A meglévő dolgaink (ruhák, a hűtő tartalma) új kombinációkban való használata egészen frissítő — mintha teljesen megújult volna a gardrób, másik világ kerül a tányérunkra. Pedig csak megismertünk egy új párosítást: ez az ing ahhoz a szoknyához is meg, a gyümölcsnek pedig nem csak a sütiben van a helye, hanem főételeknél is. Hasonló reveláció, amikor a karácsonyi díszeink között kutakodva találunk olyan párosításokat, amelyeket eddig nem is vettünk figyelembe. Miért ne lehetne a szetteket mixelni? Az eredmény igazán egyedi, és egy cseppet sem “skatulyából kihúzott” lesz! Ideális megoldás, ha szeretnél változtatni az eddigi dekoráción, de nem szeretnél új díszekre beruházni. Íme néhány párosítás az inspiráció kedvéért, de természetesen a konkrét ötletekért a saját kincsesládádban nézz körül! :)
piros & fehér + türkiz
Próbáld ki, ha szeretnéd egy kicsit felfrissíteni a hagyományos piros-fehér színskálát, és vidámabb, modernebb hangulatra vágysz! Nem kell hozzá külön bevásárolni: bevetheted a világoskék, hópihés, hóemberes díszeket a piros-fehérekkel együtt!
fehér & barna + bronz
Próbáld ki, ha a harsogó színek helyett a természetességre és a téli erdők árnyalataira vágysz. A natúr színek és a fehér nagyon sok otthonban megtalálhatóak, egy kis bronzzal feldobva máris ünnepi a hangulat! Kombináld a natúr, háncs, szalmadíszeket, tobozokat, ágakat fémszínekkel! Arannyal is kipróbálhatod bronz helyett, és azt is megnézheted, ezüsttel milyen lesz. :) A fehéret pedig lecserélheted feketére — igazán kifinomult dekorációd lesz.
ezüst & szürke + kékek
Próbáld ki, ha igazán havas hangulatot szeretnél. Nemhogy zavaró, de még szebb is, ha többféle árnyalatú kék díszt párosítasz az ezüstös árnyalatokkal! A kék helyett választhatsz lila árnyalatú díszeket, az ezüst azokkal is gyönyörű lesz.
Még több karácsonyi palettára vágysz? Kattints ide!
Marta16 mondta
Via, kár hogy a válaszodra nem tudok válaszolni: nagyon félreértetted a hozzászólásomat. Egy szóval nem bíráltam, hogy müfád lesz. Azt sem, hogy Bluebellnek vagy bárki másnak az lesz, az nem tisztem. Csak nem akartam elmenni amellett, hogy praktikus mellett (ami vitathatalan, nem hull, nem veszélyes kisállatokra stb) környezetbarátnak kiáltjuk ki, mert hát, éppen kevésbé az…
Ebben se arrogancia, se rágörcsölés nem volt, csak helyén akartam kezelni a kategóriákat :-)
Via mondta
Igen, tudom, hogy a gyártása nem feltétlenül jobb, mint ha X fát kivágnak (amelyeket kifejezetten erre termesztettek), ezzel egyet értek. De én pl. el tudom képzelni, hogy ez a fa olyan jó állapotú lesz, hogy évtizedekig kiszolgálja a családunkat, akár még azután is, hogy mi már nem leszünk. Lehet ő maga is egy örökölnivaló emlék, a díszekkel együtt. Miért ne? :) Egy műanyag dolgot is lehet okosan, tudatosan használni szerintem.
Ennek kapcsán mondtam el, ha már felmerült, hogy nekem miért fér bele minden környezeti aggály ellenére az életembe, hogy amúgy igyekszem környezettudatos lenni. :) Az arroganciát nem is rád értettem, általános jelenség volt annak az előadásnak kapcsán, amiről beszéltem. Keress rá, érdekes. Azokról szól, akik verik a mellüket, hogy ők mennyire védik az utolsó bogarat is (közben meg lehet, hogy embertársaikra magasról tesznek). Az ilyen hangos emberekkel ellentétben szerintem nem csak az a környezetvédő, aki MINDENT betart, erre mondtam, hogy ez lehetetlen, és a környezetnek az lenne a legjobb, ha itt se lennénk. De itt vagyunk, úgyhogy meg kell találnunk a saját kompromisszumunkat — úgy, hogy élhető az életünk, és közben nem is ártunk a kelleténél jobban (mert valamennyit mindenképp ártunk, akár azzal, hogy a hús/tejfogyasztással fenntartjuk a metánt eregető tehénfarmokat). Csak az nem árt, aki itt sincs. :) Egy csomó ellentmondásos vélemény kering egyébként az ökosággal kapcsolatban. Pl. környezetbarát-e a mosódió, ha több ezer kilométert utazik, és a helyieknél hiánycikk lett, ezért ők cserébe mosóporral kezdtek mosni? (Azok helyett, akik pont a mosóporról tértek át a dióra környezettudatosság miatt…) Én ezért használok inkább mosószódát, az nem utazik annyit. :) Sok szempontból jó a környezetbarát dolog, ha arra helyezzük a hangsúlyt, hogy a saját életünket könnyíti meg: mert hatékony, olcsó (pl. az ecet). De lehet ezeket egyszerre használni, van hideg zsíroldóm meg ecetem is itthon, nem lövök verébre a zsíroldóval, de ha csak az segíthet, akkor kéznél van. Nagyon sokan azonban (nem te) rágörcsölnek, jön a bűntudatkeltés a szélsőzöldek irányából: ne árts, ne lépj a fűre, mert meghal a hangya (meg a fű), ne egyél semmit, ne vegyél semmit, költözz ki egy barlangba és nézd a plafont. (Rosszabb eset: “ne vegyél semmit, CSAK AZ ÉN TERMÉKEMET, mert csak az a tiszta/bio/natúr”. :D) Ezeket mind mint jelenséget írtam le, és nem Rólad beszéltem. Bocsánat, ha félreérthető volt. Csak ha már felmerült a téma, akkor folytattam, hogy szerintem nem feltétlenül gáz ez a műfa-téma, nézőpont kérdése. Pl. egy darab 15 ezer Ft-os fa három év alatt behozza az árát. Onnantól minden évben a családnál 5000 Ft-tal több marad (vagy még több, ha nagyobb fát vesznek amúgy). Lehet, hogy ezért a karácsonyi pulykából tudnak jobb minőségűt, szabadon neveltet venni, vagy fair trade csokira költik a megmaradt pénzt, stb. Át lehet fordítani úgy, hogy happy end legyen a vége, környezetileg is. :)
Szóval nézőpont kérdése, hogy mi a környezetbarát, és mindenkinek a saját felelőssége, hogy mit tart be, mit nem. Sok lehetőség van pazarolni, környezetet károsítani, és sok lehetőség van visszafogni ezeket. Lehet válogatni közülük nyugodtan, és nem üti egyik a másikat — ahogy a műfa sem a többi “jócselekedetet”. És még akár a műfa is lehet jócselekedet szerintem, ha okosan kihasználjuk, ld. fent.
Dorcsa mondta
Amúgy pedig az igazi fa és természetvédelem mellett szólva: a karácsonyfát ugyanúgy “termesztik”, mint mondjuk a kukoricát. Vannak, akik ezzel foglalkoznak, adott területű földön fenyőket nevelnek, karácsonyra kivágják, eladják, újat ültetnek a helyükre, hogy a következő években is legyen belőlük jövedelem. Az a fenyőfa már eleve azért lett elültetve, hogy egyszer karácsonyfa legyen. Tehát igazából erdő nem fogy miatta :) És igen, azzal is tisztában vagyok, hogy áll 2-3 hétig a fa a lakásban, aztán lebontjuk és kidobjuk. De ugyanezt megcsináljuk a vágott virággal, és senkit nem zavar, mert mindenki tudja, hogy azt a rózsát a kertész azért nevelgette, hogy majd egyszer lemetszi, eladja egy virágboltnak, aki csokrot köt belőle, azt valaki megveszi, szeretetből odaajándékozza egy másik valakinek. A csokor 3-4 nap után hervadozni kezd, és megy a kukába. És ezzel az ég egy adta világon semmi baj sincs. Csak a fenyőfa nagyobb, ezért látványosabb az egész.
És oké, nyilván vannak azok az emberek, akik fogjákj a kisbaltájukat és mindenféle engedély nélkül hazavisznek egy szimpatikus fát az erdőből, ez tényleg nem etikus. Csak valamiért minden évben összeakadok valakivel, akik önjelölt természetvédőnek kijáltja ki magát, amiért műfenyőt vett, és meg van botránkozva, hogy mi hogyan lehetünk még mindig ilyen barbárok, hogy a valódi fa vásárlással hozzájárulunk az erdők kipusztulásához és ha így meg tovább, hamarosan védett faj lesz a fenyőfa, és akkor majd megnézhetem magam. Ami vicces. Részemről semmi gond a műfenyővel, látom az előnyeit – hosszú távon olcsóbb, könnyebben felállítható, nem derül ki Szenteste, hogy rettentően görbe a törzse stb -, de környezetvédelmi szepontból pont nem előnyös. Én szeretem az igazi fenyőt, nekem ez hozzátartozik a karácsonyhoz, de azokat is teljesen megértem, akik valamilyen ésszerű okból váltanak műfára, mindenkinek szíve joga, hogy mitől érzi jól magát karácsonykor. Ha ők örülnek neki, akkor én meg örülök, hogy ők örülnek :)
Na, befejezem :D Tudom, hogy nagyon belemerültem a témába, de tényleg évről évre előjön – a “hogy lehetsz ilyen kegyetlen egy szerencsétlen fával”-pillantásokal együtt -, és most hogy itt is felmerült, gondoltam leírom, én hogy látom.
Via mondta
Nekünk is eddig igazi volt, Áfonya nem ette a tűt, ez a majom meg igen. :D Volt még olyan is, amit kiültettünk anyósomék kertjébe, mert gyökeres volt, bár ugye azért annyi hely nincs, hogy minden évben kapjanak egy fát, úgyhogy ez sem volt megoldás hosszú távon. :) (Mondjuk az is szegény elkezdett hullani, a fűtött szoba nem tett neki jót, hiába locsoltam rendesen, és nem a fűtőtest mellett volt.)
Szerintem nem kegyetlenség sem az igazi fa, se a műfenyő. Dorcsa, nyugodtan “fázz”, igazival! Aki meg térít, azt emlékeztesd arra, hogy a szeretet ünnepe van, nem az öntömjénezésé. :D
Mindenki ünnepeljen úgy, ahogy ő szeretne. A barbárság messze nem itt kezdődik szerintem. Amíg embereket hagyunk megfagyni az utcán, a fa-kérdés a legkisebb bajunk.
Dorcsa mondta
Nálunk a nagyszüleim kértek fenyőfát karácsonyra, amikor kiköltöztek kertes házba :) Rögtön karácsonyfa is lett belőle – meg a következő évben is, mert még elég kicsi volt ahhoz, hogy ki lehessen venni a földből és átültetni ideiglenesen egy nagyobb cserépbe :)
Amúgy igyekszem nem felvenni az ilyen megjegyzéseket. Szerencsére nem is olyanoktól jön, akitől igazán számítana. Hogy így belegondolok, van pár olyan ismerősöm, aki akkor tud csak igazán örülni valaminek, ha előtte megbizonyosodik róla hogy van más, aki “rosszul” csinálja – gondolom ettől érzik okosabbank magukat. Valamiért az ilyenekből lesznek az egyre távolabbi ismerősök :D
vicavagyok mondta
Eddig mindig osszehangolt karacsonyfank volt: arany-piros, kek-ezust, arany-zold, feher-ezust es egyszer volt szalmadiszek-dio-alma is. Na most, nolnek a gyerekek es sajat diszeket keszitenek… Ugy dontotten, hogy az iden minden ra kerul a fara, ami csak rafer es amit ra akarnak majd rakni a gyerekek (egy kis moderacioval, persze) :) Nagyon kivancsi vagyok az eredmenyre.
Via mondta
Szerintem nagyon szép lesz. A retro, üvegfúvott díszek is eklektikusak voltak – ezüst, rózsaszín, halványkék, sötétzöld, piros… Nekünk is egyik évben olyan nagy volt a fa, egy szettnyi dísz alig látszott meg rajta, rátettem én is többet. :) Idéntől a 160 centis műfa lesz, azt meg azért pakolom majd csurig, hogy jó tömöttnek nézzen ki. Eddig a piros díszeket mindig a szalmával párosítottam, az ezüstöt meg a lilával, de lehet, hogy most piros ezüst lesz — az a legszaporább páros.
Dius mondta
Nálunk már kb. 15 éve műfenyő van (fehér-arany-piros), tavaly a hugival is vettünk magunknak a szobába (fehér-ezüst). Mindig nagyon sok dísz kerül rájuk, de amúgy sem lehet átlátni rajtuk olyan sűrűek.
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.590718627677857.1073741826.100002191762400&type=1&l=367db56466
:-)
Via mondta
Hú, de szépen megtömtétek! :)
Bluebell mondta
Imadom a fenyioillatot de praktikus es kornyezetbarat okokbol mufam lesz.
Marta16 mondta
Hmm, egy csupa müanyagból készült, ötszáz év alatt lebomló fa nem jobb a környezetnek… Mi még nem tudjuk, lesz-e karácsonyfa akár piciben, vagy csak gallyak, vagy inkább valami teljesen elvont, szimbolikus dolog. Díszek natúr, piros és mézeskalács lesznek, akárhova is aggatjuk végül:-)
Via mondta
Nem, de ezt nem is mondtam. Nekem jobb. Nem kell fűrészelni a törzset ~8 órán keresztül, mint tavaly, és nem nő 2 hétre a kisseprű+kislapát a kezemre, mert a nyúl zabálja a tűt és nem tesz jót neki. Ha a természetet nézem, jobb lenne neki nélkülem, és fel kéne kötnöm magam az első (nem mű!) fára. ;) Távol áll tőlem az aszkétizmus és a képmutatás. Azért ilyen a fánk, mert nekünk jó így. Nézd majd meg George Carlin beszédét a természetvédők arroganciájáról. Nem a természetért kell csinálni, neki mindegy. Mi döglünk meg, ha nem vigyázunk. De nem az én fám lesz az emberiség koporsószege. Merem remélni, hogy az ezer másik környezettudatos dolog mellett, amit megteszek, kapok ennyi mozgásteret. Nem olajjal locsolom a pelikánokat. :D Rágörcsölni se szabad erre a témára, épp elég dolgon szorongunk. Ebben sem szeretem a végleteket. Remélem, így érthető az ars poeticám. :)
Bluebell mondta
Nekem a karacsonyfa szinei:zold,piros,arany.A feheret,keket tul hidegnek erzem.Sose teszek szaloncukrot a fara nagyon feleslegesnek tartom.
Kytiara mondta
Nalam iden is a kicsit rockos, es anyum szamara sokkolo fekete-ezust- kis piros kombinacio lesz a megoldas :)