meg nedves mosószódás szivaccsal kidörzsölni!
this mondta
Köszönöm szépen a jótanácsot. Én azt is hallottam hogy ecetes vízben kell áztatni, hagyni megszáradni, majd ki lehet újra mosni. Az ecet állítólag fixálja a színt. Reméljük valahogy szerencsével járok! :D Sziasztok!
Via mondta
Szerintem kézzel mosd, amíg a fekete festék ereszt, ha néhány mosás után abbahagyja, esetleg egy pulcsimosó programra berakhatod, a hőfokot nézd meg a címkén, saccra 30°C lesz ráírva. Kímélő mosószert válassz (a kézi mosáshoz is), a rózsaszín Perwoll is jó, és a Dreft is erre való, de azt még nem próbáltam. Szárítás ügyben nézd meg a címkét, de talán érdemes nem kicsavarni és fellógatva szárítani, mert ha nagyon kényes, meggyűrődik és kinyúlik.
Többiek? :)
this mondta
Mit tegyek, ha vettem egy kényes pulcsit? Fekete-fehér csíkos és a fekete része jól láthatóan fog?? Kézzel mossam, vagy géppel?? Milyen hőfokon? Fontos milyen mosószert használok? Előre is köszönöm a segítséget!!
Via mondta
Nagyon szívesen! :)
Dorottya mondta
Épp most nyomtattam ki :D Nagyon köszönöm!!
Lidi mondta
<3333, csak ennyit fűznék hozzá.
Via mondta
A CO elvileg a pamutra (cotton) utal, a kettes nem tudom, mi lehet. Mosás szempontból tényleg az a négy rubrika a fontos, amiről fentebb írtam. Vásárláskor is érdemes figyelembe venni, hogy ne legyen túl kényes az anyag, vagy ha nem szeretnéd vasalni, akkor úgy figyeld a címkét, hogy ne legyen rajta nagyon vasaló ikon. :) És az anyagösszetételt is érdemes nézni, a pamut a legjobb, mert az természetes anyag, a műanyagokba az ember beleizzad és tönkremegy benne a bőre. Mindenesetre fehérneműből mindenképpen a pamutot válaszd.
ManotClaw mondta
Na, találtam egy pólót amin végre van címke XD
Kész térkép van rajta :P
A főzéshez nem tudok mit mondani, szerencsére nem én főzök a családra ergo még életben vannak. A gyereknevelést viszont szeretem. Amikor általános suli voltam (2éve), kijutottunk az országos csecsemőgondozási versenyre, ahol 3. -ak lettünk. Idén sokkal nehezebb dolgunk lesz, mert ugye már középsuliba járok, és sokkal nehezebb lesz, de szeretem, mert sok latint kell hozzá tudni, és azt szeretem :D
Amúgy van a pólóm tetején egy C02-es felirat. Az jelent különösebben valamit?
Via mondta
Csak addig vágnál be mindent egyszerre, amíg bekeveredik a fehér cuccok közé egy piros zokni és minden rózsaszín lesz. :D Vagy amíg a kedvenc cuccod visszavonhatatlanul összemegy vagy szétszakad, mert rosszul lett mosva. Igen, állítólag Justin Timberlake minden alsógatyát csak egyszer hord, és utána kidobja őket, de a többségünk nem Justin Timberlake, úgyhogy ha szeretnénk, hogy hordható állapotban maradjanak a cuccaink, muszáj rájuk vigyázni, és ebbe a megfelelő mosás is beletartozik.
De ez nem nehéz, nézz bele most a pólód címkéjébe. Gyanítom nem kasmír van rajtad, úgyhogy azt fogja írni, hogy (színtől függően) 40/60 fok, kis hőmérsékleten vasalható, centrifugázható, ne vegytisztítsd. Nem agysebészet ez. :) Viszont örülök, hogy egy kicsit belelátsz ezekbe a dolgokba is, talán megérted, hogy miért rossz, amikor egyesek azt, hogy a nők otthon vannak a gyerekkel, úgy fejezik ki, hogy „nem dolgoznak”. :) Ha azt a főzés-takarítás melót másnak végezné, kemény órabére lenne. Persze az ember nem számol ilyet a saját gyereke után, de jó, ha egy férj megérti, hogy az asszony otthonlevése nem csak a gyerekkel való gügyögésből áll, és nem magától lesz tiszta ing a szekrényben meg kaja az asztalon. :)
ManotClaw mondta
*Tejóég*
Ti ezt hogy bírjátok? De komolyan XD *pasi szemmel elég bonyolult. Majd ha (egyszer :D) mosok, akkor egy lexikonnal és egy nagyítóval kezdem*
Én tuti csak bevágnám őket a mosógépbe XD
De köszi, hogy leírtad, ezek után talán már figyelmesebb leszek ^^