Egy jó spriccnis flakon kincset ér — bármi is volt benne korábban, érdemes kitisztítani és megőrizni, hogy aztán például házi tisztító kotyvalékok elosztója lehessen. Szórófejes flakonnal takarítani pedig a szintentartó rutin lakássikálás is egyszerűbb, sőt, mókásabb feladat. Egy általános, ecetes lötty (fele langyos víz, fele ecet) jól elbánik a legtöbb fajta kosszal — pew pew pew!
Ahogy a köredzésnél újra és újra visszatérsz korábbi területekhez, úgy a spriccnis-lövöldözős körtakarítás is hasonlóan működik: szépen spricceld körbe a tisztítandó felületeket, hagyd hatni a szert, és mire körbeérsz, már törölheted is le (szivaccsal, kefével, mikroszálas nedves törlőkendővel) a felázott koszt. Az ecetes oldat a legtöbb helyiségben hatásos. Példának így nézhet ki egy “körtakarítás”:
1. szakasz – Rambo lő
Indíts a fürdőszobában: fújd be a kádat, a csaptelepeket, a wc-t, illetve a földet a WC körül, és minden olyan területen, ahol szeretnél tisztítani (a szintentartó felmosásnál elég, ha csak a konkrét koszokat takarítod). A konyhában juthat az oldatból a pultra, a tűzhelyre, mosogatóra, hűtőre és itt is a földre. Felvehetsz erre a listára minden olyan felületet, aminek szeretnél hétről hétre a nyakára nézni — ujjlenyomatos ajtó, íróasztal, tükrök, szemetes teteje…
2. szakasz – Rambo töröl
Ezután nedvesítsd be a felmosódat, egy szivacsot és egy mikroszálas törlőkendőt. A fürdőszobában töröld át a szivaccsal a mosdókagylót és a kádat, öblítsd le a zuhanyrózsával az egészet, és mikroszálassal töröld át a csaptelepeket. A WC-ülőkét WC-papírral töröld át, majd sikáld körbe WC-kefével a csészét belülről — húzd le és dobd bele a papírt. A felmosóval töröld fel a beecetezett területeket. A konyhában szivaccsal sikáld végig a felületeket (közben öblítheted többször), az ecet remélhetőleg feláztatott mindent, nem lesz szükség nagy erőkifejtésre. Mikroszálassal töröld tisztára és csíkmentesre.
3. szakasz – Rambo elégedetten hátradől
Végeztél. :)
Sarolta mondta
Köszönöm Via a szórófejes flakonos ötletet, tényleg nagyon gyorsnak tűnik ezzel a szintentartó takarítás, s a fenti kép is abszolút meggyőző és inspiráló hozzá. :) Egyből kedvet is kaptam a gyors takarításhoz. :)
Kérdeztetek törlőrongyokról… eldobható törlőrongyoknak nálam nagyon jól beváltak a színfogó kendők. Nem olyan régóta használom őket mosáshoz, főleg olyan ruhákhoz, amik többszínűek, pl. sötétszürke és fehér, félő, hogy más színes ruha esetleg megfogja a fehér részét, de így a kendő jól magába szívja azt a festéket, ami megfogná. (Azóta gyönyörűek az ilyen ruhák is.) Mosás után felteszem ezeket a színfogó kendőket a törölközőszárítóra, ahol hamar megszáradnak, majd összegyűjtöm egy papír ajándékos tasakba, s onnan szoktam használni WC-tisztításhoz, cipőpucoláshoz, bármihez, ami nagyon összekoszolná a törlőkendőt, vagy ami után nem szívesen használnám máshoz… :)
nagyjud mondta
Csajok, akinek fóbiája van a mikroszálas törlőkendőtől, lehet, hogy olyat használ, amit tényleg nem fehér embernek találtak ki. Van az a “dombornyomott kockamintás”, centi vastag, na azt én is utálom. Keményedik, meg minden, fúj. Viszont, vannak olyanjaim, amik olyan puhák, mint a plüss, és jó nagyok (70×70 cm, mint egy textilpelenka). Na azzal aztán lehet haladni. Ablakot is pucoltam velük, sima vízzel (!!!), simán tiszta lett minden, vegyszer nélkül. Lehet, hogy ezek drágább darabok, de tényleg 5-6 évig kitartanak. Én mindig 30 fokon mosom, öblítő nélkül, és vigyázok, hogy ne akadjon bele semmi élesbe a használatkor. Olyanok, mint az új. Szóval szerintem nem minden termék nevezhető mikroszálas törlőkendőnek, próbáljatok ki többfélét, meglesz az igazi is! Jó keresgélést!
Timi mondta
Még egy kérdés: az ecetes lötyit lehet tárolni utána, vagy csak annyit keverjek ki, amit egyszerre fel is használok? Köszi!
gykemenykata mondta
Kedves Timi! Én nagyjából félig szoktam tölteni a flakonomat 1:1 arányú ecet víz keverékkel, és addig használom még el nem fogy, és még soha nem ment tönkre. Persze nem áll hónapokig. Nagyon jó a reggeli turbó törlésnél, a konyhapultra, és ezeken a helyeken mindennap kell. De ha nem vagy biztos benne nyugodtan keverj be kevesebbet. Citromsavasat úgy szoktam csinálni, hogy másfél-két deci vízbe teszek egy nagy evőkanál citromsavat. Ugyanúgy működik mint az ecetes, csak nincs ecetszag a lakásba, Ez a keverék sem romlott meg soha. :)
Timi mondta
Köszönöm szépen! ^^
A mikroszálas törlőkendővel már csodát tettetek velem, még nem csillogott ilyen kis munkával ennyire szépen a csaptelep a mosogatóban. :P Úgyhogy kipróbálom az ecetes lötyit is, már félretettem neki egy jó kis spricnis flakont. ^^
l2njpy mondta
Én vagyok az egyetlen, akit a mikroszálas törlőkendők tapintása kikészit? Nem bírom elviselni őket a kezemben, olyan mintha belekapaszkodna a bőrőmbe és megváltoztatná a tapintását, szárít vagy nem is tudom. Csak kesztűben érek hozzá:-)
adrica mondta
Nem vagy egyedül, engem is kiráz a hideg tőlük. Meg a kezemre rászáradt földtől is. Valami ilyen száraz kéz-fóbiám lehet :D
jakee mondta
pew pew pew…ezen szakadok még mindig :)
Zsu mondta
Én a 20%-os ecetet öntöm a spriccelős flakonba “hígítatlanul”.
Bútoron nem merem használni :)
Timi mondta
Köszönöm a hasznos tippeket! Legyőztem a fóbiámat és hazafelé be is szereztem néhány mikroszálas törlőkendőt, ki fogom tapasztalni, hogyan tudom őket praktikusan-higiénikusan használni.
gykemenykata mondta
Nekem is több mikroszálasom van, és külön szoktam őket egy-egy nagyobb használat után kimosni. Ha nem annyira koszos simán átmosom a csap alatt, megszárítom és kész. Felmosót is mikroszálasat használok, illetve pókhálószedésre is van egy lapos felmosófejre szerelhető, puha, mert ezzel a z egész plafont át tudom portalanítani akár. Ezt mindig szárazon használom. Egyszer voltam egy mikroszálas törlőkről való előadáson, ahol nagyon speciális mikroszálas kendőket mutattak be, és ott azt mondták, hogy ha elkezdünk takarítani egy kendővel, vagy kesztyűvel (nekem kesztyűim is vannak), akkor elég takarítás közben átöblíteni, nem baj, ha koszos, mert a mikroszálak magukba fogadják a koszt, de nem kenik vissza a felületre, A takarítás után meg mehet a mosásba, Kipróbáltam, tényleg nem kenik vissza, de azért n mondjuk nem takarítok ugyanazzal a konyhában, meg a fürdőszobában. Ez az előadás évekkel ezelőtt volt, és egy olyan cég képviselője tartotta, akik először kezdtek mikroszálas kendőkkel foglalkozni, és a boltokban még egyáltalán nem lehetett kapni. Bár azóta is a tőlük vett darabokkal a legjobb takarítani. Egy jó mikroszálas 5.6 évig használható, ha az ember jól mossa, nem tesz rá erős vegyszert, és nem használ a mosásánál öblítőszert.
tschuli mondta
Én kirázom a mikroszálasból a por nagy részét, és megy a mosásba, konyharuhákkal, törölközőkkel, ilyesmi. De ha nagyon nem koszos és elég neki egy 30 fokos “öblítés”, simán megy a pólókkal is. Szóval olyan hatalmas készlet azért nem kell belőle :) Ja és külön van portörlős meg csaptelepes, asszem amit épp használok, az 2-2 db. (nagyimtól kaptam egy csomó fajtát mikor ideköltöztünk, abból lett elkülönítve konyha, fürdő, portörlő, akváriumos cuccok törölgetésére külön stb)
Timi mondta
Pew pew pew! :)
Én a törlőkendőknek szeretnék utánakérdezni: ti milyet használtok, mennyi van egyszerre használatban, milyen időközönként cserélitek, hol tartjátok a lakásban, eldobható vagy mosható?…
Gyerekkorom egyik rémemléke, ahogy poros-foltos-hajszálas, levágott pólóujjak és ágyneműdarabok kallódnak szanaszét a házban, mert “azt még nem kell kimosni, azzal még le lehet törölni valamit [ami még koszosabb, mint a pólócsücsök]”… Na, amikor öntudatra ébredtem és elkezdtem flylady-zni, azt mondtam, hogy neeeeem, ezt soha többet, egyszer használatos törlők, ami elvégezte a dolgát, az megy a kukába – de ez nehezen finanszírozható, amellett, hogy nem környezetbarát. Viszont ha valamivel már letöröltem mondjuk egy poros polcot, nem biztos, hogy utána nekifogom egy csaptelepnek. De akkor mi legyen vele? Félreteszem? (Brrr.) Vagy megy a mosásba, és készüljek fel rá, hogy jókora készletem legyen mikroszálasból, amit nagy tömegekben mosok?
Bocsánat a béna kérdésért, ez még egy sötét folt a háztartási ismereteimben, és úgy érzem, itt meg merem kérdezni. :$ :)
Via mondta
Kosszal nem lehet takarítani, nyilván amikor már undorítóan mocskos egy rongy, akkor nem azzal fogod kenegetni a trutyit mindenhol… brr. Instant mosógép, amint vállalhatatlanul koszos lesz, egyébként nálam is kézzel mosás-csavarás, ha csak épphogy került rá valami. De a portörlésre tollseprűt használok, nem rongyot, azt lerázni a legegyszerűbb. :)
Dorka mondta
Én vegyesen használok rongyokat (lyukas zoknik, pólümaradványok és társaik) és mikroszálas törlőkendőt (az Aldiból). Alaphangon kézzel kiöblítem őket, majd kirakom száradni. Nekünk a fürdőben van egy kis polcos szekrényke, vagy nem tudom, hogy nevezzem, rács az egész és nyitott, oda gyűjtöm a rongyokat, szivacsokat, fogkeféket. Van elég hely, hogy külön szintre rakjam a különböző helyen használt rongyokat, és száradni is tudnak. Ezt időről-időre szortírozni kell persze, meg újra rendet rakni (mondjuk a havi fürdőszoba zónánál). Egyelőre még nem jutottam el odáig, hogy bármelyik rongy annyira koszos legyen, hogy ne legyen elég a kézi mosás (nem rég óta van önálló háztartás), de akkor vsz. mosógépbe menne, vagy ha tényleg iszonyatosan, kimoshatatlanul koszos, akkor kuka. Elég pici itt a mosógép (kis kétszemélyes) és féladagos mosás is van rajta, szóval így könnyebben megoldható a rongyok mosása és nem kell több kilónyit itthon tartanom belőlük :)
Jaffaszorp mondta
A nagyim ősöreg trikódarabjaitól engem is kiráz a hideg, ennek ellenére én is használok régi pólókat, zoknikat. Ezeket viszont olyan helyre használom, ahol annyira koszos lesz, hogy nem szeretném kimosni őket (pl. WC, sütő, sáros cipők stb.)és használat után rögtön ki is dobom.
zeugma mondta
Jó a kép :-)
gykemenykata mondta
Citromsavas változattal is működik, ha valaki nem szereti az ecet szagát. Kertész boltokban is érdemes citromsav után érdeklődni, általában olcsóbb, mint élelmiszerboltban. Én ecetesen, citromsavasan is használom a fenti módszert, mikor mi van kéznél.