„6 óra takarítás után végre sehol egy szösz!” — 3 perc múlva… (forrás)
Augusztus első napja van, köszönt és minden jót kíván egy egynapos első zóna.
Azaz: első zóna teendőlistáját elő, időzítőt 15 percre beállítani, feladatokat elkezdeni, jutsz, ameddig jutsz. Ha van erőd, még egy (vagy kettő) 15 perceset lenyomsz még ma, vagy esetleg holnap és holnapután egyet-egyet. De nem muszáj. Ezért mondom mindig, hogy az első zóna legyen valami picike (pl. előszoba), ahol 15 perc alatt is egész korrekt tisztaságot lehet csinálni.
Hogy mi fér bele mondjuk egy előszobazónázásba 15 perc alatt?
Cipők, kabátok a helyére mehetnek, üzenőfal lepakolása/letörlése, pókhálók a sarokból tollseprűvel kifelé, nedves-tisztítószeres mikroszálassal ajtó letörölni. Gyors seprés és felmosás. Ilyenkor előny, hogy pár négyzetméterről van szó. Meg hogy nem több hónapos dzsuvát kell percek alatt levakarni. Megyek, meg is csinálom. :) Ha berakom a lecsóbacsapós válogatáslemezemet, a harmada alatt végzek is.
Zónázók, előre!
Ja, így néz ki augusztusban a zónabeosztás (azoknak, akiknek 5 zónájuk van):
Opcionális: 20-a szerdát szabaddá teszed, és a 4. zónát négy nap alatt oldod meg. Elvégre munkaszüneti nap lesz. :)
Miért jó a zónázás és egyáltalán eszik vagy isszák? Ne a takarításról szóljon az élet — és nem kell egyedül csinálnod! A zónázás egy fokozatos, fázisokra bontott takarítás-rendszer, ami segíti szinten tartani a rendet és a tisztaságot – nincs többet kiégés, tűzoltás és kapkodás. Felosztod a lakásodat 5 területre, írsz hozzájuk teendőket, mindegyikhez rendelsz egy-egy hetet a hónapban, és aztán minden héten az adott területhez tartozó teendőlistán haladsz, ahogy épp időd engedi. Nem tudsz lemaradni, hiszen körkörösen haladunk — ha kimarad 1-5-10-50 nap, az sem gond, bármikor folytathatod úgy, ahogy neked jó. Nem kell igazodnod semmihez, hiszen ez a te rendszered. :) Minden hónapban szisztematikusan körbemegyünk a lakáson, és kis lépésekben végigtakarítjuk az összes területet attól függően, hogy mikor mennyire van időnk, kedvünk. Mivel egyértelmű feladatokról és könnyen követhető lépésekről van szó, a teendők könnyen delegálhatók: vond be a családot, lakótársakat is!
Rutinok nélkül, rögtön fejest ugranál a zónázásba? Azt is lehet! :) Ahhoz, hogy augusztusban az első zóna feladataival már tudj foglalkozni, ezt a házi feladatot kell elvégezni (elárulom, ezek vannak benne: az első zónád megállapítása, lomtalanítással való előkészítése, és a hozzá tartozó teendőlista megírása). Az összes zónázós cikket és a teljes menetrendet itt találod, külön már nem fogok szólni róla, hogy mikor hol járunk — felül az Otthon ⇒ Takarítás ⇒ Zónázzunk! menüpont alatt mindig eléred az összes bejegyzést –, de kapcsolódó cikkeket továbbra is írok, ha olyanom van. :)
citrom mondta
Sziasztok!
Szeretném elmondani, hogy amióta segítettetek bizonyos szemlélet váltásban, megy nekem is a zónázás! Nem tudom miért, de szinte semmit sem takarítok és mégis kevesebb a por, rendetlenség. VIA KÖSZÖNÖM!!!
Via mondta
Szívesen! :) Nagyon ügyes vagy, legyél büszke magadra!
citrom mondta
Büszke vagyok, főleg, hogy ügyesen Rád találtam egyszer valahogy :)
Zizi Geresi mondta
Sziasztok!
Új vagyok a csapatban, most kezdem a zónázást. Új lakásba költözésen felbátorodva fogtam bele, és a dobozok, zsákok kicsomagolásánál is alkalmazom, egész jól haladunk (a mai a 4. nap, hogy itt lakunk). Időzítő be, bejárati ajtó lemos, és így tovább :)
melody mondta
Edina köszi a segitséget.holnap ki is tisztitom vele a mikrot.amugy utolso simitásoknal tartok a konyhámmal.elképesztö eredményeket értem el a héten.Esküszöm nektek nem ismerek magamra.és nem beszélve arrol hogy még a lelkemnek is mennyire jot tesz.olyan elégedette fejezem be a napokat.
Via te egy ISTENNŐ vagy esküszöm.
Via mondta
Nem jobban, mint te. :) Legyél nagyon büszke magadra!
melody mondta
Lányok egy kérdésem lenne .az almaecetet is használhatom a takaritáshoz rendes ecet helyett.mert találtam egy flakonnal aminek lejárt a szavatossága.amugy minden mára kiszabott feladaton tul vagyok .ez olyan szuper jo érzés .Kávézgatok a terszon .
Szép napot mindenkinek:)
Edina mondta
Persze, használhatod. Amúgy az ecet nem romlik meg, legfeljebb kicsit zavaros lesz.
melody mondta
Sziasztok lányok!pár napja olvasgatom az oldalt és elhatároztam nekikezdek én is .Nem a kitartasomrol vagyok hires de megprobalom.nagyon halogatos vagyok .szeretek mindent elodázni aztan csak gyulnek a teendok korulottem.negyedik napnal tartok de mondhatom van látszat.hétfon a második zonaval keztem a konyhaval .szépen haladok.tegnap ablakmosás szekrények teteje,ma a hütőt tettem rendbe.holnap a fiokokkal folytatom és még csak el sem fárdtam.hihetetlen fél ora is milyen nagy idő.mennyi minden belefér.na bevezetonek ennyi majd még jelentkezem.irjatok és kitartást mindenkinek .
Via mondta
Nagyon ügyes vagy! Az a legjobb, hogy ezek közül egy csomót nem is kell minden hónapban – ha a nagyja megvan, utána elég a fejére nézni a hűtőnek, fiókoknak, és már sokkal hamarabb meglesz, mint elsőre a nagy rendrakásnál. Csak így tovább!
Anyatünde mondta
Via, nekem a a két kisebb fiam szokta egy ideje hasonlóan lesikálni a kád fölötti csempét, baba tusfürdővel. A gond csak az, hogy nem érnek fel elég magasra. :) Sebaj. Nekik, úgy tűnik poén, én meg hagyom.
Via mondta
Nem baj, szokják csak, majd megnőnek! :D
Anyatünde mondta
Kandi: Nagyon sok erőt és kitartást neked!
A poszt elején lévő mini-képregényen pedig (beltéri macsek gazdijaként) szétröhögtem magam… :D
Via mondta
A nyuszik is ugyanazt a „Hogyan kell vedleni könnyen, gyorsan, mindenre, egész évben” szakkönyvet olvassák. :D
Kandi mondta
Köszi, erő is és kitartás is van! :-) A programnak köszönhetően pedig még egy kis extra idő is , a képregénynek köszönhetően meg plusz nevetés is, bár cicánk nincs, de férj van és a hatás ugyanaz : házba lépéstől számítva két másodperc alatt eléri, hogy odalegyen a ” csillog-villog, minden a helyén ” érzés. ;-) :-D
Kandi mondta
Sziasztok! Elérkezettnek láttam az időt, hogy én is hozzászóljak. Egy súlyosan fogyatékos gyermekkel vagyok itthon, már több éve , ami gyakorlatilag olyan, mintha egy picibabát nevelnék csak nem egy-két évig tart, hanem állandóan. Szóval ne keseredjen senki el azért, mert nem megy minden elsőre. Bele kell rázódni, hogy menjenek a dolgok gyerek mellett is, sőt több gyerek mellett is. Nekem is működik a rendszer, igaz testreszabottan, ahogy Via is mindig hangsúlyozza. Aki szentírásnak veszi a programot és betű szerint akarja betartani, az saját magának okoz gondot, ha mégsem sikerül. Miért kellene erőltetni, mikor tetszőlegesen variálható?! Eszméletlen jó, hogy egyfajta napi rutint alakíthatunk ki, mint a gyerekeknél, így sokkal kevesebb a stressz, mert mindennek meg van a saját ideje és ha valami miatt mégis csúszik, akkor sincs gond, mert azzal, hogy állandóan teszünk valamit magunkért és az otthonunkért megelőzzük a katasztrófa állapotot. ;-) Mindenkinek csak javasolni tudom, ezt a programot, mert egyszerűen szuper. Via, nagyon szépen köszönöm , hogy megalkottad ezt az oldalt és magyarosítva (nekem ez jobban tetszik, mint az eredeti) tálcán kínálsz nekünk egy jó rendszert! A letölthető lapokkal szuper kontrollmappát lehet csinálni és egy idő után az egész már nem is munka, hanem hobbi. ;-) Lehet mindent kézben tartani, kapkodás és felesleges idegeskedés nélkül, több idő jut a családra és a kikapcsolódásra is, na meg olyan jó, mikor az embert elkapja a gépszíj és lakberendezne, dekorálna egyfolytában vagy gardróbot rendezgetne, mert móka és nem fúj, nem szeretem érzés. Az elején persze ez még nem látszik, hogy hová halad a dolog, valamikor csak úgy megtörténik. Köszi! :-)
Anyatünde mondta
Bocs, mosogatni is jól lehet babával a háton, csak nekem már vagy 10 éve mosogatógépem van, úrinő vagyok, na… ;)
Malacka mondta
Engem például érdekelne, hogy kinek melyik feladat az amit csak negyedévente csinál meg. Vagy évente 1-szer. A konyha zónánál először én is belül is kitöröltem a szekrényt. Aztán megnéztem Via listáját, és kiderült, hogy jól benéztem, mert a tetejét és az ajtókat javasolja törölni. ;D Az időbeosztás vicces nálam is az 5 hónapossal. :)
Mena mondta
Például az ablakpucolásra, részemről, jó ha félévente-évente sor kerül… :) De a radiátorok, ablakpárkányok letörlése se mindig fér bele, konyhában a sütő szintén mumus, ja meg a bojler letakarítása. Hú, szerintem többet hagyok kipipálatlanul a zónalistáimon, mint amennyit sikerül elvégeznem :) Csak a pipákat meghagyom egy hónapig, így legközelebb látom, mi maradt ki, és próbálom azokat előre venni a listán (általában írok post-it cetlire is külön listát, amin az aktuális fontossági sorrendben vannak a dolgok – és igen, az ablakpucolás mindig legvégére kerül :D) Én kénytelen vagyok hétvégére hagyni a zónázást, főleg mióta este 9 után érek haza majdnem minden nap – olyankor általában még az esti rutinra se nagyon van kapacitásom, nemhogy zónázni.
Persze, más szempontból könnyű, mert például a mosáshoz abszolút semmi közöm idehaza., és újabban a főzéshez sem. De azért kitartást mindenkinek! :)
Via mondta
Az ajtók teteje meg a kilincs egy-egy mozdulat a nedves mikroszálasommal. :D Nem állok neki percekig sikálni a semmit. :) De ez nem javaslat, hanem ez az, ahogy én csinálom. Te nyugodtan csináld nem így. :) Az én ajtómon vannak mindenféle ráncok meg ficekek, amikbe bele tud ülni a por nagyon szépen. Ha tök sík az ajtó, nincs rajta mit törölgetni minden hónapban. Ha viszont folyton összetapicskolja a gyerek, meg leorrnyomdázza a kutya, akkor van. Nincs két egyforma lakás, és nem csak a beosztás és a méret számít, hanem a lakók és az ő szokásaik is! :) Például akinek nincs nyuszija, az tuti biztos nem fog minden este szénát sepregetni, meg hetente szőrteleníteni a kanapén. :D De attól én még csinálom, ezért rajta van a teendőlistámon. Ez viszont nem elvárás a bolygó többi lakója felé, csak tény. :)
A kamrát és a konyhaszekrényt a világért se pakolásznám minden hónapban. Az ajtajukat kívülről le lehet spriccnizni és áttörölni, ha fröcsekesek lennének (gőz, kaja. stb.). Belül nem szoktam négyhetente, mert minek, és pláne nem egyszerre az összeset… Az az agyhalál kategória. Egyszerre egy polc ki, töröl, be. Ha van időm, jöhet a következő, ha nem, akkor később. (Ruhapakolással ugyanez. Tessék abbahagyni a szekrények egy egységként való kezelését!!)
A kamra és a hűtő gyakorlatilag zónától függetlenül monitorozva van, hogy kell-e kidobálni valamit belőle. Ha pedig valami belömlik, nyilván azonnal letörlöm, nem várom meg, hogy rászáradjon. :D
citrom mondta
:) Azt hiszem, megvilágosodtam :D Ne is próbáljam havonta végig sikálni a fürdőszoba kb. 15 méternyi hosszú falát, elég a kádnál és a wc mellett hetente, (ahogy eddig) és a többit csak portörlővel, amíg vállalható?
Valahogy nem fogtam fel ezt idáig. Köszönöm, hogy leírtad még egyszer!
Még abban tudtok segíteni, hogy milyen manapság egy jó tollseprű? Még gyerekként láttam a mamáéknál. De azóta senki sem használ a családban.
Via mondta
Jézus, ne sikálj a plafonig csempét minden hónapban! :) Kivéve, ha te vagy Nyúlányka, és pikk-pakk végzel. :D Én csempét a kád körül szoktam mosni kb. embermagasságig (amíg éri a víz, amikor zuhanyzunk). Bespriccnizem a tisztítószerrel, szivaccsal átsikálom, zuhanyrózsával leslagozom, és kész.
Anyatünde mondta
Malacka, ha bírja a hátad-derekad, akkor egy 5-6 hónapos babát már tök jól a hátadra tudsz kötni kendőben vagy mei-tai-ban és akkor tudsz haladni a tennivalókkal, akkor is, ha a pici meg téged akarna folyton. Persze nem a létrára mászós dolgokra gondolok, de pl. mosogatógépet berakodni vagy konyhát felmosni remekül lehet hátibabával. Én nagyon sokat házimunkáztam a legkisebbemmel (Négyeske) a hátamon, mivel vagy 1 évig keresztbe aludt a 2.5 évvel nagyobb, oviból ebéd után hazajárós eggyel nagyobb tesóval. Délután viszont menni kellett a két kicsivel a két kisiskolás nagyobbért. (Tömegközlekedéssel, magas padlós busszal, na ott is kellett a kendő meg a mei-tai.)
Pegazus mondta
Sziasztok!
Egy másfél évessel vagyok otthon és olyan jó olvasni, amit a kisgyermekeseknek üzentek! Bár én még csak a rutinok kiépítésénél tartok, a zónázástól mindig megrettentem eddig, de lassan már nincs kifogás! :)
BAASAAT mondta
Sziasztok!
Kisgyermekeseknek üzenem,hogy kitartás,ahogy Via írta a túlélésre kell menni.De nemsokára ,(el sem hiszed milyen gyorsan eljön az idő),önállóak lesznek a gyerkőcök annyira ,hogy fél-egy órát is eljátszik egyedül!!És ez idő alatt menni fog a dolog.
Ahogyan én látom a dolgot sok kismama elvárásnak érzi,hogy ha már otthon van akkor mindent meg kell csinálni egy!!!nap alatt.Valamint mindig makulátlan rend legyen.És amikor rájön ,hogy ez nem megy egy-két gyerekkel,akkor pocsékul érzi magát .
Munka mellett meg talán még könnyebb is ,mert maga a munkába oviba,bölcsibe járás már rendszert ad a mindennapoknak. Mindenkinek kitartást!
Anita
2left-hand mondta
Munka mellett?! Hétfőn és szerdán 8 után érünk haza, 10 óra mire elalszanak, és be tudom fejezni az előkészülést másnapra…. és van alvásigényem is. A jó hír az, hogy nincs akkora rendetlenség, a konyhában sem, mert nincs mikor főznöm… Péntekenként kb 1-re érek haza délután, de akkor inkább rekreálok, élvezem a csöndet, ha sikerül még belefér a lakáskényeztető takarítás… Olyan jó idő van még, a többi napon zárjam be őket, ma mert anya lakást fényesít? Inkább kint vagyunk sötétedésig. A 15 perc egybefüggő nyugalom még mindig nincs meg ha itthon vannak. ( 3,5 és 6 évesegk a pulyáim). Túl sok a napi rutin, én meg varrni szeretnék itthon, mert az kikapcsol. Otthoni munkánál könnyedén elképzelem a flyozást, de így lehetetlen küldetésnek látom…
Via mondta
Teljesen jól döntesz, ha a pihenést választod, és nem hajtod magad a hosszú munkanap után, abszolút megértelek!
Mindenkinek a saját igényeire és lehetőségeire kell szabni az egészet. Minden munkarend és időbeosztás más és más, nincs egy egységes mód, ahogy ezt csinálni kell – ha robotok lennénk, akkor se működne. :)
Az elmúlt években ennyien nyomták végig minimum. Meg még azok, akik nem jelentkeztek be és nem iratkoztak fel a levelekre. :) Köztük voltak egyetemisták, egyetem mellett dolgozók, kisgyerekesek, nagygyerekesek, nagymamák, kismamák, családok, baráti társaságok… Na, melyikük az „igazi”, ki csinálta úgy, ahogy a nagykönyvben meg van írva? Senki! :) Mert a „nagykönyvben” is az van, hogy tessék alakítani, módosítani rajta.
Szóval miért is kéne bezárni a gyerekeket, vagy miért kéne anyának egyedül lakást fényesítenie? És a túl sok napi rutinból miért is nem faragsz le úgy, hogy az neked jó legyen? :) Ez is a testreszabás része! Ami nem tetszik, ami neked nem hasznos, nem megvalósítható, azt nem csinálod. Az is jól csinálás. :) Sőt, az a legjobb. Nem osztok feketepontot, nincsenek elvárásaim, és nemhogy nem érdekel, ha nem úgy csinálod, ahogy mondom, hanem kifejezetten kérem, hogy gondolkodj el azon, hogy ez rád hogy lehet érvényes, rajtad milyen módon segíthet, és csak azt és csak úgy építsd be, hogy utána tudd és akard is tartani. Sok a reggeli rutin? Gyomláld ki. Utálod valamelyik lépést? Hagyd el. Csillagos ötös, leülhet. :)
Amúgy az egy nagyon nagy pont, amit mondasz, hogy nem lesz kupi, ha nem vagy otthon. Mindenki máshogy képzeli el a többiek beosztását, hogy mire jut ideje, mire nem, aztán azzal lehet összehasonlítgatni, hogy kinek miért jobb. :) Elárulom, az otthonmunka azzal is jár, hogy itthon szöszölsz, itthon koszolsz, gyártod a koszos bögréket, tányérokat, edényeket napi háromszor-ötször, az itthoni vécét pusztítod — aztán takaríthatsz utána. Szóval igen, lehet, hogy van, amikor több idő van takarításra, de valahol többet is kell takarítani mindazok után, akik itthon vannak 0-24-ben. (Viszont azt is vegyük hozzá, hogy a vállalkozás nem úgy néz ki, hogy reggel nyolckor odaülök, délután négykor eljövök, és másnap reggel nyolcig nem foglalkozom a munkával.)
De azért jó, hogy ilyen sokan vagyunk ennyiféle tudással és tapasztalattal, mert nem egyszem jómagamnak kell bemondásra elhinni, hogy működik, meg le van tojva, hogy „nekem könnyű”, meg hogy ki mit gondol arról, hogy hogyan élek, és akkor biztos azért „egyszerű”. (A legjobb kifogás, amit ezzel kapcsolatban olvastam az volt, hogy nekem azért megy, mert szingli vagyok (!) és nem dolgozom. Miket meg nem tudok magamról! :)) Lényeg a lényeg: kérdezz, vannak itt dolgozó anyukák, nem dolgozó anyukák, dolgozó nem anyukák, biztos szívesen válaszolnak, hogy ők mit módosítottak, nekik mi fér bele, mi nem! A tapasztalatcsere a lényeg.
Vagy megvárhatod, amíg dolgozó anyuka leszek, de arra is rá lehet majd mondani, hogy itthon dolgozom, szóval nem érvényes. :D
Anyatünde mondta
Saját tapasztalat, hogy annyival nem koszoljuk kevésbé a lakást, mint amennyit távol vagyok/vagyunk otthonról, amióta megint dolgozom. (Félállás, 4 gyerek, 1 igen elfoglalt férj, egy lakás, amit gyak. kinőttünk, meg az én munkám, ami nem mindig fér vbele a 4 órába.)
A zónázás nekem még sose jött össze, az otthon töltött éveimben sem, tegnap sikerült először. Én mostanában azzal biztatom magam, hogy a 3-4-6 havonta elvégzett zónázáshoz tartozó tennivaló is több, mintha egyáltalán nem sikerülne megcsinálni – esetleg évekig. (Most itt nyilván nem a póktalanításra gondolok pl. azt azért gyakrbban szoktam.)
A másik tapasztalat, hogy már az is rengeteget számít, ha a RUTINOK mennek NAGYJÁBÓL. Nálam, ha csak a rutinok mennek, akkor egészen kevés plusz munkával pl. vendégek számára is teljesen vállalható lakást tudok prezentálni. (Talán ebben az is segít, hogy nálunk rámolni gyak. folyamatosan muszáj (nincs hely, hogy ide-oda suvasszam a kupit), különben pl. 1-2 nap alatt nem lehetne leülni-közlekedni-bármit csinálni az elöl maradt dolgoktól. 81 négyzetméteren vagyunk hatan meg egy macska és egy 3.2*1.2 méteres terepasztal – utóbbi felhajtható.)
Talán a leglényegesebb, mait Via is mindig mondogat, hoyg kiosztani a feladatokat. A férjnek is, akkor is, ha még otthon vagytok pici gyerek(ek)kel. Hétközben későn ér haza? OK, akkor már nem nyúzom, hogy segítsen, de a hét végén, pl. szombat délelőtt (ha nincs különösebb elmenős program) már a is marha nagy segítség, ha elviszi sétálni-játszózni-biciklizni a gyerekeket, amíg az ember ebédet készít meg háztart. Nekem ebben nemigen volt/van részem, (ha ügyes vagyok, megfőzök péntek este és akkor szombat délelőtt tudok nyomulni a gyerekekkel a játszón vagy máshol, ha nem, akkor nagy kapkodás mindig a szombati nap) és ez (meg a hétköznapok) hosszú távon döglesztő. Persze olyan is van, hogy együtt megyünk valahová (általában valami Bp-en kívüli célpont), akkor meg ott eszi a fene a hot spotokat meg a turbó törlést. ;)
2left-hand mondta
Őszinte elnézést, nem akartam azt mondani, hogy aki otthon dolgozik, annak könnyebb bármi is, de mondjuk ki tud teregetni a kávészünetben, és ha esik az eső be tudja hozni a szárítót a teraszról. ( Most éppen az időjárás a sérelmem, mert nem tudom reggel kitenni a ruhákat, az ablakok meg zárva vannak napközben, büdösödnek is a ruhák bent…) . Apjuk egyébként teljesen egyedül viszi a nem éppen kicsi kertünket, munka után ő is természetesen….
Egyenlőre még nem akarom azt mondani a gyerekeknek, hogy „bocs, anyu ma nem olvas, mert sikál”, a mesenézés ideje alatt pedig vasalok. Mert azt is kell. A reggel 5 órai keléssel már próbálkoztam, jelentem 2 nap után ájulás környékez a fáradságtól. Attól hogy hogy gyerekem van nem érzem azt, hogy mindent be kellene áldoznom magamból. Nekem nem megy. Beletörődöm vagy nem, valahogy csak lesz. Van jobb napok és vannak olyanok, hogy sikítoznék a lakás közepén akár rend van akár nincs. Nos, nehezen emésztem, hogy dolgoznom kell a gyerekeket meg rángatnom reggelente. Úgy látszik egy ez rosszabb hét. Annak ellenére, hogy anyabarátnőim megdicsértek, hogy egészen REND van nálunk…
Már régebben rájöttem: ha csinálom működik, ha nem kezdek neki csak sírhatok tovább, hogy semmire sem haladok. Via irányt mutat, szerintem én kiszedtem belőle, ami nálam szóba jöhet, talán hónapról hónapra javul is a helyzet. Hajrá anyák!
Via mondta
De nem biztos, hogy ki akar teregetni kávészünetben… :) Munkát másik munkával megszakítani nem pihentető. :)
Anyu miért nem olvas sikálás helyett? De most komolyan. Ki erőlteti ezt rád, vagy honnan veszed, hogy ezt így kell? (Mosogatás után egy száraz törlőkendővel kitörölni három másodperc, azzal amúgy nem spórolsz annyi időt, ha kihagyod. Nem kell teljes, vegyszeres őrületet csinálni minden egyes este…) És minek kelsz ötkor, ha nem muszáj? Örülj neki, hogy nem kell! A lakás van érted, és nem fordítva. A gyerekeknek pedig sokkal fontosabb, hogy kiegyensúlyozott anyjuk legyen, minthogy élére legyen állítva otthon minden… Te mitől leszel kiegyensúlyozott? Azt csináld. Ami pedig frusztrál, azt ne.
Kérlek, a saját érdekedben gyomláld ki a teendőket és az elvárásokat, ennek ilyen formában semmi értelme, és én sem ezt propagálom. Ne készülj ki! :)
lulu00 mondta
Szerintem ez hét, meg a nyár amúgy is nagyon nehéz emiatt a nyomi időjárás miatt. Én is ostoroztam magam egy darabig, hogy miért nem kelek fel a gyerek ébredése előtt egy órával, akkor minden simábban menne. De rábeszéltem magam, hogy nincs értelme. Nekem baba előtt is iszonyatos alvásigényem volt :) És ez jár nekem, és természetesen sem a férjem sem a babám nem várja el, hogy egy órával a normál ébredés előtt én már glédában álljak :)
Kitartást mindenkinek!!!
Karina mondta
Állandó újrakezdő vagyok. Van egy csomó a napi rutinok közül, amik annyira rögzültek, hogy valóban rutinszerűen csinálom őket, mint pl. turbótörlés, beágyazás.
A konyhában viszont én is rendszeresen elcsúszom, és ez leginkább a halogatásomnak köszönhető.
Előre megírom a listát, beosztom, melyik napra mi jut, aztán hétközben meg cserélgetek, és a húzósabb feladatokat rendszerint elhalasztom. Pedig tudom, hogy nem halnék bele, mégis…
A következő héten meg a sokkal egyszerűbb hálószobát pikk-pakk rendbevágom, és baromi büszke vagyok magamra. De a konyha???
Via mondta
És ha a konyha dolgait az amúgy is szükséges napi rutinhoz hozzácsapnád? Pl. mosogatás után amikor mondjuk kitörölöd a mosogatót, letörlöd a pultot, vagy a tűzhelyet. Egy polcot rendbepakolsz a hűtőben, letörölsz egy ajtót, stb.
citrom mondta
Köszönöm a segítségeteket! Van pár dolog, amin változtatok ezek alapján.
Zalán Anyukája mondta
Én pontosan így csinálom, és bevált. :)
Karina mondta
A pult letörlését és a gáztűzhely felső részét belevettem a rutinba, ragyog is minden, de a sütő pl. képtelen vagyok havonta takarítani, meg a szekrényeket kipakolni, kitörölni, újra visszapakolni. A mikróról nem is beszélve. És bár tegnap megpucoltam a háromszárnyú dupla ablakot, meg kimostam a függönyöket, eldöntöttem, hogy többet soha nem pucolom meg azt az ablakot. Most a télen kibírja, tavasszal meg kicseréljük újra, ha minden igaz. Akkor meg kalapáccsal fogom megpucolni. :)
Via mondta
A sütő amúgy igényelné, hogy havonta takarítsd? :) A szekrényeket is havonta ki kell pakolni? Minek? Olyan nagy kosz lesz ott egy hónap alatt? :)
A mikrón ne görcsölj: kis csésze víz + ecet, felforralod a mikróban (mondjuk 1 perc maximumon), hagyod, hogy párát csináljon odabenn, és addig nem nyitod ki a mikróajtót. Öt perc után kinyitod, gumikesztyű & tisztítórongy, letörlöd a trutyit, örülsz. :)
Katalin mondta
Upsz…ma totális hétvége előtti nagytakker volt, Linkin Park és Steve Aoki aláfestéssel :D
citrom mondta
Bocsánat, a kislányom elküldte közben :)
5 zóna van, ebből 2 amit meg tudok csinálni 1 hét alatt a többi sosem sikerül. És ha naponta csinálok fél/1 óra takarítást plusz a napi minimumot, akkor az legalább másfél, két óra naponta. Most itthon vagyok a 2 gyerekkel, jobb esetben bele is fér a napba, főzés, bevásárlás, játszás és mozgás mellett, de nem mindig. Kérdésem, hogy hol rontom el? Más is van így?
lulu00 mondta
Próbáltad időzítővel? Úgy értem, amit Via javasolt, hogy 15 percig csak az adott feladatra koncentrálsz. Nekem a hűtő nagy mumus volt, mindig 1-1,5 órát szöszöltem vele. Mert még közben ezt meg azt letöröltem stb, elfolyt az időm.Tegnap beállítottam az időzítőt 15 percre. Én sem hittem el, de kétszer átmostam belül+polcok+zöldséges láda és el is húztam, hogy alatta is kitakarítsak és még maradt 2 percem. Az állam leesett. Szerintem próbáld az időzítőt, ha nem fér bele a 15 percbe az adott feladat, akkor nyomj még egy kört, vagy hagyd a fenébe és foglalkozz mással :) Én is baba mellett csinálom, meg kellett tanulnom elengedni a szöszölős maximalista takarítást! Mondjuk 2 gyerek mellett meg még fárasztóbb lehet! Kitartást!
acivcat mondta
Én ugyanígy vagyok, hogy nem érek végig a feladatokon. Örülök, ha a napi rutin megy, és este 11-re eljutok oda, h kifényesítem a mosogatót. A napi 1 (esetenként 2) mosás, teregetés, hajtogatás, főzés, elpakolás este 11-re ér véget, és szintén 1,5-2 óra. Nekem is el kell fogadnom, h nem csak én osztom be az időmet, hanem a 1,5 éves igényszintje. Ritkán akad 15 egybefüggő percem, h egy adott feladatra koncentráljak… Azt nem is tudom elképzelni, h tudom mindezt majd teljes állás mellett csinálni…
Via mondta
Kisgyerekesek majd megerősítik, de ez egy átmeneti időszak, a túlélésre játssz ilyenkor, megy, ami megy. Majd lesz jobb is. Mire lesz teljes állásod, nem lesz másfél évesed. :)
acivcat mondta
Én mindig a túlélésre hajtok :) Most aranyéletem van, és ezt értékelem. A lakás amúgy vállalható így is, h nem érek a lista végére. Azt már tudom, milyen 2 gyerek mellett dolgozni + tanulni + a háztartással is foglalkozni, ez ahhoz képest szuper! Viszont volt 3 napom, amikor csak 1 gyerekkel voltam itthon, nos, akkor nem 11-kor végeztem, hanem 9-kor :)
Andru mondta
Nem tudna a párotok besegíteni? Ha nem is a takarításban, de a gyerekkel kapcsolatban. A barátnőm a férjére bízza a kicsit egy órára naponta, és akkor van ideje arra, amire gyerekkel nincs.
Én gyerek híján nem tudom, hogy megy ez. De én is mindig a férjem segítségét kérem, ha elcsúszok valami házimunkával. Most már lelkesen segít a zónafeladatokban is.
Via mondta
Én egyet értek azzal, aki úgy fogalmaz, hogy a férj ne „segítsen”, hanem csinálja. Ha „segít”, az azt feltételezi, hogy ez az asszony dolga, ő meg rendi, és besegít. Ne besegítsen. Osszátok be, és tegye be a közösbe mindenki azt, ami erejétől és idejétől telik. Csapatmunka van. A kosz is együtt keletkezett, vagy a fickó nem fürdik, nem eszik, és nem termel szemetet? :) A gyereket is közösen sikerült összehozni, ha nem, akkor „biológiai csoda” jeligére jelentkezzetek a szerkesztőségben. :D
Beszéljétek meg, kedvesen, őszintén. Legyen ez egy új közös projekt. Olyan nincs, hogy a pár egyik fele elfáradhat az egész napos munkában, a másik meg ne fáradjon el és még nyomjon le négy órát.
citrom mondta
Már régóta próbálom a zónázást, de nekem nem megy :(
Via mondta
Hol csúszol el? Le tudod írni, hogy mit csinálsz? Hátha tudunk segíteni, tudod, több szem… :)
citrom mondta
Ahol biztos, hogy nem sikerül az a konyha, kamra és gyakran a fürdő zóna. Emellett van 2 szoba egyben + nappali előszoba egyben. Konyhában és a kamrában a sok polc és a hűtő ami kifog rajtam, a fürdőben a csempe és ott is a szekrény, pedig azt már 2 hónapra osztottam szét.
Via mondta
Mi történik a kamrapolcokon, amit minden egyes hónapban meg kell csinálni? :) Szerintem túl hosszúak a zónalisták és túl sokat vállalsz be.
Plusz: lomtalanítottál előtte rendesen? A kupit nehéz rendszerezni, takarítani meg még nehezebb.
Mutatsz egy kritikus zónához tartozó listát?
citrom mondta
Kamra: póktalanítás, polcok portalanítása, hűtő kitartás, a padlóról kipakolva porszívózás, felmosás, porszívó ürítés + páromat rávenni az ablakpucolásra, mert azt nem érem el.
Kupi nincs, lom sincs, de az tény, hogy zsúfolt minden. Ez lenne a baj?
Via mondta
A portalanítást tudod egyszerűsíteni azzal, hogy csak a felületen átsepergetsz egy jó kis tollseprűvel, nem kell lepakolni-felpakolni mindent minden hónapban.
Ha szerinted a zsúfoltság csökkentése segítene, akkor próbáld ki! Tudsz valamit csökkenteni, rendszerezni, egyszerűsíteni?
Zalán Anyukája mondta
Juhé, 3 és fél zónával rendelkezem (a fél zóna a kiságy és környéke, hiába a mi szobánkban van, külön művészet…), így a hétvégén „pihenek”. :) Legalább lesz időm kigondolni a haditervet, az egész takarítósdit Zalán napirendjéhez szeretném igazítani. :)
lulu00 mondta
Én is a babám napirendjéhez alakítom, egész jól megy :)
Sok sikert!
timi nanari mondta
Én is a babámmal próbálom egyeztetni a beosztást :)