Elköltözni kalandos és ijesztő, és “ki tudja, mi lesz”. Én azért amennyire lehetett, felkészültem, hiszen hosszú szervezés előzte meg a költözést, nem csak úgy a semmibe érkeztünk. A felkészülésnek a praktikus részen kívül (furgonbérlés, bepakolás, cég költöztetése, lakáskeresés, TAJ-szám) volt egy érzelmi része is. Történetesen az, hogy hogyan találom meg a helyemet egy ilyen nagy cuccolás után. Ebben a bejegyzésben erről mesélek. :)
Megszokni az újat
Hamar rájöttem, hogy a helykeresés folyamata két különféle dologból tevődik össze, abból pedig csak az egyik az, hogy külföldre költöztünk. A másik az eleve az, hogy költöztünk, és ezeket az újdonságokat akkor is meg kellett volna tanulni, ha nem fél kontinenssel, hanem egy házzal odébb cuccolunk. Ilyenekre gondolok, hogy hol van a villanykapcsoló, melyik fiókban tartom a konyhai ollót, sötétben hányszor megyek neki a kilincsnek… ez nem attól van, hogy Angliában élünk, hanem attól, hogy máshol élünk, mint az előző 10 évben. :D És akkor is hasonló volt az élmény, amikor Budáról költöztem Pestre, vagy Pesten belül egyik lakásból a másikba. A költözés már csak ilyen.
Amikor a szüleimtől költöztem el, majdnem ekkora volt a váltás, hiszen egy fél országnyival arrébb költöztem tőlük egy új városba. Igazából az egyetem előtti elköltözésem meghatározóbb volt, mint a mostani, hiszen az volt az a pont, amikor megszűntek a napi találkozások, és a kapcsolattartást áthelyeztük telefonálásra, most meg már chatelésre, közösségi oldalakra. És ha tudunk, találkozunk személyesen, de van 12 év rutinunk abban, hogy hogyan tudunk érdemi kapcsolatot fenntartani úgy, hogy nem egy városban élünk. :)
Nem hatott az újdonság erejével a kultúra, amibe csöppentünk, hiszen a “csöppenést” több hét angliai tartózkodás és gyakorlatilag egy élethosszig tartó brit kultúrában pácolódás előzte meg. A nyelvet beszéljük, az egyetemi tanulmányaink ennek az országnak az irodalmáról és művészetéről szóltak. A tévéadásokat, rádióadásokat interneten keresztül évek, évtizedek óta követtük, figyeltük – mert érdekelt, mert színvonalas, mert szeretünk tájékozódni. Tudjuk, miért nagyobb a belseje a kék telefonfülkének, hogy Basil Fawlty miért nem szeretné, hogy emlegessük a háborút. Mindannyian egy sárga tengeralattjárón élünk, és mélyen vagyunk a nyúl üregében. Így aztán annyira ismerős volt minden, hogy nem is ért akkora sokként, hogy “hirtelen” itt vagyok, sokkal inkább volt egyfajta hazatérés jellege. Megint csak párhuzamot kell vonnom a Budapestre költözésemmel, hiszen oda is költözésemet megelőző 4,5 évben havi szinten utaztam, szóval konkrétan a költözés után nem volt annyi megszoknivaló – tudtam a metrómegállók sorrendjét, voltak kedvenc helyeim, mozik, fagyizók, és így tovább.
Néha azért megcsap a gondolat, hogy “igen, hiszen én Angliában élek!”, mert egyébként a mindennapokban annyira nem fogalmazódik ez meg, annyira nem címkézem. Egyszerűen csak itt lakom és jó. :) De vannak pillanatok, amikor a rutinon keresztül hirtelen belémhasít a felismerés, hogy ez van most és ez milyen szuper. Például amikor este megyünk valahova, és a fish & chipses még nyitva van, és megérzem az olaj szagát. Vagy amikor meglátom a tengert, és felfogom, hogy ja, igen, itt lakom a tengernél. (!!) Ez ugyanolyan, mint amikor a Budapestre költözésem után sokszor visszatérő dolog volt, amikor a Margit-hídon átvillamosozva megláttam a Parlamentet, és jött az ugyanilyen gondolat: “úristen, hiszen én Budapesten élek!” :) Igen, van, aki turistaként jön ide, nekem meg az otthonom. És ez tök jó, jó tudatosítani, hogy igen, erre vágytam nagyon sokáig, és tök szuper, hogy most itt vagyok, mert sikerült. És akár Parlament, akár Pavilion, ez fontos — megbecsülni, ami van. Akkor is, ha közben dolgozol valami még jobbért! :)
Amitől otthon érzem magam
Azt már régóta tudom magamról, hogy nagyon fontos a biztonságérzetemnek az otthon-érzet, ezért már a költözés előtt hónapokkal elkezdtem figyelni magamat, hogy mihez kötődöm és mire van szükségem. Aminél felmerült, hogy “ó, ez hiányozni fog!”, ott azonnal elkezdtem nyomozni, hogy mi is pontosan az az “ez”. Ha egy tárgy, akkor könnyű volt eldönteni, hogyan fogom magammal vinni, vagy, ha nem tudom, akkor miért fontos és azt hogyan tudom reprodukálni. Ha pedig egy érzés, akkor azt nyomoztam ki, hogy mi okozza, pontosan mivel tudom leírni, és ebből tudtam tovább gondolkodni, hogy ezt hogyan fogom tudni máshol megteremteni. (Természetesen csomó olyan dolog is volt, amire azt mondtam, hogy “na, ez nem fog hiányozni!”, és így is lett. :))
Megosztok párat abból, hogy nekem mi segített kötődni, mit nyomoztam ki magamról, hogy nekem mitől otthon az otthon. Ez egy teljesen szubjektív lista, egy részét már sejtettem a költözés előtt, a tippjeim másik fele meg az elmúlt 8 hónapban erősödött meg. :)
- Ha tudom, hogy melyik utca melyikből nyílik. Szó szerint kevésbé érzem magam elveszettnek. Szerencsére pörgő-forgó 3D térkép van a fejemben, és a költözés előtt Brightonban töltött hetek jól előkészítették az otthon-érzést. Ezt tudtam magamról, ezért is volt fontos, hogy ne egy teljesen új helyre menjünk, hanem legyen előzménye a költözésünknek, akármilyen kevés is. Előtte gyakoroltam Google Street View-n, és most is, ha új városrészre megyünk, előtte tanulmányozom a környéket, így apránként bővítem a tudásomat. :)
- Ha ismerősként köszöntenek a piacon, kávézókban, és azokon a helyeken, ahol sokat járunk. Ehhez persze az kell, hogy elcsevegjünk, meg sokat járjunk oda, de nekem nagyon otthonos érzés, amikor emlékeznek rám, vagy szólnak, hogy érkezett abból a sajtból, amit szeretek. :) A kihívás az volt, hogy igenis el kellett kezdeni beszélgetni, akkor is, ha fostam attól, hogy belekötnek a kiejtésembe vagy a szókincsembe, de hát ugye a varázslat a komfortzónán túl kezdődik. (Mindig mondom, hogy a félelem nem elmúlik, csak megtanulod kezelni. Az önbizalom meg egy izom, amit folyamatosan edzeni kell. Például ilyen húzásokkal! :)) Egyszer sem kötöttek belém, sőt, inkább elbeszélgetünk azon, hogy még ki milyen idegen nyelveket beszél és milyen vicces téves szótalálásai voltak. Rájöttem, hogy a gyakorlati, hétköznapi dolgokat leíró szavak fele amerikai a szókincsemben, így ezek hamar kibuktak. Pl. ragtapasz (band aid / plaster). És nem bírok angolul számolni, valahogy teljesen belezavarodok, úgyhogy ha valamit számolni kell, fejben az mindig magyarul megy, aztán lefordítom a végeredményt. Az évszámok felolvasása pedig még mindig úgy zajlik, hogy “he was born in ezerkilencszázötven”. :D Egy itteni tolmács megerősítette, hogy ez neki is nehezen megy, ő spanyol-angol tengelyen dolgozik, és ő is szív a számokkal, neki meg mindig angolul jutnak eszébe, ha gyorsan kell mondani. Egyszer egy bonyolult hatjegyű szám helyett azt mondta egy tolmácsolásnál, hogy “nagyon sok”. :D
- Ha nem idegenek a szomszédok. Ezeken a szomszédolós partyk is segítenek. :) De jó dolog integetni, amikor kiviszik a szemetet, vagy amikor összefutunk a városban. Amikor Karácsonyra próbáltam csillagszórót szerezni (a használata november ötödikén szokás, nem karácsonykor, és már nem volt kapható), akkor vittem ajándékba szaloncukrot meg teát a csillagszóróért cserébe, és mindenkivel beszélgettem pár mondatot. Most aztán van csillagszórónk még egy jó darabig! :D Ezenkívül osztogattam szaloncukrot a zöldségesnek, péknek is, a kedvenc kávézónkba pedig egy üveg bort is vittünk, amin rettenetesen meghatódtak. Szóval igen, ez részünkről is erőfeszítés, nem történik meg magától, de fontos és az eredmény pótolhatatlan.
- Ha tudok viccelődni valakivel, értem a humort, megvannak a helyi referenciák, beszólások (akár városi szinten, akár brit-szinten). Ehhez ugye első számú feladat: beszélni a nyelvet. Második számú feladat: tanulni a kultúrát. És szerintem mindkettő életfogytig tart, hiába van akármilyen Rigó utcás papír, az aktív nyelvtudás és az aktív kommunikáció nem kipipálható azon a ponton, hogy van róla egy vizsgád. Éppen ezért követjük a helyi híreket (van ingyenes újság, rádió): mikor mit újítanak fel, mi épp a felháborodás tárgya, miért kell kiállni (műemlékek, környezetvédelem, akármi). Nézzük a vicces kvízműsorokat, és hangosan vihogunk, aztán ha nem értünk valamilyen poént vagy utalást (ki ez? ez most miért volt vicces?), akkor a Google a legjobb barátunk. Szóval nálunk telefonnal a kézben tévézni nem bunkóság, hanem tanulás!
- Ha tudom, hogy hol tudok jót és jó áron enni. Nekem kardinális biztonsági kérdés, hogy meglegyen a kajám (ami IR/vega/epe-kompatibilis), és amíg az nincs leokézva, addig tudok izgulni, hogy jajmitfogokenniamitőlnemisleszekrosszul. Ez a UK vega-fővárosában szerencsére nagyon kicsi probléma, és hamar kialakultak azok a lelőhelyek, boltok, ahol be tudom szerezni a kis dolgaimat (teljes kiőrlésű cuccok, zöldség-gyümölcs, amit szeretek, és így tovább). Szóval ez nem egy nehéz megoldandó feladat volt, de akkor is meg kellett oldani, mert nekem kell az otthonosság- illetve a biztonságérzethez, hogy a kajám rendben legyen. :)
- Ha tudom, melyik üzlet / szolgáltató merre van, kihez kell fordulni segítségért, és hogyan lehet elérni. Orvos, posta, gyógyszertár, bank, állatorvos, állatbolt… ezeket is jó hamar elintéztük. Nekem ide tartozik a nyitva tartási idők körülbelüli ismerete is — viszonylag kicsi a város, így sokszor zárnak be üzletek már ötkor, hétvégén még korábban, vagy ki se nyitnak. Illetve egy csomó hely nyitva van, de már ki van fosztva délutánra, szóval van, ami hiába van nyitva hatig, három után már általában nincs az, amit szeretünk (pékségben például). Ezt is meg kellett tanulnom, így amikor hirtelen kell beszerezni valamit, akkor már végig tudom pörgetni a fejemben az opciókat. :)
- Ha nem a négy fal között vagyok egész nap. Szerencsére Brightonban rengeteg az ingyenes program: stand-up előadásoktól kezdve kiállításokon át a vásárokig van minden, és persze itt a tenger, 25 perc busszal a nemzeti park. Kimozdulunk, amikor csak lehet. Kell a friss levegő, és jó kikapcsolódás is! :) Az időjárás csodálatos, gyakorlatilag márciustól októberig az én definícióim szerint jó idő van (12-24 fok között, süt a nap, keveset és rövid ideig esik). A tél gyors volt, nem túl hideg, nem túl esős, a tavasz pedig gyönyörű!
- Ha megvannak az ismerős kis motyóim. Az egyik első doboz, amit kipakoltam, véletlenül pont az a kicsi dobozka lett, amiben a hűtőmágneseim voltak. Nem sok van, alig egy tucat, de azok emlékezetesek. Már ettől otthonosabb volt a lakás, pedig még semmi más nem volt elöl. :) Hoztam a kedvenc párnámat, ágyneműket – nem azért, mintha Angliában nem lehetne kapni (lehet, és már vettem is azóta), de egyrészt már első este kellett valamiben aludni, másrészt meg tudtam, hogy az ágy nekem kardinális, hogy meglegyen a fészek-érzésem. :) Természetesen jöttek kedvenc bögrék, életem fontos könyvei, családi fotóalbumok, és olyan festmények és képek, amiket hamar fel is tettünk a falra. Kacatot nem hoztunk, volt egy jó nagy lomtalanítás is költözés előtt, de igenis voltak fontos tárgyak, amik segítettek azonnal az otthon-érzetben.
- Nyúl és Ádám. Nem is részletezem! :)
Barátok, család, emberi kapcsolatok
Amikor olyan kérdést kapok, hogy hogyan kerestünk barátokat, általában azt válaszolom: sehogy, mert köszönjük szépen, vannak. :) És ez így is igaz. Rengeteg módon lehet kapcsolatot fenntartani, és nem kell ahhoz egy utcában élni. A legtöbb barátunkkal már akkor sem laktunk egy városban (sőt, országban!), amikor mi még Budapesten voltunk. Mi változott? Másik repülőtérre kell a jegyet venni. Egyébként meg ott a Skype, és megy az oda-vissza képeslapozás és még a csomagküldés is. (Könyvet küldeni olyannak, aki nem is számít rá — és nem csak Karácsonyra! — a legnagyobb buli! :D) Azt pedig egyértelműen mondhatom, hogy a heti/havi/ritkább néhány órás “na, mi van veled” limonádézásnál ezerszer jobb az egyhuzamban együtt töltött 2-3-4 intenzív nap, közös kirándulásokkal, főzésekkel, röhögésekkel, társasjátékozásokkal és átdumált éjszakákkal. Mindenkinek javaslom, hogy töltsön el egy tető alatt a számára fontos emberekkel pár napot, nekünk remekül bevált mindenféle családtagra és barátra is. :) Egyébként ennek számos variációját látjuk családos kiadásban is: lehet hozni a hálózsákot, reggel brunch, és felnőtt-gyerek is élvezi. Sokkal több, mint egy pofavizit! :)
Ami pedig az új ismeretségeket illeti: nem álltunk neki kifejezetten úgy embereket keresni, hogy nekünk most be kell barátoznunk, ha tetszik, ha nem. Viszont nyitottak voltunk, eljártunk mindenféle eseményre (vállalkozói találkozók, különféle programok), és így egy csomó emberrel jóban lettünk, akikkel össze tudtunk kattanni. Szerintem ezt nem lehet erőltetni, maximum azt a részét, hogy igenis elmegyek itthonról, igenis beszélgetek, és nem én vagyok a kis penészvirág a sarokban. Ez ijesztő és komfortzónán kívül van, főleg, ha nem az anyanyelveden kommunikálsz, de szükséges és fontos.
Túró rudi, paprika, tejföl
Minden van a lengyel boltban (friss élesztőt ott szoktam venni, ha kell, eddig egyszer kellett. Illetve ha akarok, ott tudok venni búzadarát meg réteslisztet, de eddig még nem kellett), de tényleg. Olyat is árulnak, amit már Budapesten sem vettem (zacskós levesporok, kekszek, csipszek, édességek). Nekem ezek amúgy sem hiányoznak, mivel korábban sem fogyasztottam őket. :) Füstölt paprikából és tejfölből még finomabb is a Sainsbury’s verzió (lila craime fraiche, ha valakinek tejfölhiánya lenne a UK-ben), túróból a lengyel twaróg mennyei (de a cottage cheese-ből is pofás kis kőrözöttet tudok csinálni). Imádok itt főzni, még szezonálisan vásárolva is hatalmas a kínálat, megfizethető a bio & a fair trade, tudok csomagolás nélkül vásárolni, amit csak akarok, és olcsóbbra is jövök ki. Épp pár hete sült a rakott krumplim, bio főtt tojás lesz benne, meg Quorn chorizo-jellegű vega kolbász, és Sainsbury’s ‘tejföl’. Fúziós konyha! :) Nincs hiányérzetem.
Hogy mi a tanulság?
Nekem mindenképpen az, hogy rengeteget segített a folyamatban az, hogy ismerem magam, illetve az új helyzetben is folytattam az önismeretet, hogy válaszokat találjak. Kibogarásztam, hogy mi fontos nekem, milyen kötődésekre van szükségem a biztonságérzethez, mi jelenti nekem az otthont, és utána megtettem azokat a lépéseket, amik segítenek a kötődéseim kialakításában. Emellett aktívan részt veszek a közösség életében, ahova költöztem, nem csak várom, hogy magától kialakuljon a dolog. Nem érek arra rá, hogy magától kialakuljon, meg aztán ha a szerencsére bízom, vagy megtörténik, vagy nem… Így inkább kezembe vettem az irányítást. :)
Aminek az lett az eredménye, hogy megvan a helyem, ahol előre köszönnek. A piacon integet a zöldséges. Tudom, melyik utcából melyik nyílik. Tele van a naptár utazásokkal és a hozzánk érkező látogatók neveivel. És közben rikoltoznak a sirályok.
Judit mondta
Jajj Via, olyan sok jót írsz Brightonról, hogy (kis túlzással) teljesen kedvem van nekem is odaköltözni :D
Sokszor gondolkodtam én is azon, hogy nekem mitől otthon az otthon, illetve hogyan tehetem otthonossá a lakásomat és az életemet. Albérletben lakva, gyakran költözve eléggé gúzsba kötve érzem magam néha, de azért alakul a helyzet, mindenképpen alakul :)
nitta mondta
Nagyon jó lett köszi, vártam egy hosszabb postod:) most meg itt ülök a géppel az ágyon, melóidőben és ide irkálok:P jó, hogy ezeket leírod, annyira él ez a beidegződés, legalábbis kisebb településen ahol mi is élünk, h ha külföldön élsz neked minden faca és milliomos vagy, aki esetleg hazajön, és nem minden cukorkerítés amit mond, úgy néznek rá mintha nem lenne ki a négy kereke.. jó, hogy hozzátetted, éppen itt ilyen ahol éltek, lehet h pár km-rel odébb nem lenne ilyen. Meg persze az se mindegy, hogy rendesen “élsz” kinn, vagy mint pl. egyik barátnőm, aki mosogatott szállodában, angolul nem is volt szükséges beszélnie, magyarok, lengyelek dolgoztak, párszor kirándultak ide-oda, de “csak” pénzt keresni mentek mint sokan, félre ne érts, nem degradálom le, igen jól jött, hogy megvehessék a házukat, csak ez nagyon más, mint amit Ti éltek meg… ezt el kellene tudni különíteni sok fejben..
Via mondta
Igen, annak a költözésnek más volt a célja – és végül is az teljesült. De nem az volt a feladata annak a külföldön élésnek, hogy jól is érezze magát közben az illető, mert nem az volt a prioritása, hogy hosszú távra maradjon, felépítsen egy életet. Hozott egy ilyen döntést, hogy neki most ezt fontos és megcsinálta. És ez tök jó, hogy tudott és hajlandó volt ezért dolgozni. Akkor is, ha te vagy én mondjuk ezt nem szeretnénk saját magunknak! Szóval le a kalappal előtte, és tök jó, hogy meg tudták venni a házukat. ♥
bongyorka mondta
Jó olvasni, hogy ilyen jól megy a sorotok :) pláne azért, mert ti és még egy pár vagytok az ellenpélda a sok szomorú történetre, amit mostanában hallottam a külföldön élőktől/élőkről. Gyökértelenség, barátságok hiánya, távolságtartás, annak érzékeltetése, hogy “te mindig egy külföldi maradsz”.
Sok múlik ezek szerint azon is, hogy te milyen ember vagy, az ott élők milyen emberek, az a hely milyen, és lehet olyat találni, h minden passzoljon. :)
Nyilván az sem mindegy, hogy te már egyszer elköltöztél a közvetlen családodtól. Nekem nem tudom mennyire menne akár csak az, hogy egy másik városba költözzek, annak nagyon különleges helynek kellene lennie (vagy vinném magammal a családot is) :)
Via mondta
Sajnos ilyen sztorik országon belül is tudnak lenni, “te mindig csak egy gyüttment leszel”. Hülye emberek, előítéletesek, zárkózottak, rosszhiszeműek mindenhol vannak sajnos. :( És sokan mostanában feljogosítást is kaptak különféle vezetőktől, hogy ilyen bunkók legyenek.
Ilyen szempontból Brighton is buborék (zöldek, hippik, liberálisok), ezért is szeretjük, de szerintem már egy fél megyével odébb nem biztos, hogy ennyire szuperül éreznénk magunkat.
Ami szintén nagy segítség volt, az az, hogy mivel munkát nem kellett keresnünk (hoztuk magunkkal, mint agresszív kismalac körtefára a cseresznyét — igaz, ez több szervezést és bürokráciát is jelentett az előkészítés során, most viszont nagyobb szabadság), ezért választhattunk aszerint lakhelyet, hogy hol érezzük jól magunkat, és nem kötött semmilyen állásajánlat, nem kell igazodni ahhoz, hogy közel legyen a munkahely, stb. A munkahelyem most csak kb. tíz lépéssel van messzebb, mint Budapesten, mert nagyobb a lakás és messzebb van a hálótól a nappali. :D #firstworldproblems De nyilván ez az egész terv része volt, direkt így alakítottuk a dolgainkat. ^_^
freyya mondta
Én gondolkoztam már sokat azon, hogy másik országba költözöm, de engem pont a szoros emberi kapcsolatok kialakításának a nehézsége tart vissza. Az, hogy nektek elég a távoli barátok időnkénti látogatása és a skype, szerintem nagyrészt azért van, mert egyébként meg ott vagytok egymásnak. Egyedül nekem elviselhetetlen lenne, hogy nincsenek olyan emberek, akikkel ott napi szinten részt veszünk egymás életében. Sok barátom él külföldön, és nagyrészt azok tudtak komoly barátságokat kialakítani, akik olyan közösségben dolgoznak, ami főleg expat-ekből áll, ők azért összetartanak. Akik ottaniakkal vannak együtt – bármilyen országban – szinte mind el vannak szigetelve valamilyen szinten. Pedig nyelvet is beszélnek, de valahogy egyik sem tud igazán túllépni a small talk meg egy-két udvarias pofavizit szintjén, hiába törik magukat.
Via mondta
Vannak itteni barátok meg távoliak is. :) Van kit áthívni egy teára, van kinek szólni, ha elmennél mozizni vagy beszélgetni egyet. Szólunk egymásnak, ha van közös program, és mennénk együtt. Szerdán pl. Orlandót néztünk négyesben egy régi templomépületben! :)
12-en voltunk a születésnapi bulin is, nem ketten egy tortával, pedig az költözés után 3 hónappal volt csak. Szerintem a kisvárosi feeling miatt ezt is könnyebb volt kialakítani azokkal is, akik nem expatok. Plusz vannak olyan barátok, akik addig voltak távoliak, amíg Budapesten éltünk, és velük volt a Skype-olás, most meg ők kaptak meg minket közelinek! :) Szóval nem volt egy olyan este sem, hogy tök egyedül vagyunk a világban és csak magunk vagyunk. Ezért nagyon hálás is vagyok. ♥
Itt amúgy is hajlamos mindenki arra, hogy áthívogatják egymáshoz a népeket, amint egy kicsit is jóban vannak, hogy utána még jobban legyenek. Nyitottak, befogadóak, nem elvágólagos az, hogy hű, nem vagy tizenöt generációra visszavezethetően brit, hagyj békén. (Még magyar se vagyok 15 generációra visszavezethetően. :D) Sok múlik azon, hogy hova költözöl, és ott kik laknak, és nekünk a választásban ez is fontos volt, hogy sosem éreztették velünk, hogy nem vagyunk ide valók, és nem volt két lépés távolság. Odaadó, kedves, jószívű emberek a szomszédaink és az új barátaink is, akik vegyesen férfiak, nők, velünk egy idősek, nálunk idősebbek, britek és expatok. Ez úgy látszik, egy ilyen város. :) Tuti, hogy van még pár ilyen a világon.
De igen, emellett tényleg sokat számít, hogy egymásnak itt vagyunk, és csapatban vagyunk, eddig is, ezután is. Ezért is nem gondolkodtunk olyanban soha, hogy valaki “előre megy”, és a másik majd utána. Vagy együtt, vagy sehogy.
freyya mondta
Igen, végül is a britek elég kozmopoliták, megszokták, hogy mindenféle nép él köztük, nem akadnak fent azon, ki honnan jött. :)
Via mondta
Leginkább délen és Londonban, a falusi bácsik-nénik itt is tudnak durván rasszisták és homofóbok lenni. :) vagyis :/ Meg hát tudod, mi lett a referendum vége is, és hogy kik és milyen indokkal szavaztak arra, amire…
Ezért mondom, hogy nincs olyan, hogy “A Külföld” meg “Az Anglia” ilyen vagy olyan.
Gabi mondta
Én az önismereti utam során arra jöttem rá, hogy mindenhová szeretek elutazni, ott élményekkel, inspirációval töltekezni, gyönyörködni a széles világ szépségében, aztán hazajönni. A mindennapokban mindennél többet ér, hogy többgenerációs nagycsaládként élünk: nagyszülők, gyerekek, unokák egy városban, napi kapcsolatban. Részt veszünk egymás életében.
Nekünk ez vált be.
Via mondta
Szuper, hogy megtaláltátok, ami nektek bevált! :) Én is szeretek hazajönni. Most egy ideje (és remélem, még jó ideig) ide. :) A konkrét digitális nomádság, hotelből-bőröndből élés nem menne, kell egy bázis.
Lehet, hogy majd idővel lesz többgenerációs élés nálunk is, de addig aki van, látogat, aki meg már nincs, az úgyis mindig velünk van. <3
Bb.Sophie mondta
Nagyon jó volt végigolvasni! :)
Mire a végére értem szinte elkezdett fájni, hogy Magyarország és azon belül Budapest nagyon nem ilyen. Utálom azt hallani, hogy annak van igaza aki elmegy külföldre, de sajnos egyre inkább azt látom, hogy tényleg…
Via mondta
London sem ilyen, azért nálam most kontraszt volt a “fővárosból kisvárosba” is, amit egyébként élvezek. Kb. olyan Brighton, mintha csak az V. kerület, a Pozsonyi út meg a pesti rakpart legjobb részei lennének összegyúrva. Budapesten megvoltak ugyanígy a kedvenc helyek meg a kialakult rutin, csak ott egyre inkább buborékban. És a buborékok közti közlekedés volt az, ami nagyon le tudott szívni (nem a puszta tény, hogy utazni kellett, hanem amíg átértél egyik jó helyről a másikra, addig ott mi volt). Szerintem érted, hogy mire gondolok.
Szerintem rettenetesen sokat számított, hogy tudtuk, hogy hova jövünk, és az egyenlet nem csak abból állt, hogy “el innen”. Mert olyan nincs, hogy “A Külföld”, és akkor ott minden “jó”. Én mindenképpen azt tanácsolnám neked, hogy ha nem egy hirtelen szedelőzködésről van szó, akkor legalább egy-egy napra, hosszú hétvégére (hátizsákból élve, hosztelekben, tök mindegy) szemlézd meg azokat a helyeket, amikről úgy gondolod, hogy szimpatikusak neked. Mert tényleg nem elég az a gyökérveréshez, hogy “el innen”, hanem az is nagyon fontos, hogy hova érkezel, és az veled kompatibilis-e. Ez meg csak a gyakorlatból derül ki.
Én pl. Barcelonában is nagyon otthonosan éreztem magam, el tudnám viselni az ott élést is, de nem beszélem a nyelvet, és körülményesebb a bürokrácia a cégek körül, szóval kisebb mértékben tudtam volna kötődni és nem lett volna üzletileg sem jó döntés ebbe energiákat fektetni. De van, akinek meg Barcelona a Brightonja. Vagy Berlin. Vagy Dublin. :)
kokaaa mondta
Én nem értem mire gondolsz, viszont kíváncsi lennék a “pesti” lakhatási tapasztalatokra, mivel most állok albérlet váltás előtt :)
Via mondta
Az emberek mentalitása, az általános hozzáállás, fásultság, kilátástalanság, mogorvaság (ami érthető a kilátástalanság folyományaként). Nem mindenhol, de sok helyen, egyre több helyen volt. Megbízható informátoraim szerint ez az elmúlt 8 hónapban nem lett jobb, személyes tapasztalatot nem tudok a napi mostani helyzetről mondani.
Mindenképp teszteld a környéket, mielőtt odaköltözöl! Van-e olyan kisbolt, kávézó, kultúrhely, mozi, stb. ami neked fontos, amit szeretsz, ahova tudsz lejárni, ahol van egy mosolygós arc, hogy ki tudj alakítani egy buborékot, amiben jól érzed magad. És teszteld azt is, hogy milyen este a környék, fogsz-e akarni oda esténként hazajárni egyedül.
cuni mondta
Az, hogy egy költözést követően hogy tudsz azonosulni az új környezeteddel szerintem markánsan függ attól, hogy milyen közösségbe csöppensz: nagy város után 150 km-re levő kis faluban lehet, hogy ugyanúgy semmi közöm a szűk környezetemen kívül hozzájuk érzésed lesz, és lehet hogy a 3 km-re levő szomszéd faluban sokkal nyitottabb és normálisabb embereket találsz:), legalább is jobban tudsz azonosulni velük. Szerintem nem feltétlenül a kilátástalanabb sorsú településen mogorvábbak az emberek!
Ja, és egy jó pékség /kedves boltosnéni tényleg otthonosság érzésének garanciái közé tartozik.