Akinek motiváló, hogy elseje hétfőre esik, annak nincs több kifogás, el lehet kezdeni a zónázást, vagy bármi más jó szokást, amit eddig halogattál! :)
Ha a zónázást választod, most hétvégén találd ki, hogy néznek ki a zónáid szeptemberre, írd össze a teendőlistát mindegyikhez, és hétfőn el is kezdheted az elsővel. Tudod, a mottó: jutsz, ameddig jutsz! :) Minden körbeér, újra lesz egy első zóna, akkor majd sorra kerül, ami kimaradt. Ha nagyon sokat kimarad, ritkítsd a teendőt: nem biztos, hogy szükség van rá, hogy minden hónapban lebegjen a fejed felett. Kerüljön sor rá eleve negyedévente, félévente, és kész. :)
Az ötödik zóna picike, október elsején, szerdán már megint kezdődik az első, úgyhogy már lehet válogatni, hogy mi férhet majd bele abba a két napba, illetve elosztani egy-egy teendőt a többi hétre, ha nagyon fontos. Például ha az ötödik zónában kell alaposan felmosni, kilincset törölni és porszívózni, akkor a porszívózását hozzácsapod az elsőhöz, és azzal együtt csinálod meg. A felmosását a másodikhoz, a kilincsezést meg mondjuk a harmadikhoz. Sok kicsi sokra megy. :)
Megosztom ezt a napokban kapott beszámolót az egyik olvasótól arról, milyen változások álltak be az életében:
Azt kell hogy mondjam, a páromnak történő reggeli készítés valami hihetetlen eredményt hozott. Igaz a másnapos hűtött tojásrántotta nem volt az igazi, de amikor kreatívan a sajtot szív alakba rendeztem rá, meg a szendvicsre szivecske majonézt nyomtam… gondolhatod, mekkora volt az öröm.
A találkozók helyett megtanultunk együtt ÉLNI — elfogadni másik időbeosztását, kihozni a legtöbbet a szabadidőből.
Rájöttünk, hogy milyen jó program lehet elbattyogni a Tescoba egy pálcikás jégkrémért, vagy csak úgy kiülni a teraszra egy teával.
A kertben felástunk egy részt zöldségesnek, na azzal elvoltunk, ráadásul eredményes volt. – rengeteg paradicsom, chili paprika, fűszerek, elrakott savynúság. Hétvégén paradicsomot aszaltunk…
Az 1 órás ebédszünetemet lealkudtam félre, így akár 1 órával előbb hazaérek, korábbi busszal.
Heti 1-2 napot otthonról dolgozok, így ezidő alatt beindítom a mosást, munka után, az utazás helyetti „slotban” van időm kitakarítani, mindezt hétköznap, nem marad semmi hétvégére. Ilyenkor dobom ki a teraszra az ágyneműket is szellőzni egész napra.
Nem is értettem, hogy az ágyneműhuzatcserét, ami kb 20 perc+mosás, miért hagyom mindig hétvégére…
Jövő héttől angol órára járok — céges, de elsők közt jelentkeztem
Amikor párom éjszakás, barátnőkkel találkozom, olyankor megyek el bámészkodni, plázázni, stb.
Éppen jövőre esedékes esküvőt és nászutat tervezünk
Megpróbálunk 1-1 napos belföldi kirándulásokat szervezni
Ruhakikészítés eddig is rutin volt, de most már úgy fekszünk le, hogy összepakolom a szobát, rászoktunk arra hogy éppen aki otthon van, be is ágyaz.
Hosszú évek után ismét beíratkoztam könyvtárba, regényeken kívül, útikönyveket veszek ki és olyan könyvkategórák könyveit nézegetek, amiket eddig sosem.
Ötletet adtál, hogy a házimunkában is találjuk meg a jót, pl.: frissen mosott ruhák illata, fürdőszobában csillogó csapok, friss ágynemű, szemetet a kapuig a kerten át, rózsák mellett viszem ki.És így tovább… Szóval rá kellett jönnöm, hogy boldog is lehetek, ha akarok, hiszen szerencsére minden adott hozzá, csak más oldalról kell nézni a dolgokat.
Imádok ilyen leveleket kapni.
Na, belvágsz, újrakezded, megnézed magadnak is, hogy rajtad mit tud segíteni öt-tíz perc? :)
Miért jó a zónázás és egyáltalán eszik vagy isszák? Ne a takarításról szóljon az élet — és nem kell egyedül csinálnod! A zónázás egy fokozatos, fázisokra bontott takarítás-rendszer, ami segíti szinten tartani a rendet és a tisztaságot – nincs többet kiégés, tűzoltás és kapkodás. Felosztod a lakásodat 5 területre (vagy ha nagy, akár többre is), írsz hozzájuk teendőket, mindegyikhez rendelsz egy-egy hetet a hónapban, és aztán minden héten az adott területhez tartozó teendőlistán haladsz, ahogy épp időd engedi. Nem tudsz lemaradni, hiszen körkörösen haladunk — ha kimarad 1-5-10-50 nap, az sem gond, bármikor folytathatod úgy, ahogy neked jó. Nem kell igazodnod semmihez, hiszen ez a te rendszered. :) Minden hónapban szisztematikusan körbemegyünk a lakáson, és kis lépésekben végigtakarítjuk az összes területet attól függően, hogy mikor mennyire van időnk, kedvünk. Mivel egyértelmű feladatokról és könnyen követhető lépésekről van szó, a teendők könnyen delegálhatók: vond be a családot, lakótársakat is!
Akik eddig még nem zónáztak, azok is csatlakozhatnak! Ha előtte szeretnétek kialakítani a rutint, akkor csatlakozzatok a 30 napos programhoz (akár jövő hétfőtől – iratkozzatok fel a motivációs hírlevélre!), és annak a végén betanítom a zónázást is. A rutin segítségével átláthatóbb lesz a házimunka és mindenféle teendő (legyen szó munkáról vagy arról, hogy gondoskodsz magadról), rendezettebbek, rendszerezettebbek lesztek, megszűnik az önmarcangolás és a maximalizmus, hiszen nem baj, ha valami kimarad!
Rutinok nélkül, rögtön fejest ugranál a zónázásba? Azt is lehet! :) Ahhoz, hogy augusztusban az első zóna feladataival már tudj foglalkozni, ezt a házi feladatot kell elvégezni (elárulom, ezek vannak benne: az első zónád megállapítása, lomtalanítással való előkészítése, és a hozzá tartozó teendőlista megírása). Az összes zónázós cikket és a teljes menetrendet itt találod, külön már nem fogok szólni róla, hogy mikor hol járunk — felül az Otthon ⇒ Takarítás ⇒ Zónázzunk! menüpont alatt mindig eléred az összes bejegyzést –, de kapcsolódó cikkeket továbbra is írok, ha olyanom van. :)
AMBROSIA mondta
Kb.fél éve csinálom a zonázást, egyre jobb lesz. Köszi Via, urban eve/zónázás előtti életemben káosz volt, sosem értem utol magam, főleg ünnep előtt, volt kapkodás, meg minden hajtépős-idegeskedős dolog most már kezdtem rendbe jönni, nagyon élvezem.
Via mondta
Jó ezt olvasni, köszönöm, hogy megosztottad! :)
Zizi Geresi mondta
Sziasztok! Valaki rutinos zónázó segítsen légyszi! Egy dolog nem világos – de lehet, hogy csak átszaladt rajta a szemem és nem fogtam fel – naponta kb. mennyi időt (hányszor 15 percet) „szabad” szánni az aktuális zónára? Pl. 2 kört csinálok, mert annyi időt szánok rá…?
Via mondta
Nincs szabály, amennyi belefér. 0 & 5 perc is lehet. :)
Heva mondta
Én mindig csak újra és újra elolvasom a Zónázást, és követem a hozzá kapcsolódó bejegyzéseket, de valahogy eddig távol állt tőlem ez a napi szintű takarítás. Most azonban kipróbálom!
„Úgy vettem észre, hogy az ember szinte bármiben örömét tudja lelni, ha nagyon erősen elhatározza, hogy márpedig így lesz.” (L. M. Montgomery)
MÁRPEDIG ÍGY LESZ! :)
Szityike mondta
A Zónázásban én is újrakezdő vagyok szeptembertől! :)
Dorcsa mondta
Hamarosan suli, és most koli helyett albérletben fogok lakni, szóval azt hiszem, hétfőtől én is adok egy esélyt ennek a módszernek, meg magamnak :)
kiscsillag mondta
Mindig is imádtam a szeptember 1-jét! Olyan, mint az újév, csak nincs hideg, így sokkal tettrekészebb vagyok!
Szityike mondta
Igen, van ebben az újévben valami… én is újult erővel kezdek bele dolgokba, és az évszak is új és nagyon szép, feltölt sok- sok inspiráló színnel, illattal és nincs az a dög meleg.
Imádom az ilyen átértékelős- újrakezdős időszakait az évnek, nekem ilyen a tavasz is, hisze akkor a természet is megújul és én személy szerint az újévet is nagyon szeretem és a hideg sem nagy baj. :)
A sulit viszont örülök, hogy nekem már kell elkezdeni újra, meg újra… :D
yola mondta
Hehe, hétfőn kell majd új jógabérletet vennem :) ma nem volt időm elmenni, holnap pedig mozizás, a mai munka jutalma. Helyiségenként felírtam, mit kell takarítani, pakolni, rendszerezni, vagy esetleg bevásárolni, feltölteni a készleteket. Vannak egymásra épülő feladatok, az apróbb dolgokkal kezdtem és haladok a listán, nem feltétlenül sorrendben, inkább azt nézem mennyi időm van (azaz mennyit akarok takarításra, pakolásra szánni aznap) és eszerint választok. Aztán lassan rendszer lesz belőle :)
Timi mondta
A zónázással valahogy sehogy nem akarok dűlőre jutni… Többször nekifutottam, de még nem sikerült megtartanom szokásként, életstílusként. Ugyanakkor a napi rutinok nagyon bejönnek, néha elképedek, milyen hatásokat hozott a FlyLady program az életembe, amióta először nekifutottam. Úgyhogy nem adom fel, hanem lényegében folyamatos újrakezdője vagyok a programnak.
Viszont nemrég elolvastam FlyLady Sink Reflections c. könyvét és új lendületet, inspirációt és ötleteket kaptam. Tudom, hogy a cél az volna, hogy a hétvégékre ne essen takarítás és soha ne kelljen nagytakarítani, de én azzal nem tudok megbékélni, ha a hétköznap estéimre jut nagyobb meló vagy olyan meló, amiről úgy érzem, hogy nagy vagy sok – például ha többféle házimunka szerepel a teendőlistámon… Úgyhogy én most azzal próbálkozom, hogy a napi rutinok mellett minden hétköznapra 1×5 perc házimunkát tűzök ki célul (persze időzítővel), aminek a során hotspotozok, lomtalanítok, takarítok, vagy amit érek (ezt FlyLady Short Session-nek hívom, és még ha több dolgot is csinálok alatta, akkor is azt az érzékcsalódást adja, hogy csak egyvalami szerepel a teendőlistámon, az 1×5 perc FlyLady). Ezen kívül pedig minden hétvégére beütemezek egy FlyLady Long Session-t, ami a FlyLady-féle „nagytakarítás”: 3×15 perc munka különböző területeken (például konyha-fürdő-nappali), és 15 perc pihenés. Ha belefér, ezt megismétlem még egyszer. Nekem ez most jobban bejön, mintha a hétköznapokon akarnék naponta 15-20 percet dolgozni és napi x háztartási teendőt kipipálni. Ráadásul ha a szobát kihagyom és csak a fürdő-konyha-előszoba területen dolgozok, akkor letudom abban az időszakban, amikor a férjem még alszik, és úgy szinte olyan (számomra), mintha nem is dolgoztam volna semmit, hiszen a nap minden (általa) ébren töltött percét pihenéssel tudom tölteni, és ez valahogy olyan érzékcsalódást hoz létre, mintha én is egész nap csak pihentem volna. :)
smartalex mondta
Helló, tudna nekem vki segíteni duolingoval kapcsban? Véletlenül francia nyelvre állítottam és azóta sem tudok tőle megszabadulni, ráadásul nem tudok franciául!!!