Samu Éva 28 éves, és esküvő- és rendezvényszervezéssel foglalkozik. A vendégek helyett szervez, telefonál, intéz, tárgyal, hogy az adott esemény a terv (és a megrendelő büdzséje & igénye) alapján alakuljon.
Ha olyan munkád ami átlagos, különleges, szokatlan, félreismert, népszerű vagy nem túl kedvelt, de függetlenül ettől te imádod és megtaláltad magad benne, és szívesen elmondanád másoknak is, hogy miért, írj! Részletek a felhívásban.
A munkám során teljes körű ajánlatot dolgozok ki a Megbízóim részére, azaz megkeresem az elképzeléseiknek, pénztárcájuknak megfelelő helyszínt, vendéglátást, fellépőket és olyan szolgáltatókat, akikre szükségük van. Ez nagyon sok telefonálgatást és utánajárást igényel, amitől megkímélem az ügyfeleimet. A rendezvény napján a korábban megírt forgatókönyv alapján vezénylem le az események menetrendjét, koordinálom a szolgáltatók munkáját.
Nincs két egyforma napom, mivel a rendezvényszervezés egy nagyon hektikus életforma, de így szeretem. A rendezvények általában esti programot jelentenek, azaz én akkor dolgozom, amikor mások szórakoznak. De bőven kárpótol engem egy-egy jól sikerült rendezvény, illetve az, hogy nekem nem kell reggel nyolctól munkába mennem. Éjjeli baglyok előnyben! :)
– Milyen képzés kellett ahhoz, hogy ezzel foglalkozhass?
Főiskolai és OKJ-s képzések is lehetőséget biztosítanak, hogy elsajátítsuk a rendezvényszervezés alapjait. Én andragógiát tanultam, ezen belül művelődésszervezést, illetve elvégeztem egy esküvőszervező tanfolyamot is. De úgy gondolom, hogy a szakma csínját-bínját igazán a gyakorlat során lehet elsajátítani, hiszen a főiskolán nem tanítják, hogy mit csináljunk, ha a konferencia főelőadója bennragad a dugóban! :)
Elengedhetetlen a kreativitás, a türelem, amivel az ügyfelek néha meglepő, néha hajmeresztő kéréseit fogadnunk kell. Fontos a kiváló rendszerező és tervező képesség, egy-egy rendezvényen sok ember munkáját kell összehangoltan irányítani, felügyelni.
– Mi a legnagyobb félreértés a munkáddal kapcsolatban?
Sokan úgy gondolják, hogy az esküvő- vagy rendezvényszervező luxusnak számít, de ez hatalmas félreértés. Magyarországon nagyon sokan dolgozunk ingyenesen a megbízóinknak, hiszen a fizetségünket a szolgáltatóktól, jutalék formájában kapjuk.
– Mikor érezted úgy először, hogy „igen, ez az, ezt kerestem, itt a helyem”?
Amikor gyakornokként dolgoztam egy rendezvényszervező irodánál, személy szerint engem keresett egy menyasszony, mert úgy érezte, én vagyok az, aki tökéletesen meg tudnám szervezni az esküvőjét. Előtte is tudtam, hogy ez az én utam, de ez volt a végső lökés.
– Minek készültél gyerekkorodban?
Menyasszonyi ruhatervező szerettem volna lenni és 9 éves koromtól kezdve a saját esküvőmet tervezgettem. A kreativitásomat végül ugyan nem a divat világában kamatoztatom, de azt gondolom, a választott szakmám sokkal szebb és izgalmasabb. :)
– Mi eddig a legnagyobb eredményed, amire nagyon büszke vagy?
A legelső és eddigi legnagyobb munkám egy 250 fős díjátadó gála volt, melyet teljesen egyedül szerveztem meg. A rendezvény a 20-as évek Amerikájának stílusában készült, a dekoráció, a fellépők és a zene is ezt hivatott tükrözni.
Szeretném a vállalkozásomat hat fős rendezvényszervező irodává kibővíteni és Magyarország egyik legnagyobb ismert és elismert esküvőszervezőjévé válni. :)
– Van olyan ember, aki sokat segített, támogatott téged az utadon?
A kedvesem segített elindulni a rendezvényszervezés világában és folyamatosan támogat minden munkám során. Elfogadta, hogy az életünk nem olyan rendszeres, mint másoké és nem minden este vagyok otthon.
A legfontosabb, amit tőle tanultam az, hogy higgyek önmagamban és kitartással illetve szakmai alázattal bármit elérhetek.
– Milyen kihívások vannak a munkádban?
Nincs hivatalos munkaidőm, sokszor akkor dolgozom, amikor mások már nem. Egyszerre vesz igénybe szellemileg és fizikailag is, hiszen a szolgáltatók koordinálása sok-sok futkosást igényel a rendezvény időtartama alatt a helyszínen. A rendszeres étkezést is nehéz megvalósítani, illetve az edzés is elmaradhat egy-egy hosszú munkanap miatt. A legkimerítőbb talán a sok állás, az esetek többségében nincs lehetőségem vagy időm leülni a rendezvényen, így 6-8 órákat is végig kell állnom.
Megható pillanatok
Legkedvesebb munkám az esküvőszervezés, mely során mindig bepillanthatok egy-egy szerelmespár és családjuk életébe. A vacsora előtti köszöntők a kedvenc pillanataim. Ilyenkor a fiatal pár már felszabadultan várja az ételt és a bulit, de a szülőknek ekkor jön el a nagy pillanatuk. A menyasszony édesapjának a köszöntő mondása közben elcsuklik a hangja, fátyolos lesz a szeme, hiába próbálta korábban tartani magát, nagyon meghatódik. Szeretek ott lenni, látni és megélni ezeket a dolgokat a vendégsereggel együtt, mert engem is meghatnak.
– Mikor szoktad úgy érezni, hogy „ezt nem fogom már kibírni”?
Amikor az ügyfél az utolsó utáni pillanatban kitalál egy olyan módosítást, ami miatt az egész forgatókönyvet át kell írni és egyszerre értesíteni az összes szolgáltatót. Ilyenkor legszívesebben csapot-papot otthagynék, de mindig eszembe jut, hogy milyen fantasztikus emberekkel dolgozom együtt, így veszek egy nagy levegőt és őrült telefonálgatásba kezdek. :)
– Mivel kapcsolódsz ki munkaidőn kívül?
Futok. :) Idén tavasszal lefutottam a félmaratont, most az őszi maratonra készülök. Egyébként ilyenkor születnek a legjobb ötleteim is, amiket a munkámban megvalósíthatok.
– Mit tanácsolsz annak, aki hasonló pályára készül?
Minden alkalmat meg kell ragadni, amikor egy rendezvény vagy esküvő közelébe lehet kerülni, gyakorlat során lehet a legtöbbet tanulni! Aki még csak tanul vagy fontolgatja, hogy belevág: azonnal kezdjetek bele a kapcsolat építésbe, nem tudhatod, mikor találsz értékes lehetőséget! :)
– Milyen kérésed lenne a hozzád forduló ügyfelekhez?
Három fontos dolgot kell tudnom egy rendezvény szervezésének megkezdése előtt, mikor lesz, hány résztvevőre lehet számítani, illetve mekkora a költségvetés. Az ügyfeleim néha elfeledkeznek erről tájékoztatni engem a megkeresésükben, pedig ezek nélkül elkezdeni sem tudom az ajánlat kidolgozását.
Sokan elrettennek attól, ha kapnak egy ajánlatot egy szolgáltatótól és az nagyobb végösszeget tartalmaz, mint amennyit szántak rá. Ilyenkor bátran tájékoztassuk a szolgáltatót az igényeinkről és lehetőségeinkről, hiszen ő a mi költségvetésünknek megfelelően átdolgozhatja az ajánlatát ésszerű keretek között, hogy ne veszítse el leendő ügyfelét.
Stella_ExLibris mondta
Nagyon köszi az érdekes interjút, esetleg kapcsolatba léphetnék Évával? Én is esküvőszervezést tanultam és nagyon szívesen beszélgetnék még vele a szakma részleteiről :-)
Köszönöm!
Ponka mondta
Én már rá is bukkantam :)
https://eventwladek.hu/bemutatkozas/
https://www.facebook.com/wladekcreative