Az egyik legjobb otthonülős családi program a közös játék, főleg, ha nem is kell hozzá semmit beszerezni, és szinte azonnal bele is vághattok a partiba. Nemrégiben nálunk is újra előkerült a kockapóker, ami tökéletes agykifújó játék, de ha belemelegedünk, akkor simán lehet sok játszmás versenysorozatot csinálni belőle. A kockapóker zseniálisan flexibilis, mert lehet játszani egyedül, ketten, és sokan is – de mivel alig kell hozzá valami, a böhöm, nagydobozos, fél órás előkészítési időt igénylő társasjátékokkal ellentétben ezt az ötlet megszületése után nagyjából 60 másodperccel már lehet is játszani! Ebben a bejegyzésben összeírtam a kockapóker játékszabályát, és egy nyomtatható táblázatot is találsz, amiben vezetheted a pontjaidat.
Ha még nem kockapókereztél, remélem, egy új kedvenccel bővül a játékrepertoárod. És nem, nem arról van szó, hogy négy IT-s nekiül kártyázni. ;) A játékhoz nincs szükség másra, mint 5 dobókockára, egy műanyag pohárra, és egy papírra, amin vezetitek a pontszámokat — de készítettem belőle letölthető, nyomtatható verziót, hogy mihamarabb elkezdhesd a játékot (és mert nagyon rendes vagyok :) ). Az 5 dobókockának nem kell egyformának lennie, nyugodtan halászd őket össze különböző társasjátékokból. (Ja, és ha már kockafejek: hat oldalú dobókockákról van szó, szerepjátékosokkal kicsit bonyolultabb lenne a móka. :D)
Kockapóker játékszabály
A papírlapra a felső sorba írjátok fel a játékosok neveit — az én letölthetőm táblázatomban 6 oszlop van, ezzel a papírral tehát 6-an tudtok játszani, de ha többen vagytok, nyomtassatok két papírt, vagy a margóra írjátok fel még egy ember adatait :)).
Olyan sorrendben dobtok majd, ahogy a neveteket felírtátok — ez teljesen lényegtelen sorrend egyébként, a legjobb úgy beírni a neveket, ahogy körben ültök az asztalnál, és akkor nincs keveredés. Kinevezhettek valakit, aki írja a pontokat.
A kockapókerben 15 kör van, minden körben mindenki dob a kockákkal. Minden körben dobsz az öt kockával — behajítod őket a pohárba, lefogod a tenyereddel, megrázod, majd az asztalra csapod a poharat (a kezedet vedd el! :D) — aztán megnézed, hogy mit dobtál.
Ha nem tetszik a dobásod eredménye, dobhatsz még egyet. Nem kell az összes kockával újradobnod, csak azokkal, amik “nem tetszenek”, de ha nagyon akarod, mind az ötöt is újradobhatod. 15 kategória van, minden dobás végpontszámát fel kell írni valamelyikbe a neved alá. A legtöbb kategóriánál a passzoló kockák értékét adod össze, de vannak speciálisan nehéz kategóriák, külön pontszámmal.
A 15 kategória az alábbiak szerint alakul:
- egyesek/kettesek/hármasok/négyesek/ötösök/hatosok: összeadod a dobásodban levő egyesek/kettesek/stb. összegét. Pl. 2 2 3 1 6, a ketteseket választod, összeadod őket, így lesz 4 pontod.
- Egy pár: két ugyanolyan kocka (pl. 2 2 3 1 6 = 4 pont)
- Két pár: kétszer két ugyanolyan kocka (pl. 1 1 4 4 5 = 10 pont)
- Terc: három ugyanolyan kocka (pl. 1 1 1 4 6 = 3 pont).
- Póker: négy ugyanolyan kocka. A négy szám értékét összeadod, és az lesz a pontszámod. (pl. 3 3 3 3 5 = 12 pont)
- Yahtzee: mind az öt kocka ugyanolyan! Ennél nem az összeget kell felírnod pontszámnak, hanem 50 pontot. A Kockapóker neve angolul egyébként Yahtzee (ejtsd: jacci).
- Kis sor: ki tudsz tenni egy négy elemű számsort a dobásodból, három lehetőség van — 1-4 //2-5 // 3-6. 30 pontot ér.
- Nagy sor: ki tudsz tenni egy öt elemű sort a dobásodból — 1-5 // 2-6. 40 pontot ér.
- Full: egy pár és egy terc (pl. 1 1 2 2 2). 25 pontot ér.
- Összeg: összeadod a dobott számok összegét, pl. 3 4 1 6 1 = 15 pont.
Nagyon fontos: MINDEN KÖR EREDMÉNYÉT FEL KELL ÍRNI VALAMELYIK RUBRIKÁBA. Ha teljesen hülyeséget dobtál, akkor is el kell szórnod valahova az összeget (ami lehet 0 pont is, ha nem teljesülnek a feltételek). Leginkább az egyesek/kettesek stb. kategóriák a biztonságiak, a többire érdemes gyűjteni, de ha már a legvégén vagy, inkább lődd ki a Yahtzee-t, amire kicsi már az esélyed, és írj oda nullát.
A játék célja az, hogy stratégiával és szerencsével minél több pontod legyen a játék végére.
Letölthető kockapóker táblázat
Van, aki négyzethálós lapon vezeti a kockapóker pontszámait, és van, aki sima A4-esen. De hogy ne kelljen minden alkalommal felírni mind a 15 kategóriát és megrajzolni hozzá a teljes táblázatot, készítettem egy letölthető, nyomtatható táblázatot, amit kinyomtatva egyszerűen vezetheted a kockapóker-meccsek pontszámait. Így még több időt spórolsz a játék elkezdésével, ha valaki bedobja, hogy “Kockapókerezzünk!”, akkor csak előkapod a fiókból az üres ponttáblázatot, és már indulhat is a játék!
A kockapóker táblázatot ide kattintva letöltheted!
Ha tetszik, és szeretnéd megosztani másokkal, kérlek, csak a bejegyzésre mutató linket tedd ki a saját honlapodra! Köszönöm szépen!
Kereskedelmi forgalomba nem hozható. ©2013-2021 Farkas Lívia. Minden jog fenntartva!
(A többi ingyenesen letölthető, nyomtatható anyagomat itt találod.)
Kockapóker stratégia
Elsőre egyszerűnek tűnik, hogy dobálgatsz meg számolgatsz, de komoly döntéseket is kell hozni, amitől izgalmas lesz a játék. :) Meg kell gondolnod, hogy melyik dobást melyik kategóriába írod fel az alapján, hogy mi éri meg jobban. Ha pl. azt dobtad, hogy 2 2 3 1 6, akkor dönthetsz úgy, hogy berakod Párnak a két kettest, és 4 pontod lesz, de dönthetsz úgy is, hogy az egyik kettest és a hatost újradobod, mert hátha lesz egy 4-esed, és akkor az már egy Kis sor (1 2 3 4). Ha jobb Párra gyúrsz (a legtöbb elérhető pont ebben a kategóriában ugye a két hatos, tehát 12 pont), akkor ezt a dobást felírhatod a Kettesek kategóriába, szintén 4 pontért. Ha Tercet szeretnél, a 3-1-6 kockákat újraguríthatod, hátha lesz még egy 2-esed.
Ha dobsz 4 darab egyest, akkor Pókerként az sajnos csak 4 pontot ér, viszont az ötödik kockát, ami nem egyes lett, megpróbálhatod újra dobni, hátha mázlid van, az is egyes lesz, és 50 pontért beírhatod magadnak a Yahtzeet.
És így tovább. Azért megdolgozza az agyat ahhoz képest, hogy tényleg csak öt kocka, egy műanyag pohár, meg egy papírdarab kell hozzá! :D
Ha minden sor ki van töltve (letelt a 15 kör), adjátok össze az oszlopok végeredményét, és akinek a legtöbb pontja van, az nyert! :)
Kockapóker variációk
A kockapóker régi játék, számos variánsa és házi szabálya létezik.
- A leggyakoribb variáció, amit látok, hogy nem egyszer, hanem kétszer dobhatsz újra egy körben — ez megkönnyíti a játékot, magasabb pontszámokhoz vezet, cserébe valamennyivel növeli a játékidőt. A variációk közül ez a kedvencem — ha azt találod, hogy frusztráló csak egy újradobási lehetőséggel játszani, akkor próbáld ki ezt. Ha gyerekekkel játszol, az ő sikerélményüket is növeli ez a változtatás. :)
- A második variáció a segítségadás: ha nem akartok vérre menő rivalizálást, lehet segíteni egymásnak a stratégiában. Átbeszélhetitek az eredményt, segíthettek kiszámolni, hogy az adott dobásnál vajon megéri-e újra dobni, vagy az eredményt melyik kategóriába érdemesebb felvinni. Ez kezdőknél vagy fiatalabb játékosoknál beválhat, mert így senki sem érzi majd hátrányban magát a többiekhez képest, és jobban meg is tudjátok tanulni a játékmenetet, ha együtt gondolkodtok.
- A harmadik variáció, hogy ha nem használod fel a plusz két dobásodat, azt elrakhatod későbbre, és máskor felhasználhatod. Ezt a variációt nem szeretem, mert onnantól külön kell vezetni azt is, hogy ki hány újradobást tett el későbbre. Úgyhogy én ezt a verziót nem ajánlom, de ha szeretnétek, variáljatok nyugodtan. :) Ahogy mi játsszuk, az szerintem elég egyszerű és követhető, főleg, ha ifjabb számmágusokkal (alias kisiskolások) játszol.
- Végül a neten keringő magyar szabályokban olvastam olyat is, hogy utólag át lehet húzni a már felírt kategória pontszámát, ha később dobsz újat, de szerintem ez hülyeség, mert akkor a végtelenségig lehet húzni a játékot. A 15 kör 4 ember esetén pont egy elviselhető, kb. 40-60 perces játékhosszt tesz ki.
Most te jössz!
Nektek melyik variáció jött be a legjobban? Van házi szabályotok? Mi életed legjobb kockapóker-pontszáma? Írd meg a kommentek között!
Viktor mondta
A variácók közé tartozik szerintem az is, hogy 1 alkalommal nem kötelező felírnia a dobás eredményét a táblára.
Ez gyerekekkel játszva kis könnyítés.
Via mondta
Jó ötlet!
Saxana mondta
Ha esetleg valakinek még mindig kellene kocka/kockapóker szett, a Pennyben árulnak 419ft-ért, 5kocka, pohárral és eredményvezető táblázat is van hozzá:)
vadvirag mondta
Nagyon köszönöm az ötletet és a leírást, Via! Még egyetemista koromban játszottam utoljára egy barátnőmnél, azóta feledésbe merült. Most pedig igazi felüdülés a gyerekek fektetése után a férjemmel játszani, bár műanyagpohár nélkül, nehogy felébresszük a zörgéssel a piciket. :) Sok szép pillanatot szereztél nekem az advent alatt, köszönöm. Boldog karácsonyt kívánok nektek! Timi
Via mondta
Nektek is minden szépet, nagyon örülök, hogy játszottatok egy jót! :)
Ritocska mondta
Szia!
Én ezt a játékot még soha nem hallottam ;-)
A vicc az, hogy elkezdtem gondolkodni az 5 dobókockán, és eszembe jutott hogy valamikor 10 éve, vagy régebben ;-) kaptunk egy vilmoskörte pálinkához egy kis bőr poharat 5 dobókockával ;-) fogalmam sem volt, hogy mire való, és most ráadásul azonnal meg is találtam! :-)
Tegnap elkezdtük tanulni és megérteni a játékot. 6 és fél éves gyerekeim simán vették az akadályt, nagyon élvezték. A kislányom még a yetzee-t is kidobta :).
Kérdésem: Ha már egyszer volt 2 párunk, és ezt a rubrikát kitöltöttük, és mégegyszer kidobjuk a 2 párt, akkor az “egy pár” rubrikába bele lehet irni? vagy ha már egyszer volt full-unk, és most megint van, akkor be lehet-e irni a terc rubrikába?
Köszi!
Via mondta
Persze, mindent oda számoltok el, ahova szeretnétek. Nem kell mindig fullnak elszámolni a fullt. :)
Zizik mondta
Ilyet mi is szoktunk játszani. Nekem a párom és az anyukája tanították és első játékom alkalmával nyertem is és simán kidobtam a legnehezebb kombinációt :D
Viv mondta
Yatzy *-*
Szia!
Jó volt erről a játékról olvasni, amivel életemben először egy hálaadási vacsorán találkoztam. Akkor még csak forgattam a fejem, hogyan is kell játszani… :) Azóta az iPhone-on nyomom :)
Üdv,
Viv
Szat18 mondta
Segítsetek, szerintetek a tízéves gyermekem már alkalmas lehet arra, hogy ezt játssza???
Via mondta
Ha szereti a matekot, szerintem érdemes megpróbálni! De a lehető legalapabb szabályokkal indítsd, hogy ne legyen bonyolult. Ha bírja az agya, akkor olvasd el, amit guki & Saxana írtak, és vegyetek át belőle szabályokat nyugodtan! :)
Szat18 mondta
Köszönöm!!! Én inkább a saját agyamat féltem a számolgatástól, de karácsonyra olyan jó mókának tűnik… :)
Via mondta
Ne aggódj, majd segít a gyerek, még élvezni is fogja, hogy “ő az okosabb”! :))
Saxana mondta
Én azt hiszem 8-9 lehettem, mikor bátyám az egyetemen “megtanulta” ezt a játékot, rögtön meg is tanította nekem meg anyumnak, és minden hétvégén, amikor hazajött, ez volt a program:) Szóval szerintem nem lesz gond, csak bele kell jönni:)
AnnaSz mondta
Nálunk kisiskolás koromban a családi nyaralások állandó szereplője volt ez a játék, úgyhogy – egy kis támogatással – biztos, hogy menni fog! Csoda jó szórakozás valóban. :)
Morgiana mondta
Nos…miután most kezdjük el feltöltögetni a társasjáték-készletünket, sajnos nincs ennyi dobókockánk….de mivel tutira ki szeretnénk próbálni a kockapókert -még sosem hallottam róla:O – van vkinek ötlete, honnan lehetne ennyi kockát beszerezni? Köszi!:-)
Saxana mondta
Játékboltokban lehet kockapóker szettet kapni, mi anno 1000-1200 ft-ért vettük, kis bőr “dobálóval”, 5kockával.
Mena mondta
6 oldalas grafitceruzával lehet helyettesíteni a kockát: tollal a hat oldalt beszámozod, és a ceruzát gurigatod. Legjobb, ha frissen bontott cerkád van erre a célra, mert az még valószínűleg nem megrágott/elferdült/egyenetlen, stb. Vagy le is vághatod az egyik cerka végét, és akkor könnyebb is kezelni. Mi legalábbis így helyettesítettük anno a kockákat.
Dorcsa mondta
Meg amúgy lehet simán darabra venni a játékboltokban (vagy legalábbis nálunk itt a kis vidéki boltokban lehet kapni :D)
Dorka mondta
Köszi a megerősítést, noszogatást! :) Az egyik karácsonyi ajándékot a Szellemlovasban vettem, és kaptam ajándék kockagyűjteményt, már szemeztem a kockapókerrel (még nem játszottam), úgyhogy itt az ideje kipróbálni, a Kedves is szabin van :) mehet a móka!
koneko mondta
Ezt játszottuk tegnap egész délután-este a Férjjel, erre most nézem a blogodat, és mit látok?!? :D
Amúgy nálunk annyiban más a szabály, hogyha a kötelezőket (1-től 6ig) úgy sikerül megcsinálni, hogy összesen kiadnak legalább 63 pontot (ez tulajdonképpen annyi, hogy mindből minimum 3at dobtál) akkor jár 35 bónuszpont.
Via mondta
Ez a 63-azás jól hangzik! :) Jutalom annak, aki ügyes volt.
Dikoca mondta
De jó hogy ilyen részletesen leírtad! Ezer éve hogy utoljára kockapókereztem, meg is fogom fűzni a Kedvest hogy este ha munkából hazaér, játsszon velem egyet, és zökkentse ki a vizsgára készüléstől megfáradt agyamat. Már alig várom:)
Saxana mondta
Jajj, nálunk ez a családi kedvenc játék:) Mi ugyan nem így játsszuk, meg nem ez a neve a formációknak (sőt, van, ami nem is ennyi pontot ér:D), de attól még a világ egyik legjobb játéka, egyszerű, de kell gondolkodni, és a szerencse is nagy faktor. Összes barátomat megtanítottam már rá, aki átlépte a nyaralónk küszöbét:)
Via mondta
Mondd nyugodtan, hogy ti hogy játsszátok, mert akkor lehet válogatni a szabályokból! :) Mi más?
guki mondta
mi is máshogy játsszuk, de mostanában majdnem minden este mi is játszottunk:)
elég mások a szabályok:
alapból háromszor lehet újra dobni, akár minddel, vagy választottakkal.
ha kézből dobod, akkor duplapontot ér, azaz kézből (a te példádnál maradva) a 2 2 3 1 6=8 pont, párba, vagy kézből 33344=34 a fullba
az egyesek/kettesek/…. mi iskoláknak hívjuk: 1-es iskola, kettes iskola…ezeket meg kell dobni, ha megvan, akkor kihúzzuk, ha nincs, akkor lehet mínuszba menni, ha például 3 dobás után is csak 2 3-asod van, akkor -3 a hármasba, a végén az iskolák eredményét össze kell adni, és ha negatív az összeg, akkor -50*annyi amennyit nem sikerült megdobni (azaz ahány mínusz van az iskolák között)+ a negatív összeg, ha pluszba vagy, akkor csak simán az összeg, ezt a végén hozzáadjuk/levonjuk
a kis sor nálunk az 1-5-ig összeget jelenti
a nagy sor pedig 2-6-ig, ezek értéke az összegük: a kis sor 15-öt ér (kézből 30), a nagy sor pedig 20 (kézből 40)
fullnál is a kockák értékét adjuk össze
póker: 20 pont+a kockák érték összege (nyilván csak azoké, amik számítanak, azaz 20+4*1, vagy 20+4*2, stb…)
Yahtzee neve nálunk royal póker: 50+5* kocka
az összeg neve nálunk: szemét
Mindent lehet kézből dobni, az 2x annyi pont (még szemetet is)
Egy kézből 3-as póker például ((20+4*3)*2=64 pont)
Nem tudom, hogy ez így mennyire volt érthető:)
Via mondta
Hú, ez már magasabb szint. :) A “kézből” azt jelenti, hogy amit elsőre dobsz, és nem dobsz újra egyszer sem?
Saxana mondta
Mi verziónk gukiéhoz hasonlít, csak nem mínuszozunk:) Két módon is játsszuk, első verzióban külön van az 1,2…6 dobása, mint “iskola”. Utána jön a “rendes játék”. Mindegyik részben max 3szor lehet dobni. Nálunk nem terc, hanem drill. Kis sor (1-5) 15pont, nagy sor (2-6) 20pont, póker bármiből 30, az 5egyforma az royal és 50pont. Full mindig annyi pont, amikből kidobod. Játék addig tart, míg nem végeztek:)
Másik a gyors verzió, ha sokan vagyunk, összesen 1et lehet dobni minden körben, és ömlesztve lehet beírni az iskolába vagy a játékba, amibe akarod:)