Az idei Blog Action Day témája a víz, méghozzá a tiszta víz. Míg nekünk tiszta víz jön a csapból (sőt, ivóvízzel öblítjük a vécét, és ivóvízzel tisztálkodunk), a világon többmillió embernek nincs lehetősége tiszta vizet inni. Hetente 38 000 öt év alatti kisgyerek hal meg attól, hogy nem kap tiszta vizet. Afrikában az asszonyoknak kilométereket kell megtenni ahhoz, hogy vödörben tiszta vizet tudjanak haza vinni a falujukba – évente 40 milliárd órát töltenek vízhordással.
Ha közvetlenül szeretnétek segíteni ezeknek az embereknek, a legegyszerűbb adományt utalni a charity: water alapítvány javára, akik minden befolyó összeget arra költenek, hogy kutakat fúrjanak a falvakban, és közvetlenül juthassanak tiszta vízhez az ott lakók. $20-ból (ez mai árfolyamon nem egészen 4000 Ft) egy embernek 20 évre (!!!) elegendő tiszta vizet tudunk ajándékozni. Ha a barátaidat is akarod aktivizálni, lehetőség van saját mini-gyűjtés indítására is, és például arra kérheted az ismerőseidet, hogy az idei szülinapi ajándékvásárlás helyett az amúgy neked szánt összeget utalják át az alapítvány javára. Közösen lehet, hogy egy egész család vízellátását meg tudjátok oldani!
Ha nincs adományozásra szánt pénzed, vagy máshova szánod, akkor is tehetsz közvetetten azért, hogy bolygónk vízkészlete ne fogyjon fölöslegesen és a környezetet se károsítsd. A legegyszerűbb megoldás palackozott víz helyett egy újra és újrahasználható saját vizesflakonban otthonról vinni a vizet, ezzel nem mellesleg pénzt is spórolsz. Nagyon jó kis termoszokat lehet már kapni, amik a legmelegebb hőségben is hűvösen tartják a vizet, így bármikor jól esik belekortyolni. Sajnos a vizes palackok 86%-a nem kerül újrahasznosításra, úgyhogy ha ásványvizet iszol, mert nem szereted a csapvizet (vagy félsz tőle, bár tudományosan bizonyított, hogy nem kell), legalább dobd a szelektív gyűjtőbe az összelapított flakonokat! Nagyobb befektetést, de még jelentősebb spórolást jelent a szabályozható zuhanyrózsa, vécétartály beszerelése is, ezek pontos működéséről szakembereket érdemes megkérdezni.
Ti hogyan vigyáztok a vízre?
timi nanari mondta
Nagyon jó és érdekes cikk!
Biztosan hülye kérdés, de az afrikai családok miért nem költöznek közelebb a kutakhoz, ha így sok-sok kilométert kell gyalogolniuk vízért?? Semmi sem lehet fontosabb, ami egy helyen tartja őket, mint az ivóvíz…
Via mondta
Sok a család és kevés a kút.
Andi82 mondta
Összesen 6500 forint volt két csapra meg a zuhanyra. konkrét összeget nem tudok írni hogy mennyivel csökkent a számla, mert van amikor például többet mosok, és ez emeli a vízfogyasztást. Az a biztos, hogy átlagosan 6 köbméterrel kevesebb víz fogy így, tehát a fizetnivalóban is van változás
Via mondta
Igen, hideg marad a víz, még jégkocka is úszkál benne a legnagyobb hőségben is (ha tettél bele persze :)). Melegen viszont csak akkor tart jól, ha csurig van. Ádám vitt egyszer benne 3 dl levest, és az kihűlt a felette levő bennrekedt levegő miatt, de amikor én 5 dl-t vittem, az tűzforró maradt. De szerintem helyette bármilyen jó minőségű, nem törékeny belsejű termosz megteszi!
kispumak mondta
És tényleg olyan hiperszuper? :)
Via mondta
De, két féllitereset még két éve. :)
kispumak mondta
Via, flyladytől nem rendeltél még termoszt? :)
Mi préseljük a műanyag palackokat, és ha visszavisszük, még pénzt is kapunk érte :)
Andi82! Gondolkodtam már én is ezen a szűrőn, tudnál írni összegeket, hogy korábban mennyi volt a vízdíj, az adagoló után mennyi lett, és hogy csaponként kb mennyibe kerül? Köszi
Andi82 mondta
Mi alacsony áteresztésű adagolókat vettünk a csapokra, így a 20-30 liter/perces vízátfolyás 5-9 literre csökkent minden csapnál. Mivel kevesebb vizet használunk, kevesebb energia kell a víz felmelegítéséhez, ez pedig végső soron kevesebb káros anyag kibocsájtást eredményez. A pénztárcánkban is több marad, amit másra lehet költeni.
kojudi mondta
Megtanítom a gyerekeimet arra,hogy fölöslegesen ne folyassák a vizet / fogmosás pl. / csapvizet iszunk és erősen gondolkodom a mosódió használatán is.
Minden elismerésem az alapítványnak akikről írtál!