Van az úgy, hogy elindul egy sorozat, és szívesen nézem, aztán vagy ellaposodik, vagy irányt vált, és olyan lesz a humora, hogy már nincs hozzá idegzetem — ilyenkor jön a kasza és nem nézem többet. Ezt a lépést muszáj megtenni, mert nincs elég idő az életemben “ha elkezdtem, be is fejezem” dolgokra, amik egyébként idegesítenek. Ha elkezdtem, és már nem ad örömet, akkor búcsút intek neki. (Könyvnek is ugyanígy. Így se fogom tudni végiglovasni az összes könyvet ebben az életben, amit szeretnék, miért is a középmezőnnyel húzzam az időmet?) A legaljasabb persze mindig az a verzió, amikor ezt a húzást a legeslegutolsó részben követik el, és már nem tudok reklamálni, hogy “hé, nem erről volt szó, nem ezért áldoztam rátok ÓRÁKAT az életemből!”.
Szóval ha egy sorozat átverős, kifacsarja a karaktereit, önmaga (nem vicces) paródiájává válik, és azon kapom magam, hogy bosszant, és ordibálok a tévével, hogy “na ne, elmentek a francba”, akkor annak a történetnek ott vége van. Nem mondok címeket, mert biztos van olyan is, ami nálam nem ugrotta meg a lécet, más meg imádja, és tudom, hogy ez teljesen szubjektív. :)
Úgyhogy mondok inkább öt olyan sorozatot, ami mostanában pont az ellenkezője volt nekem: tartotta a színvonalat, egyre jobb lett, beszippantott, kedves, vicces, humoros, jópofa, és nem idegesít egy cseppet sem.
1. Jane The Virgin
Hol kezdjem? A csodálatos Gina Rodriguezzel? Az egész stábbal? A kétnyelvű családdal? Jane Gloriana Villanueva vallási okokból (nagymami érzelmileg kicsit befolyásolta) szűz, ám egy orvosi műhiba miatt mesterségesen megtermékenyítik a rákszűrés helyett, és terhes lesz. Ez az esemény aztán felborítja az egész életét. Tökéletes telenovella-paródia, rengeteg kortárs kiszólással (nyilván egy Miamiban élő venezuelai bevándorló család kommentálni fogja az USA aktuálpolitikáját, még ha sokszor nagyon visszafogott, kikacsintós módon is), elképesztő humorral, és hatalmas szívvel. Bőgsz és röhögsz. Egy húzós időszakban volt Jane a mentsváram, jó hamar be is hoztam az első három évadot, de balzsam a léleknek minden új rész is.
Nézd akkor, ha… valaha láttál egy szappanoperát, szereted a vicces, de érzelmes karaktereket, nincs ellenedre az önreflexív, negyedik falat bontós kiszólogatás.
2. The Good Place
Ez a sorozat stabilan olyan jó, hogy minden résznél leteszem az állam. Nem szeretnék róla sokat mondani, mert jobb, ha nézed (ez amúgy az összesre igaz), lényeg a lényeg, Eleanor Shellstrop a halála után kiköt a Jó Helyen, és elég hamar rájön, hogy valami tévedés volt, mert ő nem az a humanitárius csoda, akinek hiszik, hanem egy önző seggfej, és nem is itt kéne lennie. Bepánikol, hogy kiderül, hogy nem ide való és száműzik a Rossz Helyre, ezért poszthumusz önjobbítási projektbe kezd egy etikatanár segítségével.
Nézd akkor, ha… unod azokat a sitcomokat, ahol nincs tétje a dolgoknak, és minden rész végén visszaáll minden a status quo-ba. Itt bizony van karakterfejlődés (eleve: karakterek!), történetszálakat megváltoztató kiderülnivalók, és egy olyan stáb, akikbe újra meg újra bele lehet szeretni. Nincs minden poénnál alákevert konzervröhögés, hogy tudd, hogy most valami vicces volt, ezért néha olyan sunyi módon esnek le a poénok, hogy annál nagyobbat ütnek.
3. The OA
Mikor volt utoljára katartikus bőgésed egy sorozaton? Nekem az OA-nél. Történetszövési mestermű az egész, és tényleg minimális infót szeretnék elárulni róla, mert a készítők úgyis jobban mesélnek mint én. Egy fiatal lány eltűnik a családjától, majd évekkel később visszatér, és folyamatosan csepegtetve tudjuk meg, hogy hol járt, mi történt vele, és mi is az a küldetés, amiért most küzd. Természetfeletti, népmesei, és nagyon, nagyon emberi.
Nézd akkor, ha… jó néven vetted volna, ha a LOST egy kicsit tempósabban árulja el a titkait, szeretted a Stranger Thingset, de vágynál valami kortársabb és komolyabb történetre, és bírod, ha magával ránt egy univerzum. Illetve szükséged van egy lélekemelő történetre a bizalomról, a hitről és a kitartásról.
4. Brooklyn 99
Scrubs rendőrségen — ott a lélek, ott a humor, ott vannak a furfangos sztorik és meglepetések. Szintén nem aláröhögős, úgyhogy itt is suttyom poénok vannak néha, nem is biztos, hogy elsőre hallod. A rendőrfőnöktől a titkárnőig kezdve mindenki fenomenális, Charles Boyle pedig hatalmas gasztroőrült, úgyhogy néha hoz magyar vonatkozású referenciákat is, amiket nagyon viccesen ejtenek ki, például a Tál Ezer Kolbász nevű fogást a fiktív Csaba étteremben. :D (Az életed hegye másik kolbász kolbász.)
Nézd akkor, ha… szeretted a Parks & Recreationt, és megnéznél egy hasonlóan jószándékú, de gyagya stábot rendőri munka közben.
5. Master of None
Aziz Ansari, Alan Yang és Lena Waithe műremeke fiatal harmincasokról a mai USÁban. Útkeresés, karrierváltás, pártalálás, coming out, és egy olyan epizód a bevándorló szülőkről, amin kibőgtem a szemem. (Aziz valódi szülei játsszák a karaktere szüleit, szóval pláne.)
Nézd akkor, ha… szereted az olasz filmet és a tésztát, az okos, lassú folyású történeteket, és unod a klasszik hollywoodi sziruptörténeteket.
Remélem, találtál olyat, amihez kedvet kaptál a fentiek közül, és neked is értékes szórakozást visz a mindennapjaidba. :)
Kata mondta
Nagyon kezdo vagyok ebben, de azert felteszem a kerdest: hol nezitek ezeket a sorozatokat? Csak angol nyelven vannak,ugye? Koszike
Via mondta
Én Netflixen, angolul.
fretonilla mondta
Juj a The OA-t megnéztük idén és nekem nagyon nem jött be. Volt egy pont amikor már csak azért néztük, mert kíváncsiak voltunk, hogy mi lesz ebből?? De nem az lett amit vártunk. Cserébe viszont vannak mondatok amiket azóta is idézünk belőle, ha a bullshit faktort akarjuk érzékeltetni valamiben :D ‘
A többit ajánlásnak viszont örülök, majd megnézem a trailereket, hátha találok bennük valami jót :)
Via mondta
Mi úgy néztük, mint egy népmesét, és teljesen beszippantott. Várom a folytatást! Mert eléggé kétértelmű volt a vége, bár én hinni akarok… :D
smartalex mondta
Master of Nonet megnéztem vagy 3-4 nap alatt, imádtam!!!!! Vicces, megható és mély egyszerre, egyszerűen csodás! Most már csak az a gond, hogy várhatom a 3. évadot ami talán nem is lesz. Az legutóbbi kattanások (már 1 éves) viszont a Crazy Ex-girlfriend, zseniális, ahogy kifigurázza a nyálas musicalfilmeket fergeteges humora van Rachel Bloomnak.
Tyna mondta
Nekem a nagy kedvenc idén is a Chance, és végre Hugh Laurie karakteréhez is egyre jobban illik a sorozat. Aki szerette a House-ban az itt is fogja, mert bár elvileg egyáltalán nem kéne hasonlítson hozzá, szerintem hasonló a két karakter. (Én személy szerint szeretek úgy tekinteni Chance-ra mint a továbblépett, picit öregebb House, aki más utakra evezett. Sokkal izgalmasabb így nézni a sorozatot.) Plusz, aki szereti a GTA játékokat, valami hasonló légkört képzeljen el intelligensebb tálalásban. Imádom a különleges vágásmódot, a helyszíneket (mindig van egy fő bázis), a nagyon sokszínű karaktereket, az elágazó szálakat.
donbianco mondta
Köszi az ajánlást, mindig új ötleteket keresek a következő megnézendő sorozathoz, úgyhogy jól jött!
Nekem a legújabb felfedezés a Younger, Sutton Fosterrel. Egy negyvenes, válófélben lévő anyuka visszatérne a munkaerőpiacra, de szembesülnie kell vele, hogy a kora és a sok év kihagyás miatt sehová sem veszik fel, mindenhova huszonéveseket keresnek… úgyhogy 26 évesnek hazudja magát. Komédia, de igazából olyan problémákat feszeget, mint a nem és kor alapján történő diszkrimináció, generációs különbségek, és mindkét oldalt rendkívül árnyaltan mutatja be. 4 évad eddig, és rögtön beszippant, abbahagyhatatlan!
Via mondta
Igen, a Younger jó kis nyári limonádé volt! :) Team Charles vagy Team Josh? :)
donbianco mondta
Úristen, ezen gondolkodom mióta és egyszerűen nem tudom eldönteni! :) Lehet, hogy pont ezért is olyan jó, más filmeknél/sorozatoknál egyértelműen tudok szavazni erre vagy arra, de itt TÉNYLEG dilemma a dilemma :)
Via mondta
Nálam is mindig változik, most leginkább Team Egyiksem, mert mindkettő tud eléggé paraszt lenni! :)
donbianco mondta
Vagy inkább TeamLiza, ahogy Sutton mondta egy interjúban :)
Via mondta
Így van! :D
yeeeyha mondta
A Brooklyn 99 párja annyira tündéri, hogy végig vigyorgom mindegyik részt, van köztük egy Harry Potteres jelenet, az a kedvencem :))))
A Master of None-ba pedig nagyon nehezen kezdtem benne (Aziz Ansari karakteréért nem vagyok oda a Városfejlesztési Osztályban…) és a pilot se tetszett annyira, de a 2. rész, a szülőkről szóló nálam is nagyon betalált, imádtam utána az egészet. Most ősszel daráltam le, pont Pestre utazás előtt fejeztem be, jó későn, nehéz volt felkelni, de a sorozat olasz dalait hallgattam a vonaton és nagyon-nagyon jó volt :)
flower_girl mondta
Nálam a mostani favorit a This Is Us. Szinte minden epizódon garantált a bőgés! :)
donbianco mondta
Igen, nekem is! A pilot zseniális volt, és utána sem laposodik el, tele van fordulatokkal, a karakterek pedig nagyon jól vannak felépítve.
Via mondta
Meséljetek, minden fordulat és sírás ellenére mennyire felemelő és szívmelengető? Ha csak öncéluan szívet tépő és mindig próbál valamin megríkatni csak azért, hogy bőghessek, az most nem hiányzik, de ha amúgy van egy pozitív, életigenlő kicsengése, akkor lehet, hogy bepróbálom.
donbianco mondta
Még csak az első évadot néztem meg, és eddig csak 1-2 alkalommal éreztem öncélúnak (vagy feleslegesen sok drámázásnak), de a mérleg nyelve egyértelműen a pozitív irányba áll eddig.
flower_girl mondta
Nálam is megmaradt abban a kategóriában, ami még nem túl sok. Iszonyat szerethetőek a karakterek. És szerintem mindenki talál benne olyan pontot, amihez tud kapcsolódni, vagy amiről eszébe jut valamilyen családi dolog. Talán ebben is rejlik az ereje. A sírás opcionális, nem mindenkire hat így :)
kameleon mondta
A Brooklyn 99 nagy kedvenc, annyira jó egy olyan szitkom, ami tartja a színvonalat a sokadik évadban is (és még a párkapcsolat-szálon se vérzett el, amin sok más igen).
A Good Place mellett csak azért tartottam ki, mert a tesóm nagyon jókat mondott róla, de nekem Kristen inkább rontott, mint javított a helyzeten (és a többi szereplő se volt annyira szimpi), aztán jött az első évad vége, és wow…
Ezeken kívül a mostanában nézett sorozatok közül az új Star Trek is működik, a Dirk Gently’s Holistic Detective Agency-nek pedig a 2. évada is zseniális :)
Via mondta
Dirk Gently rajta van a Watch Later listán, a Star Treket nézzük, de engem már most kikergetnek a világból a Klingonok, és egyre sematikusabb a sztori is. Az első legénység szimpi volt, sokkal jobban érdekelt volna, hogy velük mi van. Burnham motivációi nem világosak. A medveállatkát szerettem. ♥
Fancsurka mondta
Nagyon vicces az időzítés, pont tegnap néztem egy évadzárót amire pont ez volt a reakcióm, hogy na ne, mi a francot képzelnek ezek, elraboltak órákat az életemből, ezért? (Timeless btw)
Nagyon jó tippek, pont sorozatkeresésben vagyok.
A The Good Place-t ledaráltuk, tényleg fenomenális, én mondjuk szerelmes vagyok Kristenbe a Veronica Mars óta, de tőle függetlenül is nagyon jó. Az egész sztori megfogott, folyamatosan agyalok a problémákon, meg a megoldásokon. És szerintem ilyen a jó cliffhanger (nem mint a szemét Timeless).
A Master of None nekem lassú volt és lagymatag, de lehet, hogy adok neki még egy esélyt ezután.
A többit még nem láttam, de rá fogok nézni.
Köszi a király tippeket!
Via mondta
Master of None-ból ha két epizódot nézel csak meg, akkor az az első évadból a szülős legyen, a másodikból meg a Thanksgiving! :)
Fancsurka mondta
Az első hármat megnéztük, kezd tetszeni, biztos folytatom! :)