Két, utazással kapcsolatos kérdés következik! Kitti ösztöndíjjal fél évet tölt Norvégiában, a koleszos illemszabályokról, illetve a csomagolásról kérdezett, Sáráék pedig apartmanban lesznek Görögországban, és úgy akarnak spórolni, hogy ők főznek — ehhez kértek ötleteket. A kérdezős rovat bevezetőjét itt olvashatjátok, továbbra is várom a kérdéseiteket mindenfélével kapcsolatban — akár tanácsot kérnétek, akár kíváncsiak vagytok valamire: via.farkas@gmail.com.
Kitti vagyok, egyetemista, 20 éves és azért írok most, mert bár nem vagyok teljes pánikban és teljesen elveszve úgy érzem esetleg jól jönne egy-két jó tanács a jelenlegi helyzetemben. Szóval augusztusban kiutazom fél évre Erasmus programmal Norvégiába, Osloba, és életemben először egyedül fogok élni, és kolis leszek. A koli beosztás úgy van, hogy saját szobát kapok és fürdőt-konyhát osztjuk meg. Szóval végül is majdnem olyan, mintha lakótársak lennénk… A kérdésem egyrészt arra vonatkozna, hogy tudsz-e valamit arról, hogy mit illik/mit nem egy koliban? Főleg a többiekkel való interakciókban? Mert most azon kívül, hogy ne legyek elviselhetetlen és reméljem hogy ők sem azok nem igazán van ötletem. Például, ha megérkezek illik körbekopogni bemutatkozni, vagy mindegy mert majd közös helyiségekben úgyis összefutunk?
Szerintem minden együttélésnek alapvető feltétele a másik iránti tisztelet, illetve a privátszféra tiszteletben tartása. A többi nagyban múlhat az együttélők habitusán, stílusán — vannak tanulósabb csapatok, vannak bulizósabbak, ha eltérnek az igények, akkor tudjátok egymást zavarni, de nagyon… Koleszban nem laktam, de albérletben úgy, hogy a szomszéd szobában a főbérlő néni élt, igen. Muszáj tisztázni a feladatokat és hogy kire mi tartozik: a közös helyiségeknél (konyha, fürdő) ez külön fontos. Ne az legyen, hogy állandóan mosogatsz a másik helyett is, vagy otthagyod a hajcsomót a lefolyóban… Mindenki takarítson maga után, a közös dolgokat pedig közösen csináljátok, vagy legalább egyenlően elosztva — pl. mindig te sikálod ki a kádat, de akkor teljesen övé a klotyó.
Szerintem ezt a legjobb megbeszélni és akár papíron beosztani, hogy ki mit mikor csinál (A hét, B hét), hogy fair legyen. A hűtő tartalma ugyanígy legyen nagyon egyértelműen felosztva: melyik a te polcod, mit ehetsz meg, mit nem ehetsz meg. Ha megkínál, az más, és azt is megbeszélhetitek, hogy egyik héten ő veszi a WC papírt, a másik héten meg te, de ez is legyen tiszta és világos, ne járjatok rá egymás kajájára előzetes egyeztetés nélkül.
Mivel külön szobád van, a nagyon privát dolgokat (felhozod a párodat, egyedül akarsz lenni, ki akarod magad bőgni) nem kell szerencsére leegyeztetned senkivel, remélhetőleg magadra tudod zárni a szobaajtót, aztán kész, hagyjanak békén. :)
A bemutatkozás szerintem nagyon jó ötlet, és ad egy alaphangot a későbbi kapcsolatotoknak. Ha tudsz, vigyél ki valami apróságot (Boci csoki, Túró Rudi), vagy készíts egy gyors muffint, és kínáld őket körbe. Máris máshogy fognak hozzádállni, mintha egyszercsak összefutnátok a folyosón, hogy “ja, ez az az új csaj”. :) Ha pedig van lehetőséged, egy kis házibulit is rendezhetsz a szodádban, áthívhatod a közvetlen szomszédokat, ismerkedhettek — mindenki hozhat valami rágcsát és innivalót, főzöl teát, beszélgettek.
A másik kérdésem az a pakolással kapcsolatos. 23+8 kg vihetek magammal, ami néha nagyon kevésnek tűnik, ha azt veszem, hogy fél évre kell pakolnom. Szerencsére pár dolgot már sikerült előre beszereznem töredékáron egy volt diáktól, ami már várni fog rám (ágynemű, vízforraló, lámpa, mosószer ilyesmik…). De ezen kívül mi az, amit szerinted még vinnem kell? Mit vegyek meg inkább ott? (Úgy gondoltam, hogy tisztálkodási szerekből csak mini adagokat viszek…). És a ruhatáramból hogy szelektáljak jön-marad kupacba?
Ne úgy fogd fel, hogy fél évre pakolsz, mert akkor meg fogsz hülyülni. Számolj úgy, mintha csak két-három hétre mennél, és ne felejtsd el, ez nem olyan, mint egy átlagos nyaralás: fogsz tudni mosni! Én a létfontosságú dolgokat vinném: a napi szinten szedett gyógyszereket (ha vannak, mert pl. cukorbeteg vagy — és mihamarabb keress egy dokit kinn, aki fel tudja írni a folytatást), a nagyon kedvenc tárgyakat (pl. fotók, alvós kispárna, vagy bármi, ami kell a lelki nyugalmadhoz). Ruhában feltétlenül érdeklődj a kinti klímáról: mi kell, mi nem. Amúgy vinném a kedvenc ruhadarabjaimat (farmer, strapabíró cipő, kedvenc pólók, kardigán, vékony pulcsi, egy-két vastag pulcsi), meg kb. egy hétre elegendő bugyit, fehérneműt. Egy kiöltözősebb cipő és ruha (vagy blézer) is beleférhet, ha táncolni mész, vagy randevúd lesz, esetleg állásinterjú, gyakornok leszel, vagy ki akarsz öltözni a vizsgákhoz. Pakolj be egy fürdőruhát, helyet nem foglal, de lehet, hogy kelleni fog (úszol, szaunázol…). Aztán ha kell még, úgyis lehet kinn venni. Ha eltérő az időjárás a budapestihez képest, akkor kinn úgyis odaillőbb dolgokat tudsz venni. Például ha egy nagyon hideg országba mennék, biztos nem cipelném itthonról a télikabátomat, mert az az itthoni télre van optimalizálva, az ottani tél kiröhögi. De ugyanúgy fordítva is igaz: nagyon meleg országba teljesen felesleges túl sok ruhát vinni, Indiában az első sarkon veszel egy isteni szárit (vagy ötöt :D), annál jobb nincs is, a helyiek úgyis tudják, hogy a legpraktikusabb öltözni. A piperecuccokat sem érdemes cipelned, kivéve, ha valami nagyon speciális szert használsz, mert érzékeny vagy allergiás a bőröd, és gáz van, ha nincs kéznél. De amúgy Oslóban is van szappan. :) Sminkből a nagyon alap készletet vidd: pár jó ecset, a legjobb alapozód és korrektorod, púder, egy-két univerzális pirosító vagy rúzs, egy jó paletta, amiben natúr meg sötétebb színek is vannak. Ez átsegít jó pár helyzeten. Jó utat!
Sára kérdezi: Augusztus közepén Görögországba megyünk nyaralni a párommal – mi szerencsések. :) Viszont apartmanba, nem pedig hotelbe (szeretünk szabadabban, kevesebb ember között élni). Néhányszor ugyan tervbe van véve az, hogy étteremben eszünk, de szeretnék főzni, persze, gyors és egyszerű ételeket – max. fél órát tervezek állni a konyhában. Ötleteket várok, hogy mit főzzek? Eddig a lecsó és tészták jutottak eszembe, de nem ehetünk 1 hétig tésztát :) (Ja és nem kocsival megyünk, tehát nem tudok felpakolni kajából annyi mindent itthonról, plusz szeretném a helyi piacot is megismerni – szerencsére mindketten zöldségmániások vagyunk).
A jó sűrű levesek isteniek ilyenkor, mehet bele mindenféle finomság — ezt a krumplis kukoricalevest először például pont Görögországban főztük két éve. :) Nagyon sokat ettünk nyers gyümölcsöt vagy hideg ételt (isteniek a pékségek), melegben úgysem kíván az ember nagyon sok főtt kaját. Nagyon finom a joghurt, abból csinálhatsz tzatzikit, hozzá vegyél feta sajtot, zöldségeket, meg pitát, az is jó kis görögös hideg ebéd, de az is bőven jó, ha vacsorára nassoltok sajtot, olajbogyót meg friss kenyeret. Ha lesz serpenyő a helyszínen, készíthetsz zöldséges omlettet (gombásat, hagymásat, húsosat), bundás kenyeret, sült húst, süthetsz zöldségeket (cukkinit, padlizsánt, gombafejeket), vagy sajtot. Köretnek pedig nem csak tészta lehet, hanem főtt krumpli vagy rizs is. Egyébként nem kell nagyon kaját vinned, van minden a boltokban, és körülbelül hasonló árban — egy csomó márka meg még teljesen ugyanaz is. :) Ugyanúgy érvényes, mint itthon, hogy inkább ne a szálláshoz közeli éjjel-nappaliba menj, hanem zarándokolj el egy nagyobb szupermarketbe, ahova a helyiek is járnak, mert ott olcsóbb lesz az alapanyag. Hasonlítsd össze az árakat, mert nagy lehet a különbég!
Indi mondta
Én Kittinek szeretnék valamilyen szinten tanácsot adni :) Én 6 hónapja költöztem ki Németországba, jelenleg 4 hónapja kollégiumban élek. Sosem éltem Magyarországon kollégiumban de még másokkal sem a szüleimen kívül. (Csak 20 éves vagyok) Rettenetesen féltem tőle, de muszáj volt, mert másmilyen alternatíva nem igazán jöhetett szóba. Nálunk ez a folyosón úgy működik (13an lakunk egy szinten), hogy minden szemeszter kezdetén tartunk egy úgynevezett “folyosógyűlést”. Mi egy ilyen gyűlés alkalmával leültünk átbeszéltünk mindent, felosztottuk a feladatokat és mindenki bemutatkozott. :) Nem kell aggódnod amiatt, hogy vajon, hogy fognak hozzád viszonyulni. Másabb lesz, mintha magyarokkal laknál együtt, mivel mindenki másmilyen kultúrából jön és mindenkinek másmilyen szokásai vannak. Én már főztem nekik magyar ételeket, kaptak tőlem Túró Rudit is :D Annyi az egész kulcsa, hogy neked is nyitottnak kell lenned, mert ha nem vagy az akkor ők nem akarnak majd feléd közeledni. Csak legyél nyitott és próbáld meg kiélvezni azt az időt amit ott töltesz. Nagyon nehéz lesz míg hozzászoksz, hogy “egyedül” vagy (legalábbis nekem ez volt a legnehezebb, a honvágy mellett). De úgy gondolom, hogy amint barátokat találsz kint is, sokkal jobb lesz minden :) Mivel mi magyarok többségében barátságosak és nyitottak vagyunk ezért úgy gondolom, hogy ez könnyen fog menni. :D Főzzél nekik majd valami tipikus magyarosat (nem ismerik a főzelékeket, a tejbegrízt sem, gulyásleves, bundás-kenyér stb.) nálam ezeknek nagyon örültek :) Ruhatár: én egy bőröndnyi ruhát hoztam magammal (a legnagyobb bőröndömet pakoltam tele), mert 1. nagyon sok dolgot így is otthon hagytam, amit jó lett volna magammal hozni (feledékenységből) 2. az új klímára nem lehet sajnos otthonról felkészülni 100%-osan, ezért én sok mindent már idekint vettem meg. Konyha: nálunk is mindenkinek van a konyhában egy kis zárhatós szekrénye, a hűtőben mindenkinek saját polca, a nappalinkban is van egy szekrény ahol ugyanúgy van egy polcod, ahova a tésztát teheted meg ilyenek. Mindenhol fel van tüntetve hogy kié melyik, ha nem névvel akkor szobaszámmal. Nekem sem tűnt el még semmi, és nem is félek tőle, hogy eltűnik valamim, mert nem kell ettől tartani. :) Nekem jó tapasztalataim vannak nagyon :D Pedig tényleg nagyon sokféle nemzetiségű ember található az én emeletemen (német, libanoni, amerikai, iráni, olasz, kolumbiai, szíriai, vietnámi). Én kellemes időtöltést kívánok neked és próbáld tényleg minden percét kiélvezni. :D Takarítás: majdnem elfelejtettem :) Hozzánk a folyosóra egy takarító néni is jár (hétfőtől-péntekig), mondjuk neki annyi a feladata, hogy felmossa a padlót a folyosón, a nappaliban és a konyhában. A mosdót is ki szokta takarítani. Mi szerveztünk magunknak közös takarítást, ami azt jelenti, hogy egy hétvége alatt szépen kitakarítottunk mindent közösen és a konyhában felosztottuk a szemét le vitelét is, mert ez így volt a legjobb mindenkinek. Nem mindenhol megy egyformán, mindenhol másabb. :) Nekünk van még egy jól bevált módszerünk: közös programok és vasárnaponként közös főzés :) Nem mindenki vesz részt rajta, hisz nem kötelező, de nagyon jó hangulata van és buli. Annak ellenére, hogy sosem próbáltam korábban a kolis életet és mennyire féltem tőle, most már annyira élvezem :D
Ha valakit megismételtem volna, ne haragudjatok, de nem olvastam végig a kommenteket.
Moni mondta
Azt meg hozza kell tegyem, hogy a lefagyasztas otletet innen vettem, egy regebbi bejegyzesbol, ill. annak kommentjeibol. Ha jol emlekszem az volt a cime, hogy “Ti mikor foztok?”. Illetve a rendteremto honlaprol meg egy Alexandraban latott haztartasi konyvbol. Koszonom Nektek, nagyon nagy hasznat veszem, nemcsak a nyaralaskor, hanem az idohianyos hetkoznapokban is…
Dorcsa mondta
Nem néztem végig a hozzászólásokat, de most, hogy már egy éves kollégiumi tapasztalat van a hátam mögött, azt hiszem, van pár tippem a nyugisabb együttéléshez :)
A közös helyiségek takarítása mindenképp fontos, ebből vannak a legnagyobb galibák. Nem feltételezem bárkiről is, hogy ha mondjuk egy másik kolisnak kell takarítani aznap a konyhát, akkor nem törli fel ha mondjuk elcsepegtet valamit. Minden ilyen helyiséget úgy hagyj ott magad után, ahogyan te is szeretnéd találni. Nagyon bosszantó, és tapasztalatból mondom, hogy elég csúnya egymásra mutogatós ellentéteket tud szülni egy közösségen belül, ha valaki trehány, és nem takarít el maga után. Nálunk sok vita volt a konyha és a mosdók állapotából, és tényleg bosszantó, mert azt hinné az ember, hogy 19-23 éves emberek eljutottak már arra a szintre, hogy kiszedik a hajcsomót a lefolyóból, az üres wc papír gurigát bedobják a szemetesbe, feltakarítják a padlóra csöppent paradicsomszószt, kiürítik a közös porszívó tartályát miután használták… de nem mindenkinek jut ez eszébe magától, főleg ha még nem nagyon lakott külön a szülőktől. És persze ha a kollégium külön takarítót alkalmaz a közös helyiségek tisztítására, attól azért még mindig igyekezni kell figyelni a fentiekre. Takarítás csak napi egyszer van általában, viszont a közös helyeket egyfolytában használjátok, mindig tisztának kell lenniük.
Ami még problémás szokott lenni, az a zajongás. Vannak akik éjfélkor még üvöltve röhögnek a folyosón, neked meg másnap fél 7-kor már kelned kéne… Vagy a zene hangos. Érdemes odafigyelni arra, hogy bármennyire is van külön szobád, sok minden áthallatszik. Kedves gesztus lehet, hogy már az elején elmondod a többieknek, hogy ha bármi ilyen bajuk van, csak kopogjanak át nyugodtan :) És persze ugyan ezt megteheted te is, nem kell félni attól, hogy valaki berág. Néhány szélsőséges esetet leszámítva ez még mindig működött, hiszen valamilyen szinten egy cipőben jártok, az emberek ilyen esetekben megértőek :) Viszont esti zenehallgatáshoz tényleg ajánlom a fülhallgatót, ez egy koliban alap :)
Amire még érdemes odafigyelni, hogy mindig mindenkinek köszönj, aki a koliban lakik, vagy oda tartozik valahogy. Mi közel 400-an lakunk egy épületben, az embereknek csak a töredékét ismerem, de mindenkinek köszönök. Nálunk ez szinte elvárás is, hamar kiszúrják azt, aki nem barátságos. Meg amúgy is, a köszönni a legegyszerűbb dolog a világon, és mégis micsoda pozitív benyomást lehet tenni vele! :)
A mi kollégiumunknak amúgy van facebookos csoportja, érdemes utána nézni, hogy van-e ilyen. Nálunk ebben megy a csere-bere (“hé, tudna valaki kölcsönadni egy tésztaszűrőt?”) meg az informálódás mindenféléről, kérdezünk egymástól, a kollégiumi bizottságtól, a programok szervezőitől. Szerintem nagyon hasznos, hogy így tudjuk segíteni egymást :) De azért ha valaki kölcsönkér valamit, érdemes megkérdezni a szobaszámát, biztos ami biztos :D
Ha a kollégiumban a bent lakó diákok aktívan szervezik a kolis közösségi életet (teaház, versenyek, előadások, ilyesmik), nyugodtan szállj be, sok embert lehet így megismerni, meg hamar szimpatikus leszel a szemükben, ha látják, hogy lelkes vagy. Nem kell nagy munkákat vállalni, ha nincs rá időd, az is elég, ha szólsz valakinek, aki illetékes, hogy ha szükségük van egy kis segítségre, keressen meg, és ha van időd, szívesen segítesz.
És még valami: szinte mindenhol akadnak emberek, akikkel nehéz együtt élni. Hozzájuk rengeteg türelmet javaslok, akkor is, ha nehéz. Próbálj minden ilyen helyzetet nyugodtan kezelni, és ha kell, sokadszor is türelmesen elmagyarázni nekik, hogy miért is olyan fontos neked az, hogy hajnali 2-kor ne a te ajtód előtt ordibáljanak. Remélhetőleg előbb-utóbb megértik :)
A koli lehet nagyon nagy buli is meg nagyon nagy szívás is. Sok múlik a lakótársakon, de sok múlik rajtad is. Igyekezzetek minél hamarabb beszélni arról, hogy kinek mi a feladata, milyen „elvárásai” vannak, hogy könnyebben tudjatok alkalmazkodni egymáshoz. Nem kell mindenkivel jóban lenni, de ha rossz a viszony, az napi szinten fog problémákat okozni. Kis odafigyelés kell csak, és máris sokkal könnyebb az együtt élés :)
Moni mondta
Saranak:
Az iden mi is igy nyaraltunk, hogy foztem is ezt-azt, ami hamar kesz van: itthonrol vittunk porkoltet tobb fogashoz (megfozve), turogombocot (megformazva, nyersen), hazi keszitesu bolognai spagettiszoszt , csicseriborsokremet, aprora reszelt, parolt kaposztat. Ezeket mind lefagyasztva betettem egy elektromos hutoladaba, igaz mi autoval mentunk, es csak kb. 7 ora volt az ut. A szallason rogton atpakoltam az ottani fagyasztoba, es mindennap kiolvasztottam valamit ezek kozul. A 7 oras ut alatt nem olvadtak ki (az auto aksijarol kaptak egy kis plusz hutest), es a ladaba befert mellejuk meg egy kis tokfozelek (megfozve, de nem lefagyasztva, az elso napra) egy kis fasirttal, meg egy kis szalami, vaj, sajt, joghurtok reggelire, vacsira. A porkolt melle egyik nap rizset foztem, masik nap pulickat ( epp csak akkora adagot tettem bele egy zacskoba, amennyit tudtam, hogy kelleni fog, nem vittem az egesz kilot, kiszamoltam kanallal- 1 liter vizhez 10 evokanal kukoricalisztet szoktam tenni a meg hideg vizbe), vittem sot, borsot, pirospaprikat, fahejat, porcukrot, kakaot kis kezzel csavart papirtolcserekben, zacskokban, muanyagdobozban, ill. kiurult Erospistas, Edesannas uvegben. A turogombochoz is otthon elore elkeszitettem a prezlit, ott mar csak megfozni kellett a gombocokat, meghempergetni, es kesz. A bolognaihoz vittem spagettit, a parolt kaposztahoz is vittem tesztat. Igy sporolni is tudtunk egy kicsit, de nem is kellett sokat babralni a konyhaban. A fagyasztott dolgokat aprankent keszitettem el, mikor ugyis azt foztem otthon aznapra, dupla adagot keszitettem, es az egyiket lefagyasztottam. Igaz a hutolada is penzbe kerult, de remelem maskor is megyunk meg nyaralni… Meg igy legalabb a fiam nem mindennap csak szalmakrumplit evett az etteremben …
Csiti mondta
Sziasztok!
Kitti vagyok aki az első levelet írta.
Mindenkinek nagyon szépen köszönöm a tanácsokat és ötleteket! :-) mindenképpen megfogadom őket :-) pont jókor is jött, mivel 1 hét múlva kezdek neki a pakolàsnak, mivel màr augusztus 8àn utazom :-) Szöval még egyszer köszi a vàlaszért Via és többieknek is a segítős commenetekért!
Csipike mondta
Ó, hát akkor még élvezheted a hosszú skandináv éjszakákat! Az valami csoda! Ezért ha csak sötétben tudsz aludni, akkor vigyél alvós szemmaszkot (vagy minek hívják) is.
Mamacica mondta
Én a főzéses részhez fűznék hozzá annyit, hogy én biztosan vinnék magammal pár zacskó insant tésztalevest (aldiban lehet kapni szerintem a legfinomabbat) csak forró vízzel kell nyakon borítani, és negyed óra múlva már fogyasztható. Nagyon jól lehet vele lakni, kis helyen elfér. 1 zacskó kb 150 forint és 2 éhes embernek szerintem bőven elég. Nem egy fitness fogás, de vészhelyzetre jó megoldás lehet.
Anna mondta
Kedves Kitti, mint hasonló utakban tapasztalt vén rókának, van pár tanácsom:
– kézipoggyászba pakolj be kb. 4 napi váltóruhát. Ha elveszne a bőröndöd, akkor ennyi idő alatt vagy utolér, vagy be tudsz szerezni új ruhát.
– Semmiféle mosószert, sampont, stb. ne vigyél. Csak azt, ami azonnal kell a személyes higiéniához. Ezek marha nehezek és ott is ugyanúgy meg tudod venni az első napokban.
– Vigyél viszont pár személyes apró holmit, terítőt, képet, stb., amivel otthonosabbá varázsolhatod a szobád.
– Lehetőleg még itthon járj utána, hogy milyen a konyha felszereltsége. Ha nincs edény, az némi gondot jelent, mert pár hónapra ilyesmit nem szívesen vásárol az ember, viszont legalább aránylag nehéz tárgyak. Ezt neked kell eldöntened.
– Legyen nálad offline használható (nyomtatott vagy elektronikus) térkép a koli környékéről, az egyeteméről, a városközpontról, a tömegközlekedési hálózatról,
– és ha nem jönnek ki eléd, akkor legyen nálad apró pénz is taxira vagy busz/vonatjegyre.
És a legfontosabb: érezd magad nagyon jól és 200%-ban használd ki a lehetőséget!
fxtina mondta
Sárának:
Mi az idén harmadszor megyünk Görögországba, most Korfura. Eddig Thasszosz és Parga kipipálva :) Az én tapasztalataim: Hiper- vagy szupermarket sehol nincs a közelben. Thasszoszon egy van az egész szigeten, és ha nem autóval mentek, vagy nem bérelsz, akkor aztán fel kell kötni a gatyát, a busz ára majdnem felért egy hajókiránduláséval + a járatok félnaponta jöttek mentek, mi nem akartunk eltölteni egy napot a bevásárlással… Piac Thasszoszon szintén egy napon és egy bizonyos településen van… A kis boltocskák meg tényleg nagyon drágák, csak a legszükségesebbeket vettük ezekben. Pargán kb. ugyan ez volt a helyzet. De nem tudom, hogy pontosan hová utaztok, így ez teljesen eltérő lehet minden. Egyik barátnőm például Stavroson mindig a halászoktól vásárol, sőt néha kap ingyen is halat, de akkor oda bizony kora reggel ki kell menni…
Ahogy mi csináljuk: Először is rájöttünk, hogy mindenkinek más a fontos egy nyaraláson. Nekünk az, hogy béreljünk robogót és utazzuk körbe a környéket. Nem az, hogy minden este vagy délben 30-40 eurót hagyjunk ott egy étteremben, ahol igaz, ami igaz finom és hatalmas az adag (egyébként a maradékot a legtöbb helyen becsomagoltathatjátok és hazavihetitek). Van olyan ismerősünk, aki úgy csinálja, hogy a városi strandon kívül szinte máshová nem is megy és az estéket a kedvenc éttermében tölti, neki ez a kikapcsolódás, amivel szintén nincs semmi gond. Ha étteremben ettünk, akkor pedig valami igazán helyi érdekes specialitást, amit itthon lehetetlen kapni vagy elkészíteni. Mi is busszal utazunk, így a jó csomagolás elengedhetetlen. Egy nagy koffer minden cuccnak (férjemé és enyém is mindenestül, tényleg nincs szükség sok ruhára, mindig kevesebbet és kevesebbet pakolok be, mégis mindig marad olyan, amit nem is veszünk fel), és egy kicsike az ételnek. Ha hűtőtáskában szeretnétek valamit vinni, akkor kérdezzétek meg előre, hogy felvihetitek-e a buszra. Remek lábtartó lehet, és a busz légkondija is hűti (mi eddig nem vittünk, másoknál láttam)… Mivel a kicsi üzletekben igen drága minden, sőt sok terméken csak görögül olvasható, hogy mi micsoda, és az elárusítók a görögön kívül más nyelvet nem tudnak/ nem akarnak beszélni, így azokat az ételeket visszük, amiken nem akarunk kisérletezni. Pl: reggelihez-vacsorához való dolgok, mint sajt/füstölt sajt (nagy sajtzabáló vagyok :D ), teakolbász, pástétom (aludobozos), tonhalkonzerv, szardínia… Ebédre pár olyan kész étel, amit már itthon is kipróbáltunk és finomnak ítéltünk meg. + apróságok (só, bors, esetleg valami más fűszer, hogy amiatt a 3-4 főzés miatt ne kelljen mindent megvenni, aztán hazacipelni, vagy kidobni…) Ezek mind jól szállíthatóak, nem romlanak el a hosszú úton. Fagyasztott dolgokat nem ajánlom, igaz mi eddig olyat nem is vittünk. Amit a kisüzletekben szoktunk venni: helyi fetasajt és olajbogyó, olívaolaj, tészta, víz, esetleg üdítő, zöldségfélék (hát a gyümölcs és a zöldség nem volt túl ízletes ezeken a helyeken, akár az olcsóbbat, akár a drágábbat vettük, remélem Korfunk jobb lesz a helyzet e téren…) és kenyér a pékségben. Mi nem apartmanban, hanem studióban szállunk meg. Amit mindkét helyen hiányoltam, az a konyharuha volt, egyet az idén viszek, mert rengeteg papírtörlőt elhasználtam… És egy adag ruhacsipeszt, mert abból is csak pár darabka volt, és a száradó bikinit és törölközőt volt, hogy lefújta a szél az utcára :D Párgára vittünk napernyőt is, mivel másoktól hallottuk, hogy a városi strandokon 8 euró a napernyő a napágyakkal, akkor is ha csak 1 órát akarsz ott tölteni… (máshol ez általában 5 euró és még italt is kapsz az árban) Nem laktunk messze a strandoktól, így nem volt gond levinni, és nem is volt nehéz. Persze a robogózáskor azért már nem vittük magunkkal, de ha kiszámolom, hogy kb. 7szer biztosan strandoltunk valamelyik városi strandon, akkor az már majdnem 60 euró, ezért pedig akár ketten hajókázni is elmehettek. Eltértem az étel témától, de azért remélem valami hasznos információval is tudtam szolgálni :D Nagyon szép nyaralást kívánok!
Timizsuzsi mondta
Sári, mi Horvátországban voltunk apartmanba, mi is főztünk minden nap. Na jó, ez így nem igaz, mert apum és férjem főzött, nekik most ez a kikapcsolódás, én csak mosogattam :) Mi kocsival mentünk, így elég sok mindent tudtunk vinni. Nem vagyunk itthon nagy konzervesek, de vásároltunk ezt-azt, érkezés után tök jó volt marhapörit enni, friss zöldséggel felturbózva. Ami nekünk még nagyon bejött, a halpiac! A férjem nagyon imádja, idén már tintahalat is pucolt! ;) Nekünk a szálláson volt grill, de tavaly pl. csak serpenyőben sütöttük a friss halat, sóval, citromlével isteni volt!
Ezeket készítettük: paprikás krumpli, bolognai tésztá, gombás (szintén konzerv) tészta, lecsó, rizottó (tintahallal :) ), rántotta. Ja, meg vittünk elég sok füstölt húst, az volt reggelire, néha vacsira. Érezzétek jól magatokat! :)
Csipike mondta
Ó igen, a széldzseki, esőkabát+gumicsizma csak később jutott eszembe. Na abból érdemes tényleg jót keríteni. Kint kapsz tuti jót, de nyilván nem olcsó, esetleg nézd meg itthon a túraboltokat, most leárazás is van. A franciában a sajátmárkás cuccok elég jó ár-érték arányban vannak. Ami még jó megoldás lehet, jó bőr cipők, amikre használhatsz vízállóvá varázsló sprayt vagy waxot. Tényleg érdemes komolyan venni, mert az ernyő szart sem ér a Forest Gump-os esőben (amikor úgy tűnik, hogy alulról felfelé esik és napokig, dézsából). Meg talán egy vékonyabb sapka sem árt a szeles napokra (vagy kapucnis dzseki).
Nekem úgy tűnt eddig, hogy északon inkább a praktikumot tartják szem előtt az öltözködésben (nyár kivételével), szóval nem lógsz ki, ha nem a legutolsó cosmo trend szerint jársz. De egyébként is olyan szabadok, hogy bármiben vagy, akkor sem akad meg rajta senki.
Poggyász: ha jól sejtem Norwegian-nel utazol, friss a tapasztalat: nem nézték különösebben, hogy mekkora a kézi poggyászom (volt egy kézitáskám, de elég nagy és egy közepes hátizsák is, benne a laptop, meg egy csomó minden még), szóval szerintem ne a bőröndbe tedd a könyveket (esetleg szótárakat), nehezebb dolgokat, inkább a kézibe csoportosítsd, nagykabátot kézbe/magadon. Visszafelé meg úgyis van teljeskörű self check-in (csomag is!). Tisztálkodós cuccokból vihetsz minimált, ha nincs semmi különleges igényed (allergia, érzékenység), a Borkamami által ajánlott helyen vagy más szupermarketben is vehetsz talán elfogadható áron.
Ja és szerintem a bemutatkozás jó ötlet, de úgy hallom, hogy nagyon jól és gyorsan kialakulnak az ösztöndíjas brancsok :) fiatalok vagytok, hasonló célokkal, vágyakkal, szerintem nem nehéz megtalálni a közös hangot.
Ha nem titok, akkor érdekelne, hogy mit fogsz tanulni.
Jó készülődést! Fárasztó, de tök jó lesz, ha odaérsz.
Borkamami mondta
Üdv Norvégiából, kicsit nyugatabbról, m int ahova mész! :-) Annyira örülök, ha valaki Skandináviát választja akár nyaraláshoz, akár tanuláshoz, akár munkához.. Otthon valahogy sokan diszkréten hárítják, pedig nagyon-nagyon gyönyörű! Számomra a sötét időszak inkább érdekes volt, mint depis. Az advent kifejezetten szép időszak itt is. Nincsenek ugyan kirakodóvásárok forralt borral (merthogy elég korlátozott, hogy hol lehet alkolholt vásárolni és fogyasztani), de tele van minden gyertyákkal, mécsesekkel, lámpákkal, díszekkel. Itt karácsonykor a Nisse hozza a gyereknek az ajándékot, úgyhogy nissékkel is tele van minden. Aztán amilyen gyorsan jött a sötétéség, olyan gyorsan el is múlik, mi éppen a hosszú nappalokkal kűzdünk, merthogy a helyiek nemigen sötétítenek. Ezt legalább megúszod. :-)
Akkor a gyakorlatiasabb dolgok: a többiek már nagyon sok mindent leírtak. Még annyit fűznék hozzá, hogy ha magadnak főzöl, azzal elég sok pénzt meg lehet takarítani, mert a szolgáltatások, így pl. az éttermek, büfék (gyorsbüfék is, ilyen pl. a 7eleven vagy a Narvesen) elég drágák. Elképzelehtő viszont, hogy az egyetemi kantinban támogatott árak vannak, de ezt biztosan elmondják majd neked. Az evésnél maradva: ami furcsa lehet, hogy a norvégok ebérdre gyakran csak szendvicset vagy salátát esznek, a fő étkezés munka után, késő délután van.
Mivel a fodrász is nagyon drága (elképesztően), érdemes otthon csináltatnod egy olyan frizurát, amivel nem gond, ha fél évig nem történik semmi.
Ami még furcsa lehet, hogy a boltokban közel sem akkora a választék, mint otthon, bár lehet, hogy azért Osloban más a helyzet. Szóval pl. nincs DM típusú bolt, vagy a sima sarki boltban, vagy a gyógyszertárban vagy méregdrága parfümériában tudod összeszedni, ami otthon egyetlen boltban megkapható. Egyébként meg lehet szokni, csak elsőre furcsa.
Létezik egy Europris nevű bolthálózat, ami kb. az otthoni kínai diszkontank felel meg. Élelmiszertől a ruháig minden van. Az élelmiszer norvég, a többiről ki tudja… Olcsó, de a minősége azért nem a legjobb, de ha otthon hagytál valamit, akkor érdemes itt körülnézned.
CandA HandM itt is van, valamivel drágább, mint otthon.
Esőcuccot én is ajánlom és inkább esőkabátot, mint esernyőt, mert a szél miatt praktikusabb.
Ha vagy FB-on érdemes elolvasni Lantos Gábor 100 napos skandináv utazását: https://www.facebook.com/SzazNapEszakonLantosGaborSzerzoiOldala?fref=ts (most jelent meg könyvben is). Elég nyálcsorgatós… :)
Érzed nagyon jól magad, tényleg szuper ország! :-)
Lexa85 mondta
Van Dm -szerű drogéria Osloban, csak sajnos a neve perpillanat nem jut eszembe.
Amit én ajánlanék az Slependenen a Smart nevű bolt, nem messze az Ikeatól. Ott mindent kapni. Élelmiszert, ruhát, cipőt, tisztálkodáshoz szükséges eszközöket, vitamint, táplálékkiegészítőket.
Osloból ingyenes járatok vannak az Ikeaba, onnan meg pár perc séta és már a boltban is van az ember. Persze lehet menni rendes busszal vagy vonattal, de azt nem ajánlom , mert elég borsos ára van a jegyeknek.
Borkamami mondta
Na, azért szerencse, hogy Osloban több üzlet van, itt úgy kell összehalászni mindent, pedig ez sem egy kis halászfalu. :-)
Ami még eszembe jutott, hogy a Coopnak vannak “tematikus” üzletei, ahol nemcsak élelmiszer van, hanem minden más dolog is. Műszaki cikkeket, ha szükség van rá (meg mindenféle háztartási dolgot) érdemes a Clas Ohlsonnál megnézni. Norvégia legnagyobb hirdetési oldala a finn.no , ha valamire szükség van és jó a használt is.
Ami még eszembe jutott, hogy lehet, hogy van a kollégiumnak vagy a programnak FB-oldala, vagy expat-oldal, ahol lehet kérdéseket feltenni.
Ezeknél a nemzetközi csereprogramoknál a szervezők a legtöbb esetben összefogják az embereket, programokat szerveznek, segítenek eligazodni. És a többiek is úgy mennek oda, hogy szeretnének azért jóban lenni a többiekkel, tehát ők is keresni fogják a kapcsolatot. :-)
Lexa85 mondta
Osloban nem olyan rossz a helyzet a sötétséget illetően. Ott nincs teljes sötétség, télen is feljön a nap pár órára, így éri némi fény az embert. Északon más a helyzet. Én el nem tudom képzelni milyen lehet télen ott fent élni.
A ruhákkal kapcsolatban szerintem kint is érdemes körbenézni,mert sokszor van akció, ezért aki alaposan körbenéz jó áron tud ruhát meg cipőt venni magának.
Szeptemberben sajnos már nem lesz olyan meleg kint, ezért felesleges sok nyári ruhát vinni.
Tavaly szeptember elején a késői őszi időjárásnak megfelelő hőmérséklet volt odakint.
Én Kitti helyében mindenképp vinnék gumicsizmát meg egy jó esőálló kabátot.
Spéci alá öltözetet kint is kapni, szerintem jobbakat,mint itthon.Ha azt felveszi az ember akkor az otthoni télikabátja is megteszi. Legalább is én így, amikor idén januárban kint jártam nem fáztam.
Csipike mondta
Kitti, előszőr is marhára irigyellek, tudd meg! :p
Norvégia állati drága, de ennek utána tudsz nézni neten (vannak élelmiszer, alapvető szükséges cuccokról öszehasonlító oldalak, ahol látod, hogy melyik láncnál mennyibe kerül uaz a termék, azt tippelem, hogy ösztöndíjasként profi leszel a katalógusok és akciók böngészésében), él egy csomó magyar is kint, szerintem biztosan van, aki szívesen segít, ha ilyen praktikus kérdéseid vannak (esetleg csomag szállításban is, ha ők éppen jönnek haza-vissza). Amit én mindenképpen vittem Skandináviába (meg más távolabbi országokba), az a gyógyszer (macerás lehet szerezni ugyanolyan hatóanyagút, mint amilyet szedsz és/vagy dárga), megszokott női higiénés termékek (nem mindenhol van ugyanaz vagy horror áron adják), kontaktlencse lötty (ha használsz). Úgy sejtem, szeptemberben indulsz. Akkor szerintem a nyári ruhatárat itthon hagyhatod és vigyél vastag, meleg pulcsikat, polárt, harisnyákat, macskanadrágot, aláöltözetet (ha fázós vagy), az árak ismeretében (ha csak nincs végtelenített hitelkártyád, visszafizetési kötelezettség nélkül) szerintem nem nagyon veszel magadnak ott jó télikabátot :( Ami még nagyon jól jöhet, az az edzőcucc. Járj utána, hogy a kollégiumban milyen lehetőségek vannak (konditerem, csoportos torna, uszoda a közelben) és ha eddig nem mozogtál, akkor sem árt felvenned a táncrendedbe, mert a téli sötétség (ami kb a tartózkodásod felétől jelentős lesz) durva hatást is kifejthet a lelkiállapotra. Ugyan délebbre voltam, de nekem a heti 3-4 mozgás megérte a pénzbefektetést is, mert nagyon megrúgott a 9-től du 3-ig tartó világosság utáni sötét, pedig egyáltalán nem vagyok hajlamos a búskomorságra, depresszióra (kopp-kopp). Esetleg D-vitaminról is kérdezd meg az orvosod, gyógyszerészt és vigyél magaddal azt is.
A közös terekhez: szerintem is érdemes még az elején megkérdezni, hogy mi van a házirendben, ha nem sok, akkor megbeszélni a lakótársakkal. Ha mákod van, akkor hasonló igényűeket kapsz és sima ügy lesz.
Érezd nagyon jól magad és hagyd, hogy magával ragadjon, hasson rád a skandináv életfelfogás, nyugalom, kiegyensúlyozottság! Ha meg lesz időd és kedved, mindenképpen kezdd el tanulni a nyelvet! Óriási lehetőség szerintem, amit kaptál! Használd ki, amennyire csak lehet! Ha marad pénzed, utazz a régióban!
Via mondta
Nagyon jókat írtál, köszönöm Kitti nevében is! :)
dudikopf mondta
Én Stuttgartban laktam egyszer kollégiumban. Ott év elején szerveztek egy ismerkedős estét ahol mindenki bemutatkozhatott. Minden szintnek volt egy felelőse, akihez fordulhattál a problémáiddal. A konyhában mindenkinek volt egy saját zárható szekrénye, megjegyzem soha semmim sem tűnt el és ha a fiúknak valamire szükségük volt, nem csináltak belőle nagy ügyet, kölcsönkérték. Az egyetlen fosztogatók, a molyok voltak. Hát igen a kollégisták nem éppen a patyolat tisztaságról híresek. A süti aranyos ötlet és ne feledd egy nagy mosoly mindenhová nyerő belépő:-)