Amikor fordul egyet az évkerék, jön egy újabb napforduló, napéjegyenlőség, óraátállítás vagy új évszak (a naptárban vagy az időjárásban), az életünkben is érdemes egy pillanatra megállni, és felkészülni a következő időszakra.
Az előző időszakot lezáró, és a következő évszakra előre tekintő „rituáléim” közé tartozik a szezonális dolgaim elpakolása és rotációja, a lakás körüli teendők átgondolása, és az évszak ajándékait kihasználó álmodozás és tervezés.
Ezek nem nagy lélegzetvételű dolgok, és nem is az a lényeg, hogy egész nap szeánszozzak minden évszakváltáskor. Elég, ha valamelyik lépéssel megállok pár percre, negyed órára. Ahogy ezt évről évre megcsinálom, egyre jobban azt érzem, hogy ebben is segít a tudatos hozzáállás: a tevékenységeimen keresztül visszajelzem magamnak, hogy más tempóra, más időszakra állok át, más dolgok kerülnek előtérbe a következő időszakban – fizikailag, mentálisan és lelkileg is. Ez is segít abban, hogy kicsit kevésbé érezzem úgy, hogy csak rohan felettem az idő.
Ebben a bejegyzésben összeszedtem azt a 7 szempontomat, amit évszakváltáskor meg szoktam valósítani a gyakorlatban, és amivel te is megünnepelheted és tudatosíthatod az új évszakot, legyen szó őszről, télről, tavaszról vagy nyárról.
Vezess be rotációs rendszert a cuccaidnak!
Nálam sok minden működik vetésforgóban, azaz a cuccaim egy részét bizonyos évszakokban veszem csak elő, és az év egy részében szépen elpakolva várják a következő szereplési lehetőséget. :)
Ennek az egyszerű alapelvnek számos praktikus előnye van:
Több hely, könnyebb rendrakás
Több oka is van, hogy nincs állandóan kéznél az összes ruhám, cipőm és egyebem. Az egyik az, hogy nincs helyem arra, hogy az összes létező cipőm ott dekkoljon az előszobában, mert hasra fogok bennük esni. Ugyanígy, a szekrényem polcain is kevés a hely, így ott is azt rakom az első sorba, amit éppen hordok, a többi mehet nehezebben elérhető helyekre.
Ez nem probléma, mert nem igénylem, hogy mindent mindig átlássak, hiszen nagyon sok olyan holmim van, ami nem kell egész évben. Júliusban nem kell, hogy folyton szem előtt legyenek a sapkák, és decemberben sem fontos, hogy lássam a strandpapucsomat. Ráadásul ha kevesebb cuccom van elöl, könnyebb is elpakolni őket.
Kevesebb opció, egyszerűbb döntések
A másik hasznos ok az, hogy ha limitálom az opciókat, akkor kevesebb a napjaimban az analízis-paralízis. Erről írtam a minimalizmusos cikkemben is, de a lényeg az, hogy ha nem ötezer különböző színű rúzs közül kell választani reggel, hanem van A Piros Rúzs meg A Rózsaszín Rúzs, akkor bőven marad agyad a nap fontosabb döntéseire is. Én ezt tovább fokoztam a szezonális csereberével is.
Ha nem látsz mindent, magadat is megleped azzal, amid van
Annak ellenére, hogy nincs millió ruhám, van, aminek ugyanúgy örülök minden szezon elején, mintha most vettem volna, mert nem volt szem előtt, és elfelejtettem, hogy jé tényleg, van egy ilyenem is, de jó, most újra lehet hordani! :)
Évszakváltáskor átnézem, átválogatom és elpakolgatom a dolgaimat, átgondolva azt, hogy mire van szükségem, mihez van kedvem a következő időszakban. Természetesen a cuccaim jó része egész évben használatban vannak, de egy részük szezonális, ezeket a dolgokat szoktam átnézni ilyenkor.
Nem egyszerre pakolok át mindent, mert nekem sincs arra időm, hogy ilyen pakolászások miatt leállítsam az életemet, de valamennyi időt szánok mindegyikre, aztán szépen sorban csak elfogynak a feladatok. :)
1. Ruhák, cipők rotálása
Nem az a célom ezzel az információval, hogy most jól a fejedhez kapj, hogy miért nem gondoltál eddig erre. Tudom, hogy nem én találtam fel a spanyolviaszt, de egy ilyen cikkben itt a helye egy ilyen alapvető információnak. Igen, ha jön az új évszak, rotálom az elöl levő ruhákat. Nyár végén elrakom a papucsot, előjönnek a tornacipők, aztán meg a csizmák is, és nem mondok nagy újdonságot azzal sem, hogy a 25 fokos melegben nem kerülgetem az óriási télikabátomat az előszobai fogason.
Szezonváltáskor kicserélem a szem előtt levő ruhákat, kiegészítőket azokra, amiknek éppen eljön az ideje, a többiektől pedig egy időre búcsúzom. Fontos, hogy koszos, lyukas, foltos, büdös, stb. dolgokat nem teszek el, előbb megjavítom, kipucolom. A nyári papucsokat letisztítom, a fürdőruhákat tisztán teszem el, tavasszal a télikabátot kitisztíttatom, ha azt érzem, hogy szaga van, és nem szívesen venném fel fél év pácolódás után, és így tovább. Nem akarok kiszúrni a 3-6 hónappal későbbi önmagammal, aki nagy boldogan venné fel újra a ballonkabátját vagy nyári ruháját, és tiszta gyűrött meg koszos az egész. :)
Ilyenkor szoktam azt is megfigyelni, hogy van-e valamilyen hiányossága a gardróbomnak, amit orvosolnom kell – akár azért, mert már nem jó a mérete valamelyik ruhadarabnak, akár azért, mert beleszerettem egy fazonba, és úgy érzem, hogy itt az ideje beszerezni egyet.
Amikor ilyen vágyak ébrednek bennem, nem az az első lépés, hogy veszek valamit gyorsan valamelyik fast fashion boltban. Épp ellenkezőleg: inkább ücsörgök kicsit ezzel az érzéssel, figyelem magam, hogy egy-két hét vagy akár egy hónap után még mindig vágyom-e az adott darabra. Ha igen, akkor:
- megpróbálok keresni egyet másodkézből (így lett a szuper hímzett farmerkabátom annak idején egy vintage boltból), vagy
- kikutatom, milyen márka gyárt minőségi, a lehetőségek szerint fenntartható darabot, amit éveken át fogok tudni hordani.
Van, hogy egy ilyen ötlet hónapokon át motoszkál a fejemben, aztán közben már aktualitását is veszti, de ha következő szezonban még mindig úgy érzem, hogy kell egy ilyen nadrág / cipő / akármi, akkor tudom biztosan, hogy elérkezett az ideje, hogy újult erővel kezdjem keresni az igazit.
2. Sminkcuccok és bőrápolás rotálása
Az amúgy is limitált sminkcuccaim körét tovább szoktam szűkíteni azzal, hogy néhány havonta – általában pont évszakváltás idején – rotálom, hogy éppen mit használok. Van, ami mindig fix: BB-krémből, szempillaspirálból nincs egynél többem használatban, de a dekorsminkeket cserélgetem. A fürdőszobai szekrényben tartom az alap sminkkészletemet, ehhez válogatok szezonálisan mindig valamit a „gyűjteményből”.
Észrevettem magamon, hogy vannak színek, amik után jobban nyúlok egy adott évszakban, így például ősszel szívesebben hordom a sötétlilás, bogyós rúzsomat, karácsonykor a piros szájnak van itt az ideje, tavasszal pedig a fukszia és az élénk rózsaszínek jöhetnek, nyáron pedig a narancsos rúzsom is előkerül. A pinkes, lilás vagy pirosas pirosítómat is az éppen kiválasztott rúzs-színhez igazítom, így valamelyik közülük kapja meg azt a kitűntetett szerepet, hogy beköltözhet a fürdőszobába a következő pár hónapra.
A bőrápoló cuccaimat is rotálom – hidegebb időben jobban igénylem a masszívabb krémeket és szérumokat, illetve ilyenkor szoktam kúraszerűen többet retinolozni, AHA/BHA arctisztítózni is, úgyhogy ezeket is előbányászom, megnézem, mi „él” még, mi az, amiből újat kell vennem, és így tovább.
Amellett, hogy a döntéseim számát is csökkentem ezzel a húzással (hiszen sosem az a kérdés, hogy melyik rúzst tegyem fel, hanem hogy feltegyem-e azt a rúzst, ami éppen ott van), sokkal intenzívebben is fogynak a cuccaim, hiszen huzamosabb ideig használok egy-egy terméket.
Lehet, hogy csak én vagyok így behuzalozva, de elképesztően imádom elhasználni a cuccaimat, elmondhatatlan örömet tud szerezni az, ha az alján járok egy terméknek, és kihasználtam, nem csak rám rohad és tartogatom valami „különleges” alkalomra, ami vagy eljön. vagy nem. Már csak ezért is kevés cuccom van, mert így minél gyakrabban tudom megélni ezt az örömet. :)
3. Dekorációk és egyebek rotálása
Nem vagyok egy nagy dekoratőr, mármint ahhoz képest, hogy az amerikai vloggerek videóiból indulok ki, ahol a pincényi raktár tele van csak Halloween dekorációval. Tökök, mű-pókháló, csontvázak, denevérek és kutyafüle egy akkora területen, ami nagyobb, mint az egész nappalim. :D
Nekem erre se igényem, se energiám, de ez nem jelenti azt, hogy nem variálok a lakásban.
- A jelenlegi lakásomban a dekorációs fókuszpontom a kandallópolc – erről Instagramon ilyen néven gyűjtöm is a képeket -, ezen cserélgetek idézetes szövegeket, apró dekorációs bigyókat (amikből nincs sok!), fotókat. Karácsonykor tobozokkal, ősszel gesztenyével, tavasszal kerti virágokkal dekorálok. Sötétebb időben előszedem a kis égősorokat is, ezeket üres befőttesüvegekbe szoktam tuszkolni, hangulatos fényjátékot csinálnak, illetve a gyertyákat, mécseseket is ősszel-télen használom a legtöbbet.
- Váltogatom a terítőket, díszpárnákat is, ami nagyjából annyit jelent, hogy cserélgetem őket egymással, hogy kicsit változzon a tér.
- Végül, amennyire az érzékenységük engedi, a szobanövényeket is szoktam pakolászni – volt, hogy így találtam jobb helyet az egyiküknek, aki azóta ontja a leveleket magából, na neki bérelt helye van abban a sarokban, mert annyira jól érzi magát.
Háztartás & házimunka évszakváltáskor
1. Takarítás, készletfeltöltés, lomtalanítás
A napi-heti-havi takarításon kívül vannak feladatok, amik csak 3-6 havonta esedékesek, ezeket évszakváltáskor érdemes végig gondolni (és beidőzíteni, megcsinálni). Ide tartozhatnak az olyanok, mint:
- a vastag ágyneműk elpakolása-elővétele,
- ha van, akkor a klímaberendezés tisztítása,
- ha van, a kémény takarításának intézése,
- a grillező takarítása
Te ismered az életedet és az otthonodat, úgyhogy gondold végig, hogy milyen dolgokat használsz a különböző évszakokban, és hogyan tudod segíteni a munkádat azzal, hogy rájuk is időt szánsz.
Ha emellett szeretnéd általánosságban is tudatosabban átlátni az otthoni takarítós teendőket — ezáltal kiiktatva a kampánytakarítást és megkönnyíteni a delegálást is, hogy ne mindent neked kelljen csinálni –, akkor pedig javaslom, hogy próbáld ki a 30-napos rutinkiépítést, ami bizonytalan időkben is rugalmas támaszod lehet!
A negyedéves átnézésbe bele lehet venni a szezonális gyógyszereket és egyebeket is, hogy van-e elég:
- naptej,
- szúnyogriasztó,
- orrcsepp,
- fájdalomcsillapító,
- allergia-gyógyszer,
- és így tovább az egyéni igények szerint.
Ilyenkor szoktam mini szanálásokat is csinálni, kiválogatni és lomtalanítani a dolgaimat, és ilyenkor megyek mindig egy kört a helyi adományboltban is, hogy leadjam azokat a cuccokat, amik nekem már biztos nem kellenek, de másnak még jól jöhetnek.
2. Menütervezés
A takarítás és egyéb háztartási admin után jöjjön egy kicsit mókásabb foglalatosság, a menütervezés. Nem azt mondom, hogy 90 napra előre találd ki és intézd el, hogy mit eszel (bár ha erre van igényed, hajrá!), de szezonváltáskor át szoktam nézni a receptlistámat, felelevenítem, hogy mi mindent szoktam az új évszakban keresni, főzni, kívánni.
Egyrészt van egy szezonális listám a kedvenc kajákról, amiből tudok meríteni a konkrét menütervezés során. Természetesen van, amit bármilyen időben meg tudok enni, de például tudom magamról, hogy ősszel-télen jobban kívánom a leveseket, főzelékeket, és a nyári kukoricalevesnek vagy a gyümölcslevesnek sem októberben van itt az ideje. Nálam ez is olyan, mint a szekrény mélyén rejtőző nyári ruha, aminek minden szezonban újra meg újra megörülök.
A szuper a dologban az, hogy ha vezetsz egy ilyen szezonális kajalistát, azt elég egyszer megírni, aztán maximum pár dolog kerül rá évente, szóval nem kell mindig a nulláról indítani.
Ezen kívül ilyenkor szoktam átgondolni azt is, hogy miféle új dolgokat szeretnék kipróbálni, milyen receptet akarok megtanulni elkészíteni. Ehhez az elsődleges nyilván az, hogy nyitott szemmel járok a piacon, hátha megihlet valamelyik hozzávaló, de át is lehet nézni a receptkönyveket, vagy a dugig pakolt Pinterest táblákat is. Azt is ki lehet találni, hogy melyik lesz az az egy-két új alapanyag a következő időszakban, amivel megpróbálunk megismerkedni, megbarátkozni.
A fagyasztó és spájz tartalmát is legalább negyedévente átnézem, jó aktualitás rá egy évszakváltás. Ilyenkor kiderül, hogy – szó szerint – miből főzünk, mi az, amit bele kell építeni a következő időszak menüjébe, mert a végét járja, vagy mi az, amiből fogytán van.
Ez nyilván nem egy egyszeri feladat, és nem is csettintésre megy, én is folyamatosan, lassacskán haladok vele, nem kell a napforduló-napéjegyenlőség napján mindennel végezni. :)
Tervezés & szórakozás
Egy új évszak a tennivalók és intéznivalók mellett új kalandokat, emlékeket is hoz, ezekre is érdemes időt szánni, hiszen itt van a legjobb lehetőség örömmorzsák kiásására. A felismeréseket, ötleteket, terveket, emlékeket én írásban szeretem a legjobban vezetni, de természetesen te ott dokumentálod, ahol szeretnéd. :) (Egyszerű naplózási technikákról itt írok részletesebben, ha érdekel a téma.)
1. Írj szezonális bakancslistát!
A tervezőmben minden évszak elején írok egy „szezonális bakancslistát”, amire olyan dolgokat listázok, amiket szeretnék a következő hónapokban megcsinálni. A kritériumom mindig az, hogy olyan dolgok kerüljenek ide, amik viszonylag könnyen teljesíthetők, és hiányérzetem lenne nélkülük, ha elmaradnának, nem lenne igazi az ősz-tél-nyár. Például:
- Az őszi listámon mindig szerepel a gesztenyesütés és az almaszüret,
- a nyárin az úszás és a dinnye,
- tavasszal a húsvéti kalács sütése és a kerti virágok fotózása.
- Télre és karácsonyra két külön listát írok, utóbbi az adventi időszakra vonatkozik, a „sima” téli listám pedig a január-február 60 napnyi „mikorleszmártavasz” türelmetlenségét hívatott enyhíteni. :)
- A karácsonyi listámon szerepel mindig a koszorú- és karácsonyfaleső séta a környéken, a téli listán pedig a korcsolyázás és a seregélyek táncának megcsodálása. Minden évben mindegyikre kerülnek természetesen éppen aktuálisan kedves dolgok, programok, filmek, könyvek is.
Ez a szokás segít nekem abban, hogy ahelyett, hogy éppen azon szomorkodnék, hogy melyik évszak múlt el, miről maradtam le, mire nem volt időm vagy lehetőségem, inkább kíváncsisággal és izgalommal tekintsek a jövőbe.
Ötletbörze minden évszakra:
- Nyári tippek és otthonnyaralós ötletek
- Őszi programötletek és dekoráció
- Karácsonyi ötletek
- Téli ötletek
- Tavaszi ötletek
2. Értékelés és tervezés
Én nem csak január elsején vagy a születésnapomon gondolom át az életemet – honnan jövök, hova tartok, miért vagyok hálás -, hanem van az élet laposztásától függően van, hogy negyedévente vagy havonta. (Mini hála-listákat minden héten írok a határidőnaplóm margójára.)
Nagyon hiszek abban, hogy ha nem csak évente egyszer nézünk arra rá, hogy mi a fene is van velünk, sokkal inkább átlátjuk, hogy milyen életet is szeretnénk, és milyen döntéseket kell meghoznunk vagy milyen lehetőségeket kell kihasználnunk, hogy közelebb is kerüljünk hozzá. Éppen ezért nálam az évértékelés vagy a tervezés nem csak januári program, az Inspirációs Napló kitöltését bármilyen időszakban szorgalmazom. :)
És ha megvolt az elmerengés az elmúlt időszakon, lehet negyedéves célokat is kitűzni – nem csak vállalkozóként érdemes negyedévekben gondolkodni, érdemes kipróbálnod, lehet, hogy te is azt fogod találni, hogy ez egy nem túl rövid, de nem is túl hosszú időtáv. Így segíthet az évkerék forgása abban, hogy átláthatóbban és tudatosabban gondolkodj a céljaidról és a terveidről.
Most te jössz!
Neked milyen évszakváltó szokásaid, rutinjaid, rituáléid vannak? Mivel szoktad magadnak jelezni, hogy most jön egy új időszak az életedben? Melyiket fogod kipróbálni a fentiek közül? Írd meg kommentben! :)
Szilvi mondta
Nekem az ősz és a tavasz a tervezés ideje – a január elsejei fogadalmakat nem is értem egyáltalán… Ősszel ugye új iskolaév, színházi év, évszak, le lehet vonni a következtetést a kerti szezon végeztével, hogy jövőre mit hogy kéne másképp. A január olyan semmi közepén semmi nekem :-) semmi se változik, csak a naptár, ami meg egy darab papír.
Tavasszal pedig lehet pontosítani és elkezdeni kivitelezni az előző ősszel kifundált kerti terveket, meg nyárra tervezni mindenféle jóságot!
Via mondta
Az asztrológiai meg a meteorológiai újév is tavasszal kezdődik, szóval tök igazad van! :)
Zsuzsa mondta
A mai emailben megütötte a szemem a fugatisztító rituáléd :) Írtál valaha erről? Rákerestem a blogon, de nem találtam semmit, van valami jó technikád, mint a wc-tisztításnál?
Via mondta
Semmi extra, a parkettát nagyon erős porszívóval szoktam kiszívatni (régi ház, sok a rés, a szénamorzsa könnyen beszorul a résekbe), a fürdőszobában meg penésztelenítővel spriccelek, azt nem kell nagyon sikálni sem. Sajnos muszáj, mert ablak nélküli a fürdőszoba, és nagyon könnyen nagyon csúnyán tud kinézni. A járólap fekete, úgyhogy azon nem kell varázsolni semmit, csak simán felmosom. :)
Kiscsillag mondta
Eszembe jutott még egy évszakváltós rituálém. Ilyenkor szezon előtt az aktuális listàm frissítése során elolvasom a szezonális urban-eve cikkek közül azokat, amik inspirálnak, kommentekkel együtt! Rengeteg TILT, inspiráció hétfőre és egyéb tavaszi cikk után bővült is a listám! Lehet, hogy kicsit megszállott vagyok 😉 , de szeretek rákészülni a következő évszakra, ami nálam szigorúan elsején kezdődik. Szóval már csak egy hét és pipálgathatom a tavaszi listám. 🌷🥒🥗🍓🌞🌱🐣👗
Via mondta
Ez milyen kedves tőled! Örülök, hogy segíthetem a kis listáidat. ♥
Kiscsillag mondta
Itt mindent megtalálok! Ami itt nincs, az nincs is! 😊
A “tavasz” keresőszóra 38 oldalnyi cikket adott ki, először kiválogattam, hogy melyikeket akarom elolvasni és most szépen sorban haladok. Már csak 16 cikk és a kommentjei 😆 De tökéletes lesz a listám! Minden rajta lesz, amitől a tavasz az tavasz számomra. A maximalizmusom csak eddig tart, hogy a listán legyen minden fenn, aztán amennyi sikerül belőle, annak örülni fogok. 🌞 De már előre tudom, hogy jó lesz, mert tegnap a bugyis cikkeden (ezeréves kihívás) felbuzdulva rendeltem pár új bugyit, köztük virágmintás tavaszi és rózsaszín is lesz, így fog indulni a márciusom 👙👙👙
Dorkasz mondta
Nagyon tetszett ez az írásod is, kedves Via. :)
Most – ahogy olvastam – eszembe jutott, hogy évek óta forgatom a fejemben a gondolatot, hogy miért nem ünnepeljük itthon a Hálaadást. Aztán a következő gondolatom: Miért ne ünnepelhetnénk meg mi itthon?
Úgyhogy ez került az őszi bakancslistámra (néhány más apróság mellett): idén megünnepeljük a Hálaadást. Lehet, hogy sült pulyka nem lesz, de sok-sok ok a hálára van. :)
Via mondta
Abszolút érdemes honosítani, mármint a hálaadós részét, a kolonizáló-népírtást annyira inkább ne. Nekem a kedvencem a témában az Addams Family Values vonatkozó jelenete Wednesdayjel. :D
Dorkasz mondta
Nem láttam még ezt a filmet (sem).
Az én kedvenc filmem, ami a Hálaadáshoz kapcsolódik a Régimódi hálaadás.
Andru mondta
Ez szimpatikus ötlet :) Hálaadás, csak a háláért :) Ha nem bánod, én is csatlakozom a kezdeményezéshez.
Keveset tudok a hálaadásnapi szokásokról, de lehet, hogy utánaolvasok. Lehet, hogy pirosbetűs ünnep alapjait raktad le, ha elegen szeretnénk hálát adni a dolgokért, amink megvan <3
Dorkasz mondta
Kedves Andru!
Örülök, hogy tetszik az ötlet. :) Naná, hogy csatlakozhatsz! :)
Orsi mondta
Kedves Dorkasz!
Valójában, nekünk is van a Háladáshoz hasonló ünnepünk: november 11-én a Márton nap. Érdemes utána nézni, mert ez nem csak egy népi hagyományokkal gazdagon tarkított ünnep, de Szent Márton Magyarország egyik védőszentje is. Érdemes az új hagyományok bevezetése előtt megismerni és hálát adni a régiekért… :)
Orsi
Dorkasz mondta
Köszönöm Orsi, ezt valóban nem tudtam.
Igazából minden nap jó alkalom a hálaadásra, és – ha jól figyelünk – van is okunk bőven hálát adni.
Most például hálás vagyok, hogy rajtad keresztül a Márton napról is többet tudok. :)
Andru mondta
Nagy változás előtt állok, most költözöm a hétvégén. Pont az jutott eszembe tegnap este, hogy szeretnék afféle bakancslistát írni, hogy miről nem szeretnék lemaradni a közeljövőben.
Kajalistám már van, hogy miket szeretnék kipróbálni főzni és hogyan. Még youtube-os videókat is mentettem le :)
A csomagolás során volt és van alkalmam szanálni, így ezen a részén gyakorlatilag túl is vagyok.
Az évszakonkénti csere nálam is az illat, a tea, bár van állandó szereplő. Leginkább még az asztaldísz, ami ilyenkor már jobbára szárított virág és termések. Valamint ilyenkor szoktam az ajtódíszt is cserélgetni, nem ünnep, hanem évszakos rendben. Nincs is tán külön, csak karácsonyi.
Marika mondta
Kedves Mindenki
Én még pár nappal ezelőtt nem is gondoltam, hogy így megörülök a beköszönő ősznek. Árvácskákat ültettem-nagyon cukik-, fenyőkéreggel szórtam meg a virágoskertet, már néhány ablakunk és függönyünk is tiszta. Lefotóztam a még nyári, de már az őszi színekkel keveredő fákat a teraszunkról, amikkel mintegy kontrasztot képez a most legszebb futómuskátlis balkonunk. Kifejezetten jólesett első alkalommal összegereblyézni a lehullott faleveleket. Az utcán már megmosolyogtam a gesztenyéket, holnap már elindulok gesztenyét szedni. Lassan leszüretelhetjük a többféle mókás dísztököket, ami az idén szépen termett. Vettem őszi gyümölcsökből készíthető süteményes magazinokat, szeretem kézbe venni és olvasgatni a recepteket. Nagyon finom szilvás pitét is sütöttem. A gyerekeink az életkorunk miatt már karanténba tettek minket, nem tudunk csak online unokázni. Ezért most különösen fontos, hogy szívet-lelket melengető dolgokkal foglalkozzunk.
Kiscsillag mondta
A kommenteden átsüt az őszi napsugár. Jó volt olvasni, elképzeltem a viràgaidat.
Marika mondta
Köszönöm szépen.
Via mondta
A szilvás pitét olvasva is összefutott a nyál a számban! Biztos isteni volt. Még ha nehéz is most ez az időszak, meg kell találnunk azokat az apróságokat, amikbe kapaszkodhatunk. Vigyázz magadra! ♥
Marika mondta
Köszönöm szépen.
Lucy in the sky with diamonds mondta
A leírtakon kívül két dolog jut még az eszembe, amit évszak szerint rotálni szoktam: a párologtató illata (jön a farmers’ market és a pumpkin pie), valamint a tea (kiwi coladat-t váltja a sweet november). Mivel ritkán teázok, így nem unok rá három hónap alatt az ízre.
Sütés-főzés terén azt vettem észre, hogy eddig minden évszak kezdetén kinéztem egy-egy általam korábban nem használt alapanyagot, majd azzal kísérleteztem, amíg tartott a szezon. Tavaly a sütőtök volt soron, aminek addig egyetlen felhasználását ismertem: felszeletelni, és be a sütőbe. Angliában viszont olyan sok más opcióval találkoztam, hogy végül kíváncsi lettem rá, mi mindent lehet még kihozni belőle. Idén a gesztenyét néztem ki magamnak, ami egy kicsit rizikós is, mivel a sült gesztenyét szeretem, de a gesztenyepürét nem annyira. A hétvégén szeretnék kipróbálni egy gesztenyés sütit, az félig-meddig sült gesztenye, nem? :)
Via mondta
Jó is, hogy mondod, el is felejtettem, én is szoktam a diffúzorom tartalmát cserélgetni! :) Bár a levendulás az egész évben nyerő. :)
A tea nálam egész éves program (nagyon asszimilálódtam, hol a brit állampolgárságom??!), koffeinmentes fekete, illetve menta+citromfű a menő. De forrócsokit pl. csak telente iszom nagy ritkán.
A gesztenyével én úgy vagyok, hogy mire megsütöm és megpucolom, már gyakorlatilag ehető, minek szórakozzak még vele tovább! :) Én amúgy sütibe (pl. pozsonyi kifli) is a fagyasztott gesztenyepürét raknám, és akkor nem én szöszölök a pucolással. Az itteni lengyelboltban szerencsére kapható. Sokkal komplexebb íze van egy sütiben, mint simán átnyomva krumplinyomón tejszínhabbal.
Ami hámozott gesztenyét meg készen láttam (Holland & Barretben szokott lenni zacskós), az annyira kevés, hogy egy vagyon lenne belőle a süti. Szóval le a kalappal, ha nekilátsz, és nem eszed meg az alapanyagot a sütibekerülés előtt! :D (Mint én a zöldborsót.)
Flóra mondta
Köszönöm szépen ezt a bejegyzést Via! Sose gondoltam arra, hogy akár fizikálisan akár mentálisan felkészüljek egy-egy évszakra, pedig nagyon jól hangzik. Az évszakok tényleg egy kicsit meghatározzák a hangulatomat és tetszik, hogy az évszak pozitív tulajdonságaira irányítod a hangsúly. Ki fogom próbálni magánélet és munka terén is :)
Kriszta mondta
Csatlakozom Flórához! Nekem sem jutott még ilyen formán az évszak váltásra gondolni. DE nagyon tetszik. Elgondolkodtatott! KÖSZÖNÖM :)
Dorina mondta
A lányom pont kinőtte az aktuàlis méretet, illetve készül belépni a kemény 80 centi felettiek világába, így nekem egyébként is időszerű volt egy őszi szelektálás. A saját nyári kedvenceimet is elraktam és előkerült az imádott farmerkabát, irhamellény (nem igazi) és az őszi cipők. Az ajtón is átadta helyét a világító ananász és felkerült helyette az őszi kopogtató. Idén szeretnék először őszi bakancslistát írni, amiket a lányommal pipálhatunk ki. Ilyenekre gondolok, mint a gesztenye-,és falevélgyűjtés, falevélkupacba ugrálás és séta az őszi erdőben. Felkerül a menüre a pumpkin pie, almás muffin és a klasszikus almáspite.
Via mondta
Alma nekem is van mindenben ilyenkor! :) Felírtam magamnak a kandalló mellett olvasást is, Halloween-filmek nézését, meg tényleg olyan egyszerű kis dolgokat, amiket 1. lehet itthon, 2. nem kell hozzá semmi nagy előkészület. Gesztenyét én is szeretnék gyűjteni a kandallópárkányra.
Betti mondta
Szia. Ősszem mindenképpen “ hallgatom a fák lehulló levelének lágy neszét”, minél többször, minimum3- szor és nyugalomban, tehát pl padon ülve és ráérve . Olvasni szabad közben és legcsodásabb ha süt a nap, de ha nem, az sem baj.
Via mondta
Nekem ugyanez a seregélyek tánca ősszel! :) Ilyenkor jönnek meg, és imádom nézni, ahogy turnéznak a naplementében. Tavasszal meg vadászom az első hóvirágokat a kertben. ♥
Piros mondta
A tematikus dobozok nálam is beváltak; bár nincs óriási garázsunk, a padláson azért elférnek a szezonális dekorációk. Van húsvéti, nyári, halloween, és karácsonyi doboz, és most fogok csinálni egy „egyéb ünnep” kategóriát, ahová a szülinapi, szilveszteri, farsangi, valentin napi dekorációkat fogom összegyűjteni (girlandok, trombiták, papírcsákók, papírszívek, stb.). Mivel imádom a karácsonyt, új ötletem, hogy már most ráfordulok a karácsonyi tervezésre, így még kevesebb lesz a stressz decemberben. Az ajándékokon már most is lehet gondolkozni (én már írtam is a Jézuskának, illetve egész nyáron készítgettem a gasztro-ajándékokat), az adventi naptárat is lehet tervezgetni, a mütyüröket beszerezni, meg lehet rendelni a neten a messziről lassan ideérkező ajándékokat és dekorációkat, októberben lehet függönyt mosni, novemberben ablakot pucolni (szerintem ezek simán kibírnak heteket-hónapokat mielőtt újra muszáj lenne elvégezni), dekorációt előkészíteni, fényeket kitenni, így még kevesebb marad az ünnepek előtti „hajszára”. (Ami -hála többek közt Via tervezőjének és Pál Feri ide vonatkozó előadásainak- egyre kevésbé hajsza.)
Via mondta
Ha valaha itt volt az ideje egy hajszamentes karácsonynak, akkor 2020 az az év, amikor még a tojáslikőrbe és a forraltborba is lesz@rompirula kerül!
tschuli mondta
A rotációs rendszer :D napok óta próbálom rávenni magam…
Állandó program minden évben 2x, egyrészt mert kicsi a hely, másrészt a gyerekek miatt, felmérni, ki mit nőtt ki, mit kell venni… és nem akkor akarom a zsákból előkapkodni a meleg cuccot, amikor már zuhog az eső és fúj a szél odakinn, szóval most már tényleg muszáj lesz.
Via mondta
Igen-igen, annyira rossz reggel rohanva keresni a meleg cuccot. A vízhatlan kabátomat még a 25 fokos napsütés idején kimostam a vízhatlanító szerrel (évente érdemes, mert sajna már áteresztette a záport, úgyhogy fel kellett frissítenem), két napig száradt, pont időben kész is lett, mire jött a zuhé. :D
A bokacsizmáimat is frankón leápoltam megint.
Tényleg arra próbálok gondolni, hogy mivel tudok a későbbi énemnek segíteni, mi az, amiért rohadt hálás lesz, hogy nem stresszesen, kapkodva keres valamit, vagy gyorsan/drágán/hirtelen kell beszerezni, mert azonnal kell.
Van, amit előre beírok a naptárba, pl. a jövő évi tervezőm áprilisi oldalán már ott van post-iten, hogy időben vegyek vízálló naptejet a strandoláshoz, ne az első igazi úszós napon jöjjünk rá, hogy kifogyott és szénné éghetünk vagy lemaradunk. :)
tschuli mondta
De az még mindig benne van, hogy elfelejtjük magunkkal vinni :D vettünk már nyár közepén túrázás előtt a buszról leszállva kisvárosi szombat-vasárnap-is-nyitva árfekvésű boltban extra naptejet, mert otthon pihent…
Mariann mondta
Nagyon tetszettek a rituáléid. A rendrakás részből szinte mindenet én is meg szoktam csinálni, igaz nem minden évszakváltáskor. Elterveztem viszont, hogy kipróbálom az inspirációs naptárt (mert elsodornak a hétköznapok és szeretnék gondosan tervezni), valamint a bakancslistát. Kiváló ötlet!
Via mondta
Remélem, neked is bejön! A bakancslistáim fele általában kaja. :D De ha nincs nyáron főtt kukorica meg görögdinnye, sírok ősszel, szóval ez van, így nincs hiányérzetem soha. :)
Kiscsillag mondta
Imádom az ilyen cikkeket, minden soránál bólogatok. Az őszi listàm már szeptember 1. óta készen van, arra szoktam felírni az ennivalókat is, amiket szezonálisan mindenképp be szeretnék iktatni (sütőtök, gomba, szilva, stb.), de olyanok is rajta vannak, hogy a színes sàlat hordani. A ruhák rotálása is szokott programom ilyenkor, de az pár héttel csúszik általában, most még egész jó idő van nyári ruhákhoz. És jaj, de nagyon szeretnék flakonok, tubusok, stb. aljára érni, de valószínűleg nem használok elég sminket, mert még sose sikerült elhasználnom egy teljes körömlakkot, előbb beszáradt, minthogy a végére értem volna. De amúgy tényleg, kifejezett öröm valamit “elhasznàlni”, mert megveregethetem a vállamat, hogy jó döntés volt megvenni.
Via mondta
Itt már 9 fok van reggel, szóval én már sálazok! :)
A körömlakkokat én feladtam, van néhány szín, amit rotálok, aztán kész, nem vásárolom őket újra. Ha elfogy/beszárad mind, lesz egy piros meg egy kék színű, és mindenki hagyjon békén. Annyira nincs rá kapacitásom és annyira nem érdekel a téma, hogy ha soha többet nem festhetném a körmömet, rohadtul nem viselne meg. :D Amúgy egy üvegcse szerintem rohadt sokáig elég, mert amikor következetesen használom (pl. minden héten ugyanolyan színűre újrafestem a lábkörmömet nyáron), akkor se látom, hogy fogyna. Úgyhogy teljesen nonszensz. hogy több tucat színből legyen itthon, mert öt élet nem elég arra, hogy elfogyjanak. Szerintem ez egy átverés. :D