Akármennyire is szeretem a levendula vagy az eukaliptusz illatát, a teafa olaj az, amit rendszeresen használok, elsőszámú kedvenc a praktikusságának köszönhetően. Néhány ezer forint volt egy kis fiola, de rettentően kiadós, érdemes áldozni rá, mert nem mindegy a minőség egy ilyen jolly jokernél. Figyelj oda, hogy sötét üvegben legyen, és sötét helyen is tárold, mert a fény károsítja. Ha nem nyitott szájú a fiola, hanem van rajta cseppentő, az a legjobb, mert könnyű lesz adagolni, és nem fogod feleslegesen, parazolva locsolni mindenhova. Sokoldalú használhatósága miatt érdemes otthon tartani egy kis üveggel, de utazásra is magammal szoktam vinni. A nyaralások, táborozások, kirándulások miatt aktuális a téma, ezért írok róla röviden, hogy én mire használom. :)
A teafa külsőleg használandó, és nagyon jó fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő, nem véletlenül népszerű hatóanyag a zsíros, pattanásos bőr kezelésére szolgáló készítményekben. Az olaj töményen rendkívül hatásos, kis mennyiségben használd, és mivel szárít, óvatosan, vékony rétegben, csak az érintett pattanás, apróbb heg, horzsolás tetejére kell kenni — ami azért is jó, mert így tovább tart. Ha észreveszed, hogy elkezdett nőni egy ragya, kend be, de használhatod azután is, hogy kitisztítottad a pórust, mert segít a gyógyulásban, hámosodásban. Ha elvágod az ujjadat, megcsíp egy rovar, begyullad a körömágyad, gombás lesz a körmöd, vízhólyagod van — azon is segít. Én úgy szoktam használni, hogy kézmosás után a tiszta ujjbegyemre cseppentek egy cseppet, és ujjal viszem fel a megtisztított bőrre, ahol épp szükséges. Egy csepp bőven elég, sokszor még marad is az ujjamon olajos réteg, azt szappanos vízzel lemosom. Az illata kissé kesernyés, de engem még sosem csípett, inkább hűvös érzés a bőrön. (Lehet vattapamacsra vagy fülpiszkálóra is cseppenteni, de olyan sokat beszív a vatta, hogy inkább tiszta kézzel használom.) Állítólag egyébként hajtetű ellen is hatásos (samponba keverve), hála az égnek ezt még nem volt alkalmam élesben tesztelni. Mindenképpen olvass utána, mielőtt kipróbálod, de azt azért fontosnak tartom ide is leírni, hogy 6 hónaposnál fiatalabb gyerekeken tilos használni.
A levegőt is fertőtleníti: párologtasd vagy tedd kevés vízzel spriccnis flakonba légfrissítőnek — ha beteg van otthon, vagy vírusos szezon van, segíthet a megelőzésben. A vizes oldatát a takarításban is érdemes használni penészre, hátha elég, és nem kell bevetni a nehéztüzérséget, teheted ecetes öblítő mellé a ruhákhoz, vagy befújható vele a WC.
Ha ismeritek még más szuper felhasználási módját, írjátok meg! :)
Cella mondta
A Tulasi illóolajokról tudtok valamit? Azok mennyire illóolajok, mennyire 100%-osak? Alapvetően szeretem a céget és a termékeiket (Ahimsa mosogatószer <3), ezért reménykedem, hogy az illóolajok is jók :)
Villő mondta
Én a fentieken kívül szagtalanításra használom: mi a pelenkákat külön szemetesben gyűjtjük, állat szaga tud lenni, takarításkor, kimosás után az aljára szoktam csepegtetni.
Illetve amikor még olyan szupermami voltam, hogy csináltam házi popsitörlőt, akkor 1 dl vízbe tettem 1 cseppel és azzal öntöttem le a papírtörlőkendőt és azzal tisztítottam a babapopót.
carpe diem mondta
Koszi. ;) Mivel nem Mo.n elek altalaban az ebayrol szoktam ilyen dolgokat rendelni, de lehet majd nyaron benezek par uzletbe otthon.
carpe diem mondta
Netes vasarlas esetere tudnatok mondani egy megbizhato nevet?
Joparat megneztem, de szinte mindenre ugyan azt van irva ami itt is, ugyhogy ez alapjan nem tudom eldonteni melyik erne meg igazan.
Koszi. :)
adrica mondta
Takarításra, illatosításra, párologtatásra:
https://bionom.hu/biobolt/aromaterapia/teafa-illoolaj-melaleuca-altemifolia-medinatural.html?evp=162
https://bionom.hu/biobolt/aromaterapia/illoolajok-egyeb-celre/teafa-illoolaj-blueberry.html?evp=162
Esetleg a DM-ben is kapható Aromax
Terápiás célra, belsőleg használva (pl hüvelyben) kizárólag megbízható, jó minőségűt:
https://bionom.hu/biobolt/aromaterapia/illoolajok/teafa-tea-tree-melaleuca-alternifolia-farfalla.html?evp=162
vagy Panarom
Én ezeket a márkákat ismerem, remélem segített :) Tudni kell, hogy a 100%-os, valóban “illó”-olajak (tehát nem illatolaj, aromaolaj és egyéb hamisítvány) között is ég és föld lehet a különbség, attól, hogy 100%-os, még tartalmazhat vegyszermaradványokat, az sem mindegy, hogy hol gyűjtik a növényt, stb. Terápiás célra (én ennek tekintem a bőrrel kívülről történő érintkezést, krémet, sampont is) használjunk inkább jó minőségű (bár kicsit drágább) illóolajat, vagy ha bizonytalanok vagyunk, kérdezzünk meg egy jó aromaterapeutát!
Ez most teljesen úgy hangzott, mint egy betegtájékoztató. Kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét :D
adrica mondta
Via, ha esetleg ennek az eleje túl reklám, nyugodtan vágd ki, a végét azért fontosnak tartom márkától függetlenül is :)
Köszi!
lencsilany mondta
A Mannaszappantól szoktam rendelni. Nekem bevált.
zeugma mondta
Azért is nagyon oda kell figyelni, hogy milyent vesz az ember, mert nem minden az, aminek látszik, illetve ami írva van rá. Létezik ugyanis ILLATolaj is, ami nem valódi illóolaj, hanem csak olajos alapú illatosító, és nem is jó semmi másra. Sajnos sok gyártó és forgalmazó ezeket is illóolajnak hívja, pedig a meglehetősen műanyag illaton kívül semmilyen hatásuk nincs, illóolaj helyett nem használhatók. Egyszer netes rendelésnél már csúnyán pofára estem ezzel; de hipermarketekben és kisebb boltokban is rendre illóolajként vannak kiírva ezek a szagosítók.
Ha bioboltban veszi az ember, ott jó eséllyel képben van az eladó – bár erre sincs garancia – , máshol meg célszerű inkább az ismertebb, megbízható gyártók termékeit keresni.
Via mondta
Az áron is jól látszik, hogy eredeti-e: ami pár száz forint, az tuti nem az, csak “aromaolaj”.
Fancsurka mondta
Hol érdemes megvenni? Drogériában keressem vagy valami herbáriás üzletben inkább?
Via mondta
Én bioboltban vettem, és ki is kérdeztem az eladót, hogy melyik a legjobb. :)
Fancsurka mondta
És melyik? :)
Dorka mondta
Mi Aromax-osak, illetve Naturland-esek vagyunk. Azoknak (tudtunkkal) tutira jó a minőségük. Néhány illóolajfajta megtalálható DM, illetve Rossmann üzletekben is, de neten is lehet rendelni (pl. itt https://www.zoldbolt.hu/szepseg-egeszseg/illo-olajok/aromax-illoolajok.html).
Fancsurka mondta
Köszi! :)
Via mondta
Sárga a papírja, és az van ráírva, hogy Tebamol. :)
zeugma mondta
“Figyelj oda, hogy sötét üvegben legyen”
“Ha nem nyitott szájú a fiola, hanem van rajta cseppentő, az a legjobb”
Ha ilyen kis üvegcse kiürül, érdemes kimosni és eltenni, mert sok mindenre jó lehet a háztartásban. Béres-csepp, illóolaj, orvosság üvege… ha az üveg nem sötét, a cseppentőjét akkor is fel lehet használni, áttenni másik üvegre. Persze jó alaposan ki kell mosni az üveget is meg a cseppentőt is, mielőtt mást töltene bele az ember.
Via mondta
A Nasivin orrcseppnek marha jó az üvege és a cseppentője, mindig elrakom. :))
zeugma mondta
Vannak dolgok, amiket meglepően praktikus csomagolásban adnak :-) Némelyiket bizonyára direkt arra tervezik, hogy később másra is felhasználd (pl. fém teadoboz, korsós méz), de a nem erre tervezettek között is akadnak jók (pl. mini üveges lekvár és paradicsompüré). A drogériás termékminták nagy kedvencek, jó kis flakonokat lehet találni, utazáshoz is ideálisak.
Via mondta
Én a Lush kis fém tégelyes szájbalzsamának a csomagolását tettem el, és imádok a Ferrero Rocher műanyag dobozába pakolni. :D
Tia mondta
Én a szivecskés Milka műanyag tartóját jégtartónak használom :)
evuka mondta
Iiiigen, ferrerosba én is :) meg a Bon Mama lekáros üvegei… az irodában abban van a kávékeverékem, büfés kávé vásárlást megelőzendő! De gyakorlatilag a “kamrám” mind régi nescafés vagy édesítőporos üvegekben leledzik és ha végre ráveszem magam, akkor valami matricás/üvegfestékes díszt is fognak kapni!
trillarom mondta
A teafaolajos pattanástalanítók nekem nagyon beváltak.
Más: ha a kedvencek közé mentett linkről indítom a blogodat, akkor a főoldalon május 17-én megjelent írásod látszik, az újak nem. (kipróbáltam a google-on keresztül is, és akkor se jöttek be az új írások) Viszont a facebookos oldaladon belinkelt új cikkeket meg tudtam nyitni. Nem értem!:(
Via mondta
Valami gond van a cache-sel, töröld kérlek, illetve nyomj F5-öt.
cherry mondta
Via, újabban nekem is mindig meg kell nyomnom a frissítés gombot, különben csak a már látott írásaid jelennek meg. Régen ilyen nem volt. Amikor először történt meg, akkor azt hittem, hogy nagyon elfoglalt vagy, s nem írtál semmit. Napokkal később jöttem rá, hogy már van egy csomó új bejegyzés.
Már várom a könyvedet!!! :)
Via mondta
Most már nem kell könyvet írni, itt a blog, írok is szorgalmasan, előre is — hogy ha majd elfoglalt leszek, akkor se legyetek bejegyzés nélkül. :) A cache dolognak utána fogok járni, de egyelőre nem jutottam semmire, mivel nincs hibaüzenet. :/
evuka mondta
Úgy jártam én is,mint cherry, bár pinként odanyomva használom az oldalt, nem kedvenceknek elmentve, de én úgy látom, hogy már jó.
gykemenykata mondta
Kisgyerekes anyukáknak elsősorban! Néhány csepp teafaolaj rossz harisnyára cseppentve gyönyörűen leszedi a matricamaradványokat bútorról, úgy hogy a bútornak nem lesz semmi baja. (Néhány rossz harisnyát érdemes eltenni, hasonlóan működik mint a mikroszálas kendő, de olyan helyekhez is hozzá lehet férni vele takarításkor, ahova egy átlagos törlőrongy nem fér be.)
Szódabikarbónával keverve alkalmas cipő fertőtlenítésre, és szagtalanításra.
Dorka mondta
Én úgy használom, ahogy írtad, ecettel ruhaöblítéshez, főleg fehérneműkhöz, törülközőkhöz. Illetve nőgyógyászati gondokra is próbáltam, azzal óvatosan bánjon mindenki, aki kipróbálja! Ülőfürdőbe oké, hígítatlanul viszont nagyon érzékenyen reagálhat rá a hüvely. Úgyhogy elsőre tényleg max egy csepp. Vagy irrigáló folyadékba mehet. Mert egyébként tényleg szuper jól fertőtlenít.
AgneskovA mondta
Sminkecsetek tisztításához:
1 csésze meleg víz
1 evőkanál (SSL- & szilikonmentes) sampon
1/2 teáskanál teafaolaj
[u.i. Via-könyv előrendelve :]
Csibe mondta
Nem önreklámnak szánom, de én egyszer összegyűjtöttem a felhasználási módokat a blogomon :)
https://eletespillecukor.blogspot.hu/2013/01/teafa-olaj.html
Sz.Niki mondta
Via, szerintem a gondolataimban olvasol :) épp a múlt héten kezdtem el rendszeresen használni a teafaolajat, úgyhogy ez a cikk jobbkor nem is jöhetne! Én főleg arcápolás céljából használom (pattanások ellen, pórustisztításra), ill. a samponomba teszem. De ha minden igaz a szúnyogcsípésekre is jól működik, úgyhogy a nyáron szerintem azoknak a kezelésére is be fogom vetni.
Vaddi mondta
Én úgy ismerkedtem meg vele, hogy a nőgyógyászom írta fel nekem: négy csepp a hüvelyfalra, egy csepp a méhszájra, de lehet fürdőbe is tenni lucernacéklával keverve (utóbbit sosem találtam meg, így azt szkippeltem). Célzott antibiotikumos kezelést nem igénylő női gondoknál mind hatékony.
Ja, és ha pl. menses alatt úsznál, mert muszáj, akkor a tampont is érdemes megcsepegtetni vele. Nem csak megóv a fertőzésektől ezekben az érzékeny, sebezhető napokban, de friss érzést is ad.
Csibe mondta
En a moshato pelenkak tarolasahoz es fertotlenitesehez is hasznalom.
Felmosovizbe is teszek belole, amig kuszo-maszo gyerekek vannak itthon es az “altalanos” spriccelos tisztitoszerembe is kerul vagy ez vagy a citrom-grapefruit kombo. Tulajdonkeppen a citrom es a levendula illoolajjal valtogatva hasznalom, mindharom antiszeptikus, fertotlenito hatasu, de ahol tenyleg kell, oda a teafa megy.
Samponba par cseppet keverve pedig csokkenti a haj zsirosodasat, a mult heten kaptam a tippet a fodraszomtol.
pommepomme mondta
Ezeket egyébként a levendulaolaj is tudja, csak az drágább. Főleg ha tényleg jó minőségű. Úgyhogy teafa rulez! :)