A harmadik részben konyhai tanácsokat válogattam össze.
A pecsenyesütőket főzzük ki időnként szódaoltattal; ez elveszi a hal-, hagyma- stb. szagot.
Tejmaradékok felhasználása nyáron. Akár főtt, akár nyers tejünk marad, öntsük be mindig egy erre a célra a pincébn tartott kőedénybe. Néhány nap múlva leönthetjük róla a meggyűlt vizet s a sajtos anyagot zacskóba tessük. Ha a víz lecsepegett róla, ízletes, fehér sajtot kapunk.
Tojássárgáját eltenni. Ha valamely ételhez csak a tojás fehérjét használjuk el s a tojás sárgáját el akarjuk tenni,akkor öntsünk hideg vizet a tojás sárgájára, amely így teljesen friss marad. A vizet azután csak egyszerűen leöntjük róla.
Ha tojásfehérjénk maradt; szárítsuk meg egy csészealjban, de ne a nyitott ablakban, nehogy por hulljon bele. Ha aztán szükségünk van a tojás fehérjére, vízben feloldhatjuk. A szárítás semmit sem von el tápláló értékéből.
A burgonya fekete foltjai eltűnnek, ha vizébe, mikor forrni kezd, néhány csöpp ecetet öntünk. A burgonya ízének nem árt.
A hüvelyeseket csak akkor szabad megsózni, ha már csaknem puhára főőttek, mert a só megkeményíti a héjukat.
Ha mozsárban mandulát törünk, a mandula darabkái rendesen szerte-széjjel ugrálnak. Ezt megakadályozhatjuk, ha a mozsárba porcukrot teszünk.
Felvágott citromot jól eltarthatunk, ha vágási felületével kis tányérra borítjuk, amelybe kevés ecetet öntöttünk. A felvágott citrom így nem penészedik meg.
A pörkölt és megőrölt kávé valódiságáról a következőképpen győződhetünk meg: a kávéból egy keveset vízzel telt pohárba öntünk. A valódi kávé a víz színén úszik, a hamisított alámerült.
Kivi mondta
Mi a tojásfehérjét/sárgáját fagyasztjuk, és teljesen jól felhasználható később.
nilda.sandra mondta
Valahonnan nem lehet esetleg pdf formátumban letölteni ezt a kis könyvecskét? Nagyon tetszik és hát gondolom már nem lehet kapni…. :)
Via mondta
Sajnos nem tudok róla, hogy fenn lenne. De levadászni még lehet. :)
https://hasznalt-konyv.vatera.hu/antik_ertekes_konyv/1000_jo_tanacs_a_haztartasban_1474708538.html
https://bookline.hu/product/home.action?id=2100826651&type=10&_v=1000_jo_tanacs
Reka mondta
Mi is házi tejet iszunk. Imádom, hogy 3 nap után nemhogy nem savanyodik meg, hanem egyre krémesebb és édesebb az íze. Kb. 10 nap mire elkezd savanyodni. :D
laniko74 mondta
és a házi aludttejnél nincs is jobb. A közeli településen lévő gazdától veszük a tejet, az EU idegbajt kapna, mert annyira telt, zsíros.
zeugma mondta
Egész jó ötletek; tojást meg citromot valószínűleg többen használunk manapság, mint cinküstöt :-)
A krumpli fekete foltjait én nem tüntetném el, mert azok a részek rendszerint más keménységűre főnek, mint a környezetük, szóval a szín pont jó jelző, hogy mit kell kivágni :-)
zeugma mondta
Mondjuk azt megnézném, hogy a pincében (már ha van) kőedényben (már ha van) tárolt bolti ultra-szuper-pasztőrözött hatrétegű plasztikkarton-dobozos tejből mi lesz…
agica_t mondta
No igen, dobozos tejjel ezt nem szabad kipróbálni. De mi ezért is veszünk mindig házi tejet, mert azt akkor sem kell kidobni, ha megsavanyodik: lesz belőle túró ;)
Anna mondta
Hát igen, abból a nagy semmi. A párom nagyon szereti az aludt tejet, de bolti tejet nem lehet megaltatni, vagy csak nagyon sok joghurt segítségével. Ez bizony igazi tejre íródott.
Hazsart mondta
A kávés (is) remek ötlet, holnap ki is próbálom.