Nagyon nagy leveses vagyok. Nekem levest főzni felér egy szertartással, elképesztő jól esik beledobálni a zöldségeket és fűszereket az “üstömbe”, hogy aztán elkészüljön egy igazi varázsfőzet.
Ha esik: leves. Ha süt a nap: leves. Rég volt leves? Leves. Tegnap volt? Van maradék. A leves mindenre válasz, és ha valakinek kedvességre van szüksége (pl. nekem), akkor legszívesebben főzök neki egy levest, mert üres gyomorral nem lehet problémákat megoldani.
Legszívesebben minden szomorú embernek főznék, aztán miután evett, betakargatnám, hagynám aludni, hogy aztán megbeszéljük a dolgait. De ezt nem tudom mindenkivel megcsinálni, úgyhogy jöjjön az ezutáni második legjobb dolog: hoztam egy receptet, és csináld meg magadnak! ♥
Ne dobd ki a tök magját, főzz belőle levest!
Ez ráadásul nem csak egy lélekmelengető, de szemétcsökkentő fogás is. De kezdjük egy bréking nyúzzal: a sütni-főznivaló tökök kikanalazott magját mostantól tilos kidobnod, ugyanis elképesztően finom és ízes erőleves főzhető belőle. Hívhatnám vegán húslevesnek vagy csontlevesnek, de nem akarok a szemantikán összeorrolni senkivel, úgyhogy eh, mi a név? mit levesnek hívunk, bárhogy nevezzük, éppoly ízletes. Mondaná Shakespeare, ha megfőzte volna ezt a tökmagos erőlevest.
Milyen tökmag kell a tökmagos erőleveshez?
A leves lelke a tökből kikapart mag, ugyanis ettől lesz ízletes, aranysárga az alaplevünk. Bármilyen tökből működik, tökfőzelékhez használt tökből is jó, de én általában kanadai sütőtökből szoktam (butternut squash), mert ahhoz jutok gyakrabban, és abból készül a sütőtökkrémlevesem is. Úgyhogy amikor a krémlevest készítem, mindig párhuzamosan egy másik lábosban fő ez a leves is, én meg örülök, hogy kettőt főzök egyszerre. Az alaplében főzött hagymát, krumplit át is szoktam dobni a krémlevesbe még botturmixolás előtt, mert az erőlevesben már nem kellenek, de kidobni nem fogom őket, tök jók lesznek a másikba.
A tökmagot nem kell megpucolnod, lehámoznod. Nem kell a tökhúst lemosnod róla, mehet bele az a hálós rész is, az egész, ahogy van, ahogy kikanalaztad, azzal a lendülettel, ahogy kiszedted a tökből, landolhat a leveses lábosodban.
Ha éppen nem akkor akarod ezt a zöldséges erőlevest elkészíteni, amikor a tökhússal dolgozol, akkor nyugodtan tedd a magokat egy fagyasztó-tűrő tasakba, és tedd el későbbre. Így több adag tökmagot is “összevárhatsz”. Én direkt ehhez a leveshez tartok a fagyasztóban vastag szálra vágott répát is. (Ha szép répához jutok, azon kívül, amit azonnal elhasználok, a többit mindig feldolgozom és lefagyasztom, mert teljesen jól működik levesekben fagyasztva is, és sokkal frissebb, mintha hagyom, hogy elkezdje rágni az enyészet.)
Hozzávalók
- 1 kisebb tök kikapart magja
- 2 liter víz
- 1 répa
- 1 krumpli
- ½ vöröshagyma vagy lilahagyma
- 2 gerezd fokhagyma megpucolva, egyben
- petrezselyem, lestyán, zellerlevél, egyéb zöldfűszerek, babérlevél
- só
- szemesbors
- bármilyen más zöldség, ami még otthon lapul (fehérrépa, karalábé, maradék karfiol)
A tálaláshoz
- kedvenc tésztád
Elkészítés
- Készítsd elő a zöldségeket és a tökmagot.A zöldségek lgyenek minél nagyobb darabban, mert a lé leszűrése után ki kell majd válogatnod a szűrőből azt, amit a levesedbe teszel, és azt, amit átmentesz a krémlevesbe, úgyhogy ne csinálj magadnak Hamupipőke-programot azzal, hogy jó apróra vágtál mindent. A répa elég negyedbe vágva, a krumpli szintén mérettől függően mehet 2-3 nagyobb darabban. A hagymát csak meghámozva, egyben bele szoktam rakni.
- Tedd be a zöldségeket, fűszereket egy nagy lábosba, és öntsd fel két liter vízzel. Egy kanadai sütőtök magjai körülbelül ennyi levest ízesítenek meg kellően, ha nagyobb tökkel dolgozol, vagy több kicsi sütőtök magja van, arányosan növeld a többi hozzávalót.
- Mikor már majdnem kész a leves, felteheted főni külön kis lábosban a kedvenc levesbetétedet.Én nagyon szeretem a rizslisztből készült vermicelli tésztát (WaiWai márka a kedvencem), ennek elég, ha forró vízben áll 3 percig, utána szűrhető és fogyasztható. Fejenként egy kis fészket szoktam preparálni. Ha főzős tésztád van, mellé dobhatsz egy kis zöldborsót is, hadd főjön meg a tésztával együtt. (Azért a tésztával főzöm a zöldborsót, és nem az alaplével, mert nem akarom a szűrőből még a borsókat is kiválogatni).
- Amikor megpuhultak a zöldségek (nagyjából fél óra, de figyeld), szűrd le a levet egy szűrővel. Válogasd ki azokat a zöldségeket, amiket meg szeretnél enni: a sárgarépa, fehérrépa mehet az erőlevesedbe. Ha te is párhuzamosan ezzel főzöl krémlevest, oda átpasszolhatod a hagymákat, krumplit és egyebeket.
- Tálaláshoz tegyél minden tányérba tésztát, zöldségeket, és öntsd fel az alaplével. Darált (erős)paprikával ízesítheted, ha szeretnéd.
Lucia mondta
Szia Via!
Mindenképp kipróbálom!
De ami még jobban megfogott, az a “nemkidobás”. Azaz fel lehet használni még a magokat valamire.
Nagyon szívesen olvasnék több ilyen ötletet is, hogy ami már másnál tuti kidobandó, azzal mit lehet még csinálni.
Én pl munkahelyen (amíg bejártunk) a kézmosás után használt kéztörlőt mindig megtartottam, bevittem, jó volt még cipőletörléshez, vagy szemetesbéleléshez, már “használtan”. A brokkoli szár is hámozva ehető, olyan finom mint a karalábé. Jó lenne egy ilyen ötletfórum.
(esetleg nem lehetne feketére váltani az itt íródó szöveg színét? Szürkén szürke, és félő, hogy nem veszem észre a helyesírási hibákat)
Köszi mindent!
Lucia
Via mondta
Szia!
Én nemkidobásra a legjobban a nembehozást szeretem, azaz az elsődleges cél az, hogy eleve nem is hozok be olyan tárgyat a rendszerbe, aminek utána bármilyen módon ki kéne kerülnie, főleg egy használat után. Éppen ezért mosható a mosogatószivacsom, az arctisztító korongjaim, a menstruációs betétem és -kelyhem, tisztasági betéteim, a felmosórongyom, a konyhai törlőkendőim, a zuhanyzókesztyűm és a maszkom is. Van uzsonnászsákom mosható textilszalvétával, elviteles kávéspoharam, kulacsom, mindenféle éthordó dobozom.
Gyümölcsökből turmix, zöldségekből krémleves vagy alaplé készül, az ehetetlen részek mennek a komposztra.
Csomagolás nélküli a szappanom, kimérve, csomagolás nélkül veszem a mosószert, mosogatószert, sampont, balzsamot. Sőt, még a kézfertőtlenítőt is. Látom, van egy halom “recycling” tipp a műanyag flakonok dekorációs használatára. Szerintem rondák, és egyszerűbb nem megvenni őket, mint a hatvanötödik kólásflakonba ültetni a palántát. :)
Nyilván nem lehet ez érvényes mindenre, de nagyon sok tárgynál szép lassan át lehet erre állni, annyit kell tenni, hogy használd, amid még van, hiszen az már le van gyártva, elpazarolni felesleges, amikor pedig pótolnád, nézd meg, hogy van-e valamilyen alternatív opció rá, ami nagyobb kiszerelésű, kevesebb csomagolású, vagy többször használatos.
Megmondom őszintén, ha nyilvános helyen kell kezet mosnom, kézmosás után alaposan lerázom a kezem a mosdóba, aztán kész, a többit megszárítja a levegő. Előbb törölném a gatyámba a nyirkos kezem, mint hogy hozzáérjek valami kommunális törölközőhöz. Én már a járvány előtt is könyékkel / vállal nyitottam ajtókat, kilincseket. Látom, hogy a lakosság fele milyen nyílegyenesen masírozik ki a vécéből kézmosás nélkül, nem akarom én azt a kilincset megfogni.
Ha bezoomolsz a böngészőben, nagyobb lesz a szöveg betűje, talán úgy jobban látod! Próbáld ki!
Zsu mondta
Ez vajon működik szárított magokkal is?
Télen szoktam sütőtököt sütni, és annak a magját teszem el, hátha egyszer elvetem. De az elmúlt években a vetés közelébe sem kerültem, szóval van egy csomó tökmagom….
Via mondta
Még sosem próbáltam, és általában itt a nyers magokról szól minden (ha megguglizod, minden variáció ezzel indít), de mivel a tök magjában levő olaj a lényeg, elképzelhető, hogy azzal is megy. Ha van kedved beáldozni néhány marék magot egy kis répával, akkor kipróbálhatod. :)
Zsu mondta
Kipróbáltam szárított magokkal. Kicsit le kellett mosni őket, mert nem étkezési céllal voltak félrerakva. Majdnem zöld volt a leves. :)
A sárgarépa miatt kicsit édesre sikerült (rendszeresen kifelejtem a sót :D ), de egész jó lett. Majd ha jön a tökszezon, akkor kipróbálom friss magból is.
Köszönöm!
tschuli mondta
Juuuj, ez a hamis húsleves :) a tökmagból kifővő olajtól ugyanolyan gyöngyöző lesz, mint a zsír a húslevesben. Mindkettőt nagyon szeretem, de ez most instant gyerekkorba utazás volt, köszi! :D <3
Ormos Eszter mondta
Naná hogy kipróbáljuk, bár a fiúk hús nélkül nem eszik meg, de nekünk virtuálisan is jót tesz!!
A tegnapi gombás pörkölt maradékja meg ledarálva újjászületett vacsira a palacsintába. A tojáshéj meg mondanom sem kell, hogy a tojásfámat fogja díszíteni. Legyen szép napotok!
Rácz Krisztina mondta
Nálunk nagy kedvenc ez a leves, ahogy mi hívjuk tök húsleves. A férjem hallott róla évekkel ezelőtt és megfőzte nekem. Imádtam. De hozzá kell tennem, meg is mondtam neki, hogyha ezt más főzte volna, nem hiszem el, hogy tényleg nincs benne hús és tényleg “csak” tökből van és vegán. (Azt hiszem nem is ettem volna meg másnál…)
Mi ezt is lassan főzzük, mint a húslevest, alacsony hőmérsékleten, sokáig (3 óra), és fantasztikus, ahogy a tökmagolaj kiázik a magból és megszínezi, megízesíti a levest.
Imádjuk. Főzőtök szezonban abból, télen sütőtökből. csináljuk. Nyami! Jó étvágyat!
Kata mondta
“Legszívesebben minden szomorú embernek főznék, aztán miután evett, betakargatnám, hagynám aludni, hogy aztán megbeszéljük a dolgait.”
Pont erre lenne most szükségem, köszönöm Neked ezt a mondatot, ismét telibe találtad! :-)
Szeretettel: Kata
Krisztina mondta
Detto. 😊