Van a nagy itthoni klasszikusunk, a tejszínes csípős gombás tészta, ami régóta tartja magát a top gyorsan összedobható ebédek listáján. A recept első verzióját 2009-ben osztottam meg, szóval tényleg nagy kedvenc. :) Az évek során azért alakult párszor, a legutóbbi iterációt osztom most meg, mert sokaknak segíthet, ha spéci diétát követnek. Ez a verzió ugyanis laktózmentes, így laktózérzékenyek, koleszterint figyelők is bátran elkészíthetik. Mivel a tésztában nincs tojás, vegán is.
A szószban tejszín helyett zabtejszín van, sajt helyett élesztőpehely, és extra krémességért egy hatalmas adag spenót.
A zabtejszín egy nagyon klassz kis hozzávaló, mert nem kell hűtőben tartani, így telerakhatom a spájzomat, tudok vele előre tervezni, vagy hirtelen összedobálandó vacsiknál jó, hogy erre is tudok támaszkodni. Már a 2009-es verzióban is írtam, hogy használtam ehhez a recepthez, ez mostanra bebetonozódott, ennek a tésztának kifejezetten jót tesz! :)
Az élesztőpehely nem porított élesztő, hanem deaktivált élesztő, süti nem fog tőle megkelni, ellenben nagyon finom, sajtos (nyilván umamis) íze van, meg lehet szórni vele mindenféle ételt, amire egyébként sajtot tennél, plusz tele van vitaminokkal is. Bioboltban veszem kimérve. Legelőször elkövettem azt a hibát, hogy épphogy egy csipetet tettem csak a szószba, és nem érződött semmi. Nem, keményen meg kell küldeni, két púpos evőkanál, aztán hadd szóljon! Ha nem fontos, hogy laktózmentes legyen a tészta, elhagyhatod, és mehet helyette parmezán majd a legvégén.
A teljeskiőrlésű tésztának van egy speciális, kicsit mogyorós ízvilága, ezt nagyon szeretem, különösen ilyen krémes szószokhoz, és nagyon jól illik a zabtejszínhez is. Ad egy extra dimenziót az egész ételnek, nem csak úri huncutság. :)
Spenótból mindig sokkal többet teszek hozzá, mint amennyit gondolok, hiszen baromira összeesik. Újra meg újra meg tud lepni, pedig nem vagyok elsőbálozó. Körülbelül akkor lesz elég az adag, amikor a lábosra nézve az az első gondolatom, hogy “Nem lesz ez túl sok?” :D Na, ez a PONT JÓ mennyiségű spenót. Profi főzős tippünket hallották.
Hozzávalók 2 főre
- 20 dkg teljeskiőrlésű durumtészta (fusilli vagy penne a legjobb)
- kis fej vöröshagyma és néhány gerezd fokhagyma
- szárított csili (nálam füstölt chipotle, ha beleszagolsz, kolbász szaga van, ebből is látszik, hogy mindig a fűszerezés a lényeg!)
- néhány kisebb fej gomba, vagy 1 darab óriási portabella (kedvenc)
- 250 ml zabtejszín – Oatlyt használok
- 10 dkg bébispenót
- 2 evőkanál élesztőpehely (ismétlem: NEM szárított élesztő!)
- olívaolaj, só, bors
- Egy nagy lábosban felteszem sós vízben főni a tésztát, közben el is készül a szósz.
- Egy másik lábosban (vagy serpenyőben) kevés olajon megfuttatom az apróra vágott hagymát, fokhagymát, hozzáadom a csilit, a felszeletelt gombát, és megpárolom, hogy ne legyen minden teljesen nyers, mielőtt jön a tejszín.
- Sózom, borsozom, hozzáborítom a zabtejszínt. Ezen a ponton mehet bele egy kis szárított erdei gomba is, ha van otthon – én szeretem, mert nagyon kevés kell belőle, és intenzív ízt ad mindenféle szósznak és levesnek.
- Jöhet az élesztőpehely, és a spenót. Ne feledd, ha túl sok, pont elég!
- Ha összeesett a spenót, kész is a szósz. A kész tésztát leszűröm, beleborítom a szószba, összekeverem, és tálalom. A fotóhoz ment rá egy kis apróra vágott snidling is, mert az sosem árt. :)
Ennyi, kész! Igen, Super Mariós piranha virág van a fotón, abban nő az egyik bébi pozsgásom. :D
Nagyon szeretem a vegán konyhát, kulináriai kalandnak sem utolsó egy-egy vegán receptet kipróbálni, és meg is teszem elég gyakran. Elsősorban mert finom – aki azt hiszi, hogy a vegánok nyúlkaján élnek, tévedésben él. Életem legmocskosabb, legszottyosabb burgereit és pizzáit vegán helyeken sikerült betermelnem. :) A növényi alapú étkezés nem unalmas, sőt. Azért is kísérletezek vegán fogásokkal, mert több barátunk és családtagunk is vegán, én meg szeretek azokra főzni, akiket szeretek, szóval jó gyakorolni. Kábé úgy vagyok vegaként a vegán kajával, mint a húsevők a húsmentes hétfővel – jó kihívás, jókat eszünk, bővül tőle a repertoár. Win-win-win!
Ha kipróbálod, írd meg, hogy hogyan ízlett! :)
Dorka mondta
Instán már büszkélkedtem vele, de itt is köszönöm! :) megnéztem a régi receptet is, aztán alkottam. A miénk így nézett ki:
1 fej lilahagyma kockázva, vajon párolva + kb. negyed kg csiperkegomba felvágva + só, bors, pirospaprika (nem csípős, gyerek miatt). Eddig olyan pörköltös. Erre ment rá 450 g fagyasztott, aprított spenót (ami nem sokban különbözik a pürétől…), majd mikor az is felolvadt és rotyogott, ment rá 200 ml főzőtejszín. Aztán rotyogtattam még, hogy sűrűsödjön. Fusillit főztem hozzá és parmezánt/trappistát reszeltünk rá (ki-ki amit szeret). Isteni lett! :) megy a családi recepttárba! Köszönjük!
Via mondta
Egészségetekre! Pirospaprika helyett próbáld ki legközelebb a füstölt pirospaprikát, ha azt bírják a gyerekek. Nem csípős, de ad neki egy extra dimenziót.
Kata mondta
Fúú, de guszta recept. Én kemény húsevőként szintén szeretek vegán recepteket kipróbálni, Steiner Kristóf első szakácskönyve nagy kedvencem, ajánlom mindenkinek. Vegán sajtot (kesudióból) rendszeresen készítek. :)
Via mondta
Az egy isteni könyv, rágondolok és éhes leszek! A második könyvét nézted már?
Bb.Sophie mondta
Úúú, de guszta!! És tényleg gyors. :)
Ez az élesztő-pehely ez a sörélesztő pehely, amit sajt helyett szoktak ajánlani? Bár nekem mind1, én a sajtot is megehetem. A durum tésztát hogyan kell megfőzni, h rendesen kifőjön? Nekem mindig nagyonb kemény marad és duplaannyi ideig kell főzni mint a hagyományosat.
Via mondta
Szerintem igen, a sörélesztő is ugyanez! Legalábbis meggugliztam, és ránézésre tök ugyanúgy néz ki. :)
Nekem 10-12 perc alatt megfő a t.k. és a durum is. Soha nem lesz rettenetesen puha, mindig al dente marad, de én nagyon szeretem ezt a textúrát. Ha félbevágod és már nincs fehér/száraz rész a közepén a tésztának (a keresztmetszetét nézd), akkor át van főve, és ennyi, amit ki tudsz hozni belőle.
Ungvàri Helena mondta
Sziasztok ! A szàraztèsztàt kb 8-9 percet főzöm, leveszem az edènyt a tűzről, pàr percet letakarva hagyom.. Csak azutàn szűröm le. Közben mèg duzzad.😀
zsoka1 mondta
Nagyon jo az új blog arculat.
Mégismerkedem vele.
zsoka1 mondta
Koszi ezt a receptet.
Eleszto pelyhet meg sosem lattam,hallottam…figom figyelni ezutan.
Via mondta
Bioboltokban nézz körül! Étkezési inaktív élesztőpor néven is fut, most rákerestem. Szóval nem a szárított porélesztő, ami kelesztésre jó. Sárgás, morzsás állaga van.