A legjobb joghurtfagyit Portorožban, Szlovéniában ettem: nem egy műjoghurt volt, hanem igazi, savanykás, krémes csoda, enyhén édes meggydarabokkal. A joghurtfagyi trükkje annyi, hogy nem kell bele más, csak joghurt, az viszont legyen nagyon sűrű, krémes, hogy minél kevésbé kristályosodjon ki a savója. A variációk száma végtelen, és egyéni édesítéssel egy csomó diétába beleilleszthető. :) Nem csak azt írom le, hogyan lehet saját görög joghurtot készíteni otthon, hanem azt is, hogyan lehet házi joghurtod — így még olcsóbbra jön ki az egész művelet. A joghurtfagyi David Lebovitz The Perfect Scoop című könyvében található receptje alapján készült.
Hozzávalók 2 liter joghurthoz
- 2 liter házi tej
- egy kis pohár élőflórás natúr joghurt (a legjobb, aminek a hozzávalói között tej és joghurtkultúra szerepelnek, semmi más).
A tej legyen igazi, ne Mehemed-tej (ami sosem látott tehenet :)), abból lesz a legfinomabb. Langyosítsd fel (kb. 40 fokra, ne forrjon!) keverd bele az élőflórás joghurtot, majd zárd le hermetikusan, be is takargathatod (mintha dunsztolnád), és hagyd meleg helyen egy napig. A kis pohár joghurt másnapra az egész két literből joghurtot csinált. A következő adaghoz már nem kell bolti joghurtot venned, elég az előző adag házi joghurtodból átmenteni néhány evőkanállal. Olyan, mint kenyérsütésnél az öregtészta. :)
Hozzávalók kb. 1 liter görög joghurthoz
- 2 liter joghurt
- szűrő
- géz, laza szövésű konyharuha, muszlinanyag vagy kávéfilter
A görög joghurt attól olyan sűrű, hogy le van csepegtetve, és semmibe nem kerül a “sima” joghurttal ugyanezt elkövetni otthon. Fogj egy szűrőt, tedd egy tál fölé, majd béleld ki a szűrőt valami anyaggal, ami felfogja a joghurtot — én gyógyszertáras steril gézd használtam. Attól függően, hogy mennyire sűrű joghurtot szeretnél, 2-3-4-5 óráig hagyd csepegni, de akár egész éjszakára is ott hagyhatod. A nagyon sűrű variáció mascarpone-szerű lesz, friss, házi sajtnak is isteni, sózd, borsozd, keverj bele zöldfűszereket vagy hagymát, és kend kenyérre. Ez most hirtelen egy sokadik recept volt, de szeretem a multifunkciós bejegyzéseket. :)) Még mielőtt folytatnám a fagyival, azt is elárulom, hogy a lecsepegett folyadékot a világért se borítsd a lefolyóba: használhatod levesekbe, frissítő italokba, gyümölcsturmixokba, süteményekbe, kelt tésztákhoz (pl. krumplis lángos!) pedig külön isteni. Szóval akkor fagyi:
Hozzávalók 1 liter joghurtfagyihoz
- 1 liter görög joghurt
- ízlés szerinti édesítő
- a tálaláshoz mindenféle finomság
A sűrű joghurtodat keverd össze annyi édesítővel (nyírfacukor, porcukor), amennyivel szeretnéd. Ezt a lépést el is hagyhatod, ha teljesen natúr ízvilágra vágysz. Ha vaníliás joghurtfagyit szeretnél, tedd bele egy rúd vanília magját vagy vaníliakivonatot. Kísérletezhetsz azzal is, hogy már magába a joghurtalapba keversz hozzávalókat, például olvasztott étcsokoládét, reszelt citromhéjat és egy kevés citromlevet… A keveréked mindenképpen legyen nagyon hideg, mielőtt a fagylaltkészítő gépbe tennéd. Ha nem gépben készíted, tedd a fagyasztóba, és óránként keverd át párszor, hogy levegő kerüljön bele, és ne egy tömbbé fagyjon össze.
Finomságok a tetejére: gyümölcsök (eper, málna, meggy, kiwi, banán, alma, barack, narancs, grapefruit…), magvak (dió, mandula, mogyoró, pisztácia…), aszalt gyümölcsök, müzli (zabpehely, kukoricapehely), csokireszelék, csurgatott méz, kókuszreszelék, fahéj, maradék brownie, zabos keksz összetörve…
londonlany mondta
Kedves Via!
Portorozban hol volt a csodás joghurt fagyi? Oda megyünk nyáron, megkeresném a helyet :)
Szép vasárnapot!
Via mondta
Jézusmária, az 14 éve volt… :D A parton, díszkő volt, fehér bódé, ennyire emlékszem.
londonlany mondta
Meglesz az, Portoroz nem New York, és ezek a jó helyek sokszor évtizedekig megvannak. Felderítem és küldök majd képet, ha sikerült :D
A házi joghurtomból pedig jó eséllyel aludt tej lesz, mert elfelejtettem meglangyosítani, na majd legközelebb :)
Via mondta
Hehe, igen, ez a házi tej előnye, hogy azért elég sok fázisa van, csak a nagyon legvégén tudod elrontani! :D Egyszer aludtejet forraltam fel, abból túró lett. Véletlenül. :D
Egyébként sadni jogurt volt a neve a fagyinak, amit így most tizensok év után meggugliztam, és gyümölcsjoghurtot jelent szlovénül. :)
Dynacska mondta
Bár még nem csináltam házi joghurtot, most ki fogom próbálni. De natur joghurtot szoktam venni Cserpest és gyömölcsel szoktam összeturmixolni, és máris igazi gyümölcs joghurtot ehetnek a gyerekek.
Télen fagyasztott gyümölcsből csinálom.
dudikopf mondta
A Cserpest én is imádom. Szerintem a legjobb joghurt a magyar piacon. Nemrég olvastam, hogy egyes Lipóti pékségekben forgalmaznak gépi fagyit.Tudjátok az az igazi békebeli csavart fagyi. Holnap megyek Szegedre, azt hiszem le is tesztelem:-)
dudikopf mondta
Hivatalosan frozen yoghurtnak hívják ezt a csodát és csillagászati ára van. Ha krémesebbre szeretnéd, érdemes tenni hozzá egy kis tejszínt is. Én néha teszek bele mentalevelet. Megrögzött fogyókúrázók pedig tegyenek hozzá friss ananászt. De nálam az abszolút befutó, amikor a joghurthoz kávéport teszek. Reggelire, ebédre, vacsorára, egyszerűen imádom! Zsuzsi
Via mondta
Tudom, az fagyott joghurtot jelent, szóval azért hívtam magyarul joghurtfagyinak, mert az is azt jelenti végülis. :)) A Pinkberry honlapon nagyon jó inspiráció a kombinációkat nézni, de tényleg horror az ára. Az ananászos jó ötlet, köszi! A kávépor milyen, instant?
dudikopf mondta
Attól függ mennyire vagy addiktív a kávét illetően. Általában instantot használok de ha van otthon szemes kávém, akkor fogom a kedvenc Microplane reszelőmet és belereszelek néhány babszemet.
Bb.Sophie mondta
Szuper! :)) Ha jól emlékszem erre írtad korábban h beleférhet az izomépítő fehérje-diétámba, ugye? :) Nagyon örülök neki, mindenképp kísérletezek majd vele.
Bármit csak legális édesség legyen. :D
Via mondta
Igen, erre gondoltam! :)
Rena mondta
Bocsi, de én nem tudom, hogy mire gondolsz. Én nem értek ennyire a számítógéphez és az internethez. Arra gondolsz, hogy küldjem az oldal linkjét e-mail-ben? Amit látok?
Via mondta
Jót küldtél, köszi!
Rena mondta
Köszi! Sikerült!
Rena mondta
Ezt én is ki fogom próbálni. Anyukámnak van két tehene és az biztos, hogy bio tejet ad. Kíváncsi vagyok, hogy milyen íze lesz, a boltit nem igazán szeretem. Remélem a gyerekeknek is ízlik majd, csak az a baj, hogy ízesítés nélkül és gyümölcsdarabosan nem eszik meg. Szerintetek mivel tudnám feldobni? Van itthon házi meggyszörp, lehet, hogy azt teszem bele.
Még egy nem ehhez kapcsolódó kérdés. Az utóbbi időben a blog olyan össze-vissza jelenik meg, szétcsúszik minden. Mi ennek az oka? Valamit be kell állítani? Egyébként chrome-ot használok.
Via mondta
Küldenél kérlek egy screenshotot az e-mail címemre? Nekem teljesen jól működik, de ha látom, hogy mi történik, talán tudok segíteni.
Rena mondta
Elküldtem a e-mailt. Remélem jó csináltam.
HaziManka mondta
Hat,en nem forraltam fel a hazi tejet :( Mert a multkor felforraltam es ugy akartam aludt tejet csinalni es persze nem jott ossze,mert a bacik elpusztultak..
Most kivancsi leszek a joghurtra,amugy koszonom,hogy megirtad ezt a cikket,Via,mert mar reg tervezem a hazi joghurtot (van a kozelben “bocinevelde” ahova nezelodni jarunk a gyerekekkel:) csak mindig elmarad..
Tia mondta
Nagyon jó, hogy írtad ezt a cikket. Épp tegnap mérgelődtem a boltban (még kezdő egészséges életmód követőként :) ), hogy miért mutatják be olyan egszségesnek a joghurtokat, meg a joghurteőket, ha tele vannak mindenféle cukorral, meg adalékanyaggal…. Jó érzés, hogy erre is van megoldás :)
typerhappy mondta
Mi otthon sokszor készítünk házi joghurtot. Általában sana-t teszünk bele (nem tudom magyarul mi ez, talán a kefírhez hasonlít, csak édesebb). Anya próbálta mindenfélével, nem minden jó, pl. ezekből a Danone-okból olyan nyálkás valami lesz, hogy azt képtelenség megenni. Úgy szoktuk, hogy minden pohár aljába merünk 1-2 kanál sanat, aztán ráöntjük a meleg tejet (nem szabad összekeverni). Elöl hagyjuk a konyhában, még télen is másnapra kész. Aztán mindig ebből kanalazunk át a következő adagba. Persze nem lehet a végtelenségig folytatni, mert egy idő után már nem lesz jó, akkor megint veszünk a boltban és kezdjük elölről. Nagyon finom. De ezt a görög joghurtot is ki kell próbáljam! :)
AgentB mondta
Körülbelül mennyi ideig tartható el hűtőben az így készített 2 liter joghurt? Félek tőle, hogy nem tudnánk ketten elég gyorsan megenni, tekintve, hogy inkább csak én vagyok a joghurtfaló…
typerhappy mondta
Pár napig eláll, de nem kell ilyen nagy adagot készíts, ha nem eszitek meg. Csinálhatod akár poharakban is, ahogy eggyel lentebb, mi egyszerre négy-öt pohárnyit készítünk és 1-2 nap alatt elfogy (mi is ketten vagyunk).
Via mondta
Felezd nyugodtan, a receptben azért írtam 2 litert, mert lecsepegtetve 1 liter marad belőle az 1 liter fagyihoz (kisebb adag fagyiért meg nem éri meg összekoszolni a konyhát). :)
AgentB mondta
@typerhappy: Köszi, szerintem ez a poharas verzió lesz a nyerő. :)
@Via: Én nem biztos, hogy fagyit is kipróbálnék most, egyelőre a sima joghurtra fáj a fogam, de idővel lehet a fagyi is szóba kerül. ;)
Van a közelben egy tejbolt, szóval lesz alapanyag is.
Via mondta
Értettem, azért mondtam, hogy én most csak a fagyi miatt írtam a 2 litert, de ha joghurtot akarsz enni, akkor csináld nyugodtan kicsiben, mindenhogy működik. :)
AgentB mondta
Igen, nekem is világos volt, csak most nagyon nem tudom egyértelműen kifejezni magam, bocsi. :D
Off: Egyébként pár napja megvettük a könyvedet, szóval már a polcon várja, hogy végre legyen időm belecsapni az olvasásába. :))
tschuli mondta
Mi is így gyártunk joghurtot :)) forralással-visszahűtéssel házi tejből. De a továbbhasználás nem nagyon jött be, a többedik adag valahogy mindig hígabb lett… tudom, le lehet csöpögtetni, de már így is savót iszunk savóval (sajtgyártás is folyik, annak a “mellékterméke”). Ja és a gabonapehely is ugyanolyan finom reggelire savóban, mint tejben. :)
Nils Holgersonné mondta
Az “igazi tejet” azért csak fel kéne forralni (min. 60fokig, bőrösödjön a teteje), mert nem minden élőflórának örülünk a joghurtban.
Biztos alap, de hátha nem mindenkinek, azért írtam.
Via mondta
Igen, az úgy működik, hogy felforralod, aztán hagyod langyosra hűlni. Ha már előtte felforraltad, és a hűtőből veszed elő, akkor meg elég kapásból csak negyven körülre. :)
jKaldy mondta
:))
Ugyanezekkel az arányokkal csináljuk mi is a joghurtot, de a mi eredeti receptünkben az van, hogy azon a hőmérsékleten kell tartani 3-4 óráig, ezért vízfürdőben (aminek mérjük a hőmérsékletét) tartva készítjük – pontosabban eddig, mert most akkor kipróbálom ezt a lazább verziót :)
ja és mi arra jöttünk rá (miután néha, látszólag random módon, nem lett elég sűrű…) hogy nem szabad közben megkeverni!
Via mondta
Nálam olyan tikkasztó meleg van ilyenkor nyáron a konyhában, hogy simán kinn hagyom éjjelre a pulton, és reggelre joghurt lesz belőle. :) Próbáld ki, hátha nálad is működik! Én lustaságból nem szoktam megkeverni, otthagyom aztán dolgozzon, legközelebb akkor nyúlok hozzá, amikor már joghurt. :)
jKaldy mondta
hát mi volt, hogy megkevertük közben (mert a recept nem írta ugyan, de azt sem, hogy ne :) ) és ilyenkor nem állt össze, nagyon híg lett… de aztán néhány alkalom után levontuk a megfelelő következtetést… :D
radyrpok mondta
Megütötte a szememet a “tehenet sosem látott tej” kifejezés, ezért ismeretet terjesztek: a Magyar Élelmiszerkönyv rendelkezése alapján csak az nevezhető tejnek (pl a termék dobozán), ami 100% tejből van. Tehát nincs hígítva, nem adnak hozzá semmit, egyedül a zsírt “veszik ki” belőle, így lesz a félzsíros (1,5%) és zsírszegény (0,5%) tej.
A lecsepegett folyadék pedig a tejsavó :-)
Via mondta
A savót írtam az elején, de köszi mégegyszer. :)
Az ilyen reggeli italok meg egyebek nagyon szörnyűek, de nekem sok dobozos UHT tej sem igazán “tejízű”, és persze gyakran nem is tudnak megaludni, csak megrohadni, azért is favorizálom a tehénhez minél közelebb álló tejet. :)