Több szuper palettagenerátort is mutattam már, és aki szereti a szép színeket, annak már a puszta létezésük is elég indok a játékra. :) Az evidens felhasználási módon túl (lakberendezési paletta kialakítása pl. házfelújításhoz, vagy egy új ruhatár alapszíneinek megálmodása) most mutatok egy digitális trükköt. Ha csodaszép Word doksikat, pdf-et, vagy ppt diavetítést készítenél, de unod a gyári sablonokat, ennek az ingyenes megoldásnak – remélem – örülni fogsz. :) Ha a honlapod színeit dekorálnád ki, vagy digitális scrapbook oldalon dolgozol, a palettázás akkor is hasznos lehet!
Először generálj magadnak egy palettát valamilyen szép képből a DeGraeve palettagenerátor segítségével. Én ezt a geometriai mintás szőnyeget választottam most példának. Azért jó olyan képekből dolgozni, amik tetszenek, mert azokban garantáltan összhangban vannak a színek, nem kell neked kikeverned őket és azon agyalni, hogy mi mihez megy. Ha ez megvan, rakd egy kicsit félre, előbb megmutatom, hogy hol tudod pontosan felhasználni a színekhez tartozó hatjegyű kódokat.
Nézzünk egy Word példát, de a Power Pointban is hasonló a módszer. A Stílusoknál arra van szükségünk, hogy Stílusmódosítás, és utána kattints a Színekre. Megjelenik egy csomó alapbeállítás, de a legalján ott van egy csodaság, úgy is, mint Témaszínek megadása. (Ha nem magyar az Office-od, remélem, az ikonok és a képek segítenek az eligazodásban.)
A Témaszíneknél pedig jön a testreszabás! Itt különféle funkciójú színeket adhatsz meg úgy, hogy a lefelé mutató kis nyílra kattintasz. Jobb oldalon a mintán látod, hogy a különböző színeid hogyan mutatnak sötét vagy világos háttéren, és alul adhatsz saját nevet is ennek a palettának. Kattints az egyik módosítandó szín kockájára, és megelenik egy paletta. Itt további gyári színek közül választhatsz, de mi rebellisek vagyunk, úgyhogy kattints arra, hogy További színek.
Itt megadhatod a saját verziódat az éppen aktuális színre. A szín adatait RGB-ben kell megadni, vagyis számszerűsítened kell, hogy az adott színben a piros, zöld, és a kék milyen arányban van jelen. Igen ám, csakhogy ha nekünk nem RGB kódot adott a palettagenerátor (van olyan is amúgy), akkor még előtte konvertálni kell hexából RGB-be, például itt.
Ha megvan a kiválasztott színed RGB kódja, megfelelő sorrendben gépeld be, aztán nyomd meg az OK-t, és kész is van a saját színed. A színednek sötétebb és világosabb verzióit is legenerálja a rendszer, így könnyen tudsz hozzá illő, de pl. sötétebb betűszínt választani. Mentsd el, és állítsd be a többi színt a megfelelő funkciókhoz, mostantól pedig ez az egyéni színpaletta mindig kéznél lesz, nem kell a nulláról indítanod minden egyes alkalommal. Egy kattintás, és a teljes arculatod megjelenik! :)
A legjobb, hogy az Office szoftverek simán látják egymásnál a színsablonokat, úgyhogy ugyanezt a lilás színt (& barátait) pl. felhasználhatom egy ppt-ben is, külön erőfeszítés nélkül:
Bármihez is készítesz okos & szép vetítést vagy handoutot, remélem, hasznosnak találtad ezt a gyors tutorialt, és sikered lesz a munkáiddal! :)
csvirag mondta
Kedves Via!
Nekem nagyon hasznos volt ez a bejegyzés köszönöm szépen! :) Sosem értettem, hogy informatika órán miért nem tanítanak valóban hasznosítható, gyakorlati ismeretek… vagy lehet hogy csak nálunk volt ez. Mindenesetre ez ezerszer hasznosíthatóbb lett volna, mint a számrendszerek közötti átváltás gyakorlása. :)
Via mondta
Szívesen! :) Mi tanultunk HTML-t is, ha az nincs, most én sem vagyok itt, úgyhogy hajrá jófej számtechtanárok! :) Ilyen palettázás még nem volt 16-17 éve, de megoldottuk máshogy.
csvirag mondta
Ha már szóba jött a HTML, megkérdezhetem, hogy esetleg tudsz-e valamit ajánlani, honnan/hogyan lehet a HTML szerkesztését egyedül elsajátítani? Sok helyről, sok mindent nézek, tanulgatom, gyakorolom, de jó lenne, ha rátalálnék valami olyan felületre, ami összefogja az egészet. Az sem baj ha angol nyelven van. :)
Via mondta
Próbáld ki ezeket:
https://www.w3schools.com/html/
https://www.codecademy.com/tracks/web
csvirag mondta
Nagyon szépen köszönöm! :) <3
hoember mondta
Jó móka, ezzel én is szoktam játszadozni :))))
(Nálunk a “The best” oktatói ppt a piros alapon zöld betűk voltak. Még jó, hogy nem volt köztünk piros-zöld színtévesztő…)
m0soly mondta
Nálunk is volt olyasmi, elég meredek dolgokat tud összehozni a hölgy. :)
m0soly mondta
A minta-táblázatokon jót mosolyogtam. :)
Egyébként ezt a cikket nagyon szívesen elküldeném annak a tanáromnak, akinek a piros alapon rózsaszín betűs diavetítés a mániája.
Via mondta
Jááááájj! Szemészeti beutalót is adott hozzá? :(