A Blog Action Day keretében évről évre összefognak a világ bloggerei, és egyszerre hívják fel a figyelmet valamely fontos témára — közös erővel nagyobb közönséget tudunk elérni. Az idei téma az emberi jogok (human rights). Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata itt olvasható, 1948. december 10-én fogadták el. Annak ellenére, hogy jól megállapodtunk benne, hogy így lenne a jó, még sok területen van betartanivalónk.
Az egyik az oktatással, a tanuláshoz való joggal kapcsolatos. Senki sem veszi az oktatásért való harcot annyira komolyan, mint a 16 éves Malala Yousafzai, pakisztáni diáklány. A helyi lakosságot félelemben tartó fegyveres szélsőséges csoportok megtiltották a lányoknak az iskolába járást, iskolákat robbantottak fel, naponta követtek el gyilkosságokat. Malala elkezdett kiállni a tanuláshoz való jogért és társait is arra buzdította, hogy békés módon, de ellenálljanak. Elkezdett nyilatkozni a helyi és nemzetközi sajtónak, ami már egyáltalán nem tetszett a szélsőségeseknek, így egyik reggel fejbe és nyakon lőtték az akkor 14 éves kislányt. Kritikus állapotban került kórházba, de sikerült felépülnie, és ő lett a legfiatalabb ember, akit béke Nobel-díjra jelöltek. Malala azóta is az oktatáshoz való jogért harcol, könyvet írt, alapítványt hozott létre, és békésen tüntet, mert nem híve az erőszaknak. Minden bemutató szövegnél sokkal többet mond, ha meghallgatjátok őt magát — pont a múlt héten adott egy fantasztikus interjút Jon Stewartnak (angol felirat van az interjúhoz, de egyébként nagyon érthetően beszélnek, és ennél jobb és hasznosabb nyelvgyakorlást el se tudok képzelni).
Malala példája inspiráció lehet mindannyiunknak arra, hogy semmilyen borzasztó körülmény nem lehet kifogás, ha a jogainkért kell kiállni és meg kell védenünk magunkat. Különösen fontos, amit az interjú elején mond: megunta a várakozást, hogy majd valaki más megoldja a helyzetét. Ha ő nem emeli fel a szavát, lehet, hogy örökké várhat. Köszönjük, Malala!
Kapcsolódó linkek:
- Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának legfontosabb pontjainak összefoglalása képregényes formában megnézhető a ZenPencils oldalon — érdemes lehet kinyomtatni tanterembe, iskolába.
- A Zen Pencils Malaláról is készített egy képregényt, ezt itt nézhetitek meg.
Ági mondta
Nekem nagyon aktuális a téma. Épp egy cikket írok az iszlám oktatásról, tanításhoz, tanuláshoz való jogokról. Nem láttam még a videót, de Róla készültem írni:) Köszi!
warrior_e mondta
Kanadában pedig tiszteletbeli polgárrá választották https://uk.mobile.reuters.com/article/idUKBRE99F17P20131016?irpc=932
ganna76 mondta
Most látom, hogy még csak előrendelhető! Előrendeltem!
ganna76 mondta
Hú megveszem a könyvét!
timi nanari mondta
Fantasztikus, amit ez a lány tett és tesz, örülök, hogy az EU is kitüntette, de remélem, védik is valahogyan, hogy ne bánthassák őt és a társait újra fegyverrel! (Mert ezek után már biztosan még jobban szúrja a szemét a szélsőségeseknek…)