A Whole Living magazinban 4 szuper receptet közöltek házi parfüm készítésére. Az alap mindegyiknél 15 ml jojobaolaj, ebbe kell belekeverni az adott illóolajkeveréket, aztán a parfümpontokba kell masszírozni. Nem lesz belőle sok egyszerre, de frissen könnyű újra és újra elkészíteni, és meg se romolhat.
A receptektől természetesen ízléstől és anyagi lehetőségektől függően el lehet térni, kísérletezd ki a saját illatodat! Összesen 112 csepp illóolaj van mindegyik keverékben.
- virágos: 24 csepp rózsa + 48 csepp jázmin + 36 csepp neroli + 4 csepp vanília
- fűszeres: 48 csepp bergamott + 48 csepp geránium + 12 csepp pacsuli + 4 csepp vetiver
- citrusos: 48 csepp grapefruit + 32 csepp citrom + 4 csepp ylang-ylang + 12 csepp szantálfa
- édes: 6 csepp szegfűszeg + 6 csepp bergamott + 54 csepp rózsa + 24 csepp vanília
Emese mondta
Amennyire én tudom, 10 ml jojobaolajhoz kb. 15-30 csepp illóolaj már elég.
Ha hordozó olaj helyett alkoholban oldjuk az illóolajokat, akkor parfüm helyett kölnit kapunk: 30 ml gyógyszertári, 70%-os alkoholban (vagy tiszta vodkában XD) oldott 30-60 csepp illóolajat desztillált vízzel felhigítunk 60 ml-re.
Előtte néhány hétig sötét üvegben „érleljük” – naponta néhányszor megkevergetve.
Antal Valitól olvastam, hogy már 3 illat ízlés szerinti keveréke is finom kombinációkat eredményezhet, ha valakit érdekel esetleg, ezek:
# levendula – jázmin – citrom
# levendula – ilang-ilang – narancs
# levendula – ilang-ilang – citrom
# levendula – llang-ilang – kubeba
# kubeba – narancs – teafa
# grépfruit – rozmaring – narancs
# rózsafa – jázmin – ilang-ilang
# rózsafa – fahéj – levendula
# menta – narancs – kubeba
# levendula – menta – citrom
Érdemes szagolgatni, próbálgatni érlelés közben, picit kivéve, hogy néhány óra elteltével milyen illat dominál, milyen az összhatás, mert ez ugyanúgy változik, ahogy a bolti parfümöknél.
Ezek között olyan kombináció is van, amiből egyik összetevő sem ellenjavolt terhesség és szoptatás esetén.
Van néhány, higítatlanul is használható illóolaj, pl. a levendula – ráadásul ezt már babáknál is lehet használni, a legtöbb illóolajjal kisbabáknál az aromaterápia nem ajánlott.
A valódi rózsaolaj nagyon drága, többszöröse a többi illóolajénak, ha valaki a virágos vagy az édes kölnit szeretné elkészíteni, ezen ne lepődjön meg ;)
Emese mondta
Még egy pénztárca kímélő tipp, hogy ha valaki ismer régivágású, kedves patikust, próbálkozhat akár gyógyszertárban is illóolajat beszerezni.
Itt egy cikk az illóolajokról általában, előállításról, árakról, és arról, hogy miért mondok kedves patikust :-)
https://fogyasztok.hu/cikk/20081103/illoolaj_hasznalat_minoseg_valasztas_vasarlas_es_ar
Mágika75 mondta
Sziasztok!
Jó kis cikk! Bár szerintem a 112 csepp kicsit sok az illóolajból, 10-20 cseppel már igen erőteljes illatot lehet elérni.
A kísérletező kedvűek figyelmét szeretném felhívni, hogy a várandósság és a szoptatás alatt óvatosan bánjunk az illatokkal.
A következő felsorolásban szereplő illóolajokat TILOS terhesség alatt alkalmazni, mert görcsöket, alhasi vérbőséget vagy akár spontán vetélést is okozhatnak!
angyalgyökér, ánizs, árnika, babér, bazsalikom, borókabogyó, borókafa, borsmenta, borsfű, büdöske v. bársonyvirág, cédrusfa, ciprus, citronella, csombor, csombormenta, édeskömény, fahéj, gyantás husáng, izsóp, kakukkfű, kámfor, koriander, majoranna, mirha, muskotályzsálya, római kamilla, rozmaring, rózsa, szegfűszeg, szerecsendió, szomáliai balzsamfa, tárkony, tuja, vanília, vasfű, zsálya
És a gerániumot a terhesség első három hónapjában nem szabad használni.
Via mondta
Köszönöm a listát!
Akkor azt mondod, hogy a 15 ml alap olajhoz elég csak kb. tizedannyi csepp, az arányokat meghagyva? Anyagilag tuti jobban jön ki. :)
Mágika75 mondta
Szerintem elégnek kell lennie.
Amikor WC illatosítót csinálok, akkor 100ml 70%-os alkoholba teszek 8-10 csepp illóolajat, elég erős illatot ad, ezért gondolom, hogy parfűmbe sem kell több. Szerintem.
Még egy dolog illóolaj ügyben:
Mivel a bőrünkre kerül a parfűm – és onnan 10-20 perc alatt a véráramba kerül – ne a legolcsóbb, szintetikus olajat vegyük, hanem bio olajat.
Emese mondta
Ami illóolaj, az nem lehet szintetikus – nem?
(mint ahogy az „ízű szeszes ital”ra sem szabad ráírni, hogy pálnika, úgy a szintetikus is „illatolaj” lehet csak, az illóolajok mind 100% tisztaságú, valódi illóolajok kell, hogy legyenek)
De aki esetleg tart az eredetétől, akár saját termesztésű levendulát, rózsát is használhat parfümnek – a szárított levendulát és rózsaszirmokat kell alkohollal nyakon önteni (3-4 evőkanálnyi a virágokból és egy deci alkohol), majd pár nap után leszűrni. Bio citrom- vagy narancshéjjal is el tudom képzelni, vagy házi termesztésű fűszerekkel feldobva … az biztos, hogy ez esetben olyan egyedi illatunk lesz, hogy még mi magunk sem tudjuk kétszer ugyanolyanra elkészíteni :-)
Mágika75 mondta
Ha azt mondom illóolaj, legtöbben a zöld dobozos termékre (Arom@x) gondolnak – mivel azt látni a drogériák polcain. De az csak párologtatásra alkalmas, mert nem tudni, hogy honnan gyűjtötték be a növényeket, ill. hogy milyen technológiával nyerték ki az olajat, hányadik sajtolásból való…
Pénteken 100Ft/10ml-ért láttam olajat. Az, szerintem még növényt sem látott, nem hogy természetes lenne.
Szóval amikor a bőrünkre használunk olajat, akkor tanusítvánnyal rendelkező, bio és/vagy natur, minőségi olajat vegyünk.
Via mondta
Ennél pl. azt írják, hogy külsőleg is alkalmazható, nem csak illatosításra. https://www.egeszsegtarhaz.hu/illoolajok/aromax-borsmenta-illoolaj
Azt mondod, hogy ennek ellenére azért jobb vigyázni vele?
Mágika75 mondta
Igen, mivel nem tudni (nemcsak a borsmentára igaz), hogy
– milyen vegyszerrel kezelték (vagy kezelték-e) a növényt,
– egyáltalán honnan takarították be (autópálya, ipari terület mellől), milyen módon termesztett (permetezett, műtrágyázott területen) vagy természetes mezőről
– milyen technológiával nyerték ki az illóolajat
– ha! hideg sajtolással, akkor hányadik sajtolás
– ha meleg eljárással, akkor meddig hevítették a növényt
– milyen hordozó olajat használnak (természetes vagy kőolajszámazék)
Elég durva felsorolás…
Én biztos, hogy nem használnám a bőrőmre.
anyahajo mondta
Szerintem ez a lista kicsit túl szigorú. Nekem pl a kifejezetten méhlazításra összeállított olajomban is volt muskotályzsálya. A római kamillát és a borsmentát is használtam kifejezetten hozzáértő ember javaslatára terhesség alatt.
Mágika75 mondta
Ott a varázsszó: hozzáértő ember javaslatára.
Otthon, „magunk feje után menve” inkább ne használjuk várandósan illóolajat „csak úgy, ötletszerűen”. Szerintem.