Ahogy már az Évis interjúban is emlegettem, ebben a hónapban szeretnék egy kicsit a kerti sütögetésre fókuszálni, grillezett cuccokkal, szószokkal, mártásokkal, pácokkal úgy, hogy főszerepben nem a husik hanem a zöldségek szerepeljenek. :) Ezt a gyűjteményt félig magamnak is írom, hogy egy helyen meglegyen minden alaprecept, és bármikor fel tudjam lapozni, ha szükség van valamire. Remélem, Ti is hasznosnak találjátok. :)
Kezdjük néhány alap öntettel, amiket kert és grill nélkül is bármikor felhasználhatunk, ráadásul nem tartalmaznak semmilyen hozzáadott őrültséget, mint a bolti poros illetve flakonos szószok. Ha megvan az öntet, csak rá kell zuttyintani a friss, feldarabolt zöldségekre, és kész is az ízletes saláta. A receptek forrása a Good Housekeeping magazin amerikai száma.
Ranch Dressing
- 1/2 pohár író
- 1/3 pohár majonéz
- 2 evőkanál petrezselyemlevél
- 1/2 teáskanál reszelt vöröshagyma
- só, őrölt bors (1/4-1/4 teáskanál)
- 1 gerezd fokhagyma félbevágva
A fokhagymát kivéve minden hozzávalót turmixolj össze (pl. botturmixszal), majd öntsd át egy tárolóba, keverd bele a félbevágott fokhagymagerezdet, és hagyd állni. 3 napig elvan a hűtőben. Tálalás előtt halászd ki belőle a fokhagymát.
Tipp: Az amerikai buttermilk eredetileg ugyanazt jelentette, mint a magyar író szó, vagyis a vajköpülés után maradt folyadék, ma azonban már egy savanyított tejitalt értenek alatta. Ezt nagyon egyszerűen el lehet készíteni házilag is – 1 pohár tejhez adj egy evőkanál ecetet vagy friss citromlevet, keverd meg, és hagyd állni 10 percig. Süteményekben is felhasználható, rengeteg muffinrecept hozzávalói között szerepel (főleg német, angol eredetű szakácskönyvekben), oda is tökéletes lesz.
Zöld Istennő Dressing
- 1/2 pohár majonéz
- 1/4 pohár tejföl
- 1/2 pohár petrezselyemlevél
- 1 evőkanál vörösborecet
- 1 teáskanál szardellapaszta (vegák hagyják ki)
- őrölt bors (és vega verzióban só is, mert a szardella önmagában elég sós)
Turmixgéppel vagy botturmixszal pürésíts minden hozzávalót, hűtőben 3 napig eláll.
Orosz Dressing
- 3/4 pohár majonéz
- 1/4 pohár ketchup
- 2 evőkanál petrezselyemlevél
- 1 evőkanál reszelt vöröshagyma
- 1/4 teáskanál Worcester szósz (vegák hagyják ki, vagy válasszanak halmentes verziót)
- 1/4 teáskanál szárított mustár
- 3 csepp csípős paprika szósz
A hozzávalókat turmixold le, ez is eláll 3 napig a hűtőben. A csípős paprika szószt ízlés szerint csilipehellyel vagy más csípős hozzávalóval is helyettesítheted. Mustárpor helyett pici mustárt is betehetsz.
Mákos Dressing
- 1 pohár növényi olaj
- 1/3 pohár almaborecet
- 1/2 pohár cukor
- 1 evőkanál reszelt vöröshagyma
- 1 evőkanál mák
- 1 teáskanál szárított mustár
- 1 teáskanál só
Minden hozzávalót turmixolj össze. 2 napig áll el a hűtőben, felhasználás előtt keverd át.
Tartár Mártás
- 1/2 pohár majonéz
- 1/2 pohár darabolt csemegeuborka
- 2 evőkanál petrezselyemlevél
- 2 teáskanál tej
- 2 teáskanál ecet
- 1/2 teáskanál reszelt vöröshagyma
- 1/2 teáskanál dijoni mustár
Minden hozzávalót turmixolj le, hogy az uborka és a hagyma jó apró legyen. Ez a szósz eltér az itthon rántott sajtok mellé tálalt tartár mártástól, ami lényegében egy tejfölös, majonézes, híg szósz. Ez egy sűrű, ízes-krémes, darabos kence, és imádom sült krumplihoz. :) Állítólag halhoz is isteni. Ez az adag hűtőben 2 napig eláll.
Olasz Zöld Mártás
- 1 gerezd fokhagyma, félbevágva
- 2 pohár friss petrezselyemlevél
- 1/3 pohár olívaolaj
- 3 evőkanál lecsöpögtetett kapribogyó
- 3 evőkanál friss citromlé
- 1 teáskanál dijoni mustár
- 1/4 teáskanál só
- 1/8 teáskanál frissen őrölt bors
Minden hozzávalót tegyél a turmixba és aprítsd finomra. Hűtőben 3 napig eláll. Mozzarellás-paradicsomos szendvicsek alá a kenyérre kenve isteni.
Aïoli (fokhagymás majonéz)
- 1 teáskanál só
- 1 fej fokhagyma (kb. 14 gerezd)
- 1/2 csésze majonéz
- 2 teáskanál friss citromlé
- 1/2 teáskanál dijoni mustár
- 1/8 teáskanál őrölt bors
- 1/4 pohár extra szűz olívaolaj
Egy lábasban forralj fel 1 liter vizet a teáskanál sóval, ha felforrt, tedd bele a megpucolt fokhagymagerezdeket, és főzd őket 20 percig, amíg megpuhulnak. Ha kész, öntsd le a főzővizet, hagyd kihűlni a gerezdeket, majd ha már meg tudod őket fogni, préseld ki a puha belsejüket egy tálba vagy közvetlenül a turmixgépbe. Ezután turmixold össze a többi hozzávalóval az olaj kivételével, ezt lassan csöpögtesd bele az alacsony fokozaton keverő turmixgépbe. 4 órát kibír a hűtőben.
Zöldségek mártogatásához, sült krumplihoz nagyon finom.
Alap salátaöntet
Ez a recept már Martha Stewarttól származik. A következő öntetek alapja mind ugyanaz, de kis kiegészítővel újabb variációk születhetnek belőle. Van, ami névben egyezik a fentebbiekkel, de hozzávalókat tekintve mások, érdemes ezeket is kipróbálni!
- 1 pohár író (tippet ld. első receptnél)
- 1/2 pohár tejföl
- 1/4 pohár majonéz
- só, bors
- kiegészítők (ld. lejjebb)
Egy tányérban keverd össze a tejfölt, az írót és a majonézd, majd add hozzá a kiegészítőket, és ízlés szerint sózd, borsozd.
1. variáció – zöld istennő: 1/2 avokádó húsa villával pürésítve, 1/4 csésze snidling (metélőhagyma) felaprítva, 2 evőkanál friss citromlé, 2 evőkanál aprított friss petrezselyemlevél.
2. variáció – sült fokhagymás: egy fej tepsiben sült fokhagyma gerezdjeiből nyomd ki a puha belsőt, és ezt keverd bele az alap öntetbe.
3. variáció – ranch dressing: másfél teáskanál friss kakukkfű aprítva, 1 zúzott gerezd fokhagyma, csipet frissen őrőlt bors.
4. variáció – kéksajtos: 8,5 deka kéksajt, morzsolva
5. variáció – ezersziget öntet: 1/3 pohár ketchup, 3 evőkanál aprított savanyúuborka.
6. variáció – parmezános: 5 deka reszelt parmezánsajt, 1 teáskanál durvára őrölt bors
Jó salátázást! :)
leonor mondta
Nálam ugyanez van csak fordítva, a német az aktív.
leonor mondta
Szuper! Nagyon köszönöm a mindenre kiterjedő válaszodat!Ha németes segítség kellene, csak szólj, nagyon szívesen viszonzom.
Via mondta
Köszönöm! Németül pont tudok, bár sokat felejtettem, mert nem használom aktívan, mint az angolt. :) De érteni mindent értek, csak beszélni ne kelljen. :D
leonor mondta
A fokhagymás öntetet én is szoktam csinálni, csak majonéz helyett tejfölt vagy kefírt teszek bele. Nem egy randiszósz, de nagyon nagyon finom. :D Viszont van itt valami Via, amiról érdekelne hozzáértő véleményed. Egyszer hallottam kb. „vöstesi”-nek kiejteni a Worcester vagy Worcestershire (azt hiszem így is lehet írni) szószt. Tényleg így kell mondani? Ti, hogy kérnétek a boltban, ha nem csak olyan polcról levevős lenne?
Via mondta
A Worcestert vuszte(r)-nek kell mondani, a vöstesi az már a Worcestershire nagyon fonetikus brit kiejtése. Szerintem magyarul elég a vuszter ill. vusztersír is. :)
Itt meghallgathatod „eredetiül”: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/17/En-worcester.ogg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3c/En-worcestershire.ogg
A „vöstesi”-féle ejtés az nyilván tök angolos, de hülyén néz ki egy magyar mondatban, mint amikor Dorka a régi Z+-on full amcsi kiejtéssel mondta a sztárok neveit. „Bridné Szpíöz új lemezt adott ki…” Nem, azt magyar szövegkörnyezetben britni szpírsznek mondjuk, mert nem vagyunk sznobok. :) Nekem is van félig magyaros angol kiejtésem, amit a magyar beszéd közben használok az angol szavakra, nevekre, de amikor angolul beszélek, tök máshogy mondom. Pl. a Doctor Who-t magyar mondatban simán „doktorhú”-zom, de amikor angol ismerősöknek mondom, akkor „dáktö ú”, mert akkor úgy áll a számra.