Dóritól érkezett egy nagyon fontos kérdést felvető levél: milyen gyakran és milyen szűrővizsgálatokra kell elmenni?
Dóri írja: Engem nagyon érdekelnének, hogy bizonyos életkorokban milyen szűrővizsgálatokra érdemes elmenni. Főleg megelőzés céljából gondolnám. Jó lenne, ha olyanokat is tudnánk, hogy milyen vizsgálatra milyen rendszerességgel kell járni.
Ez egy olyan téma, ami az én tudásomnál többet igényel, hiszen csak a korosztályomat érintő dolgokat ismerem hétköznapi szinten (nőgyógyász, fogorvos, mellvizsgálat, háziorvosi állapotfelmérés), de úgy éreztem, hogy itt többre van szükség. Az olvasóközönség is 16-76 évesig sokféle emberből áll, és ha valamelyik témánál fontos a tájékoztatás, ez az. Szerencsére tudtam, hogy kihez forduljak. :)
Dr. Ipolyi-Topál Gitta a HáziorvosBlog vezetője, és a 2011-es HVG GoldenBlog díjátadón találkoztunk – mindketten Életmód kategóriában nyertünk, ő a zsűri, én pedig a közönség díját kaptam meg. Azóta is tartottuk a kapcsolatot, így a levél érkezése után ráírtam Facebookon, hogy lenne-e kedve kollaborálni egyet. :)
Gitta nagyon örült a felkérésnek, és szívesen válaszolt a kérdéseimre. A bejegyzés végére egy plusz nyomtatható segédanyaggal készülök, hogy még jobban tudjátok követni a saját egészségeteket. :)
– Mit is jelent pontosan a szűrés?
Szűrésnek nevezzük azt, amikor fájdalmatlan, olcsó, de kellően hatékony módszerrel igyekszünk megtalálni olyan elváltozást, ami tünetet még nem okoz.
– Melyek azok a szűrővizsgálatok, amelyek a fiatalokat, akár már a huszonéves korosztályt is érintik?
A bőrrákos elváltozások előfordulásának növekedése miatt fiatalon is fontos az anyajegyek éves vizsgálata, ha kell, eltávolítása. További olvasnivaló a témában itt.
Minimum kétévente, de inkább gyakrabban (ideális esetben félévente) javasolt fogorvoshoz is elmenni, aki nem csak a fogakat ellenőrzi ilyenkor, hanem észreveszi a szájban a rákmegelőző állapotokat is.
Napjainkban tüdőszűrés bizonyos rizikós társadalmi csoportokban és munkakörökben kötelező (szociális munkások, egészségügyi dolgozók, stb.). Mindazonáltal negyven éves kor fölött ajánlott évente részt venni tüdőszűrésen (ingyenes, nem kell hozzá beutaló) lévén, hogy nemcsak a tuberkulózist, hanem daganatokat fel lehet ismerni a segítségével.
– Mi a helyzet a női betegségekkel?
A nőknek 21 éves kortól, vagy a nemi élet megkezdésétől javasolt megjelenniük méhnyakrák-szűrésen. Hogy milyen gyakran érdemes, ebben van egy kis bonyolítás. Ha van rá lehetőség, a nőgyógyászok többsége évente ajánlja a méhnyakrák szűrés elvégzését. A szakmai kollégiumi ajánlás így szól: A fiatal nőknél évente javasolt nőgyógyászati rákszűrés, s amennyiben a méhnyak a kolposzkóppal is épnek látszik, és/vagy a sejtkenet nem utal kóros elváltozásra, a sejtkenetet elegendő kétévenként venni. Ha a sejtvizsgálat három egymás utáni alkalommal negatív, háromévenkénti sejtkenetvizsgálat teljesen megfelelő. A változókorúaknál, ha a kolposzkópia negatív, elegendő a háromévenkénti kenetvétel.” Egy szó mint száz, elvileg nem lenne muszáj évente kenetet is venni, elég csak a megtekintés.
A mellrák szűrése alapesetben 40-45 éves kor alatt tapintásos vizsgálattal történik (elvileg a nőgyógyásznak „munkaköri kötelessége” elvégezni). Ezt érdemes az otthoni önvizsgálattal kiegészíteni a menstruációt követő napokban, amikor a legkevésbé mirigyes az emlő állománya. Figyelmeztető jel, ha a mell alakja torzul, zsugorodik, a bőrön behúzódás keletkezik, a bőrön olyan seb jelentkezik, aminek nem tudjuk az okát vagy nehezen gyógyul, az emlőbimbó ekcémásan kipirosodik, viszket. Az alakban, méretben talált aszimmetria vagy a bimbó befelé fordulása természetes jelenség.
45-65 éves korban kétévenként javasolt a mammográfiás vizsgálat. (Panasz esetén természetesen soron kívül) És mi van a 40-45 év közötti nőkkel? — kérdezhetitek. Elvileg lehet mammográfiát végezni, de behívót nem kapnak rá.
Veszélyeztetett nőknek (családban emlő vagy petefészekrák, BRCA 1,2 mutáció hordozás, emlőrákos előzmény) 30 éves kortól évente javasolt szűrővizsgálat. Egyeztess orvosoddal, hiszen ilyenkor épp zajlik a családalapítás, nem biztos, hogy pont röntgenre van szükséged, de akkor megnéznek ultrahanggal. A saját radiológusom álláspontja szerint az első vizsgálat jó ha komplex, tehát történik mammográfia és ultrahangvizsgálat is, utána pedig csak az ultrahang negyven éves korig. Onnantól pedig mammográfia is.
– Férfiaknál talán kevésbé van köztudatban a szűrés és az önvizsgálat. Nekik mit érdemes figyelemmel kísérni?
Bár a prosztatarák szűréséről sokan azt gondolják, hogy elég megnézetni a PSA-t (prosztataspecifikus antigén), de prosztatarák szűrésére önmagában nem alkalmas ez a vizsgálat, mert pontatlan. Végbélen keresztüli tapintásos vizsgálattal kiegészítve érdemes végezni, 50 éves kortól, kétévente. (Családi előfordulás esetén már 45 éves kortól.) Ha a kettő együtt gyanús eredményt ad, az urológus további vizsgálatokat kezdeményez. Emellett jó, ha egy férfi ismeri a herék önvizsgálatának folyamatát.
– Milyen egyéb vizsgálatokra érdemes még odafigyelni?
Negyven éves kor után érdemes ellenőriztetni a vérnyomását még az egyébként egészségeseknek is, de a cukorbetegek, túlsúlyosak, dohányosok ennél is szorosabb követést igényelnek. Népbetegségnek számít ugyanis a metabolikus szindróma, ami a túlsúly, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, az emelkedett koleszterin- és vérzsírszintek együttes fennállását jelenti. Ez rendszeres ellenőrzést, de mindenekelőtt gyökeres életmód-változtatást igényel.
Vastag- és végbélrákok korai felfedezése céljából, érdemes vastagbéltükrözést végeztetni, különösen akkor, ha a családban volt daganatos beteg. Ajánlások szerint, ha egyenesági felmenőnek volt vastagbéldaganata, a tükrözést 10 évvel korábbi életkorban kell elvégezni. Vagyis ha valakinek az édesapjánál 45 éves korában diagnosztizáltak vastagbélrákot, már 35 évesen érdemes elmennie a tükrözésre. Családi előzmény nélkül és panaszmentesen elegendő 45 éves kor után megejteni az első szűrést. Az amerikaiak jelenleg azt mondják, ha negatív volt, akkor tízévente elég ismételni, de nálunk inkább ötöt javasolnak. A székletvér kimutatása pontatlan vizsgálat, hiszen egyrészt nem minden daganat vérzik, másrészt rendkívül gyakori az aranyér, amiből természetesen kerülhet vér a székletbe, ami felesleges riadalmat okozhat. A semminél persze mindenesetre több. Kapcsolódó olvasmány.
Javasolt rendszeresen (rizikó esetén akár évente) hasi ultrahangot is végeztetni. Májelváltozásokat, kismedencei szervek betegségeit lehet ezáltal felfedezni. Veszélyeztetett betegeknek különösen fontos a májrák szűrése. Kapcsolódó videó.
Kihívás!
Úgyis antihalogató szerda van, nem érjük be annyival, hogy interjút olvasgatunk, de nem ám. :) Nézd át a fentiek alapján, hogy mi az, ami számodra esedékes, fogd a telefont & a naptáradat, és egyeztess időpontot a megfelelő szakemberrel. Mivel relatív az emlékezőképességünk, képesek vagyunk a 3 évvel ezelőtti szűrővizsgálatot is “tavaly voltam”-ként emlegetni, ezért is fontos, hogy visszakereshető legyen minden. Nagyon ajánlom, hogy az orvosi leletes mappádban vagy más, fontos iratokat tartalmazó dossziéban legyen egy olyan oldal, ahol összegyűjtve vezeted, hogy mikor voltál legutoljára a különböző vizsgálatokon. Az összes családtagnak legyen saját oldala, és csinálj rutint belőle, hogy előveszed és időpontokat egyeztetsz – kötheted az ellenőrzést születésnaphoz, szilveszterhez, a nyári szünet kezdetéhez, vagy az iskolaév elejéhez. A lényeg, hogy tartsd figyelemmel, és gondoskodj magadról. Üljetek le a családdal, és mindenkinek nézzétek át az orvosi iratait, hogy mivel van esetleg elmaradva.
Vesd be a mobilt!
- Állíts be emlékeztetőket a telefonodba, hogy minden hónapban szóljon a mellvizsgálatról. Ha használod a zseniális OvuView ciklusfigyelő alkalmazást, a 8. napon automatikusan szól.
- A Google Naptárba évekre előre írhatsz emlékeztetőket, sőt, azt is be tudod állítani, hogy SMS-ben vagy e-mailen értesítsen. Ha most végeztél az aktuális szűrővizsgálattal, írj magadnak 6-12-24 hónap múlvára értesítővel összekötött bejegyzéseket a naptárba, hogy ne ezen múljon a vizsgálat.
Nyomtasd ki & írd fel!
Köszönöm Gittának a közreműködést és a segítségét! Aki még többet szeretne egészségügyi témában okosodni, annak egyrészt ajánlom a már említett HáziorvosBlogot, illetve Gitta “Lásd el a bajod” egészségügyi tanfolyamát.
Cella mondta
Jujj, ez egy régi cikk, hogy csak most jött velem szembe :) Mindenesetre a nőgyógyászati szűréshez eszembe jutott egy apróság, egyszerűen saját tapasztalat nyomán: nekem most nyár elején sikerült diagnosztizálni az endometriózist, amit hüvelyi ultrahanggal vettek észre. Sajnos ezt a betegséget csak akkor lehet már látni ultrahangon, ha már van mit ultrahangon látni, tehát elég nagy, de mivel egyre gyakoribb ez a betegség, és mégis nagyon kevesen tudnak róla, no meg nem csak endometriózist lehet ilyenkor észrevenni, hanem miómát stb, szerintem az lenne az alap, hogy az éves méhnyaknyák szűrés (és melltapogatás) alkalmával kérni egy ultrahangot is.
A fogorvosi szűréshez meg az jutott eszembe, hogy nem tudom, máshol van-e ilyen, de pl a Móriczon a Villányi Dentnél az éves szűrővizsgálat ingyenes, illetve gyakorlatilag folyamatosan akcióban van a panoráma röntgenes rákszűrés (2-3ezer ft körül van), érdemes körbenézni, hátha más magánfogászaton is vannak ilyen akciók, azért mégse SZTK :)
kiscsillag mondta
Nekem úgy hozta az élet, hogy egy ismeretlen eredetű erős hasgörcs miatt a háziorvos sürgősséggel beutalt a Klinikára januárban, ahol 8 óra alatt megvizsgált 4 sebész, 1 nőgyógyász, 2 urológus, vettek vért, vizsgáltak vizeletet, megröntgeneztek, és megállapították, hogy mindenem teljesen rendben van – ha egyesével akartam volna végigjárni ennyi rendelési, hetekbe tartott volna. Persze az nem derült ki, mi okozta a görcsöt, de papírom van róla, hogy jó mindenem;)
Marta16 mondta
Egyetem végéig nem vettem annyira komolyan. Utána külföldre kerültem, ott már rendszeresebben jártam pl. nögyógyászati szürésre, mint elötte otthon. Azóta megint máshová kerültem, és azóta igazán példamutató rendszerességgel járok szürövizsgálatokra.
Ami nem rossz, hogy az itteni egészségbiztosítási rendszerbe jutalmazási elemek vannak beépítve. Ha évente megadott számú/fajta szürövizsgálaton (nögyógyász/urológus, börgyógyász, fogorvos, stb) jártál, vagy védöoltásokat kaptál, egyesületben rendszeresen sportolsz vagy egyéb egészségmegörzö programban résztvettél, pénz formában bónuszt kapsz, tehát effektíve csökken az egészségbiztosításba folyó pénzed összege. Szerintem van, akinek ez egy plusz löketet ad rendszeresen eljárni szürövizsgálatra. Nekem mostmár szívügyem.
Trogir mondta
Hmmmm…….. ez egy igen nehéz kérdés az életünkben…..mikor menjünk kihez menjünk……..és egyáltalán veszélyeztetett lehetek? Senkit nem szeretnék megilyeszteni de nálam 26 évesen diagnosztizáltak mellrákot ……most vagyok 27….. sok mindent lehetne ilyenkor mondani de ezer dolognál is fontosabb figyeljünk a testünkre legalabb mi saját magunkat ne bántsuk,
Es nagyon-nagyon szeressük magunkat!!!!!
csillagvirag mondta
Magam is épp mostanában gondolkoztam azon, hogy nem ártana kontrollra menni bizonyos területeken, mert sajnos eddig nem fordítottam erre nagy hangsúlyt, Tény, hogy nem is vagyok beteges, s a családban se igazán vannak komoly esetek, de soha se lehet tudni. Amit én még hozzátennék, az a szemvizsgálat azoknak főleg, akik szemüveget hórdanak, és persze nem csak. Állítólag két évente javasolt. Én a legutóbb vagy 4 évig nem voltam, s most a télen is csak azért mentem el, mert eltört a szemüvegem. Meglepetés ért, hogy ennyi idő alatt mennyit javult a szemem, míg máskor alig volt változás, s ha igen, többnyire romlott az állapot. Lejár a szakdolgozat írásom és a védés és lehet egyeztetni a szakemberekkel. Mondjuk addig meg kell őket találjam itt is, ahol lakom, nem csak otthon, de kihívás fogadva.
Via mondta
Nekem mázlim van, képzeld, egy szemész végez minden héten szemvizsgálatot az optikában, ahova járok, úgyhogy össze tudom kötni a lencsevásárlást rendszeres szemvizsgálattal: néha úgy megyek, hogy ott legyen a doktornő is. :) Nincs SZTK meg sorbanállás… :) Lehet, hogy a te környékeden is van optika+szemész kombó! Szakembert egyébként legjobb ajánlás alapján választani. Kérdezz körbe helyi ismerősöknél, hogy ki hova jár kozmetikushoz, nőgyógyászhoz, fogorvoshoz, és kiket ajánlanának – ezek bizalmi pozíciók amúgy is. :)
Kivi mondta
Én is évek óta ezt csinálom, ahova járok ott nagyon rendes volt múltkoor az optikus, olyasmit tudtam meg a szememről amit korábban nem (nem záródik le teljesen a szemhéjam, emiatt a kontaktlencséhez kell a műkönny).
Októberben szoktam menni, mert akkor ingyenes a nagyobb helyeken a szűrés, akkor is ha nem veszek semmit. :)
rusalka mondta
Idén tavasszal voltam 3 napot kórházban, a legrosszabb az egész tartózkodásban az volt, hogy szembesültem vele, milyen meggyötört, összetört, lerobbant állapotú, gyakran nem is idős emberekből milyen sok van. Szörnyű belegondolni, hogy sokan mártírkodnak, marokszámra fájdalomcsillapítót szednek, szenvednek, de nem adnak arra, hogy kivizsgáltassák magukat. Rossz volt ezt látni, nálunk nem ez a szokás a családban, én kis naov, 20 évesen szembesültem ezzel hogy nem mindenkinek egyértelmű…
bongyorka mondta
Köszi a sok hasznos infót, Neked is és Gittának is, ezekről jó, ha néha szó esik, hátha pár ember ráveszi magát a szűrésre.
Szekszárdon a nőgyógyászaton csak akkor írnak fel fogamzásgátlót, ha megvan az éves méhnyakrák szűrés, jó lenne, ha több helyen szabnának ilyesmi feltételeket, mert akkor biztos, hogy többen mennének különböző szűrésekre, ha egyéb érdek is fűződik hozzá, sajnos pusztán az egészség megőrzése nem aktivizálja az embereket.
Via mondta
Az emberek az autójukat előbb viszik el nagygenerálra, mint a testüket… Pedig nálunk sokkal rizikósabb egy olajcsere. :)
Montana mondta
Kicsit hiányolom az anyajegyek szűrését. Pedig az aztán tényleg ne fáj. :-)
Via mondta
Ott van pedig. :) 2. kérdés válaszának a legeslegeslegelején.
Montana mondta
Fogalmam sincs, hogy siklottam át rajta, kijött pont ez a nünükém! :-)
Via mondta
Menj szemészhez! :D
Babi11 mondta
Via!
Kérlek tudatosítsd a postban, hogy a hererák a fiatal férfiak betegsége. Nagyon sokan nem tudják, de a késői tizenéves korosztály már igenis veszélyeztetett, a csúcs pedig a 20-as, 30-as években van. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy a szexuális felvilágosítással egyidőben igenis beszélni kell erről fiainknak, mert veszélyeztetettek. Nem gyakori az előfordulása, de az időben észrevett heretumorok nagyon jól kezelhetőek (műtét+kemoterápia), szuper a túlélésük. De ahhoz az kell, hogy a férfiak legyenek tudatában, hogy ez nem a nagypapik betegsége…
Via mondta
Köszönöm a kiegészítést, a kommentekkel együtt teljes mindig a bejegyzés, remélem, sokan olvassák.
Hasznos link lehet ez a herék önvizsgálatáról: https://www.webbeteg.hu/cikkek/daganat/4195/here-onvizsgalat
Plusz szerintem ugyanúgy, ahogy a férfiak szakértők nőpartnerük mellének állapotát illetően, a hölgyek is lehet, hogy hamarabb érzékelik a herék elváltozását a párjukon. Úgyhogy ezt nem csak a pasiknak kell tudni, hanem a párjaiknak is. :) Önvizsgálat, partnervizsgálat.
Babi11 mondta
Én is remélem… ha már egyetlen esetet sikerül időben felfedezni, így gyógyítani, már megérte.
Maximálisan egyetértek, figyeljünk egymásra, ilyen téren is.
Katica mondta
Via, tök jó, hogy írtál erről. Sajnos sok ember fél vállról veszi ezeket a dolgokat. Én múlt héten estem át egy vastagbél tükrözésen. Nem volt kellemes, de legalább megnyugtató eredményt kaptam. :)
Lillababa mondta
Még csak pár dolog aktuális a korom miatt, de pl.vérképet igyekszek évente nézetni. Hasznos cikk volt, a mellvizsgálat rész különösen, nem tudtam pontosan,hogy miket kell figyelni,szóval köszi!:-)
hoember mondta
Kvázi “mázli” a szűrésekre járás szempontjából, hogy egyes munkakörök és munkahelyek éves egészségügyi alkalmassági vizsgálat keretében egyébként is elküldenek a legtöbb szükséges szűrésre – aki ilyen helyen dolgozik, annak csak a családi kórtörténet szempontjából problémásabb területeken szükséges az extra odafigyelés (nálam pl a mellrák miatt).
Csipike mondta
A törvény szerint minden alkalmazottat foglalkoztató munkáltató köteles foglalkozásegészségügyi szolgáltatóval szerződni és gondoskodni a munkavállalók ellátásáról.
https://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99800033.NM
Ezt elvileg munkaügyi ellenőrzéskor vizsgálhatja a hatóság és ugyanúgy mulasztás, mint más munkavédelmi szabály figyelmen kívül hagyása.
Sajnos nem mindenhol figyelik, hogy valóban rednben van-e a dokumentáció és kevés az igényes munkáltató, aki esetleg az alap csomagnál többet áldoz a munkavállalóira (pl EKG, koleszterin, vas szint mérés, stb). Szóval egy csomó minden ki sem derül. A másik pl a mentális zavarok, na ezt a belgyógyász az alatt az 5 perc alatt, amíg lezavarja a vizsgálatot, tutira észre sem veszi.
Szerintem nem megfelelő a vizsgálat módszere. Sokkal jobb kérdőívet lehetne összeállítani, ami alapján kiderülhetne több minden, mert a mostani forma szerint csak annyit válaszolunk, hogy “Nincs”, “nem”, “semmit”, stb.
Pár éve az aktuális üzemorvosnő meglepő módon végzett emlővizsgálatot a csajokon és el is mondta a fontos alapinfókat. Máskor a másik meg semmit.
Lenne mit tenni e téren is. Mondjuk még örüljünk, hogy ennyi van, amilyen siralmas az eü állapota. Nincsenek illúzióim.