Amikor utazhatnékom van, vagy szeretnék nyaralós hangulatot teremteni úgy, hogy ki se dugom az orrom a lakásból, mindig előveszem a korábbi utak kedvenc receptjeit. A moussaka vagy fonetikusan-magyarosan muszaka igazi komfortkaja, tele zöldséggel. És a legnagyobb örömömre ebből az ételből könnyen lesz vega muszaka, és ugyanannyira könnyen vegán muszaka. (Sőt, még gluténmentes is lehet egyetlen hozzávaló kicserélésével.)
Ez itt most egy teljesen növényi alapú vegán muszaka recept, azaz nincs benne se hús, se tojás, se tejtermék. Mindemellett egyáltalán nem is érződik úgy, hogy valami műcuccal lenne pótolva bármi is, szóval nem kell aggódnod, ha soha nem csináltál “vegán” ételt, ez egy teljesen normális, laktató fogás, ami mellékesen zöldségekből készül.
Én mindig így főzök egyébként, nálam a vegán konyha nem egy “külön” konyha, hanem rendes kaják, zöldségekből. Nem kell megijedni tőle. Ha valaha főztél bolognai ragut, meg krumplit, el fogod tudni készíteni ezt is, becsszó. Semmi egzotikus cucc nem kell hozzá, és nem is maradsz éhes. :)
Hozzávalók
Zöldséges réteg
- 1 közepes padlizsán
- 1 közepes cukkíni
- olívaolaj
- só
Krumplis réteg
- 2 közepes édesburgonya de lehet sima krumpli is, vagy vegyesen
- só
Paradicsomos ragu
- 1 vöröshagyma apróra vágva
- 2 gerezd fokhagyma apróra vágva
- 150 g gomba felszeletelve, vagy konzerv
- 75 g vöröslencse szárított, de más lencsével is működik
- 400 g aprított paradicsom ez pont egy konzervnyi
- 2 evőkanál paradicsompüré vagy ketchup
- ½ teáskanál őrölt fahéj
- ½ teáskanál szárított menta ha nincs, műts szét egy mentateafiltert
- só
- bors
- 2 evőkanál olívaolaj
- 1 darab bio leveskocka
Besamelmártás, avagy vegán "sajt"szósz
- 2 evőkanál zsíradék olaj vagy margarin
- 40 g liszt
- 4 dl növényi tej én zabtejjel preferálom
- 2 evőkanál sörélesztőpehely nem porélesztő! – ettől lesz “sajtos” íze
- 1 babérlevél
- ¼ teáskanál őrölt szerecsendió
- só
- bors
Elkészítés
Zöldséges réteg
- A zöldségeket 1 centis karikára vágom és kirakok velük egy nagy tepsit.
- Kevés olívaolajjal meglocsolom, megsózom, és beteszem sülni, amíg jó puhák nem lesznek. (Ha tömbösítve főzök, akkor ilyenkor mellette a másik polcon sütök két édesburgonyát is gnocchihoz, ha már be van kapcsolva a sütő… :D)
Krumplis réteg
- A krumplikat megmosom, nem hámozom meg, mert nem érünk mi arra rá, egy centis karikákra vágom, és sós vízben előfőzöm puhára. Ez párhuzamosan történik a zöldséges rétegek sülésével.
Paradicsomos ragu
- Olívaolajon a vöröshagymát és a gombát pár percig megfuttatom, aztán jöhet hozzá a fokhagyma, majd borítsd bele a paradicsomkonzervedet, a vöröslencsét, a paradicsompürét, a fűszereket és a leveskockát.
- A konzervet töltsd meg vízzel (400 ml lesz), és borítsd bele a raguba – ezzel nem csak mosogatást spórolunk, de a konzerv a falára ragadt maradék paradicsomot is fel fogjuk használni. Win-win.(A 400 ml víz egyik célja, hogy felszívja a száraz vöröslencse. Ha helyette konzervlencsével készíted a muszakát, akkor nem kell ennyi víz.)
Besamelmártás
- Ez lesz a kedvenc “sajt”szószod. Lasagne-ban is működik, meg tésztán is. :) Hevítsd fel az olajat, tedd rá a lisztet – igen, mintha rántást kezdenénk -, aztán folyamatosan kevergetve öntsd hozzá a tejet, hogy sima maradjon. Ha csomós lesz, az sem tragédia, maximum nem teszed ki Instagramra, de ha nagyon akarod, botturmixolhatod is, vagy hígíthatod még növényi tejjel.
- Ha megvagy, tedd bele a sörélesztőt, babérlevelet, szerecsendiót, sót, borsot, és hagyd 4-5 percig főni. Ha van vegán sajtod, beledobhatod azt is, de teljesen jó nélküle is, én nem szoktam bele tenni. Felhasználás előtt vedd ki belőle a babérlevelet.
- Variáció: ha nincs kedved / időd besamelmártással szórakozni, szerecsendióval és sörélesztőpehellyel kikevert növényi tejszínt is locsolhatsz a moussakádra, így gluténmentes is lesz a fogás.
Összeállítás
- Legalsó, első réteg: krumplik
- Második réteg: ragu egyik fele
- Harmadik réteg: padlizsán és cukkini
- Negyedik réteg: ragu másik fele
- Ötödik réteg: besamelszósz
- Egy közepes tepsiben rakd le a rétegeket. Egy olyasféle, amiben lasagne-t sütnél, pont jó lesz.
- Süsd 180°C-on 20-25 percig, amíg picit barna lesz a teteje. Nem kell neki sok, hiszen minden “alkatrésze” meg van főzve már, semmi sem nyers, csak össze kell sülnie egy picit. Nagy adag zöldsalátával, vagy görögsalátával tálald. :)
Mónika mondta
A recept nagyon jó, nagyon finom lett a végeredmény. Külön köszönet a “hamis” besamell-ért, nagyon szerettük. A sörélesztő szuper! Köszönöm:)
naki62 mondta
Elkészítettem és fantasztikusan finom lett.
Köszönöm ezt a csodás receptet.
Adrienn mondta
Élveztem az elkészítését és isteni lett a végeredmény. Nem vegánoknak is abszolút ajánlott. Ezer köszönet érte 😘
Via mondta
Hurrá! Mondom, ez egy JÓ KAJA, ami mellékesen vegán. :D
Kovács Tímea mondta
Via, milyen mentát használunk ehhez a recepthez: borsmenta vagy fodormenta? Holnap szeretnék bevásárolni hozzá, nem tudom mit vegyek…
Via mondta
Bármilyen jó, amit találsz, én mindkettővel próbáltam, olyan kicsi mennyiség, hogy nem számít. :)
Klári mondta
Szia Via :)
Elkészítettem a muszakát és nagyon finom lett. Az állaga viszont nekem folyósra sikerült. Annyit változtattam, hogy nekem a paradicsom konzerv az nemcsak paradicsomot tartalmazott, hanem pürét is. A végén a rizstejszínbe kevertem a sörélesztő pelyhet, az is egész folyós volt. Vajon ez okozhatta? Neked a paradicsom konzervben csak paradicsom van?
Via mondta
Szia! A paradicsom konzervben nekem darabolt paradicsom van, nincs lepürézve az egész, szóval vannak benne harapható paradicsom darabok is. De van leve is, azzal együtt megy bele, sőt, ugye még egy konzervnyi vizet is teszek hozzá. A vöröslencse beszívja a víz nagy részét, nekem nem szokott folyni. Rizstejszínnel még nem dolgoztam, a zabtejszín elég sűrű, de persze sosem lesz olyan masszív, mintha főznék egy besamelt, amit besűrít a liszt. Legközelebb próbáld ki azzal esetleg!
ildikó mondta
szuper a recept! most kóstoltam, semmit nem hiányolok. többnyire egytálételt csinálok, ez mégis teljesen más lett.
a saját kamrámra/kényelmemre szabtam, ezeket változtattam:
olívaolaj, só
> nem extrázok, napraforgóolajat használok csak
2 gerezd fokhagyma, apróra vágva
> szárított darabokból őröltem hozzá
150 g gomba (amid van, konzerv is lehet), apróra szeletelve
> elfelejtettem venni, csak a lencsekonzerv adta a raguságot
2 evőkanál paradicsompüré, vagy ketchup, ha csak azod van (opcionális)
> kifelejtettem, a végén csorgattam rá pici ketchupot
fél teáskanál őrölt fahéj, fél teáskanál morzsolt, szárított menta
> nincs szárított mentám, a fejlődő növénykémből csíptem 3 levelet, széttépkedtem. érezhető volt, mikor ráharaptam!
1 vegán bio leveskocka
> sima leveskockát használok vagy bio levesport. itt kockát.
40 g liszt
> csak kókuszlisztet vagy tört lenmagot használok. itt kókuszlisztet. nem rontotta el!
400 ml növényi tej
> nálam tejszín és víz
2 evőkanál sörélesztőpehely
> sima trappista sajt
1 babérlevél
> van, nagyon szeretem, és kifelejtettem
+ ma szedtem le az első idei paprikámat. a zöldségek mellé még azt is beraktam a grillserpenyőbe. mindent szeretek extra sülten, úgyhogy a sütőbe 250 fokra raktam, kb. félóra. tetejére pedig 1 pár sütnivaló kolbász, amit előre meggrilleztem. az első kóstolásban ebből nem ettem, tökéletes nélküle!
tudom, hogy ez így nem vegán már, mint a címben, de külön öröm, hogy az egyszerűségemhez alakítható. felkeltetted az érdeklődésem további muszaka-receptek iránt is (ez volt nekem az 1.), de egyik sem ilyen ígéretes, és mentát nem láttam sehol máshol.