Ha utaztál már kis csomaggal, lehet, hogy neked is ismerős az a helyzet, amikor az eleve limitált készletnek a negyedét nem is használod — ez igaz a ruháidra és a sminkes táskára is. Biztonságnak azért többet viszel (hátha kell), de a végén általában kiderül, hogy sokkal kevesebbel is elvagy. És bőröndből öltözni, 5 termékkel sminkelni hirtelen nem korlátozó, hanem felszabadító lesz. Hiszen nem kell töprengened azon, hogy mit vegyél fel, vagy hogy az egy szájfényedből vajon melyik egyet használd! Így lesz a minimalista készlet a szabadság hírnöke — és így tud a kevesebb valóban több lenni.
De a “több” nem a tárgyakra vonatkozik, hanem kicsit elvontabb, de annál fontosabb dolgokra. Például az időre. Mert ha tudod, hogy mi után nyúlsz, akkor nem kell húznod az időt azzal, hogy vacillálj (és kevesebb tere marad a halogatásnak meg a maximalizmusnak is – nincs min agyalni!)
Kerüld el a döntés-paralízist!
Ami felszabadul, az a döntési kapacitás. Jonathan Levav és kollégái a stanfordi egyetemen néhány évvel ezelőtt egész kísérletsorozattal mutatták ki, hogy megvan a napi kvóta, hogy hány döntést tudsz hozni egy nap, és nincs köztük súlyozás. Ha azon merengsz, hogy gombás vagy sonkás pizza legyen, vagy melyik karkötődet vedd fel reggel, az ugyanúgy egyet von a napi kvótádból, mintha azt kéne eldöntened, hogy melyik állásajánlatot fogadd el. Minél több döntést hozol egy nap, a nap végére annál több rossz döntést hozol — ezért minél több döntési helyzetet megspórolsz magadnak, annál hatékonyabb tudsz lenni. Természetesen az is segít, ha a fontos döntéseket nem halogatod, hanem előre veszed. :)
Ezt csináld a folyamatos vacillálás helyett: ahol csak tudod, iktasd ki a szükséges döntéseket! Nem ciki, ha megvan a kedvenc rúzsod, és mindig az után nyúlsz a munkanapokon. A fürdőszobában egyszerre bőven elég, ha csak egy tusfürdő van megbontva, legalább következetesen használod, hamarabb elfogy, és kevesebb helyet foglal, mint 6 féle félig üres (vagy teli ;)) flakon a kád szélén. A legtöbb embernek nincs szüksége párhuzamosan négy dezodorra és tíz flakon alapozóra. Tényleg létezik olyan, hogy a bőség zavara, ezért limitáld a választékot azért, hogy felszabadíts egy csomó energiát!
Lomtalaníts bátran, és a letisztult környezet kevésbé stimulál majd — lehet, hogy észreveszed, hogy pihenni is jobban tudsz, ha nem a kupleráj vesz körül!
Ha előre gondolkodsz az evést illetően, és kialakítasz egy rutint abban, hogy nagyjából miféle dolgokat eszel (majd ehhez képest írsz bevásárlólistát és főzöl előre), akkor abban is tudod magadat segíteni, hogy jól dönts, amikor megéhezel. Ha tele a hűtőd jó opcióval, és megvan a rutin, hogy miket eszel reggelire, uzsonnára, vagy edzés után, akkor következetesen el tudod magad látni jó tápanyaggal. Ez nem csak anyagilag vagy egészségileg is segít, hanem adhat egy biztonság-érzetet is, hiszen mindig tudod, hogy lesz mit enni, és az jó is lesz neked. :)
Olvasd el ezeket is:
- Hogyan döntsek okosan? Kalauz kis és nagy döntésekhez
- 7 ok, amiért az aggódás nem segít
- Csomagolt ebédek
- Lomtalanítást segítő nyomtatható grafikon
- Otthonos és természetes: Zakka stílus Japánból
A tervezés is rutint ad
A teendőlistád is fontos szerepet játszhat a döntéseid lecsökkentésében — ha nem csak hasraütésszerűen tervezed a napjaidat, hanem amennyire tudod, ritmust adsz neki, és felírod, hogy mivel kell számolnod a közeljövőben, be tudsz iktatni olyan dolgokat is, amik neked fontosak. Reggeli döntésnek pedig például választhatod azt, hogy átnézed a következő pár hét tennivalóit, és eldöntöd, hogy melyikre mondtál úgy igent, hogy igazából nemet kellett volna. Máris van szabad helyed másra! :)
Ezt csináld a kapkodás helyett: Amennyire tudod, alakíts ki kis rutinokat, vagy, ha úgy jobban hangzik neked, szertartásokat. :) Akár a reggeli napindításról, akár az esti lazításról van szó, te tudod a legjobban, hogy mi az, ami neked a legjobban segít! Tudatosan szánj időt azokra a dolgokra, amik segítik a munkádat: vezesd a naptáradat a kedvenc telefonos alkalmazásban, írj teendőlistát a világ legjobb zseléstollával, indítsd a reggelt egy kávé mellett (kedvenc bögre!) egy jó kis teendőlista összeírásával. Zárd a napot a net kikapcsolásával, jógával, vagy egy vidám sorozattal.
Az új rutinok kialakítása abban is segít, ha éppen nem találod a helyed az aktuális életszakaszodban. Akár külső, akár belső változás történt (költöztél, új munkahely, elveszítettél valakit), a bizonytalan helyzetben, változásokban remek kapaszkodó lehet, ha körbeveszed magad ismerős, biztonságos szertartásokkal. Ez is az öngondoskodás egy módja!
Olvasd el ezeket is:
- Rendszerezz a mobiltelefonoddal! 7 hasznos alkalmazás
- Ezért éri meg gyűrűs naptárra váltani + válasz 8 gyakori kérdésre
- Nemteendő-lista
- Legyen élhető az otthonod 2017-ben (letölthető zónatáblázat)
- Mondj nemet, húzz határokat és teremts egyensúlyt!
Impulzusvásárlás: rossz döntések + felesleges kiadás = bűntudat
A bevásárlólistád a teendőlistádhoz hasonlóan megspórol egy csomó döntési helyzetet, hiszen nem az üzlet közepén kell elkezdened gondolkodni, hogy “mit is főzzek?”, “melyik babot is vegyem?”. A boltokban egyébként pont azért vannak a pénztárak mellett a csokik, mert addigra már annyi döntést hoztál, hogy képes vagy meginogni a döntéseidben, és hopp, máris ráugrott a pultra egy kis édesség.
Az impulzusvásárlás elkerülése nem csak abban segít azonban, hogy jó döntéseket hozz például az étkezésedet illetően, hanem rengeteget is tudsz vele spórolni. Ha tudod, hogy pontosan mire van szükséged, és azt is tudod, hogy azt hogyan éred el, akkor nem lesz szükséged arra, hogy feleslegesen vásárolj egy kis “leértékelt” vagy “csak itt csak most” holmit.
Ezt csináld az össze-vissza vásárlás helyett: írj bevásárlólistát (nem csak az ételekhez, hanem bármihez, amit szeretnél megvenni), és vedd figyelembe azt is, hogy mi van otthon! Ha terv nélkül mész el vásárolni, könnyebben hagyod magad rábeszélni olyan dolgokra, amikre nincs is szükséged.
Olvasd el ezeket is:
Találj ki magadnak egyenruhákat!
A kapszulagardrób elmélete is azt hivatott elősegíteni, hogy könnyebb legyen az öltözködés, és ne pazarolj el tizenöt elemet a napi döntéskvótádból (meg húsz percet reggel) csak azzal, hogy azon gondolkodsz, hogy mi is legyen a mai öltözéked. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy ha valamelyik ruhadarabod nem hordható 15 másikkal, akkor dobd ki, és azt sem, hogy mostantól összesen 30 tétellel dolgozz, és ha plusz egy nadrágod van a megengedetthez képest, akkor szégyelld magad. Az élhetőség azért fontosabb, mint az eszme. :) De nyugodtan lehetnek kedvenc fazonjaid, amiket mindig újraalkothatsz: például A-vonalú szoknya blúzzal, vagy egyszínű póló mintás blézerrel. Így lényegében lehet egy olyan “egyenruhád”, ami rád jellemző, kényelmes, és téged szolgál a mindennapokban.
Ne izgulj, ez nem azt jelenti, hogy mostantól Steve Jobs-módra csak ugyanazt a farmer-fekete garbó kombót hordhatod! :) Viszont érdemes kitalálnod, hogy melyik ruhadarabok a kedvenceid (trapéznadrág, maxi szoknya, egyberuha, háromnegyedes ujjú felső, csíkos póló?) a mindennapokban. Hiszen tök jó, ha van sok bulizós cuccod, de ha igazából a napi dolgozós ruhákból van hiányod, akkor nem vagy kisegítve a temérdek koktélruhával. :) Emellett pedig hasznos olyan színekben összeválogatni a ruháidat, amikben először is jól érzed magad, másodszor pedig a színeket könnyű párosítani, így több módon kombinálhatod a ruhadarabokat. Ha kialakult, hogy melyik típusú ruhákat hordod a legtöbbet, akkor utána egy gonddal kevesebb, hiszen nem kell a fejedet törnöd, hogy mit is vegyél fel. Bármit is választasz az átgondold gardróbodból, az jó döntés lesz!
Próbáld ki! Ha van például egy kedvenc farmerszoknyád, akkor válassz ki hozzá 3 felsőt a szekrényedből, amikkel mostantól hordhatod. A farmerszoknya mellé pedig bevethetsz felmenőseregnek egy másik ruhadarabot, ami szintén megy a felsőkhöz, így máris 6 öltözéked van. :) Az is segíthet, ha előző nap kikészíted másnapra a ruhádat, ez a reggeli rohanáson is csökkent.
Olvasd el ezeket is:
- Hogyan találjam meg a stílusom?
- Ruhatárfrissítés & alap ruhatár összeállítása. Hogyan kezdjem?
- Egy kombinálható ruhatár anatómiája: 13 ruhadarab = számtalan variáció
A ló másik oldala
A változatosság tényleg az élet sója, úgyhogy igyekezz megtalálni azokat a dolgokat, amiknek a leegyszerűsítése téged szolgál, nem pedig korlátoz. Nem kell átmenned full aszkétába, hogy élvezhesd a letisztult dolgokat — az életet szabad (és ajánlatos is!) élvezni, és nem is arról van szó, hogy költözz át egy fekete-fehér házba, és cseréld le a vörös macskádat egy szürkére. Ha viszont leegyszerűsítesz néhány folyamatot (természetesen olyan variációra, ami továbbra is téged szolgál, szereted, jót tesz, jó érzés, stb.), akkor több mentális energiád, pénzed és időd marad arra, ami tényleg fontos. Ezáltal pedig még jobban érzed magad majd az életedben.
Olvasd el ezeket is:
Most te jössz!
Milyen napi feladatot fogsz leegyszerűsíteni magadnak, hogy könnyebbek legyenek a napjaid és felszabadítsd magad a döntés paralízis alól? Menüt írsz? Előre csomagolsz magadnak nasikat? Kikészíted a ruhádat? Elrakod a megbontott tusfürdőket, mert – Hegylakó módra – csak egy maradhat? :) Írd meg a hozzászólások között!
zsofi010 mondta
Nekem nagyon tetszett mindkét könyv, azóta már a Marie Kondo második könyvét is elolvastam. És a Rubin Gretchen másik könyvét is a címe Jobban mint valaha. Hasonló a stílusa a Boldogságterv c. könyvéhez. Imádom őket.
cuni mondta
A kapszulagardrób nálam magától adódott néhány hónapja, mikor költöztünk, és a hely átmeneti de maximális minimalizálódása ( 25x80x40) miatt tényleg szó szerint kellett értenem. A reggeli “úristen most melyiket vegyem fel” dilemmát abszolút 0-ra redukálta. Ami darab nem szezonális okok miatt még a mai napig sem került kicsomagolásra (pedig azóta szert tettem egy pompás 5 ajtós gardróbszekrényre) szerintem megérett arra, hogy kidobásra/elajándékozásra stb kerüljön.
Az impulzusvásárlás ellenszerének receptje nálam:
– lista
– lehetőleg gyerekmentes bevárárlás
– amikor együtt megyünk az a szabály, hogy minden gyerek egy dolgot vásárolhat, amire általában az először útbaejtett gyümölcs szekciónál fel is hívom a figyelmet: EGY VALAMIT MINDENKI VEHET MAGÁNAK (Aldiban és Lidlben nem biztos, hogy jó ötlet mert ott általában a gyümölcs és édesség szekció egymás mellett van)
– munkából hazafelé vásárolok, amikor már úgyis csak a hazajutás a legfőbb motiváció tehát eleve nincs kedvem/türelmem nézelődni
-ha tudom, hogy nem kell nagy darabokat/ sok dolgot venni, kis kosárba gyűjöm az árut, így eleve gyorsabban haladok és a hely is limitált
Kata mondta
Nagyon hasznos gondolatok! Köszönöm!
Nálunk a bevásárló lista régóta megy és működik, így valóban nem veszek fölösleges dolgokat. A hűtő helyett mi fagyasztó leltárt vezetünk, mert oda ritkábban nézünk be, így onnan sem a kukába kerülnek a régi, elfeledett ételek vagy alapanyagok. A másik nálunk a kamra leltár. Ott is számos értékes finomság képes elbújni, ha nem látnám a listán, hajlamos lennék elfelejteni. :)
Most tervezem bevezetni a menü tervezést, eddig nem nagyon jutott erre időm (babucival), de ez is egy óriási spórolási lehetőség.
Köszönöm a többi tippet is! :)
nlorincz mondta
A reggeli “mitvegyekfel” haláltusa elkerülésére fogok koncentrálni :) Amúgy jókat mosolyogtam, főleg a vörös macska lecserélésén! :) :)
Zsu_ mondta
‘… cseréld le a vörös macskádat egy szürkére’ :DDD
Andru mondta
A minimalizmus szerintem is tök jó egy csomó dologban.
Nálunk a ruha-tusfürdő-egyéb tárgyak kérdésben ez van. Sosem álltam órákat a szekrény előtt, talán azért, mert sosem érdekelt az öltözködés. Sokszor megkaptam, hogy nem is vagyok igazi nő, mert nem szeretek vásárolni. Hát ha ettől függ, akkor nem.
A ruhatárátalakítás folyamatban, szeretem a kapszulagardróbos megoldást, nagyon bejött :)
Nálunk a tervezés nem megy :( Van terv, de úgy érzem, hogy túl gyakran jön közbe valami. Mindig közbejön és ilyen már nincs is! Úgy gondolom, nem ragaszkodunk eléggé a döntéseinkhez ilyen téren. Úgyhogy ezen még dolgozunk.
Via mondta
Milyen dolgok jönnek közbe, & azok milyen alapon ütik ki a nyeregből az általatok eredetileg oda tervezett dolgot? Olyan ember mondja, akinek nem lehet (akarsz, mersz) nemet mondani, vagy sürgős, határidős & ezért mindent felülír?
Twinny mondta
Furcsa véletlen, de pont most foglalkozok a minimalizmussal. Marie Kondo “Rend a lelke mindennek” című könyvvel kezdtem és kiszelektáltam a dolgaim felét, pont emiatt, hogy ne foglalják le a gondolataimat azok a tárgyak, amiket nem is használok, vagy nem tesz annyira boldoggá, míg más dolgaim meg igen. Nagyon tetszik a cikked :) Adott pluszt ahhoz amiket eddig olvastam a témában és 1 hónap alatt is úgy érzem nagyban felszabadultam azáltal, hogy nem vesz körül annyi minden. Pl nem úgy állok a ruhás szekrény előtt, hogy nincs mit felvennem :)
Csak ajánlani tudom mindenkinek a minimalizmust, addig amíg ez még boldoggá teszi az embert.
freyya mondta
Nekem az impulzusvásárlás ellen az segít, ha tele pocakkal megyek az üzletbe. Akkor egészen biztosan nem dobálok a kosárba semmit csak azért, mert megkívántam. :-)
Rubin Gretchennek van egy könyve a szokások kialakításáról, abban is benne volt, hogy azokból a tevékenységekből, amiket a céljaink szempontjából fontosnak tartunk, érdemes rutint kialakítani, mert az leveszi a vállunkról a mindennapos döntéskényszert, hogy csináljuk-e, illetve ha igen, akkor mennyit és mikor.