Volt már körkérdés porolásról, mosogatásról, felmosásról, mosásról, sőt, vasalásról is, jöjjön most hát a teregetés. :) A hozzászólások között mesélhettek a hogyanokról, trükkökről, tippekről – feltétlenül említsétek meg azt is, hogy hányan vagytok, milyen gyakran mostok, és mekkora lakásban vagy kertben teregettek, mert így könnyebb lesz a hasonló élethelyzetekből tanulni.
Hol?
Ketten vagyunk, és limitál a fregoli és a fürdőszoba mérete abban, hogy hányszor tudok egy nap mosni, ezért nagyjából beálltunk arra, hogy kétnaponta megy a mosógép, így addigra meg is szárad az előző adag. De ha kell, és jobb az idő megy naponta is. Kád felé fúrt, leengedhető fregolink van, a felállíthatót utálom kerülgetni, az albérletben évekig az volt, olyankor elférni nem lehetett, ezért amint fúrhattuk a saját plafont, fúrtuk. (Bakancslista: nagy erkély és napon száradt ruhák. Egyelőre marad a fürdőszoba.) Mivel ablak nincs, a pára bődületes tud lenni száradáskor, ezért a párátlanító alap (Ceresitem van). De legalább nem jön be semmiféle szag (cigi, kaja, benzin…) a szomszédból vagy az utcáról. :)) A páraelszívót is be szoktam kapcsolni, különösen télen. Most, hogy már a 30 fok feletti hőmérséklet a normális, pikk-pakk megszárad minden, a reggel kimosott ágyneműt este fel tudom húzni, ha akarom. :)
Hogyan?
Ami a logisztikát illeti: teregetés nálam nem a legkedvencebb feladat, telente a szezonálisan kiszáradó bőrömnek sem tesz jót, ezért vagy ketten csináljuk Ádámmal (én adogatom, ő felteszi, úgyis ő a magasabb és többet elér), vagy részletekben csinálom (mosás után pár óra alatt néha kiteregetek egy-egy cuccot, amikor a fürdőszoba felé járok — éljen az otthonmunka, mindig van tennivaló :D). Bennhagyni viszont nem szabad sokáig, nem csak a gyűrődés miatt, hanem mert iszonyatosan be tudnak büdösödni, hiába frissen mosottak… Nem saját mosógépben már sikerült ilyet szagolnom, senkinek nem kívánom. Brrr.
A teregetésnek nálam az évek alatt ösztönösen kialakult sorrendje van: a zoknikat egymás mellé teszem, szóval ha látom, hogy van egy rózsaszín zokni, és még nem teregettem ki a párját, hagyok mellette helyet neki, hogy mikor a kezembe akad a barátja, akkor oda tehessem (kivéve, ha ellopták a félzoknievő manók, akik a mosógépben laknak). Ez a későbbi szortírozást is megkönnyíti. A plafonra fúrt szárítónál fontos az egyensúly is, különben dőlni kezd, ezért még azzal is sakkozok, hogy egyenlően osszam el a súlyt a különböző részeken. :) A jó teregetéssel kiváltható a vasalás egy része (ha olyan a ruhadarab), ezért nekem a legfontosabb, hogy mindig megrázom a ruhákat, és ami igényli, azt vállfán szárítom (így helyet is spórolok). Mivel sajnos nincs szél meg napsütés (szipp), csipeszt nem használok, mert beltérre minek.
És a leszedés…
Ami rettenetesen-rettenetesen fontos: a megszáradt ruhát szisztematikusan szedem le, és nem kupacolom át valahova, mert a „valahova” egy olyan mítikus hely, ahol csak gyűlnek a cuccok, és kupi képződik. A szennyes-hegynél csak a tisztaruha-hegy a rosszabb. Kicsi lakásban hamar rendetlenség-érzet lesz tőle, ezért rászoktattam magam arra, hogy a fregoliról egyenes út vezet a szekrénybe, nem rakhatom le máshova, ha levettem valamit. Csak olyanhoz nyúlok, ami utána a végleges helyére kerül. Ezt is lehet részletekben: első körben csak az én felsőimet veszem le és hajtom össze és teszem el, második körben csak az én fehérneműmet, stb. Inkább maradjon még egy kicsit a fregolin a száradt ruha, míg sorra kerül, minthogy kupacolódjon a „valahol”. Ahol ráadásul tovább is gyűrődik. És igen, így néha van, hogy a fregoliról öltözöm, de legalább nincsenek kiismerhetetlen „ez most tiszta? vagy mosni kell?” ruhahegyek a lakásban szerteszéjjel. :)
BÓNUSZ körkérdés!
Van szárítógéped? Szereted, nem szereted, megérte, nem érte meg? A teregetés kapcsán erről is lehet beszélgetni a kommentek között. Én ehhez nem tudok hozzászólni, de el tudom képzelni, hogy van az a mennyiségű lakó + szennyes, amihez már nincs elég fregoli, vállfa és fák közé kifeszített kötél a világon… Majdnem akkora áldás lehet nagy családoknál, mint a mosogatógép. Biztos van, aki kíváncsi vagy bővítené a gépparkot, ezért a szárítógépesek tapasztalatait is szívesen látom itt! :)
Hazsart mondta
Sziasztok!
Tavaly igazán jól kiveséztük a teregetés témát :-) most újabb kérdésem merült fel. Az őszi időszakban a vártnál korábban kellett elkezdenem bent teregetni. A szomszédaink közül nagyon sokat átálltak fatüzelésre, értsd: du-estére már rendes füst van kint, hadd ne mondjam, hogy a ruháink mennyire füstszagúak… bent viszont rendszerint bebüdösödnek a ruhák. Szárítógéphez szét kellene verni vagy a fürdőszobát vagy a konyhát, de most láttam ún. ruhaszárító gömböt. Van valakinek ezzel kapcsolatos tapasztalata?
Via mondta
Nekem még ablak sincs a fürdőszobában, van viszont párátlanítóm (ceresit-tablettás kütyüke), és így egészen jól elboldogulok, nem lesznek büdösek. Mondjuk kicsi is a fregolim, ha akarok se tudok egy adag mosásnál többet kiteregetni rá, egy nap alatt meg is száradnak, nem csinálnak túl nagy párát. Ha valamit nagyon gyorsan akarok szárítani, törölközőszárító vagy radiátor. :) Nekem így megoldott a dolog.
Hazsart mondta
A Ceresites kütyü tényleg hasznos, mi is használjuk, csak sajnos négy főre mosok, plusz az extrák: ovis ágyneműgarnitúra, iskolás tesicucc, úszós cucc, sötöbö… ráadásul a héten leszakadt a fregolim. Amúgy már rájöttem, hogy kinőttük a lakást, azt kéne venni, nem ruhaszárító gömböt ;-D
l2njpy mondta
Nem kell szétverni a lakást, kondenzációs szárítógépet vegyetek, annak csak egy konnektor kell.
Via mondta
Pont ezt akartam írni, hogy szárítógép. Sokgyerekes ismerőseim esküsznek rá. És állítólag szuperpuhák lesznek a törölközők tőle!
Már nekem is néha kevés, hogy egyszerre csak egy adagot tudok mosni és szárítani különösebb bűvészmutatvány nélkül, pedig csak ketten vagyunk és nem is fetrengünk a fűben (általában :D). De mondjuk az ágyneműmosást mindig külön ki kell logisztikázni a „sima” ruhamosáshoz képest, mert egyszerre nem mehet a kettő. Az minimum két adag úgy már, és nem férek el tőlük.
yola mondta
Sziasztok :)
Most kezdtem el olvasgatni az oldalt (régebben is találkoztam vele, de nem volt szükségem a tanácsokra), nagyon hasznos! Épp hétvégén takarítottam ki a mosogatót, meg is dicsértem magam, ahogy írtátok tényleg más az egész konyha képe.
Szárításhoz: erkélyünk nincs, a fürdő is kicsi és fregolink sincs. Teregetni így télen, vagy esős időben a szobában szoktam, a fűtőtest közelében, ha viszont jó az idő akkor a gangon :) szerencsére senki nem járkál előttünk, a folyosót meg zárjuk, nem fogja senki sem ellopni a ruhánkat. Ki tudom rakni a nagy, összecsukható szárítót is, de vettem két kisebbet, amit a gang korlátjára lehet akasztani. Legjobb találmány :) mellette mi is elférünk, ha jól pakolom a ruhákat, akár másfél töltet is ráfér. Zokniknak, fehérneműnek érdemes zoknitartót venni, arra sok ráfér és kevesebb helyet foglal. Farmert, hosszú szoknyát, egyberuhát, kötött kardigánt stb. vállfán szoktam szárítani, az ajtóra akasztom fel, így több a hely a szárítón, és nem kell őket vasalni, aztán ha megszáradtak mehetnek be vállfástul a szekrénybe. Anyu tanította, az ingeket is így szárította, alig kellett őket vasalni. Egyedül a gumis lepedőt nehéz kiteregetni a gangon, múltkor a szél felborította :/
Szabadban szárítóknak egy jótanács, kifordítva teregessük a színes cuccokat, ha nem akarjuk hogy egy szép világos fregolicsík legyen rajta :) egy felsőmnél nem figyeltem, másnapra már ki is fakította a nap.
Öblítőt soha nem használok (nekem az összes büdös!), a ruháknak friss illatuk lesz ha kinn száradnak. A mosószert kicsit érezni benne, de annak alapból sincs erős illata, nem zavaró.
A mosással azt hiszem boldogulok, már csak a lakás többi részén kell uralni a káoszt :)
Via mondta
Szia! Üdv itt. :) Kíváncsi Fáncsi vagyok és megkérdezem: mi változott, hogy most szükséged van a tanácsokra? :)
yola mondta
Helló :)
Összeköltöztünk párommal, lusták is vagyunk mint kiderült így általában szalad a lakás… én több műszakban dolgozom, néha hétvégén is, így kevés időnk marad egymásra. Rendszert kell kialakítanunk, ne azzal teljenek a közös esték, délutánok hogy otthon robotolunk. A teregetést viszont nem bízom páromra, mutattam meg magyaráztam már neki hogy legózzon a ruhákkal, hogy a legjobban kihasználjuk a szárítót, és a legkevésbé gyűrődjenek, a legkevésbé feltűnő helyen hagyjon nyomot a csipesz de mintha nem értené (pedig informatikus!) gangon muszáj csipesszel rögzíteni, nagy félelmem hogy a fehérneműm az alattunk lakó srácnál landol :D
Norcika mondta
Sziasztok :) Akiknek nincs erkélyük: a ház napos oldal felőli ablaka elé lehet szerelni egy szárítót és mehetnek a kimosott ruhák, ahol illatosra süti a napsugár :) Nekünk is így van, erkély nem lévén. Fentebb írta valaki, hogy a közlekedési járművel érintkező cuccokat külön mossa, ez tökjó ötlet, köszi :)
Van néhány cuccom, amit vasalni kell, mert gyűrődik. Az asztalterítő vászon, tehát vasalásigényes, a viaszosvászont utálom (bocs attól, aki szereti), és kimondhatatlan öröm kikeményített, ropogósra vasalt ágyneműbe feküdni :)))
Ha jó kis kopogós, száraz hideg van, és nem esik a hó, érdemes kint teregetni, olyan illata lesz, hogy hmmm! :)
ZsofiAnya mondta
Első érdembeli hozzászólásom, jee!
Július végén 8 éve, hogy férjnél vagyok, most 8 hónaposak a vegyespáros ikreink. Bp-en egy 1szobás lakásban lakunk, erkély, terasz, körfolyosó nélkül. Mosógép a konyhában, 2 db szárítónk van, azt szoktuk a szobában felállítani, mikor mennyi kell.
Szívesebben teregetek 2-3 rúdra, mint egyre, de ha sok az apró dolog és kevés a hely (mindig kevés :) ), akkor muszáj spórolni a hellyel.
Törölközőt, ágyneműhuzatot nem a ruhákkal mosunk, úgyis elveszi a helyet, így azok simán kiférnek levegősebben.
Pár hónapja már nem főzöm ki a babaholmikat és nem is indítok neki különmosást, hanem a mi ruháinkkal együtt mennek, fehéret és színest különválogatva persze.
Először kiválogatom a nagyobb darabokat (ingek, pólók, nadrágok, pulcsik), és azokat terítem ki, ingeket vállfára, és az apróknak ahol marad hely. Alsóneműk először, zoknit menetközben párosítom, és a végén párosával kiteszem a maradék helyekre. Télen simán mehetnek a radiátorokra is, ott sokkal hamarabb megszáradnak, és mehet a helyükre újabb dolog.
Pár óránként meg szoktam fordítani a száradó ruhákat, hogy ami eddig befelé fordítva száradt, az most frissebb levegőhöz jusson – így szerintem hamarabb meg is szárad minden.
Szárítógépet legutóbb Angliában használtunk mi is, mert ott nem volt teregetési lehetőség (kollégiumfélében laktunk), de a mostani szuper mosógépünk duplafunkciós, tehát lehetőségünk lenne rá, csak drága lenne. Egyszer dobtam bele egy blúzomat, nagy hiba volt, azóta is csak azért tartottam meg, mert még kutyarongy-kinézettel is szeretem és hordom :)
Viszont egy kérdésem is van a mosógép-témához: pár hónapja NAGYON büdösek a frissen mosott ruhák is.
Öblítő helyett ecetet és levendulaolajat használunk, de a levendula sem segít. Mint ahogy az sem, ha mosás végén azonnal kivesszük a ruhákat, mert arra gondoltunk, amiatt büdösödik be, hogy nem azonnal teregettünk ki. Különösen férjem pólóin lehet érezni, de átveszik pl. a babaholmik is, ami ugye különösen is kellemetlen.
Csináljak pl. üresmosást 90 fokon? Az használhat? Milyen vegyszert használtok ilyenkor? Vagy valamit szét kéne szedni benne és megnézni, hogy nem tömítődött-e el?
Előre is köszönöm a tippeket.
ZsofiAnya mondta
Ja, kimaradt a mosásszám: heti 2-3x mosunk összesen: 1 fehér – 1 színes + ha még valamiből összejön :)
Via mondta
Én a főzőmosáshoz ecetet használok, egy egész flakonnyit. Ha nem nagy a gond, megoldja.
bella mondta
Sziasztok! Fel szeretnék szólalni a fregoli védelmében, amit láttam, hogy többen utáltok, pedig lehet, hogy csak félreismertétek. Én majdnem 10 éve használom 2×2-es lakótelepi fürdőszobában. 1. Az elhelyezése NEM a káddal párhuzamos, hanem merőleges rá, így csak az 1/3-a lóg be a kád fölé, ami már kezelhető. 2. Csodálkozva olvastam tegnap a kommentekben, hogy leakad a zsinór a csigáról, és csak ma jutott eszembe, hogy ez nálam miért nem probléma. Kiiktattam. Átlagos magasságú vagyok (165 cm), és a fürdőszoba is normál belmagasságú, simán elérem felhúzott állapotban. Amikor a kisfiammal voltam várandós, és egy olyan cikken morfondírozva teregettem, ami arról szólt, hogy kismamáknak nem ajánlatos a teregetéssel járó nyújtózkodás, mert a köldökzsinór rátekeredhet a magzat nyakára, rájöttem, nem tudom eldönteni, hogy ebben van-e igazság, viszont egy sokkal kézzelfoghatóbb problémával szembesültem: naponta 10 kg-nyi nedves ruhát csörlőzni egy kismamának valószínűleg sokkal veszélyesebb, ezért abbahagytam, azóta tökélyre fejlesztettem, sőt, csak ma jöttem rá, hogy még mindig így csinálom, pedig a kisfiam már elmúlt 3 éves azóta. A belső szálra terítek először, általában duplán. Ehhez egy nagyon picit kell csak nyújtóznom, mert ez van a legmesszebb tőlem (alatta a mosógép van). Ekkor előzékenyen megdől egy kicsit az egész, így innentől már jól elérem, így csigaprobléma megoldva.
Viszont azoktól kérdezném, akik vasalnak inget, hogy hogy is van ez az élvasalás? Ebben a kérdésben nincs otthonról hozott mintám. A férjemtől akkor vettem át a vasalást, mikor itthon voltam a kicsivel, és még meg is szerettem. Ő is úgy szokta meg, hogy van benne él, én is így tanultam meg tőle, most megkérdeztem, hogy szereti-e így, vagy szeretne-e változtatni ezen, de azt mondta, hogy nem. Én viszont szeretnék kikupálódni, hogy mi a helyzet ezzel, és úgy vettem ki a bejegyzésekből, hogy mintha nem is esne egyforma elbírálás alá a hosszú-, meg a rövidujjú ing. Aki tud, segítsen, köszönöm!
Egyébként sok hasznos ötletet találtam másoknál, amiket köszönök, mosni is, teregetni is szeretek, az elpakolással is csak azoknál a családtagoknál van gond, akiknek túlságosan tömve van a szekrényük, sőt, mikor a régi mosógépet lecseréltük, amit szintén szerettem, de már menthetetlen volt, utána legszívesebben napokig itthon maradtam volna mosni. Ettől még persze nem tartok ott, hogy a szennyestartóim bármikor is kiürülnének.
Theresia mondta
„. Az elhelyezése NEM a káddal párhuzamos, hanem merőleges rá, így csak az 1/3-a lóg be a kád fölé, ami már kezelhető.”
Ez nem feltétlenül van így mindenhol, mert pl. a szüleimnél párhuzamos a káddal, tehát az egész fregoli a kád fölött van, de az albérletben, ahol a párommal élek, ott úgy van, ahogy írtad, tehát merőlegesen. Az már más kérdés, hogy az albérletben valaki a fregoli mellé szerelte be anno a hősugárzót… így a fregoli kiesett, és a nappaliban teregetek – erre a tulaj fel is hívta a figyelmünket beköltözéskor, hogy véletlenül se teregessek ki a fürdőben olyankor, ha megy a hősugárzó.
bella mondta
Nagy kár érte, mármint hogy a hősugárzó miatt nem használható, nem is lehet változtatni ezen? Nekem máshol nincs lehetőségem, úgyhogy örülök, hogy ilyen szerencsém van az enyémmel. De ha elfértek a szárítótól, akkor így is jó, annak is vannak előnyei.
Via mondta
Jó alacsonyra lehet akkor engedve felhúzott állapotban, én esetleg a lelógó nadrágok szárát érem el, pedig normál belmagasság, 165 cm megvan. :) Bugyit levenni már nem tudok róla, rápakolni meg pláne nem lehet úgy, ha nincs leengedve.
Ha nagyon nehéz, nem csörlőzöm, lenn is száradhat, amíg nem fürdik senki. Néha mire fürdenénk, meg is szárad, és le lehet venni. Ha csak egy részét, már könnyebb lesz.
bella mondta
A felső ajtófélfa alatt van kb. 2 cm-re felhúzott állapotban. Szerencsére így kézre esik. Arra emlékszem, hogy mikor leengedtem, az is a bajom volt vele, hogy se alulról, se fölülről nem volt kényelmes teregetni rá. Az jó, hogy Nálatok lehet leengedve is hagyni, nálunk ehhez túl nagy a népsűrűség, négyen vagyunk.
Via mondta
Az tényleg jó magasság. Nekünk olyan magas felhúzva, hogy kinyújtott karral sem érem el a tetejét. Nyúlányka biztos könnyebben megoldaná, mint én. :)
Nyilván egyszer majd át kell logisztikázni sok mindent, ha nő a létszám. :) Egyelőre ketten elvagyunk, a nyuszó után meg nem sokat kell mosni, egy-két kis rongya van csak. Naturista a drágám. :D
l2njpy mondta
Én csak azt nem értem, hogy ugye ott is meg a „való világban” is többen nyavalyognak, hogy „jaj, a férjemnek ingbe kell járni és azt vasalni kell, pedig nincs időm/utálom/ macer”. Ami okés, de akkor miért nem vasalja ki a tekintetes úr, akinek annyira kell, pláne ha asszonypajti nem ér rá?
Fancsurka mondta
Mi hárman vagyunk anyóssal, de ő külön mossa a cuccait mert érzékeny a dologra. Ő mindig nagyon átgondolja és rendszerezi, én ha már nincs mit felvennem bedobálok mindent a gépbe. A saját cuccomat nem vasalom, mert utálom, csak a blúzokat, azok meg ritkán vannak, a páromnak mindenét vasalni kell mert különben hisztizik (pasik… :D). Panelban lakunk. Van a folyosón egy szárítóhelység, amit a szomszéddal osztunk meg, egy hétig nála a kulcs, egy hétig nálunk. Amikor nálunk van akkor próbálok mosni, de az ágyneműt, törölközőt, ilyesmit, csak ilyenkor mosom. A fürdőszobában kád fölötti fregolink van, de oda csak a fehérneműket akasztom mert a pólókat egyszerűbb vállfán, plusz nem is férnének el. A zoknikat párosával csipeszelem fel megigazítva, így leszedéskor mehetnek rögtön a fiókba. Ágyneművel nincs gond, csak feldobom és kész, csak a párnahuzatot szoktam vasalni. A gumis lepedő kicsit trükkös, de annyira nem zavar ha kicsit gyűrött marad (nem a frottír hanem rendes).
Fancsurka mondta
Ja, nálunk nem szoktak eltűnni a zoknik, nem tudom miért.
Tisztaruhakupac mindig van, mert nem mindig van időm/kedvem vasalni, és addig nem rakom el amíg az nincs meg, mert különben elfelejtem.
Veromamaja mondta
Örülök a posztnak. Négyen vagyunk, gyakorlatilag minden nap kéne mosni. Ha összevárom, akkor mosok 3-4 adagot hetente kétszer. Ez két szárítót megtölt, amiket utálok kerülgetni, Van erkély, de az csak nyáron játszik. A fürdőszoba kicsi, nincs kád, és egy szárítógép se férne be…
Kevés dolog rendetleníti el úgy a lakást, mint a szárító, de nem látok más megoldást…
hovirag mondta
Azoktól kérdezem, akiknek van szárítógépük, hogy a szárítógép használata következtében nem mennek tönkre hamarabb a ruhák, nem rongálódnak?
mkinga mondta
Én is nagyjából hasonlóan csinálom :) – bár bevallom, eddig szinte fel sem merült bennem, hogy ezt lehet normálisan is… időnként látok azért másoknál olyan teregetési módot, hogy elcsodálkozom.
Szóval: mi ketten vagyunk, egy 2,5 szobás albiban, szóval hely az van:) mosógépünk csak pár hónapja van, előtte mindig hazavittem, és otthon mostam több adagot. Ez sem okozott gondot, mert amúgy (mások szerint túl) sok ruhám van, így egy hónap elteltével is max. a bugyik voltak megcsappanva… de azért anyukám télen már megelégelte a dolgot:D
Fregolink nincs, de annyira nem is szeretem. Nem férek hozzá rendesen, állandóan lecsúszik a zsinór a csigáról, a fejemre lógnak a cuccok fürdés közben, stb.
így nyáron nagyon könnyű a helyzet, az erkélyre is ki tudom állítani a szárítót, ráadásul pikk-pakk megvan. Télen kicsit neccesebb a fűtés miatt.
Ha nem mosok túl sokat, akkor dupla szálra teregetek, de többnyire kihasználom a gép kapacitását, és annyit mosok, amennyi csak belefér. Általában csak akkor állok neki, amikor már fullon van a szennyestartó, akkor többnyire -ha van elegendő mosatlan – ledarálom a 3 szokásos adagot: sötét, színes, fehér. A mosógépen több program van, amik nagyon praktikusak, pl. gyorsmosás, vagy napi töltet, meg kézi mosás, így változó, h mikor mennyit kell járatni a gépet. De ritkán van, hogy csak felsőket mosok magukban zoknik és bugyik nélkül, utóbbiaknak viszont kell a normál program.
Nehéz lenne megállapítani, hogy mennyit mosok, sok mindentől függ, nyáron pl. többet (már csak azért is, mert a gyors száradás miatt annyira nem kell rangsorolni, meg agyalni mint télen), mondjuk olyan 1,5 hetente 2-3 alkalommal. De ez csak sacc:)
Én is úgy teregetek, hogy ne kelljen vasalni, ezt anyukámtól tanultam – még a zoknikat is meghúzogatom, meg a bugyikat is megigazgatom, hogy minden szép sima legyen. A blúzokat, vagy ami gyűrődősebb, azokat pedig vállfára teszem, mehetnek a szárító „kereszteződéseire”, vagy a csillárra. Egyébként a zokniknál én is alkalmazom a Te módszered, annyival egészíteném ki, hogy amikor bedobunk a szennyesbe egy zoknit, akkor a párok tagjait összegubózzuk, amikor beteszem a mosást, szétszedem, teregetéskor pedig egymás mellé kerülnek. Nem mondom, így is van 1-1 eltűnt darab:D de kevésbé számottevő.
Mosni, teregetni szeretek (kivéve télen ha hideg van), közben hangoskönyvet vagy zenét hallgatok. Elpakolni viszont nagyon utálom őket :D úgyhogy bármennyire is mindig megfogadom, h nem lesz ruhakupac, bizony lesz… de pont tegnapelőtt számoltam fel egyet, úgyhogy dolgozom a témán!
Hát, nem gondoltam volna, hogy mosásról/teregetésről ennyit lehet írni… :P
Andru mondta
Hetente többször mosok kettőnkre a férjemmel. Én is teregetéssel helyettesítem a vasalást. Mindent kirázok, mindent formára igazítok. Persze az ingeket, ilyesmiket vasalni kell, de azokat ritkán hordjuk, nem követeli meg a munkánk. A zoknikat zokniszárítóra párosítva. A zoknicsipesz nálunk nem műxik, mert az magától nem megy fel a zoknira :) Emeletes szárítóm van, kb 120 cm hosszú, 3 emeletes. Térelválasztó jelleggel üzemel, de hát ott van nem útban. (Kaptam már megjegyzést, hogy miért a nappaliban van. Közöltem, hogy mert a kérdező még nem lepett meg az álomlakásommal, ahol külön teregető-mosószoba is volt :D) A legalsó emeletet ritkán használom, mert a cicáim nem kímélik a „lógós játékszereket”, és lejátsszák. Amikor úgy jön össze, akkor előszedek egy állványt, ami vállfáknak van és azon szárítom a pólókat, egyebeket vállfán, ez jelentősen növeli az egyszerre kimosható mennyiséget.
Segítenek a macsekok a tiszta ruha elpakolásában is, ugyanis ha a szárítón már nem vizes, akkor ráfekszenek és tiszta macskaszőr lesz. Ha összehajtom és a valahova teszem, ott meg konkrétan alszanak rajta. Így nem marad más, mint a gyors elpakolás :D
Nyáron könnyű, sarkig tárt ablak és kész. Egész délután idesüt a nap, semmi gond. Télen pedig inkább mosok gyakrabban, de kevesebb ruhát terítek fel, többmindent vállfázok az állványra, hogy gyorsabban száradjon.
Szeretnék én is szárítógépet majd idővel, de sajna nálunk az amúgy sem nagy panel fürdőszoba méretét csökkenti a három cicának a három macskaalom-doboza. A mosógép már így is egy állványon van és alatta vannak az almok, úgyhogy annak a tetejére már nem lehet :(
eveart mondta
Nekem a szobába van a szárító állvány. Már megszoktam, hogy két nap alatt minden megszárad rajta. Kerülgetnem nem kell. Ha éppen rám jön a rend csinálás, akkor elpakolom róla a szekrénybe a ruhákat. Ha a nappaliba átkerül majd a szekrényem, akkor onnan egyből el is rakom a rucikat az tuti…
Van erkélyem, de most használhatatlan, olyan undorító légy hadsereg hűsöl az ajtó előtt, hogy konkrétan ki sem merek menni, nehogy összecsípjenek. Pedig nagyon hamar megszáradna a ruha. Arra gondoltam szerzek valahonnan légypapírt és könyörtelenül kiteszem… :D
Én nem vasalok, csak nagyon ritkán, ha kiöltözöm valahová. A szép ruhák, kardigánok vállfákon vannak. Zoknit, bugyit nem vasalok, nincs az az isten! :D
Például blúzom nincs is, bár az én munkám nem is követeli meg egyáltalán.
A teljesen fehér alsóneműről is kezdek leszokni. Egy női pamut trikó, amiket szeretek hordani, olyan 2-3000.-Ft. Én ezért a pénzért inkább veszek vagy 4-5 jó minőségű turkált darabot. Ugyan színesebbnél színesebbek, de szépek, és azzal mosom össze, amivel akarom… :)) Engem nem zavar, ha mozdony szürke a trikóm, de persze van fehér is, nem lehet minden alá színes toppot venni.
drica mondta
Nincs szárítógépem. :)
Viszont van teraszom és kertem. Ergo télen teregetés egy szárítón a teraszajtó előtt, ahova szép időben azért besüt a napocska. Nyáron az apróságok mennek a teraszra a szárítóra, a nagyobb dolgok (törölköző, ágynemű) a kerti drótra. Vasalni sem kell és minden napfény illatú lesz. Isteni!
A szárító leszedése már egy másik hadművelet. A vasalás hőfoka szerint szedem le a dolgokat, először azokat, amikhez magas hőfok kell, aztán amikhez alacsonyabb. Így mennek egy kupacban a vasalódeszka mellé, vasalás előtt már nem kell válogatni, Csak a legkisebb hőfokon elkezdeni a melót.
Amit nem kell vasalni azt szedem le a végén, egyből pakolom, hajtogatom a helyére.
Pöszke mondta
Konyharuhát hogy mostok? Hány fokon? Nekem abból valahogy kevés van, tizen egynéhány darab és ha az összeset mosom is mindig kevés, de mással utálom összerakni (nem is szoktam) a zsíros konyharuhát. Viszont azrét a tizen pár darabért olyan pocsékolásnak érzem ráküldeni a 90 fokot, a többin viszont foltos marad.
Via mondta
Nekem van egy fél órás programom, az fogyaszt a legkevesebbet, abba szoktam beletenni a bigyókat, amiket nem akarok mással összemosni, de nem is töltik meg a dobot. Pazarlás-nem pazarlás, valamikor ki kell mosni, és nem szeretnék hat kiló konyharuhát kerülgetni. :D
Pöszke mondta
Nekem is van rövid program a gépen, de annak nem lehet a hőfokát állítani, csak 30 fokon mos és úgy jönnek ki, mintha be se tettem volna. Lehet valami más mosószert kéne hozzá, nem azt amit a ruhákhoz használok :P
Via mondta
Uh, az úgy tényleg nem jó. Én feltekerhetem a hőfokot ahányra csak akarom, külön állítom be a programidőt és a hőfokot, ezt nagyon bírom a mosógépemben. :)
Marta16 mondta
Pöszke, a tiedre nem sikerül válaszolni.
A probléma nem igazán ismerös, a mi konyharuháink sose zsírosak, de: 30 fok azért nem nagyon elég, azt elég sokminden túléli, aminek a konyharuha amúgy is melegágya. Èn mindig 60 fokon mosom öket.
Amit kipróbálhatnál, az a konyharuhákat hatvan fokon pluszban egy kis epeszapannal mosni. Nálunk a dm-ben nemcsak szilárd formában van, hanem folyékony is, ezt teszem néha ingek gallérjára elökezelés gyanánt, ott remekül alakít. Egy konyharuhás adaghoz talán egy evökanálnyit belespriccelnék pluszban a mosószeradagolóba, hátha az már elég is nekik!
sunshine mondta
Konyharuhákat be szoktam áztatni egy éjszakára mosogatószeres vízbe, aztán másnap mosom mosószódával 60 fokon, kb, egyórás programon. Pár hete esett le, hogy ha a mosogatószer oldja a zsírt az edényről, akkor valószínűleg máshonnét is… Pucoltam már vele konyhaszekrényt, csempét, páraelszívó tetejét is, és működik.
Pöszke mondta
Köszönöm, ezt kipróbálom :) Epeszappant nem biztos, hogy találok, de mosogatószer van itthon :D
bongyorka mondta
Akinek van szárítógépe: Mit raktok bele és milyen programra? Én egy kicsit félek belerakni a mindenféle összetételű ruhákat, mert a használati utasítás jól rám ijesztett azzal, hogy tűzveszélyes lehet.
szonja mondta
Nekem Bauknecht márkájú külföldről származó átfúvós gépem van. Olvastam én is, hogy magára hagyni nem szabad úgy, hogy elindítod és lelépsz otthonról, mert tényleg tűzveszélyes. Szerintem ha a szűrőt rendszeresen takarítod (én minden adag után szoktam), akkor ezzel csökkented a veszélyt is.
Egy teljes adag ruhát beleteszek, jól kirázom őket előtte, de max. a nagyon finom fehérneműt hagyom ki, minden mást egyben berakok, nem nézem az összetételüket és kb. 100-120 percre állítom (attól is függ mennyire nehezen száradó anyagok). Kb. 2 éve használom és eddig még nem tett kárt a ruhákban.
bongyorka mondta
Köszi az infót :)
Angibang mondta
Uhh, én erről még nem hallottam, eddig rendszeresen itthon hagytam a bekapcsolt gépet…ugyanúgy, ahogy a mosógépet is bekapcsolva hagyom ha el kell mennem…
Ezek után inkább leszokom erről.
Miamanó mondta
Ha gépben szárítok, nem rázogatok semmit, a gép megteszi helyettem, de kiválogatom a rávasalt mintás darabokat, mert a mintát lefújja róluk. Eddig 2 dologgal „fürödtem be”. Zsenília pulcsi – csak egy koszlott halászháló maradt belőle, illetve derékalj – túlságosan megtömtem a gépet, és túlmelegedett a műszálas alsó réteg – szép nagy lyukak olvadtak bele. Minden más eddig ok…. dehogy!!! a csipke bugyikból egy idő után kijönnek a gumiszálak. Most más nem jut eszembe. :)
bongyorka mondta
na ilyen balesetektől félek én is :D
szonja mondta
Szeretek mosni, jó érzés. Plusz szeretem az öblítő illatát (van itt esetleg olyan, aki allergiás a bolti öblítőre, páran írtátok, hogy nem szeretitek használni…???)
Van szárítógépem, ami légátfúvásos, nagyon szeretem, barátnőmék kiselejtezték, tőlük kaptam. Biztosan sokat fogyaszt, de mellette szól, hogy azóta fele annyit vasalok, csomó ruhát, amit korábban vasalni kellett, azóta szöszmentesen, puhán kiveszem a szárítóból és már hajthatom is össze. Ezen kívül csak belepakolom a ruhákat, nincs szárítókerülgetés, a lakásban kellemes illatot csinál, és melegít is, teregetni utálok, így ettől is megment.
Vasalni csak ingeket szoktam férjemnek munkába.
Nyáron az udvarra is szoktam teregetni, csak sajnos nagyon sok a légy (szomszéd elég sok nagytestű állatot tart) és emiatt nincs hozzá gusztusom. Volt már, hogy pók is elvégezte a dolgát világos színű ruhán, ami az életben többet nem jön ki belőle, már mindenféle folttisztítót kipróbáltam. Azóta ha teregetek is az udvarra, az mindenképpen csak sötét ruha lehet…
Tegnap kezdtem olvasni a hozzászólásokat és annyira kedvet kaptam, hogy éjjel 1-ig minden inget kivasaltam, ami elfekvőben volt. :) Szóval jókor jött a cikk, már jó ideje bűnös voltam és mindig csak 1-1, éppen aznapra szükséges darabot vasaltam férjnek… :D Most bepótoltam.
Marta16 mondta
Öblítöre nekem éppen nem a böröm reagál érzékenyen, hanem a légutaim nem szeretik. Hagyományos dezodor/kozmetikum/mosó-tisztítószer mind köhögésre késztet, kis adagban, nyitott ablaknál is. Ezeket nálunk mind natúrkozmetikum és háziszerek váltották ki, öblítö helyett egy löket ecet nekem a mosáshoz teljesen bevált.
Az öblítö amúgy a környezetet is nagyon erösen terheli, emiatt már évek óta hanyagoltam, az illatanyag-probléma már ehhez jött hozzá.
szonja mondta
Ez jó ötlet, ecetet csak akkor szoktam használni, ha féltem egy-egy ruhadarabom a kifakulástól, állítólag az ecet segít a színmegtartásban.
Miamanó mondta
Öblítőként én mosóparfümöt használok – teljesen öko – és szuper az illata (10 csepp kell belőle).
melcsi mondta
Napon szaritani a ruhakat elmeny , az udvaron keresztul huzott zsinorokon , csoportositom , szinekre es meretre .trikokat -trikok melle , nadragokat -nadrag melle , a gyerekeket kulon zsinorra.A habos -babos agynemuket , mindig kulon mosom , imadom a latvanyat mikor a viragmintas agynemube belekap a szel .Es hasznalhatunk ezerfele oblintot a napon szaritott ruha illatanak nincs parja.Nincs ekkora szerencsem telen mikor a csempe kalyha mellett szaradnak ruhaszariton , es be kell erni az oblinto illataval.Vasalni nem vasalok mindent , trikokat nem , mert elnyullik az anyag , de szeretem ha rendbe van a holmi , frissen vasalt ruha illat terjeng a szekrenybe.+levendula. es en most is ***szendvicsen *** vasalok, elo se veszem a vasalodeszkamat.5 eve van es 1szer vasaltam rajta , radobbentem jobb a meszokott tuti konyha asztal es egy nem hasznalatos takaro es 1 db nemhasznalatos lepedo.kozben filmet nezek vagy zenet halgatok igy nem uncsi a vasalas.
Marta16 mondta
Szeretek teregetni, annak nálam megvan a maga módszere és rendje, nem szívesem ruházom át a feladatot (haha, szóvicc), bár férjem már nagyon ügyesen csinálja, neki szabad ;-).
A ruhákat mindet fonákján mosom, öblítö helyett egy kevés ecetet használok, a mosógépböl direkt megy a kötélre, rémálmom a bár tiszta de pállott szagú ruha.
Mivel a lakás télen, ha nem vigyázunk, pára- és penészproblémára hajlamos, amikor csak lehet, kihasználom, hogy a kertben van rengeteg szárítókötél. Oda csipesszel, szimplán teregetek, minden darabot istenesen kirázok a szél játéka és ha van, a nap néhány óra alatt megszárítja a ruhákat (és nem fakít, ld. fonákján mosva).
Legjobb barátom amúgy a higrométer és a részletes idöjárásjelentés: amig nincsen tavaszias meleg, probálok olyan napot elcsípni, amikor alacsony a páratartalom és fúj a szél.
Ez amúgy télen is remekül müködik, reggeltöl délutánig télen is megszárad a ruha majdnem teljesen. Nagy vagy nehéz darabokhoz (àgynemü, farmer, törölközö) így télen is a kerti szárítás a rutin, a lakásba nem szívesen eresztem be azt a sok plusz párát.
Ha esös, nedves idö van és muszáj mosni, persze bent kell teregessek, állványra. Vagy csipesszel szoktam, vagy minden darabot két dróton át, különben a duplán lógó darabok is kellemetlen szagúak lennének, meghát így gyorsabban is száradnak. Ahol bent ruha szárad, naponta többször gyorsan átszellöztetek, hogy ne a szobában halmozódjon fel a pára.
Mindent úgy teregetek, hogy vasalni szinte semmit se kell: csak nagyon formális alkalomra szoktam egy-egy inget vagy blúzt gyorsan átvasalni; amúgy úgy terítem ki, hogy mindennapra elég sima.
A kötélröl leszedett ruhát egy mozdulattal hajtogatom és utána a azonnal a szekrénybe kerül, ing vállfára, így nem kerülgetünk ruhakupacokat.
Nekem örömet szerez, hogy a reggel/délelött elindított mosás estére tisztán, rendesen újra a szekrényben van. Es már fétisnek számít ? ;-)
Via mondta
A kifordított ruha a nyomott mintás pólóknál különösen fontos! De tök jó, mert mikor leveszem, néha eleve ki van fordítva, úgyhogy mehet is rögtön úgy a szennyesbe, szennyesből a mosógépbe. :))
Pöszke mondta
Én is szeretem, ha a délelőtti kört este már el is lehet pakolni :) Télen nagyobb hajlamom van a kerülgetésre és a szárítóról való öltözködésre, pedig utálom, hogy a nappali közepén terpeszkedik a szárító :/
Miamanó mondta
Mi 4-en vagyunk, ebből 3 nőci. Kivételes helyzetben vagyok, mert van mosókonyhám ami egyben átjáró is a konyha és a kert/terasz között (egy zseni vagyok, hogy kiharcoltam a házfelújításkor), mert valószínűleg ennek hiányában ellepne minket a koszos, tiszta stb ruha és cipő, Van egy kéttálcás mosogató itt, ami nagyon hasznos – itt szoktam cipőt sikálni, áztatni, folttisztítózni, kézzel mosni – no meg zöldséget mosni (amit e kertből behozok és nagyon földes), kutya és macskatányért mosni, meg minden olyat, amit a konyhába vagy a fürdőbe nem szívesen hurcolok be. A mosógép elég régi darab, de jól működik, és tud 1400 fordulatot – ami szárítógép használatakor sok-sok energiát spórol. A szárítógépet (Whirlpool) viszonylag ritkán használom (nem így volt ez a beszerzés utáni első évben, de amikor év végén megkaptuk a villany elszámoló számlát, kicsit elszörnyedtünk) Szinte mindennap mosunk, ha nem így lenne, nincs akkora szárító, ahova felférnének a ruhák. Fontos, hogy ha tudom, hogy teregetni fogok (és nem szárítógépezni) 800 fordulatom centrifugálok, így nem lesz gyűrőtt. Hétköznap éjjel szoktam mosni, és reggel – gyerek ébresztés előtt – teregetek (tehát nem szedem ki rögtön), ez nem a legszerencsésebb, de máshogy nem tudom megoldani, mert sokszor későn érünk haza, és esünk is az ágyba – hétvégén sokkal jobb a helyzet. Szerencsére van egy nagy teraszunk is, ahol egy fal beugróban – szóval tető alatt – van a szárítóm felfúrva jó magasra (8 zsinóros). Délután nagyon jól süti a nap, és pikk-pakk megszáradnak a ruhák. Alatta elférnek a gyerekbiciklik, és a kisebb ruháknak használt fregoli is(ide megy a zokni fehérnemű, gyerek póló, topok, rövidnacik, gyerek leggingsek, törlőrongyok, stb) . ha áthajtom a zsinóron a ruhát, akkor 2 zsinórra teregetek egy ruhadarabot (póló), hogy ne fülledjen be, a zoknikat párban, és persze mindent alaposan kirázok. A nadrágokat a derekuknál csipeszelem fel, az ágyneműt (giga lepedő, giga huzat) szélénél csipeszelve, ahogy a törörlközőket is, mert így gyorsabban szárad (ja a csipeszek retro facsipeszek, nem az a rugós, hanem a rászorulós fajta gömbölyű fejjel, és szép kis fonott kosárkában tartom – imádom őket, pedig nem mindig jók, de olyan szépek!!) Ha nem szárad meg 2 nap alatt, akkor bedobom a szárítógépbe egy körre még a ruhát, hogy a maradék nedvesség is kimenjen – így mégsem az összes vizet kell kiszárítania, és amúgy szösz szedésre (haj, macskaszőr, kimosott papírzsepi stb) tényleg tökéletes, és nagyon puha és sima minden a szárítógép után. Leszedéskor (nem olyan rég óta) hajtogatok, zoknit párosítok, és személyenként kupacolom a fehérneműt a ruháskosár alján (persze ez is retro, fonott gyönyörű általam varrt béléssel – hiába, nálam az esztétikum néha beelőzi a józan észt), és erre rakom a nem vasalóst, és a tetejére a vasalóst (szintén hajtva). Így amikor beviszem, a vasalókosárba deponálom a vsasalnivalót, a többit pedig kiporciózom a családtagoknak, hogy pakolják el. Kb ennyi (hű de sokat írtam) :)
Marta16 mondta
Ha zavar, hogy nem tudsz rögtön a gép lejártakor teregetni, kipróbálhatnál egy idökapcsolót. Konnektor és mosogép közé megy, a miénk párszáz forintos kategória volt. Ìgy reggel/este/délután akármikor bekészítheted a ruhát, és beállítod, hogy aznap este/másnap reggel pont akkorra járjon le, amikor hazaesel munkából/ amikor megittad a kávédat ;-)
A facsipeszek – nekem is kell!
Miamanó mondta
Azt hiszem megpróbálom ezt az időkapcsoló kérdést, bár lehet, hogy leakad a program tőle – nem tudom. A csipeszt régen lehetett venni a T betűs hiperben, nagyon jó áron – gondolom csak egy-két nosztalgia őrültnek tudták eladni. Most már csak kreatív-hobbi boltokban láttam. Egyébként jól lehet használni még növény bújtatásra is – lehajtod az ágacskát, leszorítod a földbe dugott csipesszel, és már növesztgeti is a gyökeret :)
sunshine mondta
Én is szoktam éjjel mosni, mégpedig úgy, hogy este összekészítem a kupacot a gép mellé, és amikor éjjel felébredek (vmelyik gyerek miatt, vagy pisilni, vagy inni, vagy ugat a kutya és kinézek…), akkor bedobálom és elindítom. Így nem állnak sokat a gépben. Olyat is szoktam, hogy beállítom a telefonomon az ébresztőt akkorra, amikor el kell indítanom ahhoz, hogy reggel tudjak teregetni… Ennek az időkapcsolónak utánanézek, bár az én régi gépemen ez csak úgy kivitelezhető, hogy elindítom, majd kihúzom/megvonom vhogy az áramot, ami viszont -gondolom- nem tesz túl jót a gépnek…
Marta16 mondta
Egy ideje nem használom már az idökapcsolót, mert itthon dolgozom, de eddig nem reklamált a gép. Amire figyelni kell: ha mosószer és ruha együtt állnak a gépben elindításra várva, vagy száraz ruha+mosópor legyen, vagy a folyékony mosószer adagoló gömbben, mert nem kizárt, hogy pl. a mosószer különben kimarja vagy megfesti azt a ruhát, amivel órákig érintkezik.
sunshine mondta
Imádok teregetni, olyan látványos!
Négyen vagyunk, apa, anya, két kisgyerek. Külön mosom: fehérek, feketék-sötétek, sárga-barna-zöldek, kékek-szürkék, pelenkák, konyharuhák, apa munkás ruhái (általában olajos, malteros, stb.). Az ágyneműt, törölközőt, fehérneműt a megfelelő színű kupachoz sorolom.
Naponta mosok, és ha látom, hogy adott színből már majdnem van egy adag, akkor aznap az adott színt adom a kölkökre és magamra, másnap lehet mosni. Van, hogy 2-3 adag is megy, ebből egy biztos pelus.
Szerencsére van egy jóképű mosókonyhánk, ami csontszáraz (régen spájz volt), van ablaka, és egy hatttalmas radiátort tettünk be, hogy jó meleg legyen. A plafon alatt végig szárítókötelek vannak, és van még egy kihúzható törölközőszárító is, ahová teregethetek. Télen is meg szoktak száradni másnapra a cuccok :) Akkor vagyok meglőve, amikor tavasszal/ősszel már/még nem fűtünk, és napokig esős idő van, és csak dohosodnak a ruhák… fujj.
Nálam alapszabály, hogy mosás után azonnal teregetek. Amit egyébként vállfán tárolok, azt vállfára, vastagabb pulcsikat szintén. Fehérneműt, zoknit eurós boltos körszárítóra csíptetem. Ha jó idő van, a teraszon teregetek a „radarra”, ami egy eredetileg földbe szúrandó szárító a párom által a korlátra applikálva :) Azért volt szükség erre a furfangosságra, mert a kölkök folyton lehúzkodták a száradó ruhát, illetve féltem, hogy magukra döntik az egészet.
Ha kint teregetek, mindent kifordítok a fakulás elkerülése érdekében. Alapos rázás, felsők hónaljvonalban félbehajtva, csipeszelve. Hosszabb cuccok is félbehajtva, nadrágokat lábszárnál csíptetve, fejjel lefelé teregetek. Igyekszem szellősen pakolni, hogy érje is a fény és a levegő őket, hogy estére megszáradjanak, mert utálom a szárítót odabent kerülgetni, ráadásul a radart nem tudom behozni, tehát ha nem száradnak meg, akkor dupla munka: kiteregetés, beszedés, újra teregetés…
A csipeszeket egy kis fonott kosárkában tartom. Amint leszedem a ruhát, a csipesz megy a kosárba, nem hagyom a kötélen, mert legközelebb, amikor teregetek, tuti nem oda esik majd a ruha széle, és össze-vissza pakolgathatom őket.
Mindent úgy terítek, hogy ne gyűrődjön, anyósom képes egy radiátorra zsúfolni egy gépnyi ruhát, amik aztán úgy néznek mint, mintha a kutya szájából húzta volna őket…
Most újítottam be múlt héten egy kötelet a kertben is, mert a nagyobb holmik, pl. ágyneműk, párom kezeslábas munkásnadrágja, törölközők stb. sok helyet foglaltak a radaron és nem is száradtak rendesen. A kötélen ma pl. az ágyneműk másfél óra alatt megszáradtak: mire lejárt a 2. adag mosás, az elsőt be is szedhettem. :)
Szintén alapszabály, hogy amit leszedek, azonnal hajtom és teszem a helyére. A vasalót 4,5 évvel ezelőtt leégettem, azóta nincs és nem is hiányzik. (I love Vekerdy ♥ ) Mostanában ezt a leszedés-hajtogatást az esti híradó idejére időzítem, így legálisan nézek tv-t, nem semmittevésnek érzem, inkább multitaskingnak (pláne, mikor közben a kölkök ölik egymást a kádban :) ). Tisztaruha-kupac csak olyanból fordulhat elő, aminek nem árt, ha gyűrődik, pl. fehérnemű, pelus, törölköző, de tényleg ritka.
A gyerekeket is bevonom: a 4,5 éves fiam tud szennyest válogatni, zoknit párosítani, ruhadarabokat családtag ill. szekrény szerint szétválogatni, összehajtott ruhát célállomásra szállítani, teregetésnél mindkettő adogat (ruhát, csipeszt). A másfél évest is meg szoktam kérni, hogy billegjen el és hallgassa meg, megy-e még a gép. Persze sokszor csak bólogat vaktában, de segít! ;)
A kedvencem, amikor a színes-mintás moshatós pelusokat teregetem, kimondottan szépek, legalábbis nekem. Jó páran kérdezték már kis falunkban, hogy az miaz, és leesett pár áll, amikor kiderült, hogy pelenka :D
majmunka mondta
Ez nagyon tetszik :D magam előtt látom a gépzúgást figyelő picit!
okostojas mondta
1. Rekeszekre osztott szennyestartó, így már berakáskor szétválogatjuk és kifordítjuk a ruhákat (mindenki a magáét; már két főre is volt annyi ruha, hogy kivárjam, míg egy színből kb. egy hét alatt összejön egy töltet). A rekeszek mérete egy tanknyi – ha megtelik, tudom, hogy kell mosni. Négy van egyébként, színes, fehér, inges (hideg mosás), gyerek. Ahogy szaporodtunk, annyi változott az évek során, hogy most már összevárom a fehér/színes lepedőket és törölközőket, vagy pólókat és nagyobb ruhadarabokat, sőt csak zoknikból vagy alsóneműből is kijön egy színes/fehér töltet. Egyszerre tehát nagyjából egyféle ruhát mosok.
2. Még egy szavazat a zoknicsipeszre. Évekig hittem, hogy szét fogja zúzni a zoknik gumiját, de nem, ugyanazokat a BOK márkájúakat gyűrjük már két-három éve. Hátránya viszont, hogy ahol összefogja a zokni szárát, a több réteg lassabban szárad. Ez csak ősszel problémás, mert tavasz évek óta nincs, télen van fűtés, nyáron meg meleg :)
3. Apróságok (gyerekzokni) és kényes dolgok mosózsákba.
4. Mosószer: a dobra DM kék folyékony vagy szódás Tomi, mellé némi mosószóda, az öblítős rekeszbe egy shot ecet, Ezeknek a mosószereknek tök jó tisztaságillata van, ami a szekrényben is megmarad. Öblítőt egyébként azóta nem használok, amióta az volt az egyetlen rekesz a mosógépben, ami az amúgy a heti egy mosás után folyamatosan nyitott tetejű gépben bepenészedett…
5. Teregetés: mindent kirázni, fel a szárnyas ruhaszárítóra (a IKEA ezerpárszáz forintosa tök jó, jók a dróthosszai és stabil), télen megvan a helye a gyerekszoba sarkában (párásít), nyáron a teraszra vagy az éjszakai közlekedést nem akadályozó helyre suvasztjuk a nagyszobában. De mindig igyekszem éjszakára teregetni, és másnap reggel-délelőtt eltüntetem (most télen kb. kétnaponta megy a gép). Mivel egyszerre egyféle ruhát mosok (l. feljebb), könnyebb elpakolni is. Csipesz csak az ingek gallérjára kerül.
Az erkélynek az esőn kívül is van ellensége: a felső szomszédok. Tuti valaki elkezdi rázni a rongyot, amint éppen kiteregettem (naptól, napszaktól függetlenül),
6. Vasalás: felejtős, csak a hitves ingjeit és nadrágjait kell, nekem kb. két vasalós szoknyám és két blúzom van, nem veszek olyat, amivel szívatom magam.
7. Szárítógép. Külföldön volt szerencsém a kültérbe kivezetett (nem kondenzációs) változathoz. Zabálta az áramot (csak az alacsony hőfokú, igen hosszú programot használtuk, így egyáltalán nem kellett vasalni semmit), a szöszmentesítő funkciója egy álom volt, és nagyon puhák lettek benne a ruhák.
Via mondta
A nagymamámnál egyszer a felső szomszéd a cigi hamuját pergette a száradó ruhákra… jó kis lyukakat égetett egy csomó darabba. Nem voltunk boldogok. :(
agent scully mondta
öblítőt nem használok, mióta megvan a gyerek (meg mióta elolvastam, miből készül)
agent scully mondta
ja teregetéshez még annyit, hogy a bennem lakó OCD azzal szórakoztatja magát, hogy úgy kell csinálni, hogy közben mindig egyensúlyban maradjon a kád fölötti fregoli :D
anemone mondta
Sziasztok! Ketten vagyunk, szóval hetente 1x mosok ált. 2 (-3) adagot, többnyire 40°C-on. A konyharuhákat/törölközőket összevárom és havonta 1x 60 vagy 95°C-on mosom ki. A ruhákat már a mosógépbe kerülés előtt kifordítom, hogy ne mosás után vizesen kelljen. Volt aki megkérdezte, hogy kifordítva is tisztára mossa-e a gép a ruhákat, a válaszom igen :D Eddig még semmi nem maradt koszos mosás után :D
Nekem van plafonon lévő fregolim és álló, kétoldalra kihajtható szárítóm is valamint egy szép nagy erkélyem hozzá. A plafonon lévő leeresztős szárító a fürdőkád felett van, egyszerűen utálom. Nagyon nehéz teregetni rá, ha vmi nincs egyensúlyban akkor rögtön elbillen, olyan is többször előfordult, hogy kiakadt a kötél a csigáról és borult az egész a fürdőkádba. Ha csak lehet mellőzöm. Szívesebben teregetek az álló, 2 oldalra kihajthatós szárítómra. Télen a szobában, nyáron az erkélyen. 2 adag ruha fér rá. A bugyikat és zoknikat én is csíptetős körszárítóra rakom, nagyon jó találmány, helytakarékos és átlátható. A férjem ingeit és a kényesebb felsőimet vállfán szárítom, mert utálok vasalni és nem is nagyon szoktam. A mosógépem zenél mikor végez, így nem felejtem el azonnal kiszedni a ruhákat, ami az egyes darabok alapos kirázásával kiegészítve segít elkerülni a vasalást (meg persze az öblítő használata).
Szárítógépem nincs, egyenlőre nem is hiányzik. A lakás párásodásával eddig szerencsére nem volt bajom, figyelek rá, hogy se a fürdő se a szobaajtót ne tegyük be ruhaszárításkor.
l2njpy mondta
Én úgy tanultam anyától, hogy fehér ruhát kizárólag fehér öblítővel szabad öblíteni, a többi szürkíti. És egyébként tényleg.
És mindent tögtön kiszedek, így láttam anyától és minden mosó családtagomtól, szóval én nem is értem, hogyan lehet benne hagyni.
pommepomme mondta
Ja, és gyűlölök ruhát hajtogatni, most is éppen azért húzom itt az időt. :))) De most megemberelem magam, és kikapcsolom a gépet!
Dorotthea mondta
Itt Szegeden bevárom míg megtelik a szennyesdézsa, ami kb. naponta megtörténik. Legtöbbször feketéket mosok, mindkettőnknek csomó sötét ruhája van. Aztán jönnek a fehérek és végül a színesek. A fehéreket oxigénes fehérekhez való mosószerrel, mosószódával és nátrium-perkabonáttal mosom, mert az otthon főzött mosószerem és a kemény víz eléggé beszürkítették a fehéreimet. A sötéteket és a színeseket folyékony mosódióval mosom. Öblítőből igyekszem visszafogni a fogyasztást, de vannak ruhák, amik az előző albérletben – főbérlős lakás, a főbérlő szerette, ha le van csukva a mosógép teteje – jól bebüdösödtek. Teregetni három helyre szoktam: a gangra – nincs erkély, de utálom kerülgetni a pillangós szárítót, télen pedig szintén a plafonról leereszthető szárítóra és a pillangósra. A fehérneműket nyáron bent a szobában szoktam, télen a fürdőbe. (Nem reklámozzuk a szomszédoknak az alsóruházatunk. :D) Vasalni csak a nagyon kényeseket szoktam, amúgy jól kirázom, és igen, sokszor én is a szárítóról öltözöm. Ja, és a gangra való teregetés előtt a köteleket egy nedves szivaccsal letörlöm, rengetek piszok meg tud ülni rajta, ami a ruhákon kötne ki. Asszem nem hagytam ki semmit. :)
pommepomme mondta
Zoknicsipesz rulez! Nekünk ilyen van: https://www.zoknicsipesz.hu/ Nagyon szeretem, a férjemet már sikerült ránevelnem, hogy csak ezzel kerülhet a szennyesbe a zokni.
Különben emeletes szárítóra (https://p1.grando.hu/photos/df/3d/6fb5_1_1600.jpg). Az alsó szintet nem használjuk, a másodikra jönnek a nagyobb holmik (pólók, nadrágok stb.) fölé a fehérnemű, zokni, gyerekruhák két szinten. Legalább két adag mosás kifér rá. Nyáron az erkélyen, télen régen a hálószobánkban volt (ott jól is jött a pára), de mióta az lett a gyerekszoba, azóta sajnos a nagyszobában. Van még egy klasszikus pelenkaszárítónk is, a nagyobb darabok ott száradnak.
Katica mondta
Kezdem azzal, hogy mániákusan szeretek mosni. Ha anya vagy a tesóm elindítja helyettem a mosogatógépet, akkor hisztis leszek, rossz napom lesz stb. Teregetni viszont nem szeretek. :)
Már csak 5-en vagyunk egy háztartásban, szóval nálunk minden nap kell mosni. Van 3 ruhaszárító állványunk, 1 fregoli (álló) és nemrég beszereztem egy ruhaszárító tornyot.
Télen és rossz időben csak annyi ruhát mosok, hogy maximum 2 szárító legyen használva, nyáron viszont mehet az összes. A verandán elfér a 3 állvány, a fregoli és a torony a lakásban van, azokra általában csak a kisfiam ruháit és a sajátjaimból néhányat terítek. (Van még az udvaron is egy szárító, de azt nem használom 2 éve, mert a kutya leszedte róla a ruhákat…)
Először mindig a zoknikat (szigorúan a párjával) rakom ki, ehhez van külön zokni szárítóm (körszárító?), és van egy ugyanilyenem a bugyiknak. Aztán jöhet a többi ruha.
Ingeket, kardigánokat, cipzáras felsőket vállfára szoktam teregetni. A nadrágokat mindig a ruhaszárító szélső, egyben legvastagabb részére.
Esténként nem szeretem kint hagyni a ruhákat, ilyenkor megpróbálom a még nedveseket áthelyezni, hogy ráférjenek két állványra.
A leszedés nálam úgy zajlik, hogy először leszedem egyik családtagom (nincs sorrend, hogy kiével kezdem) ruháit, összehajtom, és elteszem a helyére. Aztán jön a következő delikvens és így tovább, mert én is utálom a ruhakupacokat.
Régen volt szárítógépünk, de nagyon ritkán használtuk. Aztán fürdőszoba felújításkor valahogy elszakadt a zsinórja, így kikerült a fészerbe, de nem hiányzik. :)
Kisfiam születése óta persze nem ilyen egyszerű a helyzet, volt már, hogy egy adag ruhát 2x mostam újra, mert nem volt időm kiteregetni, és bebüdösödött a gépbe, szóval ismerem azt a szagot… :)
leila mondta
Az megvan, hogy először leszeded párod ruháit aztán mondjuk a gerekekét és így sorban, de a végén látod, hogy hopp ott maradt még egy férfizokni, jaj egy pici bugyi, vagy póló és rohangálsz utólag minden szekrényhez? :D VAgy csak én vagyok ilyen figyelmetlen? :D :D
Katica mondta
Volt már rá precedens :D
csigasaman mondta
gyerekzokni es gyerekbugyi a mumus nalam. hat, en mostanaban neha bizony egyben az egeszet freestyle radobom az emeletes teregetore es elszaladok, neha torulkozo kerul ala hogy ne landoljon a fele egyenesen a foldre.tuleltuk eddig. persze, csak meleg idoben merem megtenni…muhaha
minimancs mondta
Sziasztok! Nekem van szárítógépem (elektrolux) és imádom. Lakótelepi lakásban télen kizárólag a gyerek szobájában volt hely a teregetéshez. Amíg a régi ablak volt, addig ez nem volt probléma, de miután kicseréltük műanyagra, gyakorlatilag folyt a falon a víz. Nem viccelek. :) Ekkor vettük a szárítót (4 éve) és azóta töretlenül nagyon szeretem. Kizárólag októbertől márciusig használom, a többi időben az erkélyre teregettem, most meg már a teraszra. :) Mindenkinek javaslom, nagy segítség, főleg az, hogy mosás után pár órával már a szekrényben vannak a cuccok és nem napokat átívelően lógnak mindenfelé a lakásban. Plusz jó dolog, hogy nekem a lakásban a fürdőben volt, direkt úgy időzítettem a szárítást, hogy fürdés idején legyen, így nem kellett a fürdőben befűteni, mert telefújta meleggel. (kis spórolás) :)
l2njpy mondta
Télen radiátorra, álló szárítóra teregetünk, de nagyon penészedik a ház tőle, így szárítógépet kell venni, ha drága, ha nem. Nyáron a kertben teregetünk, inget, pólót vállfára, a többit csiptetjük. Bugyik, zoknik a polipszerű karos izére mennek. Szombaton mosunk, vasárnap délután-este vasalás, és megy minden a helyére. Én, mi bizony vasalunk, mert bár megtanultam szépen teregetni, de bizony a vasalás mégis szebbé, igényesebbé teszi a ruhát, valahogy tartása lesz. Zuram ráadásul minden nap ingben jár, mert az munkahelyileg így illik, de ki is vasalja őket szebben, mint én. Megjegyzem nálunk otthon is apa vasalt, és gyönyörűen.
agent scully mondta
vitán felül a mosott ruhák szekrénybe hajtogatása a legvisszataszítóbb házimunka, csakis a reggelikészítés vetekszik vele
nekem is plafonfregoli van páraproblémákkal, viszont van erkély, ami tényleg istenáldása a teregetéshez
és nem vasalok, már Vekerdy is megmondta, hogy tessék abbahagyni a vasalást :) (csak nem találom a cikket…)
(hova lett a kommentszámozás? valamint csak nekem folyik ki a szemem, amíg a világosszürke, kisméretű betűs kommentemet írom? :P )
Via mondta
A kommentszámos plugint ideiglenesen kikapcsoltam. :) Még teszteljük, hogy melyik plugin mennyire terheli az erőforrásokat, hogy optimalizálni tudjuk a sebességet. A betűt növeltem, jobb most? :)
A Vekerdy interjú itt olvasható: https://www.baon.hu/bacs-kiskun/kozelet/frusztraciok-tomege-teszi-agresszivve-a-gyereket-374737
agent scully mondta
köszi :)
l2njpy mondta
Ó, én imádok reggelit készíteni!!!
agent scully mondta
házhozszállítást is vállalsz? :D
nekem a legértékesebb booting időmet veszi el…
ráadásul akkor korábban kell kelnem, mint a többieknek
l2njpy mondta
Ó, én koránkelő vagyok, a fél 6 az tök okés nálam. Hétköznap reggelente is csinálok lecsót, gombás tojást, zsidó tojást, ilyeneket. Így voltam nevelődve.
agent scully mondta
hát bocs Viától, hogy szétoffolom, de érdekes a reggelitéma :D
szóval nálam reggel az ilyenek nem játszanak, valahogy képtelen vagyok megenni. a pasim annál inkább, már csak ezért is jobb felállás, ha ő csinálja mindenkinek a reggelit :D én 11-ig péksütin meg gyümölcsön kívül nem igazán tudok mást. aztán vacsorára már jöhet sült szalonna :D
a fél 6 pedig elborzasztó :D nekem a reggel 7 is kínszenvedés, és szeptembertől fél 7 lesz belőle…
Via mondta
Nem kell bocsánatot kérned, én örülök, ha beszélgettek. :)
l2njpy mondta
Ovis koromtól fél 6 a kelés, mert a szüleim korán jártam dolgozni, de alapnak tartották, hogy akkor is együtt reggelizzünk rendesen. Igazuk volt. De az is tény, hogy mi 8-kor már iskolásként is ágyban voltunk, így nyilván ki is aludtuk magunkat.
Az én anyukám az a típus, hogy amikor hétvégén keltünk 7-kor, már megfőtt az ebéd és sült a süti, apa meg addigra hazajött a piacos bevásárlásból.
„Ha ha az ember nem csinálja meg a napi munkája felét 10-ig, akkor nem fog a végére járni.”
Timi mondta
Mi ketten vagyunk, lakásban teregetek, ilyen összecsukható, lábakon álló teregetőn. Többé-kevésbé elférünk mellette. Én pont fordítva voltam: albérltben volt kád fölötti fregolink, nagyon bosszantott (teregetésben és zuhanyzásban egyaránt), úgyhogy én az állóra esküszöm. :)
Szégyen és gyalázat, de én nem vasalok… Így viszont nagyon ügyesen kell teregetnem. Vasaláskönnyítő programmal mosok (nálam ugye ez vasalás helyettesítő…), és jó határozottan kirázok mindent teregetéskor, az ingeket pedig vállfán szárítom. A zoknipárosítás nálam is így megy, egymás mellé teszem őket.
Korábban én is sok gyötrelmet okoztam magamnak a félretett halmokkal, amik salátává gyűrődtek, mire a viselésre került a sor… Úgyhogy én is mindent elteszek azonnal, ha leszedtem – inkább kerülgetem és szárítóról öltözök, de nem kupacolok.
A kell-e ma mosni rutin még nem megy olyan jól, úgyhogy néha vannak durva kupacok a szennyestartóban… Viszont az időzítő a mosógépen nagy segítség, tudok úgy mosni, hogy hétköznap reggel berakom és pont akkor jár le, amikor hazaérek a munkából, és így nem kell estére tolni a teregetést. Teregetni szerencsére ketten szoktunk, meg ruhát leszedni is, mert nem annyira szeretem ezt a melót, de a férjem sem, és együtt könnyebb. :)
Dorka83 mondta
Én is szeretek teregetni, valahogy tetszik, h olyan látványos a before-after élmény (koszos ruha-tiszta, illatos ruha :) ) Kettőnkre mosok (férj+én), kertes házban, szárítógéppel, kb. hetente kétszer. Az év nagy részében egyszerű a teregetés, a kertben fedett részre tudok teregetni, tehát esőtől nem kell parázni és azonnal rohanni beszedni, ha elered :) Télen is kint szoktam teregetni, a szárítógépet környezetkímélő okokból igyekszem ritkán használni, csak ha sürgősen kell valamelyikünknek vmi cucc és tuti nem száradna meg kint, akkor használom. Ilyenkor melegben meg pláne élvezem, h egy nap alatt minden megszárad és moshatok végre nagyobb dolgokat (takarók, fürdőszobaszőnyeg, lábtörlők, stb) Beszedésnél nálam szentírás, h mindent azonnal a helyére bepakolni, különben napokig kerülgethetem…
Ja és a teregetésnél az a heppem, h utálom, ha félbehajtva lóg a ruha a szárítón (egyrészt megmarad a csík, másrészt mivel dupla rétegben van fent, lassabban szárad), én mindent szimplán csíptetek fel (nadrágot a derekánál, pólót az aljánál, stb)
majmunka mondta
A szárítóról való lepakolást nálam nagyban leegyszerűsíti, hogy a pólókat és felsőket vállfán szárítom és így is tárolom őket. Leakasztom és beakasztom a szekrénybe.
Via mondta
Igen, az nagyon jó trükk, én is használom, mindent eleve a saját vállfájára rakok száradni. :)
NSDetti mondta
Nyáron hepi az élet, az udvaron álló hatalmas kerti teregetőre mennek a ruhák. Igyekszem a mosás után azonnal teregetni, de van, hogy nem jön össze. Ilyenkor, ha napon szárad, nem lesz szaga a ruhának, télen viszont, amikor muszáj bent teregetni, bizony érződik, ha nem tudtam azonnal teregetni. A téli verzióban két kinyitós teregetőnk van, a közlekedőben ilyenkor nem lehet közlekedni :) Én is párosítva teszem a zoknikat, vagy eleve zoknicsipeszre téve mennek a mosásba. Vasalni utálok, bár most a baba miatt kell. De mást csak nagyon szükség esetén. Inkább szépen teregetek és szépen hajtogatok. Mivel a Zuram szekrényéből gyakorlatilag kidőlnek a ruhák, nálunk az a megoldás, hogy hajtogatás után az ágyára teszem: így ő pakolhatja be a káoszba (nem vagyok hajlandó rendet tenni az ő holmijai között), plusz észreveszi, hogy dolgoztam, és mindig megköszöni.
Nincs szárítógépünk, évente kb. kétszer érzem szükségét, amikor annyira párás a levegő, hogy napokon át nyirkosak a ruhák…
nyul mondta
Nekem is vesszőparipám a teregetés, és a mosás. Nem vasalok én sem. Összesen heten vagyunk. Négy lányom és egy kisfiam van.
Ebben a kérdésben meglehetősen mániákus vagyok (mondtam is a férjemnek, hadd legyen nekem ez a mániám:)). Két hetente mosok, kb. egy héten át (vagy amíg el nem fogy), mert ekkora gyűlik össze a szinekből megfelelő mennyiség. Nagyjából minden szint külön mosok, illetve külön a gyerek fehérneműt és zoknit a felnőttől. Olyan 10-15 kupac lesz. Nyáron öt-hat mosás is lemegy egy nap, ilyenkor a kertben teregetek, olyan kinyitós nagy négyágú szárítón (nem tudom mi a hivatalos neve).
Télen a pincében: van rendes fregoli, és két kinyitós szárító, ekkor csak kb 3-4 adag fér ki.
A mosógép is a pincében van. Én is három féle mosóport használok. Fehér, fekete és színes ruhákhoz.
A teregetésnél iszonyú precizen szépen alakra húzva igyekszem, hogy megfeleően száradjon. Ami még nagyon fontos, hogy amikor megszáradt, azonnal szépen össze kell hajtogatni, hogy elkerüljük a gyűrődéseket.
Aztán jön a legnehezebb része, rá kell venni a gyerekeket, hogy pakolják el a cuccaikat :))
Eszterla mondta
Nálam a mosás és a teregetés ünnep a lelkemnek! Ha nincs koszos ruha/edény, akkor minden oké. Hetente 2-3 alkalommal mosok, szigorúan szortírozva, csak teli gépet indítok víz és energia takarékos üzemen. A praktikus teregetést még anyukámtól tanultam: „Ha szépen teregetsz, akkor kevesebbet vasalsz.”, és igaza lett (ebben is!) Kora tavasztól az erkélyen szárítok, télen szárítógéppel és hagyományosan is. Én szeretem a gépet, de nem túl környezettudatos, de penészedni sem akarok.
Nekem A osztályos Indesit van.
A hajtogatást száradás után, nálam a helyére rakás húzódik, mert csak berakom a gardróbszobába és a polcos fázis álatában kimarad.
Gabi mondta
Széles ismeretségi körömben is kedvenc téma a teregetés, örülök, hogy itt is előjött. Én kifejezetten szeretek teregetni. Baj is lenne, ha nem szeretném: nálunk állandóan megy a mosógép, mivel heti 35 db alsógatya/bugyi és heti 70 db zokni/harisnya keletkezik. Meg persze ingek, pólók, nadrágok, szoknyák, konyharuha, abrosz, ágynemű, törülköző, stb. Alkalomszerűen hálózsákok, plédek, ágyvédő huzatok, ágytakarók, stb.
Nagyon gondosan teregetek: nyáron kertben, csipesszel, X-lábú teregetőre (3 db). A pólókat nem a drótra hajtva, hanem lógatva. És mindig ( na jó, majdnem mindig ) kifordítom őket, hogy ne a színük fakuljon száradás közben. Zoknikat szigorúan párban. Kirázogatva, kisimítva mindent. Ingeket vállfán, gallérgombnál begombolva. Így aztán én is alig vasalok, legfeljebb ha ingeket. Meg az ágyneműt, abroszt, konyharuhát (fertőtlenítési céllal). Szárítógépem nincs, nincs is neki hely, de télen nagyon jó lenne, amikor a vastag pulcsik 2-3 nap alatt száradnak csak meg. Télen muszáj a szobákban teregetnem, ezt utálom.
A hosszúujjú ingek vasalásához: szerintem is gáz bele az él. Én a vállával kezdem a vasalást, utána az ujjnak a váll felőli része, majd a hónalj felőli része óvatosan, nem a tetejéig, hogy ne legyen él. Utána a kézelők, aztán a háta, végül a két eleje. És legvégül a gallér.
Öblítéshez világoskék Quantot használok, nagyon szeretjük az illatát. Egyszer valaki, akinek tovább szoktuk adni a kinőtt ruhákat, meg is kérdezte, hogy mivel mosok/öblítek, mert a tőlünk kapott ruháknak olyan jó illata van. Ennek úgy örültem!
Via mondta
Sherlock leszek, és kiszámoltam, hogy öten vagytok. :)) Le a kalappal, hetven zoknit elképzelni se tudok!
Brigi mondta
szaritogep <3 persze mas helyzetben vagyunk itt; otthon siman elvoltam a teregetessel (bar szeretni nem szerettem), de itt megorulnek ha a 3 utcavel arrebb levo mosodabol a vizes ruhakat kene hazacipelnem. arrol nem is beszelve, h jo hofokot hasznalva tok szep sima lesz minden, mire kijon a szaritobol. (ja, es nyilvan nem is mosunk olyan gyakran, hanem inkabb osszevarunk annyi ruhat, amig el nem fogy az osszes fehernemunk, mert a mosodaban azert ott kell ulni a ruhak mellett, ami baromi sok idot elvesz. na, szoval az ilyen adagok utan jol jon a szaritogep amugy is.)
egyebkent nekunk otthon is volt/van a szuleimnel, de inkabb csak telen hasznaltuk, es akkor is csak nehezen szarado dolgokra (farmer, vastagpulcsi, torolkozo, stb)
Via mondta
Jaja, a mosoda külön állatfaj, de nagyon praktikus. Már itthon is vannak ám! :)
Brigi mondta
tenyleg? mondjuk nehany belvarosi (es kevesbe belvarosi) minilakast elnezve biztos van is ra igeny
Via mondta
Aha, nézd: https://www.bubbles.hu/
Szerintem koleszosoknak rohadt jó lehet, ha nincs meg a 11 kiló ruha, össze lehet állni szobatárssal egy adagra. :)
Katica mondta
Még Szombathelyen is van mosoda… legalábbis 2010 tájékán nyílt egy, azóta elkerültem onnan, nem tudom, hogy megvan-e még :)
majmunka mondta
Nálunk is megköveteli a mindennapi inget a párom munkahelye. :( Ezeket vállfán szárítom, az emeletes szárítón van olyan kihajtható bütykös vállfatartó rész.
tudom, hogy nem vasalásos helyen vagyok, de érdekelne, hogy ki hogyan vasalja a hosszú ujjú ing ujját. Megnéztem a Via által linkelt Martha videót, és láttam, hogy ő is vasal élet bele- A párom szerint ez gáz. Elég sokat szenvedek ezért a vasalással, annak ellenére, hogy még szeretem is.
A hőséggel kapcsolatban: a klíma a legjobb barátom :D
Dikoca mondta
1: gallér hátulról (az a legjobb „teszthely” mennyi hőt bír el az inganyag)
2: háta
3: elejei
4: ujjak
5: hátateteje.
Mindig ez a sorrendem, anya így tanította, belém ivódott hogy elvileg így gyűrődik legkevésbé.
Én is vasalok élet bele, nekem olyan „ropogós”-érzetű lesz tőle, mint az élre vasalt gatyánál is.
Marta16 mondta
Nekem is úgy tanította a nagymamám, hogy hosszú ujjba csak lusta asszony vasal élet, rendes asszony él nélkül csinálja ;-).
Megvasalom az ujját rendesen, csak éppen élet nem vasalok bele, utána fordítok rajta egy fél fordulatot és úgy is átmegyek rajta él nélkül, kész. (Ha beleképzeled a férjet, elöször elölröl, utána felülröl vasalom át az ujját).
Via mondta
„Beleképzeled a férjet” :D
majmunka mondta
Hűha, köszönöm, jó tudni, hogy másnál is játszik az élnemvasalás. Én is így csinálom, mg egy ujjafára is beruháztam :), de annyira megszoktam nélküle, hogy elő sem veszem.
bongyorka mondta
Nekem is az ujj vasalás a legnehezebb része, élet az én párom se kér rá. Mamámtól kaptam egy ezer éves ujjafát (nem tudtam, hogy ennek ez a hivatalos neve XD), de nagyon macerás azzal, inkább próbálom úgy vasalni, hogy szépen kiterítem és válltól csukló felé vasalom, akkor elvileg nem megy rá a vasaló a 2 szélére és nem lesz él.
arachne mondta
Bocs, ha itt ilyet nem ildomos kérdezni, de az ujjafa nem eladó véletlenül?
Via mondta
Ildomos, magunk között vagyunk! :))
arachne mondta
Oké, megnyugodtam :)
bongyorka mondta
Arachne: nem eladó, az már ilyen családi ereklye, kb 50 éves, meg én is csak kölcsön kaptam. Igazából az a bajom vele, hogy rá kellett húznom egy lepedőt és így meg nagyon vastag lett. Egyszer talán felújítom vagy valahol veszek egy újat.
arachne mondta
Azért köszönöm a választ.
bongyorka mondta
A TESCOban kb 1300 Ft-ért lehet kapni. én vettem egyet.
majmunka mondta
Felfúrt fregolit használókhoz lenne egy kérdésem. Sajnos nincs erkélyünk, ezért a „hosszú” ruhákat (nadrágok, ágyneműk, törölközők) egy kinyitható fregolin szárítom a hálóban, a többi, „rövidebb :)” ruhát pedig egy háromemeletes fregolin a nappaliban (sajnos ez a hálóban nem fér el). Gondolkodtam én is a fürdőkád fölé felfúrt fregolin, (azt hittem, már nem is gyártanak ilyet), de mivel még soha nem használtam ilyet, érdekelne, hogyan oldjátok meg a zuhanyzást, fürdést, amíg nem száradnak meg a ruhák. Általában hétvégén dél körül szoktam mosni, hétköznap pedig 6 óra után, tehát az esti zuhanyzásig nem száradnának meg.
Via, nálunk sincs ablak a fürdőben, a ruhák tényleg nem lesznek büdik? Mert ettől rettegek! Használsz öblítőt? Én fele öblítőt, fele ecetet használok, nálunk ez bevált, próbáltam a tiszta eceteset is, de mindig éreztem a szagát, meg a párom sem szerette, hogy nem illatosak a ruhák.
A teregetést én is hasonlóan csinálom, ahogyan előttem leírták, mindent alaposan kirázok és párosítom a zoknikat, ezért könnyebb a leszedés, elpakolás.
Ketten vagyunk, hetente kétszer vagy háromszor mosok. Ez lehet hogy soknak tűnik, ha ágyneműt mosok akkor hetente négyszer is megy a gép, de az átlagnál kisebb, kevesebb ruha, max három kiló fér bele.
Szárítógépet soha nem használtam, nem tervezem, erkélyre gyúrok.
Via mondta
Az én öblítőm úgy néz ki, hogy van az 1 liter öblítő, amit elvileg nem is lehet higítani, de én ennek nagyjából az ötödét beleöntöm egy 1,5 literes flakonba, amit feltöltök vízzel, és ebből adagolom a mosógépbe. Valaki, aki okos, számolja ki, hogy ez hányszoros higítású. :)) Szóval nem tömény öblítőt használok, mert nem szeretem, ha erős a szaga, ez meg így pont jó. A fürdőajtó mindig nyitva, a hálószobán keresztül tud kapni friss levegőt.
Szerintem nem vagyunk büdösek. :D
majmunka mondta
Köszi!
Szárítás alatt a zuhanyzást hogy oldjátok meg?
ps: nem feltételeztem büdifaktort nálatok, de ez az egyik legérzékenyebb pontom, ezért minden felmerülő lehetőségnél rákérdezek, jajjnehogy…
Via mondta
Nem lógnak le a ruhák, simán elférünk alattuk, nem lesznek vizesek. Normál belmagasság van. De fürdés előtt ha valami nagyon belógna a képbe, akkor azt felhajtjuk ideiglenesen, vagy áttesszük száradni addig máshova. :) De ez ritkán van, úgy teregetünk, hogy belekalkuláljuk: el is kell férni alatta.
mauglina mondta
Via! jól látom, hogy te nem vasalsz?! :)
Via mondta
Jól. :) Csak eseti jelleggel, de nem rutinszerűen. Nem olyan a dresscode, hogy muszáj legyen mindig ingeket vasalni. Ezért mondtam, hogy rohadt sokat számít a szépen teregetés. :))
mauglina mondta
Nekem az állandó ruhahalmokra kellene valami megoldás, de a gyerek ruháit vasalom és addig nem teszem be a szekrénybe, így keletkezik egy „valahova” hely jó esetben a vasalódeszkán, rossz esetben meg kb. mindenhol.. Igyekszem tartani a napi minimum 15 perc vasalást, de kb. esélytelen.. :P
Via mondta
Figyi, ha a gyerek nem vezérigazgató egy banknál, nem biztos, hogy minden cuccát állandóan vasalni kell. Gondold át. Vagy csinálj belőle programot, mint andreakis. :) Ár-érték arány, befektetés-megtérülés…
Hazsart mondta
Most úgy irígyellek :-) az uram dresscodja megköveteli a MINDENNAPI inget…. nyáron még oké, rövidujjú, gyorsan szárad (teraszon :-) ), kirázom, vállfát neki és kiakasztom egy állványos ruhaakasztóra, de télen hosszúujjú az ing :-(.
Egyébként van két kihajtható, hosszú hordozható ruhaszárítóm, azt oda teszem a teraszon, ahol éppen elfér, gyorsan kiterítek, gyorsan beszedem és később szortírozok (átlag kétnaponta, addig egy ruhatartóba teszem őket). A sorrend random, mert a lányaim szeretnek zoknit és fehérneműt teregetni és nem akarom elvenni a kedvüket azzal, hogy szólok, hogy a zöld mellett fehér van :-). Télen marad a fregoli a kád felett, egy nagy törölközőszárítós radiátor és a kisebb radiátorok, amikre szintén a gyerekek teszik fel a fehérneműket.
Via mondta
Mindennek van előnye és hátránya, csak ezért ne irigyelj, nem büféasztal, hogy lehessen válogatni, inkább csomagajánlat minden, mint az életben egyébként is. :) Az itthonmunkának meg a vállalkozásnak pl. a vasalás hiánya az előny, a fix fizu hiánya a hátrány. :) Gondolj erre, amikor vasalsz legközelebb! :D
Hazsart mondta
Pedig lehetne büféasztal :-) a teregetésről egyébként ma beszéltünk a szomszéd nénivel, aki még mínuszokban is kiteszi a ruhát :-O
leila mondta
Én is arra lennék kíváncsi kinek milyen szárító vált be. Nekem is álló van, az nagyjából jó, de amit középre teregetek az lassabban szárad érthető okokból. Rossmannban vettem kis puha műanyag zokniszárítót, 20 darab van belőle, ez mindig elég is, mi 5-en vagyunk a családban. mindegyikbe egy pár zoknit lehet behúzni és úgy felakasztani. Én szeretem, mert nem kell csipesz, ezt nem fújja el a szél, és így mindig párban vannak a zoknik. Illetve nagyon nagy igazság az, hogy száradás után azonnal el kell pakolni mindent. Nemrég vezettem be és nagyon jól működik, eddig nekem is mindenhol állt a tiszta ruha, pakolgattam össze vissza.
Norewa mondta
Utálok teregetni, viszont művészi szintre fejlesztettem, egyáltalán nem kell vasalnom (2-3 olyan darabom van, amit muszáj) :P
Magyarországon így csináltam: a fürdőszobában, a plafonra felfúrva volt egy jókora fregolim, simán elfért rajta 2 adag ruha. Rögtön kivettem a gépből a cuccot, amint lejárt a mosás, mindent kiráztam, kisimítgattam, illetve igyekeztem úgy feltenni a szárítóra, hogy ne maradjon benne csík a kötéltől, vagy legalábbis ne a póló kellős közepén húzódjon, mert az ugye nem szép látvány. Az ingek, blúzok vállfára mentek, az a pár kényesebb nadrág, amim van illetve a farmer csíptetős vállfán száradt. Csipeszt kizárólag a zokniknál használtam, a párokat szépen összerakva csipeszeltem fel. A törölközőket úgy raktam ki, hogy a kötél nyoma pont középen legyen, hogy ha megszáradtak, szépen ketté tudjam őket hajtani. A szélüket meghúzkodtam kissé, hogy véletlenül se legyen bennük semmiféle gyűrődés. Az ágyneművel ugyanezt csináltam.
Angliában így megy: mivel itt öt másik emberrel (nőnek egyiket sem nevezném, undorító szokásaik vannak, egyebek közt az, hogy napokra ottfelejtik a ruháikat a gépben, vagy a konyhapulton) osztozunk, itt pláne nem engedhetem meg magamnak azt a luxust, hogy határozatlan időre a mosógépben hagyjam a ruhát. Az egyórás gyorsprogram elején Pasi beállítja a telefonját, amikor jelez, szépen lemegyek a helyes kis laundry basket-emmel, egyesével kiszedem, kirázom és összehajtom a ruháinkat, aztán felcaplatok vele a szobába és az ott lévő összecsukható szárítóra teregetek ugyanazzal a módszerrel és alapossággal, mint otthon a fregolira. Mivel itt nincs vasaló, ezért duplán oda kell figyelnem, hogy minden szépen száradjon (terveink közt szerepel, hogy beszerzünk egy vasalót meg egy deszkát, csak nagyon kicsi a szoba, amit bérlünk, úgyhogy valószínűleg csak akkor veszünk, ha új helyünk lesz).
Via mondta
Anyukám évekig az asztalra terített pokróc-szendvicsen vasalt, szóval deszka nem feltétlenül szükséges. Ha nincs sok vasalnivalód, az ágyon is megoldható!
Kicsi mondta
Enyém is „szendvicsezett” a dohányzóasztalon. :-)))
Via mondta
Azt hiszem, nálunk egy régi lepedő is volt a szendvicsen. :) Nagyon bennem van, még a pokróc színére is emlékszem, tüdőszínű volt, már kicsit szürkés. :D Semmi másra nem használtuk, az volt a vasalópléd. :)
Norewa mondta
Á, az itteni pokrócaink erre alkalmatlanok, persze megoldanám az ágyon, de vasaló SINCS, Majd, egyelőre nem létszükséglet :)
luxusrozi mondta
Nagyim is vasalóplédet használ, kettőt. Kérdeztem, miért. Hát kérem szépen, a két pokróc hatvan éves, apa születése előtt vette őket, mert akkoriban UH híján még nem tudta előre, milyen színű babakelengye kell majd, és vett kéket és rózsaszínt is… 94 évesen még ezeken vasal, gyönyörűen.
andreakis mondta
Szárítógép: használtam egy időben, kicsit macerás, mert nem mindent lehet beletenni, nyomott mintás dolgokat nem, érzékeny dolgokat nem, szóval a teregetést sehogy sem lehet megúszni, ráadásul azt mondják, az az igazi, ha külön szárítógéped van, tehát a mosó-szárítógép kevésbé jó, úgyhogy ehhez nagyobb hely is kell.
De pl utazás előtt, vagy ha reggelre nem szárad meg valami, ami kéne, vagy pl vasaláskönnyítőnek kitűnő, szóval nem haszontalan.
Kicsi mondta
Én is szeretek teregetni. Öten vagyunk, három kisgyerek (két lány ,egy fiú – és ez itt most fontos! :-) ). Apa+ Anya Van ház, meg terasz, meg sok szoba, ahol télen fel lehet állítani a szárítókat (gyerekszobában különösen előnyös) 5 db szennyes tartóm van: sötét (fekete+sötétkék), világoskék (esetleg zöld) rózsaszín-piros, sárga-drapp-zöld és fehér (tudom, ez röhejes, de 1. van hely szerencsére, 2. gyönyörűek maradnak sokáig a színek, 3. nincs véletlen összemosás.) Mosószert is 3-at használok, sötét ruhákhoz, színeshez és fehérhez. A teregetésnél épp ezért vicces, amikor a „nálunkjáró” csak piros, vagy csak kék szárítókat lát… :-) De ez így is egy jó játék. A lányaim is profin válogatják a szennyest. Zoknit én is úgy teregetek, mint Via, bár szeretem a zokniszárítót is, gyereknek móka föltenni, meg leszedni is, így ez a feladat is kiadható. Százforintos boltban kapni, máshol még nem nagyon láttam. Kb. 20 pár zokni ráfér. Teregetni a nagymamámtól tanultam. Mindet alaposan kirázok, és igen, a lehető leghamarabb ki kell szedni a mosógépből, akkor kevesebb a gyűrődés is. Rázás után kisimítva föltenni, így nagyon kevés holmi lesz, amit vasalni kell. Nagycsaládnál nem mindegy… A szekrénybe érdemes pl. a szépen hajtogatott pólót úgy betenni, hogy legalulra kerüljön, így 1. a többi kivasalja, 2. a többi is használódik, nem csak a szuperkedvenc. Fiúknál fontos, mert ők ritkán válogatnak, benyúl-kivesz, stb… :-) Amíg a szüleimmel kicsi lakásban éltünk gyerekkoromban, nálunk is fürdőkád fölötti kihúzhatós szárító volt, Anya pedig annyi lepedőt mosott ki, ahány radiátor volt a lakásban, mert csak annyit tudott megszárítani rendesen. :-)
Via mondta
Én télen a zoknikat felteszem a radiátorra „grillezni”, jó meleg lesz mindig. :))
andreakis mondta
Elsőként egy kis korrekció (bocsánat), elosztom a súLYt, és nem sújt.
Én nagyon figyelek arra, hogy rögtön kiszedjem a ruhát és kiteregessem, mert nagyon érzékeny vagyok arra a bizonyos rossz illatra, meg úgy általában a ruhák illatára. Szóval azonnal ki, és teregetés.
Nagyon szeretem, sokszor, ha bent teregetek, tévét kapcsolok hozzá :)
Rendes szobai szárítón teregetek, bent, vagy kint az erkélyen (ezzel is vigyázok, mert ha nagyon beszívja a nap illatát, akkor megint nem lesz friss illata).
A szisztéma: kosárba szedem ki a ruhát a mosógépből, alulra a kicsiket (bugyi, zokni), és növekvő méretben a többit (pántos póló, rövidujjú, hosszúujjú, pulcsi, stb.), mert előbb célszerű a nagyokat elhelyezni a szárítón, a kicsiket meg közéjük lehet sakkozni.
Farmert és olyan ruhát, ami sokat érintkezik „külvilággal” (közlekedési eszköz), sosem mosok fehérneművel, pólókkal, ezeket külön összevárom és úgy mosom.
Én nem szeretem, ha vasalatlan egy ruha, hiába nem nagyon gyűrött, a szárító csíkja látszik benne, szóval én mindent vasalok (fehérneműt, zoknit, illetve olyat, amit nem érdemes, mert nem látják: szabadidőnaci, futós póló, sportolós cuccok, nem), nekem így a rendes, és vasalás közben is tudok filmezni, amire egyébként kevesebb idő jutna, szóval kellemest a hasznossal :)
Via mondta
Köszi, nem olvastam át, hogy még kimehessen 3 előtt, megártott a kánikula az agyamnak. :)) Ne kérj bocsánatot az ilyenért legközelebb sem! :)
andreakis mondta
:) Gondoltam, hogy véletlen volt, ma szerintem sokan zizik vagyunk :)
Via mondta
Én két napja fektemben is szédülök, pedig eszem-iszom rendesen, de pörög a szoba vízszintben is. (És nem, nem vagyok terhes, csak a vérnyomásom meg a cukrom nehezen viseli ezt a hőséget.) Gomez is vagy fel van pörögve, vagy ki van dőlve, annyit alszik, mint három nyúl, amikor alszik… :D
Kata mondta
Mostanában nagy dilemmám, hogy milyen ruhaszárítót vegyek. Van egy álló, de az csak átmeneti megoldás, illetve jó időben ki tudom tenni az erkélyre, de télen nem szeretném használni és a nappaliban kerülgetni. A plafonra felfúrt fregoli nem tetszik, nem tudom megmagyarázni, hogy miért, egyszerűen nem szeretnék olyat. Bármilyen más megoldás érdekel. :)
tigidi mondta
Kutyafuttában, mert nincs nagyon rá időm:(
marianna mondta
3 gyerek mellett rengeteg a mosnivaló. Van szárítógépem, egy öreg darab, amit pár hónapja kaptunk mivel újabbra cserélte egy ismerős. Nekem nagyon jó szolgálatot tesz. Télen remek, hogy nem kell a szárítót kerülgetni a nappaliban és nem büdösödnek be a lassan száradó ruhák. Kb. 80-90 perc alatt csont szárazra szárít. Több adagot is szoktam mosni és szárítani naponta ha szükséges. Nem lesznek gyűröttek a ruhák ha rögtön kiszedem és összehajtogatom. Na ez nem mindig jön össze. A kupacolódó tiszta ruhák felszámolásán még dolgozom. Most nyáron is használom bevallom, bár van amit a teraszon szárítok (pl.ingeket vállfán). Mivel nincs nagy súlya az elöltöltős mosógép tetején csücsül. Ha kész a mosás csak pakolom át a szárítóba. Ha a törölközőket a teraszon szárítom olyanok mint a smirgli, a szárítóban puhák lesznek. Rengeteg port, szöszt, hajszálat kiszed a ruhákból amit összegyűjt és ki lehet dobni az összefilcesedett szöszhalmazt. Nem tudom mennyi a fogyasztása, még nem néztem utána, átalánydíjat fizetünk. Mivel ingyen kaptuk annyira nem fáj ha magasabb lesz esetleg a villanyszámla. Ennyit megér a kényelem amit nyújt.
l2njpy mondta
És a száírtógép csak úgy be van dugva a konnektorba vagy annak kell vmi kivezetés (pl: szennyvízelvezetés, levegőelvezetés)?
Anna mondta
Valahol el kell vezetni a gőzt. Én külföldön használtam már olyat, ami rosszul volt bekötve, visszanyomta a gőzt a ruhára, és ugyanolyan vizesen vettem ki, mint ahogy betettem :)
Most én is szárítógépre gyűjtök. Eddig úri huncutságnak tartottam (annak ellenére, hogy több külföldi lakhelyemen használtam), de most az Ivett után átértékeltem a nézeteimet. (3 nap szélvihar után itt, ahol én lakok, 2 álló napig zuhogott az eső, következő hétfőn meg jöttek a mesterek szétverni a fürdőszobámat, ergó felszámolták a mosógépet is egy időre. Előtte kimostam mindent, aztán meg ott álltam befürödve a vizes holmival, mert 100% páratartalom mellett nem igazán szárad…)
andiebaby mondta
És igen, csíptetős körszártó rulez! :)
Via mondta
Az a polip? :)
Angibang mondta
Az tényleg szuper, nekem ilyen van:
https://ecx.images-amazon.com/images/I/41v5E-xbohL._SX300_.jpg <- tényleg polip :)
Angibang mondta
Bár most, hogy belegondolok, hónapok óta nem teregettem rajta, ha nem állítom fel a szárítót, akkor nem tudom hova tenni. (a fregolira rakva rendre megborul az egyensúly, középre meg nem szeretem rakni). Komoly problémák :)
andiebaby mondta
Milyen érdekes, hogy az ember életben az ilyen egyszerű dolgoknak is van evolúciója. :)
Máshogy ment ez otthon (a nappaliban, a teraszon magas köteleken, fürdőben millió vállfán – egyszerre), a koliban (volt szárítógép), az első lakásban (kerti lak, de no mosógép), a másodikban (pici panel, no erkély, no ablak a fürdőben), a harmadikban és a negyedikben (esélytelen a mini erkélyen, a benzingőzben), és most (amikor két tágas, nagy ablakos szoba és egy zöldre néző napsütötte erkély áll rendelkezésemre).
De igen, ruhát leszedéskor eltenni, és nem vasalok, pláne nem leszedéskor. :)
Angibang mondta
Én a közlekedő plafonjára felszerelt fregolin teregetek, plusz ha nagyon sok a mosnivaló, akkor előveszem a teregetőállványt is (magas, 4 „polcos”), de ezt nem szeretem annyira, mert rengeteg helyet foglal. A zoknikat én is ugyanígy teregetem, utána olyan könnyű így leszedni!:)) Sokszor mosok szisztematikusan, csak törölközőket, csak ágyneműt, csak zoknit, csak fehérneműt, így a teregetés és a ruhaleszedés is nagyon könnyű, bár az ágyneműkkel nehezen boldogulok, ezeket általában a párom szokta teregetni.
Van szárítógépünk is, nagyon-nagyon hasznos találmány (baba mellett pláne), ha a program lejárta után azonnal kiveszem a ruhákat, akkor teljesen simák (mintha valaki bent a gépben ki is vasalná őket), és száradás közben le is szösztelenítődnek (a szöszt egy külön tartályban gyűjti össze a gép), szóval imádom. Két hátránya van: elég sokat fogyaszt, egy szárítás kb 200 Ft-ra jön ki, és iszonyat meleget csinál a lakásban, tehát nyáron sosem kapcsolom be (télen viszont ez a tulajdonság előnnyé válik a jó kis távfűtéses panelban..).
l2njpy mondta
Megkérdezhetem, hogy milyen típusú szárítód van?
Angibang mondta
Hotpoint márkájú, outletben vettük. Nincs külön kivezetőcsöve, egy tartályba gyűjti a lekondenzált vizet, a tartályt kb 2 program után kell üríteni.
bongyorka mondta
és a szárítót hogy használod? mármint milyen ruhákat és milyen programra teszed be?
Angibang mondta
kétféle program van a gépen, egy alacsony és egy magas hőfokozatú, valamint tekerős gombon lehet beállítani a program hosszúságát.
tulajdonképpen mindent beleteszek aminek a címkéjén fel van tüntetve, hogy szárítógépben is szárítható. a kényesebb anyagokat alacsony hőfokon szárítom.
Dikoca mondta
Én imádok teregetni:) Szeretem a friss illatukat, meg azt is, amikor elpakolom.
Mivel koleszban lakom, itt mosásnapló van, előre be kell írnunk magunkat a mosásnaplóba, kétóránként lehet, elkérem az egyik mosókonyhakulcsot (mindegyik mosókonyhában 2-3 gép áll rendelkezésre) és irány darány. A közös mosókonyha hátránya, hogy sokan még mindig nem tudják felnőtt létükre, hogy melyik fakkba melyik vegyszer való, plusz én kötelezővé tenném hogy mosóporral ilyen helyen ne lehessen mosni, mert egyszerűen eltömi a gépeket.
Két adagnál egyszerre többet nem szoktam mosni, mert egy teregetőm van, és nem szeretem egy szálra tenni a ruhákat, hanem duplára rakom őket, így nem puttyadnak be. Sötét-világosra válogatom szét, plusz párhetente egy extra törölköző-napot is beiktatok. Általában közösen mosunk a szobatársammal, hetente-másfél hetente, a mosókonyha foglaltságától függően.
Ruhákat 40 fokon, törölközőket 60-on. Most találtam egy fantasztikus öblítőt, egyszerűen beleszerettem, a lila színű macismárkás, hetekkel később is megtartja az illatát, és feleannyit használok mint eddig, úgyhogy hiába drágább egy flakon, még így is olcsóbban jövök ki.
Teregetni mindig úgy szoktam, hogy ne kelljen utána vasalni, egyszerűen mert a koleszszobában nincs hely vasalni. úgyhogy kirázva, élére igazítva, szellősen teregetek, azonnal miután végzett a mosás, borzasztóan irritál, ha nem teljesen frissen terítem ki, egyszerűen nagyon hamar megérzem a szagán. Szétnyithatós felállítós teregetőm van, vagy a folyosón, vagy az erkélyen használom, attól függően, milyen az idő. Sajnos az erkélyen nem mindig lehet, mert itt szinte mindig fúj a szél, és hiába szárad meg két óra alatt, ha tízpercenként feldől az egész a sunyiba. zoknikat, bugyikat csíptetős körszárítóra teszem, élére igazítva, párba, hogy leszedve már csak egyet kelljen rajtuk hajtani és mehessenek a kosárba.
Szárítógép: amíg Angliában dolgoztam, muszáj volt használni, de én nagyon nem kedveltem meg. Kifakultak tőle a ruháim, a cipőim talpa pikk-pakk levált, és nem volt jó szaga sem. Remélem, sosem lesz rá szükségem, bár ha három csimotám lesz, valószínűleg sírva fogok könyörögni érte:)