Nincs karácsony (és szülinap, és névnap, és évforduló, és…) könyv nélkül. Ha még hiányik valami a fa alá, ebben a bejegyzésben bemutatok jónéhány aktuális kedvencet, ami vagy már az éjjeliszekrényemen pihen, vagy rajta van a kívánságlistámon, várólistámon. Magadnak, másoknak, mindenkinek, nem csak Karácsonyra.
Példamutató hölgyek – észről, szívről, testről
Nőktől, nőkről, nem csak nőknek. Amanda Palmer The Art of Askingje lazán az év egyik nagy durranása; megható, őszinte, és nagyon, nagyon emberi. Malala Yousafzai munkája és könyve új perspektívába helyezi a tanulás fontosságát — a nyelvezete angolul is abszolút követhető, nyelvgyakorlásra is ajánlott. Amy Poehler könyve régóta a kívánságlistámon volt, amióta csak tudtam, hogy megjelenik. Sokadjára tudtam csak megvenni, mert mindig fél nap alatt elfogyott. :) Fényes lapra nyomták, sok fényképpel, és marha jó a stílusa. Saturday Night Live / Parks & Recreation rajongóknak kötelező.
Aki úgy tekint a testére, mint nem megújuló erőforrása, az szeretni fogja a következő három könyvet is. Cameron Diaz könyve, ami egyszerűen a The Body Book (A Test Könyve) címet kapta nem az átlagos “celeb vagyok, vegyél rólam fotókönyvet drágán” kategóriába tartozik, inkább afféle ars poetica, és az öngondoskodásra hívja fel a figyelmet. Diane Keaton az első könyve után a másodikban is rettentően önreflexív, ezúttal az öregedés, szépség, fiatalság témakörét boncolgatja. Arianna Huffington, a Huffington Post alapítója remek üzletasszony: az a fajta, aki az eszével és a szívével egyaránt irányít. Új értelmet ad a “sleep your way to the top!” kifejezésnek — nem arról van szó, hogy kikkel kell ágyba bújni ahhoz, hogy feljebb menj a ranglétrán, hanem arról, hogy minél többet alszol, minél jobban gondoskodsz magadról, annál több esélyed van sokra vinni. Arianna nem csak saját életéről mesél, hanem kutatásokkal támasztja alá nézőpontját. A legjobb könyv elalvás előtt. :)
Linkek:
- Amanda Palmer – The Art of asking (angolul | magyarul sajnos még nem jelent meg)
- Malala Yousafzai – I Am Malala / Én vagyok Malala (angolul | magyarul)
- Amy Poehler – Yes Please (angolul | magyarul sajnos még nem jelent meg)
- Cameron Diaz – The Body Book / A Test könyve (angolul | magyarul)
- Diane Keaton – Let’s Just Say It Wasn’t Pretty / Elég volt a bújócskából! (angolul | magyarul)
- Arianna Huffington – Thrive (angolul | magyarul sajnos még nem jelent meg)
Klasszikusok újratöltve
Az Oxford Classics előszóval, magyarázattal, számtalan függelékkel kiegészítve adja ki a műveket, sokszor aktuálisabbak, mint valaha. Ha bejött a DiCaprio-féle Nagy Gatsby, érdemes elolvasni a könyvet is – egy kisregényról van szó, egy szilveszteri délután alatt (pezsgő mellett) kivégezhető. :) Arthur Conan Doyle sok mindent megalapozott, egyrészt a rajongói közösségeket (fandom), a “mogorva-de-tehetséges-detekív” alakját, és ha még ezért nem lennék neki elég hálás, miatta van Jurassic Park és ezek szerint miatta öltöztem paleontológusnak az általános iskolai farsangon. Az Elveszett Világ viktoriánus kalandregény az eltűnt korok felfedezőinek romantikájával. És dínókkal. (A lényeg.) A nemváltó, évszázadokon keresztül élő Orlando “életrajza” még most is forradalminak tűnik, Virginia Woolf története közel kilencven év után sem vesztette aktualitását. (A regényből készült film Tilda Swintonnal szintén csodálatos.) És egy kis könnyedség a végére, bár az elemzéseket tekintve ebben is van “anyag” bőven: Alíz csodaországbeli kalandjai egy kötetben, versekkel, cuki borítóval. Mi itt mind bolondok vagyunk. (És kénytelen vagyok belinkelni a Dogma vonatkozó jelenetét, ha már elemzéseknél tartunk. :))
Linkek:
- F. Scott Fitzgerald – The Great Gatsby
- Arthur Conan Doyle – The Lost World
- Virginia Woolf – Orlando
- Lewis Caroll – Alice’s Adventures in Wonderland / Through The Looking Glass
Izgalmas olvasnivalók
Nyolcvanas években játszódó kamaszszerelmes, emberiségkihalós thriller, nemharrypotteres gyilkosságutánnyomozós, családibotrányos mindenkiderülős, történelmi háborús szerelmes-ellenállós. Részemről: ilyen sorrendben jöhetnek!
Linkek:
- Rainbow Rowell – Eleanor és Park
- P. D. James – Az ember gyermeke
- Robert Galbraith (J. K. Rowling) – The Cuckoo’s Calling
- Andrea Molesini – Nem minden mocsok bécsi
- Peter Buwalda – Bonita Avenue
Kicsiknek és nagyoknak
Egy szépen illusztrált mesekönyvet vagy egy vicces szövegű történetet még most is nagyra értékelek. Az Emil-sorozatot Lackfi János fordította, így a szülők sem fogják unni az esti mesét. Pötyi és Pepita történetét a Mankák révén is ismert Horváth Mónika illusztrálta – a cuki zsebkönyvek egyszerűen táskába tehetők, váróteremben, buszpályaudvaron könnyen előkaphatók. Aki szeret barkácsolni, alkotni, annak inspiráló lehet Dawn Isaac könyve — néhány téli móka is található benne, de zömmel tavaszra, nyárra találtok benne ötletet. Van, ami játék, van, ami inkább kísérletezés; tanulásra is alkalmas. (Aki otthoni tábort szeretne a gyerekeknek, vagy tematikus napokra gyűjt ötleteket, nagyon fogja szeretni.) Martha Stewart kreatív gyerekkönyve igazi kincsesbánya, gyerekkorom Játszókönyvére emlékeztet (Usborne-kiadvány). Ötletes, praktikus, nem porfogó bigyókat kell készíteni, és tele van színes képekkel, részletes leírással.
Linkek:
- Cuvellier-Badel – Emil beöltözik
- Pötyi és Pepita nyomoz – 1. rész, 2. rész
- Dawn Isaac – 101 ötletes játék gyerekeknek a szabadban
- Martha Stewart’s Crafts for Kids
vernitem mondta
Az antikvár használt könyvekről mi a véleményetek? Mert nagyon jó egy frissropogós, de fa alá való pl. használtan az Aranyszamár?
Via mondta
Én örülnék neki. Egy csomó könyv eleve beszerezhetetlen újonnan. Most pl. Alice Walkertől a Kedves Jóistent kaptam meg Antikváriumból, és nagyon boldog vagyok vele!
vernitem mondta
Kösz a megerősítést, szükségem volt rá. :) Olyan sokan csak az új kiadást értékelik ajándékként, én ezt nem is értem. Inkább százszor valami szamárfüles-ételfoltos csoda, mint valami vadiúj semmi.
vernitem mondta
És gratulálok a Jóistenhez! :)
andiebaby mondta
Idegen nyelvű könyveket a bookstation is kínál, és boltjuk is van pesten.
Via mondta
Egyre több helyen vannak, és nem is rossz áron! Jó látni. :)
andiebaby mondta
Amanda könyve már készül. ;-)
l2njpy mondta
“Könyv, könyv, és még több könyv.” Az életem mottója:-))) Karácsony előtt és májusban a magam féle könyvmániás hetente tizenkönyvet vesz a nagy megjelenési dömpingben, és egyébiránt is becsúszik mindig valami. Idén eddig 135 könyvet olvastam, és vagy 150 olvasatlan vár, imádom!!! De épp ezért nem lehet pl. nekem könyvet adni, mert folyamatosan figyelem, tudom és veszem. Erre figyeljen mindenki, aki könyvmolynak vesz ajándékot. Idegen nyelvű könyvvásárláshoz ajánlom a bookdepositoryt, magyar nyelvűnél meg jelenleg a lira.hu adja a legnagyobb kedvezményt, normál (nem karácsonyi) időszakban meg az alexandra.hu heti 40%-os akciója a legjobb.
Via mondta
Mi is gyakran rendelünk bookdepository-ról, mikor jönnek be a csomagok, olyan, mintha minden nap Karácsony lenne! :))
lexi89 mondta
Meg tudnád mondani, hogy mennyi idő alatt szoktak szállítani? Megbízható és pontos? Előre is köszi a választ!
Via mondta
Pár hét. Eddig egy veszett csak el a több tucatból, de pótolták kérdés nélkül. :)
Luna mondta
OFF: kb. 1 hónapja kezdtük el a Parks & Recreation-t, már gondolkoztam rajta, hogy meg kéne írni a facebook csoportba is, hogy milyen jó sorozat, erre most látom, hogy egy csomó TILT-ben is szerepelt, jobban kéne figyelnem. :) Kiváncsi lennék Amy könyvére.
Via mondta
Nekem ez is megvan, annyira jóóó! :)) https://www.amazon.com/Pawnee-The-Greatest-Town-America/dp/1401310648
maggomboc mondta
Huuu… az ember gyermekét filmen láttam. Az egyik kedvencem. Engem nagyon megfogott.