Nem valami alternatív kártyajátékról van szó, hanem gyönyörű, molyos rátétekről, amiket Nini a Nini Makes blogról molyrágta pulcsikra tett, hogy azokat újra tudja hordani, és ne legyen nagy, látványos foltozás rajtuk. A molyok filcalapon készülnek, és a mintájukat hímzéssel vagy tűnemezeléssel lehet felvinni. Én simán feltenném amúgy nem lyukas felsőre is, annyira szépek (és kicsit bizarrak is, de ősszel jobban tűrom a rovarokat a divatban). Természetesen nem csak ruhán, hanem könyvjelzőn, könyvborítón, táskán is remekül mutatnának, sőt, még nyakláncként is el tudom őket képzelni. Gandalf bizonyára nagy rajongója lenne egy ilyen ajándéknak. ;) Molyos inspirációért elő lehet vadászni a Búvár zsebkönyveket! Gyerekként imádtam őket nézegetni. :)
Hozzászólások
Szólj hozzá!
Házszabály
Ha új hozzászóló vagy, az első hozzászólásod moderálás alá kerül, és az elfogadásig nem publikus. A visszatérő hozzászólók bejegyzései automatikusan megjelennek.
A kedvesség és a tolerancia alapvető errefelé. Ha úgy érzed, hogy a hozzászólásod nem olyan hangvételben íródott, ami ennek megfelel, inkább ne küldd el. Fenntartom a jogot a személyeskedő, rasszista, bunkó, stb. hozzászólások moderálására. Köszi a megértést. :)
Anyazon mondta
Nagyon klassz ötlet, de én inkább azon drukkolok, hogy ne találjak a szekrényemben molyrágta darabokat.. De ha mégis, akkor meg van a megoldás…. :)
Vuska mondta
Via nagyon jó ez a bejegyzés cím, bár a molylepke nem olyan szép és színes mint ezek a lepkék amit a molyrágta lyukakra tehetünk takarónak. Nekem már elintézték két gyapjúkabátomat, az egyiket annyira, hogy a szinte új kabátom a kuka tetején kötött ki, és elvitte egy hajléktalan kukázó. A másikat talán megmenthetem egy műstoppolással. Azóta tele van a szekrényem levendulával és a molyrágta lyukat és körötte betunkoltam őrölt borssal. A szörméim (sapka, stb. is ezzel szórom be) Jó ellenük a majoránna, citromfű, dohány gézzsákba vagy kiselejtezett nejlon térdzokniba téve. Gyapjúszőnyegeim alatt pedig újságpapír van, hatásos védelem a molyok ellen, amit rendszeresen cserélni kell. A szekrényt pedig mindig kitörlöm ecettel. De érdekes módon egyetlen darab repülő molylepkét sem láttam.
Az ételt szerető molyokkal mást kell tenni, és mivel ételről van szó, így szerintem semmi más teendő nincs mint a spájz polcainak letörlése ecetes ruhával és mindent átnézni (liszt, rizs, tészta, búzadara, búzacsira, keksz stb.) mert amelyikben találunk repülő lepkét vagy pókhálós, csomós tartalmú azt egy az egyben ki kell dobni. Rendszerint már úgy vásároljuk a lisztes dolgokat, hogy otthon kelnek ki a zárt zacskóban. Én is amit lehet zárható üvegekben tartom. A repkedő lepkéket – mert elég nehézkesek – könnyű elkapni amikor a kamra polcainak oldalán tanyáznak és egyszer csak elfogynak és nincs utánpótlás.
Via mondta
Igen, a ruhamoly meg az élelmiszermoly nem túl szépek, de a fentiek is echte molyok. :) Ez például a kék:
https://en.wikipedia.org/wiki/Gnophaela_vermiculata
stenonis mondta
Van a szép, nagy molyokban valami szép és egyszerre bizarr, bár utóbbi talán azért is van, mert rettegek az ízelt lábúaktól :) Mindig a bárányok hallgatnak meg a molyember jut eszembe róluk.
flyingbride mondta
de jó ötlet! ki kell próbálnom a következő moly-lyuknál :D
pommepomme mondta
Jaj, azt hittem a cím alapján, hogy megtámadta a ruháidat vagy a kajáidat a moly… Már készültem is fejben a kiváló ötleteimmel ellenük. :D
Szat18 mondta
Én is épp ezért kattantam a cikkre, nálunk kaja-molyok vannak, kb. kiirthatatlanul. Úgyhogy én kíváncsi lennék az ötleteidre!!! :))
Via mondta
Feromoncsapda! :)
Egyébként a témát itt tárgyaltuk ki korábban: https://www.urban-eve.hu/2011/10/28/jegre-tett-szabotorok/
pommepomme mondta
Nekem az önmagában nem volt elég, de a fenti bejegyzéshez írtam egy részletes útmutatót, ami macerás, de használ. Ide is bemásolom:
Zsizsik-moly elleni küzdelmet éveken keresztül folytattam, még költözéskor is sikerült őket átvinni az új lakásba. :( Ami bevált (de mindegyik lépés fontos!!!):
1. Kipakolni a teljes spájzot/konyhát/kamraszekrényt, ahol ezek a dögök lehetnek.
2. Amiben a legkisebb jelét is látod a “fertőzöttségnek” (bogarak, lisztcsomók, pókhálószerű szálak) azt könyörtelenül kidobni. És nem a konyhai szemetesbe, hanem rögtön le-/kivinni az egészet a nagy kukába. (Ez nagyon rossz tud lenni, én sok ezer forint értékű lisztet, csokit, teát, fűszert, magot dobtam ki…)
3. Amiben nincs nyom, de potenciális veszélyforrás (liszt, magok, csoki, tea, fűszer, keksz és más hasonlók), azt egy éjszakára gyömöszöld a fagyasztóba!
4. Moss le minden felületet az érintett helyiségben ecetes-levendulás vízzel vagy valami vegyszerrel!
5. Az újonnan vásárolt kockázatos dolgok (lásd 3. pont) első éjszakai helye is mindig a fagyasztó legyen!
6. Utána minden ilyet légmentesen záró tárolóeszközbe, leginkább csavaros tetejű üvegbe kell tárolni. A lehegesztett fóliatasakon át tudják rágni magukat, de még a műanyagdobozok többségébe is belemásznak. :( Nekem egyedül a gumiperemes, légmentesen záró dobozok váltak be, de azoknál jóval olcsóbb az üveg.
Ezután már csak az 5-6. pont folyamatos ismételgetése szükséges, és a drukkolás tavasszal, hogy nem kel ki egy új generáció belőlük az óvintézkedések ellenére. :)
bibolya mondta
Azta, köszi a tippeket! Nálunk 2 hete jöttek elő, azelőtt sose volt… :S Semmi, de semmi nem használt eddig. Remélem most beválik a fenti lista! :)
nrgy mondta
Ételmoly elleni szerek engem is nagyon érdekelnének.
Via mondta
Ld. fent. :)