Tofurántottát majdnem minden héten készítek, de nem volt ez mindig így. Amikor még a század hajnalán először találkoztam a tofuval, akkor egy az egyben a hús helyettesítésére szerepelt az adott étterem menüjén, méghozzá eképpen: panírozott rántott tofu rizzsel. Fűszerezés kábé semmi, nem is vonzott sokáig a tofu téma.
Attól ugyanis, hogy úgy vega-matekozzuk a recepteket, hogy find and replace meat with tofu, még nem biztos, hogy ízletes és teljesértékű fogások jönnek létre. Amúgy is úgy gondolom, hogy egészen isteni zöldségeink és fűszereink vannak. Teljesen felesleges, hogy a húsmentes konyhában folyamatosan a hús pótlása körül forogjon az élet.
Szóval a konyhámban a tofunak megvan a helye és a szerepe, és nem a rántott húst akarom vele pótolni. :D Ellenben isteni vegán tofurántotta készül belőle, ami személy szerint nekem jobban is ízlik, mint a tojásos.
Aki izgul a szójafogyasztáson, annak ajánlom Nóra videóját. Ez a bejegyzés most nem arról szól, hogy ki mit ne egyen, csak megosztom a kedvenc receptemet, és akit nem érdekel, az léphet tovább. :)
A legjobb tofurántotta – vegán recept
Tofurántottát általában akkor csinálok, amikor sok energiára van szükségem aznap, főleg, amikor tudom, hogy nem lesz időm időben ebédelni munka vagy egyéb programok miatt. Engem sokkal kevésbé telít el és terhel, mint a tojásrántotta, ezért aki szeretne egy könnyebb, de tápláló reggeli opciót, annak is érdemes kipróbálnia.
Persze a tofu nem önmagától lesz rántotta. Az a nagyszerű ebben az alapanyagban, hogy remekül felveszi a rá öntött pácokat, szószokat, ízesítést. Ez esetben az összemorzsált, megpirított tofut egy spéci, nem-is-annyira-szupertitkos szósszal öntjük nyakon. Ha keleti boltokban vagy fűszerpiacon találsz fekete sót (kala namak), igazi kénes-füstöst ízt tudsz neki adni, ha jól esne a tojásosabb íz.
Hozzávalók 2 főre:
- kb. 250 g puha tofu, villával összemorzsálva (Sose mérem pontosan. Vagy egy nagy dobozt felezek, vagy egy egész kis dobozt megeszünk ketten. Ha marad, akkor vízzel felöntve el lehet tenni a hűtőbe, pár napot még kibír)
- olívaolaj a sütéshez, vagy a kedvenc olajod (tökmaggal is finom lehet!)
- opcionális: sütnivaló zöldségek, amiket egy rántottába is beletennél (gomba, újhagyma, póréhagyma, amid van)
A szószhoz:
- 1 teáskanál kurkumapor
- 3 evőkanál sörélesztőpehely (NEM instant élesztő!)
- fél teáskanál porpaprika (füstölttel isteni)
- negyed teáskanál fekete só (kala namak) – ha nincs ilyened, semmi baj, kihagyható
- só, bors
- egy nagy löttyintésnyi növényi tej (nálam zab)
- még mehet bele: szárított gombapor, kedvenc fűszereid, pl. petrezselyem
Tálaláshoz ízlés szerint:
- friss zöldségek
- csírák, mikrozöldek
- dukkah vagy pirított magvak (tökmag, napraforgómag)
A villával összetört tofut egy kis lábosban kevés olajon átpirítjuk. Ha a tofuhoz mennek egyéb zöldségek is pirulni, akkor azokat is most kell beletenni a lábosba.
Közben a szószhoz a hozzávalókat összekeverjük és felöntjük a tejjel. Én ugyanabban a tálkában szoktam szószozni, amiben a tofut aprítottam, hogy ne kelljen pluszban mosogatni. Úgyis egy helyre megy. :)
Ha már a tofunak van egy kis színe (nem kell pörcökre égnie, néhol kicsit barnább és annyi), akkor mehet rá a kikevert szósz. Általában ettől az elején túl leves lesz, de kevergetéssel el lehet főzni a felesleget, és olyan állagra lehet főzni, amilyenre jól esik.
Variációk & tippek
- Vasárnapi brunch-hoz mehet a tofurántotta mellé párolt gomba, spenót, grillezett paradicsom, pirítós, és mindenféle kence (hummusz, avokádókrém, zakuszka, vagy amid épp van).
- Lecsóba keverve is működik, és akkor kész a „tojásos” vegán lecsó. Ez a kedvenc cukkinis receptem, ebben a végén a tojásos lépést lehet lecserélni arra, hogy beleborítod a lecsóba a kész tofurántottát.
- Bedobozolva magaddal is viheted ebédre egy kis salátával. :)
Vélemény, hozzászólás?