Addig oké, hogy ha valami nem kell, nem tudok neki új feladatot kitalálni, akkor megy a kukába. Az már viszont nem mindegy, hogy hova. Amellett, hogy eleve meggondolom, mit vásárolok meg, és annak mekkora része lesz hulladék, a lehető legtöbb dolgot a szelektívbe teszem. Ezzel egyrészt csökken a kommunális hulladék mérete (kevesebbszer kell üríteni a kukát, mert nem lesz tele olyannal, amit gyűjthetnék szelektíven is), másrészt meg jobban is érzem magam. Amikor levittem 35 kilónyi jegyzetpapírt (régi fizikafüzetek, matekfüzetek) a szelektívbe, örültem, hogy utána nem a szemétdombon fogja kergetni a szél a firkálmányaimat. Ami tiszta (kiöblített, nem kajamaradékos), az mehet a szelektívbe — nagyobb kárt okoz a szemétdombon, mint az a kis víz, amivel kilötykölöm.
Végiggondoltam, hogy nálam mi nem kerül a sima kukába, hátha inspirációt ad nektek is arra, hogy mivel könnyíthettek a szemeteseteken.
Műanyag
A legtöbb konténerbe már lehet mindenféle műanyagot tenni, nem csak az üdítős üvegeket. Ha vászonszatyrot használunk, akkor is rengetegféle műanyaggal van dolgunk nap mint nap, mert olcsó és strapabíró csomagolóanyag. Amit lehet, újra és újra használunk, például nyári vízhordós flakonnak rendszeresítettem egy 3 decis és egy fél literes üveget, mindig elmosom őket, és csapvízzel újratöltöm. A tejfölös vödrökben lehet nyúltápot, mosószódát tartani, és még füle is van a hurcoláshoz. :) Tusfürdőből egy 750 ml-es, pumpás flakonosat használunk, már fél éve kitart, és nagyon jó flakon, újra fogom tölteni később is. Műanyagnak számítana a margarinos doboz, jégkrémes, vajkrémes doboz, de ilyesmiket nem fogyasztunk, vagy nagyon ritkán (Philadelphiát :)).
- tejfölös, joghurtos pohár
- tejfölös vödör
- tejes flakon
- bármilyen PET palack (pl. olajos flakon) — ritkán fordul meg nálunk, nem szoktunk üveges innivalót vásárolni
- buborékfólia (a buborékos borítékot széttépem, a papír része a papírba megy)
- műanyag csomagolás újságról, sajtról
- műanyag tálca, amiben a gyümölcsöt, gombát árulják
- nejlon zacskók
- rizs, száraztészta, szárazbab stb. műanyag zacskója
- műanyag vitaminos dobozok, tabletta műanyag blisztere
- samponos, tusfürdős, tonikos, folyékony mosószeres, öblítős és egyéb flakon
- zsebkendő műanyag zacskója
Fém
Kevés fémhulladék termelődik nálunk, aluminium dobozos üdítőket nem iszunk, konzervből havi néhány fogy csak (paradicsom, paradicsomos bab), de attól még külön gyűjtöm.
- tejfölös, joghurtos doboz tetején a fólia
- konzervdoboz
- sztaniol (például szaloncukron)
- gyógyszerhez tartozó fém bliszter
- teamécsesek külső aluminium tartója
Papír
Csak azt nyomtatjuk ki, ami létkérdés. Napilap nem jár hozzánk, a számlákat netbankon keresztül intézzük, így minimális papírszemét érkezik, és nem kell mindent mappákba pakolni, csak a lényeges dolgokat. Viszont így is van dolgunk papírral bőven. Mivel a papír elég jól újrahasznosítható, a papírcsomagolást szoktam preferálni. A tetrapakos csomagolást nálunk a papírgyűjtőbe szabad dobni, van, ahol a műanyagosban gyűjtik — rá kell kérdezni, hogy felétek hogy van, nehogy rossz helyre kerüljön.
- tetrapak (paradicsompüré, tej, tejszín)
- papírdobozos tészta papírja
- lisztes, cukros papírzacskó
- péksütemények, zsemle, kenyér papírzacskója
- szórólapok, újságmellékletek, borítékok, cetlik, fecnik
- csoki papír csomagolása
- gyógyszerek, fogkrémek, egyéb pipere cucc papírdoboza & használati utasítása
- üres WC-papír guriga, papírtörlő guriga
- teafilter papírja (ha nem kreatívkodsz belőle :)), papír teásdoboz
- cipős doboz, selyempapír, pizzás doboz teteje (ami nem zsíros)
- tojástartó, ha már elszakadt (ha nem, akkor abban jön-megy a tojás)
- egyéni hepp: matricás dolgok papír védőfóliája (ragtapasz, betét)
Üveg
Ebből fogy a legkevesebb, mert a befőttesüvegeket, újrahasznosítjuk, más üveges dolgot (alkoholos italok) nem nagyon veszünk. De az üveges gyógyszerfiolák is
A gyűjtést nagy, műanyag IKEÁs dobozokban végezzük, be vannak téve a szekrénybe, felcímkéztem őket, bár a tartalmukból úgyis látszik, hogy melyik mi. :) Amikor tele lesznek, elbattyogunk velük a szelekítv konténerekhez (szerencsére közel vannak, illetve papír és műanyag van a házban is). Néhány havonta van veszélyes hulladékgyűjtés, oda adjuk le a gyűjtött főzőolajat (egy befőttes üvegben gyűjtögetem), illetve a javíthatatlan műszaki cuccokat, mobiltöltőket, elemeket (újratöltős elemeink vannak, de néha azok is elfáradnak).
Komposztra nincs lehetőség, de amint lesz egy teraszos (vagy legalább egy picit nagyobb) lakásunk, esetleg egy jobban szellőző konyha (a jelenlegiben nulla ablak van), azt is kifundálom, mert azért zöldséghulladék is akad, Gomez pedig nem ehet meg akármit, szóval nem jó konyhamalac egy nyúl, ha azt szeretnénk, hogy sokáig velünk legyen. :) De ez nem áldozat érte, úgyhogy a komposztálást egyelőre elengedtem. A többi pedig már rutinszerűen megy, az elején igényelt egy kis odafigyelést, de most már automatikusan szedem szét elemeire a csomagolást, mosom el, és gyűjtöm külön.
Petra mondta
Nálunk például a szobakomposztáló kiválóan működik. Zárt, így szagtakan és a szeldktív IKEA-sok mellé van állítva. A giliszták kiválóan dolgoznak, sőt szaporodnak bőszen.
Lehet készen is kapni, de diy ötletek is vannak a neten bőven. Nem nagy a miénk, de csak 3-4 hónap elteltével kellett új lakóemeletet kiépíteni.
És tiszta haszon mert önműködő (csak néha érdemes átkeverni, vagy ha nem elég nedves átspricnizni), csökken a kommuniális hulladék mennyisége, lesz komposztod, ami isteni a növényeknek és “gilisztateád” (fölösleges folyadék a komposztból), ami hígítva tápoldatként szolgál.
Jó buli, sikerélmény erkély és kert nélkül is!
katica83 mondta
Nekem, mióta megszűntették a szelektív szigeteket, örök problémám az üvegek szelektálása. A közeli szupermarketban van ugyan gyűjtő, de oda már autózni kell, nem is beszélve arról, mikor bedobom az üveget, és marha nagyot csattan, a pénztáros nénik meg szisszegnek…:) A másik a rengeteg papírzacskó, amit kapunk. Amikor ételt veszek,akkor mindig van nálam valamilyen vászontáska, nejlon, de a ruhaboltokban már nem mindig tudom eltenni őket. Ha nejlont adnak, annak örülök, az jó bevásárolni, de a papírokat már nem mindig szoktam újra felhasználni, így a lakásban durva papírzacskó lerakatok alakultak ki…egyszer jobb megoldás híján ki fogom vinni a szelektívbe…tudom, ruha vásárláskor is legyen nálam vászontáska….:-)
DigiWolf mondta
A cikkben leírtak kb. 99%-át szelektíven gyűjtjük. :)
Yoda mondta
Szia Via!
Múlt hét hétfőn kezdtem a 30 napos rutint építgetni. Tetszik a rendszer.:)
Egy kérdés foglalkoztat jó ideje, és Te talán meg tudsz rá felelni, vagy kideríteni mi a legjobb megoldás. Én sertészsírral dolgozom a konyhában, ha nagy ritkán sütök valamit, akkor ebben, és bár tudom hogy a használt olajat összegyűjti a Mol, vajon a használt sütőzsírral mit tehetek, hogy a legkevésbé legyen káros a környezetre?
Via mondta
Bedobom a kérdést a közösbe, vegaként nem főzök sertészsírral, így erről nincs tapasztalatom. :)
Majci mondta
Nagyon klassz a bejegyzés, legalább is számomra ! Én is gyűjteném szelektíven,de mifelénk még híre hamva sincs a szelektív szemétgyűjtőknek, ugyan a helyét már lebetonozták kb másfél éve, a kukák még nem kerültek a helyükre :( !!
Tess mondta
Nekem is nagyon tetszik ez a bejegyzés! Eddig nem is tudtam, hogy a szaloncukor papírját a fémekhez kell dobni, papírnak hittem(a nevéből, mert ugye szaloncukrospapír). Ez most sokat segített, sokkal okosabblettem. Egyébként ez a legelső újrahasznosítással foglalkozó dolog a neten, amit láttam. Nagyon köszönöm, Via!
Via mondta
Szívesen! :) A papír része mehet a papírba, a szìnes alufólia meg a fémbe.
Mria mondta
Sziasztok! Kicsit későn tévedtem ide, de hátha tud vki segíteni. Az alufóliát külön gyűjtjük. Persze lehet, hogy csak egy régi beidegződés miatt, mert a szomszéd kislány vmiért gyűjtötte jó pár éve. Ránk meg ránk ragadt ez a szokás. Sajnos elköltöztünk és nem tudom hova lehet ill. le lehet-e adni valahova külön? Előre is köszönöm a segítséget!
JTGIRL mondta
Sziasztok! Hová dobhatom az elhasznált szempillaspirált, régi körömlakkot,, folyékony applikátoros szemhéjárnyalót, szájfényt? alapozót, pirosítót por vagy kompakt púdert , régi rúzst- parfümöt? Van ennek valamilyen besorolása? Simán a kukába nem szeretném. Köszönöm a válaszokat! Üdv. Márti
Sapphire mondta
AgentB, én végigolvastam az irományod. :) Érdekelnek a szelektív gyűjtés részletei, és hogy ki hogyan tévedt rá erre az útra. :)
Nagyon jó érzés, amikor sikerül egy új embert rávenni a szelektálásra.
Ágica_T, az általam vásárolt legtöbb konzervről viszonylag könnyen leszedhető a papír még szárazon, azt pedig a papírhoz rakom. Ugyanakkor tudom, hogy vannak konzervek, amikre a papírfelület 100%-át ráragasztják… Ott nem tudom, segít-e egyáltalán az áztatás, ragasztótól függ, mint ahogy az üvegeken is.
Bimb mondta
Itt Akronban a csatorna partjan liba es kacsa csaladok elnek. Multkor a maradek salatat elvittem nekik, de nem igazan erdeklodtek iranta – valoszinuleg nem eheznek :)
A kertes hazban ezt az egy dolgot irigylem: lehet komposztalni. Szelektiven tombhazban is lehet gyujteni, de a sok szerves hulladekkal nem fogok molyolni a lakasban.
agica_t mondta
Via, szokás szerint vagy gondolatot olvasol, vagy a leveleinket, ugyanis épp tegnap kaptuk az FKF-től az értesítést, hogy hamarosan kiszállítják a kék és sárga fedelű kukákat :)))
Nekem lenne néhány kérdésem, bedobom a közösbe, mert nyilván másnak egyértelműbb, mint nekem.
– Konzerves dobozról ugye le kell áztatni a papírt, mielőtt szelektívbe dobjuk?
– Tejes dobozból nekünk olyan van, amin nincs ugyan fém belülről, viszont műanyag kupakos. Azt a részt ki kell vágni? De akkor azt is nagyon pontosan, mert a műanyag közé sem kerülhet papír, ha fordítva sem szabad…
– Vákumcsomagolt felvágott fóliáját, műanyag tálcáját szintén műanyagosba?
Én most épp azon gondolkodom, honnan kéne viszonylag kicsi, mégis szelektíven pakolható szemetest beszerezni. Az ikeás nem jó, mert szekrénybe nem tudom betenni. Amit pedálosat láttam, az legolcsóbban is 13ezer körül volt, az meg azért elég horror…. Valakinek van erre ötlete, vagy láttatok valahol olcsó, de praktikus szelektív szemetest? Nem akarok mindennel egyesével az udvarra rohangálni.
vec81 mondta
kicsi kuka megoldás engem is érdekelne!
zeugma mondta
Ha forgalmaznának olcsó, praktikus, kis helyen is elférő szelektív szemetest, az alighanem sokat lendítene a lakosság hajlandóságán, főleg a tömbházakban, lakótelepeken. El tudnék képzelni színes, keskeny, négyszögletes műanyag kukákat, akár kivehető belső vödörrel, hogy könnyebb legyen kiüríteni. Lehetne sín az oldalukon, hogy egymásba lehessen csúsztatni, és vonalban vagy derékszögben össze lehessen kapcsolni a kukákat, vagy akár egymás tetejére állítani, a jobb helykihasználás érdekében.
Alapítsunk kukagyártó vállalkozást! :-)
AgentB mondta
Ugyan ezek nem feltétlenül olyan összetettek, de aki nem szeretne/tud maga barkácsolni, az akár ezek között is találhat neki tetszőt:
https://www.zoldbolt.hu/haztartasi-kellekek/szelektiv-hulladek-gyujto
agica_t mondta
Ezeket néztem én is, ezek közül különösen ez tűnik nagyon praktikusnak:
https://www.zoldbolt.hu/haztartasi-kellekek/szelektiv-hulladek-gyujto/szelektiv-hulladekgyujto-40-literes-harom-rekeszes.html
Viszont legolcsóbban is 13ezer körül láttam (nem itt, máshol). Bassssssszus! Egy nyomorék szemetesről beszélünk :( :( :(
Most azon gondolkodom, hogy ebből fogok 3 különböző színűt venni, mert még így is olcsóbban jövök ki. Csak nagyobb helyet foglal.
https://www.zoldpolc.hu/1058-hulladekgyujtes/1135-szelektiv-szemetes-billenos-zold25l
burenkool mondta
Sziasztok!
Otthoni komposztalassal kapcsolatban kerdeznem azokat, akik gyujtik a haztartasi hulladekot, hogy milyen kukaba gyujtitek? Ugy ertem, hogy ez elegge nedves szemet, mert pl. a teafu is idekerul es eleg gusztustalan tud lenni. Szoval hogyan oldjatok meg a tisztitasat, el lehet kerulni, hogy naponta mosni kelljen?:)
Koszonom mindenkinek a hozzaszolast, kulonosen Via-nak a blogot, sok hasznos dolgot talaltam benne!
AgentB mondta
Nagyon jó a téma, és valóban érdemes foglalkozni azzal a részével is, hogy mások mit és mire használnak újra, mert sokat lehet tanulni belőle, inspirálódni.
Nálunk az egész szelektív gyűjtős dolog talán tavaly kezdődött valamikor, szóval már jó néhány hónapja így gyűjtjük a hulladékot, és jobban odafigyelünk, hogy ne dobjunk ki mindent reflexből, hanem mérlegeljük előtte, hogy mire lesz/lehet még jó.
Párommal közösen készítettünk egy gyűjtőt, nagy kartondobozból. tettünk a közepére elválasztókat (a doboz rövidebb füleiből), ragasztócsíkkal felerősítve. Kívülről a dobozt teleragasztottuk különböző szórólapokból kiszedett, szépnek ítélt oldalakkal, hogy vidámabb legyen. :)
Két 60 literes műanyag szemeteszsákot fogtunk be a gyűjtőbe, amiket pénzcsipesszel (azt hiszem ez a neve) rögzítettünk a doboz széléhez és közepéhez, így amikor megteltek, könnyen ki lehet őket venni. Addig használunk egy-egy zsákot, ameddig teljesen le nem amortizálódik, azután az is megy a műanyag hulladékhoz.
A környékünkön olyan gyűjtő van, hogy a műanyagot és a fémet egybe lehet gyűjteni, utólag válogatják. A papírhulladék megy egy másikba, valamint van még egy konténer az üvegeknek. Itthon gyakorlatilag mindenféle műanyagot, fémet, papír szelektíven gyűjtünk, ami nem totál szennyezett (úgy értem, hogy minimum egy liter mosogatóval lehetne csak lemosni vagy azzal sem), illetve talán még a hungarocellt nem lehet bedobni.
A zsírosabb pizzásdobozhoz egy röpke gondolat: Amennyire én tudom, nem jelent gondot, ha zsírosabb a papír, mivel az újrahasznosításnál kifőzik, ülepítik, stb., szóval eltávozik belőle mindenképpen az a kis zsiradék. :) Javítsatok ki, ha rosszul informáltak!
Egy-két ötlet, hogy miknek találtunk új szerepet:
-Régi iratokat, jegyzeteket vagy elrontott nyomtatásokat (főleg A/4-es lapokat) én arra szoktam nagyrészt felhasználni, hogy a nyulaknak az alomtálcájába teszem alulra, erre megy az alom. Így sokkal könnyebb dolgom van, amikor takarítom őket. Természetesen a többi papír megy a szelektívbe.
-A konyhában tárolónak használok tejfölös vödröket, jégkrémes dobozokat, valamint zöldséges/gyümölcsös műanyag dobozkákat. Utóbbiak egy része a hűtő aljában, a zöldségtároló rekeszekben kapott helyet, ahol a zöldségek szortírozására használom őket. A legszuperebbek azonban a nápolyis vödrök, amikben a lisztek és egyéb alapanyagok figyelnek a szekrény tetején. :)
-Csomagolásra rengeteg mindent újra tudok használni. Mivel elég sokat rukkolázok illetve cserélgetek könyveket, ezért a borítékok bubis része, valamint a szórólapok, ingyenes újságok is szerepet kapnak a csomagolásban. Az újságpapír, illetve matt szórólap remek még üvegtisztításra is, valamint arra, hogy törésmentesen szállíthass sérülékeny cuccokat dobozban.
-Befőttes, lekváros, instant kávés (régebbről sok felgyűlt) és egyéb üvegek, tégelyek: Ezek egy részében tárolom a konyhai alapanyagokat, másik részében pedig a tisztítószereket, amiknek nem jó, ha nedvesség éri őket. Ilyenek pl. a szódabikarbóna, citromsav, mosószóda, mosódió, stb.
A maradékot Anyukám szokta időnként hazafuvarozni, hogy mindenféle finomságokat tegyen el benne. :P :)
Csak elkezdeni nehéz ezt is, mint annyi minden mást, egy idő után tényleg automatikussá válik a szelektív szemlélet, olyannyira, hogy furcsán nézek arra már, aki nem szelektál semmit. :D Persze innen még tovább is van. Én is szeretnék majd komposztálni, mert lenne mit, csak momentán nincs rá lehetőség, meg mostanában elkezdtem a kávézaccot is újrahasznosítani, mielőtt végleg megy a kukába…Sok mindenben van még hova fejlődni, ami a dolgok upcycling részét illeti, de a recyclingba már legalább beszálltunk. És igen, jó lenne eleve minél kevesebb hulladékot hazacipelni!
Nem tudom lesz-e olyan, aki ezt végigolvassa, de remélem tudtam én is valakinek egy pici ötlettel segíteni.
vec81 mondta
Nagyon hasznos bejegyzés, nemcsak magunk miatt. A minap a lakógyűlésen azt kérte a képviselő, hogy ha közösen összefognánk, és mindenki szelektíven kezdené el gyűjteni a háztartási hulladékát, kevesebb konténer díjat kellene kifizetni; a megtakarítás éves szinten közelítené a milliót. Ezek a sorok sok segítséget nyújtanak abban, hogyan győzzem meg a házban lakókat a szelektív hulladékgyűjtés fontosságáról és egyszerűségéről. Nagyon jókor írtad!!! :)
Hazsart mondta
Vízhez: amióta vízszűrős kancsónk van (és szódagépünk), határozottan csökkent a pet-palackok száma itthon (mindkét berendezés kb. nyolc-tíz hónap alatt visszahozta az árát). Szoktuk is hallgatni az ovis-iskolás gyűjtésnél, hogy bezzeg milyen kevés palackot vittünk :-)
toth_vera mondta
Először csak a gyűjtés jutott el az agyamig, és már akartam is írni, hogy egy Fly Lady nem gyűjt, csak lomtalanít, de aztán sikerült elolvasnom újra :)
Nálunk külön megy az üveg a szelektív kukába, a pet palackok nagy részét barátnőm viszi, a maradék megy a szelektívbe. A papírt a legkisebb fecnikig egy zsákba gyűjtjük, az apraját eltüzeljük, az újságok pedig mennek az ovi gyűjtésébe. Az ovi kapja az elemeket és izzókat is! Műszaki cikkeket az iskola gyűjti be. Mindkét intézmény pénzt kap a hulladék gazdálkodótól.
A ruhák különböző adományokba kötnek ki. Komposztálónk nincs, de szinte minden konyhai maradékot elpusztítanak a kutyák és a tyúkok.
zeugma mondta
Jó cikk, részletes lista, köszönjük!
Egyetem alatt egy környezetmérnök szakos srác barátnője volt a szobatársam, így természetes volt, hogy mindent, amit lehet, szelektíven gyűjtünk.
Sajnos a családomat nem tudom rávenni erre, pedig a szomszéd ház mellett vannak a színes kukák. Annyit sikerült elérnem, hogy a veszélyes cuccokat (elem, kiégett izzó, megpusztult számológép, stb.) adják oda nekem, aztán majd én bedobálom a megfelelő gyűjtőbe, amikor arra járok (háromszoros hurrá az Intersparnak!).
A ház szemétdíja is kevesebb lenne, ha a lakók hajlandóak lennének szelektíven gyűjteni – 80 lakásnál azért már komoly százalékban csökkenne a kommunális szemét. De sajnos nem olyanok laknak itt, akiket ez érdekelne. Simán behajítják a szemétledobóba a kinyitott esernyővázat meg a rossz porszívót, aztán fizethetjük a duguláselhárítást.
Van még hova fejlődnünk…
Annak viszont nem látom értelmét, hogy kitisztítsam például a tejfölös poharakat és hasonlókat, csak hogy utána kidobhassam a szelektívbe. Vagy a víz fogy, vagy a papírtörlő – mindkettő drágább, mint a szemétdíj térfogatarányos része, és egyik sem környezetbarát megoldás. Majd ha lesz egy saját házam esővízgyűjtő rendszerrel, vagy komposztálhatom a tejfölös papírtörlőt, akkor nem fogom sajnálni kimosni a műanyagokat :-)
Via mondta
Szerintem iszonyúan fontos megnézni, hogy mi mennyire károsít, és nem csak azt, hogy mindkettő károsít.
Ha van egy tejfölösdobozom, és beleöntök 3 deci meleg vizet (mondjuk azt, amit amúgy is leöntenék a tésztáról vagy a krumpliról — tehát nem is a csapból frissen), akkor ázik benne, amíg jól esik neki, és utána két másodperc elmosni, nem kell vakargatni meg öt litert folyatni rá. Nem szennyezem a vizezéssel annyira a környezetemet, mintha kihajítom a kukába a százakárhány év alatt lebomló műanyag poharat. Anyagilag sem őrült nagy összeg az a pár forint (fillér), amibe a mosogatása kerül. Nem azon fogok meggazdagodni, hogy nem mosom el a tejfölöset, de a szemétdomb biztos, hogy fellélegzik. :)
zeugma mondta
Igazad lehet, ha nagyon akarja az ember, meg tudja oldani. De amíg így is, úgy is elégetik, addig minek mosogassam. Ha ehelyett a helyi tejfölöspohár-gyárba vinnék (ha jól tudom, az még mindig működik), és újrahasznosítanák, szívesen tisztítgatnám kidobás előtt.
Egyébként a tejfölös pohár (na jó, kefíres és joghurtos, mert tejfölt nem eszünk) nálunk általában újrahasznosul: felkockázott gyümölcsöt vagy maradék gyümölcslevest szoktam benne fagyasztani, amit aztán jégkrém helyett ehetünk. Egy kisebb tefölös pohárba pont egy adag fér. Ehhez tényleg kimossuk, ahogyan a margarinos dobozt is, amiben szintén lehet dolgokat fagyasztani, vagy süteményt küldeni a nagyinak, vagy gyöngyöket tartani benne, vagy… szóval sok mindent.
Számos dolgot újrahasznosítunk, a használható ruhákat és műszaki cikkeket továbadjuk, a zöldhulladékot a rokonok tyúkjai és kecskéi kapják, az éghető papírt más rokonok használják el gyújtósnak, stb. A szelektív konténerek azonban valahogy nem váltak a család mindennapjainak részévé. Talán ha kevesebb üvegszilánk és bűzlő szemét borítaná a hulladéksziget környékét, talán ha a csövesek nem vécének használnák, talán ha a szolgáltató gyakrabban ürítené, és bele lehetne dobni, amit odavittünk, több kedvünk lenne a dologhoz, nem tudom. De az is lehet, hogy csak lusták vagyunk. :-)
Gabi mondta
Már nagyon vártam egy rendszerezős cikket. Én igazából ezekért “járok” ide. Persze tetszik a többi is, de ezek a legjobbak. Nagyon átgondolt írások, nagyon inspirálóak!!
Csak érintőlegesen újrahasznosítás: mi már régóta szódavizet iszunk ásványvíz helyett. 600.-Ft-ért kapunk 8×2 liter igazi szódavizet, amit egy két utcával arrébb lakó család készít. Nincs is műanyagpalack szemetünk szinte semmi.
Dorka mondta
Hát lássuk csak… nálunk a házban a műanyagot és a fémet egybegyűjtik, a papírt külön, az üveget pedig el kell vigyem a körút túloldalára (ezért hajlamos felhalmozódni, most van a nagy lomtalanítás, amikor igyekszem ezeket felszámolni). De ezeket mind igyekszem szelektíven gyűjteni.
A műanyagos-fémesbe mehetnek nálunk a PET palackok, kiöblített háztartási flakonok és azok kupakjai (pl. samponos) – a samponost mondjuk úgyis mindig kiöblítem, mert általában a maradékot fel szoktam hígítani. Jó is, hogy ezt elolvastam, a samponosat is gyűjthetem akkor szelektíven :) (ha rajta van a jel), illetve több kupakot is. Továbbá mehet bele mindenféle fólia, tejfölös-joghurtos poharak kimosva, háztartási fémhulladék (pl. evőeszköz! hülye lennék kidobni :D), fémdobozok (italos- és konzervdobozok). Semmi zsíros, olajos vagy kemikáliás flakon nem mehet bele.
A mécsesalátétre nem is gondoltam eddig, de jó ötlet :) Bár én félre szoktam rakni, mert tavaly karácsonykor pl. mécseseket öntöttünk beléjük maradék viaszból.
Illetve a fedőfólia is jó ötlet, úgyis lenyalogatom a tejfölt vagy a joghurtot róla :)
A műanyagoshoz sok jó ötletet írtál, csak én ezzel gondban vagyok… ha nincs rajta olyan jel, akkor biztos, hogy olyan műanyag, amit beledobhatok? Van itt még valami különbség vagy már nincs?
A papírosba mehetnek nálunk a tejes- és gyümölcsleves dobozok, bár nem hiszem, hogy amin belül fémszerű réteg van, annak örülnének… illetve persze minden újság, füzet, csomagolópapír, karton mehet. Zsepi és szalvéta nem. Meg semmi olajos, zsíros dolog sem. Ide a legkönnyebb nekem válogatnom, leszámítva az italos (főleg tejes) dobozokat. Bár a kupakokat kidobhatnám a műanyagosba, erre rá kéne szokni.
Illetve kérdésem lenne, hogy a fényes papír mehet a papírosba? És a hőpapír? (a blokkok)
Érdemes rákérdezni, hogy ahová viszik a szelektívet, ott mit kezdenek vele. Mert pl. Gödöllőn is, ahol anyáék laknak, beindult egész hamar a szelektív hulladékgyűjtés, de ugye meg volt mondva, hogy a tejfölös meg egyéb dobozokat mossuk ki alaposan. De akkor meg fogy a sok víz… És mi van, ha valaki alapos akar lenni, de mégsem sikerül neki? Ellenőrzik akkor az összeset vagy mit csinálnak? Később pedig kiderült, hogy teljesen felesleges mosogatni, mert az odavitt műanyagokat úgyis égetik, úgyhogy az a kis tejföl nem árt, az olaj meg külön jó.
A tejfölös dobozokat amúgy mi ételhordásra, patkánytáp tárolásra is használjuk :) A befőttes üvegek mennek anyáékhoz, vagy levest szállítunk benne, vagy a hangyák/molyok elől zárjuk el az élelmiszert bennük. A boros üvegeket visszaváltjuk, vagy megy az üvegekhez, egy-kettő szépet pedig megtartok :) (vázának, dísznek) Ha kerül hozzánk műanyagzacskó (főleg zöldségvásárláskor), azokat uzsonnás zacskónak használjuk, ha olyan kaját szállítunk, amire nem árt egy plusz réteg. A számlák az albérletbe postán érkeznek, de a borítékot széttépkedem és a papíros része mehet a papírosba. A műanyag része sajnos kuka, mert nem tudom a papírtól rendesen szétválasztani, meg itt sem tudom eldönteni, hogy az olyan műanyag-e… Amúgy a papírhulladék remek felhasználási lehetősége a merített papír! :) Illetve a patkányok is imádják tépkedni. Egy-két újságot (Metropolt) pedig csomagolásra félre rakok. A bubis borítékokat félretesszük, ha jó állapotúak, és újracímkézve mehet következő útjára, ha szükségünk lesz rá :) Költözésnél is jól jön a buborékfólia, a törékeny tárgyak szállításához. Illetve ehhez az újságpapír is jól jön. A veszélyes gyűjtésről eddig mindig lemaradtunk… mindig közbejött valami, úgyhogy csak gyűlik és gyűlik az olaj. Egyszer Anyáék segítettek és elvittek egy adagot, de azóta gyűlik a befőttes üvegekben. És persze oda mennek a beszáradt festékek, elektromos cuccok is – már amitől a Kedves hajlandó megválni, ami már tényleg nem jó semmire :D De tény, hogy a múltkor a kilyukadt mosogatót egy régi táp csavarjával és egy régi videókártya alátétével oldotta meg.
Szeretem megvenni a strapabíró csomagolású dolgokat, amiket később újra tudok hasznosítani – pl. egy biciklilámpa műanyag tárolójában vannak most a színes ceruzáim, egy másikban pedig a szalagok, díszítő elemek. Dobozokban pedig a csatok, gumik, ékszerek.
Via mondta
Buborékfóliához, újságpapírhoz: szerintem csak akkor érdemes őrizgetni, ha záros határidőn belül (fél év) tervben van a költözés. Egyébként annyira gyorsan újratermelődik, hogy teljesen felesleges kerülgetni, főleg egy pici lakásban. Mi 7 éve költöztünk utoljára, és még legalább 3-4-5 évig nem fogunk. :) Amennyi buborékfóliát én kiraktam a műanyagosba… már alhatna helyettem az ágyban, én meg a kanapén. :D Mivel buborékos borítékban szökőévente egyszer adok fel valamit, azokat sem őrizgetem. Mindig fel kell mérni a valós igényeket (szükségem van a helyre, vagy a tárgyra), és nem biztos-ami-biztos alapon megvásárolni vagy megőrizni a dolgokat.
andreakis mondta
Talán ez még nem volt, vagyis a wc papír guriga volt, de a wc papír műanyag csomagolása nem, én azt is a szelektívbe dobom.
Amit nem tudok, hogy ha műanyag zacskóról van szó, amibe a boltban a zöldséget tettem, lemértem és ráment a matrica (amin az ára van), akkor azzal utána mit kell csinálni? Műanyag az egész, vagy le kéne szednem a matricát? És ha mondjuk barackos/gyümölcsös lett a belseje, akkor ki kéne mosnom, vagy az maradhat?
Green Zebra mondta
Ami így hirtelen eszembe jutott:
E-hulladék (elem, mobiltelefon, elektromos és elektronikai készülék, CD, DVD, fénycső, festékpatron, izzó, energiatakarékos lámpa és fénycső) gyűjtőpont kereső: https://www.electro-coord.hu/web/gyujtopontok
A komposztáláshoz nem elég a konyhai hulladék, ahhoz valódi élő talaj kell, gilisztástól, gombástól, mindenestől!
A konténeres ruhagyűjtőkbe pont hogy a selejt ruhákat tegyétek, úgyis géprongy lesz belőle, de legalább egy kis százaléka a haszonnak megy a Vöröskeresztnek.
A jó minőségű ruha mehet pl. adományboltokba is.
A https://www.humusz.hu-n is érdemes nézelődni, sok kérdésemre találtam ott választ.
Karina mondta
Nálunk sajnos az ásványvizes flakonokon kívül nem megoldott a szelektív hulladékgyűjtés. Elszomorít, amikor a kukába dobom vegyesen a szemetet.
kahlan mondta
Nálunk a szelektíves szatyorba sokkal több minden megy már, mint a hagyományosba. Utóbbi egy hét alatt telik csak meg.
Olajat a hulladékudvarokba visszaveszik, nézzétek meg ezt a honlapot: https://hulladekudvar.hu/lakossagi-hulladekudvarok-adatbazisa
A miénkben(21.kerület) itt az olajat visszaveszik, az eredeti csomagolásában, vagy nagyobb pet palackban.
Elvileg lehet komposztálni panelben is, ezzel:https://bionom.hu/biobolt/kornyezet-es-vizvedelem/em-bokashi-haztartasi-komposztalo-vodor.html
Sajnos nekem túl drága…várom, hogy találjak egy olcsóbb megoldást.
tschuli mondta
Nagyjából ugyanígy néz ki az én listám is. :)) Annyi különbséggel, hogy egy nagy szatyorba szórunk mindent, és ha megtelik, szétválogatom és leviszem. Fémdobozból kevés termelődik, PET palack is a nulla felé tendál (időnként leselejtezem a házitejes üvegeket), sütőolaj szintén minimális, kb félévente viszem a benzinkútra a kis literes üvegemet. :D A tartósabb műanyag dobozok és befőttesüvegek pedig házon belül újrahasznosulnak, ill. ha nagyon felgyülemlenek, szétoszlanak a családban – anyósnál pl rendszeresen dobozhiány van, mert mindenféléket küldözget a kiterjedt rokonságnak, szóval ő mindig örül.
Én Bp-n kívüli vagyok :) és igen, itt a műanyagba megy a tetrapak! Egy “fémdoboz” matrica is került ezekre, szóval a műanyagos a mindenes, külön fémgyűjtő konténer elég kevés helyen van. Ezek nálunk is az utca végén vannak, de abszolút elérhető közelségben. Családi házas részeken (anyuméknál pl) kéthetente jön a szelektív autó, ingyenes gyűjtőzsákok vannak, ahányat elvisznek, annyi újat otthagynak helyette.
Sztics mondta
A főzőolajra írtad a befőttesüveges elrakást majd leadást -ezzel én mindig bajban vagyok: ha leszűröm az olajat sima szűrővel és így rakom el a befőttesbe, akkor úgy átveszik? Egyszer régebben gyűgytögettem így az olajat, sok idő kellett mire megtelt a befőttesüveg, akkor elvittem leadni, de nem vették be… elvileg azóta már rugalmasabbak, de nekem ez elvette a kedvem jó időre, viszont mostanság többet főzök olajban és utálom kiönteni a használtat, így újra felmerült, hogy aktuális lett a téma megint.
Zora mondta
Sajnos családi házas övezetbe kicsit máshogy mennek a dolgok. Sokszor hiába is gyűjtünk szelektíven ha mindent egybe borítanak bele. (A szelektív gyűjtő meg a város másik végén.) Csak a műanyag palackokat viszik el havonta egyszer külön autóval. Egyébként én az éghető papírt mindig külön gyűjtöm. Lisztes, cukrospapír, kenyeres papírzacskó, vagy pl. olyan papír ami éghető azt külön összegyűjtöm és időnként elviszem anyuéknak. Náluk ez a kazánfűtéshez szuper alapanyag beindítani a tüzet. De ide már pl nem rakhatom a reklámújságokat, csokipapírt és egyéb fényes bevonatú papírt mert az már szinte nem is papír, nem ég, csak olvad és hatalmas füstöt csinál. összegyűjtöm a fáradt olajat is, aztán elviszem a benzinkútra. palack, üveg nem nagyon van… de a befőttes üveget, csavaros fedelű más üvegek is kerülnek haza befőzéshez tökéletes. Azért látom, hogy van még hova fejlődnöm a szelektálás terén. Sok ötletet adtál, hogy hogyan lehetne még jobban szelektálni a szemetet. Köszi!
Sapphire mondta
Ezt mi is mind külön gyűjtjük. :) Némelyiknél nem vagyok benne teljesen biztos, hogy tudnak-e vele mit kezdeni, például a leveles gyógyszerek lapjával (hiszen az műanyag és fém).
A területileg illetékes szemétszállítók honlapjáról valóban sok mindent meg lehet tudni, például hogy mit szabad és mit nem szabad bedobni a gyűjtőkbe. Néhány hete a Kossuth Rádióban is foglalkoztak a témával, ahol egy illetékes azt mondta, Budapesten kívül minden településen a műanyagban kell gyűjteni a TetraPak-ot. Nem tudom, hogy tényleg mindenhol-e, de a Budapesten kívüli, általam ismert városokban tényleg a műanyagba kell tenni.
Egyes üzleteknél (most a Sp** csoportot emelném ki, élelmiszer üzlet lévén oda sokan járnak rendszeresen) vannak speciális gyűjtők. A kis üzleteknél inkább csak elem, mobiltelefon (kisebb elektronika) gyűjtő van, de nagy üzletükben van (volt?) egy óriási gyűjtő, ami külön rekeszekre volt osztva, izzók, töltők/kábelek, CD/DVD lemezek, elemek/akkuk, stb. számára. Ezt nagyon hasznosnak tartom, mert bár mindezt el lehet vinni egy hulladékudvarba is, az nem annyira kézenfekvő (közismert lehetőség), és nincs is mindenkihez nagyon közel.
Via mondta
Van, ami a bliszterek közül teljesen fém, ill. teljesen műanyag, de ráérős estéken leszedegetem a fémet a műanyagról. :D
IKEÁban is vannak hulladékgyűjtők, az elemesre konkrétan emlékszem, és azt hiszem, villanykörtésük is van.
Dikoca mondta
En amikor anno Gyorben meg Pecsett eltem, mindket varosban a papirhoz tettuk a tejesdobozokat. Hogy azota valtozott-e, nem tudom…
Dikoca mondta
A mi társasházunkban pont most aktuális téma a lelkesítés a még szelektívebb gyűjtésre, 20 lakás van a házban, erre most 3 zöld(vegyes), 1 papír és 1 műanyag kuka jut, ha jól tudom heti 2X ürítik. most a 3 zöld kukát esélyes, hogy 2-re cserélhetik, ami évente a társasháznak több 10ezer forint megtakarítást jelent, ugyanis a szelektív hulladékot ingyenesen szállítják el, a kommunálisért viszont fizetni kell. És nagyon jó látni, hogy minden lakó odafigyel arra, hogyan szemetel.
Még valami: ifjak révén nálunk sok alu sörösdoboz termelődik, én ezeket utálom kidobni a kommunálisba, így egy nagyobb buli után inkább összegyűjtjük egy zsákba és mikor szelektív kukákat kiteszik üríteni, leviszem és melléteszem a zsákot. Na ezeknek a zsákoknak nem kell fél óra és gazdára is lelnek, és így még egy csövinek is segítettem:)
twiggy mondta
Ja, és linkelem :)
https://www.fkf.hu/userfiles/file/HL%20001(1).pdf
twiggy mondta
Nálunk szintén sárga és kék fkf-es van. A tárolókon nincs feltüntetve semmi. A honlapon megtaláltam, hogy mit hová dobhatunk :) üdv
Krikri mondta
Mi szelektíven gyűjtjük a papírt, a PET palackokat és az üvegeket. Nagyon szép részletesen leírtad, nekem sok apróság eddig eszembe sem jutott.
A gyerekeket (egyenlőre csak a nagyot) is erre neveljük, neki már ez a természetes. Ha jönnek hozzánk látogatók, akkor nekik is elmondja, hogy mit hova, ha a szemetessel van dolguk.
Ami engem nagyon elkeserít, az a szelektív hulladékgyűjtő szigetek állapot. Lassan életveszélyes a sok üvegszilánktól. A mi városrészünkben nagyon működik a szelektív hulladékgyűjtés, így rendszeresen tele vannak a konténerek, nem értem miért nem ismerik fel és tesznek még ki. Tavaly Ausztriában, egy kis faluban találtunk egy ilyen szigetet, 25 db konténert számoltunk össze és egy üvegszilánkot vagy egy mellédobott szemetet nem láttunk. Tanulnunk kell még ezt is.
justmybrightlife mondta
Ja, és elektronikai cuccokat természetesn vissza ilyen jellegű boltba.
Használt elemgyűjtők vannak erre-arra, pl boltban.
Lejárt gyógyszer vissza a patikába.
justmybrightlife mondta
Én Svédországban élek már egy ideje, (elég híresek a “zöldség”-ükről) de előtte otthon is igyekeztem szelektíven gyűjteni a szemetet, kb úgy, mint Via írta.
Ami nekem itt feltűnt: itt a fémdobozok (üdítő, sör, energiaital … a konzerv nem) visszaválthatók, ill. a műanyag palackok is (szintén üdítős üveg, ásványvizes). Az üveg nem, ill. csak nagyon minimálisan, pár helyben gyártott dolog. Viszont meglepett, hogy ki van emelve, hogy pl borítékot, blokkot, teafilter papír csomagolását NE dobjuk be a papíros szemetesbe. Ez vajon miért lehet? Külön van újságos és külön papíros szemetes. Ill. a tejes-gyümöleves doboz mindig a papírba megy, de pl. ha kis műanyag kiöntője és kupakja van, azt ki kell tépni-vágni. De alapvetően szinte mindenen rajta van, hogy melyik szelektívbe kell kidobni. (Ha többfelé kell szedni,jelzik, hogy pl a kupak a műanyagba.)
Villő mondta
Hát ez érdekes! Nálunk szinte teljesen más: a házak előtt van üveg, papír, komposzt és vegyes szemetes, ahova csak adóztatott (és jó drága) zsákot dobhatunk. Ilyen zsákot a 3 évnél kisebb gyerekes családoknak adnak bizonyos mértékben ingyen (50 db/év) a pelusoknak. A városban van egy szeméttelep, ahova elhet vinni: elektronikai cuccokat, cserepet, fát, elemet, használható textilt, PET-et (de nem műanyag palackot), palackkupakot, sittet, bútort. sszem nem hagytam ki semmit. A tejesdoboz-műanyag fólia-tejfölös dobozt, használhatatlan textilt az adóztatott zsákba kell tenni. Egyébként az nagyon tetszik, hogy minden évben kiszórnak minden postaládába egy prospektust, amin minden rajta van, mit-hova.
Ja, vannak olajgyűjtők is a fáradt olajnak, de mi azt nem használunk már.
Dikoca mondta
Idehaza a MOL ingyen beveszi a legtöbb töltőállomásán ingyen a használt olajat. Mi egyszer jól megszívtuk, költözéskor autóval vittük a benzinkútra a felgyülemlett olajat és sikeresen beburítottam az autó csomagtartójába a halas olajat:/
Bb.Sophie mondta
Ebben a listában olyan apró dolgok is vannak, ami nekem eszembe sem jut hogy azt is lehetne szelektíven gyűjteni. Ilyen szempontból a lehető legrosszabb a 10 emeletes panel, itt mindenki mindent beleszór abba a nagy konténerbe, válogatás nélkül. :/
A papírnak és a PET palackoknak (műanyag) van saját kukája itt is, de az lent van a földszinten, és a kutya se battyog le a 9.-ről a cuccával, még heti 1x sem. Bízom benne hogy egyszer nálunk is lesz ennek kultúrája, úgy mint pl. Bonn-ban (Németország) ahol az új építésű bútorozott lakásokat már szelektív kuka-rendszerrel árulják. :D
Doryy mondta
Mi már vagy 10 éve szelektíven gyűjtünk. A 28nm-es lakásban is megoldottuk. Akkor még elég gyerekcipőben járt ez, de szerencsére nem túl messze van egy hulladékgyűjtő udvar, ahová néha elautókáztattuk a hulladékokat. A palackokhoz akkor még volt palackpréselő szerkezetünk. Nemrég meguntam az üvegcipelést és vettünk egy vízszűrőt a csapra, így az üvegcipelés és a PET palack hulladékká válása megszűnt. Most már van nálunk is a házban sárga és kék kuka, így egy álom, hogy most már csak pár lépcsőfokot kell menni a pakkal, nem egy fuvarnyit az autóval.
A ruhákkal kapcsolatban érdemes körbenézni. Valamelyik plázában szerveznek most nyáron olyat, hogy jó állapotú ruhákért a bevittnél eggyel kevesebbet választhatsz a többiek által odavittek közül. Így is lehet jól járni. Wekerlén is rendeznek néha ilyet. Ott amennyit vittél, annyi el is hozhatsz. Eladni is lehet. Nálunk az oviban volt olyan, hogy a szegény családnak adtunk akár felnőtt holmit is. Ha ciki nekik, akkor az óvónőnek adtuk oda és ő adja át, hogy “valaki” küldte. De lehet cserélni barátnőknek, kreatívkodni belőlük vagy csak odaadni valakinek jóérzésből.
A komposztálást mi úgy oldjuk meg, hogy egy dobozban (kb. 20 literes lehet) gyűjtjük hétközben a héjjakat, esetleg kajamaradékot stb., aztán hétvégén a telekre kivisszük. Egyik évben az egyik szomszédunkét is elvittük, de aztán azt befejeztük, mert nem fért be az autóba. Egy kincs lesz ezekből. Télen ezt nem tudjuk megoldani, olyankor szenvedek, mert a kukába kell ezeket raknom. Amúgy társasházak udvarán simán fel lehet állítani ilyet. Egy eldugottabb, bokrosabb rész is jó. Nálunk a lakótelepen most kampányolnak a komposztálásért. Valakinek már van is, de szeretnénk az egész lakótelepre kiterjeszteni. Szerintem menni fog, csak nem sok idő kérdése.
Via mondta
Hát igen, ki is kéne valahova önteni a jó kis földet. Az lenne az ideális, hogy komposztálok, és közösségi kertnek tudom adni, ami lesz belőle. :) Most így BKV-val nem tudnám hova hurcolni. :D
FarkasP mondta
Remek cikk! :) Sajnos mifelénk sem megoldott még a szelektív gyűjtés, pedig volt róla szó, hogy kötelező lesz, vagy ez lekerült a napirendről?
Viszont örülök, hogy egyre több zöld kezdeményezés van itthon is, pl a TerraCycle programjai vagy a fesztiválokon a zöld szigetek!
Nekrocica mondta
Hát, a bejegyzést olvasva kevéssé tartozik a témához, de nekem nagyon aktuális: a kiselejtezett ruhákat ajándozom el, ismerősnek, konténerbe, a nagyon szakadt állapotúak mennek csak kukába. Szekrényfrissítés van folyamatban, a régi, meg ‘örökölt’, kissé rövid pólók vannak épp soron, nem mehetek bennük dolgozni, és hirtelen kevésnek bizonyult a készlet, ami akkora hogy be sem tudom csukni tőle a szekrényajtót. Sajnos lassan megy a szortírozás, nagyon szeretem őket :(
A szelektív hulladékgyűjtés nálunk jelenleg csak a műanyag PET palackra vonatkozik, meg a nagyméretű papírhulladékra. Majd ha sajátom lesz… de bele kell ebbe is tanulni. Kitűnő lista, hasznát fogom venni, Via! Köszönöm!
Ildikó mondta
Nekrocica, a konténert gondold át!
Ha jól tudom, a konténerek legtöbbje “magánkézen” van, és a bedobált ruhák nagy részét használtruha boltokba viszik, csak bizonyos részét (10-15 %) viszik el a vöröskereszthez.
Via mondta
Igen, apróbetűsen rá van írva, de jó nagy, hogy Vöröskereszt(nek jut egy kicsi a profitból). :( A legjobb olyan helyre vinni, ahonnan közvetlenül azokhoz kerül, akiknek szüksége van rá.
Bb.Sophie mondta
Ez komoly??? :O Ne máááár!
Krikri mondta
Na ne!!! Én meg viszem jóérzéssel, hogy rászoruló emberekhez kerül????? Már a kinőtt gyerekruhákat is oda akartam vinni, hogy jó helyre kerüljön… Ezen most nagyon felháborodtam!!!! Sejtem, hogy milyen ruhák jutnak el a Vöröskereszthez….
Via mondta
Semmilyenek, a bevétel egy részéből jótékonykodnak, és ennyi.
Krikri mondta
Ez végtelenül elkeserítő. És pont az emberek jóhiszemére alapoznak. Vagy csak én voltam ennyire figyelmetlen és gondoltam azt, hogy jó helyre kerülnek a ruhák vagy tényleg ennyire megtévesztésre játszanak.
Dikoca mondta
Én is nem régóta tudom hogy így van:(
Mi a ház kapujának tetejére tesszük ki a leselejtezett cipőket, általában pár óra múlva gazdára lelnek. A kiszanált ruháimat anyósom szokta elvinni valamelyik szerzetesrendnek Pécsett.
Enn mondta
Erről a kapus módszerről eszembe jutott a Ted lakása előtti “Bermuda-háromszög” a himymben :D
Egyébként nálunk sokáig a szelektíven gyüjtőtt hulladékot is a kommunális hulladék közé öntötték. Szerencsére a város szolgáltatót váltott (sok volt a panasz – igenis sokat ér, ha az emberek szeretnének valamit elérni!) és azóta minden hónapban külön, a házak elől viszik el a szelektívet. Eredetileg meg kellett vásárolni a zsákokat, ha pedig elviszik újat kapunk helyettük. Ez így sokkal jobban bevállt: közben kiépítettük egy többfázisú rendszert, ami egész jól bevállik. Szerintem ez is csak akarat és összefogás kérdése.
Sztics mondta
ó, ez tényleg fontos infó! Tegnap vittem el egy adag ruhát, azt hittem, rászorulókhoz jut el…ingyen… Viszont a Vöröskereszt oldalát nézve nem találtam meg, hol van a közelemben szervezetük…
Sztics mondta
Sőt, ami azt illeti, pár éve a helyi Családsegítőbe vittem nagy szatyorni ruhákat és ott mondták, már nem vesznek át semmit, vigyem a konténerekbe! Ezért kezdtem el oda vinni az általunk már nem használt, de jó állapotú ruhákat…
Hazsart mondta
Nálunk is hasonló a sorrend, a már nem hordott ruhákból ajándékozok, cserélek, szortírozok, és megy a helyi családsegítőbe, máltaiba, de ami már rongyos, azt pl. az állatmenhelyre szoktuk leadni, ott nagyon örülnek neki.
labda mondta
A tejes doboz melyikbe megy? Amikor még friss volt a szelektív gyűjtés úgy rémlik, hogy területenként változott a tejes doboz a papírhoz vagy a *passz*talán fémhez kategóriába tartozott (arra gondolok, hogy a doboz belső oldala speckó bevonatú). Most meg már csak addig jutok el, hogy már egy ideje foglalkoztat. Link esetleg nincsen, ahol ki lehet deríteni, hogy pl. xy városban mit lehet belerakni adott konténerbe? Köszönöm előre is!
labda mondta
Ennyit találtam magamnak megválaszolva: “Tejes és gyümölcsitalos (kombinált) dobozokat minden esetben mossuk ki és tapossuk laposra! Majd a papír vagy a műanyag konténerbe helyezzük el, attól függően, hogy hogyan jelzik. ” Na én vagy figyelmetlen vagyok, vagy semmilyen jelzést nem találtam még arra, hogy most hova kellene. :/ Mit kellene figyelnem? Semelyik konténerre nincs felírva, pedig nem egyszer álltam előttük és tanulmányoztam hosszan, és megjárattam nem egy tejes dobozt, majd került a sima kukába :(
Via mondta
Az önkormányzatnál vagy a helyi főkefénél kéne megkérdezni, ők az illetékesek. Neten még nem nagyon fejlett ez a dolog.
labda mondta
Köszönöm, közben még egy kérdés jutott még eszembe, remélem utolsó. A hajtógázos spray-kel mit lehet kezdeni? Meg minden dezodoros, sprays dolgokkal?
Via mondta
Az is a veszélyes kategória.
Dikoca mondta
Ha jól láttam, talán Intersparok előtt vannak olyan konténerek ahová be lehet dobálni villanykörtét, hajtógázas flakonokat, és hasonló ritkán keletkező ennek ellenére annál veszélyesebb szemetet. Persze külön-külön konténereik vannak.
Alleeban pl tuti van ilyen.
Lora mondta
Úgy örülök, hogy ezeket leírtad, mert én eddig azt hittem ill. úgy tudtam, a fémbe csak konzervdoboz, a műanyagba PET palack, a papírba kb. újság, írólap, nyomtatott papírok, (az üvegbe meg üveg) kerülhet. Ez megváltoztat mindent!
Via mondta
A miénkre már rá van írva, hogy “műanyag fólia” meg effélék. Kérdezz rá, hogy mi mehet bele! Van, ahol a fém és a műanyag közös konténer.
Lora mondta
Rendben, köszi szépen! :)