Ma az utolsó, ötödik zónád kitalálása és megtervezése következik. Ha ez megvan, készen is állsz a zónázásra! :) Ehhez is kapsz a mai napon segítséget.
5. zóna: Nappali
A hónap végén gyakran van (az elsőhöz hasonlóan) csonka zóna, ide is érdemes valami kevésbé melós területet választani.
Én a nappalit tettem ide, és itt a hozzá tartozó teendőlistám:
- Póktalanítás
- Ajtó & villanykapcsoló letörlése
- Fiókok szortírozása (íróasztal + magazinos fiók)
- Íróasztalról felesleges papírok kiszórása
- Nyuszi alomtálcájának & tálkájának alapos kimosása
- Ablakmosás
- Kanapé & párnák alapos kiporszívózása
- Porolás
- Porszívózás – íróasztalok mögött is
- Felmosás
(Ha megvan, hogy neked mi tartozik ide, és milyen teendőket kapcsoltál hozzá, szokásos módon várom a hozzászólások között!)
Az 5. zónaelőkészítő teendőlistád:
- Találd ki! Mi lesz a te ötödik zónád? Az ötödik zónánál az elsőhöz hasonlóan esélyes, hogy nem lesz teljes 5 nap rá, ezért ide is valami “könnyebbet” tegyél.
- Írd meg a listát! Zónalista megírása a 5. zónádhoz – írd össze, mit fogsz itt minden hónapban a tervek szerint elvégezni?
- Mi kell a zónádhoz? Ha felmerült eszközigény, akkor mehet a bevásárlólistádra.
5. zóna: nappali – segítő cikkek
Mi történik, ha kész vannak a zónalistáid?
Most, hogy felépítetted a zónáidat, mától elkezdheted a konkrét zónázást, ha úgy érzed, hogy kipróbálnád.
Nem kell félned, ha elsőre még nem megy flottul, bármikor tudsz rajta módosítani és könnyíteni (vagy akár nehezíteni, ha úgy találod, hogy valamelyik zónádban mindig túl gyorsan megvagy). Az eddig felépült zónalistád az elmélet, most vágunk bele a gyakorlatba. Csak akkor tudod meg, hogy mennyire fog működni és mit kell esetleg változtatni rajta, ha belevágsz, úgyhogy bátorítalak, hogy próbáld ki. A sok éves tapasztalat szerint rövid idő alatt bele fogsz tudni rázódni. :)
Így tudod elkezdeni a zónázást:
- Nézd meg, hogy az aktuális zónabeosztás szerint éppen melyik zónába esik a mai nap.
- Haladj az aktuális zónalistáddal, amit az elmúlt napokban írtál meg.
- A zónalistádon nem csak te tudsz ám haladni: delegálj feladatokat a lakótársaidnak, családtagoknak is! Ha részt vettek a kupi és a kosz előállításában, ugyanúgy kivehetik a részüket a rendrakásban is! :)
- Mivel a zónázás ciklikusan ismétlődik, bármikor becsatlakozhatsz, nem kell “pótolni” semmit, és nem “torlódnak össze” a feladatok. Pont ez benne a jó. :) Ha valami kimarad, kimarad! Semmi baj.
Ennyi! Ne félj tőle, vágj bele! Bonyolultabb leírni, mint csinálni. :)
Gyakori kérdések a zónázással kapcsolatban
Hogyan haladj a zónákon?
Ha eddig a Mindent, Vagy Semmit takarítási elvet követted, akkor elsőre nem feltétlenül könnyű átállítanod az agyadat az új takarítási rendre, amit a zónázás bevezet, úgyhogy mondok egy fontos mondatot, amit mindenképpen tarts szem előtt:
Nem egyszerre kell végigcsinálni a listákat!
Amikor a zónatakarítás szerint dolgozol, akkor az adott zónahéten nézz rá a listádra, és minden nap végezz el belőle valamennyit.
A zónafeladatoknak nincs fix sorrendje. Még csak az sem a sorrend, ahogy felírod őket. Minden azon múlik, hogy éppen hogyan vagy, mi fér bele.
Ha sűrű napod volt a fürdőszobás héten, aznapra ne a zuhanysikálást válaszd, hanem mondjuk a felmosást. Kis lépésekben haladunk most is, a lényeg, hogy legyen előrelépés. Ha egyik nap nem sikerült haladni a zónalistán, ne aggódj, majd bepótlod másnap, de ne legyen megint kapkodás és kiégésig takarítás belőle!
A vezetésben segít a kontrollmappád. Ha fizikai kontrollmappát használsz, a kész listáidat nyomtasd ki és tedd a kontrollmappádba. Táblafilccel pipálhatod a genothermeiden az elvégzett feladatokat, mint ahogy a napi feladatoknál.
Ha nem sikerül végigérned a listán péntekig, akkor fejfájás nélkül hagyj ki egy-két feladatot, esetleg ha több egymást követő alkalommal így jársz, érdemes lenne átgondolnod, hogy mi az, ami kevésbé lényeges, és ezt húzd ki a listádról. Lehetőség szerint a hétvége legyen a pihenésé! (De az se halálos bűn, ha egy-egy picike feladatot a hétvégére csúsztatsz. :))
“Mit csináljak, ha egy területen nem férek hozzá a takarításhoz, mert lomtalanítani kell?”
Ha van olyan helyiséged, ami még eléggé a kupleráj foglya, ott nem zónázni kell, hanem szortírozni, ahogy eddig is tetted. A zónázás gyakorlatilag a napi rutinban a “15 percig szortírozz” részt váltja ki. Egy idő után már nem lesz mit szortírozni, akkor zónázhatsz.
A szortírozásban is haladhatsz zónák szerint, de addig ne állj neki konyhaszekrényeket tisztogatni, amíg az ebédlőasztalon halomban áll a mindenféle. :) Ha van olyan szobád, ami rendben van, ott folyhat a zónatakarítás, a másikban meg a zónaszortírozás.
“Mindent összeírtam, de még így sem lesz annyi időm, hogy értelmes ütemben haladjak.”
Semmi gond! Ha nagyon-nagyon kevés időd van (mert például 12 órázol a munkahelyeden), akkor is érdemes lehet a 2 hónapos zónázást használnod, amit a 24. napi bejegyzésben már felvetettem a nagy lakásokhoz. Ez esetben úgy néz ki a dolog, hogy továbbra is marad az 5 zóna, de minden hónapban csak a zónalista felét végzed el, és amikor legközelebb újra az adott zónába érsz, folytatod, ahol abbahagytad. Lehet, hogy így tényleg csak napi tíz perced lesz a lakásra, de még mindig jobb, ha ennyire apró lépésekben haladsz, mint ha úgy, ahogy van, lemondanál a takarításról – ennek is lesz látszatja, hidd el!
[Kérlek, ne másold át a tréning bejegyzéseit más blogokba, fórumokba, honlapokra! Nagyon sok munkám van benne, és nem szeretném, ha máshol is visszaköszönnének az írásaim. Ha tetszik a bejegyzés, és szeretnéd megosztani másokkal, küldd el nekik a 30-napos rutinkiépítés-tréning linkjét! Köszönöm!]
Edit mondta
Sziasztok! Nagyon felvillanyozott ez a 30 nap…olyan mintha új èletem kezdődne. Eddig csinàltam a káoszt most pedig a rendet! 😅 Nekem egy olyan kèrdèsem lenne hogy a Vasáranpi pihenèst, ènidőt hogy tudnàm beèpíteni, mert egyenlőre nem megy…úgy èrzem mindig csinàlnom kell valamit nem tudom megnyomni magamon a kikapcsoló gombot, mindig pörögnöm kell ès èrzem hogy ez nem.jó! Sokszor vagyok kiègett zombi állapotban. Van esetleg erre valami jó javaslat? Előre is köszönöm! 🥰
Zsanna mondta
Ha máshogy nem megy, tudatosan pihenj. Legyen az a feladat, hogy x óra kikapcsolódás a pároddal, a családdal, barátokkal, és hogy magaddal törődj. Szerintem utána az igény is kialakul erre, és várod, készülsz rá lélekben.
Judit mondta
Kedves Via,
13 éve olvaslak és nem tudom kifejezni milyen hálás vagyok a cikkeidért!
Via mondta
Köszönöm, hogy itt vagy a kezdetektől! ♥♥
mesematka mondta
Sziasztok! Hogyan portalanítjátok a növények leveleit? Tényleg jó, ha sörrel törlöm le? :)
Via mondta
Soha nem próbáltam még sörrel, szóval ehhez nem tudok hozzászólni. :)
Anise87 mondta
Nem vagyok szakértő, de én nem ajánlanám. Egyrészt a szénsav miatt, ami kétlem, hogy jó, a másik pedig a benne levő szénhidrát, amin, ha a levélen marad, esetleg megtelepedhet valami (mint a korompenész). Ha hülyeséget írtam, bocsi.
Én anno az enyémeket nedves ronggyal törölgettem le, ill. lehet kapni “levélfény” spayt, amit ráfújsz és szépen csillog (hogy ezt mennyire szeretik a növények, azt nem tudom). A vízkőfoltok elkerülésére inkább a földjét érdemes locsolni.
Kingu mondta
A növények szeretik ÉS a muslicák is… szóval inkább télen. ;)
agi0412 mondta
Sziasztok!
Régóta kerestem egy útmutatást,- ahol nem érzem magam teljesen hülyének, mert nem tudom beosztani az időmet- a takarítással kapcsolatban.
Böngészés közben találtam rá. És hurrá! Ez a nekem való. Lépésről lépésre..Ma el is kezdem. Köszönöm. Mivel pont egy hétig szabadságon vagyok és azt terveztem, hogy teljesen kitakarítom a lakást, a napi rutin mellé a zónázást is elkezdem. Szerintetek sok lesz?
Via mondta
Szia!
Szerintem igen, nagyon sok lesz, de próbáld meg, aztán gyakorlat közben úgyis meglátod. :) Lassan járj tovább érsz, a rutinok pedig idővel épülnek be, nem azzal, ha rohansz. Most a szabadság alatt haladhatsz tempósabban, ha gondolod, de én inkább nem hajtanám túl magam a helyedben. Nagyon sokan mondták már, hogy nem hitték el, hogy fontos a lassan haladás, és összevontak több dolgot, aztán utólag belátták, hogy nem véletlenül írom a kis lépéseket… :)
Iratkozz fel az ingyenes tréningre, szépen beosztva megkapsz mindent e-mailben: https://www.urban-eve.hu/30-napos-rutin
Almacukor mondta
Nekem olyan kérdésem lenne, hogy ti a párnákat hogyan szoktátok takarítani? Amin huzat van, az oké, de a amin nincs? Én a porszívózástól kicsit ódzkodom, mosástól meg félek, hogy sose fog megszáradni..
Via mondta
Ilyen melegben megszárad, ne aggódj! :) A szivacsos töltetűeket simán kimosom. Tollas nincs.
manogyongy mondta
Hm… azon gondolkodtam, vajon Neked naponta mennyi időd jut -átlagosan- egy-egy zónára? Vagy úgy is kérdezhetem: összesen mennyi idő munka jön össze egy zónára?
És mindig az összes feladatot végigveszed az adott időszakban?
Amúgy az ablakpucoláshoz a függönymosást tenném hozzá :)
Ám az ablakot is lehet kétféleképp takarítani: a látványos, gyorsabb megoldás, ha csak az üveget törlöm át, ha a keretet is tokkal-vonóval, na az nagyobb falat.
Sajnos hajlanék rá, hogy mindig csak a gyors verziót csináljam…
Via mondta
Lehet csúsztatni nyugodtan, így alakul majd ki, hogy mi az, ami havi feladat, mi az, ami 2 havi.
Rengeteg minden múlik azon, hogy mekkora a lakásod, mik a szokásaid (mennyit vagytok otthon, van-e gyerek), milyen fekvésű a lakás, stb. stb. Nekem kb. egy óra egy zóna, átlagosan. Van, ami kevesebb, van, ami több.
Broxie mondta
Én a felesleges lapok kiszórása helyett a már nem érvényes, illetve felesleges iratok megsemmisítését iktattam be :)
wailele mondta
sziasztok. új vagyok itt, tegnap éjjel találtam rátok, ma vár rám az első igazi mosogatófényezés.
Egész nap turkálok az oldalak között (ja, meg az éjjel, míg rá nem akadtam a “menj időben aludni” című fejezetre). Rengeteg az info, kicsit el is tévedtem, de azért értem, csak egyet nem találok sehol: hová tettétek a vasalást?
Via mondta
Az eredeti rutinok között nem szerepelt, és én se írtam a programomba emiatt, mert mindenki oda teszi, ahova kényelmes — igény szerint. Tíz-tizenöt perces etapokban tévénézés közben, vagy az esti rutin részeként, ahol jól esik.
Linda mondta
Szia! Én a mosáshoz vettem. Vagyis a “Kell ma mosni?” ponthoz. Nem csak azt nézem meg, kell-e mosni, hanem azt is, be kell-e szedni a ruhákat, kell-e vasalni. Ha csak lehet, nem hagyom összeszaporodni, hanem pl. elindítok egy mosást, és beszedek, vasalok, hogy “legyen mit felvenni”, ne álljon halomban a vasalnivaló, és a szárító is üres legyen mire kimos a gép.:)
manogyongy mondta
Én napi 10 vagy 15 perc vasalást iktatok be, napközben valamikor, de időnként elmarad :)
pipacsom mondta
+ a csillárok tisztítása
Skippo mondta
Én még minden zónánál hozzáveszem a radiátorok lemosását is.
Zsu mondta
A nappalihoz hozzáveszem a teraszt is.
Meg a (benti) növények portalanítását is.