Egyre több ember eszik egyre kevesebb húst és állati eredetű terméket, és ezért az ünnepi asztalon is egyre több családnál a zöldségek kapnak főszerepet. Nálunk 2008 óta húsmentes a karácsony, és elsőre lehet, hogy ijesztőnek hangozhat, hogy mi is legyen a karácsonyi menü, ha se hal, se pulyka, de nyugalom, nem bonyolult a helyzet. A vega karácsonyi menü nem bonyolultabb, nem drágább és nem is ízetlenebb a húsoshoz képest!
Ez a poszt eredetileg azért született, mert 2010-ben kaptam egy kedves levelet egy olvasótól, Adrienntől:
Idén már saját lakásban ünneplem a Karácsonyt, ez az első alkalom, hogy karácsonyi menüt fogok készíteni. Naaaaagy szükségem volna egy egyszerű, nem túl pepecselős és nem túl drága menüre. :) Szívesen venném, ha az ajándéktippek után egy ilyen menütippet is írnál. :)
Néhány levélváltás után – megírtam, hogy csak vega ötleteket tudok adni – kiderült, hogy Adrienn is a húsmentes ételeket kedveli, úgyhogy ennek örömére jöjjön egy kis vega menübörze, tetszés szerint kombinálható ételsorokkal.
Mivel helyettesítsük a húst?
Az én főzési filozófiám az, hogy semmivel. Egy jó zöldséges étel önmagában megállja a helyét, nem kell semmit „pótolni” rajta. Alapvetően az a főzési módszerem, hogy mindent megfőzök, csak amikor egy recept azt írja, hogy „tegyük bele a csirkét”, akkor nem teszem bele. :) Tejföl helyett növényi tejfölt használok, amikor egy recept azt írja, hogy tej, akkor nálam az zabtej lesz. Nagy örömmel grillezek gombát, padlizsánt, pácolok karfiolt és tofut, úgyis a fűszer a lényeg. 80 ezer ehető növény van, úgyhogy bizton mondhatom, éhen se hal senki, meg az unalomtól se rakják ki a fehér zászlót az ízlelőbimbói.
Az alábbiakban itt van az összes kedvenc húsmentes receptötlet, amik karácsonykor is megállják a helyüket. Ha te fogyasztasz tejterméket, akkor beleteszed, ha vegánul csinálod, akkor úgy is jó lesz. Nyugodtan használd inspirációnak a listát!
Karácsonyi vega leves ötletek
Karácsonykor a levesnél nálam az a fő szempont, hogy valami különleges legyen, olyan, amit hétköznap nem eszünk, tehát egy sima zöldborsóleves nem állja meg a helyét. Na de egy mentás zöldborsókrémleves megküldve mindenféle mikrozölddel, pirított magokkal vagy spéci olajjal már más tészta. :) A krémleveseket könnyű elkészíteni is (botturmix szükségeltetik!), és nagyon mutatósak is.
Könnyen vegánosítható a legtöbb krémleves recept növényi tejszínnel, szóval nyugodtan nézz körül nem vegán szakácskönyvekben is, lesd el a fűszerezéseket és az ízkombókat.
- (erdei) gombakrémleves: frissen pirított házi krutonnal
- gesztenyeleves: ha már úgyis szezonja van – nyugodtan csinálhatod fagyasztott gesztenyéből is
- sárgarépaleves, sütőtökleves, céklaleves: a színük elképesztően gyönyörű, és télen nagyon jól tudnak esni, itt az én vegán receptem sütőtökkrémleveshez
- zöldségekből készült erőleves metélttel: húsleves után nosztalgiázóknak, ha van otthon tökmagod (például a sütőtökkrémleves miatt), akkor próbáld ki a húslevesre megtévesztésig hasonló tökmag erőlevest! Tojásmentes diéta esetén tojásos metélttészta helyett nyugodtan válassz rizstésztát, csodálatosan működik.
A blogomon két további krémleves receptjéről írtam, amiket gyakran eszünk, nem csak karácsonykor: fokhagymakrémleves, cukkínikrémleves. Egy kis ünnepi garnírunggal (pirított magok, mikrozöldek vagy csírák, házi kruton) ők is kiemelkednek a hétköznapokból.
Karácsonyi vegetáriánus főételek
A főételnél is fontos a különlegesség, illetve nekem az is fixa ideám, hogy ne egy nagy tálból kelljen mindenkinek szedni (az karácsonyra nekem túl menzás), hanem valami szeletelhető étel legyen. Kiesik tehát mindenféle rakottas, lasagne és tészta, azonban ha mindenképpen ilyenhez ragaszkodunk, vagy csak ilyet tudunk készíteni, külön kis tálkákban süssük meg az adagokat, úgy sokkal elegánsabb lesz. Hogy meglegyen a számomra fontos karácsonyi étkezés „mindenből egy kicsit” hangulata, köretet is szoktam készíteni, a tésztás ételek zöldségeket, salátákat kapnak, a zöldségesek pedig valami spéci rizst vagy tepsiben sült burgonyát. Néhány konkrét ötlet:
- quiche: lehet vegyes zöldséges, gombás, cukkínis, hagymás, kecskesajtos, márványsajtos, spenótos. Friss zöldsalátával tálalom. Vegán verzióban növényi tejszínnel vagy csicseri-omlett keverékkel érdemes kísérletezni.
- sós rétes: a töltelék lehet hasonló, mint a quiche-nél: gombás, spenótos-túrós. Ehhez is nagyon illik a saláta.
- vega wellington: a klasszikus leveles tésztában sütött steak természetesen lehet húsmentes is, ha van bevált pácolt tofud, akkor tedd bele azt a steak helyett, én óriási fej portabella gombával szeretem. Vegán verziónál figyelj arra, hogy a leveles-vajas tészta növényi zsiradékból készüljön!
- mozzarellás padlizsán kétféle szósszal: ehhez végre konkrét receptet is tudok adni, itt van. Rizzsel a legfinomabb. Vegán verzióhoz hagyd a mozzarellát, tejmentes besamelhez pedig próbáld ki ezt a sajtszószt a moussaka receptemből.
- grillezett halloumi sajt: ezt a speciális sajtot úgy lehet grillezni, hogy nem olvad szét. Jó sós, egy kicsit a fetához hasonlít, de nem annyira morzsolódó. Nagyobb üzletek sajtos hűtőpultjában kapható, és a vegán verzió is isteni finom (Violife márkájút szoktam venni). Párolt zöldkörettel a legjobb.
- erdei gombás rizottó: ha találsz jó minőségű, különleges gombát, egy lassan főzött rizottó is ünnepi fogás lehet.
- töltelék (csirke nélkül): már gyerekkoromban is a töltelék volt a kedvenc részem a töltött csirkéből, és anyu már jóval azelőtt elkezdte külön is sütni, hogy vega lettem volna. Anyu töltelékébe kerül beáztatott aztán olajon és hagymán kisütött zsemle, borsó, kukorica (mehet bele párolt gomba, kukorica is…), főtt tojás, nyers tojás, sok majoránna és petrezselyem — pontos arányokat még nem tudok mondani, ösztönösen készül. :) Őzgerincformában vagy kis muffinformában is meg lehet sütni, a ropogósra sült széle a legfinomabb. Párolt lilakáposztával és tepsiben sült karikára vágott fűszeres krumplival szeretem a legjobban.
- vega töltött káposzta: kísérletezd ki szójagranulátummal és lencsével, a fűszerezés maradhat a szokásos. Tejföl helyett nyugodtan használj növényi verziót! A zabjoghurt és kókuszjoghurt „greek style” sűrűbb variációi tökéletes tejmentes tejfölhelyettesítők.
- hortobágyi vega palacsinta: sós palacsinta zöldséges töltelékkel, rántva még istenibb. Pontos receptet itt találtok.
Karácsonyi köret ötletek
A karácsonyi menüből valószínűleg a köret okozza a legkisebb fejfájást, ha a húsmentességről van szó. Fentebb már írtam, hogy szénhidrátgazdag ételhez salátát szeretek adni, zöldségeshez pedig valami szénhidrátosat (rizs, krumpli). Az a legjobb, ha van legalább 2-3 féle, és lehet válogatni, tobzódni az ízekben! Itt van néhány kedvenc ötletem:
- káposztasaláták: amerikai verzió, vagy párolt lilakáposzta (köménnyel, édesen — nyamm).
- zöldséges rizs: borsós, kukoricás, csicseriborsós-újhagymás, petrezselymes, fűszeres, gombás… ami az ételhez illik
- tepsiben sült zöldségek: paszternák, juharszirupos répa, cékla
- fűszeres burgonya: kockára, karikára vagy hasábokra vágva is finom, sózzuk-fűszerezzük (keverékkel is lehet, de nagyon jól megy hozzá a rozmaring és a kakukkfű), locsoljuk meg olívaolajjal, és sütőpapíron süssük pirosra.
- grillezett burgonya: ha igazi angol pubos sült krumplit szeretnél, nagyobb darabokba vágva főzd 25 percig, és utána a főtt krumplit süsd beolajozva tepsiben még 35-60 percig, amíg ízlés szerint ropogósra nem sül.
- paradicsomsaláta: ecetesen, sok lilahagymával szeretem.
- koreai uborkasaláta: a vékonyra vágott uborkaszeleteket locsold meg szójaszósz és ecet keverékével, szórd meg szezámmaggal és ízlés szerint chillipehellyel, és állítsd be az édességét cukorral vagy juharsziruppal. Rengeteg apróra vágott újhagymával tálald.
- fokhagymával serpenyőben átforgatott zöldségek: működik zöldbabbal, bok choy-jal és fodros kellel (kale) is.
- tejfölös krumplisaláta: erre mindenkinek van saját receptje :)
- párolt fűszeres zöldköret: ne csak a szokásos mexikói zöldségkeveréket emeljük ki a fagyasztóból, az ázsiai keverékek (fafülgombás, bambuszrügyes) is irtó finomak.
Desszertet nem írok, hiszen azokban nincs hús (kivéve, ha Rachel készíti a Jóbarátokból :)), úgyhogy onnan minden jöhet. Bejgli, mézeskalács, zserbó, hatlapos… kinél mi a szokás.
Vega karácsonyi menüsör
A fentieket ízlés szerint kombinálhatod az alapján, hogy miket (és mennyit) szerettek enni, vagy melyik hozzávalóval volt már dolgod. Néhány példa menü, ötletadónak – teljesen vegánul is elkészíthető az összes:
Klasszikus karácsonyi menü húsmentesen
- tökmag erőleves rizstészta metélttel
- portobello wellington
- grillezett tepsis krumpli
- fokhagymás zöldbab
- juharszirupban sült répa pirított dióval
Erdei hangulatú karácsonyi menü 2 főre
- gesztenyekrémleves
- erdei gombás rizottó
- fetás-szőlős-diós zöldsaláta tökmagolajjal
Ázsiai ihletésű karácsonyi vega menü
- csípős köménymagleves (ez a kedvencem)
- miso padlizsán rizzsel
- fokhagymás-citromos bok choy
- koreai uborkasaláta
Remélem, tudtam segíteni Adriennek, és mások is megihletődtek egy vega karácsonyra. Jó étvágyat!
Ha szilveszteri vega vendégváró receptet keresel, akkor itt vannak a tippjeim.
Szeretnéd írásban megtervezni az ünnepeket? Egy helyre írnád az adventi naptár ötleteket, az ajándéktippeket, a menütervet és a hagyományokat, családi történeteket is? Akkor töltsd le ezt a tervezőt, és máris kezedben tarthatod az idei Karácsonyt. Legyen olyan, amilyennek szeretnéd!
Még több karácsonyi ötletet keresel? Több, mint száz kreatív karácsonyi cikket találsz a karácsonyi ötlettáramban!
alice mondta
Hű, de jó! Én is vega vagyok, és úgy látom hasonló az ízlésünk! :)
Arnica mondta
Bár már megterveztem a karácsonyi menüt (elég nehezen ment, mert ez lesz az első vega karácsonyunk, és a kicsi gyerekeim még várják a húspótlókat, ill. a nagylányom a szomszédban igazi vércse, tehát minden régi husis kedvencet elkészít), mégis segítség amit írtál. Igen buzdító – a szilveszterit is meg fogom nézni és meglepem majd magam valami finomsággal (egyedül leszek).
Via mondta
Köszi a visszajelzést! Sajnos tavaly nem kérte senki a szilveszterit, úgyhogy nem készült el, de idénre akkor megírom. :)