Ez az ötlet is Martha Stewarttól származik, mint sok más praktikus háztartási trükk: tartsd a nagypárna huzatában a hozzá tartozó takaró- és kispárnahuzatot, így rendet rakni is könnyebb köztük, és nem fog a fejedre borulni az egész, amikor előveszed.
Mivel mától újra a hálószoba-zónában vagyunk, a tipp kapcsán aktuálisnak gondoltam, hogy körbejárjuk az ágynemű témáját, úgyhogy ezennel indulhat a válaszadás a hozzászólások között: milyen gyakran, mivel, hány fokon mosod?
Nekünk van egy matracvédőnk, egy gumis lepedőnk (szépen illeszkedik a matracra), és fejenként egy takaró, egy kispárna, egy nagypárna. (Matracvédőből összesen van egy – amíg szárad, egy éjszakát nélküle alszunk -, lepedőből kettő, ágyneműből pedig 3×2 garnitúra magunknak, plusz vendégágynemű & lepedő.) A matracvédőt háromhavonta mosom, amikor amúgy is fordítom a matracot, a többieket körülbelül 2 hetente, ha betegek vagyunk, vagy tűzforró, nyári izzadós az éjszaka, akkor természetesen gyakrabban. A mosáshoz újabban mosószódát használok és semmi mást, hihetetlenül friss, tiszta illata lesz tőle, nagyon szeretem. Másfél órás programon 40°C elég szokott lenni, betegség után 60°C jár azért nekik. A fregolimon pont ennyi fér el egyszerre, úgyhogy amikor ágyneműt mosok, akkor csak azt és semmi mást. Ha mondjuk lenne még 2 gyerekgarnitúra is, akkor váltásban mosnám őket: egyik héten a felnőttekét, másik héten a gyerekekét, és akkor ugyanúgy két hetente kerül rájuk sor, és mégse lóg a csilláron is lepedő. :) A vendégágyneműket meg persze akkor mosom, amikor a miénket épp nem.
Jöhetnek a saját bevált tippek, ötletek, és a körülmények is, amennyiben befolyásolják a témát (milyen szárító, hányan vagytok, stb.)!
Melinda mondta
Régebbi a cikk, de csak most találtam rá, ezért most írok :)
Mi hárman vagyunk, férj-feleség-kisgyermek.
A családom mosómedvének tart, mert szeretek mindent tisztán tartani. A paplanokat és párnákat évente 2-3 alkalommal ki szoktam mosni, a matracvédőt legalább két-három havonta, de van, hogy gyakrabban. A matracunk tisztább marad matracvédővel.
Hétkilós a mosógép és a szárítógép kapacitása is. A párnákat és paplanokat minden alkalommal szárítógépben szárítom, akkor aznap este már újra igénybe vehetjük. Teniszlabdákat én nem használok, elég a szárítógép ahhoz, hogy szép puha legyen a töltet.
Nyáron az ágyneműt kiteszem a szabadba száradni.
Terdaytelltale mondta
Szia Via! :) nem tudom, hogy a párna huzatos kép sajátod-e, de a biztonság kedvéért szólok, hogy szembe jött velem a neten. Egyébként rengeteg más ötletes dologgal került egy listába, ha nem veszed spam-nek akkor szívesen osztom meg a többiekkel is :) https://brightside.me/inspiration-tips-and-tricks/100-pieces-of-advice-for-almost-any-occasion-194955/ egyébként elég furcsa érzés, hogy mikor megláttam, rögtön tudtam hogy nálad találkoztam ezzel a képpel :D
Via mondta
De aranyos vagy, hogy emlékeztél rá! Martha Stewart oldaláról van, akinél az ötletet olvastam. Sajnos a konkrét bejegyzés már nincs a neten, de a marthastewart.com még él, ez az első sorban linkelve is van.
tryscharose mondta
Nagyon jó ötlet, ma mostam ki az ágyneműket, így fogom elrakni, amint megszáradnak.
harika mondta
Én az ágyneműket kb. havonta cserélem és rögötn mosom. Mi pizsamában alszunk, nem érzem sűrűbben szükségét a cserének. A gyerkőcökét is. Ketten vannak
A kispárnát szoktam gyakrabban cserélni. Nálunk az koszolódik el a leggyorsabban (izzadás, fejstett haj, csorgó nyál). Varrtam plusz kispárna huzatokat, amik színben, mintában illenek a garnitúrákhoz. A gyerekek csak kispárnával alszanak, úgyhogy a nagypárna huzatukat szoktam feldarabolni kispárnának.
Természesen, ha valaki beteg, rögtön ágynemű csere és mosás van.
Szerencsére nálunk nyáron is viszonylag hűvös van a házban (nincs légkondi, ilyen a szerkezet – imádom), ezért nem igazán izzadunk éjszaka . Ha mégis, akkor természetesen csere.
Mosni 40-50 fokon szoktam, az öblítő rekeszbe mindig teszek egy kevés ecetet és teafa illóolajat és egy pici öblítő szert is. Ecet a lágyításért, teafa olaj a fertőtlenítésért felelős. No, meg a gőzölős vasalás is hozzásegít a fertőtlenítéshez. Mással alaposabban úgysem lehet. Szerintem.
Akármilyen idő van, kirakom a teraszra rövidebb – hosszabb időre. Imádom a friss, levegőjárta ágyneműk (ruhák) illatát.
Két csoportot különböztetek meg az ágyneműk között. Az egyik, amit mi hasnználunk, a másik amit a vendégeknek húzok fel. A vendégágyneműk a mi ágyneműink átsorolásából lesz. Nekünk jelenleg 6 garnitúra van, a vendégeknek 3. Télen szeretem a vastagabb, nyáron a vékonyabb, könnyű ágyenűket. Amit már a vendégeknek sem szívesen húzok fel (általában azért szokott ez lenni, mert mert már nagyon nem tetszik a színe, mintája), azt elajándékozom. Tudom, luxus, hogy csak azért válok meg tőle, mert már nem tetszik és különben is, a vendégeknek teljesen jó lenne, de nem szeretem az olyan dolgokat látni a házban (mégha alkalom adtán, rövid időre is), amik tetszenek. Viszont jó herlyre kerül. Akinek felajánlom, nagyon örül neki, mert ő sajnos nem válogathat, de mégis egy jó állapotban lévő ágyenműt kap.
Persze nem úgy kell ezt elképzelni, hogy akkor minden évben lecserélődik a teljes készlet. Az elmúlt kb. 10 évben 3 ilyen ajándékozásom volt.
DigiWolf mondta
Mi is hasonlóképpen mosunk. Havonta mossuk az ágyneműt, mivel pizsiben és fürdés után alszunk. ;) Kivéve az általad is említett kivételes helyzetek (betegség stb.) A párnahuzatot én is gyakrabban mosom, illetve van egy csere-párnám is. Mosni 60 fokon szoktuk, majd kivasaljuk.
speci mondta
Sziasztok! Nálunk szedett-vedett ágynemű van, innen-onnan, többnyire turkálós. Van bőségesen, mert vendégágyneműkkel is be vagyunk rendezkedve. Régebben rendszertelenül mostam, mindig elfelejtettem, mikor volt cserélve. Aztán bevezettem, hogy 1-én, vagy ahhoz közeli hétvégén húzom át az ágyakat, matracokat is megfordítom, és a matracot védő plédeket, meg az ágytakaróul szolgáló műszőrme plédet is alaposan kirázzuk. Közben a hónap közepén is lecserélem a lepedőket, a pizsamákat meg a kispárna huzatot, mert csak kispárnát használunk. Egyébként én sem látom szükségét gyakrabban cserélni mert csak zuhanyozás után megyünk bele. A fiamnak a szobájához illő (sötétbarna) gumis lepedője van, ami nappal is látszik, de nem rontja az összképet. Az övét igény szerint van hogy gyakrabban mosom, mert néha “nyálasan” alszik. Az ágyneműhuzataink mind pamut, nem szeretem a műszálasat. A fiam gyapjúpléddel takarózik, azt kb. 4 havonta mosom, amikor több napig nincs itthon, így van ideje megszáradni.
Szityike mondta
Sziasztok!
Lehet, hogy kicsit off leszek, de arra lennék kíváncsi, hogy ti hol vennétek új nagypárnát- kispárnát, ha sürgősen le kellene cserélnetek őket? Párom valószínűleg a tollpárnára allergiás és toll nálunk a nagy és a kispárna is… :(
Szeretném nem túl nagy befektetéssel megúszni és persze műszálas töltetűt venni. A Yjsk-re gondoltam, mert ott jók az akciók is és a törölközőiket imádjuk.
Ti mit ajánlanátok?
Előre is köszi.
:)
Via mondta
Nagyjából 25 éve ki van írtva a toll a lakásból, anyunak két asztmás kislány mellett nem volt más választása… :) Tök jó szivacstöltetet lehet kapni nagyobb méteráruboltban, azokból akkora párnát varrsz, amekkorát csak szeretnél. Az IKEÁban is jó párnák vannak, bár ott csak nagyok, a kicsit nem ismerik, huzat sincs rá.
Szityike mondta
Sajna nem vagyok IKEA- közelben, de jobban is kedvelem a Yjsk-et. Szivacspárnákat már varrtam és van is egy jó pár itthon. Párom szerint azokban túl nagyok a szivacsdarabkák és ezért nem szereti őket- alváshoz… Nekem tökéletesek, azokon alszok már évek óta. :)
Lehet, hogy majd ő is megszokja, vagy keresek olyat, amiben apró a szivacs. Nálunk ilyen nagy zsákokban adják- általában áttetszőek, azért látni, hogy mekkorák vannak benne. :)
Köszi az ötletet!
yola mondta
Nekünk pont Ikeából van a párna :) saját szabványuk van, a nem ott vett huzatok nagyok, rá kell igazítani – inkább kisebbre varrom, vagy náluk veszem a huzatot is, nem szeretjük a hatalmas párnákat. Nyáron egy vékony pamut takarót használunk, külön huzatot vettem a párnákra hogy ne a szetteket koptassuk. A magyar szabvány 70×90 cm, a német párnaméret 80×80, Ikea 50×60, vagy van 65×65-ös díszpárna, a Jyskben 70×80-at is láttam, de náluk elég nagy a választék – és most sok akciós :) Kikát is meg lehet esetleg nézni, de náluk drágábbak. Javaslom először mérd le otthon a párnáidat, esetleg a huzatokat, és így indulj vásárolni, ne otthon derüljön ki hogy nem mennek rá a huzatok.
Filippino mondta
Most találtam ide az ágyneműs részhez, olyan jó olvasgatni másokat! Mi olyan 3-4hetente cseréljük az ágyneműt, nyáron ez rövidebb. 60fokon mossuk (ágyneműt és fehéreket drágább folyékony mosószerrel, öblítővel), és utána vasaljuk mindig. Télire vastag flanel, nyáron pamut több garnitúra ágyneműnk van, és a nagy része még mindig az, amit gyerekkoromban használtam, több, mint 20éve megvannak. Hihetetlen, de még mindig bírják, és nagyon szeretem őket. :) A lepedő alatt vékonyabb pokróc védi a matracot, azt ritkábban cserélem. Párnánál meg csak a kicsit tudom elviselni-a nagyobb méretűnél megfájdul a nyakam, hátam-, ill. van egy tönköly párnám, amit szintén nagyon csípek. :)
Abigelal mondta
Sziasztok!
Én azt szeretném megkérdezni, hogy ezek a mosási gyakoriságok magára az ágyneműre vonatkoznak, vagy az ágynemű huzatára?
Egyébként én a párnahuzatokat gyakrabban szoktam mosni, mint a takaró huzatát. Magát a párnát is próbáltam már kimosni, de az általában összecsomósodik, így egy idő után párnacsere a vége. Ezért én arra gondoltam, hogy a cikkben szereplő tárolási ötletet úgy fogom kipróbálni, hogy egy huzatba nem a hozzá tartozó garnitúrát fogom tenni, hanem az egyikbe a kispárnákat, a másikba a nagyokat (ezeket szinte nem is használjuk), megint másikba a takarókat, külön az egyszemélyest, külön a duplákat és még a lepedőknek is kitalálok majd valamit, mert abból is van dupla és szimpla is.
Köszönöm az ötletet!
Andi
Via mondta
Szia!
Ez a huzatra vonatkozik. Magát a takarót és a párnát én csak nyáron tudom mosni, mert akkor van elég meleg ahhoz, hogy megszáradjon egy nap alatt – sajnos se terasz, se ablakos fürdőszoba nincs. :( A párnában szivacstörmelék van, és tök jól bírja a mosást.
Abigelal mondta
Köszönöm!
Akkor megpróbálkozom a szivacstörmelékes párnával is. :-)
Abigelal mondta
Szia!
Újra jelentkezem! :-)
Megcsináltam (a háló hetéhez érve a zónázásban) az ágyneműink csoportosítását a cikkből kiindulva a saját módszerem alapján. Egy-egy nagypárnát leterítettem, arra tettem külön-külön egyikre a dupla takaróinkat, másikra a szimplákat, egy harmadikra a nagypárnákat és így tovább, majd bebugyoláltam őket, ráhajtottam két oldalról a párnahuzatot. Nekem így könnyebbnek tűnt, mint teljesen behúzni a huzattal a többit, aztán majd a gyakorlatban meglátjuk. :-)
Köszönöm az ötletet!
Andi
kiscsillag100 mondta
Sziasztok,
nálunk mindig bebüdösödnek a ruhák, pedig a teraszon szárítjuk nyitott ablaknál, nappal pedig a másik ablak is nyitva így jár a levegő. utána pedig nem lehet a kellemetlen illatot kiírtani belőlük. van ötletetek hogy mitől lehet? sima kinyitható szárítónk van, lehet az a baj? olvasom mások a fürdőben ablak nélkül is szárítanak ruhát, mégis jó illatú lesz. Ötlet valakinek? előre is köszönöm!
Via mondta
Azonnal kiveszed őket a mosódobból, amikor végzett a program? Csak ez jutott eszembe. :(
kiscsillag100 mondta
igen, mindig kiveszem, ráadásul mostanában még a program végén egy plusz öblítést csinálok. Lenor summer öblítővel és a tomi mosógélt használom, lehet az a baj?
kiscsillag100 mondta
+ a mosógép is 1 éves, és 2-3 havonta ecettel átmosatom a vízkő ellen. már nekem sincs elképzelésem, hátha Ti tudtok valami extra praktikát! :-)
Via mondta
Én is használtam régen ezeket, nem lett tőlük büdös, szóval szerintem kizárhatod őket is.
Alexandra mondta
A férjem kívánságára hetente cserélem az ágyneműt, de néha két hét telik el két mosás között. Szerencsére az év nagy részében tudok kintre teregetni, csak az esős idő okoz gondoz. Mivel van elég szett, általában kivárom a jó időt, addig a lehúzott ágynemű a szennyesben van.
4 lepedő szettem van és 2 paplan huzatom, dupla ágyra való.
A lepedő szett tartalma két párnahuzat (az Ikeásnál egy picit kisebb :S), egy gumis lepedő és egy takarónak használt lepedő, mivel nálunk az a szokás, hogy rétegesen takarózunk. A lepedőre kerül egy szövet (pamut) takaró (pokróc?) és arra a paplan. Télen paplan helyett dunyhát használunk, nyáron viszont elég a lepedő.
A paplanhuzatot kb. 3 havonta mosom csak, hisz az nem érintkezik közvetlenül a testünkkel.
Mosni ökolabdával szoktam, amihez egy evőkanálnyi boraxot vagy mosószódát teszek, öblítéshez ecetet és eukaliptusz olajat használok.
dm26 mondta
Sziasztok, én kb 2 hetente cserélem és mivel 2 garnitura ágyneműnk van azonnal mosom miután lehuzom. Én is kifordítva huzom le mosom ki szárítom a huzatokat, így szerintem is egyszerűbb:)
Mi a helyzet a párna paplan cseréjével, mosásával? Mert gondolom egy idő után csak kell.
Ezzel kapcsolatban nem szeretnél cikket írni?
Alexandra mondta
Én azokat nem szoktam mosni, nem moshatók, de évente kb. kétszer kiteszem őket egy egész napra a napra, hogy felfrissüljenek.
KemálAmál mondta
Sok újdonságot már nem tudok írni, akkor van értelme?
Kedvtől függően mostam, egészen eddig. Ugyanis meséltem a páromnak erről a bejegyzésről, aki rögtön helyeselt: ő nem bánná a kétheti ágyneműcserét. Úgyhogy eztán kéthetente mosás lesz (azért persze leszúrtam, hogy mondhatta volna magától is) :) Két garnitúra van (paplan és nagypárna, a kispárna huzatokat nem használjuk), nyáron megszárad estig a kimosott, télen mindenképp muszáj váltani.
A vasalás nálam kedv kérdése. Ha van rá időm, akkor vasalom az ágyneműt, ha nincs, akkor felhúzom anélkül. A gondos teregetés szerintem sokat segít rajta.
Télen a nappaliban (is) teregetünk. Az előző albiban a konyhában volt a fregoli, ahol télen nyitott ablaknál is bepáltak a ruhák. Most örülök, hogy több helyem van, inkább több helyiségbe teregetek, csak tudjak szellősebben.
nogara mondta
Ezt az ötletet tuti feldobom anyumnak is, mikor legközelebb otthon járok, biztos örülni fog neki! :D Elég sok ágyneműnk van, így egy próbát biztos megér majd. Én könnyű helyzetben vagyok, másfél személyre kell ágyneművel bíbelődnöm – a barátom nem mindig alszik itt, elvégre az egyszemélyes ágy nem mindig jó móka, ha fáradt az ember (hogy mennyire hiányzik a franciaágyam…). Jelen állás szerint három garnitúrám van, ebből a két szatén az enyém, a vidám virágos meg a vendégé. Meg a hálózsák is, ha beüt a vendégjárás/hosszúra nyúl az aznapi buli és szálló funkcióval bővül baráti szolgáltatásaim tárháza. A szaténnal még ismerkedem, mint anyag, de általában kihúzza 3-4 hétig is, nem vagyok izzadós és amúgy is, az ágynemű szent, utcai ruhával rá nem ülhet senki (fujj, hogy egy metrón melegedett fenék telepedjen rá…) :) Viszont a kifordításos módszer nagy kedvencem, hogy mennyit szenvedtem régen, míg rá nem jöttem… Anyukám pedánsan mossa-vasalja-hajtogatja, én szeretem a fonákos elpakolást ;] Vasalni meg állvány híján nem tudok (éljenek az albérletek és az önálló élet aprénkénti összelegózása)
Via, ha felnézek ide, mindig jó kedvvel távozom! :) Szeretem, hogy mindig van valami kis témábavágó illusztráció is :)
Reka mondta
Megnéztem, hogy miről lehet szó ha már ilyen sok hozzászólás van. :) Szuper volt olvasni minden véleményt. Sokat tanultam tőletek. :) KÖSZI!!!
kkriszta mondta
Én is csak kb. havonta húzok ágyat és lelkesen vasalok. Tényleg ünnepi érzés friss ágyneműbe bújni. A srácoknak 2-3 garnitúrájuk van, nekünk 4, mind ikeás. Volt már azok között is kissé csálé, amit kín vasalni, de a zömével nincs gond. A miénk és a nagykamaszé egyszínű, kockás, csíkos, a kisebbeké lovagváras, állatos, cirkuszos. A virágosak valahogy nem tudtak teret nyerni. Nem mondom, hogy nem tetszenek, ajándékba már vettem is néhány félét, de mégse.
Nagy kedvencem a pamutszatén: kellemes, puha a tapintása és van egy kis diszkrét csillogása is. Ez feldobja még a sima khaki színű huzatot is. Szerintem. Anyukám meg a húgom simán leszavaztak, nekik ez egyszerűen ronda és h nélkül.
Ami bosszantó, a kétszemélyes nyári paplanunk valahogy kifogyott a huzatából. Nem emlékszem, volt-e vele eddig is gond, de ezen a nyáron valahogy sokkal kisebb lett. Talán kimostam és összement, vagy az új huzat kicsit nagyobb, mint 2×2 méter, az meg eleve nem is volt annyi?
Ja, és a párnahuzatos ötletet én is alkalmazni fogom, köszönöm!
Veronika mondta
Sziasztok!
Tényleg jó ez az ágyneműtároló módszer. Bár nekünk összesen két szett van (dupla takaróval alszunk), a gyereknek meg csak lepedője, hálózsákban alszik, és a takaró csak rágcsálásra kell. Azt mondjuk elég nagy kihívás kimosni, mert megszárad ugyan reggeltől estig, de a délutáni alváshoz is kéne…
Én is mosódiót használok, illatosításra meg mosóparfümöt (Kataboltja). Nem rég elfogyott a mosóparfüm, akkor vettem ökoöblítőt, de hiába használok belőle nagyon keveset, és azt is hígítva, elkezdett nagyon durván penészedni tőle a mosógép gumirésze. A férj hiteget, hogy majd kioperálja, és valami durva penészgyilkos szerrel rendbetesszük, mert eddig semmi szertől meg se mozdul. (A durvább szerek meg kikezdhetik a fém részeket, azért kell majd kiszedni a gumit.) De ha van valami szupi ötletetek erre, szívesen fogadom!
És mosószódás kérdésem is van: használtam egy ideig, de nagyon vízköves lett tőle a mosógép – amit nem értek, mert a mosószóda elvileg vízlágyító (pl. a vécében nekem is nagyon jól oldja a vízkövet, van mit, mert nagyon kemény nálunk a víz). Ti nem tapasztaltok ilyet?
Via mondta
Hol látod a vízkövet, a mosódobon? Csak hogy hol keressem. :) Nekem még nem bántotta a mosószóda, de nem használom túl régóta.
Penészre nekem az Ultra Szavo vált be. Kegyetlen gyilkos-büdös szer, de működik.
Veronika mondta
Igen, a dobon ült a vízkő, bár ha elöltöltős a géped, nem biztos, hogy látszik, mert szerintem csak kívül volt rajta. Egy idő után egyébként a hangja is elég beteg lett, ez is azonnal megszűnt vízkőmentesítés után.
Nálunk is bevált a Szavo, de azt mondja magáról, hogy a fémet bánthatja, szóval várom, hogy férjember kipreparálja a penészette gumit.
Via mondta
Felültöltős, és szépen csillog. :) És félévente csinálok ecetes főzőmosást.
Veronika mondta
Hát pont ezért tettem félre a mosószódát, mert én akár hetente is ecetezhettem volna, annyira gáz volt a helyzet. Azóta meg egyszer se kellett, csak aztán jött az öblítő, és vele a penész. De ezzel is elbánunk!
almond mondta
én is mosószódával és mosódióval mosok- mindent. és kataboltja-ból van a mosóparfümöm is. mindig teszek az öblítő rekeszbe egy kis löttyintésnyi ecetet és így nem vízkövesedik. szerintem próbáld ki :)
Veronika mondta
Köszi, próbáltam az ecetet, lötyköltem mindenhová, de semmi. Rejtély…
vporban mondta
Csak csodalkozom,rajtam kivul senki nem mos 90 fokon? En az agynemut es torulkozoket is. Lehet a becses ferjemnek van igaza, hogy csak pazarolom a villanyt?
Lena mondta
mi kb. 2-3 havonta cseréljük, sztem tök felesleges gyakrabban mert tisztán, lefürödve fekszünk az ágyba és reggel meg azonnal elpakoljuk, persze aki reggel fürdik az más tészta :D
Via mondta
Igen, ez is fontos szempont! Én mondjuk nem bírok fürdés nélkül ágyba bújni, brrr.
Kriszta mondta
Mi öten vagyunk, minden paplan, párna ill. huzat Ikeás (az egyszerűség és a cserélhetőség miatt). Huzatokból fejenként három garnitúra van, gyerek paplanokból van még két tartalék is. Kb. három hetente, ill. ahogy szükségét érzem cserélek ágyneműt, volt hogy egyszerre az összeset, újabban egyik hétvégén nálunk a következőn a gyerekeknél, még keresem a legjobb megoldást. Gyerekeknél van hogy gyakrabban szükséges cserélni, kisebb “balesetek” miatt. :)
Általában 60 fokon mosom, mosószer és mosószóda kb. fele fele arányú keverékével, öblítővel (az ecetestől én keménynek és dörzsölősnek éreztem a ruhákat).
Vendégeknek van még plusz öt garnitúra paplan, párna + huzat. (Nagy a család, távol élnek, így ha jönnek, itt is alszanak nálunk, így már nem egyszer volt szükség egyszerre mind az öt vendég “felszerelésre”.) Illetve van még 2×2 garnitúra ovis ágyneműhuzat garnitúra is, bár már csak egy ovisom maradt.
Hát így végig gondolva nem kis mennyiség, még jó hogy márciusban alapos lomtalanítást végeztem, és rengeteg régi paplantól, párnától és huzattól “szabadultam” meg. :))
A “Tennivalós” listámon első helyen van az ágynemű-huzatos szekrényt átpakolni, rendbe szedni dolog. Hát, azt hiszem, kipróbálom ezt a kispárna huzatba teszem a többit dolgot, hátha egyszerűsödik a dolog, de azt hiszem a lepedőket is mellé teszem, mert nálam még az szokott gondot okozni, hogy megtaláljam a megfelelő méretű lepedőt. Vagy valami más módszert kell kitalálnom, hogy a négy (az ovissal együtt öt) különböző méretű lepedőt megkülönböztessem.
kkriszta mondta
Nálunk mindenkinek gumis lepedői vannak. Az egyszemélyeseket kisebb, a kétszemélyeseket nagyobb ikeás dobozokban tartom. Ilyenekben: https://www.ikea.com/hu/hu/catalog/products/50186388/
Szabályosan úgysem tudom őket összehajtani. Így csak nagyjából hajtogatom, aztán összecsavarom. Az ovis lepedőidhez pont passzolna a nálunk már feleslegessé vált ovis tornazsák…
Babzsi mondta
Ez dejó ötlet! Ha férjemet bízom az ágynemű cserét tuti, hogy még véletlenül sem lesz két egyforma huzat (2 takaró, egy nagypárna egy kismárna). Szerinte az lényegtlen.
Amúgy én is mosószódával mosom, változó programon, kéthetente kb. A kisfiamét még külön mosom a ruháival, de neki még csak egy babatakarója van illetve lepedő (illetve van ,ég egy kistakaró a mi ágyunkban, ha netán közénk kerülne éjszaka.
betti80 mondta
Nálunk ezerféle kisebb és nagyobb takaró, paplan, lepedő, huzat, párna és párnahuzat van. Káosz a köbön, de ha rendszerezném és szelektálnám akkor biztos kiömlik a tea, gyerek ráken vmit, betegség akármi jön.
Folyamatos mosás és csere megy, gőzöm sincs milyen rendszerességgel.
Erre vmi ötlet: ha minimális 2 garnitúránk lenne (plusz 2 a gyerekágyakba is) betegségszezonban mint most is, egyik nap hány, másnap bepisil, harmadnap orra vérzik… akkor naponta mosom és szárítom őket???
Green Zebra mondta
Csuhém sajnos nincs :-), viszont a két kispárnám egyike meggymagos, a másik tönkölypelyva. A magos nekem túl hangosan zörög. Viszont a tönköly nagy szerelmem. Szeretem az illatát, a zizegését. Jobban alszom vele, mint a régi szivacspárnámmal.
Green Zebra mondta
1-2 hetente mosom az ágyneműt. Nem azért, mert alapos vagyok (sőt!), nem azért mert így tanultam/szokás, hanem mert kell. Szégyen, nem szégyen, de megizzadunk, allergia szezonban amikor nem kapok levegőt, folyik a nyálam, ráadásul a macskák sincsenek kizárva a hálóból. Koszos lesz. Ez van.
4 kispárna, egy dupla paplan és egy vékonyabb dupla takarónk van. A huzatok ikeásak. A gyári párnahuzatokat átszabtam és varrtam belőle két kispárnahuzatot. Kettő készlet van használatban, viszont minden évben van egy jóárasított ágyneműgarnitúra az ikeában, és ha az nagyon tetszik megveszem. Ezért most van egy eltéve “rosszabb napokra”. (Bár helyem az nekem sincs sok, de gyári csomagolásban kis helyet foglal.)
fxtina mondta
friss házasok lévén tiszta káoszban, nem működő mosógéppel élünk jelen pillnatban, anyóspajtások mosnak ránk… szóval még nincs ezzel kapcsolatban kiaakult rendszer-módszer… akkor mosatjuk, (és majd hamarosan mosom, ha a szívrohamból felépül a mosógépszerelőnk, aki családi barát is és másra nem bízzuk a masinánkat…) amikor piszkosnak vagy nem jó illatúnak találom, és ez nagyon változó. De kb. havonta. Egyébként 1-1 memoform párnánk van (így nem alusszuk el görcsösre a nyakunkat), fejenkét 2-2 pamuthuzattal, nászajándékba kaptunk olyan paplanokat, amiknek az egyik fele frotír másik pamut és nem kell rá huzatot használni, olyanok, mintha egy nagy felhőbe burkolózva aludnánk :) . Éppen érdekes, hogy kaptunk egy duplát meg 1-1 különállót. Szóval ha az egyik szett a mosásban van, a másik kerül használatba.
De ágyneművel kapcsolatban a dédim jut eszembe. A szomszédságunkbban lakott, 94 évet élt. Egy szép faragott régi ágya volt, az ágyban pedig nem matrac, hanem csuhéval töltött zsák volt. Ezt évente 2szer (tavasszal és az ősz beköszöntése előtt) kitette napozni, szellőzni és kb. 3 évente cserélte benne a csuhét. Volt egy hatalmas tollpárnája és szintén tollal töltött dunnája. kislányként imádtam belefeküdni az ágyába. Ahogy mocorogtam susogott alattam a csuhé, a hatalmas párna és paplan teljesen elnyelt, ilyen lehet az anyaméhben… Ha valami bajom volt és a szüleim nem voltak otthon, mindig a dédi ágyába fektettek be és ott volt nekem a legjobb… A dédim szinte sosem volt beteg, én még arra sem emlékszem, hogy náthás lett volna, habár gondolom ez nem csak az ágyának köszönhatő…
belleballina mondta
Az ágynemüt én is 1-2-3 hetente mosom, mikor milyen hideg-meleg van, vagy a kedvem milyen :) rengeteg ágynemüm van- textilmániás vagyok, imádom a szép huzatokat, törölközöket plédeket etc. (lassan “többen vannak” mint a ruháim) Teregetés elött mindig összehajtogatok mindent- attól függ mennyi idöm van, de legkevesebb 15-20 percet hever összahajtva a vizes cucc, így nagyon keveset vasalok (csak az uram rengeteg ingét wááá ) Nyáron és fagyban a szabadban szárítok ( a legtutibb illat!)- , öblítöt évek óta nem használok, csak néha egy kevés ecetet vmilyen illóolajjal ( a törölközöt én pl. úgy szeretem, hogy durva nem pedig pihe puha)
Gabica mondta
A kisebbséghez csatlakozom én is, mivel csak 3-4 hetente szoktam mosni az ágyneműket. És persze gyakrabban akkor, amikor már érzem, hogy nem friss. Gyapjú takarónk és párnánk van, a kispárnák laza szivacs töltetűek. Az ágyneműhuzatok pamut anyagúak, már csak azért is, mert másképp nem lenne értelme a gyapjú takarónak, ill. krepp, mert ágyneműt nem vagyok hajlandó vasalni.
46 nm-en nem is lenne annyi hely, hogy gyakrabban mossam őket, így is állandaóan a száradó ruhákat menedzselem… (és örülök, ha van egy-két száradó ruhamentes napunk)
Fél adag mosószódával, és fél adag Ariel mosógéllel szoktam mosni, az öblítő mindig világoskék Quanto, Silan vagy Coccolino. Néha kevés ecet hozzá.
A mosószodát használóktól kérdezném, hogy mennyit használtok mosáshoz belőle? Én azt olvastam a hozzá kapott papíron, hogy fele-fele a jó. De tisztára mosna csak a mosószóda is? Ruhákat is? Én pl. színes ruhákhoz is használom így felesben, és semmi baj nincs a színükkel.
wailele mondta
Nekem is tetszik ez a párnahuzatbatöbbi megoldás, így biztos mindig mindegyiknek megvan a többi része (nekem ezzel gyakran van gondom). Én két-három hetente mosok ágyneműt, nincs rendszer, ahogy sikerül. Mindig 40 fokon. Viszont mindig vasalom. Imádom, mikor igazán fáradtan, frissen fürödve-hajatmosva, frissen húzott vasalt ágyneműsbe megyek aludni úgy, hogy reggel magamtól ébredhetek :)
andreakis mondta
Jaj, a gyerekágyneműk a másik gyengém!! Imádom őket!! :)) De mindig belegondolok, hogy valószínű nem használnám,mert egyrészt, a fehér tetszik, az egész lakás berendezésében natúr színek vannak, és imádom, szóval nem is passzolna a “lelkivilágom” ezen részéhez a gyerekágynemű, másrészt a párom is furán nézne, ha békás-oroszlánosban altatnám :)) De tök jó, hogy nálatok van ilyen!!! Nagyon tetszenek az ikeás gyerekminta-dizájnok.
Via mondta
Nem látszik nappal, mert le van takarva az ágytakaróval. Csak az látja, aki velem bújik ágyba. :D Meg aki akkor jön, amikor nincs beágyazva. :))
andreakis mondta
Én sem pontos időközönként mosom, hanem amikor már érzem, hogy ráférne. Persze, ha különleges eset van (cigifüstös hely előző este, izzadás, stb.), akkor persze kimosom. A “bajom”, hogy én a fehér ágyneműt szeretem, ebből pedig csak két garnitúra van. Amíg nyár és meleg volt, az egy-egy vékony ikeás paplanra el is ment a készlet. Ilyenkor úgy mostam, hogy ha időm/alkalmam épp engedte, hogy reggel kimos-teraszra napra kitesz-estére megszárad-vasal-felhúz. Eső esetén volt a gond, mert esőben a teraszon nem szárad, de bent meg sosem szárad meg fél nap alatt.
Hidegben nincs ilyen probléma, mert a két vékony paplan összekapcsolva egy vastagabb, és a páromnak meg van egy sima vastagabb paplan (ami nyáron el van téve), ami viszont nem ikeás, tehát a hagyományos méretű ágynemű a jó rá. Ilyenkor könnyebb ugye, mert nem kell sietni kimosással. Viszont nem egyforma a két garnitúra…Ami baj, mert valamiért vonzódom, ragaszkodom a letisztult fehér színhez…Imádom az ikeás garnitúrákat, csak az a baj, hogy azért baromi drágák azok a jó kis színesek, csíkosak. Nem beszélve arról, hogy télre az egyformához akkor kéne venni a páromnak is egy ikeás paplant, hogy rá tudjam húzni a huzatot (utálom amúgy, hogy az ikeás huzat csak az ikeás paplanra jó, a régi hagyományosra nem, és fordítva).
Két gumis lepedő van, szintén ikeások, ezek ugyanúgy száradnak, mint az ágynemű, csak nyáron ezzel nem kell sietni, mert van másik, ha nem száradna meg estére.
A szárítással kapcsolatban, én télen nem szeretem kitenni a cuccot a teraszra, mert olyan hideg és pára van, hogy nagyon lassan szárad, és lesz egy rossz szaga mindennek, mint ami sokat állt vízben, és nem jól száradt meg. Úgyhogy télen nappali, vagy a hálóban a radiátor mellett száradnak a dolgok.
Ágyneműt én 50-60 fokon mosok,mert így tanultam. Van, hogy összerakom törölközővel, de ez ritka, mert általában két garnitúrát mosok meg egy lepedőt és ez elég. Mindig vasalom is, mert imádom, amikor felhúzom este és jó illatú és ropogós…olyan jó belefeküdni!!! :))
Via mondta
Én az IKEÁban a gyerekágyneműt vettem, egyszer régebben volt rá akció, akkor vettem egy pink királylányosat meg egy kék királyfisat (tippelni lehet, hogy melyik kié :)). Egyébként tényleg elég drágák. :(
Megértem amúgy a fehér-szerelmet, csudaszép tud lenni egy hófehér vetett ágy!
katy27 mondta
Kéthetente mosok ágyneműt (ha szükséges, természetesen gyakrabban is, nincs kőbe vésve). 60 fokon, folyékony mosószerrel mosom és legtöbbször gépben szárítom. Soha nem vasalom. Matracvédőnk nincs, ezért a komplett garnitúra egy gumis lepedőből, két párnából és egy paplanhuzatból áll, utóbbi 2×2 méteres :) Két lepedőnk és 3 garnitúra huzatunk van plusz vendégcuccok. A saját dolgaink egy óriási fiókban laknak, a vendéghuzatok pedig egy görgős műanyag tárolóban az ágy alatt. A vendégpaplanok is. Kis lakásban élőknek hasznos lehet az a trükk, hogy a díszpárnákat használom vendégpárnának (3 ikeás párna + 2 kispárna), így nem foglalnak duplán helyet. Díszpárna korukban színes huzat van rajtuk ami illik az ágytakaróhoz, vendégpárnaként pedig olyan, ami passzol a vendég huzat garnitúrához. Hú, érthető volt? Úgy érzem, kicsit késő van az ilyen összetett problémák megtárgyalásához :)
Via mondta
Én értettem! Lehet, hogy ilyen későn kell olvasni is, és akkor lesz világos. :))
kvintett mondta
Jaj, dehogy könyvelek! És azt sem mondtam, hogy Te valakit valamilyennek tartanál. Sajnálnám, ha ez jött volna le belőle, hiszen semmi ilyet nem írtam. Azt szerettem volna mondani, hogy sok olyan nagyon fáradt anyukát ismerek személyesen, aki szerint gyakran el KELL végezni bizonyos munkákat, (mert így tanulták, így látták a környezetükben vagy mert úgy szokás vagy nem tudom miért), és akik nem mernek lazítani. Ha az itt megszólaló gyakrabban mosók is ebben a helyzetben lennének, akkor nekik írtam, hogy merjenek lazítani. Csak erről szólna. Tényleg sajnálnám, ha más érződne ki a hozzászólásomból. (Akkor inkább töröld, de tényleg! :) )
Via mondta
Oké, csak úgy elkezdtél mentegetőzni, hogy jó az illat Nálatok, nem betegebbek a gyerekek, stb. Szóval szerintem nyugodtan vállald, hogy mikor és mennyit takarítasz, mert biztos azért csinálod, mert így látod jónak! Ha baj lenne, már változtattál volna rajta, nem? :)
Egyébként nincs is annál jobb, mint mikor hajmosós napon frissen mosott ágyneműbe feküdni. :))
kvintett mondta
Kisebbségben lévő :)társaim megnyugtatására írom, hogy az év hűvösebb felében én 4-6 hetente cserélek ágyneműt, melegben kb. 3 hetente (hegvidéken lakunk, magasan, egyébként is jól szigetelt a ház, bent akkor is hűvös van ha kint hőség). Ha fogásra vagy szemre ennél hamarabb koszosnak ítélem az ágyneműt, akkor meg akkor szinte rögtön lecserélem. Pamut ágyneműnk vannak, de soha nem vasalom őket. A férjem megtiltotta. :) Szerinte felesleges fárasztanom magam, egy nap múlva úgyis gyűrött lesz, és különben is, a kutya sem látja. :) Ahogy a fürdőszoba takarítást, az ágyneműcserét is sokkal lazábbra veszem, mint az itt megszólalók többsége, mégsem betegebbek a gyerekeink, kellemes a hálószoba és a gyerekszobák illata, stb. Semmi okot nem látok arra, hogy gyakrabban kellene cserélnem.
Akik kéthetente cserélitek: bizonyára más munkákban is alaposabbak vagytok. Nem fáradtok bele? Aki most fáradtan felsóhajt, nem gondolt arra, hogy esetleg szabad ezt lazábban venni? Akár csak pár nappal kitolni a következő cseréig az időt?
Aki kéthetente mossa és vasalja az ágyneműt, megosztaná, hogy miért tartja ezt fontosnak?
(Őszintén mondom: aki ismer, nem tart minket koszosnak, (mert nem is vagyunk azok, hihi), sőt, egy nagyon jól szervezett, jól működő háztartásnak mondják a mienket. Viszont állítom, hogy kevesebb házimunkát végzek öt gyerek mellett, mint sok 1-2 gyerekes vagy gyermektelen. Ezzel nem dicsekszem, inkább a házimunkától kipurcanni készülőket :) biztatom arra, hogy merjenek lazítani, ha kell.)
Via mondta
Természetesen megint a magam nevében beszélek. :)
Nem tartok koszosnak senkit, aki nálam ritkábban takarít. :) Én nem vasalom se az ágyneműt, se mást, csak esetenként, ha éppen van valami ing, ami megkívánja. Ez kb. évente háromszor fordul elő, nem vagyunk egy inges banda.
A két hét elé direkt írtam a körülbelült a cikkben, ez egy átlag, nem pedig egy óraműpontosságú rendszer, amitől ha eltérek, fejreáll a világ meg én is. Ha érzetre rossz, én is azonnal cserélem, de ha ez nem kéthetente van, hanem ritkábban, akkor nem veszem le a tiszta érzetű ágyneműt.
Szerintem ahogy mi nem könyvelünk el büdösnek és koszosnak, te se könyveld el a hetente vagy kéthetente mosókat és vasalókat maximalista, merev, korlátolt és kényszeres hölgyeknek. :) Az, hogy ki milyen gyakran cserél ágyneműt, nem minőségjelző, csak egy válasz egy kérdésre.
kata74 mondta
Nekünk gyapjú ágynemünk van már hosszú évek óta, ezt nem kell olyan gyakran mosni, párás időben szeret szellőzni, 2 havonta mosom kb (nem kéne ilyen gyakran). Szerencsére van mosókonyhám, különben nem tudom, hogy szárítanám :-). Lepedőket, gyerekágyneműt kb kéthetente cserélem, a színeset 60, a fehéret magasabb hőfokon mosom és vasalom, pedig próbálom mindig meggyőzni magam, hogy úgyis összegyűrjük pillanatok alatt, de olyan jó a vasalt lepedő.
Ja, mosószer: Frosh-t használok, egyedül az nem csapja ki a lányom bőrét, és vagy Frosh öblítőt vagy ecetet. A mosószóda sajnos szárít egy kicsit (régebben azzal mostam, de a gyerek bőre nem bírta) – érdemes kipróbálni először kicsiben.
blzita mondta
Nálunk épp ez a “fejreborulós” fázis van, már ami az ágyneműket illeti. Négyen vagyunk (két felnőtt, két gyerek), nem is tudom, hány garnitúrával. Épp itt az ideje, hogy kipróbáljam ezt a “huzatban a huzat” tárolási módszert, nagyon jó ötlet! Kb. kéthetente történik az ágyneműcsere-mosás, nem egyszerre mindet, hanem felváltva kettőt-kettőt, így tulajdonképpen az átlag 1 hónap…Szerencsére a társasházunk padlása elég tágas, a nyolc lakás mindegyike ki tudott húzni saját szárítókötelet (én négyet használok + egy szétnyitható szárítóállványt), így kényelmesen megoldható a szárítás. Télen zűrösebb egy kicsit a dolog, akkor a kisebb dolgokat a radiátorokra terítem, az ágyneműt pedig a padlásról leköltöztetett állványra, meg a konyhában összetolt székek támlájára teszem…
frita mondta
:))) Manokamoka, azt hittem, csak én vagyok ilyen zseni, aki erre rájött. :)
Aktuális a kérdés, éppen ma volt ágyneműcsere 6 ágyon, a baba nem kapott még tiszta lepedőt. :) És ha lenne csillár, azon is lógtak volna az ágyneműk, így csak a radiátorokat terítettem be. Kb. kéthetente cserélem én is, jó meló hetünkre.. Plusz ilyenkor kerülnek ki a gyerekek ágyából/ágya mögül/matrac mellől a félpárzoknik, könyv és újsághegyek, csattok, rajzok, papírzsepik. Izgalmas mindig, mi mindent találok. A mosószódát akkor letesztelem én is!
Anna mondta
A csillárt egy időben én tényleg használtam teregetésre, ötkarú csillárunk volt, és vállfán tökjól elvoltak rajta a férjem ingjei. (Ő amúgy nem nagyon lelkesedett a csilláron teregetésért, de néha tényleg nem volt máshol hely.) Azóta lecseréltük a csillárt egy ventillátorosra, oda nem merem felakasztani….
manokamoka mondta
az én egyetlen említésre méltó praktikám, hogy a takaró huzatot mindig kifordítva rakom el, mert úgy szoktam fel is húzni (így tanultam, így praktikus stb), és így sokkal gyorsabb új huzatot húzni
Szivacs mondta
:) nekem is így vannak, így nem kell fordítgatni a felhúzásnál.
Via mondta
Én olyat is szoktam, hogy mikor lehúzom a huzatot az ágyról, akkor néha kifordul. Akkor eleve úgy mosom ki, úgy teregetem, úgy rakom el. :D De nem szoktam külön szórakozni vele, pillanatok alatt ki tudom fordítani ágyhúzáskor, csücskökben van a kezem, azokkal megfogom a takaró két csücskét, és rajta is van.
manokamoka mondta
na hát, nekem is pont így lesz kifordított: így húzom le, így mosom ki, így rakom el, és akkor könnyű lesz felrakni :) külön én se szórakozom! :)
Mignon mondta
Én is szoktam mosószódát használni a mosódió mellé 2 evőkanállal. Ha csak mosószódát használsz mennyit teszel a gépbe?
Tetszik ez a tárolási mód, jó ötletnek tartom, én is kipróbálom.
Via mondta
Szia! 50 g-ot teszek egy teljes adaghoz, beleöntöm a dobba (nem a kis rekeszekbe, ami az ajtón van – felültöltős a mosógépem).
Gabi mondta
Mi öten vagyunk és én is csak havonta mosok (és vasalok!!) ágyneműt. Amúgy naponta legalább 2x megy a mosógép, ha ennél gyakrabban mosnám az ágyneműt, akkor nem lenne mit felvennünk, mert nem száradna meg minden. Folyékony mosószerrel és Quanto világoskék öblítővel dolgozom.
Egyszer valaki, akinek tovább szoktuk adni a kinőtt gyerekruhákat, megkérdezte, hogy mit használok, mert olyan jó illatúak a ruháink. Úgy örültem neki….!
Anna mondta
Kb. három hetente mosom, de ez elég rapszodikus, függ a hőségtől, betegségtől, stb. is.
Igyekszem tiszta pamuttal kényeztetni a családot, de bevallom, ez is idény-jellegű. Hideg időben inkább a több műszálat is bevállalom, hogy gyorsabban száradjon, mert olyankor csak a nappaliban tudok teregetni, ami ront a nappali nappaliságán, és ráadásul csak a “kecske” kapacitásának megfelelően tudok haladni bármilyen mosással. Jó időben azonban nem vagyok hajlandó nem pamutot használni, mert olyankor úgyis a függőfolyosón teregetek.
Mosószódát még nem próbáltam, de konkrétan minden egyes mosószer vásárláskor szemezek vele, úgyhogy asszem csak idő kérdése. Az ecetet próbáltam öblítéshez, de viszketek az ecettel öblített ruháktól, úgyhogy az ennyiben is maradt. Viszont a hagyományos öblítőt mindig sokkal hígabbra keverem, így tovább tart és ugyanolyan illatos tőle a ruha.
samorost mondta
Jajjj, és azt el is felejtettem bevallani, hogy egyedülállóságom ellenére van vagy 15 ágyneműgarnitúrám… Ez az egyik gyönge pontom… Tavasszal a rózsaszínes, virágosakat, fácskásakat, nyáron vagy a színes csíkosat, vagy a fekete-fehéret, ősszel a narancsos-barnást, leveleset, télen pedig a rénszarvasost, piros-zöld kockást, ill. a fagyöngyöset használom… Tudom, dilis vagyok, de annyira szeretem a szép ágyneműket, így ajándékba is kaptam már párat…
Via mondta
Dehogy vagy dilis! Ha lenne helyem, én is vennék többfélét, semmi baj nincs ezzel!
Anna mondta
Ez nem dili. Nekem nincs sok helyem ágyneműhuzatok tárolására, úgyhogy én az asztalterítőkkel élem ki magam. Folyton cserélgetem, meg kombinálom őket, és sosem elég belőlük, nem bírom ki, ha meglátok egy újat…
Via mondta
Nekem abból is csak kettő van. :( 51 négyzetméteren nem duhajkodhatok. Na majd a penthouse-omban…! :)
samorost mondta
Én 46 nm-en duhajkodom, de egyedül azért kényelmesen megférek az ágyneműimmel. Na majd ha lesz párom! :-)
Normális asztal meg szombaton került végre a házikómba, úgyhogy asztalterítőm még nincs is, ott azért majd igyekszem jobban visszafogni magam! :-)
Szivacs mondta
nyugi, sok terítő 84 nm-n sem férne el. MOndjuk én annyira nem is szeretem, inkább a futókat
samorost mondta
Én is havonta mosok ágyneműt, mostanság egyedül élek, és nem is vagyok izzadékony. Szinte mindent 40 fokon mosok, csak a már fentebb említett helyzetekben (pl. betegség) 60-on. Most Persil mosóporom van, de annyit olvastam már itt-ott erről a mosószódáról-mosódióról-ecetről (+ és – véleményt is), hogy most tényleg kipróbálom!
hbogi87 mondta
2-3 hetente szoktam kimosni öket, mosódió+ ecet & aromaolaj kombinációval, ahogy minden mást is (kivéve a fehérek, ök kapnak mellém még mosószódát). Àltalában ha ágynemüt mosok, akkor kimosom az épp akkor használatos törölközöket is, csak hogy megteljen a gép :) Ketten vagyunk, három pici szobás a kuckónk, így a vendégszobában szoktam szárítani- itt le van kapcsolva a fütés szinte teljesen és ha mostam, akkor bukóra nyitva is van az ablak, nehogy bepenészesedjen a fal.
l2njpy mondta
Ezek szerint szégyen-gyalázat, de én havonta mosok ágyneműt.
Via mondta
Nem az, én se mindig tartom be a két hetet, ne aggódj. Itt most nem egy standard felállítása volt a célom, hanem csak egy körkérdés témát vetettem fel. Ítéltetés nélkül vallhatja be mindenki, hogy mit hogy csinál. :)
Vcsigu mondta
Ilyen jellegű kérdésem lenne: Ágynemű (paplan, párna – esetleg téli vagy nyári változat) anyaga, márkája. Illetve az ágyneműhuzat anyaga.
Ugyanis eléggé leamortizálódott a készletem. Vendégeknek jó lesz, de magunkat szeretném elkényeztetni :))))
Via mondta
A huzat pamut, IKEA, illetve ez a másik: https://www.urban-eve.hu/2011/08/24/baglyok/
A párna (a kicsi és a nagy is) sima szivacstörmelékes, nagyon lazán töltve, mert utálom, ha kemény. A takaró kétoldalú, az egyik fele gyapjú, nyáron csak huzattal takarózom. :)
Szivacs mondta
jó az ikejás, csak vigyázni kell vele, mert más huzat nem jó rá!
Via mondta
A huzat IKEÁs, nem a belevaló! :)
radyrpok mondta
2 hetente mosom 40°C-on (melegben/lázas izzadás után én is hetente), azért nem magasabb hőfokon, mert úgyis vasalom, a gőznél jobban semmivel nem tudnám fertőtleníteni :-). 4 garnitúra + 4 lepedő, matracvédő nincs, a matracot hetente porszívózom.
imnotparishilton mondta
De jóóó! :) Bár én szeretem keverni az ágyneműket, így nem tudom mennyire működne ez nálam.
Mosni kb. 2 hetente szoktam (ahogy épp sikerül) 60 fokon, a megszokott mosószeremmel és lehetőség szerint a szabadban szárítom.
Szivacs mondta
Zseniális!
hogy és milyen időszakonként mosom? Mióta memória matracunk van, nincs matracvédő, így azt kimosva eltettem. Az ágyneműt hetente cseréljük, 60 fokon mosom, a gyerekéve együtt.
A szárítással nincs túl nagy gond, mert ennyi még elfér, ráadásul én télen is kiteszem a teraszra a ruhákat is, mert iszonyatosan jó illatuk van és még gyorsabban is száradnak, szóval mosásnál az eső komoly lelki traumát tud okozni, annyira friss illatt függő lettem.
Via mondta
A teregetés a másik, amiért akarok teraszt. Az első ok a szabadban reggelizés. :)
Még ablakom sincs a fürdőben, úgyhogy annyit tudok tenni, hogy lenn hagyom a fregolit, hogy ne fülledjen be felette a plafon, és bekapcsolom a páraelszívót.
A memóriamatracot bántja a matracvédő?
Szivacs mondta
na ablakom nekem sincs a fürdőben, úgyhogy a nappaliban teregetek, ha esik, viszont van egy 10 nm-es teraszunk szerencsére.
Nekem nagy a szám, mert nem én cserélem az ágyneműt, van hetente segítségem…
Nem bántja, viszont pont a lényegét veszíti így el.
na.reka87 mondta
Sziasztok :) Én is 1-2 hetente szoktam mosni ágyneműt mosódióval. Általában 40 fokon, de betegség esetén 60. Ez a tárolás tényleg elég praktikusnak tűnik, kipróbálom :)
terika mondta
Ez a tárolás nekem nagyon tetszik, viszem is :)
Bár én nagypárnát nem használok, de biztos vagyok benne, hogy az IKEA-s párnaméretű huzatba a takaró is belefér majd :)
Via mondta
Abba szerintem is belefér! :)