Remélem, azon túl, hogy mindenki jólesően teleette magát, a hűtőtök is jól meg van tömve. Jó hír: nem kell főzni a jövő héten! (Legalábbis egy darabig. :)) Ha a hűtő és a fagyasztó ajtajára mágneseztek egy-egy cetlit a benti tartalommal, kevésbé felejtődik hátul egy olyan fél adag, ami pár hét múlva már magától mászik ki… Egy jó kis hűtőrendszerezés és -olvasztás után tiszta lappal indulhat a leltár, és könnyebb lesz a menütervezés is! :) Bármilyen cetli megteszi, de készítettem egy nyomtatható táblázatot hozzá, négy oszlop van mindegyiken.
- Alapanyag/Hozzávaló: Ide írhatod, hogy mi is az pontosan. Saláta? Lencsefőzelék? Két deci kefir? Én azokat a dolgokat nem szoktam vezetni, amik mindig vannak a hűtőben (tojás, tej, sajt, megbonttott lekvárok), inkább azokat az extrákat, amikről tudnom kell, és nem szabad, hogy elfelejtsem őket felhasználni.
- Mennyiség: készételnél érdemesebb adagot írni, hogy könnyebben lehessen kalkulálni a csomagolásnál, alapanyagnál pedig súlyt vagy darabszámot.
- Mikori? Ez a frissesség miatt fontos, írhatsz bele lejárati dátumot is, ha van, vagy azt, hogy mikor vetted / tetted el. Minél régebbi, annál hamarabb el kell tűnnie. :)
- Miben & hol? Piros tetejű szögletes doboz, felső polc jobb hátul. Bal zöldséges rekesz. Az ajtó második polca.
A kisebb hűtőjűek kedvéért készült a zanzásított lista, ezeknél egy oldalon találhatóak az alapanyagok és a hozzávalók is, de ha több helyre van szükség, akkor van egész oldalas verzió is mindegyikből. A5-ös méretben nyomtatva is még bele lehet írni, és nem is foglal túl sok helyet, ha pici a hűtőn a hely.
Amit megettetek, ki lehet húzni; ha már nincs hely a táblázatban, akkor pedig nyomtatható az új. :)
Dandelion mondta
A mélyhűtőt, én egy évben egyszer, télen, amikor -15 van kint (minden télen vagy egy-két nagyon hideg hét)olvasztom ki, szóval az időjárást fegyelem. A mélyhűtő tartalmát próbálom elhasználni már előtte, hogy minél kevesebb legyen benne. Aztán egy ilyen jó hideg napon, ami még benne van kiviszem a teraszra, pár óra alatt elvégzem a leolvasztást (forró vizes lábas technikával), kimosom és mehet vissza minden és lehet újra megpakolni.
Via! Ne hajszárítózz, hanem egy lábasban forralj vizet, az üres mélyhűtőbe tegyél egy deszkát, vagy edényalátétet, a lobogó vizet beteszed és rázárod az ajtót. Egy óra múlva, ha kinyitod (közben nem szabad nyitogatni!), az utolsó jégkrisztály is leolvad, a lábas víz hideg lesz. Egy kis fizika: hőkiegyenlítés. :)
Via mondta
Hát, amelyik hűtőket eddig hajszárítóztam, azoknál egy fakanál sem fért volna a jégmezők közé, de köszi a tippet. :) Szerencsére a mostani hűtőm civilizáltabb, nincs ilyen nagy olvasztásra szükség nála.
Noémi mondta
Szia!
Én fél évente le szoktam olvasztani télen nem ügy nyáron viszont én is nagy bevásárlás előtt csinálom. Plusz minden hónapba kitakarítom, vagy ha nagyobb a szennyeződés rögtön letörlöm. Ecettel, vagy spriccelős üvegbe töltött domestosszal szoktam ( takarékosabb) áttörölni. Nálunk egyébként könnyű mert anyós a szomszédban van és átvittem a cuccokat. De idén nyáron azt csináltam, hogy igyekeztem mindent megfőzni ami romlandó. A zöldség meg kibírt 3-4 órát. Mert ugye melegbe pik-pak leolvadt.
Szityike mondta
Szia!
A régebbi hűtőnket én is sokkal gyakrabban olvasztottam, mert az nagyon jegesedett… és amikor már nem lehetett becsukni a fagyó kis ajtaját a jégtől, akkor nem volt kecmec (hideg van, vagy meleg), mindig leolvasztottuk… akár havonta is.
Ilyen hűtőm viszont még nem volt: közeledve a 2 évhez sem jegesedik egyáltalán.. :)
Ezért is kérdeztem rá, hogy ha minden rendben, akkor milyen gyakran kell?
Már megtudtam, hogy van olyan, amit nem is kell… lehet, hogy én is ilyen szerencsés vagyok most! :)
Köszönöm neked is Noémi a segítséget! :)
Szityike mondta
Sziasztok!
Nekem olyan kérdésem merült fel a hűtő rendszerezéssel- takarítással kapcsolatban, hogy ti milyen rendszeresen olvasztjátok le? Évente, félévente? Mikor célszerű: mármint télen, vagy hidegebb időben? Gondolom célszerűbb hidegben, hogy amíg a hűtős cuccok kint vannak ne romoljanak meg, meg persze nagy bevásárlás előtt….
Előre is köszi a tippeket! :)
Via mondta
A hűtőt nem olvasztom, mert nem igényli. A fagyasztót akkor takarítom ki, ha elkezd jegesedni. :) Ez nem gyakran van, jó a teljesítménye. Hajszárítóval megyek neki, meg jégkaparóval.
Szityike mondta
Értem. Még a mostanit én sem olvasztottam le (majdnem 2 éve lakunk itt), csak mostanában (pár hónapja) jelentek meg kis cseppek belül, a hátsó falán, ezért gondoltam rá. Volt már olyan is, hogy alul kisebb tócsa gyűlt össze… ezért jutott az eszembe, hogy szeretné, ha leolvasztanám.
Energiatakarékos, jó márkájú és nem jegesedik viszont. Együtt van a hűtő a fagyasztóval (felül a hűtő, alul a fagyó) és ha kihúznám a konnektorból, akkor mindkettő olvadna… :(
Egyik sem jegesedi, lehet, hogy nem is kell akkor csinálnom vele semmit.
Köszi a segítséget! :)
Montana mondta
Kicsit tovabbgondoltam, és a hűtős listára az alapanyagokhoz jól jönne egy checkbox, hogy bontott-e. Lehet kérni?
Via mondta
Én azt a mennyiségnél jelölném, eleve ha tört (fél adag, egy deci), akkor abból is látszik. De majd csinálok, ha szeretnéd.
Montana mondta
Jogos, a fél rúd kenőmájas (mert amiatt jutott eszembe) ritkán bontatlan! :-)
Ágnes mondta
Á, ez mennyire jó! Pont most akartam leltározni. Köszönöm! :-)
Montana mondta
Hű, ezt nekem találtad ki! :-)