A múltkori kiadás-vezetéssel kapcsolatos kihívásra nagyon lelkes kommenteket kaptam. Kiderült, hogy már sokan vezetitek a kiadásaitokat, ezért gondoltam, utánajárok a témának, és lépjünk eggyel komolyabb szintre, hátha kaptok új ötleteket.
“Dugi pénzre” több esetben is szükség lehet: ha van egy váratlan kiadásod (bedöglik a mosógép), kiesik egy fizetés (hosszabb betegség vagy állásvesztés miatt), de az is lehet, hogy van egy konkrét terved, amihez gyűjtöd a pénzt (utazás, bicikli, lakásfelújítás, költözés, gyerek…). Bárhogy is van, megvalósítható, reális tervre van szükség, az ugyanis maximum alacsony vérnyomásra ellenszer, amikor olyanokat olvasok, hogy “a nyugodt öregkorhoz csupáncsak havi ötvenezer forintot kell félretenni“. Haha! Nem mondod! :) De mint sok más esetben, a spórolásnál is kár a végletekben gondolkodni, és attól, hogy nem tudsz ötvenezret félretenni egy hónapban, valamennyit még félretehetsz. Kérdés az, hogy mennyi legyen az a valamennyi, meg egyáltalán: MIBŐL?! Úgyhogy először kezdjük is ezzel.
Épphogy kijövök a pénzemből, hogyan tudnék még félretenni?
A havi fix összeges spórolás jó megoldás, ha stabil jövedelemmel rendelkezel: ez esetben megállapíthatsz egy bizonyos összeget, amit minden hónapban állandó kiadásként van kezelve, és nem elköltöd, hanem félreteszed — nem is számolsz vele, nem is létezik, mintha egy plusz számla lenne. Ez lehet 5000 Ft vagy 10 000 Ft, vagy amennyit a fizetésedből jónak látsz félre tenni, és belefér neked.
Ez a képlet bonyolódik, ha szabadúszó vagy, alkalmi munkákból élsz, és a pénz soha nem fix, inkább olyan, mint a mesében: hol volt, hol nem volt. Ez esetben sem lehetetlen félretenni, csak más szemszögből kell megközelíteni. Itt jön képbe a relatív spórolás, amikor nem fix összeget, hanem fix százalékot teszel félre.
Bevétel X%-a: Eldöntöd, hogy az adott havi bevétel 5 vagy 10 vagy akárhány százalékát félreteszed. Ha pocsék hónapod volt, akkor a félretett összeg is kevés lesz, ezért nem fogod akkora érvágásnak érezni, mint a fix összegű megtakarítást.
Példa: Havi 10 000 Ft-ot teszel félre, vagy havi 5%-ot? Egy rosszabb hónapban ha keresel 60 000 Ft-ot, akkor abból az 10 000 Ft rengeteg, az 5% viszont 3 000 Ft, ami már nem akkora lemondás. Sok kicsi sokra megy, havi néhány ezer vagy néhány száz forintnak is van értelme — amikor nehéz időszak van, minden jól jön majd!
Kiadás X%-a: Ehhez pontosan kell vezetni, hogy mikor, mire költesz. Ez egyébként is hasznos, lásd a következő tippet. :) A lényeg az, hogy a megtakarításod attól függ, hogy mennyi pénzt költöttél előző hónapban. Jól ment, meg tudtál engedni magadnak dolgokat? Akkor az a 10% még igazán belefér. De ugyanez igaz akkor is, ha nagyon visszafogtad magad — ha nem tudtál sokat költeni, a megtakarításodra is kevesebb jut.
Példa: Havi 5 000 Ft-ot teszel félre, vagy a kiadásod 5%-át? Szuper hónapod volt, összejöttek a munkák, mindenki időben fizetett (éljen!), rezsivel, kajával és mindenféle egyébbel együtt 500 000 Ft-ot költöttél egy hónapban. Ehhez képest az 5 000 Ft az semmi, az 5% viszont 25 ezer Ft. Legyél a megtakarításaiddal is ilyen nagyvonalú — ha folyamatosan változik, hogy mikor mennyit keresel, előbb-utóbb úgyis szükséged lesz rá!
Kiadások kiiktatása: Ha nem is írod rutinszerűen a kiadásaidat, minimum egy hónapig vezesd — ha viszont anyagi nehézségeid vannak (akár fluktuáló bevétel miatt, akár azért, mert kifolyik a kezed közül a pénz), érdemes rászoknod, mert ez az első lépés, hogy megismerd a pénzhez való viszonyodat. Minden kiadást jegyezz fel az utolsó fillérig — mikor, mennyit, mire. Használhatsz Excel táblázatot, kockás füzetet, vagy netes segédprogramokat, a lényeg, hogy ne maradjon ki semmi. Ha már összegyűlt néhány heti adag, átnézheted a kiadásokat, és kiválaszthatod, hogy mi az, amin tudnál spórolni. Lesznek kiiktatható tételek, és azzal tudsz spórolni, ha teljesen megszűnteted őket (többet nem veszed meg az újságot, hanem kölcsönkéred vagy elolvasod a könyvtárban), vagy egy olcsóbbat választasz helyettük (otthonról viszed az ebédet a rendelt kaja helyett, vagy olcsóbb csomagra cseréled valamelyik előfizetésedet). A felszabadult összeggel pedig szabadon rendelkezhetsz.
Oké, van egy kis pénzmagom. Most mi legyen vele?
Attól függ, hogy mi a célod: hosszú távra tervezel vele (például a most még kisbabád későbbi tanulmányaira vagy lakására gyűjtesz), középtávra (három éven belül szeretnél egy nagyobb dolgot megvenni), rövid távra gyűjtesz (néhány hónapon belül szükség lehet rá, de addig is jó lenne, ha kamatozna), vagy állandó biztonsági tartalékként funkcionál a megtakarításod, amihez bármikor hozzá kell tudnod férni, ha jön egy vészhelyzet. Most a rövid- és középtávú megtakarításokhoz adok néhány ötletet — a hosszú távú befektetésekkel, papírokkal nem foglalkozom, a részvényekhez totál süsü vagyok, a befektetési alapokban és egyebekben nekem is pénzügyi szakember segít. :)
1. Rövid távú megtakarítás
Kérdezz utána a bankodnál, hogy van-e lehetőség megtakarítási számla létrehozására: ez egy “alzseb” a meglévő számlaszámodhoz, ide utalhatod magadnak a félretett pénzedet a gyűjtés ideje alatt. Erre is járhat valamennyi kamat, és korlátozás, kamatvesztés nélkül bármikor kiveheted a pénzt, ha beüt a krach.
Néhány hónapos (1, 3, 6 hónapos) lekötést akkor érdemes igénybe venned, ha terveid szerint nem lesz most rögtön szükséged a megtakarított pénzre, de jó lenne, ha kamatozna addig is. Ami viszont nagy előny, hogy ha bármikor mégis szükség lenne rá, hozzáférhetsz, legfeljebb bukod a kamatot, csak olyan, mintha a párnahuzatban dédelgetted volna. (Kevesebb nem lesz a betettnél, ha kiveszed.) De ha nem kell feltörnöd, benn hagyod, és kamatozik — ami pedig jobb, mint a párnahuzat, mert az inflációnak megfelelően szokott általában gyarapodni a pénz, tehát nem romlik az értéke; erre a huzat nem képes. :) Figyelj oda, hogy a kamat éves vagy havi időszakra szól-e, és feltétlenül olvasd el az apróbetűs részt. Kérdezz rá mindenre az ügyfélszolgálatnál, mondd el, hogy mi a célod, mit szeretnél, milyen feltételekre van szükséged, hogy minél testreszabottabb ajánlatot tudjanak adni, és ne érjenek meglepetések!
2. Tartós Befektetési Számla, alias TBSZ
Ez a szolgáltatás több banknál is igénybe vehető, államilag támogatott (adókedvezményt vagy adómentességet kaphatsz rá), 3-5 éves megtakarításokra szól.
Az első évben (felhalmozási időszak) csak gyűjtöd a pénzt: adott év december 31-éig félreteszel, mikor mennyit tudsz. 25 ezer Ft-tal kell megnyitni a számlát, de utána nincs havi fix kötelező összeg, olyan gyakran és annyit teszel rá, amennyire lehetőséged van. A pénzhez nem nyúlhatsz hozzá menet közben — se ki, se be.
Második évben az összegyűjtött pénzed “dolgozik”. A számlanyitás után 3 évvel már vehetsz fel részösszeget a megtakarításodból. Ha bármikor újra el szeretnél kezdeni félretenni, menet közben tudsz egy újabb számlát indítani, és párhuzamosan elkezdhetsz egy másik gyűjtögetést.
Ez a megoldás még azoknak remek, akik “nem bírják ki”, hogy ne költsék el a félretett pénzüket: jó darabig esélyed sincs hozzáférni, ha egyszer elkezdted a gyűjtést — így megúszhatod az impulzusvásárlásokat meg a velük járó bűntudatot, és ez a megoldás segít fókuszáltan a célod felé haladni. Érdeklődj a saját bankodnál, hogy milyen lehetőségek vannak, és miben tudnak neked segíteni. A TBSZ-ről bővebben itt olvashatsz, a fenti egy nagyon rövid összefoglaló volt. :)
Számoljunk!
A legkisebb félretett összeg is számít, ezért motiválónak kitaláltam egy fiktív szereplőt, Frugál Flórát, és megnézzük, hol és hogyan tud félrerakni bizonytalan anyagi helyzet mellett is. Flóra vállalkozóként dolgozik, megbízástól függően van pénze — mikor mennyi, ezért nála fokozottan figyelni kell a megtakarításra, hiszen a fennmaradása múlhat rajta. Az adók, járulékok, és a könyvelő kifizetése utáni nála maradt összeggel számolok — a vállalkozásával kapcsolatos költségeket mindenképpen rendezi minden hónapban, anélkül nem tud dolgozni. Flóra egyedül él, minden kiadását figyelembe véve havonta minimum nettó 80 ezer Ft-ot kell előteremtenie ahhoz, hogy ki tudja fizetni a fix kiadásait (rezsi, lakbér), és szerényen jusson az ételre is — ha több marad nála, akkor jut jobb ételekre is, ezt magának sakkozza ki, de ez az abszolút minimum, ami a túléléshez szükséges. A havi bevételeinek 5%-át teszi félre azért, hogy ha rosszabb hónapja van, esetleg semennyit nem keres, mert uborkaszezon van, legyen mihez nyúlnia. Ez segíti abban is, hogy ha nagyobb összeghez jut, akkor ne élje fel az egészet, hanem gondoljon későbbre is!
Január Bevétel: év elején lassan térnek magukhoz a megrendelők a karácsonyi roham után, szűkös hónapja van -- 85 000 Ft Megtakarítás: 4250 Ft Február Bevétel: 92 000 Ft Megtakarítás: 4600 Ft (eddig összesen: 8850 Ft) Március Bevétel: kezdenek ébredezni a megrendelők, Flóra jó hónapot zár -- 110 000 Ft Megtakarítás: 5500 Ft (eddig összesen: 14 350 Ft) Április Bevétel: ismét egy erősebb hónap, 105 000 Ft-ot keres. Megtakarítás: 5250 Ft (eddig összesen: 19 600 Ft) Május Bevétel: csúcsidőszak, befutott egy fantasztikus nagy projekt! 200 000 Ft-ot keresett. Megtakarítás: 10 000 Ft (eddig összesen: 29 600 Ft) Június Bevétel: erős hónapot zár, 110 ezer Ft bevétele volt. Megtakarítás: 5500 Ft (eddig összesen: 35 100 Ft) Július Bevétel: Holtidőszak kezdődik, összesen 60 000 Ft-ot keres, tehát ahhoz, hogy kijöjjön a hónapban, 20 000 Ft-ot kivesz a megtakarításaiból. Megtakarítás: ebben a hónapban mivel nagyon neccesen élt túl, nem tesz félre, 15 100 Ft-ja maradt félretéve. Augusztus Bevétel: ismét egy szűkös hónap, 85 000 Ft marad nála adózás, járulékok és a vállalkozás többi költsége után. Megtakarítás: 4250 Ft (eddig összesen: 19 350 Ft) Szeptember Bevétel: a második nagy projekt az évben, 200 000 Ft-ot keres (és örül! :)) Megtakarítás: 12 500 Ft (eddig összesen: 31 850 Ft) Október Bevétel: közepesen nagy projektet kapott, 180 000 Ft marad nála tisztán a munka után Megtakarítás: 9000 Ft (eddig összesen: 40 850 Ft) November Bevétel: 110 000 Ft-ot keresett Megtakarítás: 5500 Ft (eddig összesen: 46 350 Ft) December Bevétel: Karácsony előtt egy sürgős, feláras felkérést kap, amit azonnal kifizetnek. 250 000 Ft-ot kap. Bár egy kicsit többet enged meg magának -- főleg az ünnepek miatt: ajándékok, finomságok; magának is! -- nem éli fel az egészet, és odafigyel arra, hogy bármennyire is csábító és most végre telne rá, nem vesz meg mindent, amit olyan régóta szeretett volna. Megtakarítás: 12 500 Ft, plusz mivel ennyire jó hónapja van, hozzá tesz még 20 000 Ft-ot. (eddig összesen: 78 850) következő év Január Bevétel: kezdődik az év eleji álomidőszak, 85 000 Ft-ot keres Megtakarítás: 4250 Ft (eddig összesen: 83 100 Ft) Február Bevétel: Váratlanul nehéz hónap érkezett. Flóra annyira keveset keresett, hogy épphogy ki tudja fizetni a járulékokat, illetve azokat a költségeket, amelyek a vállalkozását életben tartják. Nem marad pénze rezsire, lakbérre, ételre. Hozzá kell nyúlnia a megtakarításához -- kivesz 80 000 Ft-ot, marad 3 100 Ft a megtakarítási számláján.
Hát, valahogy így. Flóra valószínűleg ennyi kiadással nem egy luxuslakásban lakik — ha Budapesten dolgozik, feltehetően külső kerületben él, és lehet, hogy nem is saját albérlete van, csak egy szobát vesz ki, hogy ezzel is spóroljon, BKV helyett biciklivel jár, otthon főz magának, nem tud rendszeresen színházba, moziba járni, de ha igen, megteszi. Remekül látszik, hogy annak ellenére, hogy vannak jobb hónapjai (bárcsak azok lennének a normálisak!), a legtöbb hónapot pengeélen táncolva éli le, nagyon szerényen. Pont ezért fontos, hogy félre tudjon tenni valamennyit, és látható, hogy még a bevétel 5%-a is segíthet abban, hogy egy vészhelyzetes hónapot túléljen. Ideális esetben egyébként legalább 3-6 hónapra elegendő pénzt fel kéne halmoznia, hogy hosszabb időszakot is átvészelhessen munka nélkül, hiszen ki tudja, mit hoz a március (lehet, hogy megint semmit :(). És akkor még arról nem is beszéltünk, hogy szeretne nagyobb (saját) helyre költözni, vagy más, költségesebb céljai vannak, esetleg váratlanul elromlik a biciklije, ami alapvetően befolyásolja az életét, munkaképességét. Szóval nem könnyű, de nem lehetetlen. Megoldás lehet, ha Flóra az üresjáratokban (amikor nincs munkája) megpróbálja képezni magát, akár fizetés nélküli gyakornokként egy-egy napra elmehet önkéntesnek, hogy új munkatapasztalatot szerezzen, kapcsolatot építsen, ezzel is előre lendítheti az útját, de ez már egy másik történet. :)
Remélem, ez a bejegyzés adott támpontot ahhoz, hogyan lehet kiszámíthatatlan helyzetben is félretenni — és mennyire fontos is, hogy félretegyünk. Bármilyen kicsi is számít. Piszok nehéz, de meg tudjuk csinálni! ♥
csillagvirag mondta
Már egy jó ideje vezetem a költségeimet, volt, hogy az öszöndíj került oda bevételnek, volt, hogy változott a fizetés, most pedig fix osszeget kapok. Nagyon örülök, hogy sikerül vezetnem, mert azt mondtam, nem akarom úgy csinálni, ahogy a szüleim. Szoktam félre is tenni, mikor, hogy sikerül, egyelőre rövid távra, nem lévén még saját családom, stb. A kérdésem viszont az lenne: ami megmarad a hónap végén, az hova kerüljön? Legyen belőle megtakarítás vagy adodjón hozzá a következő hónap bevételéhez? Egyelőre a második opciót használom. Kiváncsi lennék a véleményedre, mert erre nem láttam hozzászólást sehol. Köszi szépen.
Via mondta
Attól függ, milyen céljaid vannak. :) Gyűjtesz télikabátra, nyaralásra, biciklire, tanfolyamra, kamerára?
csillagvirag mondta
Eddig úgy tekintettem arra az összegre, ami a hónap végén megmaradt, mintha plusz bejövetel lenne, ment a “mindennapos” kasszába. Ami külön megtakarításként félre volt téve, abból többnyire kirándulni mentem vagy esküvőre a nyáron. Most arra gondoltam, hogy azt, ami megmarad külön félretenném, s azztán, hogy mire használom, elválik, de nem mindennapi dolgokra, kajára, számlára, stb, valami extrára. Ha meg idővvel ennek megérzem a hiányát, még mindig ott lesz, s hozzá lehet nyúlni.
Petra_Ilka mondta
Ahogy elolvastam Theresia hozzászólását a 200 forintosokról, rögtön hozzáláttam a “spóroláshoz”….6-8 hét alatt 12.000 Ft-t hozott a konyhára :)
kispumak mondta
(Via, töröld ki, ha reklám, vagy nem akarod látni.)
Újabb post a kiszámolón, abszolút passzol a koncepciódhoz, a lomok elleni harchoz
https://kiszamolo.hu/tartsd-kordaban-a-vasarlasaidat/#more-96005
Pénzügyi tudatosság kérdésében nagyon sokat tanultam erről a blogról, csak úgy, mint más területen Tőled. Például, hogy mennyire fontos, hogy mindennek utána kell számolni! Amit Te is írtál, hogy mindent le lehet cserélni olcsóbbra. Pár hónappal korábban még simán megkötöttem volna mondjuk a Fundamentát. Aztán rászántam pár órát, kiszámoltam, hogy a 3 LTP-nél melyiknél mennyi befizetésre mennyi “hozadék” jön, és így már pl. nem a Funda lett a nyerő. Most vettünk fel lakáshitelt, 10 év helyett 9 éves futamidővel, mert kiszámoltam, hogy csak havi 10ezer ft-tal kell többet fizetni, de így összességében 1M-mel kevesebbet kell visszafizetni akkor, ha végigfuttatjuk. Persze várhatóan nem fogjuk, ezért is nyitottunk pár LTP-t.
Azt gondolom, hogy a lelkünk rendjéhez hozzátartozik az, hogy kézben tartsuk az otthonunkat és a pénzügyeinket is. Mindig örülök, amikor erről is írsz Via :)
zeugma mondta
Mi most egy használt fagyasztóra gyűjtünk. Sokkal olcsóbb, egészségesebb és finomabb a szezonban eltenni a zöldséget-gyümölcsöt – akár maga termeli az ember, akár piacon szerzi be -, mint télen a mirelitet vagy a világ túlsó feléről szállítottat megvenni.
Sajnos ismét azzal szembesültünk, hogy spórolni csak az tud jól, akinek van rá elég pénze: kiderült, hogy a nagyobb fogyasztás miatt a biztosítékot és talán még a vezetékeket is cserélni kell majd. Lehetne persze modernebb, kis fogyasztású fagyasztót venni, de az meg sokkal drágább… ördögi kör. De példának jó a poszthoz: ha lenne félretett pénzünk, most nagyon jól jönne.
Via, a jótündérnek pontosan írd körül, milyen erkélyt szeretnél, különben úgy járhatsz, mint mi. Amikor ide költöztünk, nem értettük, hogy itt ez a ház tele szép délnyugati fekvésű erkélyekkel, miért nincs sehol legalább egy muskátli. Aztán rájöttünk: a két magas és hosszú ház között olyan szél fúj, hogy szó szerint mindent elvisz az erkélyekről, ami nincs lekötözve. Kár, mert amúgy ideális lenne balkonkertnek. De mindennek van jó oldala: a nyári kánikulában minden nap hálát adunk ezért a szélért :-)
Szofi mondta
A közösségi kertekről hallottatok? Nekem már nem aktuális, mert lett saját :-) Így nincs elsőkézből infóm, de itt egy link:
https://kozossegikertek.hu/
Via mondta
Itt összegyűjtöttem néhány kertes linket: https://www.urban-eve.hu/2013/04/12/kihivas-67/
Szofi mondta
Hoppá :-) Pedig a cikket még olvastam is, de a linkeket nem néztem meg (költözünk éppen). Hiába, Aktuális Via :-)
Hazsart mondta
Három éve van egy kis veteményesem a kertben. Idén kőkeményen be kell az időt osztani, már dolgozom, két gyerekből az egyik iskolás, meg a heti 3x angol…. viszont amit tavaly meg tudtunk termelni a kertben, nemcsak finom és egészséges, de pénztárcakímélő is volt. Nyilván nem él mindenki kertes házban, de ez csak egy alternatíva. Számos videó és leírás van a neten, többek között onnan is tanulgattuk a kertészkedés trükkjeit, de láttam a youtube-on panellakó hölgyet, aki a teraszán termelt fejjel lefelé paradicsomot .
Hazsart mondta
Kicsit fáradt vagyok… a paradicsom van fejjel lefelé, nem a hölgy :-)
Via mondta
Igen, egy erkély már fantasztikus lehetőségeket rejt magában! (Nem véletlenül csorgatom rá a nyálamat. :)) De ha egy kis időt szánunk rá, és termelői tejet veszünk, otthon csinálunk belőle túrót, tejfölt, azzal is lehet spórolni. :) A befőzés, szezonális zöldségek fagyasztása, eltevése pedig szintén segíthet.
A zöld takarítás detto: ecet, szódabikarbóna, mosószóda és a többiek fillérekért kaphatók. Még ha használsz is öblítőt vagy erősebb szereket, sokkal kevesebb kell belőlük, ha csak a felét ki tudod váltani a többivel. Nem is értem, miért nem állnak át többen a környezettudatos életre, elsősorban azt fogják észrevenni, hogy nekik lesz sokkal jobb, és több pénzük marad! :)
Hazsart mondta
Háát… két napja írtam a fenti posztot, de nem gondoltam, hogy ilyen aktualitása lesz… a páromnak tegnap felmondtak :-( bocs, hogy ide írom, de a TILT-be csak nem mehetett :-(
Via mondta
PITLIBE! :((( Nagyon sajnálom. Nem kell bocsánatot kérned, írd nyugodtan, ahova szeretnéd. ♥
Hazsart mondta
Köszönöm <3
gykemenykata mondta
Köszönöm a választ. Sajnos a probléma sokkal összetettebb, hogy itt részletesen elmondhassam. A fenti mondatok kikívánkoztak, mert ilyen helyzetben az ember gondolatainak nyugodtan mondhatom 98% a pénz körül forog. Próbáljuk tenni a dolgunk, hál’ istennek együtt, vállvetve. És komolyan hiszem, hogy ha figyelek, és nem zuhanok meg ( a gyerekek miatt nem is tehetném) akkor túl leszünk ezen az időszakon is. Az elmúlt 22 évben megéltünk már néhány dolgot… Mostanában sokat mondogatom, hogy összességében nekem nagyon jó. Mert a pénzen kívül még annyi minden van…
Nagyon szeretem olvasni az írásaidat, sokszor segítenek, felvidítanak, vagy megnyugtatnak. Köszönöm.
Via mondta
♥ A pénz mindig eszköz, és nem cél. Nagyon fontos, hogy csapatként legyetek a gondok ellen, és ne engedjétek, hogy a stressz gátat vessen közétek. Jól csináljátok!
Mikor nekünk nagyon nem volt semmi (se munka, se pénz), és teljesen kikészültünk, kínomban azt mondtam, hogy más arra vágyik és azért gürizik, hogy hétköznap délben a plafont bámulhassa és lógassa a lábát, hát tessék, nekünk sikerült! :D Persze ez a létbizonytalanságon nem változtat, de segített egy kicsit kizökkenni a “deszarnekünk, megfogunkhalni” lelkiállapotból, mert abba tényleg bele lehet őrülni.
Egészség van, szeretet van, szorgalom van, a többi meg majd kialakul!
gykemenykata mondta
Képlet: család 6 fő. Teljesen fix bevétel kb. 200000 Ft.
Ami egy hónapban minimum kellene rezsi, hitel, utazás, iskolai óvodai költségek, élelem, stb. 300000. És mivel évek óta pengeélen táncolunk nincs megtakarított pénzünk.
Nem panasz. Tény. Valahogy mégis túlélünk minden hónapot. Nálam a vágyak kategóriába tartozik, hogy a bevételem 5% félre tudjam tenni. És gyanítom nem én vagyok az egyetlen aki így érez.
Via mondta
Sajnálom, nem azért írtam a cikket, hogy rossz érzést keltsek azokban, akik nem tudják ezt megtenni, nem elvárás volt. Tudom, hogy piszok nehéz mindenkinek. Nekünk is. Mert ahogy a példámban Flóra, úgy mi sem nyaralásra teszünk félre, ha félre tudunk, hanem éhenhalás ellen. :( És záros határidőn belül mindig jön is egy “alkalom”, amikor fel is kell élnünk, amit előtte félretettünk.
Segíthet, ha van ismerősötök egy pénzügyi közvetítőnél — ők folyamatosan figyelik a legjobb ajánlatokat biztosítás, bankkártya, hitel tekintetében, és lehet, hogy le tudnak cserélni valamit olcsóbbra vagy olyanra, ami jobb feltételeket ad. Nektek egy fillérbe se kerül. Mi így cseréltük le az életbiztosítást, lakásbiztosítást, magánnyugdíjpénztárat (amikor még volt), meg egy csomó mindent.
Zee mondta
Via ugye nem baj, ha kiegészítem a listádat? Töröld ki, ha nem szabad!
Érdemes Axa számlát nyitni, nálunk mindkettőnknek van. Alapból egész jó napi kamatot ad az ott lévő pénznek, de ha összegyűlik valamennyi, akkor átutalom a másik számlára, ott meg lekötjük. (az új pénzre mindig magasabb a kamat)
A másik pedig a Fundamenta (vagy OTP, Erste lakástakarék). Sokan nem tudják, hogy nem csak arra jó, ha valaki vesz vagy felújít, hanem a lakáshitelt is lehet belőle előtörleszteni, ráadásul ingyenesen és akárhányszor (ez a törvény, bankok nem reklámozzák és be szoktak próbálkozni, hogy nem ingyenes, de az).
Sajnos a hülye tranzakciós adó és a folyamatos kamatcsökkentés ezeket a dolgokat nem támogatják, de nálam a sok pici sokra megy!
Via mondta
Hogyne szabadna, köszönöm! :)
smara mondta
Nem tudom ismeritek-e:
https://graeco.hu/
Én most ezt a programot kezdtem el használni a költségvetésünk számontartására. Egyelőre csak a nyilvántartásnál tartunk, sajnos a gyesből + egy PhD ösztöndíjból nem tudunk félretenni. Bár…..számít a lakástakarék????Na, végülis, akkor van megtakarított pénzünk, és annak konkrét célja lesz, és már csak másfél év!!!:):)
Via mondta
Teljesen véletlen, de épp most fut nálam a hirdetésük, nézz jobbra! :)
Dikoca mondta
Engem is sokat foglalkoztat ez a spórolás kérdése, főleg mivel 4 év múlva többmilliós tandíjat kell kiperkáljak. Sokan mondták már, hogy kezdjem el felveszegetni a diákhitelt, de nekem borzasztóan nem tetszik bármiféle hitel felvétele sem, inkább megoldom bárhogy, csak ne hitellel-módon. Tavaly nyáron nagy szerencsém volt, külföldi meló, nagy summa, és nem forintban, hanem külföldi bankszámlán. Mivel macera hozzányúlni, így nem remeg meg a kezem nehezebb hónapok esetén sem, az a pénz meg fog ott várni. Ha meg sikerül még többet spórolni, valószínűleg az is megy valutába. Ilyen összegeknél érdemes néha a valutaváltással is ügyeskedni, ha van egy kis rálátása az embernek.
kofruka mondta
én pár hónapja figyelem, eredetileg egy excel segítségével, de (nem reklám) véletlenül találtam rá a Koin app-ra és nagyon jól tudom vezetni segítségével a kiadásokat. félretenni ettől függetlenül nagyon nehéz, de mindenképpen megéri!
nagyon jó a cikk, köszönjük szépen!
Zsuzska mondta
Nagyon jó dolog az időnkénti részletes írás, én most egy olyan táblázatot használok, aminek a linkje a régi bejegyzésed kommentjei között volt. Nagyon jó. Kicsit magunkra szabtam…egyelőre azt nem értem, hogy hónap vége felé hogy lehet több pénzünk valójában, mint amennyi a táblázat szerint van :D
Nálam az a gond, hogy ha egy ideig ügyesen spórolok, akkor megjutalmazom magam és veszek valamit. :)
Via mondta
Ha azt veszed meg, amire gyűjtöttél, akkor az oké, mert az volt a cél. :) Ha azért spóroltál pénzt, hogy általánosan legyen egy kis szórakoznivalód, szintén nem gond. Ha valami más volt a cél, akkor gond. :)
Katuci mondta
Mi is gyűjtjük a 200-asokat. :) Tényleg elég szép summa tud belőle összejönni, viszonylag rövid idő alatt.
Sőt, az utóbbi hónapokban a kétezreseket is félretesszük. Ez tényleg nagyon szapora spórolási mód, a héten abból fogom leelőlegezni az esküvőnkre az éttermet. :)))
mjforest mondta
Nálam ez tavaly november óta működik így. Valamit változtatnom kellett már a dolgokon, és kipróbáltam.
Tényleg nem érzem meg, pedig én 10 %-kal csinálom. Nekem a nyárra kell félretenni, és sajnos Flórához képest többször van túlélési szituáció :(. Ha rendes bevételeim lennének, akkor sokkal többre mennék vele, így “csak” stresszoldás szinten megy.
Mindenkinek ajánlom a dolgot, mert pl. akció idején van mihez nyúlni ( nálam ha kiveszek a dobozból, akkor 10 % kötelező kamatot teszek vissza, mintha máshonnan kértem volna kölcsön :) ) és így többet spórolok, akár hónap végén is.
kispumak mondta
A témában nagyon sokat lehet olvasni és tanulni a kiszámolón, akit érdekel a téma, ajánlom mindenkinek.
Már írtátok a 10% hosszú távú tartalékképzést (pl nyugdíjra, mert mi azt már valószínűleg nem fogunk kapni, legalábbis a mai formájában biztosan nem), emellett legyen 6 havi vésztartalék pl munkanélküliség esetére.
Nekem még tetszik a +10% gyűjtés ötlete, amit el KELL szórni, értsd nyaralás, hobbi.
Nyilván aki nem önfenntartó, azokra más szabályok vonatkoznak. Aki pedig egyik napról a másikra él, az igenis gondolkodjon el azon, hogy vajon így szeretne-e élni egész életében, vagy hajlandó tenni azért, hogy ez másképp legyen.
terika mondta
Én hasonló képpen csinálom, mint Theresia, de nem csak a 200-asokat, hanem az összes aprót gyűjtöm egy dobozkában. A pénztárcában minden fémpénzből csak egy van, minden este “rendet” teszek benne :)
Az OTP-ben lehet kérni a fémpénzeknek papírzacskót (nem kell így rolnizni) és beváltom, vagy berakom a számlára. Volt olyan év, hogy ezekből az aprókból mentem nyaralni …
***
Azt olvastam valamikor, hogy félretenni nem a hónap végén kell, hogy majd amennyi marad, elteszem (biztosan nem marad :) ), hanem rögtön a fizetés, a pénz megérkezése után, mert akkor azzal már nem számolsz. És az az 5% valóban nem olyan megterhelő..
Timi mondta
Nekem az a problémám, hogy kicsiben garasoskodó vagyok, nagyban meg nem bánok jól a pénzzel.
Ezzel úgy számoltam le, hogy (bocsánat, nem általános recept, mert az orvosságot nem adom, az enyém! :)), hogy találtam magam mellé egy olyan társat, akiben maximálisan megbízok, és aki jól tud bánni a pénzzel. Ne tessék hüledezni, nőismerőseim összes ellenérvét meghallgattam már, nem kerültem börtönbe, továbbra is megkapom, ami kell (sőt), nem adtam el a véleményem, és nem minden férfi issza el a rá bízott pénzt :P, csak lepasszoltam egy felesleges stresszt az egészséges munkamegosztás jegyében – mindenki csinálja azt, amihez ért.
A másik, ami hasznos, az a Back in Black költségvetés app a telefonomon. Lehet megadni és testreszabni kategóriákat (bevásárlás, szórakozás, háziállat, számlák, utazás, stb), és a kategóriákhoz meg az össz költéshez limitet. Ahogy közeledik a limit, egyre sárgábban és sárgábban és vörösebben jelzi, hogy cicám, ideje behúzni a kéziféket a hónapra. Mindig akkora limitet állítok be, amit még picit túl lehet haladni úgy, hogy jusson is, maradjon is.
A megtakarításokról hallottam egyszer egy kijózanító előadást a rádióban: ha holnaptól x forinttal kevesebb fizetést kapnál, akkor már nem kelnél fel és mennél be dolgozni, mert ennyiért már nem is érdemes? Mert ha a válasz az, hogy dehogynem, bemennél dolgozni, akkor igenis félre tudsz tenni x forintot.
l2njpy mondta
Én a fizetésem 20%-át teszem félre és az esetleges pluszbevételeket (jutalom, szja-visszatérítés, stb.). Úgy kezelem, hogy az a pénz nincs: egyrészt lekötötöm kisebb összegű csomagokban (ha mégis kell, kisebb a kamatveszteség feltörésnél) másrészt alacsony kockázatú, tőkegarantált befektetési jegyet veszek. Mikor elkezdezdtem dolgozni 2005-ben, elhatároztam ezt a 20%-os konstrukciót (ebből 10% abszolút tartalék, 10% mozgatható pl. nyaralásra, nagyobb használati tárgyakra, fogorvosra, stb), azóta tartom.
Theresia mondta
Nekem egyelőre nincs olyan bevételem, amiből érdemes lenne félretenni, csak zsebpénz, amit megkeresek alkalmi munkával (egyelőre a szüleimmel élek még, és egyetemista vagyok), de ami az én megtakarításaimat illeti: nem költöm el a 200-asokat. Úgy kell elképzelni, hogy ha a boltban kapok vissza, és a visszajáró között van 200 Ft-os, akkor azt itthon bedobom egy üres befőttesüvegbe. :) Ezt egy fórumon olvastam valahol, hogy a férj és a feleség is bedobálta mindig a 200-asait, mert az egy-egy pillanatban nem is tűnik olyan soknak, aztán év végére elég szép summát gyűjtöttek össze. Én tavaly nyáron kezdtem, és figyeltem, hogy mindig bedobjam a 200-ast a többihez (most már szinte automatikus), és nyár közepétől november-decemberig annyi jött össze, hogy ebből vettem karácsonyi ajándékokat, tehát megérte tényleg. :) És év közben nem éreztem nehéznek azt a pár pénzérmét nélkülözni, viszont év végén jól jött. Persze, lehet másra is fordítani, vagy ha kisebb/nagyobb címletet gyűjt az ember, ami még nem terheli meg, az is jól jöhet. (Ezért is mosolygok, mikor Via írja, hogy dobjunk még egy kétszázast a perselybe a kihívásoknál, mindig eszembe jut a saját kis csuprom. :))
m0soly mondta
Ez az ötlet nagyon tetszik! :) Valószínűleg én is bevezetem itthon… azaz majd bevezetem, amint lesz egy kis önálló keresetem. :)
Dorka mondta
Én is pont ugyanezt akartam írni :) Mi is elkezdtük a Párommal a 200-asokat gyűjteni egy nagy befőttes üvegbe. Megvan húzva a vonal, hogy ha azt elérjük, akkor meg is számoljuk. Időnként előfordul, hogy “rászorulunk” a pénztárcánkban lévő 200-asokra, de a 90%-a az üvegben végzi. Viszont ez már annyira automatikussá vált, hogy amikor a boltban fizetek és a kasszában meglátom a sok 200-ast, indul a reflex, hogy de hát azoknak a befőttes üvegben a helyük :D
zeugma mondta
“de hát azoknak a befőttes üvegben a helyük :D”
:-))
addry mondta
jó cikk :)- Én havi 50 000 ftból teszek félre 10 000t, nyaralásra gyüjtök. (BArátoméknál lakok, szóval “csak” suliba kaja, bérletek, gyógyszer, sampon, tusfürdő stb-t kell vennem. :)
carpe diem mondta
Tetszik ez a hozzaallas, es teljesen igaza is van. Nekem ez termeszetes /tudom, sokaknak nem/, otthon ezt lattam, es igyekszek is a helyzetemhez merten felrerakni amennyit tudok, es nem azert, hogy szamolgassam majd oregkoromra, h mennyi “millam” van, hanem, hogy ha vmi varatlan helyzet adodik legyen mihez nyulni. Szerencsere ritkan adodik ilyen, igy inkabb olyan dolgokra megy el, amit szeretunk /utazas,hobbik/ es emelett gondolunk a jovobeli nagyobb kiadasokra is /haz, gyerek stb./ Roviden: sporoljunk, ne egyik naprol a masikra eljunk, de ugyanakkor elvezzuk is ki, amit adhat, hisz a sok nulla a szamlankon nem boldogit es nem lesznek szep emlekeink tole.
Via mondta
Bizonyos szint alatt sajnos a túlélésről van szó, azért kell spórolni, és nem az a kérdés, hogy üljünk-e a pénzen, vagy élvezzük, mert naná, hogy élvezzük! :) A pénz egy szuper eszköz arra, hogy mindenféle jó történjen velünk, és azokkal is, akiknek adjuk azt a pénzt (mert valamilyen szinten az is segítés, ha olyan embertől veszek terméket, szolgáltatást, aki szimpatikus, szorgalmas, és megérdemli — ezért is nem hiszem, hogy a pénz az ördögtől való lenne, hiszen annyira sok jóra lehet használni!).
Theresia mondta
“Havi 10 000 Ft-ot teszel félre, vagy havi 5%-ot? Egy rosszabb hónapban ha keresel 60 000 Ft-ot, akkor abból az 10 000 Ft rengeteg, a 10% viszont 3 000 Ft, ami már nem akkora lemondás. Sok kicsi sokra megy, havi néhány ezer vagy néhány száz forintnak is van értelme — amikor nehéz időszak van, minden jól jön majd!” A havi 60 000 Ft-nál 10% 6000 Ft, nem 3000 Ft (az 5%). Bocsi, nem kötekedésnek, csak szemet szúrt. :$
Via mondta
Igen, bocsi, az eredeti, 5% lett volna a példában is a folytatás, csak benn maradt a 10 korábbról. :) Köszi, javítottam!
Theresia mondta
Sejtettem, csak gondoltam szólok. :) Egyébként jó a bejegyzés, szerintem is kell, hogy az embereknek a megtakarításokra is felhívjuk a figyelmét. :)