Évek óta mindenki a diós bejglire bukott, annyira, hogy tavaly a mákos meg is avasodott, úgy nem kellett senkinek. Ezért idén csak és kizárólag diósat sütöttem – omlósat, dugig töltelékkel. A tésztát szepyke családi receptje alapján készítettem, kevés módosítással. A diós töltelék pedig az én családom receptje – ránk jellemzően nem macerás, de ugyanolyan finom, mint a pepecselős verzió. :D A bejglinek kell egy éjszakai pihenés, tehát nem lehet azonnal enni, viszont holnap még csak karácsony másnapja van, ha van hozzá mindenetek otthon, tessék begyúrni a tésztát, és holnapra meg is van a bejgli!
Hozzávalók (4 rúdhoz)
A tésztához:
- 60 dkg finomliszt
- 25 dkg szobahőmérsékletű, puha vaj
- 10 dkg porcukor
- 2 tojás sárgája + 1 egész tojás
- 1 zacskó instant élesztő (vagy 1 dkg friss morzsolva)
- egy csipet só
- 1 deci tejföl
A töltelékhez:
- 80 dkg dióbél
- 12 evőkanál porcukor
- rum aroma
- tej
A kenegetéshez:
- egy tojás szétválasztva
1. nap este: Szepyke receptjéhez képest annyit változtattam, hogy disznószír helyett vajat használtam, mivel vegetáriánusok vagyunk. Ez semmit nem von le a bejgli értékéből számomra, így is nagyon-nagyon finom. :) Ezen kívül friss élesztő helyett instantot használtam. A tészta úgy készül, hogy minden hozzávalót beledobtam a dagasztókaros robotgépbe, és összegyúrattam vele a tésztát. Ezután négy részre osztva, egyenként fóliába csomagolva kell pihentetni egy éjszakát a hűtőben.
2. nap: A töltelék pofon egyszerű, a diót ledarálom (éljen a késes robotgép!), egy tálba öntöm, hozzáadom a porcukrot, a rum aromát, és annyi tejjel elkeverem (nem mértem, kb. egy deci kell azért), hogy kenhető állagú legyen. Kész-passz, főzni se kell, meg azt se kell megvárni, hogy kihűljön.
Mivel az én tésztámba vaj került, így az éjszakai hűtőzés során eléggé megkeményedett, nem lehetett azonnal kinyújtani. Mindenképpen a sütés előtt egy órával ki kell tehát venni, hogy rendesen kezelhető legyen – bár így legalább karra ma már nem kell edzenem. :) Sütőpapíron nyújtottam, ahogy Szepyke is javasolta, majd egy spatulával megkenegettem a téglalapokat, és a sütőpapír segítségével feltekertem őket. Nem volt nehéz átemelnem a megtöltött-feltekert rudakat a tepsire, egyik sem szakadt szét, rugalmas, jól kezelhető tészta lett a végeredmény, így a rudak is strapabírók lettek, simán kézzel át tudtam őket helyezni. Sütés előtt pihentek egy fél órát, aztán 180°C-ra begyújtottam a sütőt, egy sárgájával hosszában végigkentem a rudakat, hagytam száradni, majd a fehérjével széltében megkenegettem. Utána egy fogpiszkálóval sok-sok lyukat szúrtam bele, jó mélyen (hústűnk sincs, ugyebár). Addig sütöttem, amíg szép aranybarna nem lett a tetejük – így a belsejük még finom, omlós maradt, nem száradt ki.
És ahogy a nagykönyvben meg van írva, márványos lett a teteje, és ki sem repedt. :)
momami64 mondta
Nagyon finomnak néz ki. Én karácsonyra készülvén elősütöttem gesztenyés bejglit. A finnyás vejem közölte ha karácsonykor csak ezt kap akkor is jó. Tudod lányaim nem szeretik a mákot. Emce lányom allergiás a dióra. Eddig is apukám kedvéért sütöttem mindig. Élt halt a kelt tésztáért.
Most h már nincs velünk az első karácsonykor ez kimaradta. De az idén nem fog!:) Móni
Via mondta
Remélem, Nektek is ízleni fog! :)
Linda mondta
Via! Idén én is ki fogom próbálni. Ez lesz az első bejglim.:) Azt szeretném kérdezni, hogy hogyan tárolod, és kb. meddig áll el? Elkészíthető-e karácsony előtt két nappal?
Via mondta
Igen, elkészítheted nyugodtan. Én konyharuhával letakarva szobahőmérsékleten őriztem, de nem bírt ki sok időt, mert jöttek vendégek is, aztán egyszer csak elfogyott. :))