Sokan mondanak le a tejről, akár tudatos életmódváltás miatt, akár egy betegség utáni lábadozás részeként, ideiglenesen, akár tartósan, a laktózérzékenység miatt. Az ismerkedési fázisban hasznos, ha van egy kis útmutató arra vonatkozólag, hogy melyik tejpótló milyen tulajdonságokkal rendelkezik — pont egy ilyet találtam a Whole Living magazinban, referenciának megosztom, hátha jól jön még később. :)
1. Szójatej
Poharanként 4 gramm fehérjét tartalmaz, ezenkívül van benne magnézium és D-vitamin. Ízre krémes és kicsit édes.
Legjobb felhasználási mód: szószokhoz, rakott ételekhez, levesekhez, műzlihez.
Tápérték: 2,4 dl-ben 60 kcal, 2 g zsír, 5 g szénhidrát.
2. Mogyorótej
Gazdag fehérje és E-vitamin forrás. Íze kicsit pirított, selymes textúrája van.
Legjobb felhasználási mód: műzli, tea, kávé, kakaó
Tápérték: 2,4 dl-ben 110 kcal, 3,5 g zsír, 14 g szénhidrát.
3. Zabtej
Szívbarát omega-zsírsavakban gazdag, mind a tíz esszenciális aminosavat tartalmazza, ezenkívül több ásványi anyagot és fehérjét is. Íze nyers (füves), mogyorós. A füves íz tényleg leírhatatlan, de olyan érzés, mintha folyékony szénát innál. :)
Legjobb felhasználási mód: édes süteményekhez, sós finomságok főzéséhez.
Tápérték: 2,4 dl-ben 60 kcal, 5 g zsír, 0 g szénhidrát.
4. Mandulatej
Koleszterincsökkentő flavonoiodokat és E-vitamint tartalmaz. Ízében érződik a mandula.
Legjobb felhasználási mód: sütéshez, tejszín helyett kávéba, teába.
Tápérték: 2,4 dl-ben 60 kcal, 2,5 g zsír, 7 g szénhidrát.
5. Rizstej
Általában mestereségesen gazdagítják kálciummal és vitaminokkal (A, B12, D). Ízre kicsit éves.
Legjobb felhasználási mód: desszertek, sütemények, műzli, turmixok.
Tápérték: 2,4 dl-ben 45 kcal, 2 g zsír, 0 g szénhidrát.
7 évvel ezelőtt egy allergiás periódus alatt 3 hétig nem ihattam tejet, akkor a helyettesítők közül nekem a rizstej és a mandulatej ízlett legjobban, és a szója pedig a legkevésbé. Nektek melyik a kedvenc? :)
Kiegészítés (köszi Anett & Dalma!):
Laktózmentes még a kókusztej is (konzerves kiszerelésben kapható), 2,4 dl-ben 553 kcal-t tartalmaz, tehát óvatosabban kell fogyasztani, mint a többi tejpótlót. Turmixokban nagyon finom, omega-zsírsavakban, rostokban és fehérjében gazdag.
Ezen kívül kapható még laktózmentesnek nevezett a laktázzal dúsított tehéntej, amit fogyaszthatnak laktózérzékenyek is.
borosdagota mondta
Kedves Via!
Egy észrevételem lenne az írással kapcsolatban: a tejitalok szénhidráttartalma nem reális. Az olajos magvak – mogyoró, mandula – szénhidráttartalma maximum egyharmada a gabonaféléknek – rizs, zab. Így a belőlük készített italoknak is hasonló szénhidráttartalommal kellene rendelkezniük. Amennyiben a mogyoró esetében a hozzáadott édesítő szerek (cukor, méz, nyírfacukor) mennyisége, és így a szénhidráttartalma ilyen nagy mértékű (ami a kellemesnél sokkal édesebb), akkor reális a 14 g CH. Viszont a rizs és a zab esetében a 0g szénhidrát teljesen irreális, mivel főleg a rizs (min. 70g CH), de a zab is (kb. 50g CH) természetüknél fogva magas szénhidráttartalommal rendelkeznek. A boltban kapható rizs- és zabtejek 11g CH tartalommal bírnak, de ez a minimum.
Kérem, ellenőrizze le ezeket az adatokat!
Köszönettel: egy cukorbeteg
Via mondta
Kedves Ágota!
A forrásanyagból idéztem, ott így szerepeltek, új méréseket sajnos nem tudok folytatni, nincs hozzá laboratóriumom, csak megosztottam, amit találtam. Sejtem, mivel külföldi a magazin, más márkájú tejekkel dolgoztak, és lehet, hogy azok az itteni boltokól eltérő tápértékekkel rendelkeznek. Mivel a blogom nem egy orvosi szakoldal, és nem tekinthető egészségügyi ajánlásnak, amit megosztok, mindenkinek javaslom, hogy tájékozódjon azokról az ételekről, amiket elfogyaszt, és ha nem biztos benne, hogy az jó-e neki, akkor egyeztessen a szakorvosával.
Cella mondta
Én a laktázzal dúsított tehéntejet iszom. Szójatejes kávéval próbálkoztam még, valahogy nem nyerte el a tetszésemet. Hálisten főzés közben nem befolyásol a laktózérzékenység, főzelékben/palacsintában nyugodtan lehet rendes tej is.
Kókuszhoz: édesanyámék fokozatosan térnek át az egyre egészségesebb és tudatosabb életre (go for it!), és ők most a kókuszzsírral próbálkoznak, mint olajhelyettesítő. Édesanyám szerint (tehát nem tudok hirtelen semmi forrást megjelölni és igazolni ezt az állítást) például az olívaolajat, amit telítetlen zsírsavakat tartalmaz, érdemes nyersen enni (pl salátákhoz), ugyanis ha sütéshez használjuk, nagyon hamar megég, és káros melléktermékek keletkeznek. Viszont a kókuszzsír remek sütéshez, nagyon kevés kell belőle, nem lép annyira kapcsolatba az étellel, mint a napraforgóolaj, picit más lesz az ízük az ételeknek, és pont a telített zsírsavaknak köszönhetően magasabb hőfokon ég, így nem ég meg, nem keletkeznek káros anyagok, és többször is felhasználható. Tehát nyersen nem, de sütéshez kiváló :)
Via mondta
Megégve minden olaj rossz, de az olíva sem ég meg ám olyan könnyen. :)
Megbízható, szakértői info: https://igazioliva.hu/mindent-az-olivaolajrol/hogyan-hasznaljuk/hogyan-hasznaljuk-az-olivaolajat/
degesz mondta
Kedves Via!
én is “zugolvasó” vagyok :) nem olyan rég találtam ide, most végig olvasom a régebbi bejegyzéseidet is. nagyon szuper minden, csak így tovább! ;)
ha megengedsz egy kis javítást a cikkel kapcsolatban:
a kókusztej jellemző zsírsavjai sajnos nem a telítetlen zsírsavak közé tartozó omega-zsírsavak, hanem a telített zsírsavak. egészségünk szempontjából nem tesznek jót a telített zsírsavak, de ha valaki hébe-hóba kókusztejet iszik, természetesen semmi baja nem lesz :)
valamint a fehérje tartalma sem magas, csupán 5,5 g/100 g, ami nem mondható magasnak.
(az infok innen származnak:
https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:0Q4LGGwFo-MJ:nutritiondata.self.com/facts/nut-and-seed-products/3113/2+&cd=1&hl=hu&ct=clnk&gl=hu)
Via mondta
Köszi szépen! :)
stecs mondta
Nemrég láttam egy videót, hogy hogyan kell házilag rizstejet készíteni. Teljesen leakadtam, hogy miért kérnek el annyi pénzt a boltokban érte.
Azt hiszem valami ilyesmi volt: https://antalvali.com/boszorkanykonyha/rizstej-hazilag.html
Csoszi mondta
Hümm. Akkor ezért iszom most megint gyakrabban, épp meggyógyultam. Többé-kevésbé.
Csoszi mondta
Én még semmi ilyesmit nem ittam, ihatom a sima tejet ezerrel, és imádom is, eddig fel sem merült bennem hogy mást vegyek. Amit néha furcsállok az az, hogy van hogy elfogy egy liter, van amikor 1 deci. Mitől lehet?
Via mondta
Nem kívánod annyira, mint máskor. Pl. a tej nyákosít, ezért takonykór alatt egyébként sem ajánlott, meg én nem is kívánom olyankor. :)
Mamucni mondta
Újabb zugolvasó:o)
Kisebbik lányom egyenlőre tejérzékeny így a boci tej helyett most több minden van inkább a tejalternatívákból:o) Szójatej (gyereknek csak max heti 1x), rizstej (napi szinten), mandulatej (borsos ára miatt készítettem már sk is, de a bolti finomabb). A zabtej nekünk inni nem jött be, de pl palacsintába OK. A rizs-, szójatekből készült pudingok a pici lányomnak ízlenek, de a tehéntej ivó nagy az első kanálnál feladja:o/
Régebben nálam nagy kedvenc volt az erdei gyümölcsös meg a csokis ízesített szójatej. Nyami:o)
Lexa28 mondta
Kedves Via!
Kilépve a zugolvasásból :-) amit egyébként mindig nagy érdeklődéssel teszek…
Nos nekem az ikreim szoptatása miatt akik most 10 hónaposak, kellett minden tejterméket megvonnom. Az általad felsoroltak közül a mogyorótej kivételéve mindet kipróbáltam, de nekem a rizstej jött be. Abban is vannak ízesítettek (vaníliás, mandulás stb). A koffeinmentes kávéhoz pedig szuper a kókusztej (inni azért kicsit húzós az ára :-) A zabtejet is szeretem, bár a párom szerint “fű” íze van :-)
És bár a témához nem tartozik, de ha megengeded itt szeretném megköszönni Neked a “FlyLady.hu”-t.
Élet- és lakásmentő volt az ikrek mellett :-)
Via mondta
Szia!
Örülök, hogy előbújtál! :) És szívesen a FlyLadyt, jó olvasni, hogy gyerekek (sőt, ikrek!) mellett is megy, sokan amiatt bizalmatlanok vele kapcsolatban, mert nekem még nincs gyerekem. :) Remélem, ha ezt olvassák, elmúlnak a kételyek. :)
kisbori mondta
Nekem is rizstej és szójatej tetszik, ez a kettő van együtt is.
Mandula-és mogyorótejet még nem kóstoltam, majd egyszer. :)
Sztics mondta
Nálunk a szójatej a nyerő, ha azt nem kapunk akkor rizstej -amit mindig tervezek sk is késziteni- a zabtej nem izlett túlzottan, többit nem próbáltuk még.
Kriszta mondta
A reggeli zabkásámat vaníliás szójatejben szoktam megfőzni, mert jobban ízlik, mint tehéntejjel, de most majd kipróbálok mást is. A mandulatej gondolata egész felcsigázott. (Bár mandulából mostanság marcipánt gyártok, amiből pedig kis bon-bon-ok lesznek, de a következő csomag mandulából lehet, hogy tej lesz.)
Gyerekeim egy (másfél) éves korukig nem kaptak mást, csak anyatejet :D, most bezzeg eszik (müzlikkel), isszák, ma is 6 literrel vettem. Lehet, hogy nekik sem ártana néha egy kis változatosság, új ízek, új élmények. :D
Via mondta
Na igen, ezeknek nincs finom föle, mint a bocitejnek. :)
Kassz mondta
nekem a zabtej a kedvencem pont a “füves íz” miatt:))
1 éves koráig semmi tehéntejeset nem adtam a lányomnak (tápszert sem), addig sokat használtam kakaóhoz, sütikbe mindenbe:) sőt a nyers tehéntej helyett 2 éves koráig csak ezt kapta
Via mondta
Én zabtejszínt használtam egy ideig, csak úgy (nem volt rá egészségügyi indok, bár tetszett a kis zsírszázalék :)), tésztaszószban nagyon finom volt. :)
hencsicsi mondta
Délutáni tea mellett 15 perc Via! :D …és tejalergiás a fél család, eddig úgyvoltam vele, hogy elvoltunk nélküle, de most ihletet kaptam!:)) … most én függő lettem?:))
Via mondta
Attól függ, mitől függsz. :))