Azok a mondatok, hogy “de szerencsés vagy, hogy olyan munkád van, amit szeretsz“, meg “de jó neked, hogy ilyen szép helyen élsz“, meg az összes ilyen típusú vágyakozás azt a képzetet erősíti, hogy az, hogy valaki nem utálja az életét, valami isteni szerencse vagy véletlenszerű sorsolás folytán történik.
Ez egy tévképzet.
És ha nemet mondasz erre a tévképzetre, azzal nem csak saját hatáskörödbe veszed vissza az életedről való döntés jogát, hanem azonnal el is indulhatsz afelé az élet felé, ami közelebb áll a te értékrendedhez.
Ehhez mutatok ma egy egyszerű technikát, de előbb szeretnék egy kicsit beszélni arról, miért veszi ki a kezedből az irányítást az a gondolkodás, ami egyenlőségjelet tesz egy megvalósult cél és a szerencsés véletlen közé.
A válasz egyszerű: mert a lottóötös nyerési esélyével teszi egyenlővé a te saját esélyedet a boldogságra. Hogy ahhoz valami nagyon mágikus, kiszámíthatatlan dolognak kell történnie, amire semmi ráhatásod nincsen. Álmodozz, aztán majdcsak történik valami…
Márpedig nem fog helyetted senki beadni egy felmondást, nem fog helyetted senki nekiállni albérletet keresni egy másik városban, senki nem fog helyetted letenni egy nyelvvizsgát vagy elkezdeni egy új szakmát kitanulni. És nem is fog senki bekopogni az ajtódon, mint egy kémfilmben, hogy “Szia, itt az áloméleted, a bőröndben az új útleveled, munkaajánlatod, hat hónapra elég pénz, és a slusszkulcs a Lamborghinidhez.“
És egy olyan világban, ahol a körülmények nem ideálisak ahhoz, hogy pusztán szorgalmas munkával, kitartással és folyamatos erőfeszítéssel elérd a céljaidat, még fontosabb, hogy a saját kezedbe vedd a döntést arról, hogy hol és milyen világban akarsz élni.
Mert álmodozni szép és jó, de nem elég.
Egy álom nem történik meg magától.
Egy álom nem attól válik valóra, hogy elég sokat gondolsz rá, és nagyon szuggerálod.
Egy álom akkor valósul meg, ha:
- pontosan meghatározod, mit szeretnél,
- kidolgozod a lépéseit,
- beírod a naptárba, és rendszeresen időt szánsz rá — bárki bármit mond az esélyeidről.
Úgyhogy a kihívásom erre a hétre a következő:
Léptesd elő az álmaidat céllá!
Helyetted senki nem fogja ezt megtenni.
Úgyhogy ha tudod, hogy mást szeretnél, mint ami van, akkor miért ne kezdhetnéd el?
És miért ne most?
A folyamat első lépései ezek:
- Egy őszinte beszélgetés magaddal, amiben letisztázod: hogy vagy most, mit szeretnél, és hol állsz most az odavezető úton?
- Egy még ennél is őszintébb beszélgetés arról, hogy mi lehetséges a mostani helyzetben, és min tudsz változtatni?
- Egy praktikus számvetés: az ideális állapot és a jelenleg előtted álló lehetőségek összevetése – merre tudsz elindulni?
Ebben segítek most egy egyszerű gyakorlattal, amit úgy neveztem el, hogy Értékmátrix.
(Nem kell hozzá vonalas telefon, pirula és kungfuedzés. :)
Pro-kontra lista helyett rajzolj Értékmátrixot!
Listát írni jó. A megfogalmazott mondatok, feketén-fehéren leírt tények sokkal inkább szembesítenek a valós helyzettel, mint a fejedben kavargó gondolatok, érzelmek és szempontok. Sokszor azonban nem teljesen egyértelmű, hogy melyik döntés lesz a jó számodra, vagy hogy egyáltalán merre is keresgéld a válaszaidat. Itt jön képbe az Értékmátrix.
Az Értékmátrix abban segít, hogy letisztázd, hogy milyen szempontok alapján döntesz a saját életedről, és ennek mennyire felel meg a jelenlegi helyzet, vagy az, amik közül választani tudsz.
Az Értékmátrix nem azzal foglalkozik, hogy mit kéne akarnod, és ki szerint hogyan kéne kinéznie az életednek, hanem hogy te mit szeretnél, milyen értékek fontosak neked, és a rendelkezésre álló lehetőségek közül melyik áll ehhez a legközelebb — ha pedig még nincsenek is rendelkezésre álló lehetőségek, tudni fogod, hogy mit keress.
Ha megrajzolod az ideális helyzetedet és a jelenlegi helyzetedet, látni fogod a különbséget, és hogy merre kell elindulnod, mit kell keresned ahhoz, hogy az életed jobban hasonlítson arra, amire szükséged van. Ezek alapján elkezdhetsz továbbhaladási vagy döntési lehetőségeket keresni.
Ha pedig már vannak választási lehetőségek előtted, ezekhez is elkészítheted az Értékmátrixokat, az összehasonlításból sokat megtudhatsz arról, hogy ezek a lehetőségek mit tudnak megadni neked, és mennyire hasonlítanak az ideálisodhoz. Azt is jobban fogod lánni, hogy melyik pontokon kell kompromisszumokat kötnöd, ezáltal sokkal részletesebben tudsz dönteni, ha nem az a két opció létezik, hogy “ez tökéletesen olyan” vagy az, hogy “ez nem pont olyan, tehát kuka“. Valószínűleg tökéletesen olyan ugyanis nem lesz, de akkor is vannak szintek a 100% és a 0% között. Ettől több tehát egy Értékmátrix táblázat egy sima pro-kontra listánál.
Ezzel a folyamattal megtalálhatod azt a megoldást, ami a most rendelkezésedre álló megoldások között a lehető legjobb, és az lesz az új alap, amiből kiindulva el tudsz kezdeni az ideális felé közelíteni.
Mire csinálhatsz értékmátrixot?
- A munkahelyre, amit keresel (fizetés, juttatások, csapat, előrelépési lehetőség, mennyit kell hozzá utazni)
- Az egyetemi szakra, amire tovább tanulsz (kutatási lehetőségek, ösztöndíj, külföldi szakmai gyakorlat, tanárok)
- A városra, városrészre, vagy országra, ahol élni szeretnél (munkalehetőségek, értékrend, szórakozási lehetőségek, természetközelség, közösségi programok, minden és bármi, ami azt segíti, hogy úgy élhess, ahogy szeretnél, kezdve a gyerekbarát óvodától a befogadó közösségen át a szelektív gyűjtésig)
- Az úticélodra, nyaralási helyszínre (strand vagy városnézés, pihenési lehetőség, kulturális programok, szállás, stb.)
Az Értékmátrix bármilyen olyan helyzetre jó, amikor döntened kell arról, hogy mit válassz magadnak, és vacillálsz. Ha sima pro-kontra listát írnál, és fejben kavarognak a gondolatok, szervezd ki papírra azt, hogy mit szeretnél, rajzolj külön mátrixot arról, hogy mi közül választhatsz, és nézd meg, hogy milyen lehetőségeid vannak.
Arról, hogy mire rajzolhatsz Értékmátrixot, hogyan állj neki, pontosan hogyan működik és hogyan nyerj ki belőle neked hasznos adatokat, mindent elmondok az Értékmátrix munkafüzetben, amire a lenti gombra kattintva iratkozhatsz fel, és már küldöm is e-mailben.
Kattints ide és töltsd le a munkafüzetet!
Most te jössz!
Mi lesz az az álom, amiből eldöntötted, hogy elkezdeszt célt csinálni? Milyen döntés meghozatalára használtad az Értékmátrixot? Írd meg a kommentek között!
És ha tetszett ez a gyakorlat, van egy jó hírem: hamarosan újra indul a Vitorlát fel! célmegvalósító tanfolyamról, amiben lépésről lépésre segítek neked megtalálni a céljaidat az életed minden területén, reális és bírható akciótervet készíteni a következő időszakra, és úgy elindulni a céljaid felé, hogy tényleg elérd, amit szeretnél. Ha fent vagy a hírlevelemen és/vagy letöltöd az Értékmátrix munkafüzetet, napokon belül küldök információkat a tanfolyam részleteiről. :)
Andrea mondta
Letöltöttem, elolvastam és mondhatom, hogy nagyon tetszik az Értékmátrix módszer. Jelenleg a munkakeresés ami most foglalkoztat, úgyhogy arra fogom megcsinálni. De az albérletkereséshez is használni fogom, szóval nálam abszolút nyerő.????
Via mondta
Nagyon örülök neki! :) Majd számolj be, hogy milyen volt a gyakorlatban, kíváncsi vagyok!
Mariann Czenema mondta
Köszi, letöltöttem a hírlevélből. Most éppen nem aktuàlis az ilyesmi, de mint technikát elraktàrozom.
(Negyedévente szoktam célokat összeírni, meg azt, hogy mit sikerült az előző három hónapban elérni. Tényleg, egyszer írhatnàl arról is, hogy lehet-e túlzásba vinni a tervezést? Illetve, h milyen gyakran érdemes felülvizsgàlni a terveket :D).
Via mondta
A tervezést akkor tudod túlzásba vinni, ha gyakorlatban nem csinálsz semmit, csak elméleti szinten marad minden. Analízis paralízis áll be, és lesz C meg Zs terv is, de egy lépést sem tettél semmilyen irányba ahhoz, hogy tapasztalatot is szerezz arról, hogy mi lesz a jó neked. De erre nincsen kilóra pontos mennyiség, hogy “ha több mint X órát tervezel, akkor rosszul csinálod”. Az a fontos, hogy implementáld is, amiket kitaláltál, különben nem lesz belőle semmi.
A terveket szerintem is nagyjából negyedévente jó átnézni, de ha nagyon pörögnek az események, lehet gyakrabban is. Amúgy pont az újratervezésről fogok beszélni a Vitorlát fel! tréningeseimnek holnap az élő bejelentkezésben, és most nyitott a regisztráció is, ha intenzívebben foglalkoznál a tervezéssel, ez a legjobb anyagom erről (gyakorlatok, videók, munkafüzetek, hat héten keresztül), szívesen látlak a csapatban. :) https://tanfolyam.urban-eve.hu