Van egy semleges nemű nyulunk: tíz hónapos múlt, másfél kiló, és egy bűbáj. A töketlenedés története két hete szerdán kezdődött: már vasárnap óta plusz fűszernövényt kapott, szerdán pedig kivételesen kapott ebédet is, egy normális adagot, hogy műtét után beinduljon majd az emésztése. Miután megebédelt, adtam neki bazsalikomba csomagolt Fibreplex-et is, hogy a bogyók mihamarabb jöjjenek, amint felébred. Elbumliztunk a doktornőhöz (a BKV-n szokásos módon mindenki leste a dobozt: cica? – nem, nyuszi. – ó, húsvétra kapták? – nem, karácsonyra), odaértünk, és szerencsére a dokinál ölelgethető hangulata van mindig, úgyhogy mindketten jól megszorongattuk, összepusziltuk, és megbeszéltük vele, hogy tessék felébredni és jól lenni, mert még sok dolgunk van együtt. Aztán hazajöttünk izgulni, ő meg ott maradt a dobozban. Igazából érdemben ilyenkor nem lehet semmit csinálni, maximum megy a stressz-takarítás meg a stressz-evés — ha nem állatkórház lett volna, hanem emberkórház, bizonyára fel-alá járkáltam volna a folyosón. Egy nyuszi pici állat, könnyű túlaltatni, ha valaki nem ért hozzá (szerencsére a mi doktornőnk nagyon is ért), meg ha túl sok a fájdalomcsillapító benne, akkor a lököttke nem érzi, hogy fáj neki a varrat, és elkezdheti tépni, aminek nagyon-nagyon csúnya vége tud lenni. Szóval felkészültünk rá, hogy az éjszakát azzal töltjük: árgus szemekkel figyeljük majd, hogy mit művel. Közben itthon Áfonya urnájával ledumáltam, hogy ha látja Gomezt elindulni a fény felé, zavarja vissza sürgősen. :)
A műtét a fiúknál elég egyszerű, a zacsi felett ejtenek egy kis vágást, aztán kihúzzák a golyókat, mindent elzárnak (a zacsit is, hogy ne legyen sérv), szépen összeaszik egy-egy kis mazsolává. A hasi varratokat még külön összevarrták a bőrfelszínen is, szóval duplán volt biztosítva, plusz le volt ragasztva egy fehér ragtapasszal az egész — a pocakja alján egy tenyérnyi téglalapot takart, az teljesen le volt borotválva. Este csörgött a telefon, a doktornő hangján már hallottam, hogy nincs semmi baj, minden rendben zajlott, és lehetett menni a nyusziért. A dobozban kicsit kókadt volt, a fülén kötés, benne a branül (hogy ha még bármi gáz lenne az éjszaka során, amikor berohanunk az ügyeletre, ne kelljen bökni rajta, hanem rögtön rá lehessen kötni az infúziót), de amúgy jól volt. Itthon kissé bizonytalanul ugrált, de rögtön tudta, hogy hol van, a fülét néha jól megrázta, mert idegesítette a kötés, és azonnal evett is, ivott is. A szénával, táppal ilyenkor nem lehet lenyűgözni őket, hoztam friss bazsalikomot, tépősalátát a balkonládámból, meg vettem neki kaprot a zöldségesnél, azzal tökéletesen elvolt, illetve elnyammogott egy kis nyári almát, kevés őszibarackot is. Ilyenkor szabad. Gyakran mosakodott, nyilván őt is zavarta, hogy még Betadine-szagú, amennyire láttuk, a varratokat békén hagyta. Lefeküdni még nem nagyon tudott, inkább ücsörgött, a nagy fetrengéseire, eldobódásaira várni kellett még egy napot, és volt, hogy elkezdett nyújtózkodni, de aztán rájött, hogy ez fáj, és akkor viccesen lépegetett. Amikor oldalra feküdt, egy picit látszott a kötés, a fenti képen jobb alul is kilóg. Nyomi feje volt. :) Végül kiköltözött a konyhába, valószínűleg a konyhakő jólesően hűtötte a zacsikat, és nem is lehetett kiimádkozni az asztal alól. Éjfél után végül így tértünk nyugovóra: ő a konyhakövön, mi a nappaliban a kanapén, fél fülünket mindig rajta tartva. Hajnali háromkor ébredtem arra, hogy Gomez becsoszog a konyhából, akkor gyorsan hazatettem, mi meg elmentünk aludni a helyünkre.
Reggel az első dolgunk volt, hogy kirohanjunk, és megnézzük, hogy mi történt éjjel — semmi. :) Aludt, evett, aztán a nap folyamán egyszer már pisilt is, és egy-két bogyót is találtunk. Este vittem kontrollra, ekkor ellenőrizve lett a varrat, a háromból egyet kihúzott, de nem nyílt ki a seb. A füléből kikerült a branül, és ideiglenesen (fél órára) kapott egy szép kék kötést, hogy ne vérezzen a seb. Nagyon jól állt neki. :) A feladat innentől az volt, hogy minden nap nézni kellett a sebet, hogy mennyire cibálja a varratokat. A doktornőnél ez könnyen ment, mert ott megmulyul, és hagyja magát forgatni, itthon azonnal tornádó lesz, pörög-forog, rugdos és ugrik, szóval nehezen sikerült abszolválni, de amennyire láttuk, nem csinált gondot. (Ami mázli, mert pont most hallottam egy nyuszóról, akit naponta kellett visszavinni, mert folyton szétcincálta a varratokat… Szóval le a kalappal, Gomez, örülök, hogy eszednél voltál.) A műtét után 2 nappal teljesen visszaállt a rendes étkezésre, és ment a korábbi rutinja. A nyugalom viszont azonnal érezhető volt — a pörgős bokánpisilés megszűnt, a fürdőszobába még egyszer egy nagyot, egyszer meg egy picit pisilt, de azt is csak pár nappal később, azóta semmi. A területjelölő bogyózás 95%-kal csökkent, a kanapéra nem pisilt egyáltalán. Jelenleg a fürdőbe és a hálószobába is szabad bemennie, mert nem csinál semmit — és felvette Áfonya kedves régi szokását, hogy dél körül az ágy alatt alszik egy nagyot. Az ágyra néha felmegy, megszagolja az éjjeliszekrény dolgait, megcsócsálja a jegyzeteket, aztán ennyi. Se pisi, se kaki. Még pár hét, mire teljesen kiürül a maradék hormon a szervezetéből, de már most klasszisokkal jobb, neki is. Nagyon jókat pihen, jókedvű, pattog, ficánkol, és bújósabb, mint valaha. A kanos tapadásról pedig szinte teljesen leállt.
Az őszi oltással egybekötve vittük varratszedésre. Jó sokat kellett várni az előtérben, de ez remek lehetőség volt arra, hogy megint megdögönyözzem; itthon úgyse hagyja. Egy órát volt karban, lehetett ringatni, még hanyatt is tudtam fordítani (itthon már szétrúgta volna érte a fejem), és a vizsgálóban is folyton rám támaszkodva ácsorgott, és nézett rám a “védj meg!”-szemeivel. Készítettünk fotókat is, mert annnnyira cuki ilyenkor. ♥ Csodák csodájára a maradék két varrat még mindig benn volt neki, csak a kilógó ficekeket rágta le, a csomókat kellett kiszedni. Nagyon szépen gyógyul, egy tűpontnyi heg volt csak varas, amúgy teljesen egészséges. Két ember kellett a lefogásához, nagyon menni akart volna, még nyikkant is egyet dühében (a nyuszók ritkán adnak hangot, ha igen, akkor fuss!), de végül egész lenyugodott, a karmát is le lehetett vágni. Amikor csak volt egy kis szabadidő, mászott rám vissza. Mikor itthon próbáltam meg ugyanezt, akkor futott el. Csak akkor vagyok jó, ha meg kell védeni, de itthon pimaszkodik! :) Úgyhogy most azzal telik a nap, hogy futok utána, “de nem emlékszel milyeneket ölelkeztünk vasárnap?” Kész szappanopera. Azért remélem, egyszer még itthonölelgetős nyuszi lesz belőle, mert mondjuk ha valaha gyógyszer kellene belediktálnom, most tuti nem sikerülne. De még van időnk, pont holnap lesz 9 hónapja, hogy velünk van, ki tudja, hátha benő a feje lágya, kiürülnek a hormonok és lehet rendszeresen ringatni! :)
Köszönjük szépen mindenkinek a drukkokat!
A folytatásban következik: Gomez első autó- és vonatútja Szombathelyre, az első “nyaralás” idegen helyen, és még ki tudja, miket talál ki nekünk addig ez a törpe. :)
madarles mondta
szia! :)
az én nyulamnak ma volt a műtéte, öcsém ment érte Gazdagrétre és elfelejtette megkérdezni/nem mondták meg neki hogy a branült mikor lehet kiszedni. Nálunk nem ivartalanítás volt (azon már túl vagyunk) a fogát kellett korrigálni, úgyhogy nem is lesz holnap kontroll. Kiszedhetem ha eszik rendesen? :)
Köszönöm a választ.
ui.: Annyira tipik amit a BKV-ról írtál, ha 100x nem kaptam meg ezeket a kérdéseket akkor egyszer sem…
Via mondta
Szia!
A branült a doktornő szedte ki, ha még nem csináltál ilyet, én a helyedben nem nyúlnék hozzá. Hívd fel őket telefonon és kérdezz rá! És mondasd el, hogy mit és hogyan kell tenni. Én látatlanban nem tudom megmondani, és nem is szeretném.
katy27 mondta
Örülök, hogy minden rendben ment :) Nyuszira nem szokás műtét után gallért adni, hogy ne férjen hozzá a sebhez? Kutyákra minden méretben kapható, nem tudom, a rágcsálókkal mi a helyzet, de amikor gyerekkoromban a tengerimalacunkat műtötték a doki tanácsára tejfölösdobozból eszkábáltunk neki gallért. Tök vicces volt :)
Via mondta
Nem, csak ha nagyon indokolt. A lágybélsarat meg kell tudniuk enni, és sokkal jobban idegesíti őket a gallér, mint amennyit ér. Általában nem szokták bántani a sebet, a doktornő azt mondta, hogy iszonyú ritka eset, amikor nyulaknál szükség van rá. De volt itthon a biztonság kedvéért, és meg is mutatta, hogy hogyan kell feltenni. Szerencsére nem volt rá szükség. :)
katy27 mondta
Mázli, hogy ezek szerint belőlük kimaradt a “szedjük ki a varratot izibe’, és nyalogassuk naphosszat a sebet”-gén :) A kutyáknál ez alap, mondjuk ők meg jobban fegyelmezhetőek, ezért nálunk is csak éjszaka kellett a gallér, nappal elég volt rászólni, hogy ezt nem kéne.
A lágybélsaras részre inkább nem kérdezek rá :D
Via mondta
Azért elmondom! :D A nyusziknak nem százas az emésztése, ezért a reggeli első termés még tele van tápanyaggal, azt újrahasznosítják. De nem ám úgy, hogy kieszik a WC-ből, meg kihamupipőkézik a többi bogyó közül, hanem eleve kinyalogatják — tök puha és büdös. Szóval az ne legyen már ott a vágott seb környékén, mert a harangtól nem fér hozzá. :(
Ezt egyébként annyira korán csinálja, hogy mi rendszerint nem látjuk. Ha elfekvőben van valahol puha kaki a házában vagy a vécéjében, akkor valami volt: vagy pici hasmenése van, vagy más gond van, de nem szabadna csak úgy lennie úgy, hogy nem ette meg.
Szerintem ez az egyetlen borderline undorító dolog, amit a nyuszók tudnak csinálni, egyébként minden cuki, puha és unikornisos. :D
Sure007 mondta
Nagyon örülök, hogy jól van Gomez! Az én nyuszim múlt héten beteg lett, nem akart enni, gyorsan futás az orvoshoz, akinek a nevét aranyba foglalom, mert meggyógyította Áfonyámat. Ahogy Te is írod, a rendelőben nagyon bújnak, nagyon félnek. Nekünk viszont itthon 4 napig fecskendővel kellett etetni-a rendelőben egyedül, fél kézzel lefogtam, itthon ketten alig bírtuk beletömni szegénybe a kaját és a gyógyszereket. Remélem még sokáig boldogok lehetünk a nyuszkóinkkal. Jó nyusziskodást :)
Norewa mondta
Ezen a Das Gomezen jót röhögtem (sikerült beleröhögnöm a rögtönzött oroszórába, amit egy kollégám tartott nekem, rögtön ki is kaptam, hogy már megint nem figyelek).
Nagyon örülök, hogy Őbolyhosságával minden a legnagyobb rendben ment, drukkoltam! Keresztapámék nyusziját a nyáron ivartalanították, mert kifejezetten agresszívan “udvarolt”, de ott annyira lelkiismeretes volt a doki, hogy inkább bent tartotta pár napig megfigyelésen, nehogy gond legyen. Panaszkodtak is, hogy milyen üres a lakás a tapsifüles nélkül, de aztán épségben (és golyók nélkül) visszakapták :)
Cicasi mondta
Jó, hogy már ennyi mindent tudtok és tapasztalat van erről. Nekem ha anyud nem küld Nyüzsinek szeretet csomagot, nem tudom mi lett volna, az általa küldött ínyenceknek való levélkéket, ágakat és bogyókat volt csak hajlandó elmajszolni… Azóta ő már elmúlt 2 éves, még nem nyugodott le, szerintünk a doki benne felejtett egy duracell elemet (ezt rendszeresen szóvá is tesszük). :D Bújni csak állatorvosnál bújik, de olyankor nagyon. Örülök, hogy sikeresen túl vagytok a műtéten!
Moira mondta
Köszi!!
A kanapé huzatát kimostam és elpakoltam az egész cuccot, a nyuszi most is a nappaliban van gyerekek nélkül, és sehol egy bogyó, szóval valszeg a szagok, meg a gyerekek késztették arra, hogy megmutassa, ki az úr a házban. :)
Ha megadom a mélcímemet átküldenéd a ti orvosotok elérhetőségét? Mi most költöztünk, nyuszis ismerőseim sincsenek, és olyan dokit szeretnék neki, aki ért a nyuszikhoz.Köszönöm.
Via mondta
Írtam privit! :)
Moira mondta
Köszönöm, megkaptam! :)
Moira mondta
)Szia Via!
Először is örülök, hogy Gomezzel minden rendben volt, mis is izgultunk ám itthon érte ;)
Kérdeznék is: írtam múltkor, hogy hozzánk került egy nyuszi. Nagyon kedves fiatalúr (március idusán tölti be a kettőt), de amikor elkezdtem beszoktatni a nappaliba, (a gyerekek régi szivacskanapéjára), akkor egyből lepisilte, meg potyogtattott rá. Egyébként alomtiszta, én azt gondolnám, hogy a területét jelölte csak meg, de ha lehet, örülnék egy bogyómentes nappalinak :)
Ilyen idősen még kipakolhatják szerinted, vagy már öreg az ivartalanításhoz? Nagyon szeretjük, de két kicsi gyerek mellett azért jó lenne, ha a nappali nem lenne tele a kis bogyóival…
Via mondta
Szerintem is a területét jelölte, ha nem lenne alomtiszta, nem csak a stratégiai pontokra bogyózna, hanem mindig, mindenhova. :)
Elvileg 8 és 18 hónapos kora között ideális az ivartalanítás, utána már nő a kockázat. Ha márciusban lesz kettő, még pont időben van! Mihamarabb egyeztess egy szakértő orvossal!
sabeth mondta
Nagyon sokat gondoltam rátok, szurkoltam neki, hogy minden rendben legyen, és nagyon vártam a beszámolót. :) Örülök, hogy minden jól ment.
Az én nyuszim csak most kezdett el kamaszodni, lehet, ő is erre a sorsa jut majd szegény… Persze a döntésig még van idő, meg majd látjuk, hogy milyen lesz, de tök szuper, hogy mivel mindig írsz Gomezről nagyjából látom, mire lehet majd számítani, olyan jó, hogy pár lépéssel előttünk jártok. :)