Azt már tudjátok, hogy mivel és hova kell felvinni a szemhéjpúdert, sőt, az egyszínű variációkat már ki is tárgyaltuk (és remélhetőleg sikeresen alkalmaztátok őket az elmúlt hetekben), most jöhet sok kép és ötlet arra, hogy több mint egy színnel hogyan lehet dolgozni, és hogyan érdemes őket összeválogatni.
Szerintem nem létezik alapszabály arra, hogy melyik szín mihez megy, mert helyzettől és alkalomtól függően bármi mehet bármihez, viszont mivel ritkán lépünk fel a riói karneválon, próbáltam összeírni, hogy mi az, amivel hétköznapra is kompatibilissé lehet tenni a színeket. :)
A példa ábrákon a lila árnyalatait fogom használni, de ez bármilyen szín lehet. Az eldolgozottságot nem kell nézni, most csak a szín és a helye számít. :)
- egy szín különböző árnyalatai: 2 vagy 3 színnel is szép átmenetet lehet készíteni, sokat kell satírozni, és kész is. Nagyon harsány, élénk színekkel inkább majd valamelyik “tompítós” variációt érdemes választani elsőre, hogy ne legyen papagájos a hatás. A színátmenet lehet függőleges vagy vízszintes, a sötét szín kerülhet a külső harmadba, külső V-be, mélyítővonalba, stb. (ld. előző lecke). Természetesen lehet bővíteni az alsó szempillasoron is, akár úgy, hogy a legerősebb színnel van kihúzva az egész, akár úgy, hogy ott is színátmenetes. És nem fogom mindig elmondani, de szemhéjtussal, szemceruzával lehet párosítani, mint eddig. Ezen a ponton már komolyan végtelen a variációk száma, annyira, hogy szerintem én se csináltam soha két ugyanolyan sminket magamnak, egy kicsit mindig más lesz.
A színek sorrendjéről: a legegyszerűbb, ha a világostól haladsz a sötét felé, tehát a legvilágosabb színt viszed fel először, és folyamatosan sötétíted. Kezdheted a sötéttel is, úgy egészen más lesz a hatás, kísérletezz vele nyugodtan! A lényeg, hogy satírozz, satírozz, satírozz. Satírozz. Azt mondtam, hogy satírozni is kell?
- tompított színek: három módon lehet takarékra venni egy (vagy több) önmagában (elsőre) ijesztőnek tűnő szín erejét. Ez akkor jó, ha kezdő vagy, és még próbálkozol, vagy ha hétköznapra szeretnél viselhető, mégis vidám, színes sminket. :)
1. külső V-s tompítás: barnával, sötétszürkével, feketével satírozd be a külső harmadot/külső V-t vagy a mélyítővonalat (vagy mindkettőt), így máris nem olyan durva.
2. belső szemzugos tompítás: a belső szemzugba kerüljön egy semleges, világos szín (pl. bőrszín, fehér, bézs, világos szürke, stb.), és máris visszafogottabb a smink.
3. dupla tompítás: csak középen van a szín, belül világos natúr, kívül pedig sötét natúr szín van mellette.
- különböző színek: itt aztán lehet őrültködni bőven. :) Lehet egymáshoz illő vagy épp egymást ütő színeket párosítani (ketten, hárman, négyen is lehetnek!), ahogy éppen tetszik, és a tompításos trükköket is be lehet venni a konszolidálás érdekében. Az is lehet, hogy a két szín megy egymáshoz, a harmadik pedig nem, vagy mindhárom különböző, vagy két különböző és a többi tompítás… Az elv mindenhol ugyanaz, lehet halmozni az élvezeteket! :)
A fenti képet ennek az oldalnak a bloggere készítette, méghozzá a népszerű 88-as paletta árnyalatait felhasználva. Szépen látszik rajta, hogy nem kell megvadulni a sok színtől sem, lehet belőlük szép, ízléses sminkeket készíteni. Az ábra gyakorlásnak sem utolsó. Felismered a sminkek szerkezeteit? :) (Vízszintes vs függőleges színátmenet, külső harmad, külső V, behúzott mélyítővonal, kiemelt alsó szempillasor…).
Szín-párosítós ihlet a legváratlanabb szituációkból jöhet, nemrég volt divat lakberendezésben az almazöldet szürkével, a türkizt barnával párosítani, ezek sminkben is abszolút mutatósak együtt. Ami színes, abból lehet smink-inspiráció! :) Érdemes figyelni a reklámokat, divatanyagokat is – ha nincs is pont ugyanolyan színed, egy hasonlóval eljátszhatsz. Nagyon rossz vásárlóerő vagyok, mert a reklámok engem legtöbbször vásárlás helyett arra inspirálnak, hogy már a meglévő sminkcuccaimmal sminkeljek, mert nem szó szerint veszem őket (“Vedd meg, mert csak ezzel tudsz ilyet készíteni!“), hanem ötletet merítek abból, hogy hogyan, milyen formában, milyen más színekkel vitték fel az adott pl. kék árnyalatot. Azt is érdemes megnézni, hogy ha ugyanolyan színű a modell szeme, mint a tiéd, hogyan sminkelték ki – esélyes, hogy az a szín rajtad is jól mutatna. Apropó, szemszínek…
Szerintem nincs igazán tiltólistás szín, mindent lehet jól vagy rosszul felvinni. A nude színek, a szürkék-barnák-taupe árnyalatok mindenkinek jól állnak, de vannak színek, amik egyenlőbbek szebben illenek a többieknél egy adott szemhez, és kiemelik a színét.
- kék szemhez: barátaid a barna, és a barackos, pezsgős, bézses árnyalatok. Ha alkalmira vágysz, a bronzokat ki ne hagyd! Ha több színű szemed van (az ún. glasz szemszín tartalmaz zöldet, kéket, szürkét és egy kis sárgát is), akkor attól függően, hogy milyen sminket használsz, másnak tűnik a színe. Nekem pl. lila sminkkel zöldesebb, szürke sminkkel kékebb a szemem. (Ilyen amúgy közelről, imádom. :)) A kék komplementer színe a narancssárga, ha bátor vagy, próbáld ki!
- barna szemhez: a kék/zöldeskék meglepően jól kiemeli a szemed színét, de ha mogyoróbarna a szemed, amiben vannak kevés zöldes alaptónusok, vállald be a lilát is! :) Az arany árnyalatokat se hagyd ki, ha ünnepre sminkelsz.
- zöld szemhez: lila, lila, lila. Püspöklila, levendulalila, ibolyalila, szilvalila — amit csak akarsz. Világítani fog a szemed! Az arany is meseszép lesz rajtad.
Egyébként a szemedhez választott színekről is ugyanazt tudom mondani, mint a ruhák színéről: ki kell próbálni, hogy hogyan reagál a szemed, bőröd, hajad színével, és ha betegnek, fáradtnak tűnsz vele, akkor inkább hagyd. Minden elméletnél és tankönyvi szabálynál fontosabb, hogy gyakorlatban beválik-e neked az adott szín, vagy sem – és nyugodtan ellenkezz bármilyen elvvel! :)
Gyönyörű nézegetnivalók (forrás a tumblr-ömben):
Házi feladat
- A múltkori alkalom után remélhetőleg már alaposan megismerkedtél a szemhéjpúdereiddel állag, színerősség és satírozhatóság szempontjából. Most nézd át őket a színük szerint. Melyik az, ami semleges, és tompítónak vagy natúr sminkhez használható? Valószínűleg ezekhez a színekhez fogsz a leggyakrabban nyúlni (nem véletlenül annyira népszerű a Naked paletta, csupa remek szín van benne!), mert önmagukban vagy a többi semlegessel párosítva a legjobb jolly joker színek – az egészen hétköznapi sminktől a durva füstösig remekül fel tudsz építeni belőlük bármit.
- Nézd meg a “színes színeidet” is (amik nem semlegesek). Választ ki hozzájuk azokat a semlegeseket, amikkel esetleg párosíthatod – nem minden barna fog minden lilához menni, és nem minden szürke minden kékhez, mert az alaptónusaik lehetnek eltérőek. Kísérletezz a kezeden (már hiányzott, mi? :)).
- A színeket egymáshoz képest is párosítsd, ne csak egy palettán belül keress olyanokat, amik egymáshoz illenek! Lehet, hogy találsz három tök jó zöldet teljesen különböző készletekben, amikből szuper színátmenetet tudsz készíteni, mert mennek egymáshoz.
- … és természetesen amint találtál egy olyan kombót, amit azonnal ki szeretnél próbálni a szemeden, próbáld ki! :)
Jó gyakorlást!
nyunyo mondta
Tegnap lecsaptam vaterán egy ecotools ecsetkészletre, már alig várom hogy megérkezzen. Eddig sminkeltem, de az igazi móka csak most kezdődik, hála Neked! :-)
Via mondta
Sok sikert, jó satírozást! :)
Amanda mondta
Ú, nézzétek (Via, ha nem tetszik, hogy linkeltem, nyugodtan töröld ki, de eléggé ideillik szerintem, most találtam, szerintem új):
Sminkekkel lehet játszani, saját fotót is lehet feltölteni, azt mondjuk még nem próbáltam.
https://hu.oriflame.com/products/makeup-studio/
Via mondta
Ennyire nem vagyok szigorú, tök jó link, köszi! :)
Amanda mondta
Ma sminkeltem otthonra, és amint tudok, szakítok időt nagyobb gyakorolgatásra/kézen próbálgatásra is.:)
Timka mondta
A cikk legelején az a szürke/ezüst smink gyönyörű!!
A te szemed ilyen színű Via, nem? Csak a formája más kicsit.
Nemrég vettem a Rossmannban 299-re leárazva az Essence stay all day készletéből ezüst színűt, és szintén Essence csillogós tusból ivory-t. Egyszerűen muszáj volt megvenni! :)
Igaz még egyiket sem használtam, de ezek után biztos, hogy ki fogom próbálni. Egyelőre még eszközök híján vagyok. Be kéne szereznem ecsetet és applikátort is. Ahogy hétről-hétre olvasom a sminkiskoládat egyre erősebb kényszerem van rá. :)
Via mondta
Igen, hasonló, én is nagyon szeretem a szürkét magamon. :)
zöldnyussz mondta
Én is nagyon örülök a sminkiskoládnak! Régen is szerettem a színeket és a kencéket, aztán jött egy időszak, amikor a minimális sminkre (púder-ceruza-tus-spirál) szorítkoztam, valahogy kedvem sem volt próbálgatni.
És most újra van kedvem. :) Veszek ezt-azt, és használom is, újítgatok. :)
Mintha az életkedv fokmérője is lenne, hogy újra érdekel – így érzem, és tök jó. :)
almond mondta
fúú újabb kipróbálni valók :)
én a sminkedd elindulásáig nem nagyon sminkeltem, max szempillaspirál, de annyira megtetszett, hogy itt elölről kezdünk mindent, hogy belefogtam. azóta vettem ecseteket és pár nude, szürkés és zöld színt, egyelőre ezekkel próbálkozom és sokan megdicsérték már, hogy milyen szép a sminkem. emlékeszem, régen én is hogy néztem a barátnőim szebbnél szebb sminkjeit, de úgy gondoltam, hogy én ehhez béna vagyok és egyébként sincs rá időm. most már látom, hogy ez nem így van, kicsit gyakorolni kell és seperc alatt kész! köszönöm kedves Via és kedves Többiek a motivációt :))
Via mondta
Nagyon szívesen! :)
Timi mondta
“… mivel ritkán lépünk fel a riói karneválon…” – :D Imádom a dumáidat. :P
Nagyon tetszenek a szín javaslatok, a jobb alsót, a zöld cicásat ki is próbáltam frissiben. :)