2013 12. hetének kihívása: Költs tudatosan!
Fogj egy füzetet vagy nyiss egy Excel doksit, és a következő egy hétben tételesen vezesd minden kiadásodat — igen, a nyolcvan forintos csokikát is, sőt, főleg azt. Ezeken az extra kiadásokon nagyon sok múlhat. Képzeld el, ha kiderül, hogy havonta 5000 Ft-ot (napi 167 Ft-ot) költesz el erre-arra: itt egy százas, ott egy ötszázas, aztán össze is jön a sok kis apróság, amire nincs is szükséged, és mivel kis tétel, azonnal nem érzed soknak. Ezek legtöbbször egyébként jutalom-költségek: ha jó napod van, azért “jár”, ha rossz, akkor meg azért. Próbáld meg kiváltani őket olyan jutalommal, jó dologgal, amihez nem kell pénz. A miért ne?-cikksorozatban egy csomó ötletet találsz, amit erre is használhatsz. Ha rákapsz a kiadásaid vezetésére, és egy hétnél tovább csinálod, még jobban átlátod majd a pénzügyeidet. Ha komolyabban érdekel a téma, itt olvashatsz róla egy részletesebb bejegyzést.
A havi 5000 Ft év alatt ez már hatvanezer (!!) forinttá adódik össze. Abból azért kijön jó sok minden. :) Figyeld a költéseidet, és ha már bármilyen olyan kis összeget vagy aprócska tételt találsz, amiről le tudsz mondani, elkezdheted a spórolást valami tényleg fontosra, amit valóban nagyon szeretnél.
+FELADAT: tegyél egy kétszázast a perselybe (és ezt is vezesd a kiadáslistádon! :D), most már 1000 Ft van benne.
Kép: innen.
blogolvaso mondta
Sziasztok!
Ez nagyon jo otlet Via!
En is vezetem mar mindjart egy eve a kiadasokat es beveteleket egy fuzetben. Es ez nemcsak azert jo, mert igy, ha megijedek, hogy hova lett a penzem (rosszul adtak vissza?, elvesztettem?, vagy mi lett?), vissza tudom nezni, hogy mire es mennyit koltottem, hanem igy nehany honap utan latni lehet a rendszeres kiadasok atlagerteket (kaja, kozos koltseg, gaz, villany, telekommunikacio, gyerekek iskolai koltsegei, stb.), es igy konnyebb hosszabb tavra elore tervezni.
Van egy jo blog, ahol sok erdekes dolgot lehet megtanulni a penzugyekrol kezdoknek es haladoknak egyarant ( https://kiszamolo.hu/ ), es ha van okostelefonotok, itt is talaltok erre a celra alkalmazasokat:
https://kiszamolo.hu/tartsd-kezben-a-penzugyeidet/
Sok sikert a tudatos tervezeshez es a prosperalashoz !
stenonis mondta
Én minden hónapban átgondolom, de akárhányszor leírnám, mindig elszégyellem magam, ahogy szembesülök vele… :D pedig pont azért érdemes leírva vezetni, mert akkor megfoghatóbb, ezért időről időre azért neki szoktam ugrani.
Még olyat szoktam, hogy egy mappába lementem magamnak, milyen dolgokat szeretnék, miket néztem ki, pl milyen kozmetikumokat, ruhaféléket. Kvázi egy lista arról, mit szeretne az ember, és néha olyan butácska dolognak tűnik, de nekem így nem csúszik be impulzusvásárlás. Nem rohanok megvenni, amit megláttam a neten, hanem kotlok rajta, néha annyit, hogy végül kitörlöm a képet, mert rájövök, hogy nincs is rá szükségem :) ha pedig ilyesmivel akarom jutalmazni magam, akkor is betervezett, átgondolt a dolog.
tormacsillus mondta
Most büszke vagyok magamra, mert én már pár éve csinálom:) Mondjuk elég fapados vagyok, egy kis noteszbe vezetem, minden hónapban felírom, h mennyi a kezdőösszeg, külön a bankszámlámon lévő, külön a kp, és vezetek minden bevételt, kiadást, a legapróbbakat is, és ott is mindig feljegyzem, h kártyás vagy kp fizetés volt. Így vissza tudom nézni, h mire költöttem, vagy hogy hová is tűnt a pénzem..
Anna mondta
:) Pont a tudatos költés jegyében pár hete készítettem egy táblázatot magamnak, amiben minden bevételhez és kiadáshoz két sor van: egy az “előirányzatnak”, vagyis, hogy hó elején, mikor tervezem a havi kiadásokat, mennyire saccolom pl. a havi gázszámlát, stb., és egy a tényleges kiadásoknak, vagyis hogy ténylegesen mennyi volt az annyi.
Bár a táblázat már előbb elkészült, mint ez a poszt, azért Via ispirálta a sokféle nyomtatható ötletével, hogy akár én is összedobhatnék egyet magamnak. Köszönöm a jó hatást. :)
flyingbride mondta
Pont egy éve vezetem a google spreadsheeteket, egyébként az általad közreadottat módosítottam, és nemrég csináltam belőle szép színes grafikont – hogy jobban lássam, mire kéne kevesebbet költeni… De már így is segített a spórolásban, minden hónapban tudtunk félretenni.
A jutalomdoboz is jó ötlet, szerintem bevezetem!
Hazsart mondta
Én egy excel-táblában vezetem minden hónapban a befizetett számlákat, és múlt év október-november-decemberre készítettem egy, a mindennapi kiadásokat tartalmazó táblát. Kiderült, hogy remekül sakkozunk a kiadásokkal (pl. ha tartós használati cikket akcióztak le, akkor nagyobb mennyiséget vásároltunk, ezzel kb. 3-5000.- /hó megtakarítást értünk el), és meglepő módon a párom jobban tud ár-érték arányban bevásárolni mint én :-).
De ha már spórolás és föld órája, büszke vagyok magunkra, mert az elmúlt évben apránként lecseréltük energiatakarékos/ledes izzóra mindent, és havi legalább 1000-1500.- Ft megtakarítást értünk el.
kameleon mondta
Irigykedek, jó nektek, hogy már hosszabb ideje bírjátok- én mindig tervbe veszem, és 1-2 hétnél (vagy 1-2 napnál) nem tart tovább a lelkesedés (és egyelőre így is kijövünk a pénzből, bár jó lenne azért látni, hogy tudnánk még jobban beosztani).
Szóval, most újra nekiugrok, hátha…
Via mondta
Ne aggódj, nem kell hozzá semmi teljesíthetetlen előfeltétel, ami nekünk megvan, Neked meg nincs. Elszánás kell. Akarod? Csináld. ♥
Szuri mondta
gabi,
Írd azt, hogy adomány 200,-Ft.
:-)
gabi mondta
En mar vagy harom eve vezetem egy google spreadsheetben. Azt nem mondom, hogy ettol visszafogom magam koltesileg, de ha gyanusan nagy osszeg jon ki honap vegere, akkor visszanezem, mire is ment el a penz. A legfurcsabb azt beirni pl., hogy koldus – 200 forint.
Noémi mondta
Én úgy fél éve vezetem a kiadásokat és tényleg tök hasznos. Persze időnként bolondnak néznek miatta. De most például önjutalmazó rendszert csináltam magamnak (kis doboz,amibe mindig dobálom a pénzt, ha ügyesen diétáztam, stb) és azonnal tudtam, hogy honnan lesz rá pénzem. Például a napi “útközben” kajálásból simán el lehetett venni, finomabb is lett a kaja, amit itthonról vittem, olcsóbb is, a jutalomdobozban pedig (egy régóta vágyott kütyüre) pedig szépen gyűlik a pénz.
És különbenis, olyan jó átlátni, hogy mire megy el a pénz, hol könnyű elcsúszni. Sőt, emlékeztető arra is, hogy minek jött már el az ideje – például a fodrászra gyanúsan régóta nem költöttem semmit, úgyhogy ideje volt már elmenni :D (ez nálam szenvedés, szükséges rossz, úgyhogy emlékeztetni kell)
guki mondta
Én pont tegnapelőtt kezdtem el excelben egyet csinálni:)
luxusrozi mondta
Amint lesz okostelefonom, használni fogok ilyen alkalmazást. Addig is hiszek a kockás füzetben. Egy ismerősöm hihetetlen eredményeket ért el vele, hasonló jóra számítok!
zsoka1 mondta
Jobbkor nem is jöhetett volna .Épp most vezetek újra háztartási naplót,excelbe is meg kiskockásba is meg okostelefonon is próbálok ingyenes appokat keresni.
Via TE egy Angyal vagy,egy gondolatolvasó.
Ezer köszönet érte.
A fenti hozzászólónak,nálam Samsung androidon nem ment a koin,de azért mert én külföldön élek.
Aki Magyarországon,annak bemásolom az android linket.
https://play.google.com/store/apps/details?id=hu.koin
Dorka mondta
Nekem ez a jövő hónaptól van tervbe véve, akkor tiszta lappal indulunk, és egy hónapig fogom vezetni. Időről-időre érdemes megcsinálni, mert nálunk is úgy volt, hogy egy db-ig tök jól kijöttünk, annyit költöttünk, amennyi tervbe volt véve, számolás nélkül is, aztán hopsz, nem számoltuk egy db-ig és felszökött a költés. Úgyhogy itt az ideje a tavaszi pucolásnak. Nővéremék a Koin nevű alkalmazást ajánlották, telefonra tölthető, nekem android-os a telefonom, nem tudom, egyébként min fut, a program maga ingyenes, érdemes rákeresni, én most fogom először kipróbálni.
Zsuzska mondta
Mi is így csináljuk, időről időre egy hónapot írunk :)