Gyertyát készíteni igazán relaxáló és egyszerű feladat — a végeredmény pedig szintén relaxáló. :) Nem kell hozzá sok kézügyesség sem, mert ha nagyon „ronda” is lesz szegény, meggyújtani általában akkor is lehet, így a feladatát ellátja, legfeljebb majd a szebbek mennek ajándékba.
Először egy iskolai rajzszakkörön készítettem gyertyát, közel húsz éve. Nagyon sokszor merítettük olvadt viaszba a kanócot, míg aztán olyan sok réteg hűlt ki egymáson, hogy egy egész duci kis gyertya lett a végeredmény — bele lehet lazítani az aprólékos folyamatba. Később több alkalommal készítettem méhviaszgyertyát is, ami szerintem a legegyszerűbb az összes gyertyakészítő technika közül — tavaly a blogon is megmutattam, hogyan is készül pontosan. Az illata verhetetlen, kevés eszköz kell hozzá, gyorsan elkészül, nincs takarítanivaló, olvasztani sem kell.
Az öntött gyertya szintén egyszerű: az olvasztott, színes viaszt szépen bele kell csurgatni egy kanóccal felszerelt üvegpohárkába; kihűl, aztán lehet is gyújtani. Hobbiboltokban az összes eszközt meg lehet hozzá vásárolni: viaszpelyhet vagy egész viasztömböt (amit le lehet reszelni a könnyebb olvasztásért), kanócot méterben, és különböző viaszfestéket, amelyekkel színezhető a gyertya. Viasz-alapú zsírkrétával is lehet színezni, és kapható kifejezetten viasz-illatosító olaj, így saját aromaterápiás gyertyát készíthetünk. (Karácsonyra egy fahéjasat, citrusosat vagy fenyőillatút valaki? Hm!) Az öntögetés során érdekes mintákat lehet kialakítani: a nagyon elkülönülő, különböző színű rétegek color-blocking hatást érnek el, kevés száradási idővel dolgozva kissé batikolt hatású, és ha a színes viaszt folyamatosan hígítjuk színtelennel, akkor ombre (színátmentes) lesz a végeredmény. Könnyen lehet kísérletezni! Az eszközökről és a használatról érdemes a hobbiboltok személyzeténél érdeklődni, általában képzettek, és nem csak eladónak vannak ott, hanem maguk is kreatív, alkotó emberkék, így tudnak segíteni, és ötleteket is adhatnak.
Ahogy jön az ősz, és lassan elkezd sötétedni az idő, újabb gyertyás tutorialok bukkannak fel a neten, illetve a régieket újra keringetni kezdik, így találtam erre a ferdén folyatott/szárított gyertyás tutorialra. Az élénk színek és az átlós vonalak igazán hangulatossá teszik őket, igazi díszei a lakásnak. Nekem a nagyjából hasonló árnyalatok tetszenek együtt, így a türkiz és a narancsos tetszik a legjobban. :)
Képek: Brit.co
Zsanna80 mondta
Isteni ötlet! Ki fogom próbálni. Vízszintesen csíkos, színátmenetes gyertyát készítettem már, de ez igazán különleges!
Karácsonyra el tudom képzelni piros-zöld verzióban az üvegen arany vagy ezüst matricafestékkel, esetlen kockás szalaggal…
Nagyon-nagyon tetszik!
gykemenykata mondta
Táborokban, kézműves foglalkozásokon nagyon sok gyertyát készítünk. :) A gyerekek szeretik. Ez az egyik kedvenc. Teljesen használható a gyertyamaradék, de patikákban Paraffin solidum néven kapható granulátum, ami teljesen alkalmas gyertyakészítésre. Általában 1000 Ft/kg körül van. Színezni mi mindig zsírkrétával színezzük, mert a gyertyafestékek nagyon drágák. Kanócnak teljesen jó a 100% pamut kötőfonal, felvetőfonal, amit szövésekhez használnak. Melegíteni csak villanytűzhelyen szabad, ha gáztűzhely van, akkor vízfürdőben. Alkalmas rá egy konzervdoboz is. A konzervdobozba megy a viasz, a konzervdoboz meg egy lábasba, amiben vizet forralunk. Nem szabad túlmelegíteni! Ha véletlenül melegítés közben meggyulladna a paraffin, soha nem szabad vízzel oltani!!! Óriási láng csap ki belőle, nagyon balesetveszélyes. Érdemes kísérletezni mártással, öntéssel. Lehet a mártott gyertyát csavarni, még langyos állapotban formázni. Mikor főiskolásoknak kézművességet tanítottam készültek fóka, szív, elefánt, gömb, gúla alakú gyertyák gyertyamártással.
Via mondta
A csavarásról jut eszembe: lehet néhány rétegenként más színű viaszba mártani a kanócot, és aztán éles pengével megvágni, kifordítani… juj, azok is nagyon szépek!
Most hirtelen csak egy nagyon profi videót találtam róla, de így talán érthetőbb, mire gondolok: https://www.youtube.com/watch?v=KzBu8isDOTg
Selena mondta
Amit belinkeltél azt a faragott gyertyának nevezik, és nem igen fogsz otthoni házi videót találni, mert ehhez műhely kell, és még minimum egy év gyakorlás, hogy megtanuld gyorsan vágni a viaszt.
Itt van magyarul a discovery, hogyan készül sorozatának az a epizódja ami bemutatja ennek a gyertyának az elkészítését:
https://www.youtube.com/watch?v=SUpl9Gt_T08
Selena mondta
Otthoni gyertya készítésnél sokkal inkább ajánlott vízgőz felett gyertyát olvasztani, mint közvetlenül egy lábasban, ráadásul ha mégis el kell fordulnod egy percre akkor sem kap lángra. Egy hosszú nyelű kávé kiöntő (könnyebb megfogni, pl ilyen https://konyhafelszereles.bercsekft.hu/images/thumbs/kavekionto-zomancozott-1-liter-nyeles-pottyos.jpg) szükséges hozzá. Miután teljesen felolvadt a viasz, akkor kiemeled a vízgőzből az olvasztó edényt, vársz pár percet amíg a viasz kicsit ki hűl, és utána öntheted is a pohárba. Érdemes először csak pár cseppnyit önteni a pohár aljába, hogy a talpas kanócot megtapaszd, ha az már kihűlt lehet teljesen feltölteni a poharat, ilyenkor lehet, hogy már az olvasztó edényben is kezd megszilárdulni a viasz, akkor újra kell melegíteni. Arra viszont mindenképp ügyelni kell, hogy a pohár amibe öntöd, az hőálló legyen, vagy különben szétrobbanhat.
Egészen gyerek korom óta készítek gyertyákat, illetve öntöm újra a gyertyacsonkokat, olyan annyira, hogy még a teamécsesekből is összegyűjtöm a maradékot (tudnátok mennyi marad…), rengeteg tapasztalatom lett, megfelelő védelem, ész mellett nem okoz semmilyen gondot a gyertya. Viszont gyertya eloltása utána, akármilyen finom illatú is legyen érdemes kiszellőztetni a szobát.
yeeeyha mondta
Tűzhelyen hogy olvasszak viaszt? :)
Válasszak egy sima, nem sokszor használt lábast aztán usgyi neki?
Via mondta
Igen, és azt többet nem is nagyon fogod tudni másra használni. :) Alacsony lángon kezdd, nehogy odaégjen, és folyamatosan figyeld!
Nyuttya mondta
Sziasztok!
Maradék gyertyacsonkokat szoktam felaprítani,egy feláldozott kis edénykében olvasztani.Kanócot lehet venni külön. Én kicsi üvegekbe szoktam tölteni,és díszíteni: szalagok, üvegmatrica, szalvétatechnika…stb. Egyszer a karácsonyi vásárra készítettem a fiam osztályának,pillanatok alatt elfogyott.És a lényeg: a felolvasztott gyertyákba szoktam csepegtetni illóolajat.
l2njpy mondta
Hű, na ezt soha:-) Apa tűzoltó, és annyi rémtörténete volt, van gyertyák által okozott rettenetes eseményekről, hogy csak semmi gyertya. Ha néha otthon gyertya égett, és valaki csak egyetlen nanoszekundumra is otthagyta vagy feélrefordult, apa már fújta is el, mert veszélyes. Romantikus filmek nagy gyertyás-összebűjós-szexes jelenetinél is csak azon jár az eszem, hogy míg szexelnek, rájukgyullad a lakás:-))))
Via mondta
Azért a „semmi gyertya” túlzás, szerintem felelősen és ésszel, odafigyelve igenis lehet használni őket – ne legyen a falnak tolva, polcon (ahol alulról melegíthet valamit), ne lógjon a közelben függöny, száraz növény, ne legyen szél, stb. És nyilván nem hagyom magára. De ha mécsestartóban van, még ha le is ég, akkor is elalszik magától. Nem fog utána lángra kapni a terítő. :)
l2njpy mondta
Persze, igaz. Nálunk is van adventi koszorú meg szülinapi gyertya. De soha nem hagyjuk magára. És én elhiszem, hogy néhány tíz évnyi tűzoltó szolgálat után apa tudja, mit beszél:-) Nyilván ez a szakmai ártalom nála, mint ahogy nekem is vannak dolgaim, amiket a szakmámból eredően szigorúbban veszek, mint más. Így természetes.
Via mondta
Én a karácsonyfát se szeretem magára hagyni, neadjisten zárlatos lesz az égősor… azt el se tudom képzelni, régebben hogy bírtak rendes gyertyákat tenni rá! Én tuti szénné égettem volna a házat.
Gyertyából egyébként mindig azokat szeretem, amelyek valamiféle tartóban vannak, vagy cseppmentesen égnek — van egy nagyon kedves bádogosom, illetve több üvegpoharas. Az abszolút hülyebiztos. Ami meg folyik, az mindig olyan helyen van, ahol nem tud bajt okozni akkor se, ha lecsurog.
zeugma mondta
l2njpy: A tűzoltó családját megértem, hogy nem szeretik a gyertyát :-)
Nálunk szabadon álló gyertya csak a szülinapi tortán, az adventi koszorún meg esetleg a karácsonyi asztaldíszen van, de azokat rögtön elfújjuk, amint nem üljük körül az asztalt, amin ég. Minden más esetben mécsest használunk, üveg vagy kerámia tartóban, aminek a pereme a lángnál magasabbra ér, és ami elég széles ahhoz, hogy az üveg fala messze legyen a lángtól (különben átforrósodik, aztán óvatlanul megfogja az ember, elejti, kifolyik a forró viasz… nem jó az).
Tetszenek ezek a cikkcakkban öntött gyertyák, jópofák. Remélem, nemcsak hobbiboltos viasszal, hanem maradék gyertyacsonkok felolvasztott anyagával is működik, azokból már elég sok szín összegyűlt. Egy szebb befőttes üvegbe fogom önteni, akkor a tetejét rácsavarva könnyen szállítható lesz. Gyertyabefőtt! :-)
Lili mondta
A Gyertyabefőtt tök jó ötlet :)
KicsiFloo mondta
Épp kezdtem kifogyni az ötletekből…
Van itthon némi dekortapasz, lesz mivel díszíteni a gyertyatartót… :)
Eskimoka mondta
Nagyon helyesek! Egy újabb karácsonyi ajándékötlet! Köszi!