Még Karácsony előtt beszélgettünk Ádámmal, hogy mit szeretnénk az ünnepekre. Amikor rákérdezett, hogy mire vágyom, de úgy igazán, egyszer csak kiböktem, hogy “mosogatógépre”. Nem gondolkodtunk abban, hogy ez nálunk lehetséges, hiszen a konyhabútor nem úgy volt tervezve, hogy beférjen, és amúgy is szűkre szabott hellyel tudunk csak gazdálkodni… De aztán amint kijelentettük, hogy oké, valahogy meg kéne mégiscsak oldani, hogy besuvasszunk ide egy gépet (ráadásul egy nagy, 12 terítékeset!), más szemmel tekintettünk a konyhára.
A mosogató melletti szekrénysort muszáj volt megtartani, egyszerűen annyira kevés a helyünk, hogy nem tudtuk feláldozni a fiókokat, így végül ahhoz, hogy áramhoz és vízhez is normálisan jusson a gép, feláldoztuk a hűtő helyét. Ez helyet cserélt a konyhaasztallal, az alsó polc, amin a mikró volt, megszűnt. A mikró átköltözött a mosogatógép tetejére, az asztal meg kicsit előrébb jött. Eddig se ettünk kinn, ezután sem fogunk, nem nagy veszteség. A mikró feletti üres rész be lesz polcozva, oda kerül majd át néhány apróság. Az edényszárítót eltűntettem, jelenleg — ha kell valami — csak a Tchibo-s szilikon csöpögtetőm van elöl, egyébként nyertünk plusz munkafelületet, ami rohadt jól jön. Ha két ember együtt főz, akkor minden szabad helynek nagyon örülünk. :)
Itt az összehasonlítós panorámakép: előtte & utána. Kicsit torz, mert panoráma, de a lényeg látszik!
Egy fehér, Electrolux gép lett a nyertes, online rendeltük, és vízvezetékszerelővel szereltettük be. Kellett is plusz alkatrészt venni a csaphoz, hogy be lehessen kötni. A gégecső éphogy elérte, de egy kis nyújtással sikerült megoldani. A csövek a bútorok alatt futnak, ehhez a mosogató alatti szekrényrész alsó polcába kellett egy lyukat fúrni, a felsőt pedig jobban ki kellett lyukasztani, hogy minden a helyén legyen. De legalább a fiókok megmaradtak! \0/
A hűtő mögött sajnos nincs konnektor, így a mosogatógéptől kell elvezetni egy hosszabbítóval oda az áramot, de a polcokkal együtt ez is megoldódik majd (szebb lesz), egyelőre így lóg. De kit érdekel, van mosogatógépünk! :)
Az a durva amúgy, hogy ahhoz, hogy mosogatógép nélkül a fenti állapotba kerüljön a konyha, egy csomót kellett güriznem, és kábé öt percig tartott, amíg be nem került az aktuális tányér/bögre/akármi a mosogatóba. (Egytálcásom van: MINDEN meglátszik!) Most meg gyakorlatilag konstansan az alsó állapot fogad. IMÁDOM. Néhány dolog van csak, amit nem tudok betenni a gépbe: a kerámiabevonatos serpenyőimet (de nem gáz, azokat úgyis könnyű elmosni), a fa cuccokat (vágódeszka, stb.), és a teflonos palacsintasütőt. Illetve a kotyogós kávéfőzőt is inkább elöblögetem kézzel, mert nem tudom, mit szól a mosogatógéphez a fém — meg hát ha már kotyogós, akkor mosom én. :)) A nosztalgia része.
Még mindig nagyjából eseményszámba megy a használata — izgalom övezi a bepakolást, a beindítást, és a kipakolást is. Először meg kellett szokni, hogy ami mehet a gépbe, az azonnal menjen, mert akkor marad fenn a rend, ha nem gyűlik a kupac a mosogatóban. A második megszoknivaló az volt, hogy mit hova kell bepakolni. Többféle szennyezettségű edényt többféle programmal kipróbáltunk, mindig néztem a szűrőt is, és gyakoroltuk, hogy mi hova mehet, melyik kosz “mit szeret”. Figyelembe kellett vennünk a saját főzési, étkezési szokásainkat is, és megismernünk az edényeink viselkedését is. Ez a kísérletező időszak az első néhány mosásig minimum eltartott. Meg kellett szokni, hogy hogyan tudok úgy pakolni, hogy mindent érjen a vízsugár (és hogy egyáltalán: hova ér el). Minden nézzen lefelé, hogy kifolyhasson a víz. Álljon stabilan, hogy ne zörögjön. Be lehessen tolni, minden pöröghessen és mozoghasson. Most már nem igényel odafigyelést, nagyjából rutinosan megy, kevés belegondolás nélkül, de az elején még tényleg halál alaposan és tudományosan pakoltam, hogy megtanuljam, megismerjem. :)
Az öblítő még az, amit a kezdőcsomagban adtak, sónak és tablettának Aldisat használok, mert nagyon jókat olvastam róla, és az ára is szimpi. :) A tabletta 10 az 1-ben, de azért teszek mellé sót meg öblítőt, ártani nem árt alapon. Még az ismerkedős szakasz folyik, de idővel majd szeretnék kísérletezni natúrabb mosószerekkel is, és megnézni, hogy mennyire hatékonyak. De előbb kell összehasonlítási alap. :) Vettem bele illatosítót is, egyszerűen jobb tőle, meg még eléggé gyári műanyag szaga van, gondolom, ez idővel elmúlik. Ezt a Müllerben szereztem be, sajátmárkás, pár száz forint volt, és állítólag 70 mosást bír. A só nagyon vicces, mert nátrium-klorid, de nem egy asztali só állagot kell elképzelni, hanem darabos, kristályos a szerkezete. Állítólag sokáig elég egy kiló, és majd jelez a gép, ha pótolni kell (az öblítőnél is). Ha már bio mosogatás: öblítőnek pedig állítólag jó az ecet is. Még ezek olyan ötletek, amelyeket egyelőre csak gyűjtök a fejemben, aztán majd idővel kipróbálom. Most még a klasszikusokat tanulom, később jöhet az improvizálás — mint a jazzben! :D
A tapasztalat azt mutatja, hogy a 2 órás, intenzív program a bejövős a mi szokásainkhoz, és átlagban 2-3 naponta megy a a gép. Ez 70 °C-on mos, és elbírkózik a főzőedényekkel is. Amikor hétvégén itt voltak anyuék, és négyen pusztítottuk az edényeket, akkor viszont két egymást követő napon is beindítottam. Sok függ attól is, hogy mennyit és mit főzök. Azt vettem észre, hogy sokkal bátrabban készítek nagyobb adagokat, hiszen a böhöm edényeket elmossa a gép, illetve a tárolódobozokat sem nekem kell sikálnom. Mivel mindkettőnknek oda kell figyelni az étkezésre a betegségeink miatt (neki reflux, nekem leesik a cukrom), fontos, hogy ha ennünk kell, akkor azonnal kell — nincs idő mosogatni. Nagyon jó, hogy most ezzel már nem megy az idő, akkor sem, ha a teendőink és egyéb elfoglaltság miatt nem tudunk mosogatni. Megoldja a gép! Érezhetően felszabadult egy csomó idő, amit másra tudunk szánni. A vízszámla még nem érkezett meg azóta, de szerintem ott is lesz változás, mert lényegesen kevesebbet fogyaszt, mint amikor én pacsáltam.
Először rém fura és idegen volt, de mára megszerettem a nyikorgós tiszta tapintást, ami a gépes poharakra, tányérokra jellemző. Élvezem, hogy extra-fényes és csillogó minden. Néhány műanyag edényem szebb, mint újkorában, pedig becsszó alaposan mosogatok kézzel! De nyilván nem tudom produkálni azt a hetven fokot meg fehérjeoldót, amit a gép. Kár még nem ért, leszámítva azt, hogy néhány műanyag nyelű késnek a műanyag része kicsit megkopott, nem fényes. Na bumm. A használt befőttesüvegeket is csodaszépre elmosta, és tutibiztosan sterilek is, így biztos még nagyobb lelkesedéssel fogok majd befőzni. :))
Rutin-szinten most az változott, hogy a napi rutinba bekerült a “kell ma mosogatni?” programpont — és ha igen, beindítom a gépet, aztán kipakolom. Az a néhány dolog, ami nem kerülhet a gépbe, még az esti kézzel mosogatás része, de az gyakorlatilag 2-3 perc az eddigi napi minimum fél órához képest. Nem becslés, tényleg lemértük, ez volt a minimum adag. Iszonyat időt képes zabálni a mosogatás… de ha nem csináljuk meg, az meg nagyon látványos kuplerájt eredményez. Egyszerűen felbecsülhetetlen, hogy ez most nincs többé. Az esti mosogatófényesítés részben megmaradt, bár nyilván most már nem annyira látványos, mert nincs agyonhasználva szegény, viszont tök egyszerű áttörölni a pultot, tűzhelyet is azzal a lendülettel, mert nem kell elpakolni, elmosogatni előtte. Kevesebb szennyes konyharuha is termelődik. Szóval sokkal könnyebb rendet tartani, ami rettenetesen motiváló. :)
Azt meg nem is mondom, hogy a kezem mennyire halál boldog, hogy nem ázik ennyit a vízben. (Gumikesztyűvel béna voltam, mindig mindent elejtettem). És biztos, hogy emiatt lakkozom a körmeimet is nagyobb kedvvel. Nekünk ezerszeresen megérte ez a kis gépecske, és nagyon hálás vagyok neki! ♥
A napokban elkezdett múlni a kipakolás varázsa, ezért hogy ne legyen kavarodást azt illetően, hogy koszos edényeket tartalmaz (tehát lehet mellé még koszosat pakolni), esetleg végzett a mosás, és tisztával van tele (tehát ki kell pakolni, mielőtt mellé rakunk koszosat), készítettem két jelző mágnest. Vékony mágneslapot vágtam félbe — eredetileg szóróanyag volt, valami hirdetést tartalmazott; ezt lekapartam :D A Tiszta feliratút kékes dekortapaszokkal vontam be, a Koszos feliratút pedig pirossal, mert megbeszéltük, hogy nekünk ezek a színek logikusak a feliratokhoz. A szöveget fekete alkoholos filccel írtam a tapaszokra. A mágnesek elég vékonyak ahhoz, hogy egymásra is lehessen őket tenni, egyelőre most az köztünk a megállapodás, hogy ami feljebb van, közvetlenül a programok alatt, az érvényes. A másik meg tőle messzebb, az ajtó közepén van addig.
Ezek hát a mosogatógépes kalandjaink. :) Majd lefotózom a mikró feletti polcot is, azzal lesz teljes az átalakulás, de meg akartam írni az eddigieket, mert tudom, hogy sokan vártátok. Ha bármi tutibiztos trükkötök van még, ami egy kezdő mosogatógépesnek jól jöhet, ne fogjátok vissza magatokat — csupa fül vagyok!
eszti mondta
Via, én az ősidők óta követlek, de amikor a FlyLadyről kezdtél írni, nekem még nem volt aktuális (a szüleimnél laktam). Mostanában eszembe jutott, hogy milyen inspiráló volt olvasgatni ezeket az írásaidat, és hogy alig vártam, hogy nekem is saját otthonom legyen, amit így menedzselhetek. Időközben sok minden változott, a férjemmel épp lakáskeresésben vagyunk, és inspirációra vágytam, úgyhogy elkezdtem visszakeresni, miket írtál régen a témában, így kötöttem ki itt. Ez a bejegyzés annyira cuki! Mi megfogadtuk, hogy az új otthonunkban (ha lesz) az egyik első beszerzésünk egy mosogatógép lesz. Annyira várom. Néha már csak emiatt is random visszatérek ide, hogy elképzeljem, milyen érzés lesz. :D Remélem, én is így fogok örülni neki, mint te ebben a cikkben. <3
Mónika mondta
A mosogatógéptablettát nemrég “zöldre” cseréltem ökoanyu receptjét némileg módosítva. A tabletta helyére 2 tk citromsavat és 2 tk szódabikarbónát teszek, öblítőként ecetet használok. Nálam tökéletesen működik, bártan ajánlom!
Via mondta
Szuper vagy! Mi az Aldi sajátmárkását használjuk, csupa öko cucc van benne, ráadásul papírdobozban, nem termel műanyag szemetet. Nagyon bevált. :) (Egy csomó mosogatószerre rá van írva, hogy káros a vízi élővilágra nézve, nem is értem, hogy lehet engedélyeztetni ilyenek forgalmazását… agyrém.)
Cs.Moncsi mondta
Isten áldja a feltalálót!
Naponta főzök, 4 emberre (a legfiatalabb is 20 éves), vagyis tényleg használom! :) 10 évig ment a Fagor, most Bosh van. A Fagor azért ment tönkre, mert hiába a só, ahol beérkezik a víz, ott vízkövesedett el. Azzal pedig akkor lehetne mit kezdeni, ha lenne víztisztítónk.
Én is Aldis termékeket használok, ugyanitt veszek bele géptisztítót. Vékonyabb poharakat is simán belerakok, egy sem tört még el.
Szóval imádom!!!
Via mondta
Ámen!
Ja, és még valami, ha valaki gondolkozik a vételén: nekünk kettőnkre van a 12 terítékes, aztán így is gyakorlatilag minden nap megy, szóval nem érdemes a kicsikkel szórakozni, ha főzöl! Főleg, hogy a lábosok egy halom helyet foglalnak.
tryscharose mondta
Mi is gondolkozunk egy mosogatógépen. Milyen típust ajánlanátok? A legtöbb gép a konyhában Electrolux. Maradhatok a márkánál? Elégedettek vagytok vele? A Samsung mosógépemet imádom, válasszak inkább Samsung mosogatógépet is?
Via mondta
Nekem is Electrolux mosogatógép van, életmentő volt. Mivel minden nap főzünk, heti több munkaórát spórol megnekünk (intenzív időszakban szerintem simán heti hatot-nyolcat is, amikor annyi mosogatnivaló gyűlik össze…), amit pihenéssel vagy egymással tudunk tölteni mosogatás helyett. Nem vagyok hajlandó többet nélküle lenni, pont. :)
Evike mondta
Nekünk Bosh van és meg vagyok vele elégedve. Nekem fontos volt, hogy tudjon félprogramot is, illetve van rajta késleltetett indítás is.
Szityike mondta
Sziasztok!
Eljött az idő, amikor a mosogatógép elvileg megvan, gyakorlatilag pedig még helyet kell neki találni és csinálni- ez valószínűleg a kamrában lesz- kisebb átalakításokkal és fúrással- a mini konyhánkkal szemben! Nem lesz egyszerű a dolog, mert valószínűleg asztalost és vizest is kell hívni a beszereléshez… :)
Azért nagyon várjuk már és örülünk a lehetőségnek!
Köszönöm az eddigi sok- sok segítő infót és tanácsot Nektek és neked, Via!
Addig is jó NEM MOSOGATÁST mindenkinek! :)
Via mondta
Üdv a csapatban, imádni fogjátok! :)
Danett75 mondta
Nekem Bosch van, és 7 éve tartó szerelem fűz hozzá!!!:))
Sót és tabit használok, öblítőt nem szoktam, de havonta átmosom azzal a lapos flakonos izével, amitől csili-vili lesz, olyan mint az új! Talán Millit márka, de láttam már többfélét.
Az olcsóbb kategóriás tabletta nem jött be, így a Finishnél maradtam, de sóból tökéletes a Lidl-is W5, ami 300 ft körül van 2 kg.
Nálunk a férjem tisztaság-mániás, így a szűrő is át van fújva külön kompresszorral úgy 2 havonta.
Lerakódásokat nedves törlőkendővel szoktam letörölni, az ajtó, és a zsanérok a kritikus.
Én beleteszek mindent: kotyogóst, teáskannát, teflont is, mondjuk az acélos dolgokat nem ajánlott, mert azt a nagy nyomású víz, ha megkezdi, elkezd rozsdásodni. ( Én reszelővel jártam így.)
A napi átlagos mosogatás nálunk 35 fokon történik, szennyezettebb edényeknél 50-65 fok.
Ja, és Via: nálunk pont ugyanígy van elhelyezve a gép, a konyhaszekrény mellett, rajta a mikro, és egy magnó! Tök röhögtem, mikor megláttam!:D
Via mondta
:)) Great minds think alike, ahogy mondani szokták. :P
Szityike mondta
Sziasztok!
Köszönöm a segítséget! :)
Értem, akkor egy két személyes annyira nem jó befektetés… viszont már csak az idő miatt is (ha nem is a fogyasztás miatt) megéri befektetni!
Mindenképpen A kategóriásat szeretnénk… amúgy egy 12 terítékesbe sok mosatlan elfér? Mondjuk, ha csak néhány nagyobb edény van a kicsik mellett.
3 év múlva szerintem még nem szeretnénk, inkább 5… de addig is megérné, ha 10 évig jó. :)
További mosogatógép vásárlás előtti tanácsokat is nagyon szívesen olvasnék és köszönöm az eddigi segítséget is! :)
Szép napot mindenkinek!
Via mondta
Két személyre nagyon sok mosatlan fér bele, rengeteg időt fogsz spórolni. :) De a 12 terítéket nyugodtan számolhatod úgy, hogy az fejenként 6 teríték (evőeszközök, pohár/bögre, tányér), szóval az nem olyan sok ám, ha mondjuk napi 3x eszel, és minden étkezéshez tiszta villát, tányért (sőt, több tányért, ha több fogás) használsz. :)) + minden edény és eszköz, ami a főzéshez kellett. Nálunk simán 1-2 naponta tele lesz, mert itthon eszünk sokszor kicsit, és sokszor főzünk. Ha menzán ebédelsz a munkahelyen, és csak a reggeli meg a vacsora van otthon, akkor ritkábban telik majd be. Úgyis kitapasztalod!
Szityike mondta
Jajj, de jó!
Már a lelki szemeim előtt látom, hogy bepakolok, kétnaponta beindítom és kész! :)
Itthon eszünk mindketten és az ebédet is innen vinnénk, tehát 2 naponta lenne szerintem aktuális.
Még sokat kell hozzá gyűjteni, de már lesz ismerős, aki beszereli! :)
Már nagyon várom, ha csak elméletben is… :)
Már most jó olvasni, hogy milyen gyakran kell majd szűrőt cserélni, meg hogy milyen tablettát, port vagy folyadékot vegyek majd hozzá!
Esetleg tapasztalatok alapján ajánlhattok márkát vagy típust is, kinek mi vált be… :)
Köszi!
Szityike mondta
Sziasztok!
Nagyon tetszik a cikk! A hozzászólások is tanulságosak… viszont egy dologoban azért még jó lenne néhány hasznos tanácsot olvasni ebben a témában. Segítsetek légyszi!!!
Annak, aki most szeretne esetleg mosogatógépet venni, vagy már elgondolkozott rajta, mit ajánlotok?
Írjátok meg kérlek, hogy milyen márkájú és hány személyes vagy terítékes a mosogatógépetek és hogy melyik a praktikusabb egy 2 személyes háztartásba??
Ja és még egy kérdés: aki régebb óta használja az látja a vízszámlán a jótékony hatásait a gépnek (vagy esetleg az áram számlán a negatív hatásait)? Mennyire fogyaszt kevesebb vizet? Via, te észrevettél már változást a víz és az áramszámlán?
Azért is kérdeztem, hogy mekkora gép a praktikus 2 embernek, mert olvastam, hogy egy kis, konyhapulton elférő gép (olyan, mint egy nagyobb mikró) csak 9 litert fogyaszt és 50 “férőhelyes”, egy nagyobb gép 3 személyre meg már 13 litert fogyaszt… ezek szerint egy kisebb jobban megéri a kisebb vízfogyasztása miatt? Az 50 férőhely nagyon kicsi (nekem nagynak tűnik). :)
Előre is nagyon- nagyon- nagyon köszönöm a segítséget mindenkinek!
Szép estét!
Via mondta
Nem vettem észre se pozitív, se negatív változást a rezsiben, de nem csak ez az egy tétel változott, hanem az árak is. :) Az időm viszont felbecsülhetetlen.
Nekünk 12 terítékes van, egész egyszerűen azért, mert így éri meg. Ha nagyon kevés szennyes edény képződik, akkor nem indítjuk el minden nap, DE sokszor jönnek át hozzánk vendégek, társaság, és akkor máris pikk-pakk betelik, és naponta megy. Érdemes azt is kiszámolnod, hogy hány év egy ilyen gép élettartama, és azokban az években a jelenlegi tervek és előrejelzések szerint meddig lesztek ketten. :) Mert ha mondjuk tíz évig minimum kibírja a gép, de 3 év múlva akartok gyereket, akkor lehet, hogy 3 évig még kicsit nagy lesz a 12 teríték, de néhány év múlva meg tök újat kéne venni, mert bővül a család!
Evike mondta
Szia! Mi örököltünk az előző tulajtól egy 8 terítékes gépet. Míg működik és nem lesz pénzünk másikra addig azt mondom jó, de egy 12 terítékes sokkal jobban be lehet pakolni, jobban beférnek a nagyobb edények és akkor azt már nem kell kézzel mosogatni. (Anyósomnak és tesómnak 12 terítékes van)
evacska1 mondta
Szia! Kiszámoltam, kb. 20 éve használok mosogatógépet. Anno életmentő volt négy kisgyerek mellett. Akkor egy Bochs gépet választottam ami kb. tíz évig hibátlanul tette a dolgát. Naponta kétszer, ünnepi főzőcskézések alkalmával akár háromszor is bekapcsoltam.
Egy költözés során – bár nem volt még rossz – kicseréltem egy Miele-re. Mit mondjak… Énekelni lehet különbséget. Persze az ára is húzós volt még úgy is, hogy egy esztétikai hibásat sikerült megvennem. (Az oldalán volt egy karcolás, ami egyáltalán nem látszott, amikor a helyére került. Különlegessége a takarékosságon kívül az volt, hogy az evőeszközöket nem kosárba kellett berakni, hanem fent volt egy harmadik kihúzható rács, ahova szépen be kellett sorolni.
Úgy alakult az életünk, hogy kb. négy éve egy kis lakásba költöztünk ketten. Bár itt csak egy főzőfülke van, nem mondtam le a mosogatógépről, inkább a nagy tűzhelyet nélkülözöm és két indukciós főzőlapot használok plusz egy kisebb különálló kombi mikro-grill-légkeveréses sütőt. Egy nyolc terítékes Indesit mellett döntöttem és ezzel is nagyon meg vagyok elégedve. Energiatakarékos és összesen 8 liter vizet fogyaszt egy mosogatási ciklusban. Ha jönnek a gyerekek, akkor persze többször kell bekapcsolni, de ez nem okoz problémát.
Gyakorlati tapasztalataim:
– Lidl-es Aldi-s vagy Tesco-s mosogató tablettát használok. Semmivel sem rosszabbak a nagy márkánál. Sőt! Sajnos port egyre kevesebb helyen lehet vásárolni. Nagyon szerettem anno, mert magam tudtam szabályozni a mennyiséget.
– Soha sem használtam öblítőszert, mert nem szeretnék vegyszeres edényekből enni. Az ecet, abból is a 20%-os nekem bevált, soha semmi gondot nem okozott. Minden tiszta és csillog, olyan mint új korában. Ez megfizethetetlen érzés. :-)
– Leggyakrabban a 70 fokos programot használom, mert a tudomásom szerint a kórokozók nagyobb része 65 foknál pusztul el. Nem érzem, hogy nagyon meglódítaná az áram számlámat. (A felhasznált víznek csak nagyon kis mennyiségét melegíti a gép a tényleges mosogatáshoz, többet inkább a hideg vizes öblítéshez. A titok nem a vízmennyiségben, hanem az erős vízsugárban rejlik, amit többször is visszaforgat.)
– Ha sikerül úgy elcsípnem, akkor a szárításon takarékoskodom. Az utolsó öblítés úgyis forró vízzel történik, tehát minden nagyon meleg a gépben. Egyszerűen leállítom a programot és kinyitom a gépet, kihúzom a kosarakat. Kb. tíz perc alatt minden leszárad magától. (Ez persze csak akkor opció, ha nem éjszakára vagy akkor kapcsolom be, amikor elmegyek dolgozni.)
– Lustaságból én bizony mindent beleteszek. Fa cuccokat és kristály poharakat is. :-) Az előbbiek nyilván hamarabb tönkremennek, de sebaj, veszek kér évente új fakanalakat. (A vágódeszkám pedig műanyag.) Utóbbiaknak sem lesz semmi baja, ha figyelünk a pakolásra.
– Tefal serpenyőket is berakom. Eddig nem volt még gondom velük.
– A hűtőszekrény kivehető polcait is a mosogatógépben tisztítom. :-)
– Fogkeféket, fogmosó poharakat szintén beteszem kb. hetente egyszer.
– A múlt héten a mosógépem mosószer adagoló tartályát sem volt kedvem kisikálni. :-) Megoldott a 70 fokos programmal. :-) Hogy ki legyen használva a gép – mert azért a tányérokkal mégsem akartam – bedobtam mellé szappantartókat és egyéb fürdőszobai dolgokat is.
– Az elmúlt húsz évben csak egy 100 forintos boltban vásárolt műanyag szűrő sorozat ment tönkre. Az olyan is volt…
– Kb. kéthavonta csinálok egy tisztító mosást. Mióta van, azóta kizárólag Aldi-s Alio géptisztítóval. Ha ezt nem hanyagolom el, akkor a szűrővel nem kell foglalkozni sokat.
No, ennyi.
Az biztos, hogy én nagyon nem szeretnék már mosogatógép nélkül élni.
Szityike mondta
Szia!
Nagyon köszönöm a sok- sok információt, a részletességet és a hasznos tanácsokat, tapasztalatokat a márkákkal és fogyasztással kapcsolatban! :)
Már elkezdtünk párommal gyűjteni egy mosogatógépre és sokszor eszünkbe jut, hogy milyen jó lenne, ha már lenne… akkor nem lesz hülyeség- inkább szuperjó befektetés. :)
Köszönöm a segítségedet Evacska1! :D
Zadr mondta
Szia Via,
Nagyon jó ötlet a mosogatógépen a tiszta/koszos jelzés! Több mint fél éve használjuk, és néha előfordult már kisebb kavarodás :-) Ezt még ma meg kell valósítanom! Köszönöm a jó ötletet, és a Fly-Lady programot is!
anemone mondta
Sziasztok!
A Tefal serpenyős dolgokhoz szeretnék hozzászólni. Többen írtátok, hogy a mosogatógéppel történő mosogatás hatására megjelenik a tapadás mentes rétegen vagy alatta a rozsda. Nekem is van több ilyen serpenyőm (abból sem a legolcsóbb kategória), körülbelül olyan 5-6 éve vettem őket. Nagyon szeretem használni őket, de az egyik, amelyiket heti többször használok sajnos ugyanúgy mutatja azt a fajta rozsdásodást amit többen is írtatok. Elkezdett bele leragadni az étel is, és ami fontos: eddig nem volt mosogatógépem, csak kézzel, nagyon kíméletesen (nem dörzsölve) mosogattam. Úgy gondolom, hogy egyszerűen elhasználódott a réteg. Sajnálom, hogy ki kellett dobni, de tényleg rengeteget sütöttem benne, összességében megérte az árát, legközelebb is ilyet veszek.
2 hete egyébként én is mosogatógép tulajdonos lettem, már most nagyon szeretem :D A fentiek fényében én nem látom a szoros összefüggést a rozsdásodás és a mosogatógép között, szóval ha nem is minden használat után, de időnként be fogom rakni a gépbe a Tefal serpenyőket is, mert a gép sokkal szebben és alaposabban mosogat, mint én.
Via mondta
Szia!
Akkor lehet, hogy mindennemű elhasználódásnak jele a teflonkopás, és nem a mosogatógép a ludas. Bár ki tudja, lehet, hogy gyorsítja az egészet… Én arra szoktam rá amúgy, hogy csak öblítő funkcióban rakom be a palacsintasütőt / kerámiát (állítólag annak sem jó) egy kevés mosószódával megszórva, és akkor szépen átfröcsköli nekem, utána már csak leöblítem és kész is. :)
phant mondta
Szia Via,
nekem 3 éve van gépem (elektrolux). Rövid programot használok, ami 30 perces, 60 fokos, a szárítás fázis itt kimarad. A rövid idő miatt nem tud minden tabletta feloldódni, ezért sokáig a finish port használtam, illetve a lidl saját márkás tablettával nincs gondom az oldódással.
Az első kutakodások után én az ecet mellett döntöttem, kezdetek óta ecetet használok öblítőnek, tehát 3 éve, eddig még nem volt gond a géppel. Bátorkodtam nem elhinni, hogy tönkreteszi a gépet, bár azt sehol nem írták, hogy mennyi idő kell hozzá… Nekem mindenesetre fura lenne vegyszerrel befejezni a mosogatást.
Fa edényeket, alumíniumot nem teszek bele, plusz a 4oldalú reszelőm sem bírja.
Jó kísérletezést, és kellemes NEM-mosogatást kívánok Nektek!
Via mondta
Szia!
Köszi a tapasztalatokat!
Én nagyon örülök, hogy meg is szárítja, mert azonnal lehet utána használni, törölgetnem sem kell. :) Azóta már használtam úgy, hogy 60 perces 50 fokos programon mostam, és csak egy nagyon szennyezett dolog maradt picit koszos, de azt egy öblítéssel elintéztem. Valószínűleg váltogatni fogom attól függően, hogy mi megy bele. De mivel szinte minden nap főzök, az edényeknek kell a hosszabb program, több öblítéssel.
phant mondta
Hát igen, a rövid progi csak úgy működik, ha előtte az ember öblít. Nálunk így alakult ki, mivel konyhai helyhiány miatt a fürdőszobában szorítottunk helyet a gépnek (igen, több helyünk volt a fürdőben), így az edények első állomása a mosogató, ahol némi víz folyik rájuk, aztán este egy körben bepakolom a gépet. Mindig figyelek, hogy ne száradjon rá kaja, kis víz ehhez elég. Általában minden este lefut egy progi, és elég a 30 perces. De ez minden háztartásban egyedi, kinek mi a folyamata, igénye, stb. A szárítás nekem nem hiányzik, reggelre minden magától is megszárad. Cseppesedni pedig csak akkor szokott, amikor a só ürül belőle, ilyenkor rögtön töltök rá, meg sem várom már a jelzést. Jó éjt!
Via mondta
Huh, jó kicsi lehet akkor a konyha! :( Én akkor mosogattam fürdőben, amikor csak ott volt melegvíz az albérletben, és télen nem akartam, hogy szétfagyjon a kezem. Jó pici volt a mosdó, de inkább ott, mint a hideg vízben…
Lehet, hogy ha nagyobb lesz a tömeg, akkor a mindennapi használat miatt nem is lesz ideje száradni, és akkor elég lesz a rövidebb program is. Majd úgyis kialakul, az még messze van, hogy rendszeres lakókkal bővüljünk. :) De pl. tegnapelőtt egy csomót főztem, így tegnapelőtt este, és tegnap délután is futott egy program, annak elég volt a rövidebb, mert nem régi cuccok mentek bele. (Régi = több, mint fél napos.)
moonsquirrel mondta
Ez a tiszta-koszos mágneses dolog tetszik a legjobban. Én is gyártok ilyet :D
maggomboc mondta
Ja, es nekem 40, 50 es 75 fokom van, meg eco, ahol maga dönti el 50 es 75 fok között… nekem ez az utobbi valt be a legjobban, csak ez kicsit hosszuuu. Ha nagyon gazak, csak akkor inditok 75 fokost, de a hasznalati utasitasban az van, hogy havonta egyszer minimum kell egyet ezen a höfokon mosogatni, mert ezzel tisztitja ki magat a mosogatogep (nem kell üresen inditani, de magas höfokon kell mosogatni) meg felevente egy tisztito mosogatas, azt viszont tenyleg üresen…
maggomboc mondta
Nagyon tiltakoztam ellene, amikor kaptam. Ugy alltam hozza, h ok, kiprobalom. Aztan par honap mulva el sem tudtam kepzelni az eletem nelküle. Amikor elköltöztünk, evidens volt, hogy az uj konyhamban lesz (lett is, szep beepitett, modernebb, es szebben is dolgozik, mint az örökölt a 80as evek vegeröl).
A masik dolog a szaritogep volt, ami ellen tiltakoztam, minek, kiteregetni nem negy kunszt, megszarad az magatol. Aha… kicsit mas eghajlaton lakom, mint ami otthon van, eleve parasabb a levegö es hidegebb is van. Sokszor egy hetig is eltart, mig tenyleg megszaradnak a ruhak, es ez ket pici gyerek mellett azert nem mindegy. Meg az idö sem, valoban csak atpakolom egy perc alatt amit kimosott a mosogep, es ha kesz, mehet a szekrenybe. Barmely ruham 3 ora alatt mosva/szaritva!
(Köszönet a kedves szomszedoknak, akiknek hala van, mert ök vettek ujat es a regit -aminek semmi baja, csak elavultabb technologia- nekünk adtak. Magam biztos nem vettem volna)
Es ugy olvasom masoknal is a gepek kipakolasa a mumus…. nalunk is :)
Mosogatotabibol nekem az aldis jobban teljesit, mint a finish. Es en öko öblitöt hasznalok (felenk a bioboltban lehet kapni), gondolkodtam az eceten, de az tönkrevagja a gumi-tömiteseket. Nalam a mosogep mar neha csöpög, egy evig ecettel öblitettem a ruhakat. Gyorsan le is alltam rola.
zeugma mondta
Nálunk sok családi feszültséget szüntetne meg egy mosogatógép, az biztos. Sajnos a konyhánk olyan szűk, hogy még ha be is áldoznánk az egyik alsó szekrényt, hogy beférjen a gép, akkor sem lehetne az ajtaját vízszintesre kinyitni, félúton nekimenne a falnak. Kérek pár plusz négyzetmétert, és már el is kezdek mosogatógépre spórolni! :-)
Pöszke mondta
Soha életemben nem volt dolgom mosogatógéppel, azt sem tudom eszik-e vagy isszák :) Most egy olyan albérletbe költözöm nemsokára, ahol van ilyen kis masina, és tudatlanságom bizonyítja, hogy én azt hittem csak simán bedobálok minden edényt, aztán hajrá. Vízsugár, elrendezés, öblítő, só, illatosító? Ajajaj… használati utasítás kezdőknek? :P
Via mondta
Ne úgy gondolj rá, mint egy mosógépre. :) Ha átfedésben vannak az edények, a zárt részekbe nem jut el a víz. Az öblítő & a só időközönként kell bele, szól, ha elfogyott. Mosószer (tabletta vagy amit akarsz) minden mosásnál kell. Belejössz hamar! Nekem se volt eddig, soha nem üzemeltem előtte. De most anyu fülébe is bogarat ültettem. :))
Timi mondta
Nagyon ügyesen beszorítottátok! Jól néz ki az új elrendezés is.
Már alig várom, hogy nekünk is legyen. :)
Cicasi mondta
Örülök ennek a posztnak, úgy néz ki új otthonba költözünk ősszel és már tervezgetem mi kerüljön a konyhába és mi ne. Az egyik töprengésem ez volt, kell-e két embernek mosogatógép, érdemes-e megvenni, használni és mekkorát stb. Köszönöm a sok hasznos tanácsot neked és a hozzászólóknak is. Remélem még visszatérsz a témára, ha még több tapasztalatod lesz. :) A cikked alapján lehet beletervezem a leendő, álom-konyhába. Érdemes vajon beépíttetni?
Via mondta
Design szempontból diszkrétebb, hatékonyságra ugyanazokat tudja. Legalábbis az enyém beépíthető párja.
Cicasi mondta
Köszi. :)
katy27 mondta
Beépítésnél megveszed magát a gépet ugyanannyiért mint a nem beépíthetőt + hozzá a konyhaszekrény elemet. Dizájnosabb, de minimum 20-30 ezerrel drágább megoldás.
pommepomme mondta
Használjátok egészséggel! Szerintem a világ egyik legjobb találmánya, pláne nekünk most, két kisgyerek mellett. És nagyon jól tettétek, hogy 12 terítékes nagy gépet vettetek, van a családban kisebb, sokkal kevésbé praktikus. És ha az ember főz, akkor pillanatok alatt tele lesz a nagy még két ember mellett is.
Az illatosításra egy ötlet (én nagyon nem szeretem a gyári illatosítót). Ha használsz rendszeresen citromot, akkor a kiürült héját nagyon jól lehet használni. Egyszerűen beteszed az evőeszköztartóba, vagy más olyan helyre, ahol nem borul fel, és nagyon jó illata lesz a dolgoknak, ráadásul a citrom kicsit be is segít a mosogatószerek-öblítőnek.
Sutibaba mondta
Nekünk a következő vált be a mosogatógép tabletta helyett: 2 teáskanál citromsav és 1 teáskanál szódabikarbóna. Előre nem jó összekeverni, mert becsomósodik, de pár másodperc alatt összekeverhető. Ugyanoda tesszük, ahova a tablettát tennénk. Ökoanyu blogján olvastam. Az Azúr vegyszerboltban szoktam megvenni a hozzávalókat, kimérnek neked annyit, amennyit akarsz.
minimano81 mondta
A mosogatógéppel nincs tapasztalatom, de azt le szeretném írni, hogy nagyon tetszenek mostanában a fotók amiket az új gépeddel készítesz! Ez a fenti ‘csillogó kékbögrés’ pedig valamiért kimondottan, nagyon jó ránézni :)
Via mondta
Köszönöm, én is nagyon élvezem! :)
Via mondta
Na, akkor mondom, milyen programjaim vannak.
Eco 50°C-os – ez jó hosszú, majdnem 3 órás, és ha akarom, ki lehet kapcsolni a szárítást.
Auto Flex – ő eldönti, hogy milyen koszosak az edények, és az alapján választ hőfokot 45-70°C között. Hogy mi alapján dönti el, gőzöm sincs.
Normál: 1 órás, 50 fokos – nekem ez kevés volt, koszosak maradtak a tányérok, és az edény alja is. Utána sikálhattam. Mivel azért vettem a gépet, hogy minél kevesebb dolgom legyen, ez nem jó.
Gyors: fél órás, 60 fokos – ezt ki se próbáltam a Normál után, ha egy óra nem volt elég a cuccaimhoz…
Öblít & tart (Rinse & Hold): negyed órát pacsál csak, ezzel szoktam átmosni, ha pl. betöltöm a sót, és beesik egy kicsi a mosótérbe (szólt a doboz, hogy utána öblítsek, nehogy bántsa a kihullott só a fém cuccaimat).
Intenzív: 2 órás, 70 fokos. Ez ugye most az, amit szoktam, mert ez bír el az edényekkel is szépen.
Akkor szerintetek kombináljam az öblítést az egy órással? Ha benyomom a flexet, lehet, hogy az is 70 fokot választ magának (nem tudom szabályozni, hogy mit válasszon). Most megnézem, mit tud az Eco – és a szárítást nem kapcsolom ki, mert az kell. :) Lehet megtenni a téteket, hogy mi történik! :)
Via mondta
Eco program 90%-osan teljesített, de maradtak koszok. :/ Két műzlistálon, amit pedig tökre átfedés nélkül, lefelé fordítva tettem be.
Emike mondta
Hmmm, két kedvenc témáim egyike egy helyen: a reflux és a mosogatógép :D Az elsőről még szívesen olvasnék tanácsokat, és tapasztalatokat, mert sajnos én is hasonló problémával küzdök :(
De a lényeg most a mosogatógép :) Kb 4-5 éve volt egy olyan délutánom egy családi vacsi előtt, h két órám ment el azzal, h elmosogattam mindent, majd el is pakoltam. És ez még csak a vacsi előtt volt, mi volt ott még utána… Akkor döntöttem úgy h letettem az asztalra x összeget, és menjenek szépen el a szüleim és vegyenek egy gépet, mert nem vagyok hajlandó többet ezt csinálni. Kisebb utánaolvasás után egy hét alatt be is szereztünk egy 12 terítékes Bosch “példányt”.
A tapasztalatok: mi általában a legkisebb hőfokon használjuk, egyrészt energiaspórolás, másrészt pedig nálunk szinte naponta megy, hétvégén pedig egy nap általában 2-3x is. Ha szennyezettebbek az edények, akkor egyel magasabb hőmérséklet is használva van, de a 70 fokot eddig még ki sem mertem próbálni. Mindig használunk sót (azt hiszem h az a vízlágyító,nálunk sajnos rettentő kemény a víz :S), öblítőt is, és tablettából van otthon Finish, Somat és a Lidl-ben kapható is. Igaz h alacsony hőmérsékleten nem oldódik fel mindig teljesen a tabletta, de eddig maximum egy picike kis darabot találtam a gép aljában. Mi is szoktunk néha kicsit előmosni, de annak leginkább az a funkciója, h a kisebb ételdarabokat eltüntessük róla, továbbá nekünk egyszer a szerelő azt mondta h a gép szűrője nem szereti a darált pirospaprikát.
Egy szó mint száz: mi otthon imádjuk, alanyi jogon járna minden nőnek :)
Via mondta
Magasított párna, sokszor kis étkezés, kímélő diéta, és sakkozd ki, hogy Neked mi okoz problémát. Nekünk ezek jöttek be. (Nekem hasonló az epére, kivéve a párnát.)
Mena mondta
Azért a gyógyszerek is áldásosak :) Legalábbis én már nem tudom elképzelni, hogy voltam el nélkülük. Igaz, nálam a sok sav több problémát okoz, mint maga a reflux :)
Via mondta
Igen, meg kell találni a megfelelőt, ahhoz meg kell egy jó doki. (Meg egy gyomortükrözés a diagnózishoz. De jó, hogy nem nekem kell!)
Mena mondta
Nekem az a tapasztalatom, hogy a gyomortükrözés sokkal kevésbé rossz, mint amennyire riogatják a népeket. Mármint persze, nem kellemes (de hát a legtöbb orvosi vizsgálatról ez elmondható), viszont sokkal jobban beparáztatják az embert előtte, mint amennyire szükséges – annyira nem nagy durranás, max 10 perc alatt megvan az egész. A legrosszabb része, hogy marha rossz ízű az érzéstelenítő :)
Via mondta
Nyilván túlélhető. Az arcüregöblítésnél meg biztos jobb, bár én meg azt ismerem, attól parázom kevésbé. :D
tfekete mondta
Szia Via, a 70 fok tényleg borzasztóan soknak tűnik, pláne minden mosogatáshoz. Mondjuk befőzésnél majd jól jön az üvegekhez. Én úgy szoktam csinálni, hogy van áztató programom, sztem a tieden is kell hogy legyen, és ha tudom, hogy csak két nap alatt fog megtelni, akkor az első pakolásnál elindítom, ez egy kb. 10 perces program, tulképp csak bevizezi az edényeket így nem száradnak rá a kajamaradékok. Így aztán amikor megtelik elég egy rövidebb program, mert már elő van áztatva, könnyebben tisztára mos. A másik trükköm, hogy Eco programon mosok, ez csak 40 vagy 50 fok, cserébe 3.5 óráig mos :-) Ez azért jó amellett, hogy energiatakarékos, mert nem végig mos, hanem egy csomószor csak állnak gőzben az edények és azt tapasztalom, hogy ettől tisztábbak lesznek. Tabletta vs. gél ügyben sztem tök mindegy, hogy melyik és milyen márka, én nem nagyon tapasztaltam különbséget. Talán a DM bio tabletta, de az meg vagy 2x annyiba kerül mint a többi. Én se sót se öblítőt nem használok, van vízlágyítónk így ezzel nem szükségesek. Viszont az összes üvegpoharunk karcos és opálos lett 2 év alatt…és eleinte még használtunk sót és öblítőt, amíg nem volt vízlágyítónk…szóval nem tudom mitől lesz, vagy hogy lehet eltüntetni. Valakinek vmi tipp?
SzilviSz mondta
Szia!
Nem Boch mosogatógéped van? Azoknál okoz gondot a sóadagoló (tudom már nem használsz), és annak ott alul az adagolónál van valami kis pöcök, amit ha megpiszkálsz, több állásba lehet állítani, így változik a só mennyisége. Ha nem jól van rajtuk beállítva, az homályosodást okozhat. Anyáméknál ez volt a gond, onnan tudom.
Egyébként neki a szerelő ajánlotta és bevált: pur mosogatószer (de lehet nekünk jar volt)+ecet+ víz. Ebben áztatni órákon át a homályos poharakat, néha átdörzsölve. A hígítási arányt nem mondták, de jó tömény ecetszag rémlik..bevált.
Via mondta
Nekem is az első használat előtt meg kellett néznem a vízkeménységet a neten, és ahhoz beállítani a tekerentyűt.
tfekete mondta
Szia, nem, Indesit…. de nem csak homályos, hanem karcos is…legjobban az IKEÁ-s nagyon vastag pohár. De nekem már más is panaszkodott erre…azért megnézem van-e pöcök :-)
Tek9 mondta
Milyen vizlágyítód van? Hol lehet kapni?
SzilviSz mondta
Jah, és ha nem aznap indítom, amikor bepakolom az új adagot, akkor bizony én is maradok a 70 fokos mosogatásnál. A baktériumok miatt. Valahogy az van bennem, hogy éjjel a zárt térben, melegben, a szennyeződésekben a baktériumok könnyebben létrejönnek és terjednek..aztán lehet nem így van, de én nyugodtabb vagyok, ha magas hőfokot indítok ilyenkor.
Nyilván másabb a helyzet vega ételek után, de mi eszünk húst.:)
Via mondta
Azért a tejtermék is el tud ám kezdeni “mászni”… :)) Egyszer a mosogatóm alján ült egy kefires bögre, sosem került rá sor, a sokadik nap után olyan szag volt, hogy ihaj.
De koppkoppkopp, a gépemnek még sosem volt kajabűze!
SzilviSz mondta
Szépen dolgozik a lidlben kapható saját márkás all in one tabletta is.
Én is imádom, semmiért nem cserélném el, 3 éve van meg. :)
Ami jellemzően bele tud büdösödni, azok az olyan edények, amik nyers tojás és húsos ételek után kerülnek bele. Azért, mert a gépben, csukott állapotban eléggé meleg van. Egy csirkehúsos kaja után már másnap reggel szag lehet. Nyáron, sajna hamarabb.
Nálunk minden nap megy, mondjuk én soha nem pakolom csordultig tele. A tányérokat csak minden második rekeszbe teszem, és a műanyagokat kiveszem, amint a gép lejár (már, ha itthon vagyok).
Nálam is mumus a kipakolás..főleg most, hogy a kicsi állandóan ott terem.:)))
Via mondta
Igen, a Lidl is nagyon jó pontokat kapott! Ez a tesztes cikk érdekes volt: https://divany.hu/shopaholic/2013/07/28/mososgatogep_tablettak/
l2njpy mondta
AMi engem őszintén szólva az tart vissza a mosogatógéptől, hogy mivel nyilván nem telik meg naponta vagy főleg étkezésenként, így napokig áll benne az edény, maszatosan, kajásan, és büdösödik. Egy olyan embernek, aki ahhoz van szokva, hogy eszek valamiből, és már el is mosogatom rögtön, ez elég rémítő.
Via mondta
De ha úgyis elmosod használat után, akkor Nálad nincs is kupi! :) Szóval nem biztos, hogy szükséges a gép.
Családoknak ideális, 3-4 embernél már simán megtelik naponta. Ha nálunk vendégség van, akkor örülök, ha egy kör elég. :D A felső polcon húsz bögre szokott ücsörögni. Na azoknak nem hiányzik a kézi mosása! :D
l2njpy mondta
Hát, igen, nálam az abszolúte elképzelhetetlen, hogy akár egy étkezésnyi edény is ott álljon. Én így láttam anyánál, nagyinál, nagynéniknél. Hogy ez az abszolút alap.
Via mondta
Biztosíthatlak, hogy nem igénytelenség, hanem időhiány miatt nem mosogattam mindent azonnal. :) Örültem, ha az evésre, főzésre tudtam időt szakítani. A mosatlan kibírta, hogy munkaidő után foglalkozzam vele. Ha nem dolgozom, nem lesz milyen kajával összekoszolni a tányért… Nem minden mosatlankupac olyan, hogy donganak a legyek és futkosnak a csótányok. Elhiszem, hogy neked ez a természetes, ezt tanultad, és lehetőséged is van folytatni a tanultakat, de nem annyira kardinális “alap” ez szerintem, mint a tisztelet vagy a kedvesség. Lehet valaki rendes, sőt, rendszerető ember akkor is, ha 8-12-24 (!!) órás mosatlanja van. Nem ezen múlik szerintem. :) Takarításban nekem az abszolút alap a tiszta ruha, nem sz*ros vécé, friss (nem áporodott, emberszagú, rohadó) levegő. Ha van cuccod a mosogatódban, nem ítélkezem. :)) Bizonyára megvan az oka.
l2njpy mondta
Hű, nem tűnt fel, hogy ne lettem volna kedves és hogy tiszteletlen lettem volna, csak, mert elmondtam a mosogatógéppel kapcsolatos skrupulusaimat!
Nils Holgersonné mondta
Hehe, emlkszem, mikor meg irtad pár éve, hogy két emberre minek a gép… :) pedig de jó is az!
Én az ikeás vágodeszkáimat beleteszem néha, mondjuk ti nem esztek húst, de mi igen, és jó érzés, hogy néha rendesen el van mosogatva a húsvágó.
A fakanalakat is beleteszem, párszáz forintos tétel, ha valami baja lesz, de eddig azok is bírták rendesen.
Via mondta
Mostanra lett annyira hosszú munkaidő, hogy valamivel le kellett csípni a teendőkből, hogy ép elmével bírjuk. Pár éve még meg is oldottuk, de egy ideje nagyobb teherré vált. :( De előny az előnyben: sok meló = nincs mosogatásra idő = kijön a gép a büdzséből. :)
A húsvágó, tudod, nálam nem kardinális. :))
Marta16 mondta
A fakanál persze túléli, de nekem nem szimpatikus olyan fakanállal ételt keverni, ami elötte mosószerrel, tenzidekkel szivta tele magát…
Via mondta
Igen. Brrr. Ne ázzon ott a lében meg a többi kaja maradékában…
hoember mondta
Mi már vagy 10 éve használunk mosogatógépet, tényleg remek találmány. :)
De: az öblítő nekünk teljesen szétmarta a műanyag propellereket az évek során, úgyhogy a szerelő javaslatára már egyáltalán nem használjuk.
Emellett a mintás tányérok, poharak, bögrék mosogatására csak korlátozottan alkalmas, mert ha csak sima festett a minta, akkor fokozatosan leszedi, ha rendszeresen mosogatógépben van mosogatva (ld. gyerektányérok).
Hőfoknak meg szerintem is bőven sok a 70 :)
Via mondta
A minták eddig bírják. :) A hosszú program csak 70 fokot tud, a rövid nem elég. Majd kisakkozok egy közteset.
hoember mondta
A minták zöménél nálunk is úgy fél év után kezdett el halványodni, az első pár hónapban még semmi bajuk sem volt. :) Van olyan bögrém, ami a fehér alapon emblémásból majdnem tiszta fehérré vált az évek során – na azt ma már nem engedem a mosogatógépbe, hogy még a maradék mintája legalább megmaradjon, mert emlék :)
rusalka mondta
hú, nálunk 3 éve van, imádom:) a 70 fok nekem is nagyon soknak tűnik, viszont nektek nem büdösödik be ha csak két-három naponta megy? Nálunk minden este megy, 40 vagy 50 fokon (nem tudom fejből), akkor is, ha csak félig van. Illetve az sem működik nálunk, hogy mondjuk a tésztafőző lábos 3 napig szennyes, előbb utóbb elfogynának a cuccaink. Két fős háztartásnál talán más, nem tudom, mi öten vagyunk:D nálunk ki tud derülni, milyen kevés pohár vagy fűrészes kés vagy műzlistálka van:D
Via mondta
Nincs büdös. :) Biztos másféle kajákat eszünk. De a tejesbögre sem lesz büdös ennyi idő alatt.
rusalka mondta
csak ilyen klasszik “mosatlan” szag van, ami megcsap, amikor kinyitjuk az ajtót, bár mi sok husos kaját eszünk, az azért be tud pállni:D
julyettel mondta
Basszus a Tefal azt allitja, hogy ot lehet mosogatogepbe tenni :( akkor ezekszerint megsem. mondjuk mindig cseppesre mosogajta el, lehet jobb is, ha kezzel mosogatjuk.
nekem jobban bevalt a folyekony gel, mint a tabi, a tabi nem oldodott fel, es sokszor nyomot is hagyott :( van egy nagy kek, nem emlekszem, milyen markaju lotyi, nagyon sok mosasra eleg es 3in1 (persze azert so van a gepben, meg oblitoszer is, de elvileg nem is kellene)
amugy albiban talalhato a gep, Whirlpool 6th Sense a cuccos, es van rajta elomosogato progi, azt be szoktam dobni, ha naon koszosak/raszaradt a cucc, 15percig eloaztatja. egyebkent nem koszosat 50-60fokon mos (asszem o donti el, h mennyi az annyi:)), a durvabbat mosogattatjuk vele 65-fokoson. van rajta bioprogram, azt nem probaltuk meg, nemtom, mire jo, illetve kulon poharmoso, azt sem, mindig van mas, amit melletegyunk :)
hirtelen ennyi :)
Via mondta
A bio az enyémen csak mos, nem szárít. A tabletta teljesen feloldódik, az első mosásnál a Finish hagyott morzsát, de az Aldis nem. Szerencsére. :) Öblítés nélkül is hibátlanra mos mindent.
arachne mondta
A Lukrécia kencéi között lévő tablettareceptet használom én is, 35 fokon, öblítő nélkül. Tökéletesen működik, igaz, mi csak a “fehérmosást” bízzuk a gépre, a lábosokat továbbra is mi vakarásszuk, így is másnaponta-naponta megtelik: négyen vagyunk hétköznap, hétvégén ált. többen. Azért szokott itthon lenni dm-es tabletta is, ha azt veszem észre, hogy kezd homályosodni pl. a pohár, megy egy kört azzal, aztán visszatérek a még zöldebb verzióra. Régen egyébként én is 50 fokon járattam, aztán pont a szerelő mondta, h. elég a 35 is, kipróbáltam, bevált.
arachne mondta
Ja, szerelőt azért kellett hívni egy alkalommal – ötéves a gép -, mert egy gonosz szegfűszeg eldugította.
Via mondta
Huh köszi a tippet! A kajamaradékot mindig lekotrom alaposan.
ganna76 mondta
Nálam egyszer citrommag került a rendszerbe, de azt ki tudtam vadászni! :D
Via mondta
Én pont annak örülök, hogy bátran koszolhatok a lábosokkal, van, aki elmossa! :)) Most már van egy standard “tiszta” elvárásom, elkezdem csökkenteni a hőfokot és megnézem, meddig tud lemenni úgy, hogy az nem megy a tisztaság rovására. 35-öt asszem az enyém nem is tud, de szerintem az a lábosoknak nem biztos, hogy elég lesz. Még az elején a rövidebb/hidegebb programok után többször kellett újramosnom az edényeket. Azt meg nem akarom, azért van a gép. :))
arachne mondta
A lábasokra sztem se lenne elég a 35 fok. Mi azért döntöttünk így, mert
1) olyan úgy sincs, hogy semmit nem kell mosogatni kézzel
2) nem akarjuk állandóan magasabb hőfokon járatni a gépet (összevárni a különböző hőfokot igénylőket meg nyilván járhatatlan út)
3) naponta 1x a lábasok-deszkák stb. elmosogatása + 1 gépi mosogatás (legalábbis nálunk, naponta max. 1 meleg étkezéssel) kb. ugyanannyi munka, mint kétszer ki-bepakolni a gépet
Via mondta
Az a lényeg, hogy nektek működjön a rendszer. :)
XLS mondta
Szinte minden nap elhangzik nálunk a kérdés: “Tiszta vagy piszkos a mosogatógép?” Még sem jutott magamtól eszembe ezt jelezni rajta! Kössz a tippet, vége a kérdezősködésnek, este táblácskákat gyártok! :-)
Via mondta
Hajrá! :)
Dikoca mondta
Az én tapasztalataim a mosogatógépekkel:
otthon anyuéknál van egy,kb 6-7 éves,az előző albinkban volt, azt egy évig használtuk, ex majdnemanyóséknál is van egy, azt 3 és fél évig használtam.
Mindegyiknél a három alap tapasztalat:
vékony falú poharat, fanyelű kést, deszkát és teflon edényt sosem! teszünk bele.
A deszkák kiszálkásodnak és eldeformálódnak, a vékonyfalú borospoharaimat féltem, a teflont pedig leoldotta. Exanyóséknak vannak olyan (drágábbik fajta) Tefal serpenyőik amiken én már látom a teflonon áttetsző rozsdát.
A leginkább az albérletünkben lévő Ikeás gépet szerettem, azt úgy, hogy 3an laktunk ott, heti 2-szer indítottuk be, és egy éven át egyszer sem találtam benne csúnyán elmosott edényt, pedig a főzőedényeket is mind abban mostuk.
Via mondta
Én is ezt hallottam a teflonról, deszkáról.
dideki76 mondta
Először is gratulálok a géphez, én is hasonló “csupa nagybetűs” (REND, IDŐ) állapotot éltem meg, mikor három éve beruháztunk rá (szintén egymedencés-mosogatós konyhába érkezett). Sokszorosan megtérült! Csak megerősíteni tudom sirenita2 tapasztalatát, és a tágabb családban is többféle tesztelés után egyértelműen a DM öko tablettája a nyerő! Sót használok, de öblítőt nem, és így is minden szép. Félévente érdemes egy erre való tisztítószerrel “gépátmosogatást” beiktatni. AZ enyémen van 50 fokos öko program, és teljesen elég, előmosogatás nélkül. Minden jót hozzá még egyszer! :-)
NSDetti mondta
megszokni azt a nyikorgós tiszta érzést:) Igen, ez annyira új az első pár mosásnál:) Én is képes voltam hosszan nézegetni a poharakat: jé, milyen szép!
Én is beteszem a teflonokat, lehet, hogy nem kéne, de így nem áll napokig a mosogatóban, hogy nekiessek. Kerámiát csak most kaptam, azt még kézzel mosom, de lehet, hogy be fog kerülni ő is Anasztáziába. (Anasztázia a neve, mert hercegnőnek érzem magam, hogy nem kell mosogatnom.)
ganna76 mondta
Nálunk Bözsi a neve….mert hogy Boch… :)
labda mondta
Mi Marikának hívjuk. Nem tudom hogyan jött. :)
De jó, hogy nem csak mi nevezzük el a gépeinket :D
Dolli mondta
En csak Mancinak hivom:))Valahogy ez a nev ugy megmaradt rajta:))
hanna8806 mondta
A mosogatógép szuper dolog, mindenkinek legyen alanyi joga! :) ha már itt tartasz, a húsvéti nyuszi listájára felkerülhet a szárítógép! Szerintem nagyobb csoda, mint a mosogatógép. Átpakolod a mosott ruhát, és mikor kiveszed, sokkal puhább és illatosabb (én szoktam venni ilyen belevaló kendőcskét) és ha még melegen összehajtogatod vasalni sem kell. Igaz nálunk mióta gyerek van legtöbbször elmarad a rögtön kiveszem rész, és simán állnak egy napig a gépen, olyankor meg sokkal gyűröttebbek, de akkor is élvezem, hogy nem kell mindennap kerülgetnem a száradó ruhákat. Ráadásul én ipari mennyiséget mosok, bár csak 3-an vagyunk egy háromévessel, de mindketten dolgozunk. nekem egy ősrégi darab van, anyuéktól kaptuk amikor újat vettek, bár nem látom a különbséget. Ez is egy olyan dolog amit akkor értékel az ember ha egyszer elkezdi használni. És nem csak gyerek mellett! Akkor is imádtam mikor egyedül éltem egyetemistaként :)
Via mondta
Az valahogy annyira nem prioritás, amúgy sem tudnám hova tenni, azt már tényleg nem. A kádat nem adom! :))
ganna76 mondta
Nekem mosó szárító gépem van, és nagyon ritkán szárítok vele. Szerintem szárítógép nem olyan hiánypótló, mint a mosogatógép. Ráadásul nagyon tönkreteszi a ruhákat. Szóval én extra esetekben használom. Pl. hazajövünk valahonnan és indulunk valahová, és férj 2 rövidgatyája közül 2 koszos. :) Na meg ha reggel azt a farmert akarom felvenni, ami még nemszáradt meg teljesen…de ezek már olyan luxusok…. :D
Nils Holgersonné mondta
Hát, kényelmes a szárítógép, főleg kis lakásban, de amíg egy mosogatógéppel energiát és vizet spórolsz (tehát a legyártásától eltekintve környezetkímélő), addig egy szárítógép energiapazarlás. Én csak emiatt nem szeretnék, bár nagy a kísértés néha.
Via mondta
Mi szeretünk teregetni. :)) Nyilván kisgyerekeseknek nagyobb előny.
l2njpy mondta
Teregetésssel elvagyok, de sajnos penészedik a ház, a kiteregetett ruhák párája így nem használ. Ezért nagyon kellene egy szárítógép legalább a nagyobb, nehezen száradó daraboknak.
katy27 mondta
Csatlakozom, a szárítógép legalább akkora királyság, mint a mosogatógép :)
Dolli mondta
Es a szarito nem zabalja le a villanyt?Baratnomnek olyan gepe hogy benne van a szarito es nem szereti hasznalni ert egy hogy sokat eszik neki es a masik meg hogy 3 ORAS A SZARITASI PROGRAM:(Nekem is tetszik a dolog de a parom nem igen akarja:()))
Kivi mondta
Nekünk egy éve van gépünk, és mi nem használunk öblítőt – jelentem, úgy is működik :)
Viszont mi szoktunk előmosni, ami annyit jelent, hogy a nagyon maszatos edényeket elöblítjük, így nem marad ragacsos, és így szebben mossa el a gép. De még ezzel együtt is sok időt takarít meg. További tapasztalat, hogy a rövid idejű (kb félórás) programokon nem oldódik fel teljesen a tabletta, ezért nem sokszor használjuk ezt a programot.
Dolli mondta
Szia:)esteleg rovid programra hasznal a folyekony szert a somatnak nagyon jo ez a cucca:)
czildi mondta
Én is akarok mosogatógépet! :( Nagyon nem szeretek mosogatni, főleg a tegnapi után… kicsúszott a kezemből egy tányér és darabokra törte az egyik kedvenc poharamat plusz lepattant a tavalyi bécsi adventi vásáros bögrémből egy darab :(
andreakis mondta
Bocsánat, hogy nem a mosogatógépre koncentrálok elsősorban, de ebben a posztban írtál valamit, amire felfigyeltem: a reflux. Nem írnál erről valamikor? Te biztosan több tapasztalattal rendelkezel, hogyan és mit kell enni, mire kell figyelni stb, nagyon érdekelne, szerintem egyre több a refluxos ember, szívesen olvasnám a te/ti tanácsaitokat, vagy javasolt és elkerülendő ételeket, italokat, stb.
A mosogatógépről: én is mindenfélét beleteszek, én a fát is, szépen elmossa, csak miután lejárt a gép, rögtön kiszedem és kint szárítom meg.
Én is beleteszem a teflonosat is, nem lesz baja.
A műanyag edényekkel óvatosan bánok, mert pl a vékonyabb falúakat (ikea jellemzően) deformálja néha, nem durván, de esztétikailag nem lesz ugyanaz :)
Mena mondta
Szia, Andrea! Saját magadnak kérdezed, vagy a rokonságodban/ismerősök között van valaki refluxos?
Nálunk ez “családi betegség”, többeknél előfordul és mindenki másra érzékeny vele. Nálam pl. két korty cukros üdítőtől (Nestea és társai) már rosszul van a gyomrom, még sima gyümölcsleveket se nagyon iszom, csak vizet vagy teát (meg forró csokit :D). Szénsavasat se tudok inni ugyanezért, még ásványvizet vagy limonádét is csak buborék nélkül engedhetek meg magamnak, kóla meg szerintem cirka egy évtizede nem került a szervezetembe :). (Mivel az alkohol egyébként sincs a listámon, ezért azzal nincs tapasztalatom, de másokat meg az készít ki.) De az italokra a többiek nem ennyire érzékenyek körülöttem.
A fűszereknél csak az extrém dolgokra vagyok érzékeny (pl. chili, erőspaprika), más viszont ezzel van úgy, mint én az italokkal, hogy a legkisebb mennyiség is rosszullétet okoz. Úgyhogy nálunk minden étel alig vagy alternatívan fűszerezve kerül az asztalra, pl. borsot nem használunk, borsikafűvel helyettesítjük, paprikából csak édes (legyen azért színe az ételnek :)), és sokkal kevesebb sót használunk, mint mások. Zöldfűszer jöhet minden mennyiségben, abból vagyunk úgy betárazva mindig, mintha apokalipszisre készülnénk. :) Vannak olyan fűszerek, amiket a betegség óta használunk csak, pl. kurkuma és gyömbér.
Ja, és rászoktam, hogy a legtöbb ételt kenyérrel kísérve eszem (szimpla húslevestől rizses húson át paprikás krumpliig), az szépen szívja a savat, és a jobban fűszerezett ételek (pl. étteremben) hatását is elnyomja. A félkészen vehető dolgoknál is figyelni kell, hogy ne legyen benne túl sok mesterséges ízesítőszer (pl. nátrium-glutamát), mert az is irritálhat. A gyümölcsökkel is vigyáznom kell, azt se ehetek éhgyomorra, és inkább kis mennyiségeket, de ez is változó mértékű. Almát például csak valakivel megfelezve bírok enni, egy egész túl sok lenne, míg két-három mandarin, narancs simán lemegy rosszullét nélkül is. Szóval az egyéni kísérletezés ebben is fontos.
Nyilván a legalapvetőbb a rendszeres táplálkozás (2-3 óránként elmajszolni legalább valami kekszet, magvakat, vagy bármit, amivel elvan a gyomorsav), sosem degeszre enni magunkat, és érdemes figyelni arra is, hogy ezzel nem lehet mindenfélét sportolni – pl. két-három felülés, vagy hasonló tornafeladat után jön nálam a rosszullét :) Első körben ennyi jutott eszembe, remélem, segítettem valamennyit :)
Üdv: Mena
Via mondta
Ádámnak nincs sok sava, de konstansan nyitott a gyomorszája. Egy kupak nélküli vizesflakont képzelj el. Ha előre hajol, elindul minden… Stressztől, savasító kajáktól egyenesen állva is feljön. Se csípős, se paradicsomhéj, se alkohol. A görcs pont a vagus idegeket piszkálja, attól meg szédül. Enni kell, különben moshatom fel a padlóról. :) Van rá műtét, de kockázatos és nem is biztos, hogy segít. Stresszkezeléssel és diétával elvan. :) (Meg protonpumpát vesz be este, hogy ne teljesen ülve kelljen aludni.)
sirenita2 mondta
Nekem a DM-es öko mosogatótabletta nagyon bejött, sokkal jobb, mint a márkásak. Öblítőnek pedig kizárólag ecetet használok, és attól nem lesznek opálosak a poharak. Nekem egy régebbi gépem van, néha nem mosogat olyan szépen. Olyankor elindítom üresen egy nagy adag szódabikarbónával és ecettel, és utána megint ragyog minden.
ganna76 mondta
Én kb. 8 éve vagyok mosogatógép használó, így leírom a saját tapasztalataimat.
Nekem a tabletták nagyon nem váltak be. Ezt akkor tapasztalja az ember, mikor áttér a porra, vagy a gélre. Sokkal hatékonyabb. Itt jön az a kérdés is, hogy 70 fok? Komoly? Labor eszközöket mosnak ilyen fokon. Én a mindennapi cuccokat 50, a kicsit koszosabbakat 60 fokon mosom, de az már nagyon extrának számít. Amúgy van egy bio mosogatóképpor, ami kb. 1300 Ft és elég jó is, de szerintem a Lukrécia kencéi oldalon van házi por recept!
Szerintem ha kisebb hőfokon mosogatsz, azzal energiát is spórolsz!
Ami nagyon fontos: vékony falú üvegpoharat ne moss benne! (lásd borospohár, de úgy tudom nem isztok bort, de hátha van olyan falú poharatok…) Én egyszer beletettem, eltört…szivattyú eldugult…8000 Ft a szerelőnek.
Szűrőt évente érdemes alaposan kitisztítani, mert utána nagyon szépen fog mosni. Én szoktam bele olyan tisztítót venni, amit üres gépbe kell betenni. Az nagyon jó, bár az ajtó és gép találkozását az sem tisztítja…sajnos ott néha megül a dzsuva! :(
Nekem mikor még az albérletemben is volt mosogatógép, mondták sokan, hogy úrinő vagyok… hát szerintem meg spórolok vizet a következő nemzedéknek, és nem utolsó sorban rengeteg időt és energiát MAGAMNAK!
A saját lakásomban a két kedvenc gépem a mosógép és a mosogatógép. Mindkettő a konyhában van, és imádom, mikor én a nappaliban csinálok valami, ők meg dolgoznak helyettem, nekem, értem! :)
Amúgy nekem a kipakolás a mumus feladatom…de férj szívesen csinálja. Meg is kapta a porszívózás mellé! :D
Ja és irigyellek, hogy csak 2 naponta indítod be….én nem tudom mit mit csinálunk, de nálunk naponta megy…pedig szintén ketten vagyunk! :)
Via mondta
Majd kitapasztalom, hogy kevesebb hőfokkal mit tud. A 2 órás mindenképp 70 fokos. Borospohár nincs használatban. :)
katy27 mondta
Ha szeretnéd a tömítéseket is lepucolni, akkor kövesd a ganna76-nak leírtakat (kupak leteker, vattakorong benedvesít, gumitömítés áttöröl). Magához a géptisztításhoz nem kell (sőt, nem is szabad!) letekerni a kupakot, hanem a kupak tetején található védőfóliát kell lehúzni. Alatta egy viaszos zárótömítést találsz, amit a meleg víz kiold majd menet közben és kifolyik a lötyi. A flakont fejjel lefelé kell a gépbe állítani, vagy felülre a poharak helyére (elvileg azért van ilyen hülye formája, majd meglátod), vagy az evőeszközös kosárba. Üresen indítsd el a gépet magas hőfokon.
katy27 mondta
Évente??? Nyilván nem vagyunk egyformák, de én havonta pucolok szűrőt, és nem vagyok tisztaságmániás. Folyton tele lesz dzsuvával, borsószemeket és hasonlókat találok benne. Igazság szerint hetente pucolni se lenne túlzás, csak lusta vagyok :)
A géptisztító folyadékból használat előtt önts egy kicsit egy vattakorongra és töröld át vele a gumitömítéseket, csodát tesz ;) Nálam 3-4 vattakorong fogy egy ilyen alkalommal, és 2-3 havonta tisztítom a gépet. A lötyi az Aldiban és a Lidlben a legolcsóbb.
Via mondta
Pont ma vettem ilyen lötyit az Aldiban, az a kék, szögletes, lapos flakon, ugye? Segítesz, hogy ezzel a fajtával mit kell csinálni? Lecsavarom a kupakot és beleállítom a gépbe? A rajzon valami ilyesmi van. Üresen futtassam majd?
Dolli mondta
Ha letakaritod a tanyerrol az etelmaradvanyokat akkor nem lesz a szuroben sem rizs sem borso es mas egyeb:))en mindig lepucolom ha meg olyan a kaja le is oblitem pl fozelek utan:))) ugyanis ha tejes akkor meg savanyodhat a gepben mire elmosogatom vele es igy eleg budi ha kinyitod meg az illatosito sem veszi el a savanyu tej szagot:)))igy nekem sem koszos a szuro csak talalomra szokom kivenni kulon es elmosni:)
Kivi mondta
Kicsit több mint egy éve van mosogatógépünk, és mi nem használunk öblítőt – jelentem, tökéletesen dolgozik anélkül is. Viszont mi elő szoktuk öblíteni a nagyon maszatos edényeket (pl rizsevészet után), mert így könnyebben elbánik vele. De még ezzel együttvéve is nagyon hasznos gép, sok időt takarít meg.
vec81 mondta
Kerámiabevonatos serpenyőt és a teflonos bevonatosakat is be szoktam tenni. A kerámiával többnyire nem bír el, de a teflonos, illetve nem teflonos, de tapadásmentes bevonatos serpenyőket, tepsiket szebben és kíméletesebben elmossa, mint én. Persze az odaégett apró olajpöttyökkel, amik a serpenyők oldalán maradnak már “ő” sem bír el, olyankor kell egy kis utómunka a részemről, de legalább nem tocsogok az olajos maszlagban. Szarvasi kávéfőzőm üveg edényét és tetejét beteszem, de a kávézacc tartó egyszer pórul járt: olyan szürke lett, hogy 20 percig sikáltam, mire visszanyerte eredeti színét. 9 terítékes Bosch gépemhez kizárólag Finish cuccokat használok. Az öblítővel annyi gondom van, hogy a fazekakon látszik legjobban, amikor vizet engedek beléjük, hogy felhabzik a víz kissé (jobban, mintha kézzel mosogattam volna el és alaposan leöblítem a mosogatószert). Ecettel én is kacérkodom, de még nem mertem lecserélni. Előtte kipróbálom, hogy az öblítőszer adagolót alacsonyabbra állítom, hátha nem opálosodnak az üveg edények, poharak. Kisgyerekes háziasszonyként ÁLDÁS, legalább 1,5-2 órával többet tudok a családnak szentelni, mintha az egymedencésben pancsolnék órákon át. És nem fogyaszt többet, mint amennyi vizet azelőtt elfolyattam kézi mosogatással! Még fél töltettel sem! Az áramszámlánkon sem emelt sokat. Semmi pénzért nem adnám! :)
Via mondta
Az én kerámiásomra kifejezetten az vonatkozik a papírja szerint, hogy a mosogatógép gyengíti a tapadásgátló réteget, és egy idő után le dog ragadni a kajám… pont azért szeretem, mert nem ragad le, úgyhogy inkább nem kockáztatok! :) A teflont állítólag leoldja. Én óvatosan mosom, nem dörzsölöm, azt is kibírom heti egyszer… :) Öblítős habzást nem tapasztaltam, pedig a kezdőcsomag nekem is Finish volt. Majd ha kifogyott, meglátjuk, a Mülleres mit csinál. De olyat is olvastam, hogy az ecet kifejezetten roncsolja a gépet. Még nem vagyok elég okos, hogy eldöntsem! :D
vec81 mondta
Nekem Tefal serpenyőim vannak (öszesen 3), de az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy hetente-kéthetente kerül elő egy-egy közülük. Azért is írom, mert lentebb olvastam egy kommentet, hogy látszik alatta a rozsda. Figyelmesebb leszek ezentúl, az biztos. Kerámiám egy van csak. Egyszer úgy odaragadt az oldalára, hogy kézzel próbáltam leszedni, nem sikerült, gépbe betettem, hát az sem nagyon bírt el vele. Bizonyára én rontottam el valamit használat közben. Egyébként nagyon jó, hogy írtad ezt a cikket, legalább mások tapasztalatait is megismerjük! :) Ja, még a Finishről annyi jutott eszembe, hogy abból is próbáltam többfélét, a szuperglancosból csak azt, ami ajándékba volt a géphez. Legjobban az All in One vált be. Utóbb Klasszikot vettem, de sem a teafolttal nem birkózik meg, meg más esetben is találok hibát. A 100 Ft-os boltban vásárolt szűrőket sem szabad beletenni, én egyet kidobtam már, pont a kávéfőzős dologhoz hasonlóan járt. Csak az apró lyukacsost nem álltam neki sikálni. Fanyelű késeim bírják a kiképzést, de semmi egyéb fát nem teszek bele.
Dolli mondta
Szie.nekem is Bosch a mosogatogepem es szinten 9 teritekes.Elejen nekem is olyan volt az oblitotol de atalitottam az oblito adagolo ajtasan a kis jelet a 3 fokozatra es ugy mart jo lett .Sok fele tablettat kiprobaltam es meg a DM es drogis markas tablettaval is tokeletes a mosogatas.A legjobb a Somat folyekony ami ecetes Csak tanacsolni tudom nem marja meg az uveget hosszu tavon mint a tablettas ,nem lesz olyan mintha agyon lenne karcolva a pohar es az uveg tanyerok,gondolok itt a 44 darabos keszletekre amit anno a lengyeleknel lehett venni .Van hogy meg kulon oblitot nem is teszek mert a tablettaban is van es a folyekony ban is van oblito.En a finiss t nem hasznaltam es eddig csak rosszat hallotam rola :( te vagy az elso akitol mast olvasaok:).En mart 5 eve hasznalom a gepemet es nagyon szeretem csak az eg baj van vele hogy nem a nagyobbikat vettem akkor de mashogy nem lehetett helyfuggoseg miatt :)ha legkozelebb veszek csak is a nagyobbikat majd valahogy megoldom:)))Sok sikert kivanok nektek a mosogatogephez :))))Dolli