Ha maximalista vagy, könnyen átcsaphat önmarcangolásba az érzés: “sosem vagyok elég, nem teszek eleget, szar alak vagyok”. Ez a környezetvédelemmel ugyanígy előfordulhat, főleg, ha látod a tévében a jégtömbön magányosan úszó jegesmedvét, és elfog a tehetetlenség meg a szorongás.
Mindent vagy semmit?
Nagyon könnyű azt gondolni, hogy ha nem tudsz mindent megtenni, akkor semmit sem érdemes, és ahogy ez a végletesség más területen is rossz kiindulópont (például: takarítás, életmódváltás), a környezettudatosságnál is érdemes megengedőbbnek lenni magunkkal.
Igen, nagyon ideális lenne, ha senki nem termelne szemetet, mindenki gyalog vagy biciklivel közlekedne, és csak elektromos autók járnának az utakon, és minden reggeli kávé fair trade babszemekből készülne, és minden elfogyasztott tojás kapirgálós, boldog tyúkoktól érkezne, az összes zöldség és gyümölcs pedig bio, akárcsak a samponjaink a zuhanyzófülkékben. Ez egy jó irány, de fontos észben tartani, hogy az is ér, ha valaki efelé halad, és nem 100%-ban zöld hippi természetistennő.
A kis lépés is lépés
Szerintem a fejlődésnek sokkal nagyobb esélye van, ha nem bűntudattal és megalázással bánunk magunkkal, amikor éppen nem tökéletesek vagyunk valamiben (valljuk be, gyakran előfordul), hanem türelemmel és szeretettel, akkor is, ha látszólag “nem érdemeljük meg”. Mert nem azon múlik az emberiség fennmaradása, hogy ettél egy kocka (vagy egy tábla) nem fair trade csokit, vagy véletlenül égve hagytál egy lámpát pár órára.
Mint bármilyen más új szokásnak, ezeknek az apróságoknak is be kell épülnie a rutinba, és sokkal fontosabb a fokozatosság, mint a “csak akkor ér, ha mindig hibátlanul csinálom” alapelv, és az a gondolatfolyam, hogy szar alak vagy, ha egy picit is nem tökéletesen csinálsz valamit. Előre borítékolom, hogy nem fog tökéletesen menni, de nem azért, mert hülye vagy, hanem mert ember vagy. Tanulj belőle, és legközelebb csináld máshogyan.
Tudom, hogy egy ilyen témájú cikk a Föld Napja környékén témába vágóbb lenne, de mivel úgy gondolom, hogy ahogy anyukánkat sem csak Anyák Napján szeretjük, a párunkba se csak Valentin-napon vagyunk szerelmesek, talán nem is vész el a sok okosság, jó tanács között ez az írás, ha direkt nem április 22-e körül írom meg. :) (De természetesen akkor is aktuális.)
7 környezetbarát rutin, amit már ma elkezdhetsz
Összegyűjtöttem néhány apróságot, amit bárki meg tud tenni már most, és akkor is ér, ha hetente egyszer csinálod meg, és erőfeszítéseket teszel arra, hogy minél többször be tudd iktatni az életedbe. Ha pedig már csinálsz közülük néhányat, akkor meg veregesd magad vállon, mert nem magától értetődő és nem kevés, hogy ezt megteszed.
- Reduce, Reuse, Recycle — azaz csökkentsd a mennyiséget, használd újra meg újra, vagy gyűjtsd szelektíven. Ha ezekkel a szempontokkal nézel rá életed tárgyaira, az segíthet kialakítani egy számodra élhető, de a környezet számára is fenntartható verziót.
- Készíts minden táskádba egy-egy vászontáskát, hogy ha tervezés nélküli vásárlással találod magad szemben, akkor ne termelj újabb nejlonzacskót. És ha mégis becsöppen egy nejlonzacskó? Elteheted őket későbbre, például utazáshoz: jó belecsomagolni a cipőket, nem koszolják össze a bőröndben a többi ruhát. Vagy mehet bele a vizes fürdőruha, ha uszodába készültök.
- Vágd fel a fogkrémes tubust, hogy az aljában maradt fogkrémet még el tudjátok használni. Meglepődhetsz, hogy adott esetben még mennyi van benne (lehet, hogy plusz egy hétre elég), ráadásul az évek alatt összeadódik.
- Vásárlásnál, ha épp nem rohansz, tudatosan figyeld meg és gondold végig, hogy amit vásárolsz, az mennyire szemetel, és a csomagolás melyik részét fogod tudni majd szelektíven gyűjteni. A zsugorfóliába húzott hungarocell-tálcás gyümölcs helyett választhatsz papírdobozban levőt, vagy esetleg olyat, ami eleve be sincs csomagolva. :)
- Ha fázol, az első reflex a fűtés helyett legyen nyugodtan egy vékony kardigán, meleg zokni vagy egy forró ital — és általánosságban a fogyasztás / vásárlás helyett legyen előbb az a gondolatod, hogy a meglévő dolgokból hogyan tudsz megoldást faragni. Ez a szemlélet pénztárcáddal is barátságosabb. :)
- Ha szeretnél bizonyos alapanyagokat mellőzni a sminkcuccaid / tisztítószereid közül (a Krémmánián jól lehet tájékozódni az összetevőkből), nem kell azonnal mindent kidobnod és újravásárolnod. Használd el, amid még van (ha nem allergia vagy érzékenység miatt váltanál), és amikor elfogy és újat vennél, akkor nézz utána, hogy van-e barátságosabb, környezetkímélőbb alternatíva vagy olyan gyártó, aki hozzád hasonló alapelveket vall. Ugyanez érvényes a LED-izzókra, a szezonális vásárlásra, vagy bármi másra, amiben szeretnél váltani.
- Nem kell egyszerre ötféle rutint kitalálnod magadnak, kitapétázni napelemmel a tetőt és nyersvegán étrendre átállnod, hogy te lehess a Bolygó Kapitánya: válassz magadnak egy-egy havi fókuszt — kevesebb szemetet termelsz, elkezdesz komposztálni, kipróbálsz egy bio dezodort, inkább kevesebb csokit eszel, de az fair trade lesz, csatlakozol a Húsmentes Hétfő mozgalomhoz — , és ha már megy magától, akkor jöhet a következő lépés. Azon a pár hónap (vagy év) átmeneti időn tényleg nem fog múlni semmi. Fontosabb, hogy végül tényleg egyre többet és többet tegyél, és ne riasszon el teljesen a gondolat, hogy mennyi mindenen kell változtatnod. Tanulj, fejlődj, változtass — ez az egész életre is igaz amúgy. :)
Magadért teszed, nem másnak. Ahogy George Carlin komikus mondta a híres, bolygóvédőkről szóló stand-up előadásában: the planet is fine, the people are f*cked, azaz a bolygónak igazából tök mindegy, hogy mit csinálsz, mert lerázza a válláról. Ő még itt lesz kétmilliárd év múlva is, de hogy az emberekről ez elmondható-e, az még a jövő zenéje.
Ez lehet, hogy ijesztően hangzik, de annyiban jó, hogy a környezetvédelmi rutinod ezáltal az öngondoskodásod része lesz: magadnak teszel jót azzal, ha még sokáig tiszta levegőt szívhatsz, finom ételeket ehetsz, és találkozhatsz a dédunokáiddal, mert vigyázol magadra, amennyire csak tudsz. És igen, érsz ennyit.
Dorka mondta
Jó újraolvasni a posztot :) (éljen az új design!)
Fura, mert az elmúlt egy évben szerintem sokat zöldültem (bár anti-zöldültem is, hogy költöztünk és itt sokat járok autóval), de mivel annyi mindennek olvastam utána, ahogy egyre több mindent tudok, egyre több mindent teszek, azt egyre kevesebbnek érzem… és sokszor nem az öröm van meg, hogy na, most is megoldottam műanyag zacskó nélkül a vásárlást (vagy max. sajátot használtam újra), hanem a rossz érzés, hogy de viszont műanyagcsomagolású sajtot, akármit vettem… (ráadásul nem is újrahasznosítható)
De rengeteg minden változott már.
Komposztálunk, fa fogkefém van nekem és a lányomnak, mosható pelenkát használunk, elkezdtem a no poo-t és ki is tartok, jön majd most az sk fogrkém és sk deo is. Elkezdtem a komposztálható mosogatókefe használatát (párhuzamosan van szivacs is, de nem vettem újat), öko tisztítószereket használok, abból is igyekszem keveset, kevés félét és ha lehet, papír csomagolásút (pl. mosószóda, szódabikarbóna, citromsav), sok üveges dolgot veszek műanyag helyett, és idén tervezem is azokat megtölteni saját befőzéssel :) a legtöbbször itthon főzök és visszük az ennivalót.. stb. stb.
De még van hátra bőven teendő. És persze, a Föld jól van, de rossz érzésem inkább az élővilág miatt van. Velük is kicseszünk.
De a rossz érzés nem menti meg őket, úgyhogy igyekszem tovább zöldülni és terjeszteni a bevált megoldásokat és szemléletet :)
Via mondta
A no poo-ról mesélj, ha van kedved, nagyon érdekel! Vízzel azért mosod, csak samponnal nem? Vagy hogy néz ki ez a gyakorlatban?
dawn1985 mondta
Nagyon tetszett a cikk és a fogkrémeset választottam :) Mostanában vásárláskor gyakorolom a nem kérek zacskót szöveget, nem mindig jön be. De találtam egy árust a piacon, aki mindenféle száraz hüvelyest, zabpelyhet kimér hozott edénybe. Viszont néha nagyon rosszul érzem magam mióta megcsapott a környezetvédelem szele. Kipróbáltam a kisfiammal a mosható pelenkázást, már számtalan márkát végigpróbáltunk, fórumoztunk, tanácsot kértem más anyukáktól, akiknek megy, mint a karikacsapás, de nálunk csak folyton átázik és egyáltalán nem tölti be a funkcióját. Már vagy ötödjére futok neki az elmúlt 8 hónapban. Most bűntudattal használjuk az eldobhatót. Korábban semmi gondom nem volt vele, fel se tűnt hogy mennyi szemetet termel. De azóta tényleg máshogy tekintek minden szemétre. Ma fehérneműket lomtalanítottam és a régi énem még boldogon kikukázta volna és élvezi a rendezett- nem telenyomott fiókot. De most hogy olvastam hogy újrahasznosítják a zoknikat, meg melltartókat zavarba jöttem. Csak nem löktem ki, viszont ahhoz se füllik a fogam, hogy saját költségen elküldjem őket Pestre.
Vettem házitejet is a piacon, vittem üveget, de a mi városi gyomrunk nem vette be :( A fogkrémes dolog viszont tetszik. Arról nem írnak akadémiai szintre bonyolított lexikont, kézikönyvet és emailtanfolyamot, mint a mosható pelenkázásról. Tuti lesz sikerélményem benne :)
Andru mondta
Ha nem tölti be a funkcióját a pelus és folyamatosan “termeli” neked az egyéb mosnivalót, akkor az nagyobb lehet bukó környezetvédelmileg, mint a kész pelus. Többet mosol, több vizet és áramot használsz, előbb tönkremennek a ruhák, stb. Úgyhogy ne legyen furdalásod, ha neked nem működik. Működik más, mint olvasom, úgyhogy hurrá :D
Fille mondta
Holland-Belga hataron elek, mindket orszagbol van tapasztalatom. A nemeteket meg tanulom, mert szerencsere ok is 50 km-es tavon belul vannak. Elkezdtunk oda jarni vasarolni, de meg a kozlekedest meg kell oldani. (nagybevasarlasrol van szo).
1. munkahelyen a teamat a sajat bogrembol iszom, nem muanyagpoharbol. meg egy bogret be kell hoznom, vagyis vennem valahol, hogy kave is lehessen az asztalomon. (szinte mindenki az eldobhato poharat hasznalja, en is csak azota koltoztettem bogret be, hogy vegre van sajat zarhato szekrenyem. itt nincsen senkinek fix helye, igy semmilyen szemelyes targyat nem tudsz asztalon hagyni. oda ulsz aho epp szabad hely van, mert 0-24 7/7 dolgozunk crazy shiftekben.)
2. Belgium, ahol lakunk: komposztgyujto van az udvarban, havonta egyszer viszik el. Ket fele szemetes zsak van, azokat kell megvenni, es a lilaba mehet a kommunalis hulladek, a kekbe a muanyag, fem, pet stb. mi a kekkel nem elunk, ennel meg takarekosabb megoldast valasztottunk. A papirnak szinten van egy gyujtoje az udvaron.
3. Hollandia: nagyobb csomopontokban, boltoknal van szelektiv allomas. Kicsi kuka, kb fel meteres. na az a foldben csovekkel megy, es jut el nagyobb kozpontokba. nem tudom hogy, de nem kukas autoznak. Mi ide jarunk azzal, ami a kek szemetesbe menne. 80 meterre lakunk a hatartol, plussz 50 meter meg a legkozelebbi helyszin. Igy van egy erre fenntartott, sokszor hasznalt szatyrunk. Nagyobb boltoknal vannak ruhagyujto allomasok. ezeket meg nem hasznaltam, mert mielott koltoztunk 10 honapja, szelektaltam otthon. A hasznalt ruhak Afrikaba kerulnek ezekbol a kontenerkbol.
Maastrichtban, mivel egyetemvaros elegge, meg nagyon nemzetkozi, igy sokan fordulnak meg itt par honapra, vagy egy ket evre. Ebbol evidens itt, hogy nem mindenbol ujat vesznek, amikor erkeznek, es minden eladnak, vagy elajandkoznak, amikor koltoznek tovabb. Nekunk pl ingyen lett enyhen serult feluletu etkezo asztalunk 6 szekkel. Ingyen kinyithato kanapeagy. minimalis osszegekert lehet szereznoi alig hasznalt butorokat. Es csak akkor rohan qaz ember ikeazni, ha mar tenyleg nem sikerul szereznie mashogy olyat amire szuksege van.
kozlekedes es egyeb dolgok kovetkezo kommentben :)
Fille mondta
Kozlekedes:
1. biciklizik az orszag. tenyleg rengetegen. nagyon jol kiepitett bicikliutak vannak, biciklis korforgalmak (mikor eloszor talalkoztam ezzel, megalltam, es neztem hogy itt most mi van?!). Rengeteg biciklitarolo van szinten. A gondok: a magas biciklilopasi rata. A bicikliket csak otthagyjak az utcan ha tonkrement, es a csatornakbol is evente rengeteget szednek ki. De mar leteznek olyan projectek, amik felujitjak az arva bicikliket, es eladjak.
2. auto. tobb az elektromos auto az utcan. nagyvarosokban a parkolokban rengeteg helyen van tolto. fizetos, de tolto. a carpooling car sharing meg nem viragzik annyira amennyire lehet, es oriasik a dugok :( Belgiumban vagy biciklizel vagy autokazol. pont. a tomegkozlekedes ritka es lassu a varosok kozott. iskolasokra es office orakra van tervezve.
3. tomegkozlekedes Hollandia: imadom, de az ejszakai kozlekedesen lenne mit javitani kozepes varosokban. Modern buszok, vonatok vannak, villamosrol nem sok tapasztalatom van. Chip kartyat hasznal az ember, van anonim, amit megveszel, es penzzel toltogeted. becsippantod a vasutallomason, vagy a buszon amikor felszallsz, es amikor leszallsz, akkor megint, km alapon fizetsz. A jegyek orara vagy napra szolnak, egy utas jegyek nincsenek. Szemelyes chipkartya. berletet, vonatjegyet tolthetsz fel ra, meg penzt. meg kedvezmenyt is igy kaphatsz. A vonatok emeletesek, kenyelmesek, kornyezetbaratok. nagyon jo a vasuthalozat.
A hajot meg nem sikerult nagyon megismerni, meg csak turistahajon voltam. A nagyobb varosokban ugy tudom ezt is jobban kihasznaljak.
Boltok:
-mindig megkerdezik kerjuk-e a blokkot. tasakot semmihez nem adnak, venni kell. pekarukhoz papirtasak van. egyedul a gyumolcs zoldseg neijlontasakos.
Timi mondta
Ó erről eszembe jutott egy csodálatos fenntartható fejlődés kurzus. :D Ahol az oktató rendkívül ledorongoló, szemrehányó stílusban felsorolt mindent, amit szerinte mi elkövetünk a Föld ellen, szégyelljük magunkat, majd mintegy mellesleg megjegyezte, hogy ja igen, ha esetleg gondolkodnánk, hogy ő miért autóval jár, amikor városon belül (viszonylag kis város, 1 óránál nagyobb sétatáv nem igazán van) nyugodtan közlekedhetne gyalog, hát mindenkinek vannak kompromisszumai, szóval nyugodtan mellőzhetjük az elítélését. Ekhm.
A cikkedben leírt hozzáállás sokkal jobban tetszik, mert valóban érződik rajta a kompromisszumkészség a babystepek javára. :))
Kump Edina mondta
Jesszus, ez ki volt ha lehet tudni?
Timi mondta
Nem nevesíteném. :D A Nyugat-magyarországi Egyetemen történt. :)
Andru mondta
Mi pont ma csináltuk (újra) a szelektív hulladékost a konyhában (konyhaátalakítás után nem maradt neki szekrény, de megoldottuk :D)
Úgyhogy szelektív gyűjtés, komposztgyűjtés. Aztán a komposztnak valót visszük ki a kertünkbe a nagy komposztálóra. Cserébe onnan jön a zöldség-gyümölcs.
Villanylekapcsolás, gépkímélet van. A tv nagyon ritkán megy, háttérzajnak meg sosem. A számítógépek hamiznak sok áramot, ezen még dolgozni kell, hogy ne menjenek egész nap. De már sokszor lekapcsoljuk, ha elmegyünk itthonról.
Gépeknél igyekszünk magasabb energiakategóriást venni (minimum A, A+). Energiatakarékos izzók vannak, mostanában cserélgetjük le őket LED-re.
A boltokban, gyógyszertárban nem kérünk zacskót, egyéb boltokban meg pláne nem. Ami mégis jön, azt újrahasználom. Újrahasznosítom a műanyag tejfölös vödröket, egyéb tárolóalkalmatosságokat.
Az utóbbi egy évben kaptam rá az ecetes takarításra, most a mosószódás, szappanos, citromsavas mosást próbálgatom néhány hónapja. Pont ma kutyultam össze egy házi mosószert mosószódából, mosószappanból és minyuri mosóporból. Holnap lesz a pudingpróba.
Öblítő helyett már jó ideje citromsavat használok. Nekem tetszik a nagyon visszafogott illat. Szinte nincs is :)
Az elektromos vagy hibrid autó is szóba került az autócsere kapcsán, de arra még van időnk aludni néhányat.
arachne mondta
Hát lássuk.
– komposztálok
– szelektíven gyűjtök
– régen a sütőolajat, veszélyes hulladékot elvittem a gyűjtőhelyre, költözés óta ez nincs megoldva, bosszant is
– 40 fok fölött csak akkor mosok, ha muszáj, akkor viszont mosószódával (az a tapasztalatom, h 40 fokon még nem oldódik fel)
– piacra járok (ezzel persze nem váltom ki a boltokat teljesen, de két kosárnyi friss árut megeszünk hetente)
– amíg az irodában be nem vezették a kétoldalas nyomtatást (ez persze pozitívum), mi láttuk el rajzpapírral az ovit
– kinőtt ruhákat továbbadjuk a családban, vagy adományboltba megy
– zacskót persze hogy nem kérek a boltban
és amin még javíthatnánk:
– több zuhanyozás, kevesebb fürdés
– és autózni is lehetne kevesebbet
Ridita mondta
Én még nem vagyok természetistennő és őszintén szólva annyi minden jár a fejemben, hogy sokszor nem a környezettudatosság a legfontosabb dolog a számomra. Én a kézkrém tubusát szoktam szétvágni, hogy az utolsó adagot is kiszedjem belőle. A használt elemeket már szelektíven gyűjtöm és arra is rájöttem, hogy a használt villanykörtét is le lehet adni a szaküzletekben. Régebben előfordult, hogy rám romlott az étel, ami pazarlás és környezetkárosítás is, ezért most már minden héten megnézem, hogy mi van a hűtőben és a kamrában, és elsősorban azokból kombinálva alakítom ki a heti étrendemet, csak a friss hozzávalókat kell megvenni hozzá. Igyekszem folyamatosan lomtalanítani és ami már nem kell, azt eladom, elajándékozom, eladományozom. A tusolást ritkán alkalmazom, mert nekem egy jó meleg fürdő, amibe habfürdőt vagy fürdősót teszek, igazán relaxáló élmény a nap végén. Az összehajtható szatyor alapfelszerelés, sosem indulok el nélküle. Próbálok áttérni a palackozott italokról a csapvízre és teára, de ebben még javulnom kell.
Timi mondta
Tubusfelvágással tudtok segíteni? Pontosan hogy néz ki ez? Ollóval levágjuk pl. a fogkrémes tubus alját és… hogy zárjuk vissza? Ha van benne tényleg egy hétnyi fogkrém, addigra nem szárad be / ken össze mindent? :) Szívesen kipróbálnám ezt (különösen hogy épp fogytán a fogkrém :D), de ha tudtok adni, kérek szépen gyakorlati útmutatást!
Via mondta
Rá tudod húzni a felső, levágott részt, mint egy sapkát. :)
Timi mondta
Ahá! Szóval felül vagy középen vágod, igaz? Először azt hittem, alul. :) Ki is próbálom majd az aktuális tubus fogkrémünkkel. (Azt hiszem, én fogom fogyasztani a maradékot, mert a férjem roppant furcsán nézett, amikor vázoltam neki a koncepciót. :P)
Via mondta
Hát, nagyjából az alsó harmadánál. :) Nem pont középen. :)
Derűlátó mondta
Én a tubusos arckrémeknél használom ezt a módszert – ott is rengeteg marad az alján. A felső 3/4-énél elvágom, aztán igen, mint egy sapkát a tetejét rá tudom húzni, így nem szárad ki. :)
Eve mondta
szia Timi, látom 2016-os bejegyzés de kényszert érzek, hogy írjak, félbe szoktam vágni a kézkrémes és fogkrémes flakonokat és akkor simán mindkét oldalon hozzáférhető a belső fele és bőven rejt tartalékokat. És ezzel a módszerrel még össze is illethető egyik a másikba tolható pici összenyomással- de mire ezt olvasod szerintem már réges-rég használod :-) sok sikert kívánok
ImeldaGreens mondta
A szemét minimalizálása már nekem is jól megy, viszont a komposztálással zavarban vagyok. Lakásban lakom, se erkély, se balkonláda, ugyanakkor mindig fáj az a rengeteg szerves hulladék, amit a szemétbe dobok. Van tippetek, hogy ezzel lehet-e valamit kezdeni?
Via mondta
Elvileg van olyan beltéri vödör-szerű bigyó, ami szag nélkül komposztál, szóval nem kell egy sarokban halomban megtűrni a rothadó dolgokat. Gilisztás verzió is létezik. Más biztos többet tud, mint én!
Kump Edina mondta
Beltéri gilisztakomposztálókat használok, mivel nincs kertünk, írtam hozzá útmutatót is, hogy más is neki tudjon látni könnyedén: https://zoldeletmod.hu/ingyenes-anyagok/
londonlany mondta
Pl. ilyen: https://www.zoldbolt.hu/otthon-es-kert/komposztalok/konyhai-mini-komposztalo.html
Mondjuk 19 liter, ami nem túl sok, a komposztálás meg idő, ebbe én csak olyat raknék, ami nagyon gyorsan lebomlik, pl. tojáshéjat ilyesmit nem, de az is valami.
Szlovéniában voltam, ott a szelektív hulladékgyűjtő szigeteken van külön edény a szerves hulladéknak. El sem merem képzelni, nálunk mi történne …hosszú még az út…
Bogca mondta
Skocia itt, nalunk is nagyon jol mukodik a szelektiv hulladekgyujtes. Van egy uveggyujto, abba minden szinu mehet bele. Van egy kek kukank, abba mehet a papir, a fem es a muanyag. Utobbibol nem csak a PET palackok, hanem a husos-zoldseges talcak alja (a tetejen a folia nem), bizonyos joghurtos poharak, tejeskanna. Ide dobhato a tetra pak is. Ezeket a szemetlerakokban gepek valogatjak szet, es hasznositjak ujra.
Van szerves hulladekgyujto is. Minden haztartasnak adtak ingyen kis kukat (jobb szelso a kepen, kis bokaig ero https://resource.co/sites/default/files/Dundee.jpg), amibe lebomlo kukaszacsi megy, kb 3 nap alatt megtelik. Mehet bele minden kaja maradek (hus is, csont is, nyers vagy fott), tojashej, kavezacc, teafilter, pucolekok, stb. Meg kutyakaja is azt irtak. :)
Nagyon szeretem ezt a szelektivezest, mert a sima szemetesem kb heti 1x telik meg, foliakkal meg joghurttetokkel, minden mast tudok ujrahasznositani.
Derűlátó mondta
Ez a beltéri giliszta-komposztálás nagyon tetszik – én is mindig annyira sajnálom a krumpli- és hagymahéjat, teafüvet vagy a nyúltól-teknőstől megmaradt zöldséget/már kicsit fonnyadt zöldséget kidobni, nagyon köszönöm a tippet, már holnap készítek is egyet! :)
Dee mondta
@ImeldaGreens
Na, ezen én is sokat törtem a fejem, de mióta a barátnőm vidékre költözött, és tyúkjai vannak, azóta megvan a megoldás :). Félreteszem pl. a zöldségpucolékot és odaadom neki (legalább hetente 1x találkozunk, addig meg elvan a hűtőben).
londonlany mondta
De örülök ennek a cikknek. Pont így kezdtem el, nagyjából 8 éve, ahogy írod Via, kis lépésekkel. Mára ott tartunk, hogy gyakorlatilag nincs háztartási hulladékunk, komposztálunk, a műanyag, az üveg és a papír szelektív. Nálunk nem egy autóba öntik, nem is egy napon jönnek érte. A tisztítószereimet fokozatosan cseréltem le. Utána jöttek a kozmetikumok. Egy éve vettünk egy 100% elektromos autót (mielőtt bárki ezzel jönne, egy közép kategóriás autó árában volt, szét kell nézni, nem beszédülni az első autószalonba). Szóval lehet haladni, és tényleg a mindennapi rutin részévé válik. Arról nem beszélve, hogy szeretném, ha ez a gyerekemnek már természetes lenne, mert ezt látta születése óta.
Via mondta
Beszólogatnak az elektromos autóra? Kinek mi köze, hogy mire költitek a saját pénzeteket?? Egészségetekre, csak így tovább. :)
Calaisnál a parkolónál voltak a kis konnektorok az autóknak, külön a Teslásoknak. Tuti, hogy ez a jövő. Németország meg tele van napkollektorral, az utolsó kis istálló tetején is, ahol csak elfér. A nap nem fogy el (legalábbis nem a mi életünkben). :)
londonlany mondta
Olyan értelemben beszólogatnak, hogy óóó, ez biztos milyen drága volt. Egyrészt, hogy kinek mi drága, az igen relatív. Nekem pl. egy Tesla drága. A miénk egy Nissan Leaf, ami mondjuk itt Magyarországon új áron 10-12 millió között van. Mi magánembertől vettük, 7000 km volt benne és töredéke volt az új árnak. Én nem ott lakom, ahol dolgozom, naponta 100 km-t autózok, és ezen a távon már nem mindegy a benzin költség, amit megspórolok, és a kibocsátás sem, amivel nem szennyezem a bolygót. Nyilván megértem, hogy van, akinek még ez is drága, és soha nem szólom le a 40 éves Ladával közlekedő bácsit, akinek látszik az autóján, hogy agyon van suvickolva, és az a szeme fénye, mert neki meg nyilván az enyém lenne drága. Nem mondom, hogy mindenkinek ezzel kell járni, csak hogy lehet mérlegelni, mert tényleg megkapható egy középkategóriás autó áráért. Egyébként meg senki nem dolgozott azért a pénzért, tehát abba se szóljon bele senki, mire költöm, vagy mire nem, így nem szoktam a rosszindulattal meg az irigységgel foglalkozni. Akin látom, hogy sajnálkozva mondja, és nem bántó éllel, annak el szoktam mondani, hogy ne higgye, hogy drága volt, nézzen utána, hátha belefér. Aki meg bántani akar, az az ő baja, attól csak neki rosszabb :)
Persze a hatótáv az kompromisszum, ezzel nem lehet nyaralni menni az Isztriára (sem) még. Viszont olyan sokan vannak, akik mondjuk Budapesten belül autóznak minden nap, elviszik a gyerekeket, elmennek bevásárolni, meglátogatják a nagyit stb. Erre tökéletes és csak ajánlani tudom, nem kell tőle félni. Én napi 100 km-t megyek vele, már elővárosinak sem mondanám ez azért annál messzebb van, és még így is tökéletes, télen is. Egy kicsit ki kell mozdulni a komfortzónából nem tagadom, de az szerintem jó. :)
Persze Magyaországon ezt is megoldották okosba, nem a kibocsátáshoz kötötték a zöld rendszámot, hanem a megtehető távhoz. Tehát ha valakinek van egy batár nagy terepjárója, amibe beleszereltet egy olyan elektromotort, ami igazoltan elhúzza 25 km-t, az zöld rendszámot kap :( Ezért is utálják olyan sokan, megjegyzem joggal, de a szabályozásról nem az tehet, aki egyébként egy 100% elektromos autóval jár.
Külföldön egyébként úgy tudom, hogy ad rá támogatást az állam, mondjuk Németországban az egyébként 30.000 eurós autóra 10.000 euró vissza nem térítendő támogatás jár. Azért az nem gyenge. Nálunk egyelőre nem sok kedvezmény van, cégautóadó, akit ez érint, és Budapesten, illetve egyre több nagyvárosban ingyen parkolás. Támogatás egyáltalán nincs rá, és a töltőhálózat is lassan épül.
De majd idővel jobb lesz, és én meg a pénztárcám (meg egy kicsit a bolygó) addig is jobban érezzük magunkat.
Via mondta
Én nagyon nem szeretem, amikor mások beleturkálnak a többiek pénztárcájába. Tényleg relatív, hogy kinek mi a drága, meg mi a fontos – mindenki másra költ. Főleg, ha munkaeszközről van szó (nálunk mondjuk a számítógépek, kamerák azok, szóval nem feltétlenül jó az, mint annak, aki a munkahelyén céges gépen dolgozik, otthonra meg elég neki, ha a telefonon fel tud menni a netre). Mindenki a saját háztartásának pénzügyminisztere, biztos, hogy van X dolog, amire te költesz, én meg nem költenék, de van Y dolog, ami neked nem fontos, nekem meg veszettül hiányozna és élni se bírok nélküle. Na, és akkor most ki a hülye? Senki sem, mert mindenki a saját pénzével gazdálkodik, és a saját életét alakítja. Ezek komplex dolgok, és kívülről egy csomó motiváció nem látszik. :) Nekünk is volt, aki mondta, hogy miért nem költözünk olcsóbb városba, de én nem akárhol akartam lakni, hanem itt, ahol inspirál a környezet és a közeg is. :) És mivel itthonról dolgozunk, egyáltalán nem mindegy, hogy milyen a lakás, nem csak aludni járunk haza. Nyilván meghúzni bárhol meg lehet magunkat, de nem meghúzódni akarunk. :)
100 km már egyáltalán nem kis táv, tényleg érdemes beszorozni, hogy mivel jöttök ki jobban. Tök jól csináltátok. :)
Nálunk még jogsi sincs, és igazából nincs is szükség autóra: a lényeg gyalog elérhető, de nagyon jó a buszos közlekedés (elektromos egy csomó jármű!), borzalmas a parkolás, szigorúak a parkolási sávok. Azoknak van főleg autója, akik külvárosból járnak be, de még aki Londonba jár dolgozni, az is jobban jár a vonatozással (kivéve, amikor a Southern hülyül, mint most is), mert a londoni dugódíjak megint magasak, de hát ezért is van az, hogy annak a 14 milliós városnak jobb a levegője, mint Budapestnek…
londonlany mondta
Hát kiszámoltuk, évente beleszámítva a benzin költséget, a szervíz díjakat (ami itt gyakorlatilag nincs) és az adókat egy millió forint, amit megspórólunk… nagyon durva, pedig egy Suzuki Swift fenntartásához hasonlítottam, ami igazán nem egy gigaautó… hihetetlen, hogy mennyit elköltünk, és észre sem vesszük. Én a napi 100 km-rel számoltam, aki kevesebbet megy vele, annak nyilván lassabban térül meg, de a benzin, az nagyon durva akkor is.
Azért az is szuper, hogy valaki úgy él, hogy nem kell neki autó. Az az igazán zöld, mert ahhoz az áramot sem kell megtermelni. :D
Az meg hogy te ott akarsz élni és abban a lakásban, hát miért nem mindegy?? Kinek számít ez?? Neked. Meg Ádámnak meg Gomeznek :D Valahogy nehezen tudnak az emberek csak úgy meghallgatni a másikat és örülni. Brightonba költözöl? És milyen? Boldog vagy? Tök jó. Pont. Nem miért meg hogyan és de talán. Tök jó és pont. A többi nem mindegy? Nyilván kérdezzen, ha ő is oda akar költözni, hogy mennyibe kerül, tudsz-e tanácsot adni, és gondolom szívesen meg is teszed. De hogy TE miért nem máshova, meg ÉN ezt nem így csinálnám… Hát csináld máshogy és mindenki boldog.
Hozzáteszem, ezt a hozzáállást gyakorolni kell, már évek óta csinálom és nagyon tudatosan gyakorolom, de néha belecsúszok olyanba, hogy – Te jó ég, ezt most miért mondtam, hát nem mindegy nekem, ha ő boldog? :D
Via mondta
Bizonyos munkákkal lehet csak megcsinálni, hogy ne kelljen hozzá autó. Nekem a commuting az a 19 lépés, amit megteszek az ágytól az íróasztalig. :D De nyilván ha bányász lennék vagy óvónő, ez nem így lenne. Szóval nem az a végcél, hogy senkinek se legyen autója, hanem hogy akinek van, azt optimalizáljuk. A carpooling meg a városszéli parkolók, elővárosi vonatok stb. ezt segítik. Már ha vannak, ugye… Az ezzel a “gond”, hogy hosszú távban kell gondolkodni, és egy csomóan úgy vannak vele, hogy ha nem holnapután van látszatja, akkor minek. Meg ha egyszerre nagyobb összeget kell befektetni (mondjuk egy LED égőbe), az hiába térül meg akár egy év alatt, az akkor se most van. Nem látja, nem megfogható, nem hiszi el, stb. Majd írok az ár-érték arányról is, régóta tervezem, mert egy csomó ember csak azt nézi, hogy mi mennyibe kerül egyszerre, nem azt, hogy élethosszig mennyi költség van vele, vagy használatonként mennyire jön ki az ára. És úgy az olcsóbb simán tud drágább lenni – megintcsak hosszú távon.
londonlany mondta
ÚÚÚÚ, ez nagyon jó téma, az ár-érték arány. Hasonlóan a “megéri e a 13 forinttal olcsóbb akciós kávé a bögrével csomagolva, ha egyébként nincs szükséged a bögrére, csak kerülgeted, aztán továbbajándékozod, aztán egy év múlva visszaajándékozzák neked és végül kidobod” témához. Vagy az egységárak rejtelmeihez, amikor kiderül, hogy a nagyobb kiszerelés, amit olcsóbbnak hírdetnek, egységáron drágább :(
Kimeríthetetlen téma.
De szeretem, hogy ennyi minden van a blogodon :)
Edina mondta
Nagyon érdekes film a témában a Cowspiracy, ahol döbbenettel szembesültem számszerűen azzal, hogy a rövid zuhany, biciklizés/tömegközlekedés, energiatakarékos izzók stb. mennyit is számítanak a nagy képben… A “poént” – ami egyáltalán nem vicces amúgy – nem akarom lelőni, nézzétek meg…
Via mondta
Ez lehet, hogy hülye kérdésnek hangzik, de a megnézést befolyásolja: mutatnak benne tehénölést vagy mészárlást vagy véres dolgokat meg ilyesmit? Mert azt nem bírom látni, és hiába érdekel a film, nem akarok tőle szédülni. :(
kiscsillag mondta
Boldog tyúkoktól rendelek tojást már fél éve, a youtyuk.hu honlapról. Jövőbeli terv pedig a környezetbarát tisztító – és tisztálkodószerek.
Via mondta
Az is ér, ha súlyozod, hogy melyik koszra melyik tisztítószer kell. Mert van, amire untig elég az ecet, de pl. most az új lakásnál az előző lakók vécéjét én fullra akartam fertőtleníteni, szóval ment bele a nagyágyú. :) De nem mindenre azt fújom az utolsó kis morzsáig. Ha csak minden ötödik helyett ecetezel először, aztán ötből kettő, stb. stb., az már szépen összeadódik. A végén meg megmaradhat az az állapot, hogy csak akkor használod, ha tényleg kell, és egy évig kitart egy flakon. :)
giligali mondta
Moshat pelus, már a második babánál, szelektív hulladékgyűjtés, gazdaságos mosás. Ennél több most nem megy.
Via mondta
És ez most tök elég. Jó? ♥
giligali mondta
Persze. :) <3
(Jaj, egy ó lemaradt. ;))
Még a fogyasztói társadalom hülyeségei ellen küzdök (első lánygyerek, khm), ezt még tudatosítani kell magamban, de szerintem szépen haladok majd, az elhatározás elég erős.
norway mondta
A fogkrém helyett én a majonézes stb. flakont vágom ketté, még vagy két vacsorához való simán lapul benne, nem is beszélve arról, milyen idegesítő, ha tudom, hogy van még benne, de hiába próbálkozom, nem jön ki. :o)
Mivel a mi társasházunkban a szelektív kuka mindig tele van, rászoktam arra, hogy az aludobozt és a pet palackot visszaviszem a Lidlibe. Egyrészt néhány darab után tíz forinttal kevesebb a kenyerem, másrészt a boltoknál szabályozva van az efféle hulladék kezelése.
A kenyérfélét szárítom, szelektíven gyűjtök mindent (gyógyszer, műanyag, papír, elemek, üvegek, stb.), amit lehet. Nálam a papírnak van ezer élete: jegyzetpapír, firkapapír, csomagolnivaló és effélék. A legtöbbször gyűjtöm a következő iskolai papírgyűjtésig.
Néha csodálkozom, hogy nincs olyan megfelelő méretű műanyag szatyor, amibe a cipőket beletehetném szállításkor :o) (textilszatyor, ha nagyon kell, akkor papír, annak is van ezer élete)
Via mondta
Jaj, a majonézben rengeteg tud még lenni! De a naptejes flakonban is, meg mindenféle ilyen izében.
Martacsi mondta
Ildikó, a papír téma engem is érzékenyen érint (irodai munka). Volt, hogy rendeltek újrahasznosított papírt, de csak keveset, rövid ideig. Sokszor hallom, hogy régen, még a számítógép előtt, írógéppel milyen hosszadalmas volt a munka, a szövegbe belejavítás, a sokszorosítás. Ez tény, mégis az a tapasztalat, hogy a számítógépes irodai munkavégzés óta sokkal-sokkal több papír pazarlódik. Rengeteg a sürgős határidős feladat, persze ezért sok a kapkodás, így nyilván a hiba is… Ki kell nyomtatni 10 oldalt 6 példányban, de valami hiba maradt benne, na nyomjuk ki még egyszer (kézzel nem szabad ezekbe belejavítani). Vagy jön egy e-mail, aminek több ügyintézője is lesz, nosza, nyomjuk ki az iktatáshoz, majd másoljuk le annyi példányban, ahány ember foglalkozni fog vele. Persze tudatos odafigyeléssel lehet a papír-pazarlást csökkenteni, ezen vagyok.
Ildikó mondta
Tudatosan kerülöm az olyan termékeket, melyeket állatokon teszteltek. Az is számít, ha az adott termékcsaládot nem tesztelték, de maga az anyacég tesztel vagy támogatja az állatkísérleteket. Ilyeneknek nem adom a pénzem.
Boltba szigorúan a saját vászontáskámmal megyek, továbbá próbálok olyan termékeket választani, melyeknek a csomagolását lehet szelekíven gyűjteni.
Ha valamilyen elektronikai kütyüt készülök vásárolni, igyekszem alaposan utánajárni, hogy melyik márkától várhatom el, hogy a lehető legtovább funkcionáljon, és ezért inkább fizetek többet, de nem veszek 2 évente újat, ezzel is szennyezve a környezetet.
A megunt ruháimat a helyi karitászhoz juttatom el (kivéve a nagyon elnyűtteket, azok maradnak port törölni).
Mosáshoz mosószódát és szódabikarbónát használok, öblíteni ecettel szoktam. A mosószódát és a szódabikarbónát is nagy (25 kg-os) kiszerelésben veszem.
Tévét sosem nézek, a villany sem ég nálunk feleslegesen. Az izzóink energiatakarésokak.
Az ajándékokat háztartási csomagolópapírba csomagolom és raffiával kötöm át, nem veszek műanyag csomagolópapírt. (A férjem szokta kérdezni, hogy van itthon “sajtpapír” ajándékot csomagolni vagy kell venni? :D)
Irodában dolgozom, a kollégák bőven termelnek firkapapírnak valót, de már tudják, hogy az ilyet nekem kell adni. Egy részét (a “gyűröttebbiket”) újra felhasználom (bevásárlólisták, stb.), másik részét pedig ovis gyermekkel rendelkező kollégáknak adom (ők pedig viszik az oviba, mert az rendszerint papírhiánnyal küzd).
Ridita mondta
Én időnként az ajándékot is ajándékba csomagolom, például női táskába vagy pénztárcába.
Stelly mondta
Mi is vásárláskor saját vászon táskát viszünk és a megmaradt ételt (amit lehet) azt a kutyus kapja és a pirítós, zsemlemorzsás szokás is meg van.Illetve van pár The Body Shop ill. Yves Rocher termékem és kíváncsi vagyok több bio dologra.Húst is ritkán eszek.A lámpát is lekapcsolom, ha nem használom.Az elektromos autók is nagyon tetszenek, de egyenlőre még nem tartunk autóvásárlásnál és, ha tartanánk is akkor is nagyon drága.Ha lehet nem veszek be mindenre gyógyszert és ha tudom akkor homeopátiás gyógyszerrel helyettesítem.Van azért így is mit tanulnom, pl: szelektív hulladék gyűjtés (sajnos ez a mi városunkban még nem nagyon működik)
Via mondta
Igen, sokszor nem rajtad múlik egy csomó minden, pl. hogy tudsz-e elektromos busszal menni, vagy van-e elég bicikliút…
Stelly mondta
Na igen ez a másik oldala a dolognak.Jut eszembe nálunk is víztisztító berendezés van a csapra kötve és ha van is esetleg műanyag üvegünk akkor azt vagy újra felhasználjuk vagy a külön kukába rakjuk (ez az egy dolog amit külön lehet gyűjteni pontosabban ez az egy dolog amit külön elvisznek)
Annabella mondta
Szemtanúja voltam annak, hogy jött a szemeteskocsi a szelektív hulladékgyűjtő szigethez, fogta a konténereket egyenként (színes üveg, fehér üveg, papír, műanyag…) és mindet beleborítgatta ugyanabba a tartályba a teherautón. Ezt én nem bírom felfogni…
Via mondta
Most láttam egy dokumentumfilmet, egy angol szelektív feldolgozóban az egybeöntött szemetet (itt a papír-fém-műanyag mehet egy konténerbe, az üveg meg külön) szétválogatta a futószalag. Súly alapján ment, hogy mi papír, meg amin átlátott a lézer, meg amit a mágnes magához tudott vonzani, stb. Az utolsó kis fecni papírt is kiválogatták – automatikusan, gépek. Hihetetlen. Szóval elvileg erre van egy módszer a feldolgozási oldalon, nem tudom, hogy az a szemeteskocsi ilyenbe vitte-e a szemetet, de önmagában az összeöntés ténye még nem jelenti azt, hogy nem hasznosítják újra.
lencsilany mondta
Igen, ahogy írod, Via. Itt Mo-n lassan kezdik megszokni az emberek, hogy külön gyűjtjük. De nyugaton (pl. Németo.) már rájöttek, hogy olcsóbban oldják meg, ha egybe gyűjtik és utólag a gép válogatja ki.
Via mondta
Azt bírom, hogy a UK-ben ráírják a dobozokra is, hogy melyik alkatrésze mehet a szelektívbe (felső csomagolás, műanyag fedél, stb.), tehát már a csomagoláson nevelve van a nép. A fólia az egyetlen, amit nem tudnak újrahasznosítani (pl. mondjuk joghurtos pohár tetején a műanyag vékony védőréteget, ami nem alufólia), ebbe sajnos a különféle zacskók is beletartoznak, úgyhogy erre odafigyelek, hogy minél kevesebb ilyesmit vegyünk. A bútoroknál majdnem minden tudott menni a szelektívbe, néhány dolog volt csak fóliában (pl. a kanapé párnái).
fbobe mondta
A Főkefének van olyan kukásautója, ami belül több rekeszes, így nem keveredik össze, amit a lakosság szorgosan szétválogatott. Nem lehet, hogy ilyesmit láttál?
Kump Edina mondta
(Via bocsánat, hogy már megint linkkel jövök, töröld nyugodtan ha ilyet nem lehet)
Szóval az, ha csak annyit látunk, hogy egybe öntenek minden szelektívet a kukás autóba, még nem jelenti azt, hogy akkor tuti felesleges volt az egész. Ilyenkor két opció van:
– vagy rekeszes az autó, és a csomagtéren belül szeparálva szállítja mindazt tovább a válogatóba,
– vagy tényleg egybeönti, de így is úgy is a válogatóba kerül minden, ahol kézi és gépi erővel is nekieesnek, szóval nem megy kárba a meló.
Ennek amúgy üzemanyagspórolás az oka (tehát többek között ez is egy környezetvédelmi intézkedés a hulladékszállító cég részéről).
Ha érdekel a témában picit több is, hogy teljes lehessen a hazai kép, itt írtam róla: https://zoldeletmod.hu/amit-a-szelektiv-hulladekgyujtesrol-feltetlen-tudnod-kell/
lencsilany mondta
A Lush-nál, ha visszaviszel 5 db fekete Lush krémes tégelyt, kapsz egy ajándék maszkot.
A MAC-nél is van ilyen. Ott azt hiszem, 6 kiürült cuccot vihetsz vissza, de már nem emlékszem, mit adnak cserébe. Talán szempillaspirált, de nem vagyok benne biztos.
Via mondta
A maszkos cuccot nagyon szeretem én is! Mindig mást próbálok ki. :) És utána a maszk doboza is beleszámít a következő öt dobozba… :) Szóval igazából egy idő után már csak négyet kell gyűjteni. :P
A MAC rúzst ad, azt hiszem, de náluk még nem csináltam ilyesmit.
Annabella mondta
A táska dolog megvan. Mindig vászontáskával vagy fonott kosárral járok vásárolni. Nemcsak mert környezetbarát, hanem mert pénztárcabarát is. Ki akar egy (pl. tescos kis nejlonszatyorért) táskáért kiadni 50 ft-ot?? o.O És még csak nem is erős…
Ásványvizből vagy szörpből vagy bármi ilyenből is igyekszem üvegeset venni és nem PET palackosat. Az üveget ugyebár vissza lehet váltani és többször felhasználható…
A tv se megy háttérzajnak soha, ha érdekel egy műsor akkor arra az időre bekapcsolom, megnézem de utána ki is kapcsolom. Nincs szükségünk felesleges elektromos szennyezésre.
Ételekkel is igyekszem környezettudatosan bánni, feleslegesen nem vásárolgatok össze mindenfélét. Apukámék arra a szintre jutottak már, hogy ami kenyér nem fogy el Apa a sütőben kiszárítja és isteni zsemlemorzsa lesz belőle…
Hirtelen ennyi jutott eszembe :)
Via mondta
A tévé inkább mentális energiát visz a tapasztalatom szerint, ha a háttérben megy. Nem hallom tőle a saját gondolataimat. Ez szinte fontosabb, mint hogy valamennyi áramot is fogyaszt.
A zsemlemorzsázást már anyu is csinálta régen, bár ezek a dolgok harminc éve nem feltétlenül környezettudatosságból voltak, hanem spórolásból. Mi mindig csak annyi kenyeret veszünk, ami el is fogy (már kitapasztaltuk magunkat), és az életciklusa úgy néz ki, hogy friss kenyér – pirítós kenyér – bundáskenyér (ezt a “kort” ritkán éri meg, de akkor örülünk neki). És így morzsának való se marad, bár amennyit én egy évben panírozok, nincs is rá szükség. :)
Rin chan mondta
Fantasztikus ez a cikk!
Épp az elmúlt pár hétben szerveztem át a bevásárlási szokásaimat. Csak néhány példát szeretnék hozni: a kenyeret rendelni szoktam és besokkoltam a rengeteg zacskó láttán, ezért megkértem az üzlet vezetőjét, hogy ha lehet, akkor a félre tett kenyerünket ne tegye zacskóba, így is elég hamar szoktam elmenni érte, szóval mostanában viszem magammal a kenyereszsákot. A zöldségesnél szoktam bajban lenni, mert ott nincs kosár, amibe összegyűjthetem, azt amire szükségem van, és ilyenkor a zacskó elengedhetetlen lenne, de mindig megkérdezem az eladót, hogy pakolhatok-e a saját textil táskámba, eddig mindig megengedték. Ráadásul egy új tippet kaptam a szüleimtől. Gazdaboltokban lelhető kisméretű raschel zsák, amit be is lehet kötni, így nem tudnak azzal piszkálni az eladók, hogy nem látnak bele a textilszatyorba. A házi joghurtos tipped nyomán pedig felkerestem a helyi házitejest, és azóta heti kétszer készítek joghurtot, tejfölt és túrót a fel nem használt tejből. A heti 1 zsák műanyagot így sikerült lecsökkentenem havi 1 zsákra. Palackozott vizet nem iszunk, szóval csak ezért ilyen csekély a mennyiség. De még így is van hova fejlődni… Köszönöm a sok jó tippet! ❤️
Via mondta
Brightonban van külön csomagolás nélküli bolt, ha nagyon muszáj, papírzsákba teheted a dolgokat (ami utána megy a szelektívbe), és egy csomó mindent vehetsz kimérve, hozhatod a saját tárolódat, és lemérheted, hogy mennyit vettél. Nem csak szárazanyagokat (borsó, bab, lencse, rizs, tészta, müzli, liszt), de bio csokipasztillát (ét, tej, fehér), dióféléket is, sőt, bio mosogatószert, mosószert, tusfürdőt, sampont is. :) Utóbbiak pumpás, öt-tíz literes flakonokban vannak, vehetsz egy decit is, ha éppen olyanod van.
Ja, és persze az is környezetbarát, ha viszed magaddal a piacra a tojástartót, és újra abba veszel tojást. Minden ilyesmi számít, de tényleg! :)
lencsilany mondta
Budaörsön is van ilyen, úgy tudom. :-)
Via mondta
Igen, állítólag a madaras teszkókban (Auchan :D) is vannak hasonló pultok! :) Nekem az mindig kiesett, úgyhogy sosem láttam, de hallottam róla.