Hayao Miyazaki (magyar sorrendben és írással: Mijazaki Hajaó) filmjei olyanok, amiket ezerszer újra tudok nézni, és még mindig imádom őket. Teljesen más a történetvezetésük, mint egy nyugati filmnek, és közben mégis annyira egyben vannak. Sokat ajánlottam már őket emlegetve itt-ott, kommentben, fórumon, stb., de gondoltam, ideje végre egy rendes bejegyzésnek, amihez mostantól már csak ide kell terelnem mindenkit. :)
Minden korosztály talál bennük valamit, de mindegyik filmnek azért van egy korhatára, ami alatt nem érdemes nézni – nem feltétlenül azért, mert ijesztő, hanem mert egy túl kicsi gyerek nem értené meg. Nagyon fontos szerepet kap a filmekben a természettel való harmónia, és a kibillent férfi-női szerepek visszaállítása, szóval már csak ezért is szeretem és ajánlgatom őket. :) És persze vannak benne jó kis férfi meg női hősök is – fiúk és lányok is élvezni fogják a filmeket. Egészen jó a magyar szinkronjuk (néha az M2 szokta is vetíteni őket), DVD-n is kapható sok helyen, szóval ebben az esetben kifejezetten ajánlom a magyar verziót! (Persze ha tudtok japánul, nézzétek eredeti nyelven. :P Egyébként nagyon élvezetesek a japán hangok, magyar felirattal is érdemes nézni, ha már mindenki tud olvasni. ;))
Próbáltam valamiféle sorrendbe tenni őket, hogy hogyan mutogatnám meg a gyerekemnek, ha lenne, de azért mindenképpen vegyétek figyelembe a saját gyerkőcötök személyiségét, habitusát, hogy mi az, amit bír, és ne üljetek le úgy a film elé, hogy előtte gyerek nélkül nem néztétek meg. A történetekről inkább nem írnék túl sokat, csak higgyétek el, hogy jó. Ezt látni kell (és hallgatni, mert zseniális a filmzene!).
Totoro, a varázserdő titka
Az abszolút kedvenc, ha hússzor nem láttam, akkor egyszer se. Egy három éves tündéri kislány és a nővére a főszereplők, akik az apukájukkal vidékre költöznek, mert az anyukájuk kórházban van, és közben megismerkednek a szomszéd erdőben lakó nagy természeti lénnyel. Csupaszív, megható, tele van szeretettel. Ha megnéztétek, itt van egy elemzés róla (Satsuki alvilágjárása címmel), kicsit sem elfogultan ajánlom. :D
A Totoro szerintem a legjobb mércéje annak, hogy tetszeni fog-e valakinek a többi Miyazaki film. Ezt gyakorlatilag bárhány éves gyerek nézheti, aki már egyébként is néz meséket, filmeket.
Ponyo a tengerparti sziklán
A másik korhatármentes film, a Kis Hableány japán újragondolása. Nagyon aranyos, és látványos, kábé mintha az animátorok és a storylinerek visszatértek volna az óvodás énjükhöz, és úgy készítették volna el a filmet. Ponyo apja meg tiszta David Bowie. :)
Kiki, a boszorkányfutár
Egy kicsit összetettebb történet, és csak a bonyolultság miatt mondom, hogy már nagyobbacska, 4-5 éves gyerekeknek ideális, de semmi erőszak vagy ilyesmi nincs benne, szóval teljesen családbarát, elviekben bármikor nézhető. :) Egy fiatal, 13 éves boszorkánykislányról szól, aki futárszolgálatot indít a repülő seprűjével.
Laputa, az égi palota
Egy fiú és egy kislány a főszereplők. Sheeta az égből pottyan Pazu életébe – szó szerint. Egy titokzatos, elveszett világ megmentése lesz a feladatuk. Nagyon aranyos, szerethető ez a film is, 5-6 éves kortól szintén jó. A közepén a robotos rész lehet egyedül kicsit félelmetesebb, meg vannak benne hülye katonák, akik lőnek, de nem sérül meg senki.
A vándorló palota
Látványos, kalandos film egy átoktól hirtelen öregedő főszereplő lánnyal, egy sármos és hajára háklis főhőssel, egy beszélő tűzdémonnal, és sok takarítással (imádom :)). 5-6 éves kortól szerintem már ez is felfogható, korábban szerintem túl bonyolult lenne. Ijesztőnek nem nevezném, de mondom, mindenki a maga gyerekét ismeri a legjobban.
Porco Rosso, a mesterpilóta
Az I. Világháború után játszódó vidám, nyaralós történet szerint Fiuméban lakik egy mesterpilóta, aki disznóvá változott… humoros, fellélegzős történet, Porco Miyazaki alteregója. És van benne egy tökös repülőgépszerelő lány. :) A Mamma Aiuto kalózbanda pedig önmagáért beszél.
Nauszika – A szél harcosai
A másik nagy kedvencem a Totoro mellett. A felszínen az emberek tönkretették a Földet, minden szennyezett és mérgező. Nauszika hercegnő rájön, hogy ha átdolgozzuk magunkat az ijesztő és káros részen, alul tiszta, megújuló erő található, és a nagy bogarak sem olyan félelmetesek, mint elsőre tűnnek. 6-7 éves kortól szerintem már nézhető.
Chihiro szellemországban
Talán erről hallottak itthon a legtöbben – Oscar- és Arany Medve-díjas alkotás, moziban is vetítették. Összetett a sztorija, de érett 9-10 évesek szerintem már megértik. Chihiro egy furcsa világban lesz kénytelen munkát vállalni, miután a szüleit falánkságukból kifolyólag disznóvá változtatták.
A vadon hercegnője
Ez már egy brutálisabb film, komoly mondanivalóval, de vannak benne ijesztő részek (nem öncélú vérengzés, természetesen). 14 éves kor felett ajánlanám, de akkor nagyon. Kapzsi emberek megpróbálják lefejezni az Erdő Szellemét, mert a császár sok pénzt ad érte — és nem érdekel senkit, hogy ez milyen következményekkel jár. Ashitaka herceg egy furcsa, farkasokkal nevelt lánnyal együtt próbálja megakadályozni őket.
És ami nem Miyazaki, de szintén jó…
A Ghibli filmstúdió készítette az alábbi két filmet is, de nem Miyazaki rendezte/írta őket.
Pom Poko, a tanukik birodalma
Édesbús film a környezetszennyezés és a modern, fenntarthatatlan városfejlesztés hatásáról — a nyestkutyák szemszögéből. A téma komolysága miatt 10 éves kor felett ajánlom. Nagyon szeretem, mindig bőgök a végén. :)
A macskák királysága
Mi történik, ha megmentesz egy macskát a forgalmas autóúton? Hát hozzá kell menned feleségül! Vagy mégsem? 7-8 évesek szerintem már értékelik ezt a vidám filmet, amiben van kancsal macskakirály, macskatánc, és még testőrmacskák is. :)
Nektek melyik a kedvenc Miyazaki filmetek?
mrsfractal mondta
Aki pedig már agyonnyúzta a Miyazaki filmeket és valami újra, de hasonlóra vágyik: ahogy itt előttem is írták már A könyvek hercegé-t (nagyon nagyon ajánlom, angolul Whisper of the heart), vagy Isao Takahata művei, Miyazakival dolgozott együtt, pl az Only yesterday – vissza a gyermekkorba (nagyon ajánlom), A Yamada család, és a Szentjánosbogarak sírja (ezt még nem láttam).
És ami egy kicsit más stílusú, viszont ezek is szépek: Mamoru Hosodától a Wolf children, Summer wars, és a The girl who leap through time. Mind nagyon jók.
Youtuben pedig meg lehet találni néhányat angol feliratokkal vagy szinkronnal, magyarul nemtudom meg vannak e: pl. 5 centimeters per second (sírós romantikus nagyonszép). Into the forest of fireflies light(japánul Hotarubi no mori e), Garden of words (még nem láttam, de nagyon szép a trailerje és fent van az egész youtuben). Aztán Ghost in the shell, ami most fog kijönni Ghost néven élő szereplős filmben, ha valakit érdekelne az eredeti anime. Egyéb, ami nem mind ghibli: The cat returns (ez is nagyon jó), The tale of princess Kaguya (Kaguya hercegnő, még nem láttam, de ajánlották nekem is), When Marnie was there (ghibli és szuper), The red turtle -(ghibli, de még nem láttam).
Mindent bele adtam ebbe a posztba, aki szereti a Miyazaki filmeket, szerintem ezeket is szeretni fogja, inkább felnőtteknek ajánlom a legtöbbet, nem gyerekeknek, még ha a legtöbb talán csak angolul vagy feliratosan is lesz meg.
mrsfractal mondta
A cat returns a macskák királysága? :D Ezt nem is tudtam. De kihagytam egyet ebből a szuper listából, és nagyon gondolkoztam rajta, de csak most találtam meg: From Up On Poppy Hill. Egyik nagy kedvencem, ebben is szerepel a Baron ;)
mrsfractal mondta
(lehet hogy mégsem szerepel benne a Báró? bocsi nem tudom szerkeszteni a hozzászólást már)
Belli mondta
Szia!
Nyilván gyerekfüggő is. Nálunk a nagy nagyon tudott félni a filmektől (még most 7 évesen is némelyiktől). Gondolom azért alakult ki bennem ez az óvás-figyelés. Félt például akkor amikor a vonat felfelé ment az ütközőjén Gombóc Artúrral, mert izgalmas volt a zene, és tudta, hogy mindjárt rákiabálnak. :-) Ettől persze meg akarta még nézni, de ölben.
Én mostanság a népmeséket fedeztem fel, hogy a gyerekeknek egész más megy át, mint nekem. Szívből ajánlom az újraolvasásukat. Igaz, nemrég olvastam a meseterápiás könyvet, sokat nyitogatott a szememen.
És szeretem a blogodat. Már majdnem két hete találtam.
Via mondta
Igen, tényleg gyerekfüggő, és persze mindenkinek a saját anyukája tudja a legjobban, hogy mi való. :)
Meseterápiából nagyon érdekes Marie-Louise von Franz munkássága, Jung tanítvány és jungiánus pszichológus volt, egyik fő témája a mese.
Belli mondta
Magyarul is van könyve? Mi a címe?
Via mondta
Van, de beszerezhetetlen, antikváriumokban érdemes rájuk vadászni.
https://bookline.hu/product/product/home!execute.action;jsessionid=mW7VHmAHdtrd5Lx9hBLpWw**?_v=Franz_Marie_Louise_von_Noi_mesealakok&id=2100703120&type=10
https://bookline.hu/product/home!execute.action?id=2100983873&type=10&_v=Franz_Marie_Louise_von_Az_arnyek_es_a_gonosz_a_meseben
Belli mondta
Sziasztok!
Szerintem fontos, hogy Myazaki Hayao a filmjeit annyi éveseknek szánta, ahány éves a főszereplő. Totoro 4-től, Ponyo 5-től, Chihiro 10-től, Kiki 13-tól. Én otthon nem is mutattam meg előbb a gyerekeknek. Persze megnézhetik kisebbek, de nem hiszem, hogy azt értik, amit kellene. Én eleve kevés filmet mutattam meg a gyerekeimnek, és akkor sem nézték egyedül.
Egyébként nagyon örülök a posztnak, mert én is nagy rajongója vagyok Myazaki senseinek. Kiegészíteném azzal, hogy a sorozatai is nagyon jók (Conan, Anne Shirley, Heidi). A könyvek hercegét is nagyon ajánlom. A kedvencem egyébként a Laputa. (meg a többi :-) )
És eredeti hanggal sokkal jobbak.
Via mondta
Szia!
Ez is jó orientációs segítség, de szerintem a békésebb mesék (Kiki, Totoro) simán mehetnek kisebb kortól is. Az én kis unokatesóm 3 évesen már bőszen nézte a Kikit és imádta. Igen, nem azt értette belőle, amit kell, de amit értett belőle, az nem ártott neki. Én a minap néztem újra a Macskafogót, szintén 4-5 éves kortól folyamatosan néztük a húgommal, és egész egyszerűen amit nem értettünk, azt kihagyta az agyunk, se trauma, se értetlenség nem volt, anélkül imádtuk, ahogy volt. :) Most meg egy csomó rész újdonság volt, egy csomó párbeszédet vagy jelenetet most értettem meg (pl. hogy Teufel a főnökkel való beszélgetés után miért nyúl a gyógyszeresüveg után). Gyerekként nem volt mintám a stressznyugtatós főnökökre. :D
Erszi mondta
Szia! Én a Miyazaki-filmek közül eddig a Chihirot, A vándorló palotát és A vadon hercegnőjét láttam (többször is), és mindhárom nagyon tetszett, de a kedvencem a Chihiro. (Vagy A vándorló palota??) A többi rajzfilmről, ami a listádon szerepel – a Totorot kivéve – még nem hallottam, de most már muszáj lesz megnéznem ezeket is… :)
Dittygirl mondta
Én a Kikit láttam, az hiperszuperjó. (Egyszer adták dec. 31-én :) )
Narven mondta
Helló mindenkinek!
Régóta olvasom a blogot, de most csak ezért a postért beregeltem :) Én már sok éve az animék rabja vagyok, elsősorban Miyazaki filmjeit szeretem, de megnézek más stílusúakat is. A lényeg: NE sorozat legyen, hanem „mozi film” jellegű. Mindegyik nagy kedvenc amit felsoroltál, de legesleginkább egy kevéssé ismert Miyazaki filmet tartok a magam örök kedvencének: A könyvek hercege (japánul: Mimi wo sumaseba, angolul: Whisper of the heart). Igaz, ez is olyan 12-99 korosztálybeli „mese”, de a történet, a karakterek, a zene, a hangok és minden egyéb olyan tökéletesen van megkomponálva, hogy engem (34 éves fejjel) sok éve nem ereszt…. :) ajánló róla: https://animeaddicts.hu/encyclopedia.php?anime.175
Ha tudjátok, nézzétek meg mindenképpen! :)
Via mondta
Szia!
Fenn van a listámon, ha megnéztem, és engem is elbűvöl, kiegészítem vele a cikket. :)
bigeye mondta
Én most a The Borrower Arrietty c. filmjét akarom ma megnézni, már itt virít a gépemen. A fenti filmek közül talán a Totoro a kedvencem – a rajzok miatt, de igazán nehezemre esett ezt kiválasztani. Mind mellett vannak érveim :) Én is csak ajánlani tudom ezeket a filmeket mindenkinek aki még nem látta.
Via mondta
Arrietty nekünk csalódás volt, azért nem is írtam. Egyszer elmegy, de hiányzik a mögöttes tartalom. Sokkal érdekesebb a másik manósrác, mint az embersrác. És akkor lesz vége, amikor elkezdene érdekelni…
De megbeszéltük, hogy ez csak azért van, mert Miyazaki olyan, mint a jó tanuló, és „tőled többet vártunk, fiam”. Mástól fele ennyi is jó lenne. :D
A Földtenger varázslója szintén egy nagy semmi… Érdekes, hogy rögtön azzal kezdődik, hogy a herceg megöli az apját – és aztán lesz belőle egy pocsék film. Miyazaki fia csinálta a filmet, én az öreg helyében elkezdenék aggódni. :D
NortonGirl mondta
Ó minek is könyvtár, ha már szülinapom lesz ezt megveszem:) Nagyon forevöralone napjaimon majd olvasgatom és elképzelem, hogy a saját Howl klónomnak főzök/mosok/takarítok:)
NortonGirl mondta
Te jó ég, a soproni könyvtárban meg van nekik A vándorló palota<3 Elő is jegyeztem k*cs*g módon, csak hogy sürgessék egy kicsit azt akinél éppen van:D
kacskaringo mondta
Óriási kedvenc a Vándorló palota, a Chihiro szellemországban és a Vadon hercegnője. Képes vagyok 2x 3x megnézni őket egymás után. most megint megjött a kedvem hozzá.
Bb.Sophie mondta
Anyukám kedvencei ezek a filmek (mesék?). :)
Én csak a Chihiro-t, a Vándorló palotát és a Nauszika-t láttam ezek közül, mind3at nagyon szeretem, de nem tudom megmondani hogy miért. Miyazaki filmjeinek van egy hangulata, amit semmivel nem lehet összehasonlítani.
Via mondta
Ha a mese azt jelenti, hogy rajzolva van, akkor igaz. Ha azt, hogy nem valós történet, akkor ennyi erővel a Star Wars is mese. :))
Kicsi mondta
Én a Vádorló Palotát láttam eddig csak. Az én Hangyáim 6 évesek (meg van egy 5 is), de nem értik még ezt a filmet, és szerintem egy felnőttnek is igen mély mondanivalója van (nekem olyan, mint egy Karl Jenkins zenemű…) Uh, most,hogy leírtam, méginkább… :-)))
Amikor láttam, nem tudtam hova tenni, idő kellett, míg helyére került. Amúgy tetszett, de ezek szerint valóban meg kell nézni gyerek nélkül őket, hogy megérik-e.
Via mondta
Szokni kell a stílust, igazából a sorrendiség talán abban is segít, hogy bonyolultságban melyik a legszimplább. Howl-lal kezdeni tényleg mélyvíz. :))
A mély mondanivaló kétségkívüli.
vtimy mondta
Vándorló palotát egyszerűen imádom. Nagyon sokszor láttam már. Ajánlottam barátnőmnek, ő teljesen kiakadt rajta, nem is nézte végig, mert elvesztette a fonalat, de nekiugrott még1x, mert a 6 éves kislánya újra akarta nézni és akkor már leesett neki minden amit először nem értett.
Chihiro is nagyon jó, a többit sajnos nem ismerem, de tuti megnézem őket.
Anime sorozatokat nézünk (Bleach, Fairy Tail, Kyou Kara Maou, stb.) eredeti japán hanggal, magyar felirattal és sokkal jobban tetszik így mint szinkronosan.
Via mondta
A sorozatoknak ritkán sikerül jól a szinkronja, a Miyazaki filmeké azért jó, mert a mozi miatt azt a Mafilm készítette, és ott rendes dramaturgokkal meg színészekkel dolgoznak. :)
NortonGirl mondta
Egyetértek, bár ami nekem beleférne majd a 10 év alatti gyerekemnek (kori sorrendben): Totoro (bár mielőtt megnéztem volna, elolvastam ezt a cikket amit egy barátom írt: https://japanfelderito.hu/totoro-avagy-mi-jarhat-miyazaki-fejeben/ és állandóan az abban írtak kattogtak a fejemben, de ez a mese olyan szinten édes, hogy ettől függetlenül is egy óra alatt rehabilitálta megtépázott idegeimet), Ponyo, Kiki, Chihiro, és A vándorló palota (persze ezt csak akkor ha jövőbeni férj/apuka nincs otthon, mert Howl 2D-s sármájától csak irulok-pirulok:3) A többi Miyazaki-filmet pedig már inkább 12-99-ig ajánlanám a gyerekemnek, én még 16 évesen néztem és pl. a Porco Rossoban nem igen tudtam elvonatkoztatni a háborús háttértől, meg a második vh.-tól ami talán ihletett adott Miyazakinak.
De összességében nagyon jó cikk, ment is a kedvencek közé meg fészbukra:)
Via mondta
Szerintem a Porcoban pont az a jó, hogy a kisgyerek a kalózokat meg a malacot látja, a felnőttnek meg van egy mögöttes réteg is. :) Még egyébként nem volt benne II. VH, csak szerveződött („Inkább vagyok disznó, mint fasiszta.”)
Ez az elemzés elég cifra, meg a Chihiro-s gyermekprostitúciós is. -.-„
andoc mondta
Csak a Totorót, Chihirót meg A vándorló palotát láttam ezek közül, mindegyik nagy kedvencem:) Majd beszerzem a többit is.
A vándorló palota egy Diana Wynne Jones regényből készült (címe ugyanez), nagyon ajánlom azt is (eléggé más, kicsit kacifántosabb a történet, mint a filmben, nekem kicsit jobban is tetszett:) Sőt, én úgy vettem meg pár éve talán a Libriben, hogy adták hozzá a DVD-t.
Via mondta
Igen, ismerem az írónőt, nemrég halt meg. :( A könyvet még nem szereztem be, de rajta van a listámon. :) Képzeld, színdarab is lesz belőle!
andoc mondta
Most tudtam meg én is, mikor rákerestem a nevére, hogy jól írjam le:( Két Crestomanci-könyvet olvastam tőle (a nagy HP-lázban adták ki a Varázslatos életet meg a Christopher Chant kilenc életét, aztán jól elfeledkeztek róla:s), azóta keresem a többi írását, de magyarul nem találtam mást, csak ezt. Egyébként mintha lenne folytatása, legalábbis valami ilyesmit ír a kiadó a könyv végén, de még nem találkoztam vele.
A színdarabra kíváncsi leszek:)