Szereted az otthonodat?
Lakásod a nyugalom szigete, minden stressz nélkül birkózol meg a házimunkával, mindeközben jut idő magadra is, és bevált módszered van arra, hogy hogyan tartsd fenn ezt az állapotot?
Nem érted, hogy mit kell magyarázni a takarításon? Nem gond a rendrakás, pakolás?
Örülj neki! Ez a program ezek szerint nem Neked szól. :) Csináld továbbra is azt, amit eddig, és élvezd az otthonod!
Azonban:
- ha van olyan terület, amiről inkább elfordítod a tekintetedet, vagy mély sóhajtásba kezdesz, hogy „jaj, még ez is”…
- ha a reggeleid kapkodva telnek, mert valami mindig elveszik…
- ha van olyan szekrényed, amiből megtámadnak a cuccok, ha kinyitod az ajtót…
- ha végeláthatatlan teendőlista az életed, és azt se tudod, hol áll a fejed…
…akkor lehet, hogy érdemes kipróbálnod a 30-napos rutinkiépítő tréningemet.
Az otthonodnak egyetlen feladata van: hogy ki tudd benne pihenni magad.
Ha prüszkölsz a portól, ha nem tudsz kényelmesen leülni a kanapéra a sok cucctól, ha nem találsz egy tiszta bugyit a reggeli rohanásban, ha büdös van — akkor az otthonod nem teljesíti a feladatát.
Ha éjt nappallá téve súrolod az ablakot, hogy csillogjon, mint a reklámban, ha gyomorgörcsöd van, ha beteszel egyetlen bögrét a frissen kitakarított mosogatóba, ha bűntudatod van, amikor használod az otthonodat, akkor megintcsak nem teljesíti a feladatát.
Mi az a 30-napos rutin?
Takarítani kell, ez vitathatatlan, azonban nem mindegy, hogy mikor, mennyit, és hogyan.
Az élet sokkal szebb és érdekesebb annál, hogy feleslegesen sok energiát és időt pazarolj a háztartás vezetésére. A tréning egyik feladata, hogy megtanítsa, hogyan tudod praktikusan és hatékonyan letudni ezeket a feladatokat a korábbi kapkodás és kampánytakarítások helyett, a másik pedig az, hogy egy olyan rendszert adjon a kezedbe, aminél nem probléma, ha kimarad egy-két (tíz-ötven) nap, mert bármikor bűntudat nélkül becsatlakozhatsz újra anélkül, hogy kiégnél.
Emellett pedig, mivel nem csak a takarításról szól a létezésünk, a „kötelező körös” feladatok mellett az öngondoskodással és pihenéssel kapcsolatos igényeidet is belezenésítjük a rutinjaidba, hiszen a makulátlan lakásnál sokkal fontosabb, hogy hogyan érzed magad.
Más rendszerezést, takarítást, rutinkiépítést célzó tréningekkel ellentétben nálam nem cél, hogy tökéletes legyél, és nem kell háztartási robottá válnod. Épp ellenkezőleg.
A rendszer lépésekre bontott feladatokkal dolgozik, ami azt is jelenti, hogy könnyen tudod delegálni a feladatokat, így bármelyik szakaszban bevonhatod a párodat, családodat is – a konkrétan megfogalmazott, időzített (pár perces) teendők mindenki számára egyértelműek lesznek, és nem jelentenek nagy, ijesztő, teljesíthetetlen követelményt. Csinálhatjátok közösen, hiszen a koszt is közösen csináltátok. :)
Az egésznek az a lényege, hogy több időd maradjon arra, amit valóban szeretsz csinálni!
Így indult a rutinkiépítő tréning
Kezdő egyetemistaként kezdtek először foglalkoztatni a rutinok, első önálló otthonomban (ami egy szoba volt egy bérházban).
Ekkoriban bukkantam az amerikai FlyLady weboldalára, ahol először találkoztam a koncepcióval, hogy egyáltalán léteznek olyanok, hogy rutinok. Olvasgattam az ottani írásokat, de hamar láttam, hogy ennél nekem összeszedettebb, átláthatóbb és rugalmasabb struktúrára van szükségem, így a következő 3 évben kialakítottam a saját rendszeremet. Ennek az első verzióját 2009-ben tettem közzé itt az urban:eve-en, nagyon sokan ekkor és emiatt találtak rá először a blogra. ♥
Az azóta eltelt több, mint 12 évben folyamatosan bővítettem, fejlesztettem a tréningen, az alapján, hogy miket tapasztaltam, milyen visszajelzések érkeztek.
Mindig az volt a szempontom, hogy fix, előírt, szigorú szabályok helyett egy rugalmas segédanyagot tudjak átadni, hogy minél több embernek tudjon segíteni, minél több élethelyzetre rá lehessen igazítani. Az én életem is sokat változott, mióta először kezdtem rutinokkal foglalkozni, és mivel a rutinoknak az a dolga, hogy támogassanak, élesben tudtam tesztelni a saját rutinmódszeremet az egyetemista évek után friss házasként, vállalkozóként, költözések után új lakásokban, mindig a változó élethelyzetekhez és új igényekhez alakítva.
„Ez most azt jelenti, hogy egész nap takarítanom kell?”
Dehogy! A programmal pont azt a számodra ideális rendszert fogod tudni kialakítani, ami lehetővé teszi, hogy minimális erőfeszítéssel maximális hatékonysággal tudd fenntartani a lakás számodra ideális állapotát — vagy, ha többen vagytok, akkor együtt tudjatok dolgozni ezért. Ha elsajátítod a tréningben tanított készségeket, nem többet fogsz takarítani, hanem okosabban, átgondoltabban, és végeredményben kevesebbet.
„Tényleg működik?”
Igen! Nem egy kész, szájbarágós rendszert tanulsz meg, amihez hozzá kell idomulnod, hanem olyan technikákat tanulsz meg, amelyeket a saját életedhez és igényeidhez igazíthatsz.
De nem kell bemondásra elhinned. :) A tréninget az elmúlt 12 évben több, mint 20 ezer ember végezte el sikeresen: fiatalok és egyetemisták, egyedülállók és házasok, férfiak és nők, kisgyerekesek, nagy gyerekesek és nagymamák.
Én egy aktív és keveset alvó gyermek mellett kezdtem el a 30-napos rutinkiépítő tréninget. Nekem akkor nagyon sokat jelentett, hogy kétperces feladatokbol épül fel, mert kb. ekkora szabad időtávom volt a lányom mellett.
Nekem tetszett, hogy megengedő, nem kizárólagos a szemlélet, mindenképpen meg akarom tanítani a lányomnak is! — Bujdosó Petra
Ami azonnal segített, az az elképzelés, hogy lehetek rendszerezett anélkül, hogy betűről betűre, percről percre be lenne osztva, mikor mit kell csinálni, és ez máris magával ragadott.
A tréning második felére, mire elértünk a „zónázáshoz”, már azt éreztem, hogy végre kapok levegőt a feladataim súlya alatt! Így, hogy megengedem, hogy nem kell mindent és azonnal, így még amikor látszólag minden el van úszva, akkor is úgy érzem, én irányítok. — Balázs Edit
Első alkalommal még szüleimmel laktam, és a saját szobámra volt csak gondom. Minden nap vártam az aznapi „meglepetés” e-mailt és a benne lévő feladatot.
Másodjára kisbabás anyukaként már csak át kellett ismételni a dolgokat és testre szabni az új körülményeknek megfelelően. Kisbabával itthon hajlamos az ember szétcsúszni, nem felöltözni, stb. A rutinokkal viszont lett kerete a napoknak, nem céltalanul egyik napról a másikra léteztem. — Buglyó Éva
Durván elúszna az időm, ha nem lenne ez a segítség, ami támogat abban, hogy meg tudjam tartani egy-egy feladaton a fókuszt.
A nehezebb időszakokban, mikor elönt a káosz, segít, hogy egyszerre csak egy feladattal foglalkozom, nem kezdek el kapkodni ész nélkül.
Nekem életmentő ez a rendszer, a nap végén jól esik végignézni a feladatokon, hogy mennyi mindent megcsináltam. — Vámosi-Kovács Ági
Korábban mindig elejétől a végéig kitakarítottam a családi házat – már a második napon elegem volt belőle. Egyre jobban szorongtam, ahogy közelgett a következő nagytakarítás ideje.
Most sokkal kevesebb munkával sokkal több időm lett, és tisztább, rendezettebb lett az otthonom. Elmúlt a korábbi szorongás a takarítás, rendrakás miatt, nem probléma, ha valaki váratlanul betoppan, nagy öröm, hogy úgy érzem kézben tudom tartani a dolgokat. — Laja Éva
(Az összes sikertörténetet itt olvashatod el!)
Ha bármilyen kérdésed felmerül, a tréning napjaihoz tartozó bejegyzések hozzászólásában felteheted – minden hozzászólásról értesítést kapok, akármilyen régi bejegyzéshez is érkezett. Az e-mail tréninggel kapcsolatos kérdéseidre először keresd meg itt a választ, hátha meg is lesz a megoldás! :)
(Ha egyszer már elvégezted a tréninget, és szeretnéd újrakezdeni, a fenti gombra kattintva újra kérheted te is az e-maileket. Figyelj oda, hogy ugyanazt az e-mailcímet add meg, amivel először feliratkoztál.)
A rutinkiépítés menetrendje
Ha feliratkozol a tréningre, a rendszer automatikusan minden reggel kiküldi neked az aznapi feladatot, kiegészítő segítéggel. De ha utólag szeretnéd visszakeresni valamelyik napi feladatot, akkor az alábbiakban egy helyen összeszedtem a 30-napos rutinkiépítés egyes napjaihoz tartozó bejegyzéseket.
30-napos rutin első fázis: A rutinok kiépítése
- 1. nap – Mosogatófényesítés
- 2. nap – Öltözz fel & szedd rendbe magad!
- 3. nap – Ágyazz be!
- 4. nap – Kritikus terület
- 5. nap – Kontrollfüzet
- 6. nap – Reggelizés
- 7. nap – Ruhakikészítés
- 8. nap – Naptárhasználat
- 9. nap – Turbó Törlés
- 10. nap – Cuccok kikészítése
- 11. nap – 15 perc lomtalanítás
- 12. nap – Kell ma mosni?
- 13. nap – 15 perc mozgás
- 14. nap – Időben menj aludni!
30-napos rutin második fázis: A hét napjainak feladatai
- 15. nap: Hétfő – 1 órás gyorstakarítás
- 16. nap: Kedd – Tervezés & szervezés
- 17. nap: Szerda – Antihalogató nap
- 18. nap: Csütörtök – Küldetések napja
- 19. nap: Péntek – Autó & táska takarítás; este randi
- 20. nap: Szombat – Családi móka
- 21. nap: Vasárnap – Belső tankolás
30-napos rutin kiegészítő fázis: Testreszabás
30-napos rutin harmadik fázis: Zónázás
- A zónák kialakítása
- 1. zóna – Bejárat & előszoba
- 2. zóna – Konyha
- 3. zóna – Fürdőszoba
- 4. zóna – Hálószoba
- 5. zóna – Nappali
- 30. nap – A program vége. :)
- Használati utasítás a rutinokhoz
A fentiek alapján akár napról napra ide visszatérve, és végigkattintva is végigmehetnél a tréningen. De a sok éves tapasztalat és a visszajelzések azt mutatják, hogy sokkal egyszerűbb és hatékonyabb, ha minden reggel egy motiváló email fogad a postaládádban, és segít lépésről lépésre felépíteni a saját rutinodat. :)
Lődd ki a reklámblokkolódat, töltsd újra az oldalt és próbáld meg ezen a linken!)
© Farkas Lívia – 2009-2022. Minden jog fenntartva! A szerző írásos engedélye nélkül másodközölni tilos!