Judit írja:
Szeretnék segítséget kérni Tőled, hiszen mindig olyan eredeti ötleteket adsz. :) Lassan elkészül az új házunk, és ha minden jól megy év végén be is tudunk majd költözni. Az építkezés befejeztével túl sok pénzünk nem marad majd várhatóan a berendezésre, bútorozásra, szeretném mégis lakályossá tenni a lakást amennyire csak lehet. A legszükségesebb bútoraink vannak meg (ágy, asztal, székek, 2 fotel, könyvespolcok). Van esetleg ötleted, hogy kis pénzből, valamilyen furfanggal hogyan lehetne barátságosabbá, hangulatosabbá tenni a helyiségeket?
Judit kérdése nem csak építkezőknek lehet aktuális, hanem mindenkinek, aki most költözik új albérletbe, esetleg ösztöndíjjal külföldre, kollégiumba. Megvetni a lábunkat egy új helyen nem egyszerű dolog, és a kiegyensúlyozottsághoz fontos, hogy mihamarabb kényelnesen érezzük magunkat, és otthonnak nevezhessük az új kuckót. Mindenkinek mást jelent a barátságos, hívogató, kényelmes otthon, összeírtam a számomra legfontosabb dolgokat. Judit (és a többiek!), remélem, találsz köztük hasznosat, de nyugodtan egészítsd ki a saját ízlésed, stílusod szerint! :)
Határozd meg az irányt!
Fogj egy üres füzetet vagy annyi papírlapot, ahány helyisége van a háznak, utána pedig térképezd fel, hogy mit is szeretnél pontosan! Válaszolj az alábbi kérdésekre!
- Mi a helyiség funkciója?
- Milyen hangulatot szeretnél ebben a helyiségben?
- Milyen stílust, anyagokat és színeket szeretnél abban a szobában?
A füzetbe írd fel az ötleteidet, elképzeléseidet. Pihenni fogtok ott? Feltöltődni? Szórakozni? Dolgozni? Játszani? Akár a szobákon belül is lehetnek különböző funkciók: egy nyugalmas sarok az alvásnak, egy inspiráló sarok az olvasásnak. Ha azt szeretnéd, hogy lazítson, pörgessen fel, nyugtasson meg, akkor azt milyen színek és formák, anyagok érik el számodra? Fényes vagy matt? Tapéta vagy festék? Világos, sötét, mintás, egyszínű? Fa, fém, textil? Ha az a cél, hogy a helyiség legyen hívogató, segítse a beszélgetést, kommunikációt, mi legyen a szoba központjában — a tévé, a kanapé, az étkezőasztal? Milyen legyen a stílus? Vidéki? Retro? Harsány? Kifinomult? Modern? Bohém? Ha vannak inspiráló képeid, amelyeknek tetszik a színösszeállítása, hangulata, elrendezése, ragaszd fel a megfelelő helyiség papírlapjára!
Ezek a lapok képzik mostantól a lakberendezési inspirációs iránytűdet. Amint kitaláltad, hogy milyen stílus, hangulat és funkció a cél az egyes helyiségekben, a dekoráció és az otthonteremtés is könnyebb lesz. Mostantól minden bolhapiacon, webshopon és bútoráruházban célirányosan tudsz vásárolni: az egyértelműen lefektetett irány segít abban, hogy egy kiegészítőről eldöntsd, beleillik-e a koncepciódba vagy sem.
Nem lesz rögtön „kész” a lakásod: minél több időd töltötök az új helyen, annál inkább a tiétek lesz, idővel pedig a családhoz hasonlóan alakul, bővül, formálódik. Ne aggódj, ha nem tudod rögtön teljesen kidekorálni (nem csak azért, mert nincs rá pénzetek, hanem mert esetleg nem találtál meg még minden beleillő dolgot): a kincskeresés öröme hozzáad az otthon értékéhez. Lehet, hogy ritkán találsz majd olyan dolgot, ami abszolút beleillik, de akkor annyira a helyén lesz minden, hogy imádni fogod. :) A lakályossá tétel is folyamatos tehát, nem is baj, ha nem tudod elsietni: akkor lesz igazán olyan, mint a család, aki benne lakik, ha elég időt szántok a fészekrakásra.
Hozd be a természetet!
Földközelibb otthont tudsz teremteni, ha beengeded a természetet a lakásba — természetesen nem élősködők és kártevők képében. :) Választhatsz szobanövényeket (ha kisgyerek illetve állat van, nézz utána, melyik mérgező, nehogy baj legyen!), nevelhetsz fűszerkertet a konyhaablakban, néhány hetente meglepheted magad vágott virággal (ha van mező a környéken, gyönyörű vadvirágokat is szedhettek!), de készülhet uszadékfából vagy egy szép göcsörtös faágból polc, dekoráció, kitehettek nagyobb kagylókat, ásványokat, tobozokat a fürdőbe, hálóba. Egy nagy tálban szezonálisan gyűjthettek mindenféle apróságot: ősszel például vadgesztenyét, szép faleveleket, színes száraz csőkukoricát, dísztököt. Ha szárított virágot használsz, figyelj oda rá, hogy tisztítsd rendszeresen, mert a centis por nagyon csúnya rajta.
Én például idén nyáron egy dekortapasszal kidíszített befőttes üvegbe beletöltöttem a tavalyelőtt gyűjtött kagylócskákat, szép kis memento. A fedőre ragasztottam egy kagylós matricát, és ráírtam, hogy mikor és hol gyűjtöttük a kagylókat. :)
Válassz olyan bútorokat, amelyeknek története van!
Abszolút olcsó és stílusos megoldás, ha használt bútorokat választasz — legyen szó akár nagymamai örökségről, akár vaterázott, bolhapiacon beszerzett kincsről. A testreszabás nagyon is opció ezeknél a bútoroknál: kicseréled a gombokat, lecsiszolod és átfested, újrakárpitozod, és máris olyan, mint amilyennek megálmodtad. :) Nekem a nagymamám hatalmas étkezőasztala és két hokedlije van a konyhában, a pianínója a nappaliban, a gardróbszekrénye és komódja a hálóban, és a cipősszekrénye az előszobában. Csak a fürdőben és a WC-ben nincs tőle valami. Amellett, hogy tudtam egy csomó pénzt spórolni azzal, hogy ezeket nem kellett újravásárolnom, örök emlék is marad, és a nagyi így egy kicsit mindig velünk lesz. ♥ Természetesen vannak új, „modernebb” bútoraink is, lehet, hogy majd egyszer az én unokám fogja nagyibútornak hívni az IKEÁs könyvespolcot. :)
Ki lakik itt?
Ingatlanos trükk, hogy sokkal könnyebb eladni azokat a lakásokat, amelyekről olyan fotó készül, hogy nincs semelyik képen személyes tárgy vagy ember, illetve családi kép. A potenciális vevő könnyebben beleképzeli a kis motyóját a lakásba, ha nem szerepel rajta valaki másnak a kutyája, nyaralós képe vagy monogramja a díszpárnán. Amint beköltözöl egy új házba, ennek az ellenkezője történik: magadévá teszed a helyet, és kipakolod a kis dolgaidat. Fontos, hogy „megjelöld” a területedet, és ennek a legegyszerűbb módja, ha rátok jellemző képeket, tárgyakat teszel ki. Egyszerű képkereteket olcsón beszerezhetsz, de nem csak fotót tehetsz a falra, hanem a gyerekek gipszbe nyomott tenyerét-tappancsát, rajzokat (a gyerekek lerajzolhatják a családot), a falra festhettek egy idézetet, amit nagyon szerettek, kitehetitek a bekeretezett okleveleket a gyerekszobába, díjakat, kupákat a polcra, és mindenféle szép emléket, ami a múltatokat jelképezi az új helyen.
Játssz a fénnyel és a textilekkel!
A pihepuha, süppedős anyagok és a lágy fények lazulásra, pihenésre hívnak, a határozottabb textilek és sok fény pedig munkára, tanulásra. Válogass a párnák, takarók, függönyök és csillárok, spotlámpák, mécsesek között az adott helyiség funkciója szerint! Díszpárnát magad is varrhatsz, szivacstörmeléket olcsón tudsz venni, és a huzatot szezononként cserélheted is. A legjobb takaró a méterre vett termo-velúr anyag, még szegni sem kell, és nemsokára jól jön majd, amint jönnek a hűvösebb esték. A hálóba vagy a gyerekszobába szerelhettek baldachint is — hangulatteremtő és igazán királylányos. :) Az olvasós részekbe tegyél apró spotlámpát (pl. a könyvespolcon a felső polc alsó felére), ahol pedig fontos, hogy jól láss (konyhai munkaállomás, íróasztal), ott igyekezz a lehető legtöbb természetes fényt nyerni, estére pedig szerezz be egy jó lámpát. Az energiatakarékos izzók jól világítanak és sokáig is tartanak, elsőre lehet, hogy egy picit nagyobb beruházás, de hamar behozzák az árukat. A mécsesek nagyon olcsó hangulatteremtők, nem csak romantikus estékre — filmnézéshez vagy meghitt, baráti beszélgetéshez is jók. Figyelj oda, hogy biztonságos helyen legyenek, és ne hagyjátok őket felügyelet nélkül! Nekünk évek óta kinn van egy színtelen égősor a nappaliban, imádom. :)
Csináld magad!
A bútorátalakításon kívül máshogy is becsempészheted a saját kezed munkáját a lakásba — ettől máris nem annyira steril és „katalógusos” a hangulat. Keretezd be a hímzett macit, varrj párnát a férjed régi kockás ingéből, igyátok reggelente s.k. festett bögréből a kakaót, díszítsd decoupage-zsal az előszobai kulcstartót, fess vidám mintákat az ablakra üvegfestékkel. A kreatívkodásba vond be az egész családot! Igazán egyedi és nem túl drága lesz így a dekoráció!
Legyen illatos az otthonod!
A másik „területjelölő” módszer az illatok használata — természetesen nem a sarkok megjelölésére gondolok, bár ha van kisállatod, lehet, hogy ő elintézi ezt is. :) A beköltözés utáni alapos takarítás után (ami szintén jó kis beavató szertartása az új helynek) nagyon „steril” lehet a lakás, így kezdetnek süthetsz valami finomat: a vaníliás-fahéjas-almás sütik nagyon jól tudnak illatosan lengedezni, de egy „első itthon sütött kenyér” is fantasztikus lehet, de ne lepődj meg, ha átjönnek a szomszédok az ínycsiklandó illatra! :) Használhatsz füstölőt, vagy aromamécsest, és párologtasd a kedvenc illatodat — a citrusos, édes, virágos vagy fűszeres a kedvenced? A fürdőszobába tegyél illatos szappanokat, frissen mosott törölközőket, és máris kész a saját kényeztető oázisod. :)
Tarts házavató bulit!
Semmi sem jelzi úgy, hogy „itt lakunk!”, mint egy házavató! Nem kell túlhajtanod magad a főzéssel: szervezz batyus bulit, mindenki hozzon magával valami ételt és italt, aztán beszélgessetek vagy társasjátékozzatok egy nagyot. Ha nagyon ragaszkodnak ahhoz, hogy ajándékot is hoznak, meséld el nekik az elképzeléseidet, és nyugodtan mondd el, hogy szeretnél páfrányt, egy babzsákot, vagy egy szép teáskészletet.
Alakítsatok ki új rituálékat!
Az új hely új lehetőségeket ad: itt az idő az új hagyományok megalapozására! Van egy jó kis csücsök a konyhában, ahonnan szépen kilátni reggelente? Húzzátok oda az székeket, és reggelizzetek ott! Közelebb van a munkahelyhez az új ház, ezért marad plusz tíz percetek reggelente? A továbbalvás helyett rögtönözzetek ébresztő pizsamás táncpartit! Így az elsőre idegen, szokatlan, furcsa hely hamarosan nagyon is „saját” lesz.
Márti mondta
Mi nemrég költöztünk haza az USA-ból, és újra kellett kezdenünk a lakás berendezését. Jó kis meló volt, de megérte! :) Konyhának először az IKEA bútorait néztük ki, de aztán végül egy asztalossal csináltattuk meg, mert így pontosan olyan lett, amilyet megálmodtunk. Néhány régi „nagyi bútort” pedig felújítottam, átfestettem, megantikoltam, és így olcsón lettek szép bútoraim a saját stílusom szerint. Babzsák végül a https://heverde.hu/ -ból lett, mert ott találtam olyan aranyos gyerek-mintásat, amilyet kerestem. Azért most már örülök, hogy túl vagyok rajta, nem szeretnék most egy ideig költözni… :)
Pöszke mondta
Nagyon örülök ennek a bejegyzésnek, 5 hónap múlva költözünk a világ másik felére (szó szerint, Ausztráliába) és oda tényleg csak a legszükségesebbeket tudjuk vinni, az első időkben nyilván pénzünk se nagyon lesz dekorációra költeni, viszont én nagyon érzékeny vagyok rá, hogy a lakás, ahol vagyok otthonos legyen :) Jöhet még több ilyen bejegyzés :D
Dikoca mondta
Fúú, bocsi, de most kicsit irigykedek, Ausztrália az egyik álom-életcélom(unk):) Sok sikert és örömet a kalandhoz!
Pöszke mondta
Köszönöm szépen, drukkolok, hogy nektek is összejöjjön egyszer, ki tudja, hátha kint összefutunk :)
minimano81 mondta
Aktuális cikk, nálunk is pont ezen a területen van a fókusz!
Most még épp lakásfelújítás előtt állunk (teljeskörű/panel), így nagyon jól jönnek a praktikus tippek (világos csempe vízkő ellen, zárt konyhaszekrények, lamináltpadló, páraelszívó csak kivezetővel, világítás….stb), ezeket én is gyűjtögetem.
Berendezésügyileg most a kanapéval kapcsolatban lenne kérdésem. Mindenképpen kihúzhatót szeretnénk, mert vendégágyként is az funkcionál. L-alakú, vagy sima 2-3 személyes is szóba jöhet (nem túl nagy a szoba). Tudtok tippet adni, hogy kinek milyen kanapé vált be? Kényelmi szempontból, és takarításügyileg egyaránt :) Amit Pesten be is lehet esetleg szerezni.
Via mondta
Nekünk IKEA FAGELBO van, ami már megszűnt. Az utódja ez: https://www.ikea.com/hu/hu/catalog/products/10213954/
Másfél évig ez volt az ágyunk, aztán most már 6 éve a nappaliban ő a kanapé és a vendégágy. :)
Sajnos nem cserélhető a huzata, ami szívás, de egy EKTORPra még nincs büdzsé. Majd egyszer. :)
minimano81 mondta
Ez nekem is ott van a tetszik-listán :)
Mennyire szívás, hogy nem cserélhető a huzata? Azért, mert lehet ebben kell majd kompromisszumot kötnöm…
Via mondta
Ha nincs állat és/vagy gyerek, biztos kevésbé gáz. :)
zeugma mondta
Az L alakú csak akkor praktikus, ha valóban ketté akarod osztani a teret ott, ahol a kanapé is bekanyarodik. Ha ez nem kifejezett cél, akkor sokkal praktikusabb az egyenes, és kevésbé teszi zsúfolttá a szobát. Amekkora szoba egy panellakásban van, azt simán agyon tudja csapni egy L-kanapé, körülötte már nagyon nehéz jól berendezni a szűk teret. A fotel sokkal jobb megoldás: mozgatható, rendesen szembe tudod fordítani a kanapéval, ha beszélgetni akarsz valakivel, és persze kevésbé lesz zsúfolt a szoba. Ha kicsi a tér, akkor ne kocka alakú, teli aljú fotelt válassz, hanem valamilyen lábakon állót, ami látványra alig nagyobb tömeg, mint egy szék. Ilyesmire gondolok:
https://www.butorcsalad.hu/Images/Products/Nela_relax_fotel_4caeeadfd8fe4.jpg
https://termuves.hu/files/tartalom/szikszay_laszlo/kaboca_fotel/kaboca_fotel01.jpg
Ha aludni is akar valaki a kihúzható kanapén, akkor feltétlenül nézzétek meg, sőt próbáljátok ki, hogy kinyitva milyen a fekvőfelülete. Vannak eszement megoldású példányok, amiken az ember hátába beleáll valami elválasztó perem, vagy becsúszik a feneke két párna közti résbe. :-)
Via mondta
A miénk sarokba van tolva, ott tök jó. :)
zeugma mondta
Via: Ha a sarokkanapé a sarokban van, az remek :-) De egy szűk szobában így máris két falat elfoglal a szekrények, polcok, tévé elől, meg ugye ott van még az ablak, a fűtőtest, a szobaajtó… Sok panelban ezért lógatják be inkább a tér közepére az L-kanapét, amit aztán utálkozva kerülgetnek.
Zee mondta
Nekünk Kikás sarok van, olyan, aminek csak 140 cm a sarok része és imádjuk, hogy fel lehet tenni a lábat. Viszont nagyon silányan van elkészítve, ezért nem is ajánlom, azt mondják, hogy minden 200e alatti ilyen ócska. Következőleg biztos valami drágábbat veszünk.
batpanda mondta
Ez a cikk annyira jól jött, hogy előbújok :) Az első cikk is, amit olvastam, a koliba költözéshez kapcsolódott, még két éve, most pedig lakásfelújításban vagyunk, meg ugye szeptembertől újra koli… köszi:)
sutyeszmo mondta
Tapasztalatom szerint dekoráció bármiből (értsd: akármiből) lehet!
És még csak költeni se kell rá! Van aki a bringáját tartja a falon (vagy a gördeszkát, sílécet…) ki lehet tenni régi bakelit lemezt aputól, vagy a nagyi horgolt terítőjét amit a tv tetején tartott, az most nálad lesz a falon egy színes képkeretben! Ha voltál egy koncerten, rendezvényen, tedd ki a belépőt, karszalagot egy fotóval… tényleg csak a képzelet szab határt! :D
gabi mondta
Ja igen, en az IKEA-ban vettem egy bambuszredony feleseget (vagy rizspapirbol volt?), amit a fal teljes hosszaban kigorditettem, a felesleget levagtam, felul rogzitettem es azutan abba tuzkodtem a szalak koze a belepoket, mozijegyeket, kepeslapokat.
sutyeszmo mondta
De jó megoldás ez is! Így mindig bele lehet tűzni az új szerzeményeket! :D
Nyunyu mondta
Óóó, még egy dolog eszembe jutott. A One Euro Market, Száz forintos bolt és társai típusú helyeken egész kis ari dolgokba lehet belefutni kedvező áron. Nem mondom, hogy mindig szerencséje van az embernek, de én úgy vagyok vele, hogy amit a mindennapokban használok, az legyen szép vagy kedves és ezeken a helyeken a mintás tálcáktól a díszpárna huzatig egész sok minden megtalálható. Kincskeresők részére pedig ajánlanám az itthon is terjedő charity shopokat. Múltkor betévedtünk egybe, hát alig lehetett minket kirobbantani onnan :D
Nyunyu mondta
Kedves Judit és Frissen költözők!
Azt hiszem az utóbbi 10 év 11 költözésével ezt a témát nekem találták ki :) Költséghatékonyan szerintem a világítással és a textilek segítségével lehet leggyorsabban otthonossá tenni egy lakást, akár üres, akár egy lepukkant albérlet. Tehát fellógatni egy szép függönyt, letenni egy szőnyeget, szétdobálni néhány díszpárnát és beüzemelni 1-2 álló és asztali lámpát…mindez csodákra képes. Amit Via ír, nagyon jó, hogy érdemes az elején eldönteni az irányt, mert akkor nem vásárol az ember egy csomó össze nem illő kacatot. Viszont, ha jól értem itt a kérdés az, hogy a legelején mit érdemes elkövetni annak érdekében, hogy gyorsan otthonossá váljon a lakás. Én erre tanácsolnám, hogy a fényekkel és a textilekkel ez gyorsan megvalósítható, na és néhány nagyobb képpel. Ezen kívül, akkor is, ha nem stílusotok a sok színes bigyó, minimális mértékben érdemes becsempészni valamilyen színes, mintás tárgyat. Nálam ez egy mintás díszpárna és egy lámpabúra segítségével nyilvánul meg, mert hogy fehér mániában szenvedek, de ha minden fehér és natúr, akkor az összehatás elég uncsivá válhat és nem biztos, hogy a melegség fog róla eszünkbe jutni.(De ennek tapasztaltam az ellenkezőjét is, mikor a csodálatos szoci albérletbe az egyszerű fehér IKEA ágytakaróval és függönnyel, meg rizslámpával sikerült becsempészni a 21. századot). Másrészről, az is fontos, hogy ha kevés a bútorotok, akkor próbáljátok őket „kompozíciókba rendezni” és ne szórjátok szét a lakásban, hogy mindenhol legyen valami, inkább alkossatok olvasósarkot fotellel/fotellal (melyik a jó?! :D) állólámpával, asztalkával, akasszatok a falra egy képet, tegyetek le egy szőnyeget és meglátjátok milyen hívogató lesz, akkor is, ha ez az össz berendezése a szobának :)
Képek tekintetében egyébként nagyon kreatívnak lehet lenni és az IKEA-ban nagy a képkeret kínálat, olcsótól a drágáig. Ha paszpartus, akkor -a régi naptárképtől a színes anyagdarabig- szinte bármit bele lehet tenni ízléses marad. Néhány közepes vagy nagyobb méretű növény is jó választás, ha ajándékba kapjátok még arra sem kell költeni, viszont állítsátok szép kaspóba őket. És az újra hasznosított-felújított tárgyak tényleg nagyon egyéni ízt adnak a tereknek. Régi állólámpa új lámpabúrával, régi asztal vagy székek lefestve vagy újrapácolva, csövi kanapé egy szép ágytakaróval leterítve, régi edény virágkaspóként újraélesztve, vagy a zöldség tároló faládák egy sötétebb páccal átkenve designes újságtárolót alkothatnak. Ez utóbbi pár perc alatt elkészül és nagyon mutatós. Szóval a lényeg, hogy rengeteg a lehetőség és nagyon fogjátok élvezni az otthonteremtést. Jajj de költöznék már megint :D
Anna mondta
Egy lakberendezős könyvben láttam egyszer azt az ötletet, hogy felszereltek a falon végig (vagy tetszőleges hosszban) egy lécet, ami kicsit elválik a faltól (mint a múzeumokban, ha ez segít). Arra damillal aggattak fel képeket. Ezen a módon jól lehet dekorálni nagy, üres falfelületeket, mert egy olcsó kép, fénykép, saját akár, falapon, vagy olcsó képkeretben, damillal fellógatva nem drága. Ebből a léc hosszában annyit teszel, amennyit akarsz, és a damillal olyan magasra, amilyenre akarod. Sőt, könnyedén cserélgetheted is.
gabi mondta
Sziasztok!
A fal összeszefecselése ellen én parafatáblákat használok. Ezek könnyűek, egy rövid gombostűvel is rögzíthetők. Nálam ezen vannak a nyaralási képeslapok, fotók.
A kollégiumi szobában, ahol négy évig laktam, az előző lakó apró fényvisszaverő csillagokat ragasztott az ágy fölé. Nekem ez annyira tetszett, hogy eddig minden helyen, ahol azóta laktam meghonosítottam: egyszer az IKEÁ-s papírcsillárra ragasztottam, egyszer pedig a galéria plafonjára. Pár éve a Lidl-ben lehetett kapni műanyag csillagokat, amik a sötétben halványan foszforeszkálnak, de szerintem papír- vagy barkácsboltban öntapadós papírt is lehet kapni, amiből ki lehet vágni. A műanyag csillagokat kétoldalú ragasztóval tettem a falra (papírbolt). A „fényük” nem zavaró, engem inkább megnyugtat, még az éjszaka közepén is látom őket, ha kinyitom a szemem. Talán gyerekszobába se rossz, ha fél a gyerek (pl. láttam már delfinfigurát is).
Bb.Sophie mondta
Jajj, de jó! :) Én (ha minden jól megy) októberben költözöm albérletbe, mivel az első „saját” lesz teljesen bútorozott és felszerelt, meg hát „csak” egy szobám lesz, és harmadmagammal az egész lakás, de az biztos hogy a dekorációval fogom otthonosabbá tenni. :)
Az első biztosan egy szép függöny lesz, meg illat(gyertya)k, aztán majd meglátom még a többit. Nagyon inspirált ez most, köszönöm! :)
l2njpy mondta
Az én „uram” az a letisztult-dizájn-minimál stílus rajongó, ilyen a háza is. És az ilyen embert meggyőzni a lakályosságról, rávenni az otthonosságra, gyakorlatilag lehetetlen. Az én kis lakásom meg olyan otthonszagú, puha, meleg, de mivel többet vagyok ott, és élni is ott fogok, nehéz megszokni a stíluskülönbséget.
l2njpy mondta
A legfelső sor 3. képen az az edény teljesen úgy néz ki, mint egy bili:-))))
Fauve mondta
Holnap megyek gólyatáborba, feltérképezem a terepet. :D Szombaton hazajövök, vasárnap pedig teljes beköltözés, szóval, megint csak köszönöm az inspirációt. :))
zeugma mondta
Via nagyon jó ötleteket adott – szokás szerint :-) Csak bólogatni tudok rájuk.
A világításhoz fűznék még némi kiegészítést. Via ajánlotta a takarékos égőket – tényleg jók, de a szükségesnél valamivel nagyobb fényerőt célszerű választani, mert sajnos még a márkás daraboknak is kissé sápatag a fénye. Még mindig árulnak olyan lámpákat, amikbe csak a hagyományos izzó fér bele, erre oda kell figyelni vásárláskor.
Az egészséges fényviszonyok úgy állnak össze, hogy természetes fény + csillár + helyi megvilágítás. Ha bármelyik kimarad, kellemetlenül sötét lesz a helyiség. Egy időben divat volt a csillárt leszerelni vagy szétálló spotlámpákkal helyettesíteni, de mára kiderült, hogy nem túl jó ötlet. A plafon felől – minél magasabbról – jöjjön egyenletes fény, anélkül hunyorog az ember, hiába van kislámpa a falon vagy a munkafelület fölött. A helyi megvilágításnál én messziről elkerülném a halogén izzókat, mert bár a fényük színe kellemesen közel áll a természeteshez, de hamar kiégnek, és rettenetesen tudnak melegíteni. Olvasólámpában, fürdőszobai tükör vagy konyhai munkapult fölött, mindegy – kánikulában az ember inkább sötétben marad, mint hogy ezeket felkapcsolja. Akkor már inkább neoncső, vagy ha telik rá, ledes égő.
A karácsonyi égősor is jó ötlet. Hangulatteremtőnek is remek, de nálam a fehér ledes füzérekből és némi szigszalagból takarékos polc- és szekrényvilágítás lett.
Dorka mondta
Ledszalagot mi a monitor mögé raktunk, filmezéshez háttérvilágításnak szuper! és tényleg takarékos :)
Tunde92 mondta
Én épp most költöztem Dániába, és hasonlóan idegennek érzem még a lakást. Nincsenek színek, csupa fehér, szürke és fa színű minden. Fényképeket sem hoztam, hiszen a repülőgépre feladott csomagoknak limitált a súlyuk, inkább betettem még két zoknit azok helyett. (De már küldik a fotókat otthonról!) Elolvasva a posztodat rájöttem, hogy ami igazán hiányzik nekem az a levendula illat, úgyhogy a következő csomagba küldetek egy üveg illóolajat párologtatni. Továbbá, mivel közel van a tenger és zsúfoltságig van kagylókkal, valamit fogok ezzel is kezdeni. :) Köszönöm a tippeket!
zeugma mondta
Felsőbb éves ismerősöm mondta, amikor a lehangolóan üres és szürke albérlet és a lapos egyetemista pénztárca kettősére panaszkodtam: Ha fogsz egy befőttes üveget, és beleteszel valamit – bármit – , az már dekoráció. Ha a polcra két adag könyv közé felraksz pár nagyobb kavicsot meg egy faágat a parkból, az már természetközeli installáció. Ha az íróasztalodra állítasz egy piros origami figurát, vagy varrsz egy vidám huzatot a díszpárnára, az már szín. Ha meggyújtasz egy mécsest, az már hangulat. Ha veszel egy cserép bármilyen szobanövényt, az már egy kis zöld.
Via mondta
Hú, de egyet értek! :)
katy27 mondta
Via, praktikus lakberendezési összeállításon nem gondolkozol? Valami olyasmire gondolok, ami nem az esztétikára összpontosít (bár ezt is jó olvasni, tök jó ízlésed van), hanem arra, hogy melyik helyiségbe milyen felületeket és bútorokat érdemes tervezni ahhoz, hogy az ember ne őrüljön bele később a takarításba. Nem akarom elkiabálni, de úgy néz ki, hogy hamarosan alkalmunk lesz megvenni egy olyan házat, ahol szó szerint csak a falak vannak meg. Sőt, van olyan jelölt, ahol még az se teljesen, és egy teljes szintet kell ráépítenünk. Ha minden jól megy, a következő pár hónapban számtalan döntést kell meghoznom arra vonatkozóan, hogy kő vagy lamináltpadló legyen-e a nappaliban (a kutyák miatt hajlok a kőre, a leendő gyerekeink miatt pedig a lamináltra) , milyen csempe legyen a fürdőben, milyen színű legyen a konyhabútor stb. A jelenlegi házunkban pl. fehér csempe van a fürdőben fehér fugával, na azt soha többet :) Vagy nagyon tetszenek az inox konyhagépek, és az ezer éves hűtőnket már semmiképp nem akarjuk átvinni az új házba, de vajon be merjem vállalni az inoxot? Rémálmaimban ujjlenyomatokkal van tele, én pedig tisztítószeres ronggyal suvickolom naponta a következő 10-15 évben… Milyen legyen a konyhaszekrény? Teljesen zárt, vagy legyenek nyitott polcok is?
Kicsit félek a nagyobb háztól, szűk 50 m2-ről közel a duplájára költözünk, szeretném nagyon praktikusan kialakítani, hogy minél egyszerűbb legyen tisztán tartani.
Via mondta
Nézd, az a helyzet, hogy ez a téma már bizonyos szinten túl meghaladja a képességeimet. Beszélgethetünk, meg kérdezhetsz konkrét dolgokat, hátha hozzá tudok szólni, de átfogó útmutatót nincs mire fel írnom.
Amihez nem konyítok: Például soha nem volt inox hűtőm, és nem ismerek olyat, akinek van, szóval lövésem sincs, hogy be merd-e vállalni. Menj be a boltba, taperold meg, próbáld ki, amennyire lehet. De nem volt kerámialapos tűzhelyem és légkeveréses sem, nem tudom, milyenek, nem ismerem az előnyeiket, hátrányaikat. Az elöltöltős mosógép és a szárítógép is kimaradt az életemből, és a különálló fagyasztó is. Nem értek hozzá, nem ismerem a márkáikat, egy mosógépem és egy hűtőm van, őket nyúzzuk 8+ éve, azt vettük, ami akkor jónak tűnt (A+ energiaosztály, meg olyan márka, amit ajánlottak mások.) Fehérek, és ennyi, semmi extra. :)
Én is 50 négyzetméteren tengődöm, nettó nulla tapasztalatom van abban nekem is, hogy hogyan kell egy kétszer ekkora házat berendezni úgy, hogy az a gyakorlatban is működjön. Egyszer majd remélhetőleg azért lesz! És akkor majd írok róla, de addig kibic vagyok. Elméleteid meg gondolom Neked is vannak. :D Én ugyanazt csinálnám a helyedben, mint amit Juditnak is tanácsoltam: írd össze a funkciókat és a szoba feladatát, aztán a többi majd jön. Nem kell készre berendezni rögtön, miután ott éltek az alap cuccokkal egy ideig, úgyis rájössz, hogy mire van még szükség vagy milyen igényetek van. Mivel minden család egyéni, én csak a saját igényeinket ismerem és tudom kielégíteni. :) Mások lakásának berendezésével meg ugye nem foglalkoztam soha, mivel nem ez a szakmám. Én itthon dolgozom, tehát nekem tuti nem elég egy laptop meg egy kis csücsök a konyhaasztalon: egy jó nagy helyen van két jó nagy íróasztal két PC-vel, más valószínűleg az étkezőt tartaná itt, cserébe nekünk nincs külön étkezőnk, ahol leülhetnénk asztalnál enni (ami asztal a konyhában van, az nem alkalmas erre, mert kicsi és sötét a konyha, nem inspirál a közös étkezésre). De aki otthon csak pihen és kikapcsolódik, annak egy bazi íróasztal teljesen felesleges helyfoglaló. Aztán az is szempont, hogy ha van íróasztal, akkor milyen legyen: elég egy munkafelület, vagy legyen felső részre (bróker íróasztal), ahova lehet pakolni az iratokat, kiegészítőket… Nekem pl. ilyen van, mert sok a cuccom. :)
A többi bútornál is egyéni szempontok vannak: Kell-e bárszekrény a nappaliba, mert ivós a banda? Zárható legyen (a gyerekek elől), vagy nincs gyerek, és üvegajtós is lehet? Milyen nagy legyen az éjjeliszekrény, mennyire pakoltok az ágy mellé? A hálószobában szeretsz sminkelni, vagy inkább a fürdőben? Akkor ott kell megoldani a tárolást. Satöbbi, satöbbi. :)
A járólap stílus kérdése szerintem, én nem szeretem, ha a lakószobák járólaposak, nekem nagyon hideg, de van, aki imádja. És vannak, akik még a konyhában is parkettáznak. Nekünk ez „gyári”, de pont olyan, ahogy szeretem: vizesblokkok + előszoba járólapos, többi szalagparketta.
A nyitott polcok is porosodnak, szóval ha utálsz suvickolni, akkor nem ajánlom a konyhába, vagy csak minimálisan. Sokkal könnyebb rendet tartani zárt ajtók mögött. ;)
Nézegess lakberendezési oldalakat, régi IKEA katalógusokat, aztán jelöld be, ami tetszik!
Doryy mondta
Én pár éve dupláztam meg a lakott négyzetmétereket, így nálam is felvetődtek ezek a kérdések. Nekem ezek a tapasztalataim:
– a laminált parketta nem egy csúcs. Nem a leggagyibbat vettük és iszonyú háklisak vagyunk arra, hogy ne legyen vizes, karcos, bárakármi, ennek ellenére két év alatt már nem szeretem. Nem ez az első lakás, amiben használtuk és pár év alatt már lesznek rajta szerintem olyan hibák, amiket én legalábbis már nem nagyon bírok elnézegetni. Kihúzható ágy kereke alatt kitöredezett pl. Jó mondjuk azon a gyerekek is ugráltak, de akkoris. Bútor elhúzásakor is ha véletlenül nem emeled fel az egészet, hanem tolod, akkor végigkarcolhatja. Szóval vagy tök jó minőségűt (nem 2-3-4 ezer forintosat) vagy inkább követ.
– Ha követ választanál, akkor nyilván ne világos fugát, mert koszolódik és érdemes a kőből is olyat venni, ami eleve „koszos”. Pl. mediterrán, rusztikus kövek mintázata vagy gránitmintás stb. A fuga ugyan koszolódik, de lehet kapni fugaimpregnáló folyadékot, amitől nem fog koszolódni. 2 éve be van kenve a tűzhelyem mögötti fuga is és nincs elzsírosodva, elszineződve. Mindenhol ugyanolyan szép tiszta, mint újkorában.
– Inox készülékek. Tapizd meg őket tényleg. Beépíthető sütőm lett és felül főzőlap is inox. Nem lesz lenyomatos. Az elszívóm olcsóbb fajta inox, az lenyomatos lesz, de tudom hol kell fogni, hogy ne érjek hozzá és ne kelljen pucolnom folyton. :)
– Lázadozásból és húdenagy újításból mattfehér csempe és kb. királykék fugás volt a fürdőszobánk korábban. Mikor még ketten voltunk, menőnek tűnt. Mikor jöttek a gyerekek, akkor már másra vágytam. Otthonosabb, családiasabb és wellness-esebb érzésűre. Mikor költöztünk legutóbb, akkor már ilyen fürdőnk lett. Kőmintás, téglalap alakú csempék, nagyon királyra megcsináltuk. Szóval érdemes így is átgondolni a tervezést, hogy meleg, családi fészketek legyen majd, ne csak menő divatlakás.
– A konyhaszekrénynél ezeréves álmomat váltottam valóra. A kihívott asztalosok többsége nem foglalkozott azzal, hogy ergonómiailag mi hol legyen, milyen sorrendben, milyen világítással, netán melyik folyamatot hol végzed és a családtól addig el leszel-e szeparálva vagy sem stb. Főleg akkor nem mindegy, ha nem túl sok helyre akarsz olyan konyhát, ami minden álmodat kielégíti (szinte). Nekem többnyire ajtósak a szekrények, felül vegyesen üveges és teli. Van nyitott polcom is, két sima lebegőpolc. Totál porosodik rajta minden. Egy-két mutatós befőtt van rajta, méz, virág stb. Jól néz ki szerintem, ezért bevállaltam, nem is cserélném le még a porosodás miatt sem, de nem szaporítanám a konyhát továbbiakkal. Pár hétig alul nem voltak még ajtók a szekrényeken. Na, az durva volt, ahogy lerakódott a szekrénybe a por az edényekre. Pedig már nem volt felújítás és rendesen takarítottam. Úgyhogy alulra nem ajánlom a nyitott szekrényt. Remélem segítettem. :)
Zee mondta
Szia!
Nekem a laminált nagyon bejött. A fő szempont az volt, hogy nagyon forgalmas út mellett lakunk, így sokszor kell takarítani. A konyhában is az van, egy apró megnyomás van rajta, de az az én hülyeségem miatt, simán elkerülhető lett volna. A kiválasztás legfontosabb szempontja, hogy legalább 8 mm-es legyen, ezt lakberendező mondta. Ja, 4 éve van meg.
A hűtőm ezüst színű, de nem inox és imádom (Samsung), de az inox mosogatógépem is csillog, pedig havonta van csak megtörölgetve (Bosch). Ami még fontos, hogy feltétlenül tervezzétek be a mosogatógépet, még akkor is ha most nem veszitek meg, addig pakolós szekrény utána pedig a konyha legértékesebb része.
A csempéből a világosabban nem látszik meg a vízkő (nálam zuhanyzós is a kád) de a sötét meg gyönyörű és havonta átmenni rajta Cillit Banggel nem nagy meló. A fugából a sötétet ajánlom én is.
A konyhaszekrénynek a zárt praktikus, mert akkor tuti semmi nem lesz poros, különben minden étkezés előtt és után is mosogathatsz. Egy nyitott polcom van a szakácskönyveknek.
Ja, és mint aki kétszintes házban nőtt fel egy tanács: ha tudsz olyat venni, ami egyszintes, azt válaszd, különben egész nap szaladgálsz az emeletek között. Exingatlanosként pedig: location, location, location by Alfie. A lakáson tudsz változtatni, de azon, ami körülveszi azon nem.
Zsu mondta
Szia! Építész vagyok, nem takarítási (abból már írtak jókat a többiek), inkább szakmai szempontból szólnék hozzá. A laminált padlóból nem szabad megvenni az olcsót, mert 1-2 év alatt dobhatod ki. A vastagabbak tovább bírják, a lényeg az, hogy a kopóréteg legyen vastag. A padlólap ugyan praktikus, de hideg, ha pedig padlófűtéssel kombinálod, akkor felkavarja a port (allergiásoknak nem ajánlott). Köztes alternatíva lehet a parafa padló. Ebből létezik parketta is, ami elég drága (8e+/m2), de lehet kapni egyszerű lapokat is, amit leragasztanak, mint a padlólapot és lelakkozzák (ez jóval olcsóbb). Mindkét verzió meleg, jól bírja a vizet és van egy kis rugalmassága (ami jó, ha bútorokat akarsz rajta tologatni). Akár konyhába vagy fürdőbe is lehet rakni. A konyhába pedig nem ajánlom a nyitott polcokat. 1-2 persze jól jön, de a főzésből adódó pára zsírral és porral keveredve lerakódik mindnehova. A tűzhely közelében az edények még össze is penészedhetnek. Alulra a fiókos szekrények praktikusak (nem kell a lábosokért négykézláb bekúszni a hátsó sarokba és kipakolni mindent előle), fölül pedig az üveges szekrények nem keltenek olyan nyomasztó hatást, mint a zártak. Ja és a filteres, kivezetés nélküli páraelszívók max zajforrásnak jók. Remélem tudtam segíteni. :)
katy27 mondta
Köszi mindenkinek, tök jókat írtok :)
Via, gondoltam, hogy nincs minden egyes kérdésemre saját tapasztalaton alapuló válaszod, csak gondoltam a) több Martha Stewartot és hasonlót olvastál mint én b) hátha kialakul egy jó kis beszélgetés a témában a kommentelők között. Végülis bejött :)
Az inox tapizás tök jó ötlet, ha lesz egy kis időm beugrok a MediaMarktba, remélem nem dobnak ki, ha mindent végigfogdosok :) Valamiért annyira webáruházakban gondolkodom mostanában, hogy eszembe se jutott személyesen nézelődni.
Ami a funkciókat illeti, kb azt fogjuk csinálni, amit most, csak nagyobb helyen. Annyi az újdonság, hogy külön lesz a hálószoba és a dolgozó, mert ez így agyrém (gondolom nem kell hosszan mesélnem, milyen az, mikor két szabadúszó fordító dolgozik egymás mellett, de nem feltétlenül ugyanakkor és együtt). Ja, és lesz egy gyerekszoba. Esetleg később kettő :)
A zárható bárszekrényt megfontolom, eddig ez eszembe se jutott.
Doryy hozzászólásából a fuga-impregnáló volt igazi aha- érzés, olyat tuti veszünk.
Zee, a helyszín szerintem is nagyon fontos, lassan egy éve keresgélünk, nem véletlenül.
Az egyszintes-kétszintes témában nem értek egyet (szintén kétszintes házban nőttem fel), szerintem jó, ha tagolva van a ház nappali és háló szintre, plusz földszinten nem alszom nyitott ablaknál, rácsokat meg nem akarok a hálószobákra. Mint annyi minden, ez is ízlés kérdése.
Zsu, a laminált padló kopásállóságánál mennyire számít, hogy 31-es vagy 32-es? Ezt a kettőt találtam így hirtelen a Kaindl katalógusban, lakosságinak árulják, de ha jól tudom, elvileg mindkettő ipari felhasználásra szánt, szóval gondolom jó erősek.
Via mondta
Martha sajna nem mérvadó a mi univerzumunkban, külön helyisége van dekoráció és ajándékcsomagok készítésére. Meg személyzete. :D Igazából jó, betanítós, realista lakberendezős könyvet, ami a te élethelyetedet is figyelembe veszi (kínál opciókat, variációkat, amelyekből összerakhatod a saját tervedet), még nem láttam. A Domino könyv hasonló úton indul el, de aztán nagyon specifikus lesz. Kéne egy ilyen sorozat, kábé Sminkedd, lakásokkal. Hát basszus, lehet, hogy ha nem találok olyat, ami tetszik, benne lesz a tízéves tervben, hogy akkor megírom én. :D Előbb kell egy nagyobb lakás, amin gyakorolhatok. :]
Kétszintes lakást én is úgy tudnék elképzelni magunknak, hogy szeparálva vannak a funkciók, és akkor nem kell annyit rohangálni (pl. alul munka, nyüzsi, felül meg pihenés, alvás, lazítás).
zeugma mondta
katy27: A kétszintes ház addig jó, amíg valaki el nem töri a lábát, vagy le nem sérül tartósan a térde/bokája/dereka, és rá nem jön, hogy gipszben vagy sántán nem tud felmenni a lépcsőn. Konyha és tévé a földszinten, ágy és fürdő az emeleten… megoldhatatlan feladat. Vagy ha pár hónapig otthon kell ápolni a beteg nagymamát…
Mindenkinek mások a szempontjai. Ahogy mondod, ez is ízlés kérdése. :-)
Zsu mondta
A laminált padló kopásállóságát AC1-AC5 közötti kategóriákba sorolják. Minél nagyobb a szám, annál jobb a kopásállósága. A 31 és 32 az AC3 és AC4 kategóriának felel meg. A Kaindl honlapján azt írják a 31-es 7mm vastag és 15 év garanciát adnak rá, a 32-es 8-10 mm vastag és 30 év a garancia. Nyilván az ár is fontos tényező. Ahogy nézem ezek középkategóriás árak, és elég jó minőségnek tűnnek. Én legalább a 8mm-est venném, de ha belefér a keretbe, akkor inkább a 10 mm-est. Főleg a kutya miatt. A lakás különböző helyiségei különböző igénybevételnek vannak kitéve, a hálóba nem feltétlenül kell olyan erős parketta, mint a nappliba. Viszont a kutya körmei nagyobb igénybevételt jelentenek, mint a cipő/papucs, ezért javasolnám az erősebbet mindenhova, ahova a kutyának bejárása van.
Judit mondta
Szia Via! A tervezett könyv alapjához fel tudok ajánlani 160 m2, készintes, egyelőre a nagyi szocreál bútoraival berendezett területet. :)
Az úton levő trón örökössel munka mellett sem idő, sem energia nem jut sanjos, a berendezéssel foglalkozni :(
Próbálom a napi 15 percet erre fordítani, de az inspiráció gyűjtéshez kevés…
Via mondta
Szerintem játssz a túlélésre, ez az időszak is véget ér egyszer, élvezd ki azt, amit csak most lehet. A berendezésre lesz majd időd máskor :)
PiVo mondta
Szuper ötletek, én is hasonló trükköket alkalmazok az albérletemben! :) A falak sajnos nagyon üresek, mert nem engedi a főbérlő, hogy bármit is kitegyek, de eldöntöttem, hogy amint lesz egy saját lakásom, ilyen dekor mindenképpen kerül a falra! :) https://www.life.hu/hogyanlegyekjono/20130423-hogyan-legyek-jo-no-faldekor-keszitese-takacs-noraval.html
Via mondta
Ha a főbérlő csak attól fél, hogy megsérül a fal, akkor próbáld ki a dekortapaszt, nagyon jól lehet vele díszíteni! Itt összegyűjtöttem egy csomó ötletet: https://pinterest.com/via_farkas/washi-tape-dekortapasz/
A koleszosoknak pedig még korábban írtam egy átmeneti dekorációs cikket, hiszen nekik még kevesebb a lehetőségük, talán ez is segít: https://www.urban-eve.hu/2009/08/17/atmeneti-dekoracio/
PiVo mondta
<3
Apolkaa mondta
asszem én még nem mondtam, hogy gondolatolvasó vagy!=) ugyan még nem költözök sehova, de pont a napokban kezdtem lomtalanításra a szobámban, és arra gondoltam, hogy kéne valami dekor is, úgyhogy nagyon jól jött ez a poszt. tegnap megjött az őszi hangulatom is, úgyhogy ilyen irányban fogok elmozdulni. egyelőre a Madam Tussaud’s-ban vett fotó a legnagyobb attrakció dekorügyben.=D