Januárban kaptuk a fülest, hogy a Miyazaki-filmek legendás zeneszerzője, Hisaishi Joe szimfonikus koncertet fog adni a párizsi kongresszusi központban. Mivel ilyen 3-5 évente egyszer történik, és több ezren akarnak ilyenkor egyszerre jegyet venni, nagyjából 15 percünk volt eldönteni, hogy szeretnénk-e menni, vagy nem.
Az ilyen helyzetekben jön igazán jól, hogy jó előre ki vannak dolgozva a terveim, mert viszonylag gyorsan át tudtuk beszélni, belefér-e időben és anyagilag a dolog. Nagyon hamar az jött ki, hogy abszolút tudunk ebből egy hosszú hétvégét csinálni, úgyhogy gyorsan kerestünk még üres helyet a nézőtéren, és lefoglaltuk.
Egyszer jártunk korábban Párizsban, egy napot, tizensok évvel ezelőtt – úgyhogy ismertük is a várost, meg nem is. Mivel a koncerttel együtt is csak pár napot töltöttünk a városban, nem igazán szerveztünk nagy turistáskodást, inkább egy laza, sétálós, pihenős Párizsra vágytunk, nem hajtós, tárlatnézős traktára.
Éppen ezért összeírtunk egy „bakancslistát”, hogy mit szeretnénk feltétlenül megnézni, amíg Párizsban vagyunk, tudva, hogy múzeumbejárásra, Louvre-ra, Orsay-ra nem lesz időnk, és nem is akarjuk hajtani magunkat. Azt is tudtuk, hogy szeretnénk jókat enni, meg jókat kávézni — meglepő módon ez bizonyult a legnehezebbnek, de erről még lesz szó nemsokára. :)
Az alábbiakban megosztom, hogy végül mi került az alternatív párizsi utunkba, mit jártunk be, hol ettünk, és ez alapján mit javaslok annak, aki szeretné felfedezni a várost a kötelező körökön túl.
A legnagyobb tanulság mindenesetre az volt, hogy bár minden utat érdemes megtervezni, Párizsra ez különösen igaz: gyerekkorunk óta építik a könyvek, filmek és sorozatok a Párizs-sztereotípiát, amiben minden csillog, alternatív, és kisvárosi. Valójában hatalmas nagyváros, jobb, rosszabb és különösen kerülendő részekkel, és turistacsapdák között megbújó gyöngyszemekkel. Ez nem az a város, ahol találomra be lehet ülni bárhová (illetve természetesen be lehet, csak lehet, hogy csalódás lesz belőle), de megfelelő utánajárással igazi jó élményt lehet belőle kihozni.
Párizs az Eiffelen és a Notre-Dame-on túl
Június közepe lévén nagyon meleg volt végig, ráadásul, este tíz után ment le a nap, remekül ki tudtuk használni az időnket. Kétszer is a Trocaderón kötöttünk ki a napi mászkálás után. Gyönyörű volt innen nézni az Eiffel tornyot, ahogy szépen belilul mögötte az ég, aztán felkapcsolják rajta a díszkivilágítást… Azért akármennyire klisé, ez tényleg meseszép, és tényleg elég sok helyről látszik az ikonikus torony, nem csak a hollywoodi filmekben mutatják úgy, hogy minden ablakból a toronyra látsz. :)
A szállást szokás szerint AirBNB-n intéztem, egy szuper szobánk volt a koncerthelyszínhez közel, az ablakból látszott a Diadalív csücske. Régi, nagy belmagasságú, nyikorgós padlós bérházban volt a szoba, három cicussal és egy francia buldoggal (naná). Sajnos a központi helyszín és a régi ház azt is jelentette, hogy elég zajos volt a szoba: a vékony ablakokon még becsukva is durván behallatszott az éjszakai forgalom, ezért nehezen aludtunk. (El is vagyok szokva a zajos nagyvárostól, ez is ment az „ez sem hiányzik” listámra.) Egy füldugó mindenképpen hasznos lett volna.
Közlekedésre a legjobban a tizes tömbjegy vált be, nagy kedvezmény van rá, ha nem egyenként veszed, és jó metróra, buszra, RER-re is. Egyébként elég keveset használtuk, ahova csak lehetett, gyalog mentünk, így össze is jött az 50 km az öt nap alatt. :)
Amellett, hogy szerettem volna látni az Eiffel tornyot jó közelről és kívülről megnézni a Notre Dame-ot, sokat akartam sétálni, enni egy jó pain au chocolat-t igazi pékségből, nekem a Shakespeare and Company volt a prioritás (mindjárt el is árulom, miért). Engem a nagy divatházak boltjai hidegen hagynak, ezekkel egyáltalán nem számoltam, a macaron sem érdekel, úgyhogy magunkra szabtuk az utat, mint mindig. :)
A tervezetteken kívül azért több mindent sikerült megnézni. A helyszínen találtunk rá a Guimet ázsiai múzeumra, ahol sajnos a kimono kiállításnak pont vége volt már, de így is gyönyörű indiai, japán, thaiföldi, vietnami szobrokat és festményeket láthattunk.
Shakespeare and Company
Rá is térek az utunk egyik legjobb részére, ami egy könyvimádóknak kötelező, igazi mesehely. Őszintén szólva ez a kedvenc helyem egész Párizsban. A Shakespeare and Company egy kultikus, angol nyelvű könyvesbolt, ahova megválogatott, minőségi köteteket válogatnak be, rendszeresen tartanak író-olvasó találkozókat, és ingyen szállást is biztosítanak — ott helyben, a könyvesboltban! Irodalom-kedvelő kalandoroknak tényleg zarándoklat betérni ide.
A vásárolt könyvekbe pecsétet is nyomnak, hogy meglegyen emlékbe, hogy hol is szerezted. :) Első alkalommal leültünk fenn az emeleten az egyik ágyra, és még mindig nem tudtam, hogy milyen könyvet akarok venni (valamilyet szerettem volna), ezért úgy döntöttem, hogy hagyom, hogy a könyv „kiválasszon”. Pont a költészet részen ücsörögtünk, hamarosan eszembe ötlött Rupi Kaur milk and honey kötetének címe, majd rövidesen észrevettem, hogy ha balra fordulok, ott is van belőle egy jó nagy kupac.
Előtte a Walden szólongatott az alsó szinten, de végül nem vettem meg. Mikor másnap arra jártunk, úgy döntöttem, hogy bemegyek érte, mert egész éjjel nem hagyott nyugodni, hogy nem hoztam magammal. És betérve a boltba nem volt egy darab sem abból a zsebkiadásból, amit kiszúrtam magamnak! Megijedtem, hogy most mi lesz, de mikor segítséget kértem az eladóktól, megnyugtattak, hogy nyugi, ebből biztosan van még, mert népszerű kötet, úgyhogy hamarosan enyém is lett a kis narancssárga Walden. Most már minden adott a Grabowskivá alakulásomhoz, Thoreau-t olvas és nyerskoszton él, megyek ki a kertbe egy tál dinnyével. :D (Tavaly júliusban begyújtottam a kandallót is, úgyhogy az is stimmel.)
A könyvesbolt mellett üzemel a Shakespeare and Company Café, ahol jó a kávé (ez fontos, ld. lejjebb), és többféle vega és vegán opció közül is lehet választani. Egy nagyon finom quiche-t ettünk salátával búcsúebédnek. :)
Az egész helyre be tudnék költözni, elképesztően inspiráló a kisugárzása, ahogy testközelbe hozza az irodalmat, egyáltalán nem sznob és elitista módon közelítik meg a témát.
Éttermek, amikért megéri zarándokolni
Pékség, sajtbolt, macaron rengeteg van, de ezeken jelentős vércukor-ingadozás nélkül nem lehet elélni, így meg sem kíséreltem. Inkább kikutattuk azokat a helyeket, ahol jó áron tudunk jó minőségű ételeket találni – értsd: vega, változatos, finom, és nem margherita pizza vagy sajtos tészta.
Barcelonában tobzódtunk az ilyen opciókban, de Párizsban sokkal nehezebb volt megtalálni azokat a bisztrókat, ahol nem csillagászati áron tudunk finomat enni. Nagyon sok étteremről írnak horrorsztorikat, és rengeteg menüt néztünk mi is, eléggé fantáziátlanok a turistás helyeken levő éttermek, ráadásul jó drágák is.
Az a helyzet, hogy Párizs mindig Párizs, önmagában a neve biztosítja, hogy kifogyhatatlan az utánpótlás turistából. Mivel úgyis mindenki átutazóban van, a vendéglátósok nem szorulnak arra rá, hogy visszatérő vendégkört ápoljanak — bármit csinálnak, pár nap múlva jön az „utánpótlás”. Emiatt egy csomó helyen látszott, hogy elkényelmesedtek.
Párizs tehát nem az a város, ahol találomra be lehet ülni valahova jót, jó áron enni. Megéri kimozdulni a turistaközpontok vonzáskörzetéből, és kicsit utánajárni, hogy hova érdemes betérni. Ezt mondjuk amúgy is minden utazásnál érdemes így csinálni, de azt tapasztaltuk, hogy Párizsban különösen melós volt az ízlésünknek & pénztárcánknak megfelelő helyet találni. Belépőszintű közért és méregdrága étterem mindenhol van (utóbbiak nagy arányban alacsony minőségben), miközben pont a középkategória hiányzik.
Úgyhogy éljen a roaming internet, mert bárhol jártunk, fel tudtunk ugrani két percre a Tripadvisorra és/vagy a Google Maps-re, hogy mit ajánlanak a környéken, és mit kell messziről elkerülni. :)
Ennyi felvezető után jöjjenek a kedvenc párizsi helyeink, amiket jó szívvel ajánlunk:
1. Az abszolút befutó: Braisenville
Szinte véletlenül találtuk ezt a helyet — a nap végén egy kis téren leroskadtunk egy padra, fáradtan és éhesen, Ádám pedig megnézte a Mapsen, hogy mi van a környéken, ami nem 2 csillagos. Kiderült, hogy csak két perc sétára van a Braisenville, egy modern, Michelin-ajánlott étterem, meglepően kiadós adagokkal és barátságos árakkal, és épp pár perce, este fél nyolckor nyitottak, így odamentünk, és nem bántuk meg.
Tapas-rendszerben működnek, azaz közepes tál ételeken osztoznak a vendégek. 2 főre 6 tányért ajánlottak, de a pincérlány mondta, hogy ha nem vagyunk teljesen kiéhezve, 3 is bőven elég lesz két embernek, és így is lett. (Ez egyébként huszonpár euróba került, ami teljesen jó ár-érték arány azért, amit kaptunk.)
Egy hideg, diós-laskagombás krémleves, egy burratás saláta és egy tál szenen sütött zöldség lett végül a vacsink, hozzá néhány szelet házi barna kenyérrel. Az utolsó cseppig kitunkoltunk mindent, a burratával pedig örök szerelembe estünk. (Burrata = képzeld el életed legfinomabb mozzarelláját és szorozd meg tízzel.)
2. Második helyezett: Le Poutch
A Gare du Nord zaját és tömegét délre elhagyva, a helyi négyes metró Jacques Bonsergent és Republique metrómegállói környékén éledezik Párizs egyik legújabb hipszternegyede (a másik Belleville, kicsit keletebre).
Itt eredetileg a Holybelly nevű helyet szúrtam ki, de sajnos mikor odaértünk, épp költöztek pár utcával arrébra, úgyhogy a régi hely zárva volt, az új meg még nem nyitott meg. Mindenesetre jókat olvastam róla, ezért megosztom, hátha más szerencsével jár. :)
Így pár ajtóval arrébb a Le Poutch nevű bisztróba ültünk be, ahol remek menük vannak (leves plusz laktató saláta plusz smoothie 9 euróért), itt egész sok időt el is töltöttünk és nézegettük az embereket. A csokis ganache sütijük pedig elképesztő finom, a helyet vezető korunkbeli lány elmesélte, hogy még a saját anyjának is csak hosszas unszolás után volt hajlandó elárulni a receptet, annyira féltve őrzi. :)
3. Harmadik helyezett: Maoz
Barcelonából ismert barátunk, a Maoz két helyen is megtalálható a Notre Dame környékén, nagyon boldog voltam a falafeltől és a sok zöldségtől. A pitába itt is salátabárból magadnak pakolhatod a kedvenceidet. (Londonban is van egy Maoz, de az csak nevében hasonlít a többire, sokkal rosszabb a falafel, és nincs is salátabár, meg nem is akkora a kínálat és drága is, úgyhogy ha rám hallgattok, azt kerüljétek.)
4. Noodle Panda
Szerencse, hogy a Diadalívnél, pont a szállásunkkal átellenben, az Avenue Mac-Mahonon található az egyik legjobb ár-érték arányú távol-keleti étterem. A Diadalív környékén majdnem minden veszett drága és/vagy pocsék, úgyhogy felüdülés volt ez a kis családi étterem, amiben nagyon barátságos áron ettünk nagyon jó rizstésztás levest és rizses-zöldséges tofus ételeket is. Friss volt, finom, és nem elszállt áron. :)
5. Mokus l’Écureuil
A Trocadero felé sétálva épp az óbudai Mókus bisztrót emlegettük, amikor szembejött egy MOKUS feliratú cégér, már csak ezért is leálltunk megnézni, hogy mi ez. Az étterembe belépve a fejünk felett mókusfigurákat rögzítettek a falra. Ekkora véletlen nincs. A hely egyébként egy erős felhozatalú pizzázó (van burrátás!), ahol eltöltöttünk egy nagyon kellemes másfél órát a környékhez képest alacsony áron. Végül senki sem tudta megmondani, hogy miért hívják Mókusnak a helyet és miért van tele mókusokkal. A pincérnőnk addig jutott angolul, hogy „It’s called this because this ‘Moküsz’ means squirrel in some language… Um, which language was it? I don’t remember„, az üzletvezető pedig a kérdésünkre, hogy miért így hívják a helyet, először azt mondta, hogy arkansas-i mókusok miatt, majd pedig, hogy a ‘mókus’ bolgárul jelenti az állatot. Megköszöntük, és meghagytuk az elnevezést rejtélynek. :)
Reggelik – érdemes kisboltozni
A reggelit mindig a szálláson oldottuk meg – kenyér, sajt, friss paradicsom. Az alap beszerzőhely a Carrefour, ami egy átlagos szupermarketlánc, amiatt mégis érdemes őket megelmíteni, mert egyrészt a boltjai behálózzák a várost, és egyes helyek akár este tizenegyig is nyitva vannak, aznapi friss gyümölccsel, egész jó sajtfelhozatallal, még épp nem száraz kenyérrel (ez az érkezésünk estéjén életmentő volt). Egy minőségi szinttel feljebb van a Franprix bolt, ahol komoly sajtkínálat is található.
A többi napon, amikor már nem szorultunk rá, hogy a „bármi ami nyitva van” elv alapján vásároljunk, a hozzávalókat igyekeztünk független kis pékségekben, sajtboltokban beszerezni. Szerencsére ezek elszórtan megtalálhatók a legtöbb kerületben, és sok közülük igazi klasszikus családi vállalkozás.
Ezzel elég sok pénzt spóroltunk, hiszen olcsóbbra jött ki otthon összeállítani egy szendvicset, mint valahol ötször annyiért megvenni. :) Plusz én nem is tudok éhgyomorra elindulni reggel, úgyhogy ezért sem volt pálya, hogy valahol házon kívül reggelizzünk.
A szálláson a konyhát sajnos nem tudtuk használni főzésre, így csak szendvicsezés jöhetett szóba. De ha olyan helyet bérelsz, ahol van konyha, még többet lehet spórolni azzal, ha a szálláson főztök — egy gyors rántottával vagy zöldséges tésztaétellel lehet csökkenteni a kiadásokat (ha ez prioritás). Mivel utálok vízért fizetni, innivalóra nem költöttünk, nálam volt a 7 decis kulacsom, amit mindig feltöltöttem csapvízzel vagy ivókútból, ami elég sok helyen van a városban, és teljesen tiszta, finom a víz.
Kávézók – szintén célirányosan
Kávézó sok helyen van, de nem mindegy, hogy mit szolgálnak fel. Én elég finnyás igényes vagyok a kávémra, mivel nem a koffeinért, hanem az ízéért iszom, ezért aztán egyáltalán nem mindegy, hogy milyen. Sajnos a legtöbb helyen még mindig „égetett forró víz cukorral” a kávé definíciója, és nem minden várost ért még utol az újhullámos trend. Amennyire Budapesten vagy Brightonban már egyszerű minőségi kávét találni (hurrá!), Párizsban annyival többet kellett mászkálnom érte. De mivel nem létszükség, nem okozott gondot, hogy nem minden nap volt meg a kávé, mert inkább nem iszom, mint hogy rosszat igyak. :) (A szálláson volt bekészítve a szobába tasakos-cukros instant, azt szépen ott is hagytam érintetlenül.)
A top 3 párizsi kávézóm
1. Malongo (a Notre-Dame-tól 15-20 perc sétára)
2. KB CaféShop (a Sacré-Cœur környékén, a 2-es metróvonalon az Anvers megálló közelében)
3. Le Poutch (a már említett helyen)
A Malongo igazi egzotikus kávéközpont. Folyamatosan cserélik a szezon kiemelt kávéját, mindenféle spéci kávés kütyüt is meg lehet venni (a polcon örömmel fedeztem fel a kávédarálónkat is!), és nem csak hogy kimérve lehet venni különböző babokat, de a zöld babokat ott helyben meg is pörkölik az ízlésed szerint. Na ez aztán a kézműves hipster őrület! Kíváncsi vagyok, Brightonba mikor gyűrűzik be. :D
A koncert elképesztően gyönyörű volt, végigbőgtük az egészet (különösen a Szél Támados részeket), életre szóló élmény, szóval ha más nem is jött volna össze ezen az úton, nekem már ezért megérte, maximálisan elégedett vagyok. :)
A legjobb a koncerten és a könyvesbolton kívül a céltalan mászkálás volt: élvezni a várost, elnevezni az utcákat Budapest stílusban hasonló részeiről (kuncogni az Avenue Foch nevén, mert infantilisek vagyunk), integetni a hidakról az alattunk hajón elhaladó többi turistának, fagyizni a parkban. És jó volt hazajönni is – a Eurostar vonatan szerencsére több volt a legroom, mint egy fapados gépen, úgyhogy nem is volt annyira kényelmetlen. :) Most egy darabig megint ki van pipálva Párizs! :)
Remélem, tudtam adni néhány jó ötletet, ha legközelebb Párizs felé visz az utad.
ribizzli mondta
Mi márciusban voltunk Anyukámmal Párizsban és nekünk is hatalmas kihívást jelentett olyan helyet találni, ahol finomat ehetünk normális áron, nem is nagyon sikerült, legtöbbször valami túlárazott saláta lett a vége, ami kifejezetten finom sem volt. Valamennyire fel voltunk készülve erre, ezért vittünk sok mindent amit megfőzhetünk és elvihetünk magunkkal, de sajnos az AirBnb szállásunkra érve derült ki, hogy ott főzni nem lehet (a tulaj hagyott egy cetlit a tűzhelyen „NO COOK!” felirattal…).
Még mindenképp szeretnék visszamenni valamikor, úgyhogy remélhetőleg lesz még alkalmam ellátogatni ezekre a helyekre, határozottan javítana az élményen ha tudom hol ehetek tényleg jót! :)
Pimpa mondta
Köszi a beszámolót, Via! Mindenképp elteszem későbbi időkre, amikor már nagyobb lesz a gyerkőcünk és a férjemmel le tudunk lépni egy hosszú hétvégére. Mert ezt ő még nagyon sokáig nem élvezné, mi meg nagyon :)
Vicces, hogy alig találni jó kávét. Az én fejemben az a kép él Párizsról, hogy mindenki kávéházban éli át a nagy francia életérzést délutánonként :) Persze ez még lehet, hogy így van, csak nem isznak mellé finom kávét? :) Amúgy nekem is fontos a kávé minősége, mert én is az íze miatt iszom, cukor nélkül. Valahogy nem hat rám a koffein úgy, mint kéne. Szóval én is örökös jó kávé lelőhely keresőben vagyok mindenhol.
Ez a Mokus névadás sztori komoly :) Csak kár, hogy az alkalmazottak nincsenek tisztában vele, pedig tuti nem ti voltatok az elsők, akik megkérdezték. Mellesleg milyen menő már, hogy külföldön egy magyar szó tetszett meg valakinek, itthon meg röpködnek a francia meg olasz nevek az éttermeknél :)
Jöhetnek még ilyen városnézős posztok! Szeretek olyan helyre bemenni enni (inni) egy új városban, aminek a dicsérete nem csak egy fizetett promó keretében jutott el hozzám.
Via mondta
Isznak kávét, csak milyet…! Hamburgban is hasonló kirándulás volt kávézni, de legalább ott volt beépített emberünk, aki előre megmondta, hogy hova kell menni. Még az a beszámoló lesz egyébként, csak össze kell rendeznem a képeket meg a gondolataimat. :D
Meg majd lehet, hogy megírok egy Brightonosat is, mert több e-mail jött már arról, hogy „leugrunk 1 napra, mit csináljunk”, és akkor legközelebb elég lesz csak linkkel válaszolnom. :D De abban kb. ötmilliárd kávézós hely lesz, mert basszus a szomszéd utcában több jó van, mint egész Hamburgban és Párizsban együttvéve. (#jónekem) Vega helyek dettó.
missmargarita mondta
Én tavaly jutottam el életemben először Párizsba, karácsony másnapjától január 1-ig tartózkodtunk kint. Első nap rögtön egy jó hányós-hasmenős vírussal egyetemben ki sem mozdultunk (tipikus :) ), de aztán csodás napokat töltöttünk, mi is a nem agyonhajszolva magunkat elvet követve.
Talán ezért, hogy ilyen közeli az élmény, de különösen élvezetes volt olvasni a beszámolót! Pár percre elmerengtem, elnosztalgiáztam így a hajtós munkanapon, köszönöm!!! :)
Via mondta
Idegen helyen betegnek lenni nagyon szar, de vannak tanulságai. Örülök, hogy túl vagytok rajta! Milyen volt télen Párizs, mennyire volt tömeg? Az az összeesküvés elméletem, hogy januárban kéne a Louvre-ba menni, hátha akkor meg lehet mozdulni… de aztán lehet, hogy tök mindegy, mert ott mindig sokan vannak. :D
missmargarita mondta
Hát az odafele tartó repülő úton való négyszeri wc-re szaladás volt talán a csúcs (szerintem azt hitték, hogy a repüléstől vagyok rosszul :), elmormoltam pár imát, hogy csak ezt az utat éljem túl). De rá 3 hétre mentünk Indiába, és gondoltam, hogy jó gyakorlás rá, plusz megtudtuk azt is, hogy egyikünknek hat a széntabletta, a másikunknak nem – tiszta haszon. :D
De szerencsére hamar kihevertük, és volt 4 teljes napunk Párizsban. Sokan voltak a két ünnep között is a város egészében, de nem elviselhetetlenül sokan. A Louvre-ba mi sem mentünk be, szerintem egy kifejezetten erre szánt hétvégén fogjuk pótolni, amire amúgy én is januárt választanék. Nem mondom, azért elég sokan voltak így is, de még mindig jobbnak tűnt, mint nyáron. (De ez csak az én képzetem, mivel még se nyáron, se télen nem voltam bent. :) )
Amúgy iszonyat mázlink volt, a két ünnep között volt, hogy pulcsiban ücsörögtünk a Szajna-parton a bagettünket majszolva. Aztán persze szilveszterkor már a két harisnya, két zokni kombinációban is fáztam, de hát ez így van rendjén télen. :)
Nekem ami abszolút kedvencem lett, az a Musée D’Orsay, egyfelől, mert az impresszionista festők gyerekkorom óta nagy kedvenceim, és élőben látni őket végre.. uh – még a könnyem is kicsordult. Másfelől az épülete nekem nagyon-nagyon tetszett. Javaslom majd azt is, ha visszamentek. :)
Az Invalidusok templomának a történelmisége nyűgözött le. Annyira durván magába szippantott az érzés, hogy Napóleonnal vagyok egy helyen (még ha csak az egyikünk él is már :)).
Ami még nagyon magával ragadott, a szilveszteri mise a Notre Dame-ban. Igaz, nem tudok franciául, de angolul is ki volt nyomtatva a menetrend, így képben voltam, hogy éppen melyik imánál, hitvallásnál, stb.-nél tart a szertartás. Közben volt időm számot vetni röviden az elmúlt évemmel, na és az elkövetkezővel… olyan szép, személyes élmény volt nekem.
Egyébként őszintén szólva, tetszett Párizs, de nem az a nagy romantikus érzés tört rám, amit sokan mondanak, hogy milyen romantikus város. Engem a történelmisége sokkal inkább magával ragadott.
A kávézótippet köszi! Ha legközelebb arra járunk, mindenképp ellátogatok oda. (Sajnos én nem jegyeztem fel, hol ittuk most életünk legdrágább és legszörnyebb forrócsokiját. :) )
Via mondta
Attól függ a romantika szerintem, hogy kivel mész oda és mit csináltok. Ha még friss a kapcsolat, akkor Mucsaröcsöge is elképesztően romantikus tud lenni. :D De egyet értek, a szép épületektől nekem sem smárolni támadt kedvem, hanem fotózni! :D
Van olyan, hogy Párizs-szindróma, különösen a Japánból érkező turisták szenvednek benne. Igazából egyfajta kultúrsokkról van szó. Egész életükben építik a mítoszt a Nagy Romantikus Párizsról, aminek persze minden csücskében croissant van, meg breton-felsős tangóharmónikások, aztán cseppet más a valóság, hiszen mégiscsak egy funkcionáló fővárosról van szó. Mert ez is egy nagyváros. Zajos, sokszor koszos, vannak durvább negyedek (az állomások körül nekem teljesen a nyolckeres időket idézte), zsebesek, lehúzós helyek, meg minden, ami egy nagyvárosban lenni szokott. Ettől még vannak tök jó helyei, csak aki a „kipucolt” image-re pörög rá, az lehet, hogy pofára esik.
missmargarita mondta
Na azért nem mondanám, hogy nem volt romantikus. ;´) :) Amúgy pont ezért, mert bár nem friss kapcsolat, de szerintem bárhol lehet romantikus a helyzet, az inkább rajtunk múlik.
Ez jó ez a Párizs-szindróma. :) Minimális formában lehet, hogy nálam is megjelent: én is azt hittem, hogy mindenhol isteni kávézók és finom frissen sült bagett illat terjeng. :) De szerencsére csalódás nem ért, inkább kicsit más oldala érintett meg, mint amit sokan említenek.
De most nagyon jó volt nosztalgiázni. :)
Via mondta
Szerintem amúgy az összes nagyvárosban lehet ilyen „szindróma”, ha csak a hype-ot követi valaki és 100%-ban elhiszi a sztereotípiákat. Londonban az összes turistás helyen csak a turisták vannak, nem ott fognak teázni a londoniak corgikkal keménykalapban (vagy keménykalapos corgikkal, az még jobb lenne). Az igazi londoni/párizsi/akármilyen élményhez le kell tenni az útikönyveket, és el kell beszélgetni a helyiekkel. :) (Vagy szerezni egy ismerőst, aki jártas arrafelé, nekünk Párizsban Nóri és Adel volt egy napig a vezetőnk – a hellopamut.com révén ismerjük egymást, és most találkoztunk először személyesen. :))
A turisták élménye mindig más lesz, nyilván aki nyaralni jön, az egész más oldalát ismeri meg egy városnak, mint aki ott él. Mások a prioritások, ha koktélozni / táncolni / múzeumozni akarsz, meg ha albérletet keresel vagy belefutsz a bürokráciába. :) Egy élhető város nem feltétlenül turistaközpont, egy jó kirándulóváros nem feltétlenül élhető. Vannak átfedések, és meg kell találni, hogy miből engedsz és mihez ragaszkodsz – akár nyaralásról, akár letelepedésről van szó.
missmargarita mondta
Totálisan egyetértek. :)
Én voltam már úgy nagyvárosban, hogy a mindenki által ajánlott helyek nagy részén nem is jártam, de nem is éreztem azt, hogy bármiből kimaradtam volna, sőt.
A gasztronómiára meg hatványozottan igaz, hogy kerülje az ember a legtöbb központi helyen lévő nagyon favorizált éttermet (kevés dolog tud jobban felbosszantani, mint amikor nagyon sokat fizetek egy szar kajáért).
A letelepedés meg… hát így külföldre költözés előtt 2-3 hónappal nagyon aktuális téma. El is olvasom majd gyorsan a te költözős bejegyzésed (ami a pakolásról, mi a fontos, stb. dolgokról szól), hogy inspirálódjak. :)
Via mondta
Hajrá, tök jó lesz! ♥
C.Dumont mondta
Sok-sok éve Párizsban élek, de nekem évekbe telt rátalálni ezekre a valóban szuper helyekre. Gratulálok nektek!
Segítek a MOKUS rejtélyét felgöngyölíteni :-D Kb. két évvel ezelőtt, amikor nyitott a hely, nagyon megtetszett az új tulajdonosnak az előző étterem mókusos enteriőrje, ezért úgy döntöttek, hogy megtartják.
A létező összes nyelven megnézték, hogyan mondják a mókust, és voilá, a magyar találtatott az egyetlen elegáns elnevezésnek (amit egyébként nagyon mókásan moküsz-nek ejtenek) :))))
Via mondta
Igen, moküsznek mondták, azóta az itteni mókusokat én is így hívom, biztos rettenetesen örülnek neki, upper classnak érzik magukat tőle. :D
Menj el helyettem is a Holybellybe, ha megnyílik, jó?
juditsz mondta
4 éve tervezem, hogy átugrom egy hétvégére Londonból, egyszer csak összejön :D Itt múlt héten Hans Zimmer koncert volt, elmondhatom, zseniális volt. Sokszor hallgatom Hisaishit youtube-on, talán egyszer az ő koncetrjére is eljutok..
Via mondta
St. Pancrasról csak 2,5 óra (nekünk meg plusz 1 óra 40 innen a St. Pancras, szóval kicsit elege volt a hátsómnak a nap végére :D). Hans Zimmeren is lehet bőgni, főleg, ha Inceptiont vagy Thelma & Louise-t is játszik!
Hisaishi irtó cuki volt, sajnos a műsorfüzet francia szövegéből csak utólag dekódoltam, hogy a nő, aki Lalalázott a Nausicaä résznél a koncerten, az a lánya, és annak idején 4 évesen ő énekelte a filmben is a dalt. Ha ezt előre tudom, máshogy figyelem őket! ♥
juditsz mondta
Volt egy órám a koncertig, hogy a műsorfüzetet böngésszem. Imádom a háttérinformációkat, részleteket :D
Őszintén, volt bizony torokfolytó érzés a Now we are free és a This land-nél :D