A hétvégén mézeskalács házikót fogunk készíteni, most először egyedül (anyu csinált régebben, tőle tudok egy-két trükköt), úgyhogy kicsit rákészültem a dologra, ötleteltem, inspirálódtam, és gondoltam, megírom egy bejegyzésben, hogy egy helyen legyen minden, amikor majd szükségem lesz rá, és persze, hogy Ti is profitálhassatok belőle. :)
Lehet, hogy vasárnap lesz, mire az én házikóm elkészül, és mivel már a mostanin kívül nincs több ráérős hétvége Karácsonyig, úgy döntöttem, hogy inkább megéri leírnom most az elméleti tapasztalatot, hátha kedvet kaptok, aztán majd kommentben kiegészítem, ha a gyakorlat mást igazol. :)
Mézeskalács ház hozzávalók
- mézeskalács tészta (én ezt fogom elkészíteni, tavaly nagyon bevált)
- cukormáz a díszítéshez
- karamell az oldalak ragasztásához
- cukorka, csokipasztilla, stb. a díszítéshez (opcionális)
A mézeskalács ház elkészítése
Így készítheted el a mézeskalács házadat:
- A szaggatás előtt érdemes tervrajzot készíteni. Amire biztos szükséged lesz, az két előlap, két oldallap, és két tető. A klasszikus házikóformán kívül nagyon aranyos a sátortetős variáció is, lent majd mutatok róla képet. Ha megvan a “szabásminta”, kartonpapírból el lehet készíteni a sablont. Sütés után kicsit megnőhet a tészta, még melegen éles késsel ki lehet egyenesíteni a széleket (ezt anyu mondta :)).
- A cukormázhoz 1 tojás fehérjéből kell félkemény habot verni, aztán folyamatos keverés mellett hozzáadni 15-20 deka átszitált porcukrot, és szép fényesre kell verni. A pontos arányok Évától származnak. :)
- A habot tiszta nejlonszatyorba kell tölteni, apró (nagyon pici!!) csücsköt kell vágni rajta, és kész is a habzsák. A kekszekre is fog jutni bőven. Még a ház összeállítása előtt dekoráljuk ki a falakat!
- A karamell azért kell, hogy az oldalak összeragasztása “átlátszó” legyen. A karamellt akkor kell elkészíteni, amikor már minden készen van, megszáradt a cukormáz is (tehát másnap), mert azonnal használnunk kell. A BBC oldalán láttam a trükköt, hogy egy nagy bögrének vagy befőttesüvegnek támasztják az oldalakat, amíg száradnak, bár karamellel nem fárasztó, gyorsan megköt. Az oldallapok végeit kell belemártani a karamellbe, és gyorsan hozzányomni az előlap belső oldalának, aztán a hátlapnak. Amint megvan a négy oldalfal, az előlap és hátlap felső élét kell megkenni a karamellel, és mehet is rá a tető. A karamell hozzávalói: 1,5 pohár (3 dl) kristálycukor, kis facsarásnyi citrom. Magas lángon kell kevergetni, amíg elolvad és szépen megbarnul.
- A cukormázon kívül a díszítéshez lehet használni csokidarabokat, csokiforgácsot, gumicikrot, drazsékat, színes cukorkákat (például Jelly Belly, csokidrazsé, M&M’s, vagy más díszítő bigyó). Sajna nem túl olcsó ez a megoldás, a képen látható kupac, amit vettünk hozzá (jó nagy egyébként, bőven fog belőle maradni, lehet, hogy néhány piros M&M’s-t elrakok a rénszarvasok orrának – tök jó kiszúróm van) több ezer forintba került, de természetesen nem kell színesnek lennie a háznak; cukorkák nélkül, csak cukormázzal is gyönyörűek lehetnek.
Mézeskalács ház inspiráció
Íme néhány inspiráló kép, cukros, nem cukros:
Külön felhívnám a figyelmet a bögrék szélén egyensúlyozó mini házakra! :)
További mézeskalács ház ötletek
Amerikában előre csomagolt mézeskalácsház-készletet lehet venni. Van amelyikben csak a kiszúróformák és cukorkák vannak, van, amelyikbe még az elősütött házlapokat is beletették, ami szerintem hülyeség, mert a fele móka a sütögetés, de aztán tovább gondoltam, és eszembe jutott, hogy milyen jó s.k. gasztroajándék lenne egy ilyen csomag. Az üres lapokat és a cukorkákat szépen be lehetne csomagolni, mellé szép papíron leírni a karamell és a cukormáz receptjét, és máris kész a remek ajándék elfoglalt anyukáknak. Így házi sütésű is a mézeskalács, és mégis gyorsabban megvan, mintha ő állt volna neki sütögetni. :)
Az előre elkészített házikók segítségével mézeskalács-partit is rendezhetünk: mindenki kap egy összeállított házat, az asztalon kinn van a sokféle díszítőelem, és dekorálhatunk kedvünkre. Gyerekekkel is tök jó program lenne.
Emese mondta
Tudom, hogy ez a blog segítő és jó szándékkal íródik, és többnyire a hozzászólások is ilyenek.
A tisztelet is mindenkinek kijár, kortól függetlenül, de pusztán a kora miatt (!) senkit nem fogok jobban tisztelni, ha nem viselkedik tiszteletreméltóan.
Rám senki nem mondta eddig itt, hogy “nagyokos”, és igenis nagyon jólnevelt vagyok –
nem az én hsz-aim tűnnek másoknak öncélú kérkedésnek.
Azt hiszem, ha valakit tényleg a jószándék meg az építő jellegű hozzászólás vezérelne, nem esne a torkomnak azért, amit egyedül ő lát provokációnak … de nem szeretném Via blogját értelmetlen viták színhelyéül használni, elég öncélú troll van nélkülem is, nem szeretnék én is az lenni a kedvenc blogomon :-)
Reka mondta
knemeth, sajnos nekem sem lesz időm ilyesmire de a meg kell csinálnom listám első 10 helyén szerepel ilyen sütés főzésben. Lehet júniusban majd kipróbálom, szerintem egyszer mindenkinek érdemes.
knemeth mondta
Én elolvastam a hozzászólásokat, de esküszöm, hogy nem találom a provokálást.
Na de hogy érdemben is megszólaljak: annyira irigy vagyok, hogy sokatoknak van ideje és kedve idén házépíteni… Péntek estig munka, úgyhogy ha kedvem lenne is, energiám sajna biztosan nem :( Pedig kikapcsolódásnak sem utolsó.
nejbiagi mondta
Itt valaki nagyon el van tévedve :)
Szat18 mondta
Lia, esetleg megosztanád velünk is a kemény mézeskalács receptjét? Mi ma csináljuk, és én is gyakorlatlan vagyok… Előre is köszi!!!
Lia mondta
Szat18: Lehet, hogy már elkéstem hogy megosszam Veletek a kemény mézeskalács receptjét, de hátha van aki még ezután próbálkozik.
A mézeskalács házikó, – amely többnyire csak lapokból van – készítésénél a képzeletünknek csak a fizika törvénye szab határt. Ez az a feladat amihez jól jön egy kis képesség, a tárgyak térben való elképzeléséhez.
De menni fog, igaz?
Recept:
Fontos, hogy ne tegyünk a tésztába szódabikarbónát vagy sütőport!!! – de vajat vagy margarint se.
50 dkg finomliszt, 15 dkg virágméz, 25 dkg átszitált porcukor, 3 egész tojás, (a tojás nagyságától függően lehet, hogy kettő vagy 1,5 is elég) 1 ek. fahéj, 1 púpozott tk. szegfűszeg (ha nagyon száraz lenne kevés tej) Addig dagasszuk, gyúrjuk amíg a kéztől, táltól el nem válik, szép símának, fényesnek kell lennie.
A továbbiakban csinálhatjuk úgy ahogy Via is készíti.
Emese mondta
Szvsz egyáltalán nem fontos, hogy ne tegyünk vajat a tésztába, azért nem hátrány, ha a mézeskalács finom is, nem csak kemény (összeállításnál jó, ha kemény, és ha aztán megpuhul, fel lehet falni :D)
Fent belinkeltem, ahogy egy cukrász egy remek receptből elkészíti (van videó is hozzá, nagyon szuper), és finom is (én az evésre szánt mézeskalácsot is ebből a receptből sütöm, és még nem volt rá panasz ;) mindenkinek ajánlom)
Aki szép mézeskalácsot szeretne nézegetni, annak ajánlom azt, ami nekem “A Mézeskalács”:
https://mohakonyha.blogspot.com/
Nem célom, hogy ilyen szépet tudjak csinálni (életcélnak lehet, hogy elmenne, bár még akkor sem hiszem, hogy sikerülne), de imádok gyönyörködni benne :)
Emese mondta
Jut eszembe, szerintem már mindenki kiváncsi, Lia nem akarod megmutatni a betlehemi jászolt vagy más munkádat, amit csináltál, hogy lássuk, milyennek kell lennie egy térbeli mézeskalács építménynek?
Lia mondta
Emese: A provokáló, gúnyolódó hangod nagyon kihallatszik a hozzászólásodból. Ezt nem tűröm senkitől sem. Vedd meg a Betlehemi képeskönyvet (2003-2004) a Magyar Kézművességért Alapítvány-tól és ott megtalálsz. A könyv nekem is megvan, ezen kívűl fotóim is vannak. Ma már nem kézműveskedek “hivatalosan” csak a családnak, barátoknak, ismerősöknek adok egyedi ajándékot – és tanácsot is, de nem az ilyen nagyokosoknak mint Te.
Lia mondta
Ui: Egyébként szívesen megmutatnám ha tudnám, hogy ide hogyan tehető be, de sajnos a számítástechnika, informatika, blogolás nem az errőségem, de talán ide nem is lehet betenni. Talán elküldöm e-mailben Emesének ha megadja a címét vagy Viának hátha ő tud valamit kezdeni vele, hogy aki kíváncsi megnézhesse.
Linda mondta
Engem nagyon érdekelne. Még csak most kezdem ízlelgetni az sk. dolgok készítését. Ha megtennéd, hogy elküldöd, azt nagyon megköszönném. melindakukacvofelylanypontcom címre légy szíves! Előre is köszönöm!Linda
Emese mondta
Én pedig nem tűröm, hogy utasítgass, mit vegyek és nézzek meg, és mit ne (te voltál rá olyan fene büszke, hogy több soron át sorolod, gondoltam, szívesen megmutatnád)
A tanácsodat pedig egyáltalán nem is kértem :-)
A “tehát tudom, hogy milyennek KELL lennie” és a “A továbbiakban csinálhatjuk úgy ahogy Via is készíti.” kioktató hangnemhez képest én azt hiszem, nagyon udvarias vagyok –
aki nagyokos, ráadásul másnak a blogján akar folyton okosabb lenni magánál a bloggernél, szerintem az nem én vagyok.
KemálAmál mondta
Jajmá, ilyen szép délutánon összekapni!
Múltkor volt egy bejegyzés, ahol a hozzászóló kifejtette, hogy ő fene ügyes mindenféle sk dolgok készítésében, aztán persze írt valamit a poszthoz is. Ha kihagyja az öntömjénezést, talán még szimpatikus is lett volna.
Hiába, nagyon figyelni kell, hogy fogalmazunk, hogy ne tűnjön kérkedésnek :D
https://www.urban-eve.hu/2011/11/29/horgolt-karacsonyfadiszek/#comments
Emese mondta
ÉN ott SEM voltam öntömjénező (vagy nagyokos) :-)
(viszont sikerült, horgoltam csillagokat azóta, ezúton is köszi az inspirációt, Via!!!
erről jut eszembe, hátha valakinek jól jön, a Barka horgolósuliban is van csillag, és sálat is készítenek az összekapcsolásukból:
https://www.barkafonal.hu/shop/blog/horgolosuli-lecke12/
hátha valakinek hasznos, egyébként is nagyon jó kis oldal)
KicsiKato mondta
A fonalkészletükről nem is beszélve… igyekszem a fizetésem nem nagy részével megtámogatni őket, de sokszor nehezen megy…. :)
Lia mondta
Én nem utasítgattalak csak közöltem, hogy hol találod meg a betlehemi jászolt, melyik képeskönyvben, mert több is volt. Habár már eltelt 8 év azóta, és nem valószímű, hogy vásárolható pedig szinte minden kézműves technikával található benne alkotás, sok-sok kézműves munkája. Egyébként nem vagyok jobban büszke mint Te arra amit csinálsz karácsonyra, Te is közlöd, meg mások is. Tanácsot sem Neked adtam hanem Szat18-nak. Amit ismételsz mondatokat az Neki szólt. A mézeskalács házikó készítéséhez szóltam hozzá, és biztos vagyok abban, hogy ebben okosabb vagyok a bloggernél azaz Viánál. De ezt Te élezed ki, mert ez nekem eszembe sem jutott, hogy erre gondoljak, amikor Viának írtam csak segíteni akartam, hogy ne vesszen kárba a munkája.
Végezetül, bizony, hogy Te vagy aki gúnyolódtál amikor két nappal ezelőtti Viának írt hozzászólásom tartalmára a válaszod úgy kezdted, hogy “Én ugyan nem vagyok díjazott…” aztán folytattad a “Jut eszembe… ” válaszoddal, ami provokáló és gúnyolódó. Ezt érzem ki belőle, mert úgy indítottál, az első válaszoddal, ezért a folytatás sem különb. Én ezzel be is fejeztem, mert nem folytatok meddő vitát olyan emberrel, aki valószínű, hogy az unokám vagy a lányom lehetne a korát illetően, – hiszen a Via blogját ha jól tudom a 20-as 30-as éveikben járók olvassák. Nem is tudom, hogy ha már ide tévedtem, akkor minek reagálok dolgokra, elég lenne megnéznem azt amit Via betesz a blogjába és nyugtázni magamban,, hogy ez érdekel – mert van olyan is – vagy nem érdekel, mert óriási a generációs különbség közöttünk. Úgy gondoltam, hogy a mézes téma nincs kórhoz kötve, ezért szóltam hozzá. De ezután nem teszem, mert nincs szükségem neveletlen megjegyzésekre.
Tamarka mondta
Az olvasztott cukorral vigyázzatok. Szép kis égési sérüléseket lehet szerezni.
Tavaly kétszer is nekiálltam mézeskalács házikót csinálni. Az egyik az IKEÁS volt, a másik saját tervezésű és kivitelezésű. A saját nagyobb sikert aratott. A férjem tervezett és épített és gyúrtam és sütöttem, és együtt díszitettük a gyerekekkel.
Volt kockacukorból kerítés, mandula darabokból tetőcserép, színes apró cukorral volt a ház színezve.
Mikor kész lett és néhány napot állt, az egészet lefújtam hajlakkal. Az ünnepek után dobozba tettem és száraz hűvös helyen tároltam. Pont tegnap vettem elő…., semmi baja. Megenni így azért nem lehet :-)))
Láttam már mézeskalácsból adventi koszorút is, az is szép volt.
Mi idén saját készítésű szaloncukorral próbálkoztunk, majd meglátjuk mit szól hozzá a nagycsalád.
nogara mondta
Az egyenetlen széleket reszeléssel is helyre lehet pofozni (kislyukú, a reszelők legkisebb áttörtségű részével), anyukám azzal szokta :) Bár ez főként keményebb tésztákra igaz, de óvatosan kezelve szerintem puhább tésztával is működik :)
Amúgy a mézeskalács csillag-fenyőfát ismeritek (főképp azokra gondolok, akik még nem rutinosak a témában)? Nagyon édesen tud a házikó mellett mutatni :) Ilyenre gondolok: https://szepkaracsony.hu/karacsonykepek/karacsonyfa_sutemeny.jpg Mikor különböző csillagformákból építkezik az ember :) Aztán hogy havas fenyőfa vagy zöld, díszített karácsonyfa lesz belőle, az már részletkérdés ;]]
Én tegnap sütöttem két tepsi mézeskalácsot, azóta is csodás illat lengi be a lakást (a dobozból meg csak fogy, fogyogat :D)
zeugma mondta
Nálunk csak csillag-fenyő szokott lenni, egyrészt mert házikót még sosem volt türelmünk gyártani, másrészt meg mert a fenyőt sima linzerből is el lehet készíteni, lekvárral összeragasztva, és azt jobban szeretjük, mint a mézeskalácsot. Mármint megenni.
“a dobozból meg csak fogy, fogyogat :D”
Ilyen az élet :-)
PalmAnita mondta
Sziasztok, én már több éve minden karácsonykor készítek a gyerekekkel házikót, már most is nagyon várják. Tegnap elkészítettük a kis sütiket puha tásztából, ma pedig a házikóhoz fogunk hozzá. Apát is be lehet vonni, mert nálunk Ő szokta megtervezni és elkészíteni a sablont, így közös a munka. Amit külön köszönök, hogy eddig nem jutott eszembe a széleit frissen újraformázni, és mindíg bosszankodtam, hogy nem illeszkedik :):) Most már tudom hogy kell profin kéíszíteni. Köszi :)
tzs mondta
van valami ötletetek, hogy hogyan lehetne kihagyni a díszítésből a tojásfehérjét (szóval miből lehetne mégis fehér mázat készíteni)
Mirimanoo mondta
Èn simán porcukorból és citromléböl csináltam a mázat, ragadt rendesen. Sok porcukor, a citromlevet csöpögtetve adagolni, nehogy túl folyós legyen.
La Petite Manon mondta
Én eddig csak dobozkát csináltam mézeskalácsból, az is jól sikerült, bár a karamell valószínűleg tényleg hamarabb köt és jobban tart, mint a cukormáz. Holnap pedig barátnős-mézeskalácssütős délutánt tartok, úgyhogy köszönet az inspirációkért! :)
Csoszi mondta
Köszi az ötleteket, nézegetni is élmény volt:) A mézeskalács-parti a legnagyobb ötlet:) Akár más, téli szülinapi partihoz is…. :)
Lia mondta
Via, ha még most csinálsz először mézeskalács házikót, akkor mivel nincs tapasztalatod nem ajánlom, hogy puha mézestésztából készitsed. A szódabikarbóna mennyisége és a rengeteg vaj miatt deformálódik a mézes tábla. A házikóhoz vagy bármilyen más térbe állított mézeshez olyan tészta kell ami keményebb és igy nem puffad, nem deformálódik a sütés alatt. Én már készítettem egy párat, betlehemi jászolt is mézesből barlanggal, Máriával, Józseffel, bárnyokkal, három királyokkal, angyallal ami térben álló volt és díjazott voltam az egyik Betlehemi jászol kiállításon a minkámmal. Tehát tudom, hogy milyennek kell lennie. Persze ezt azért írom, mert nem tudom mire írtad, hogy abból készíted ami már bevált, – más mézeshez vagy a házikóhoz?
Via mondta
Köszi! Megpróbálom belőle a házikót, nem akarok túl nagyot, és ha deformálódik, el fog fogyni úgy is, és keresni fogok kemény receptet hozzá.
Emese mondta
Én ugyan nem vagyok díjazott (a gyerekek kitörő lelkesedése ér? nekem az a fődíj érte :)), és úgy látom, matt házakat válogattál össze, de azért leírom, hátha valaki fényes mézeskalácsot szeretne, ami nekem legjobban bevált rá: egésztojással megkenem sütés előtt, és még forrón tojásfehérjével közvetlenül miután kivettem a sütőből.
Én ezt a receptet és leírást használom, ebben van benne, nem magamtól vagyok ilyen okos :-)
https://desszert.eu/mezeskalacs_haziko_keszites
Ha nem lesz nagyon rokkant a házikóm, én is küldök majd róla képet :-)
Emese mondta
majd’ elfelejtettem, ezek a bögrés házikók mennyire jópofák! láttam már korábban, de ki is ment a fejemből, pedig szeretnék még pár apróságot csinálni kis sk ajándék-csomagba.
házi cappucino-ra gondoltam, egyadagosakra kémcsőben, házi karamellaszószra, kézműves szappanra, ilyesmi.
remélem, lesz időm rá :)
és kiváncsian várom a házikódról a beszámolót ;)
Reka mondta
Lányok! Fontos információ! A kb. 2 hete láttam egy debreceni lakberendezős üzletben mézeskalácsház kiöntő formát. Vagy ebbe kell kiönteni vagy belenyújtani és belenyomkodni a tésztát. Holnap megnézem mi a bolt neve, mert biztos, hogy BP-en is van ilyen. :)
Via mondta
Köszi! Kíváncsi vagyok, mekkora lesz. Én nem szeretnék túl nagyot, és tervezni is jó dolog, pasis feladat… :))
Reka mondta
Megnéztem tegnap. STILE INTERIO az üzlet neve és ezt az öntőformát lehet kapni: https://www.silikomart.com/blog/en/products/hsh-01-home-sweet-home/?from=1051
Nekem nagyon tetszik. Célozgattam a Jézuskának. :) Hátha …
Bb.Sophie mondta
Nagyon aktuális ez most nekem, még soha nem csináltunk ilyet, de idén rászántuk magunkat anyuval és nagyon szeretnénk egyet összehozni. :)) Remélem sikerül… (ha igen, és szeretnéd, mutatok majd képet)
Via mondta
Igen, szeretném! :)
Bb.Sophie mondta
Ha nem dől össze, mindenképp megmutatom majd. :)
Carmen mondta
Az Ikeában is lehet kapni összeállítható házikócsomagot, és 890 Ft volt :) Mivel ez lesz az első ilyen házam, nekem tökéletesen megfelel, most fogom hétvégén megcsinálni, aztán ha bejön, akkor jövőre lehet, hogy már a sütéssel is megpróbálkozom. Illetve idén egy sokgyerekes családnak szánom még ajándékba pont azért, mert gyerekeknek jópofa lehet összerakni a házat, meg kidekorálni. :)
Amúgy ha kész és már kigyönyörködted magad benne, akkor mit csinálsz vele? Mármint nyilván ehető, de neked van szíved szétszedni és elropogtatni? :)
Via mondta
Igen, van! :) Rituálisan fel fogjuk áldozni a családdal 25-én. :)))
Akkor fájna a szívem, ha a poré, az enyészeté és a molyoké lenne.
IKEÁs mézeskalácshoz csak használati utasítást találtam: https://www.ikea.com/ms/hu_HU/pdf/20102_holiday/Gingerbreadhouse_HU.pdf
Carmen mondta
Rituálisan, ez jó! :)))
Az én csomagom olyan, hogy már benne van a tészta formára megsütve. Még nem bontottam ki, de lehet, hogy majd dokumentálom valahol :)