Rengetegen kérdeztetek e-mailben, hogy hogy szoktam csomagolni utazásokhoz, mit viszek magammal, mennyit, mikor, hogyan, satöbbi. Ebben a bejegyzésben megosztom, hogy én hogy szoktam csinálni, de természetesen ez nem szentírás, kommentben nyugodtan írjátok meg a saját bevált tippjeiteket!
Én legtöbbször vonaton utazom, néhány napra (anyuékhoz), úgyhogy ebben a csomagolásban van a legtöbb tapasztalatom – ezzel azért könnyű dolgom van. :) Autónk nincs, a mozgásterünk tehát limitált, nincs olyan, hogy hipp-hopp átugrunk Kassára vagy lemegyünk a Balatonra – ebben egyébként az alkalmi, szűk határidős (értsd: hétvégét és ünnepnapot nem ismerő) munkák is akadályoznak; akkor kell dolgozni, amikor van munka, az meg ki tudja, mikor lesz? Nehéz így tervezni. Egyszer majd lesz olyan is, hogy a világ minden tájáról tudósítok izgalmas témákról, egyelőre összegyűjtöttem azt, amit most tudok. :)
1. Az utazás
Általában külön kis kézipoggyászt pakolok magamnak az útra, attól függően, hogy hány órás lesz. A standard Budapest-Szombathely vonalra vagy egyéb 2,5-3 órás utakra a legfontosabb, ami kéznél van, a vizem és az olvasnivalóm/mp3 lejátszó, mobil, meg persze a jegy, tárca, ernyő, hűvös időben egy vékony kardigán is. Szendvicset ritkán csomagolok magamnak ilyen rövid időre, 3 órát itthon is elvagyok evés nélkül, attól, hogy közben vonaton ülök, nem változik semmi. :)
A 24 órás buszút már más téma, két éve egy ilyen során jutottunk el Görögországba — ha minden összejön, idén megint megyünk. Akkor már nagyon is csomagolok kaját: gyümölcsöt – könnyen pucolhatót, például sárgabarackot, szilvát, szőlőt, sajtos-zöldséges szendvicset, flakonos ivójoghurtot vagy kefirt, és persze vizet. Fejenként két másfél literes ásványvizet ittunk meg két éve, jó meleg volt a levegő. Persze bele lehet ilyenkor számolni egy kis extrát is a kajába – például benzinkutas jégkrémezés. ;) Ami a pipere cuccokat illeti, a kézfertőtlenítő oldat, különböző tisztító kendők (arclemosó, izzadásgátló, intim, stb.) nagyon jó szolgálatot tesznek ilyenkor is, és mivel én fogmosás nélkül nem bírok aludni a buszon sem, egy mini fogkrémet és fogkefét is betettem a neszeszerbe, és még valamikor Szerbia előtt az utolsó civilizált benzinkúton megejtettem egy “cicamosdást”. Ezen kívül egy mini flakonos tusfürdőt is beraktam, kézmosáshoz (jobban szállítható, mint a sima szappan). Ezeken kívül a szokásos táskai neszeszerem volt nálam tükrös fésűvel, ajakápolóval, fájdalomcsillapítóval és egyebekkel — erről korábban itt írtam. Ami még segíthet, az a szemellenző, és egy vékony kendő takarónak (sokakkal együtt én is az a fajta emberke vagyok, aki csak takaró alatt bír aludni, akármilyen meleg van, még ha az csak egy vékony anyagdarab vagy ágyneműhuzat is – kell a gubózás).
A kézipoggyászom egyébként általában az a táska, amit utána hurcibálni akarok a városban/faluban, ahova érkezem – a tartalmát a szálláshelyen mindig kipakolom, és máris csak egy táska. :)
2. A bőrönd
3 különböző uticélt különböztetek meg a fejemben pakoláskor. Az első a “szinte haza” megyek – azaz anyuékhoz. Erre csomagolni a legkönnyebb: szappant, törölközőt, ilyesmit nem kell vinni, ott minden van. Ruhát, olvasnivalót, fontos cuccokat (spéci gyógyszer, mobiltöltő, stb.) kell vinnem, vagyis csak olyat, ami ott nincs és kell. A második a “félig haza”, ami mondjuk egy szálloda: tudom, hogy ágynemű lesz, törölközőt azért egyet berakok, reggelit kapunk, szóval nem full étkészlettel érkezem (max. kiskés). A harmadik a “szinte nomád”: a Balatonnál szoktak ilyen kis diákszállók lenni, ahol van ágy, meg fürdőszoba, és kb. ennyi. Oda viszek mindent, ami fontos lehet, Görögországba idén jön a rezsó is, két évvel ezelőtt egy olyan apartmanban voltunk, ahol szegény rezsó órák alatt se bírt bemelegedni. Idén jön a sajátom, elcipeli a busz.
Most egy átlagos bőröndöt írok le Nektek, az alapvető dolgokkal, ez ennél több és kevesebb és tök más is lehet, helyzettől függően. :)
Ruhák
- Fehérnemű: ahány nap, annyi bugyi, de max. 5 (azzal együtt, amiben utazok), utána nekiállok mosni (kis flakonban viszek kézi mosószert). 1 melltartó (ha több, mint 10 napra megyek, kettő, és mosok – nem szoktam beleizzadni).
- Póló: 3-4 darab, többféle: sportosabb, viccesebb, csinosabb, mind megy az összes nadrághoz.
- Nadrág: egy rövid, egy hosszú vékony, egy hosszú vastagabb (pl. sötét farmer)
- Kardigán/pulcsi: egy sportosabb (pl. vékony, zsebes), egy csinosabb (pl. puha, vékony kardigán), színben megy mindegyik mindenhez. Ha kabátos idő van (késő ősszel, télen), akkor plusz kabátot nem viszek, csak azt, ami amúgy is rajtam van utazáskor.
- Cipő: szandál (megy mindenhez), lapos szandál/saru, papucs (otthonra), zárt cipő (esős időre), tavasszal-ősszel szandál helyett mindenhez menő félcipő, hozzá térdharisnya (nadrág alá, természetesen), zárt cipőhöz zokni.
- Hálóruha: pizsi vagy hálóing, évszaktól függően
- Egyberuha: valami laza, ami szép cipővel csinos, lapostalpúval nappali rohangálós. Hüvös időben hozzá harisnya.
- Uticélfüggő: fürdőruha, strandpapucs, strandkendő…
A fentivel circa tíz napig bőven elvagyok, ha nekiállnék nadrágot meg pólót is mosni, akkor szinte a végtelenségig kibírom, hacsak rám nem köszönt egy durva évszakváltás. Két nap/egy éjszakás rövid útra egy bugyit viszek pluszban, és egy váltás pólót másnapra, a nép ki fogja bírni, ha két egymást követő nap ugyanaz a nadrág és cipő van rajtam (húúúú).
Pipere
Mindenből picike méretet viszek. Ha csak abba belegondolok, hogy egy flakon tusfürdőt vagy egy tubus fogkrémet hány hétig használok itthon, néhány napra, vagy akár csak tízre is totál felesleges a full méretet cipelni mindenből. A DM-ben és a Müllerben is kaphatók édes mini méretek, vagy kitöltök kis flakonba az itthoni nagy tusfürdőmből/samponomból/akármimből, és persze marha jól jönnek az újságokhoz csomagolt termékminták is. A lényeg, hogy azt kell magammal vinnem, ami az uticélomon nem beszerezhető (pl. gyógyszerek), vagy nem biztos, hogy olyan van, amit én szeretek (pl. kedvenc naptejem). Világkörüli útra nem 12 üveg sampont vinnék, csak egyet, aztán ha az elfogy, vennék ott, ahol éppen járok. :)
Sminkcuccból minimálisat viszek ilyenkor: 1 mindenre jó szemhéj ecsetet (pl. az essence lila végű smokey eyes ecsetjét), egy mini palettát néhány alap színnel (szeretem a szintén essence metallics kiadású nothing else metals palettát, van rajta homokszín, barna, fekete is), ajakápoló, szájfény (natúr és valami színezett), pirosító (picike Bourjois pirosítóm van, jól táskába lehet vágni), és könnyű alapozó/BB krém/korrektor, ha nagyon szükséges a fedés, de sós vízben, napfényben mindig hiperszuper a bőröm, meg nem is akarnám agyon terhelni. :)
Kész passz. Mit hagytam ki? Dezodor, körömcsipesz… Körömlakkot, lemosót, ilyesmit nem szoktam utaztatni általában, és ékszerből a minimálisat viszem csak (karikagyűrű, egy fülbevaló, egy nyaklánc vagy karkötő, ami megy a többi cuccomhoz is).
Minden egyéb
Az, hogy ki mit visz magával egy útra szórakozás tekintetében, teljesen egyedi. Teljes könyvtárat szerintem felesleges (kivéve, ha van valamilyen frankó e-olvasód ;)). A vonatra egy újság vagy egy könyv a minimum, buszon/kocsiban nem tudok olvasni, oda inkább mp3 lejátszót viszek, vagy semmit, és dumálunk (éneklünk, játszunk…). Ha olyan országban járok, ahol valamennyire beszélem a célnyelvet vagy kapható idegen nyelvű újság, hazaútra szoktam venni valami olvasnivalót – két éve egy brit Glamourt hoztam haza Görögországból, órákig kitartott, rövidebbnek tűnt tőle az út. :)
3. Csomagolás
A csomagolást úgy szoktam megoldani, hogy amit már el tudok pakolni (tehát már nem lesz rá otthon szükség), azt azonnal berakom a bőröndbe, amikor már elkezdünk készülődni az utazásra – akár 3-4 nappal előtte. Amit még használok az utazás napjának reggelén (vagy estéjén) is, azt az utolsó pillanatban teszem be – sminkcuccok, naponta szedős gyógyszerek, fésű, papucs, ilyesmik (ezekből nincs külön “utazós”). Ezen kívül előző este kikészítem azt a cuccot, amiben utazni fogok, odáig, hogy bugyi, melltartó, stb.
A bőrönd általában a hálóban van feltéve a fotelágyra, nyitva van, és ha valami eszembe jut, ahelyett, hogy felírom, belerakom. Természetesen azért egy csomagolólistát szoktam írni, hogy a feltétlenül fontos dolgok nehogy otthon maradjanak.
Itt egy letölthető csomagolólista, kézipoggyászhoz és nagy csomaghoz. A tetejére írhattok nevet is, és minden családtagnak lehet külön papírkája. :)
[ Ha tetszik, és szeretnéd megosztani másokkal, kérlek csak a bejegyzésre mutató linket tedd ki a saját honlapodra! Köszönöm szépen! Kereskedelmi forgalomba nem hozható. ©2011 Farkas Lívia. Minden jog fenntartva!
Az utazás előtti teendőkről pedig itt egy nagyon-nagyon régi bejegyzés, ezt is elolvashatjátok.
Judu mondta
Szia Via!
Beírtam a keresőbe: csomagolás 4 nap tél. Kijött ez az írás. Köszönöm :) Csomagoláslistát letöltöttem, átkonvertáltam word-be és azt töltöm ki az instrukcióid alapján. Köszönöm. Így biztos nem marad otthon semmi fontos.
Via mondta
Örülök, hogy idetaláltál! :) Jó utat!
Shoshi mondta
Néhány aprócska mágnes (pici kockák kaphatóak) nagyon jól tud jönni vészhelyzetekre: kinyíló ingeket, ruhákat lehet vele rögzíteni, de akár brossnak is működnek
Paradicsom mondta
Tegnap kaptam egy telefonhívást, hogy holnap reggel 11-kor már egy másik városban kell dolgoznom, ahonnan nagyjából hetente kéthetente jövök haza. Ezért beírtam az urban-eve.hu-t és rákerestem, hogy csomagolás :D Rögtön ki is jött a cikk, sok hasznát vettem, köszi! :)
A te módszeredet dolgoztam össze az enyémmel. Én csoportosítok: Egy szatyor higiéniai szerek, külön papírka a listának, pipálom ami bekerült a lista meg megy a szatyor oldalára ragasztva. Aztán a ruhás csomagnál és az egyéb csomagnál ugyanez. Én végiggondolom a napom: Felkelek reggel és elmegyek fogat mosni (fogkefe-fogkrém), aztán megmosom az arcom (arclemosó) és így tovább. Minden szükséges holmi a kategóriájának megfelelő cetlire kerül, majd ha megvagyok, akkor végigmegyek a listámon, és pipálom vagy kihúzom ami bekerült a csomagba. :) Így a kipakolásnál is egyszerűbb a dolom, mert egyik csomagba csak ez, másikba csak az van :)
Köszi a cikket, A nyomtatható csomagolóslisták már a csomagokra ragasztva pihennek és csak néhány vár még kipipálásra :)
Via mondta
De jó, hogy használtad a keresőt! :)) Az analitika szerint kevesebb, mint 1% használja. Üdv az elitben! :D
És jó utat!
Cicuka mondta
Via! Ezt is szeretném letölteni, de nem engedi az oldal.
Via mondta
Feltöltöttem újra a fájlt, most megy? :)
ak90 mondta
Múlt évben a nyaralásra a nők lapja café oldalon találtam egy hasznos listát. Sajnos a linket nem tudom belinkelni, de a szöveget akkor elmentettem. Én a cicanadrágon kívül vittem mindent + 1-2 ujjatlan felsőt is, ami jól jött.
Itt a lista:
– Egy farmer – ne legyen passzos, mert ha a svédasztalos kosztnak nem tudunk ellenállni, a nadrág a harmadik napon már nem fog feljönni, és kár a nyaralás alatt ezzel foglalkozni.
– Pólók – a titok a pamut, ne vigyünk műszálas holmikat, ugyanis nagy melegben kiütéseket okozhatnak.
– Szoknya – mi egy farmerminit választottunk, ugyanis ez foglalja el a legkisebb helyet; aki nem szoknyás, az rövidnadrággal is helyettesítheti.
– Cicanadrág – a mini alá (főleg vallásos országokban) nem árt egy cicanadrág, ráadásul hűvösebb napokon is jól jöhet, és nem foglal helyet.
– Kardigán – ezt lehet farmerkabáttal is helyettesíteni, de a kardigán kisebb helyet foglal, és kényelmesebb viselet.
– Maxiruha – mert kell a flanc, láttunk mi is romantikus filmeket, és tudjuk jól, nem rossz, ha a tengerpart homokját súrolja a ruha alja.
– Kendő – egy kendő sosem árt, hideg ellen pulcsiként is jól beválhat, ráadásul kiegészítőnek sem utolsó.
– Tornacipő – kényelmes, városnézésre alkalmas cipő legyen – nekünk ez az.
– Papucs – tévhit, hogy a strandon jól mutat a tűsarkú, úgyhogy maradjon csak a jól bevált lapos, kényelmes darab.
– Szandál – nagyon fontos, hogy ne a legújabb szandinkat vigyük magunkkal, ugyanis néhány vízhólyag elronthatja a városnézést.
– Strandruha – kell és kész, válasszunk olyat, ami utcára is hordható.
– Fürdőruha – kettőnél többet nem érdemes vinni, úgyis a két kedvencet fogjuk hordani.
– Kalap – egyrészt jól mutat, másrészt megóv a napszúrástól.
– Öv – valahogy úgy vagyunk az övekkel, hogy ha van nálunk egy plusz egy kendő és egy öv, akkor már nem maradhatunk ruha nélkül.
– Táska – legyen közepesen nagy, és nem árt, ha van hosszú füle is, a kényelem szempontjából még jól jöhet.
– És a többiek: fehérneműmosással tölteni az estéket felesleges, de kéthetes nyaralásnál kibírható, így kalkulálj.
– Tervezzük el, hogy melyik nap mit veszünk fel, ez azért fontos, hogy felesleges ruhadarabokat ne vigyünk magunkkal.
– Vigyünk egymással jól kombinálható ruhákat, nem kell a sok különleges, de egymással hordhatatlan szín.
– A kézipoggyászba kerüljön a fürdőruha és egy váltásnyi fehérnemű, valamint egy póló, ugyanis ha elvész a poggyász, az nagyjából egy-két nap múlva jut el hozzánk, de ha van nálunk fürdőruha, akkor egy gonddal kevesebb.
– Ha repülővel utazunk, számoljunk azzal, hogy a fedélzeten hűvös lesz. Utazzunk zárt cipőben, és legyen a kézipoggyászban egy kardigán is.
Tündérke mondta
Nagyon jó a 3 úticél-kategória :-)
Nekem is Excel-táblákban vannak elmentve a listáim, 2000 óta. Ha van elég helyem, szeretek minden eshetőségre felkészülni (atomtámadás, jégkorszak), úgyhogy némileg frusztrálva éreztem magam, amikor egy párnapos téli, osztrák hegyvidéki pihenéshez annyi cuccot vihettünk csak, ami két nem túl nagy hátizsákba belefért, magunknak meg a gyereknek.
Most is épp csomagolás előtt állok, hamarosan utazunk a családdal nyaralni. A tavalyi listát alaposan ki kellett egészítenem, mert cukorbeteg lett a kislányom, így az ő felszerelésein kívül (mindenből pót is) a fél konyhát is be kell csomagolnom, hogy ugyanúgy tudjak neki főzni. Szerencsére kombi autónk van :-)
Derszu mondta
:)
Derszu mondta
Két hete a háromnapos nyaralásomon eszembe jutottál :). Én a 3 napra (3 éjszaka, 4 nap tkp) vittem egy farmert, egy farmerruhát, 4 db fehérneműt, 2 pár zoknit, egy kardigánt és két pólót, plusz még egy pólót pizsamának. Belefért egy kisebb méretű sporttáskába. A bnőm bőrönddel jött, egy csomó ruhával, a nagy részét nem vette fel :).
Via mondta
bigeye mondta
Örülök ennek a cikknek, mert kiderült nem csak én szeretek listát írni :)
Engem anyukám úgy tanított, hogy a listán minden külön legyen: van konyhai/kajás rovat, ha kempingbe megyünk; van tisztasági, meg ruhás illetve kinek mi jut még eszébe. Amikor írom a listát megpróbálom egy napomat végiggondolni és az segít a tárgyak összeírásában. Aztán persze jöhetnek a vészforgatókönyvek pl. a gyógyszerek összeírásához.
Pihe mondta
Nagyon jó ez a pakolós cikk! Nálunk is listázás van, de Excelben van leírva az eddigi évek tapasztalatai. Ebben aztán minden szerepel, amit hasznosnak vélünk és utazás előtt csak ki kell nyomtatni és pipálható. Nálunk külön szerepel olyan is, hogy kempingezéshez mi kell (pl. hosszabbító, lámpa, sátor, matracok..stb.) vagy síeléshez (pl. sízokni, sícipő, síszemüveg, kesztyű, bot, lécek súlyra állítva!..stb.). Így ha bepipálod az Excel szűrésénél, hogy most mondjuk nyaraláshoz készülődünk, akkor a nyári listát gyűjti össze, ha a kempingezést is, akkor szerepelnek rajta azok a cuccok is. Egy-két érdekesség, ami eszembe jut ezzel kapcsolatban, hogy pl. én mindig teszek be egy üres füzetet, meg tollat-ceruzát, ami jó akkor is, ha játszani akarunk (ország-város, amőba, torpedó, Mégis ki vagyok én…stb.) vagy ha a legkisebb előkapja művészi hajlamait, akkor rajzolhat bele, de boltba listaíráshoz is kiváló. Nálunk a 4 évesem mellől nem hiányozhat az autóból a varázstábla (szerintem valami mágneses hacuka, egy táblára spec tollal tudsz írni/rajzolni, ha végeztél, csak végighúzol a lap alatt egy műanyag pálcát és már el is tűnt minden, kezdheted előről), a kedvenc meséi/dalai CD-n (akár 50x-es ismétléssel is képes meghallgatni a Kiskakas gyémánt félkrajcárját), az alvós párnája, puha takaróval, meg egy-két plüss a játszáshoz. Nem tudom, adtam-e ezekkel ihletet valakinek :o)
Bimb mondta
Ilyen táblám nekem is volt gyerekkoromban! Sőt, az egyik kedvenc elfoglaltságomat jelentette :)
Bb.Sophie mondta
Az unokatesóimnak (4 és 6 évesek) valami varázsfilcei vannak, amikkel tükörre és ablaküvegre lehet rajzolni, és sima vízzel lejön. Hosszú autóutakon összerajzolják vele a két hátsó ablakot (bekötve is megy nekik), aztán a szülőknek is jó játék, mire lemossák. :D
zeugma mondta
Egyébként meg tetszik az új dizájn! :-)
zeugma mondta
Üdv! Hasznos a cikk, bár írhattad volna pár nappal korábban is, mert épp most jöttem meg a nyaralásból :-)
Pár saját tapasztalat:
1. A drogériás kis flakonok nálam is játszanak, még mosószert, öblítőt, mosogatószert is ilyenben szoktam vinni (úgy kell annak, akinek a bőre minden létező dologra érzékeny, cipelheti magával a fél háztartást…). Néhány korábbi termékmintás izékével meggyűlt a bajom, mert vagy egyáltalán nem lehetett őket kinyitni, vagy csak vizesen nem, ami a zuhany alatt ugye nem előny. A legjobb kupakja szerintem a Gabi samponnak és fürdetőnek van – aki velem ellentétben nem allergiás, azt is elhasználhatja, ami benne van, kellemes cucc.
2. Ha az ember több alkalommal ugyanoda megy vissza nyaralni, érdemes lehet írni egy listát a tapasztalatokról. A jobb memóriájúaknak ez biztosan túlszervezésnek tűnik, de az én feledékeny családomnak jól jött, hogy fenn volt a laptopon a tavalyi tapasztalataink összegzése, a számunkra szokatlan kütyük működésével (pl. vihar után a pincéből hogyan kell kiszivattyúzni a vizet), a helyi boltok nyitva tartási idejével, a templom miserendjével, meg olyan fontos infókkal, hogy például milyen eszközöket felesleges magunkkal vinni, mert helyben is van, vagy hogy hány elektromos szúnyogirtó kell a ház lefedéséhez. Meg ott volt a tavalyi “mit kell vinni” lista is, amin szinte nem is kellett változtatni. Az indulás előtti nap napszúrást kaptam és otthon dögledeztem, ezért külön jó volt, hogy reggel csak be kellett szórni a cuccokat a bőröndbe. A papírra írt lista azért is jó, mert ki lehet rajta pipálni, ami már a táskában van, és jól látszik, mit nem raktunk még be. Persze ha valamit a listára felejt el felírni az ember, azon nem segít… :-)
Niela mondta
Szia!
Úgy tűnik nem csak én voltam aki pakolásról kérdezett. :) Köszönöm a cikket. A listát ki is nyomtatom, mivel eddig inkább csak fejben írogattam össze a dolgokat. De Annának a repülős kiegészítést is köszönöm. Egy hónap múlva utazom, ha akarjátok majd leírom hogyan zsúfoljuk az életünket egy bőröndbe. :P
Via mondta
Nem bizony. :) Ha még bármi eszembe jut a témáról, írni fogok róla! :)
Csoszi mondta
Anna tippjei tetszenek:) Meg az egész cikk is:) Másfél hét múlva megyünk nyaralni már vártam valami hasonlót, köszi:)
Anna mondta
És akkor még offként eszembe jutott valami. Első több hónapos tengeren túli utamon megpróbálam magyar kaját főzni. Mivel az ottani alapanyagok véletlenül sem olyanok, mint az itteniek, már ami van egyáltalán, borzalmas volt az eredmény. Második több hónapos utunk során már vettünk a boltban egy csomó helyi kaját, aminek még a nevét se tudtuk, meg azt se, hogy mit kell vele csinálni, ettől függetlenül az eredmény sokkal jobb lett, mint mikor a hazai ízeket erőltettem. Nagyjából úgyis látszik, hogy pl. adott ismeretlen zöldség mire hasonlít, ebből kiindulva dolgoztuk fel.
Harmadik hosszabb utamon már az első bevásárlásnál betettem a kosárba egy helyi főzőmagazint (ilyesmi mindenhol van), hogy lássam, mit főznek az ottani alapanyagokból az ottani háziasszonyok. Rendkívül nagy sikerem lett, rongyosra főztem az újságot. Ha legközelebb megyünk valahova, megint így fogok tenni, sok szívástól kíméli meg magát ezzel az ember.
Via mondta
Ez a főzőűjságos tipp marha jó, köszi! :)
Anna mondta
Egy-két dolog jutott még eszembe, bár nekem tipikusan a hosszabb repülőutak és több hónapos külföldi kiruccanásokban van némi rutinom.
Repülőn a kézipoggyász egyben kb. 4 napra való ruházat is, alsónemű, kistörölköző, póló, stb. – soha nem tudhatod, hogy nem fog-e elkeveredni a bőröndöd. Ilyenkor ha nincs egy váltás ruha, az nagyon gáz. Ha a csomag nem érkezik utánad pár napon belül, akkor valószínűleg már nem lesz meg, és venned kell pár holmit, a kinntartózkodás időtartamától függően.
Könyvet csak az útra viszek. Egyébként ott vásárolok olvasmányt vagy ha van elérhető nyomtató, nyomtatni is lehet a DIÁ-ról vagy az Elektronikus könyvtárból.
Ha melegebb éghajlatra megyek, de visszafelé kell a nagykabát, nem viszem magammal. Átszálláskor tipikusan a terminálon tölti az ember az idejét, ahol fűtenek, a télikabátot, csizmát pedig hozza ki elém a fogadóbizottság.
Semmi olyan kozmetikumot nem viszek, amit nem használok minden nap, mert azt ráér megvenni ott. De szappanból is csak egyet, ha elfogy, majd veszek.
Lehetőleg könnyű átmeneti cipőben utazok, a szandál még nyáron is a bőröndben, mert az foglalja a kisebb helyet, és a repülőn egyébként is hűtenek. (Ez persze nem egyhetes nyaralásra vonatkozik, hanem pl. ha az ember tél közepén útrakel a déli féltekére.)
Repülőre nem viszek magammal kaját, mert adnak, és amúgy a határon általában nem nézik jó szemmel. Ha mégis úgy látom, hogy megérkezéskor össze fogunk roskadni a fáradtságtól és nem tudunk elmenni bevásárolni, akkor süteményt, kekszet, stb. csomagolok, azzal tapasztalatok szerint nem szoktak kötekedni a határon. (Még Ausztráliában sem, ahol pedig még egy narancsért is megbírságolnak.)
A gyógyszerekről – lehetőleg angol, vagy a célországnak megfelelő nyelvű – orvosi igazolást is viszek magammal.
Értékes holmit véletlenül sem lehet máshova tenni, mint a kézipoggyászba.
Kisgyerekesek jó ha tudják, hogy bébiételt zárt csomagolásban és a gyerek számára innivalót lehet felvinni a gépre. Tőlem csak annyit kértek, hogy igyak bele a baba vizébe, és mivel erre hajlandó voltam, felengedték.
Via mondta
Köszönöm a repülős kiegészítést!
Anna mondta
Én soha nem csomagolok tusfürdőt, csakis szappant, mert azzal véletlenül sem fordulhat elő, hogy kifolyik a ruhámra és egy hétig fog habzani. A férjemmel megesett még legénykorában, hogy az egyetlen váltás nadrágjára ráfolyt a sampon, mégcsak megszárítani sem tudta rendesen, annyira nem volt neki jó egy hétig.
És a szappan kisebb helyet is foglal.
Via mondta
Igen, de nedvesen, az első használat után nehéz tartani, és apró szappanhoz való műanyag szappantartót még nem láttam, ellenben feleakkora, jól záródó mini tusfürdőt igen. :)
Egyébként a piperéket elővigyázatosságból mindig begumizott nylonba teszem.
kiscsillag mondta
Hú, erről beugrott egy táskában kifolyt tusfürdő.. szerencsére már hazaúton, de nagyon nehéz volt magát a táskát kimosni, habzott ezerrel;)